Een Engelsch-Fransche inkoop centrale Nieuwe groote autostrada Den Haag-Utrecht Het gist in Bohemen In een geheimzinnig □RIESSEN ZONNEWIJZEN See-n AKKERTJE'A WAAS GEHULD Buitenlandsch Overzicht MR. VONK DE BOTH NEEMT AFSCHEID Maar nog geen huwelijk in gemeenschap van goederen snelverkeer Kerkelijk Leven ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 BLIJF VANAVOND EENS HELEMAAL THUIS... SOCIALE BEPALINGEN VOOR ARBEIDERS AAN GEVOLGEN OVERLEDEN DE NIMMER OVERTROFFEN f AD DO CHOCO LAAD VMIVIW Tilburgs burgemeester gehuldigd Hoofdbestuur „St. Antonius" kwam bijeen Reynaud over de ontwerp-begrooting Slaapziekte-specialist naar Italië Diefstal van goud in Hongarije Huishuurverhoogingen in Indië toegestaan GESCHUT VOOR CURAQAO UITBREIDING VAN MALANG Wijziging Indische begrooting '39 Bloedige godsdiensttwist Spit,rheumafiekP (uÈj\ GARAGE UITGEBRAND TE ASTEN (N.B.) Apothekers-assistent Benoeming bisdom Roermond Geen audiëntie naar het engelsch Ga ook niet met de radio op reis. Het fl/T a -Ja A L M te ak M £l Den HaagUtrecht de bemoeienis van den A.N. W.B. zeer groot geweest. Het lijkt zoo eenvoudig, er gaat ergens een weg open en de A.N.W.B. zet de wegwijzers. Maar vóór het zoover is, is herhaaldelijk over leg tusschen de Waterstaatsdiensten en den wegwijzer-plaatser noodig geweest. In het begin van elk jaar, vele maanden meestal voordat een weg gereed komt, wordt er een schema opge maakt. Aan de hand van de officieele teekenin- gen groeit dan een voorloopig wegwijsplan, waar over tal van instanties geraadpleegd worden. Vervolgens worden de plannen stuk voor stuk bestudeerd in een speciale wegwijzer-vergadering en daarna vindt opnieuw overleg met Water staats-autoriteiten plaats. De wegwijzer is dan op papier gereed en de A.N.W.B. kan nu de smederij aan het werk zetten, de opdracht naar het schildersatelier geven, enz. Juist het feit, dat een wegwijzer niet een op zichzelf staand baken is, doch slechts een scha kel in een keten zonder eind, die over ons heele land ligt, maakt een nauwkeurige voorbereiding zoo noodig. De opschriften moeten immers aan sluiten op een bestaanden wegwijzer. En vooral bij het ontwerpen der bewegwijzering van onze nieuwe groote wegen doen zich vele puzzles voor. De viaducten met op- en afritten, de speciale rijwielpaden, enz. stellen hooge eischen. Het snelverkeer moet andere aanwijzingen krijgen dan de fietsers, het locale verkeer mag niet misleid worden, enz. Op een ouderwetsche krui sing kan men 'met'één wegwijzer volstaan, ter wijl het halve klaverblad bij de Gouwe in den nieuwen auto-snelweg naar Utrecht niet minder dan 9 wegwijzers bevat, daar bij 13 richtings borden, 3 voorrichtingsborden en 4 speciale rij wielpad-wegwijzers, totaal dus 29 x meer bakens dan op conventioneele punten noodig zijn. Indien, zooals nu het geval is, een kortere weg tusschen Gouda en Utrecht wordt openge steld brengt dit automatisch mede, dat alle ar men van alle wegwijzers in alle plaatsen van Nederland, waarop Gouda, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, enz. voorkomen gewijzigd moeten worden, voor zoover deze aanduidingen den weg wijzen langs de nieuwe route. Een voorbeeld, waaruit de voortreffelijke sa menwerking blijkt tusschen den Rijkswaterstaat en den A.N.W.B. is op het verkeersplein bij de Meern te vinden. Daar komt natrium-verlich- ting; de lantaarns worden in overleg met den A.N.W.B. zoo geplaatst, dat de wegwijzer-armen eraan kunnen worden bevestigd, waardoor deze bakens automatisch verlicht worden. Ook de richtingsborden worden daar verlicht ongeveer op dezelfde wijze als in De Bilt het geval is. Deze speciale snelverkeersbakens worden zoo geplaatst, dat zij bij avond beschenen worden door de lichtbundels der naderende auto's en hun leesbaarheid gaat tot ruim 100 Meter. Een vlot en veilig verkeer eischt, dat de be stuurder niet op het kruispunt zelf onverwacht zijn snelheid vermindert om zich