m Lord Rothermere, Hongarije en Duitschland „Handen af van den Balkan" WORDT MEER WAARD PELMAN-INSTITÜÜT FRANS PERQUIN - GR, HOUTSTRAAT 162 - TEL. 10212 Het nieuws van heden Radio Roma waarschuwt: STILLE OMGANG TE AMSTERDAM m PRIMA BELGISCHE ANTHRACIET Laatste onthullingen uit het sensatieproces VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis DAGBLAD MEI OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22105 Een uitzending in het Russisch De toestand in Praag Hacha geïnterneerd? De Admiral Scheer in een Duitsche haven? Algemeene Ontwikkeling In 1940 verdeeld over drie inplaats van twee nachten De uniformenzaak Amsterdammer gearresteerd Magazijnmeester stal acht jaar lang LIJK VAN ENGELSCH VLIEGER AANGESPOELD Het Weer lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll^ Spaansch-Italiaansche stap te Berlijn? Over handhaving der Neder- landsch-Belgische onschend baarheid Naar buitenlandschen zender geluisterd Duitsche vrouw tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld „Duitsche luchtmacht actief" Zware straf op stelen van sinaasappelen Jhr. mr. H. M. van Haersma de With, Nederlandsch gezant te Berlijn, arri veerde Vrijdag te Den Haag, waar hij een bezoek bracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, om minister Van Klef fens verslag uit te brengen over de diplomatieke gebeurtenissen van den laatsten tijd 0 De Koninklijke Familie op het balcon van 't Paleis Noordeinde te Den Haag tijdens den fakkeloptocht, die op den dag van de herdenking der Nederlandsche onafhankelijkheid door het Nationaal Jongeren Verbond werd georganiseerd afm. 30/50 f2.30 - afm. 20/30 f 2.50 - afm. 16/20 f2.15 TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Opleiding van Britsche vliegers in Canada De levering van vliegtuigen CENTRALE RADIO ONTVANGST Londen de zetel der Coördinatiecommissie Proclamatie van Hitier aan de boeren Amerika's handel met andere neutralen DE TORPEDEERING VAN DE AFRICA SHELL Hotel Restaurant Chateau Bleu Ecuadors president overleden Noorsch vrachtschip vergaan Beider garantie voor alle verzekerden NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 88 et-, Ingei. «ïededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Engelsche officieren en journalisten brachten een bezoek aan de versterkingen der Maginot-linie LONDEN, 18 Nov. De radiozender te Rome heeft, volgens een United Press-bericht, een heftigen aanval op Sovjet-Rusland uitge vonden, waarin dat land gewaarschuwd werd ®ch niet te mengen in zaken van den Balkan. Oaar de uitzending in het Russisch geschiedde, ^as zij blijkbaar voor de Sovjet-unie bestemd. De spreker zeide o.a.: De zender te Lenin grad heeft beweerd, dat eenige Balkanlanaen öe Sovjet-unie om nauwe samenwerking ge vraagd hebben. Dat is niet waar, zij hebben bet nooit gedaan, en zullen dat ook nooit doen Zij willen niets te maken hebben met een re- Beering, welke onafscheidelijk verbonden is bjiet de boosaardige communistische interna tionale. In werkelijkheid verlangen zij een eenheidsfront tegen het communisme. Zij den ken nog steeds aan de roode terreur van Beia Kun en de millioenen, die in de handen der Russische communisten stierven, zij zijn ver ontwaardigd over de Sovjet-interventie op den Balkan. Indien de Sovjet-unie, ondanks den afschuw dien zij op den Balkan verwekt, het aandurft ®ich met den Balkan te bemoeien, zal zij ont vangen worden op een wijze, dat zij zich haas tig zal moeten terugtrekken. De spreker vergeleek daarop de politiek van Rusland met die van Italië, welk laatste land al het mogelijke gedaan heeft Europa buiten den oorlog te houden. Het is Italië, dat nog steeds bereid is zijn goede diensten aan te bie den om een einde aan de vijandelijkheden te •baken. Doch de Sovjet-unie heeft schaamte loos misbruik gemaakt van de overwinning van de eene mogendheid en de nederlaag van Oen andere, om met een