op zijn gemak te kunnen oriënteeren en uit dezen eisch vloeide het ontstaan der voorrichtingsborden voort. Tot dusver plaatste de A.N.W.B. ruim 4000 wegwijzers, 963 richtingborden en 191 voorrich tingsborden. Hierbij valt nog steeds op, dat het werk van den A.N.W.B. in hooge mate bloot staat aan beschadiging door de jeugd. De schade is f 6000 per jaar. Daar er voor de instandhouding van dezen dienst een vrij uitgebreid personeel noodig is, zal de mededeeling, dat de A.N.W.B. jaarlijks ongeveer f 75000 voor de uitbreiding en instand houding der bewegwijzering besteedt, niet ver wonderen. Een kostbaar werk derhalve, een omvangrijke arbeid, die op alle manieren dient te worden gewaardeerd en gesteund. Het R.K. Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat militaire lei ders van Defensiewerken; waarbij burger-ar beiders te werk zijn gesteld, niet op de hoogte zijn van de voor zulke arbeiders geldende so ciale bepalingen, zoodat het herhaaldelijk voor komt, dat zulke arbeiders, ook nog nadat zij zich tot den minister hebben gewend, soms we ken-, ja, maandenlang moeten wachten, vóór hun een hun toekomende uitkeering bij ziekte wordt uitbetaald? Zoo ja, is de minister dan bereid, zoodanige maatregelen te treffen, dat dergelijke vertra ging, die een arbeidersgezin in groote moeilijk heden kan brengen, niet meer voorkomt? De 59-jarige chauffeur G. J. van Laar uit Zetten, die bij het auto-ongeluk te Elden zeer ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Arnhem overleden. - TROMMELS f 1.50 DOOSJES 75 - 45 - 25 c*s. Heden heeft de burgemeester van Tilburg, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, die wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd zijn ambt neerlegt, offi cieel afscheid genomen van de gemeente, aan het hoofd waarvan hij vier en twintig jaren heeft gestaan. Vanmorgen om elf uur kwamen in de Burger zaal van het Paleis-Raadhuis de burgemeester en de leden van het dagelijksch bestuur der ge meente mitsgaders een groot aantal vertegen woordigers van het personeel der gemeente en der gemeentediensten en -bedrijven bijeen. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door den gemeente-secretaris, den heer W. J. van Dusseldorp, als officieel woordvoerder voor het geheele gemeente-personeel. Spontaan maakte het personeel zich. toen het heengaan van den burgemeester vaststond, op hem eenige stoffelijke bewijzen van hun hul de en waardeering te schenken. Allereerst bood spreker vervolgens aan een geschenk, dat voor de gemeente bestemd is en dat tot in lengte van dagen aan dezen burge meester zal blijven herinneren. Het zijn twee gebrandschilderde ramen van Joep Nicolas, be stemd voor de Burgerzaal van het Paleis-Raad huis, en symboliseerend hetgeen de burgemees ter op cultureel gebied voor Tilburg deed. Als onderwerp voor deze symbolen zijn gekozen de twee wetenschappelijke inrichtingen in deze ge meente. welke steeds 's burgemeesters bijzon dere belangstelling hebben gehad en tot welke hij steeds in nauwe relatie heeft gestaan, te weten de Katholieke Economische Hoogeschool en de R. K. Leergangen. Na de symboliek der ramen aan een nadere bespreking te hebben onderworpen onthulde spreker de beide geschenken. Het personeel had den burgemeester ook een persoonlijk geschenk willen aanbieden. Daarvoor was gekozen een schilderij, welke den burgemeester voorstelt in zijn werkka mer met op den achtergrond het Paleis- Raadhuis, geschilderd door den Waalwijk- schen kunstschilder Theo van Delft. Na ook dit geschenk te hebben onthuld sprak spreker namens alle leden van het gemeente- personeel den wensch uit, dat het den burge meester gegeven moge zijn nog een lange reeks van jaren in volle gezondheid op zijn belang rijke werkzaamheid in Tilburg te mogen terug zien. De burgemeester sprak een hartelijk dank woord en daarna werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld den scheidenden burgerva