ongekende onbe schaamdheid gebieden voor zichzelf in te pal- bien. Italië is Albanië binnengerukt, omdat het Albaneesche volk daarom zelf gevraagd heeft, en het heeft Albanië bevrijd van het bestuur van een avonturier. Toen Sovjet-Rusland op hakte, heeft het 't volk in ellende en slavernij Sedompeld. Voorts heeft de spreker gezegd, dat de di plomatieke en politieke activiteit van Italië op ben Balkan niet beschouwd moet worden als een aanwijzing,, dat Italië van plan is partij te kiezen in dit conflict en nog minder als een bewijs, dat het een instrument van de eene of be andere partij zal worden. Volgens Reuter heeft Radio-Roma nog ver klaard: „Italië zal weerstand bieden aan elke Poging om het communisme op den Balkan in voeren, zooals het dat in Spanje heeft ge- baan. Mocht een dergelijke poging worden on- bernomen, dan zou zij te maken krijgen met een onmiddellijke Italiaansche reactie, die biet minder vastberaden zou zijn dan Itaiië's botie in Spanje. LONDEN, 17 Nov. (Reuter). De correspon- bent in Kopenhagen van de „Daily Telegraph" •beidt, dat volgens in de Deensche hoofdstad ontvangen berichten nationaal-socialistische ionnaties ter sterkte van 5000 man op motoren 'h in pantserwagens met machinegeweren en veldgeschut Vrijdagmorgen Praag zijn binnen gerukt. Deze berichten maken melding van ern stige onrust in Tsjecho-Slowakije, waarin de oorzaak zou zijn gelegen van de versterking boor de Duitschers van hun binnenlandsche veiligheidstroepen in het protectoraat. De cor espondent meldt verder, dat de colonne tien- Volgens uit Praag te Belgrado ontvangen berichten, aldus Havas, zou president Hacha bi feite in zijn kasteel Lany geïnterneerd zijn, Ortder een administratief voorwendsel. Zelfs b°U het vrijgeleide van de Duitsche politie 'bgetrokken zijn, dat den president het recht Kaf ^ich vrij door het geheele protectoraat te bewegen. De interneering zou verband houden biet de weigering van den president in te gaan ?P de uitnoodiging een bezoek aan Berlijn, te brengen. Men beweert, dat de president te ®erlijn een decreet had moeten teekenen tot bjobilisatie van een millioen Tsjechen, die in de Puitsche regimenten opgenomen zouden worden ln de verhouding van één Tsjech op drie Duit schers. Kopenhagen, 17 Nov. (Reuter) Een be- ^ht uit een welingelichte bron Schijnt te be- ®stigen, dat de Admiral Scheer in een Duitsche aven ligt. Het bericht voegt hieraan toe, dat Deutsehland stellig op den Atlantischen Uceaan is. Een goede, vruchtdragende afleiding in dezen tijd is het opvoeren van Uw ai- gemeene ontwikkeling, die U maatschap pelijk en in het privé-leven, meer waard maakt! Gebrek aan goede algemeene ontwikkeling is, zoowel psychologisch als maatschappelijk, een grootje handicap. Onze nieuwe, boelende en gemakkelijk te volgen Cursus volgens de bekende PELMAN-METHODE heft die handicap op. Lage lesgelden Indivïdueelc leiding Geïll. prosp. met voll. gegevens op aanvraag. Voor gemobiliseerden gereduceerd tariel Opgericht 1900 DAMRAK 68 Tel. 41878 AMSTERDAM Londen - Parijs - Ncw-ïork Melbourne - Durban - Bandoeng Oin meerderen in den lande de gelegen heid te geven in deze voor ons allen zoo ernstige tijden ter Beêvaart te gaan, zal de Stille Omgang, ter eere van het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam ditmaal niet over twee, maar over drie Zondagen worden verdeeld. Hij zal gehouden worden in in de nachten van Zaterdag op Zondag 2, 9 en 16 Maart 1940. Het secretariaat, N.Z. Voorburgwal 167 te Amsterdam, is gaarne bereid nadere inlich tingen te verstrekken. Bij Denekamp is Vrijdag een man gear resteerd, die nog werd gezocht in verband met de bekende smckkelaffaire. Hij is naar Almeioo overgebracht en ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. Hij zal met de verdachten A. en Van D. worden geconfron teerd. Zooals men zich zal herinneren, werd door A. gesproken van een derden man, een zekeren L. De bewuste derde schijnt thans gearresteerd te zijn. De firma, B. te Tilburg miste dezer dagen een kistje, inhoudende 50 k.g. soldeersel. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en dit leid de al aanstonds tot verrassende resultaten. De magazijnmeester der firma B., v. d. M., die al acht jaren bij de firma in dienst was en het volste vertrouwen van zijn werkgever genoot, bleek dit vertrouwen op schandelijke wijze te hebben misbruikt, om zich en anderen te ver rijken. Hij had helershulp van twee plaatselijke kleine ijzerhandelaren, zekere v. d.L. en Van O. De laatste kwam op gezette tijden met een wagen bij de firma B. om goederen in te slaan. Telkens werden groote voorraden ijzerwaren en aanverwante artikelen op den wagen geladen onder toezicht van den magazijnmeester, ter wijl deze aan het kantoor der firma geen of een geheel verkeerde opgave van het door v. d. L. afgehaalde goed verstrekte. Van der L.. ver kocht het op zijn beurt weer tegen een zacht prijsje aan zijn collega Van O. De drie mannen werden onmiddellijk gear resteerd. Het is niet te achterhalen, hoe groot de waarde is van het op deze wijze ten nadeele van de firma B. gestolen goed. Een huiszoeking ten huize van de beide helers heeft aan het licht gebracht, dat zij stalen op grootscheep- sche wijze. Die huiszoekingen leverden namelijk op: 1200 k.g. bladlood, 2000 k.g. spijkers, 200 balkijzers, 200 kachelroosters, 200 kachelpijpen, 800 afvoerbuishaken, 40 regenpijpen, een lasch- apparaat, 150 vijlen, 300 fittings, 40 gegalvani seerde platen en 100 bossen kozijnhaken, een en ander ter gezamenlijke waarde van ongeveer 4000. KOPENHAGEN, 18 Nov. (Reuter) Een ir het uniform van de Britsche luchtmacht gekleec. lijk is te Kiltmoeller aangespoeld, volgens een telegram uit Thisted op West Jutland. Het lijk had een ongebruikte p arachute en een zuurstof- apparaaf op zich. De teraardebestelling zal op het kerkhof van Kiltmoeller geschieden. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Morgenochtend tijdelijk opklarend, ove- rigens betrokken tot zwaar bewolkt en kans op eenigen regen, weinig verandering in temperatuur, matige tot krachtige Wes- telijke tot Zuidwestelijke wind. Zon op 7.25 onder 16.05. Licht op 16.35. Maan op 12.33 onder 23.10. E.K. 23.41. PlIIIIHIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllHIIIHIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIlIfi MADRID, 18 Nov. (Havas). Inlichtingen uit zeer goede bron bevestigen het te Brus sel gepubliceerde bericht, volgens hetwelk Spanje en Italië gezamenlijk een diploma- tieken stap zouden hebben ondernomen bij de Duitsche regeering om deze mede te deelen dat zij groot belang hechten aan de handhaving der onschendbaarheid van Bel gië en Nederland. Gezaghebbende kringen bevestigen noch ont kennen dit bericht. Voor het oogenblik wen- schen zij geen mededeelingen dienaangaande te publiceeren. KOPENHAGEN, 18 Nov. (Reuter). De correspondent te Berlijn van Politiken meldt, dat een Duitsche vrouw tot negen maanden gevangenisstraf is veroordeeld, omdat zij naar een buitenlandsche radio-uitzending heeft ge luisterd. De politie heeft toevallig de radio in het huis hooren aanstaan, toen zij een inspectie tocht maakte door Ascherleben tijdens de luchtverduistering. De vrouw voerde ter veront schuldiging aan, dat het buitenlandsche radio station bij vergissing was aangezet. PARIJS, 18 Nov. (Havas). Het Fransche legerbericht van Zaterdagochtend luidt: In den loop van den nacht was niets bijzon ders te vermelden. Gisteren hebben vijande lijke vliegtuigen boven een deel van het Fransche grondgebied gevlogen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat alle vliegtuigen der koninklijke lucht strijdkrachten welke hebben deelgenomen aan de verkenningsvlucht boven Noordwest Duitsch- land veilig in hun basis zijn teruggekeerd. VALENCIA, 18 