der persoonlijk de hand ten afscheid te druk- ken. Tegen drie uur kwamen de raadsleden voor een speciale raadsvergadering ten Paleis-Raad- huize. Ook de Commissaris der Koningin m Noora- Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, was aanwezig. De burgemeester heeft in deze vergadering een afscheidsrede uitgesproken en daarna heext wethouder mr. J. van de Mortel uit naam van den Raad den scheidenden burgemeester toege sproken en hem als huldeblijk een plaquette, voorstellende het borstbeeld van den burge meester, vervaardigd door Gerard van Aalst en bestemd voor de Raadzaal, ten geschenke aan geboden. j Na deze raadsvergadering heeft de burge meester in de Burgerzaal gerecipieerd voor ver- eenigingen en particulieren. Vrijdag kwam het hoofdbestuur van den Ne- derlandsehen RK. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmployeerden „Sint Antonius" in Den Haag bijeen. De jaarvergadering van den Bondsraad zal gehouden worden op Woensdag 27 Maart 1949 te Nijmegen. De ontwikkeling der fondsen als aanv. zie kenkas, overlijdensfonds, pensioenfonds en werkloozenkas is gunstig, evenals de bonds- financiën. Een groot aantal ingekomen stukken betref fende de moeilijke tijdsomstandigheden werden behandeld. Van begin af aan hebben de geallieerden be geerd, dat de tijd te hunnen voordeele zou wer- etl. Hoe langer de oorlog zou duren, hoe zeker- öer zij van de overwinning zouden zijn. In hoe- verre hier waarheden verkondigd werden, kan ®Jleen de toekomst bewijzen, maar één ding is ^1 zeker, dat de langdurige aarzeling, om ein- öeHjk er eens op los te slaan hoe ruw het °°k klinkt, maar daar dient een oorlog toch ?oor niet ten nadeele van Frankrijk en En geland is geweest. Duitschland had een voor drong op zijn vijanden: zijn eenheid van lei- ^ng bij leger en vloot en in de geheele orga nisatie achter het front. Doch hoe langer de Geallieerden den tijd hebben om hun bondge nootschap van twee volkeren, met ieder hun eiSen militaire en economische organisatie, om 'e smeden tot één oorlogsorgaan, hoe minder duitschland kan profiteeren van het tijdverlies, meeningsverschillen etc., die ontstaan door ^et samengaan van twee oorlogs-raderwerken, naast elkaar draaien. Het jongste besluit van den Oppersten Oorlogsraad der geallieerden 18 weer een stap verder in het streven, om die 'Wee raderwerken tot éên oorlogsmachine om smeden. Engeland en Frankrijk gaan één inkoopcen- frale vormen, die alle aankoopen van vliegma- chfnes, munitie, petroleum, graan, etc., zal doen. Tevens zullen het vervoer van die aankoopen en °°k de economische oorlogvoering, dus de blok- gemeenschappelijk geleid worden. De G°ede verstandhouding wordt dus een nauwer Sahiengaan. Maar een volledige economische ^hheid der geallieerden is het nog lang niet. 1917, dus pas in het derde jaar van den vori- Sen oorlog, is ook een dergelijke samenwerking tusschen de geallieerden tot stand gekomen, al Vas die dan van kleineren omvang. Iets nieuws °P organisatiegebied brengt dit besluit dan ook fciet. Het is een actie, die de efficiency van beide landen moet opvoeren, opdat niets dubbel ^orde gedaan en geen krachten verspild raken; •hen wil eerst weten, wat en hoe groot eikaars économische behoeften zijn, in hoeverre men °ver en weer hieraan zelf kan voldoen en hoe 6n wat verder in het buitenland gekocht moet borden. Maar hoe het gekochte betaald moet borden, en ook omtrent alle zaken, die den ex- Port betreffen, is nog niets bekend over een Ultiem samengaan tusschen Frankrijk en Enge land. De berichten, die na het bezoek van Erankrijks minister van Financiën, Reynaud, ®nn Londen de ronde deden omtrent de econo mische samenwerking van John Buil en Marian- Ue, veronderstelden immers nog een veel verder samengaan. Reynaud's plannen zouden eigenlijk Ueerkomen op een huwelijk in gemeenschap van Goederen tusschen John en Marianne, op een federatief economisch samengaan van deze