Nov. (Havas) Generaal Aranda heeft een decreet gepubliceerd, op grond waarvan diefstal van sinaasappelen in de havens zal worden beschouwd als militaire rebellie. per H.L. franco bergplaats - Alle soorten uit voorraad a la minute te leveren (Van een bij zonde ren medewerker) Het grootste sensatieproces der laatste jaren, over de schadevergoeding. welke prinses Ste- fanie von Hohenlohe—Waldenberg van Lord Ro thermere, den bekenden Engelschen kranten magnaat, neeft geëischt voor het hoogste ge rechtshof te Londen, is geëindigd met de ver oordeeling der eischeres tot de (enorme) kosten, nadat de eisch tegen Lord Rothermere niet ont vankelijk was verklaard. Enkele belangrijke ont hullingen uit dit werkelijk sensationeele rechts geding mogen onze lezers nader op de hoogte brengen van wat er zich in het veelbewogen na-oorlogsche tijdperk achter de coulissen der groote Europeesche politiek zooal afspeelde. De prinses had in feite twee eischen gesteld: den éénen voor schadevergoeding wegens wille keurig ontslag uit een soort dienstbetrekking, of het verzaken van ccntractuee'e verplichtingen daaruit voortvloeiende, den anderen wegens het feit, dat de prinses, die jaren geleden rechts vervolging had willen instellen tegen zekere Fransche bladen wegens lasterlijke aantijging van haar goeden naam en faam, daarvan was weerhouden door Lord Rothermere's raadgevin gen en door zijn verklaring, dat hij de noodige stappen zou doen om haar reputatie van alle blaam te zuiveren en haar overigens financieel zou voorthelpen. Naar de getuigenverklaring der raadslieden van de prinses, had deze besloten van haar artikelen over de rechten op revisie van Hon- garije's vredesverdragen niets te publiceeren in de Amerikaansche pers, die haar daarvoor 25.000 pond sterling had geboden, zulks tegen een be drag van 5000 pond, dat Lord Rothermere haar op 30 Juli 1932 had betaald. Dienzelfden dag had de prinses nog een 5000 pond van den ge daagde ontvangen, en zoo successievelijk alle jaren, tot en met begin 1938, tezamen met be dragen voor onkosten die in totaal tot minstens 51.000 pond waren opgeloopen. Juist daarom trent was er nu een acuut conflict gerezen tusschen de prinses en Lord Rothermere. Na melijk, of die eerste 5000 pond waren te be schouwen als vooruitbetaald honorarium, of als betaling voor reeds bewezen diensten. De rechter meende, dat de eerste veronderstelling de juiste moet genoemd worden en motiveerde zijn uit spraak op deze opinie, welke door al zijn mede- rechters werd gedeeld. Ons interesseert hier niet zoozeer de grond van dit geschil dan wel de aard der confiden- tieele opdrachten, welke de prinses, als Hon- gaarsche, voor den Engelschen krantenmagnaat en lid van het Hoogerhuis kreeg uit te voeren. Allereerst is Lord Rothermere's verklaring van belang, dat de artikelen, welke hij de laatste ja ren in de „Daily Mail" en de daarbij behoo- rende bladen had doen verschijnen, inderdaad, grootendeels gebaseerd Waren op „de alleszins betrouwbare informatie, welke de prinses hem regelmatig had verschaft." Maar de „Daily Mail" had voor geen shilling bijgedragen aan de geld sommen, waarmede de diensten van de prinses waren gehonoreerd, verklaarde Lord Rothermere uitdrukkelijk. In feite had de „Daily Mail" die perscampagne afgekeurd; de redactie was ze echter blijven voeren, omdat Lord Rothermere daartoe expliciete intructies had gegeven. In Januari 1,988, toen Lord Rothermere 70 jaar was geworden, had hij daarom zijn actieve connecties met de door hem uitgegeven bladen geleidelijk losser gemaakt, terwijl zijn oudste zoon, Edmond Cecil Harmsworth, daarna in zijn rechten en functies bij het kranten-concern getreden was. Er was dientengevolge dan ook vanaf dien tijd géén reden meer „om nog langer van de goede diensten der prinses gebruik te maken", zei Lord Rothermere. „Heeft u toen niet in een schrijven aan Rijks kanselier Hitier, gedateerd in Maart 1938, zekere suggesties geopperd, die, indien daaraan gevolg ware gegeven, de heftigste reacties in Europa zouden hebben verwekt?" vroeg de advocaat der prinses, na den bewusten brief te hebben voor gelezen. Lord Rothermere zweeg. „Heeft u niet in het voorjaar van 1933 d.i. na de Duitsche overrompeling van Oostenrijk uw actieve politieke interventie in de zaken van Europa hervat en dat zelfs op véél uitgebreider schaal, dan uit dit uw schrijven aan Hitier valt op te maken?'' herhaalde de advocaat met stem verheffing. Waarop Lord Rothermere verklaar de: „Ik heb toen, inderdaad, een poging onder nomen om het uitbreken van een oorlog tus schen twee volken te voorkomen." „Maar voor uw diplomatieke actie ln 't voor jaar van 1938 had u toch gebruik kunnen ma ken van de diensten der prinses, zoowel met be trekking tot de zaken van Hongarije, als in uw verschillende correspondenties met Herr Hit- Ier?" was de vraag van den advocaat. O, zeker; maar ik dacht dat de prinses (die een jaar tevoren ernstig ziek was geweest, wel eens vacantie mocht hebben „Maar aangezien u haar nog op 19 Jan. 1938 een vooruitbetaald honorarium van 5000 pond had betaald, heeft u toen van haar goede dien sten te Berlijn misschien geen gebruik kunnen maken, omdat u in bedoeld schrijven had ver klaard, niet den schijn van een bemoeial op u te willen laden?" was de wedervraag. „Neen ik had haar haar vrijheid teruggegeven", zei Lord Rothermere. „Het is anders toch duidelijk gebleken, dat de prinses juist in dit tijdsverloop in opdracht van u voortdurend bezoeken aan Herr Hitier en zijn vertrouwelingen aflegde. Is het u toen niet ingevallen, dat, indien er geruchten waren verspreid geworden, dat zij een Nazi-agente was, 't feit hier bezoeken aan den Rijkskanselier en zijn onmiddellijke omgeving ongetwijfeld voedsel aan die geruchten zou gegeven hebben?" „Ja, dat lijkt wel waarschijnlijk." zei lord Rothermere. Lord Rothermere's zoon, mr. Edmond Cecil Harmsworth, verklaarde nooit eerder van deze diplomatieke betrekking, die prinses Hohenlohe bij zijn vader heeft vervuld gedurende al die jaren, te hebben gehoord, hoewel hij ih volko men goede harmonie met zijn vader leefde. Hij had altijd gemeend, dat de prinses een goede be kende van zijn vader was, méér niet. In een kruisverhoor werd nadien aangetoond, dat de prinses reeds vóór Juli 1932 onder de bekenden van mr. Edmond Harmsworth mocht worden gerekend. Er was zelfs de suggestie van chan tage, door de prinses op lord Rothermere's zoon beproefd welke suggestie den advocaat van lord Rothermere deed uitroepen; „Indien deze informatie op waarheid berust, behoort deze dame zeker niet thuis in het gezelschap van fatsoenlijke menschen." In dit verband moet ook gezien worden de afkeuring, welke de rechter ten slotte uitsprak over het feit. dat de verde diger der prinses met een geheele serie foto's naar het hof was gekomen, die foto-copieën van brieven van Hitier en andere hooggeplaatste Duitschers waren, welke door kapitein Wiede mann, als den confidentieelen koerier van den Bührer. aan den verdediger van de prinses be zorgd waren. De rechter kon begrijpen, dat de prinses copieën van haar eigen correspondentie had laten fotografeeren; maar dat zij het klaar gespeeld had, foto's van hoogst confidentieele brieven van den Rijkskanselier en andere re- geeringspersonen uit Duitschland naar Engeland gebracht te krijgen, te harer verdediging, waar door toch ongetwijfeld ook 't prestige van meer dan een regeering kon worden geschaad zoo iets kon de rechter onmogelijk goedkeuren. En deze zienswijze werd dan ook in zijn ver oordeeling uitgedrukt. W. Een soldaat, die „ergens" op wacht stond, En het 's nachts tamelijk koud vond. Dacht: ik maak in een wip Maar een rijmpje op... TIF Met die flesch kom ik den volgenden nacht rond. Inz. A. L. - ontving een - Blerick flesch