twee landen, dat zich zou uiten in een munt- en tol- Uhie. Maar zoover is het nog lang niet. Volgens Ue gisteren te Londen genomen besluiten van Pen Oorlogsraad behouden de beide landen hun eigen economische leven, maar zij gaan alleen ^at betreft de inkooporganisatie en den veiligen aanvoer van het gekochte op coöperatieve basis samenwerken. Militair van belang is het nauwe samengaan van de beide vloten, dat hieruit moet volgen. Ruimers zoowel het convoyeeren van de eigen handelsvloten, die nu practisch ook onder één Gemeenschappelijke EngelschFransche reuze- rederij komen te staan, als ook de controle op Ue neutrale en vijandelijke koopvaardij zal onder bevel van één instantie komen te staan. Men r.! moeten afwachten of dit weer nieuwe na- heelen voor den handel der neutralen zal bren- Gen. Het is immers te verwachten, dat een w'aar- rtiijnlijk nog- meer doordachte taakverdeeling bij de contrabande-controle der geallieerden den Pogingen tot ontsnapping daaraan nog minder bans van slagen geeft. En een verkorting van bet oponthoud der schepen aan de contröle- bases zal het wel niet geven. Bovendien, welke rpresaille-maatregelen zijn weer van de tegen- bUrtij te verwachten? Van alle oorloos-efficiency bullen de vredelievende neutralen wel weer de hupe worden. .L'histoire se répète". De gisting in het sinds beht maanden onder Duitsch protectoraat staan de Bohemen en Moravië, die een dergelijken om- *ahg heeft aangenomen, dat zelfs het Duitsche nieuwsbureau er een bericht aan heeft gewijd, doet zeer sterk denken aan die „voor-oorlogsche" agitatie, d.i. die voor 1914, toen dit volk nog streed voor zijn eerste onafhankelijkheid. Ook toep waren het de jonge intellectueelen, die elkaar zeer gemakkelijk vonden in het univer sitaire studentenleven, die aan de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie den meesten last veroorzaakten. Het is wel merkwaardig, dat thans de zich in het buitenland bevindende leiding van de Tsjechische onafhankelijkheids- gedachte, naar verluidt, wil samenwerken met de Habsburgers tegen hun gemeenschappelijker, vijand. Habsburg schijnt iets geleerd te hebben. Maar de Duitsche bewindvoerders in het Tsje chische land hebben blijkbaar ook hun lessen getrokken uit het verleden. Niet alleen hebben zij alle Tsjechische hoogescholen voor drie jaar gesloten, maar het verluidt, dat men, in tegen stelling met het oorspronkelijke statuut van het protectoraat, een millioen jonge Tsjechen in het Duitsche leger wil opnemen. De bloem, van de Tsjechische natie, de jeugd, \Vaarin elke nationale actie haar voedingsbodem en haar élan vindt, zou daardoor uit haar eigen land geweerd en verdeeld worden over vele Duitsche regimenten. Het is een zeer radicaal middel om het leven van een volk te smoren. Indien men al deze berichten mag gelooven, zou president Hacha, die juist steunend op de belofte van den Führer, dat het Tsjechische volk zijn eigen nationaal leven mocht behouden, zijn functie heeft aanvaard, geweigerd hebben, zijn mede werking aan dezen maatregel te verleenen. Daar om zou hij geïnterneerd zijn. Het leven van een onzelfstandig volk is, als zijn overheerseher in oorlog is, dubbel moeilijk. PARIJS, 18 Nov. (Havas) In (je financieele kamercommissie heeft de Fransche Minister van Financiën, Paul Reynaud, een uiteenzetting ge geven over de ontwerp-begrooting voor 1940. Hij betoogde, dat de sedert een jaar gevolgde poli tiek Frankrijk in staat stelt de taak, die het land is opgelegd, te volbrengen. De goudvoor raad is met 533 ton gestegen. Een algemeen mo ratorium is niet noodig geweest. De Minister zette uiteen, waarom de Regee ring er prijs op heeft gesteld een normale be grooting van civiele uitgaven in te dienen, ter wijl in den vorigen oorlog het stelsel der voor- loopige twaalfden drie jaar heeft geduurd. De begrooting, die thans wordt ingediend, is in evenwicht. Afgezien van de militaire uitgaven, die het