Tip. Mr. Vonk de Êoth heeft afscheid geno men als burgemeester van Tilburg. Autosnelweg Den HaagUtrecht bijna gereed. O OTTAWA, 18 Nov. (Havas) Over twee we ken. misschien nog eerder, zou een overeenkomst kunnen worden gesloten tusschen Groot Brit- tannië, Australië en Nieuw Zeeland in zake de oprichting van een rijkscentrum voor perfec tioneering der opleiding. Men verwacht eerlang een gelijktijdige ver klaring te Londen en Ottawa over de technische en financieele zijden van dit uitgebreide plan, op grond waarvan aan de geallieerde strijd krachten 25.000 vliegers kunnen worden gele verd. Volgens Canadian Press zullen 6000 oefen vliegtuigen worden gekocht. Volgens Montreal Star zullen binnen enkele maanden tienduizend recruten op 100 vliegvelden in opleiding worden genomen voor de luchtstrijdkrachten. De verordening van het Departement van Staat der Vereenigde Staten volgens welke mili taire vliegtuigen over de grens kunnen worden èesleept, doch niet mogen worden overgevlogen, heeft in Canada voldoening gewekt. Er zijn verscheidene plaatsen aan de grens, waar deze procedure is toe te passen, met name op het vliegveld Montana. Men is er zich van bewust dat de regeling Duitschland verhindert Amerikaansche vliegtui gen te koopen. Als Uw radio-ontvanger U doet merken, dat hij slijt, Kom met ons dan even praten Vóór U met Uw guldens smijt. HAARLEM TELEF. 10010 BERLIJN, 18 Nov. (D.N.B.). Hitler heeft de volgende proclamatie aan het Duitsche landvolk uitgevaardigd; De oogstarbeid van dit jaar is thans ten ein de. Het zaad voor het volgend jaar bevindt zich ondanks het slechte weer en het gebrek aan werkkrachten reeds weer in de aarde. Het Duitsche volk dankt zijn boeren voor den groo- ten arbeid, welke in den ons opgedwongen strijd van beslissende beteekenis is. Met hulp van den Almachtige zal de Duitsche volksvoe ding uit eigen bodem daarmede ook voor net volgend jaar verzekerd zijn. w.g. Adolf Hitler. WASHINGTON, 17 Nov. (D.N.B.) Het de partement van Buitenlandsche Zaken heeft Pa rijs en Londen nota's doen toekomen, waarin gevraagd wordt den handel der Vereenigde Staten met andere neutrale landen niet te ver hinderen. PARIJS, 17 Nov. (Havas) De Britsch-Fran- sche coördinatie-commissie en de zes uitvoe rende commissies zullen haar zetel waarschijn lijk te Londen hebben. Over de personen, die voor de commissies in aanmerking zouden komen, is niet gesproken. KAAPSTAD, 18 Nov. (Reuter). De vloot- autoriteiten verklaren, dat uit de verhooren van de officieren van de Africa Shell is komen vast te staan, dat het schip ongetwijfeld door een oorlogsschip werd opgevangen. Hieraan wordt evenwel toegevoegd, dat er geen aan wijzing is, dat het oorlogsschip tot het type der z.g. vestzakslagschepen behoort. Le rendez-vous du monde distingue Haagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) DEN HAAG GUITO (Ecuador), 18 Nov. President Aurelio Mosquera' Narvaez, die dezer dagen tijdens een ministerraad door een beroerte werd getroffen, is Vrijdagochtend aan de gevolgen daarvan in zijn woning overleden. Mosquera is 56 jaar oud geworden. Het stoffelijk overschot van den president staat op een baar in het Congres-gebouw. Er is een nationale rouw voor den duur van een week afgekondigd. Het overlijden kwam slechts 24 uur nadat de president van den Senaat, Carlos Arrovo del Rio, in overeenstemming met de grondwet wegens ziekte van den presi dent de leiding der staatszaken had overge nomen. OSLO, 18 Nov. (Havas) Het vrachtschip Arne Njoedo is, volgens een mededeeling van het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, vergaan bij de Orkney-eilanden. Vier leden der uit 40 koppen bestaande bemanning verdronken, enkele anderen werden licht gewond. Twaalf man zijn te Nic in Schotland aan land gegaan, vanwaar zij waarschijnlijk vandaag naar Newcastle zullen vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1