voorwerp van bijzondere voorzieningen zullen vormen beloopen de uitgaven in totaal 79 milliard. Een groot deel komt op rekening van den oorlog, zooals een bedrag van 14.300.000.000 frank, bestemd voor uitkeeringen aan gezinsleden van gemobiliseerden. De ont vangsten zijn voorzichtig geschat: men heeft rekening gehouden met verminderingen, die het gevolg van de kleinere economische bedrijvigheid kunnen zijn. Reynaud verklaarde voornemens te zijn, voor den duur van den oorlog de maxima, welke de door groote inkomens verschuldigde belastingen beperken, te doen verdwijnen. LONDEN, 18 Nov. (Reuter). Dr. G. A. Borth- wick de geneesheer-directeur van een der zie kenhuizen van den Londenschen graafschaps- raad is uitverkoren voor een bezoek aan Italië op uitnoodiging' van de Koningin van Italië ter bestudeering van een methode ter behandeling van slaapziekte (encephalitis lethargica). De uitnoodiging was gedaan door tusschen- komst van Lord Dawson of Fenn, den lijfarts van den Koning van Engeland, die Borthwick heeft voorgesteld. BOEDAPEST, 18 Nov. (Havas) In Boe dapest is een gouddiefstal ontdekt. Tot dusverre zijn 162 kg. zuiver goud teruggevonden. De dief stal werd gepleegd door den directeur van de smelterij van edele metalen, een der bekendste in Europa, welker zetel in Weenen is gevestigd. Jarenlang stal deze directeur, Dworak geheeten, in tegenwoordigheid der cliënten goud, terwijl het gesmolten werd. Door een opening achter den smeltoven maakte hij zich meester van een deel van het vloeibare metaal. Een groot aantal personen is benadeeld, aangezien de smelterij het monopolie van goudsmelten in Hongarije bezat. In de baren en staven, die de smelterij afleverde,.was het gewicht van het gestolen goud vervangen door koper of een ander gewoon me taal. Dworak is gearresteerd en het gestolen goud is in beslag genomen. maakt U onrustig, nerveus, angstig en het dient tot niets. Vanavond eens lezen, rustig, kalm lezen als waren er slechts twee dingen op de wereld: Uw boek en Uw leunstoel. Dat is niet egoïstisch, dat is wijs! De lamp geeft een gouden licht... Zet een reuzen stap terug in Uw leven, word weer jong en heb weer een jeugdig hart. De dat heerlijk modern-ouderwetse boek, die onvolprezen almanak voor het Katholieke gezin, helpt U daarbij. Het is de brug naar dromenland, de wegwijzer naar een betere tijd. 416 bladzijden vol van het allerbeste dat Nederlandse en Vlaamse schrijvers, tekenaars, schilders, denkers, priesters en huismoeders U konden schenken, gebonden in een kleurige band, die over tien jaar nog een sieraad is van Uw boekenplank... voor 95 cent! UW BOEKHANDELAAR BEGRIJPT TERECHT NIET DAT GIJ HET BOEK NOG NIET HEBT GEKOCHT! En Uw kinderen, die hebben toch zeker reeds een WINDROOS BATAVIA, 18 Nov. (Aneta). Het departe ment van Economische Zaken deelde mede, dat, in tegenstelling met de eerdere voorschriften, voortaan wel huishuurverhoogingen zijn toege staan, en wel die reeds voor 2'4 Augustus door de huiseigenaren aan de huurders waren aan gezegd. Overigens zullen verzoeken om ver hooging van huishuur slechts in zeer bijzon dere gevallen worden ingewilligd, o.a. in die waarin kan worden aangetoond, dat de gel dende huishuur door bijzondere omstandighe den belangrijk ligt beneden het op 24 Augustus voor soortgelijke huizen als redelijk te be schouwen bedrag en indien kostbare verbou wingen zijn uitgevoerd. Stijging van de kos ten voor gewoon onderhoud of normale her stellingen vallen daaronder niet, terwijl even min de omstandigheid dat de huren langeren tijd vóór 24 Augustus niet zijn verhoogd een motief voor verhooging vormen. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het departement van Koloniën is het volgende ontleend: Van verschillende zijden werd instemming betuigd met de voorgestelde versterking der de fensie van Curagao. Gaarne zouden vele leden vernemen, waarom de aanschaffing van kustgeschut voor de eilan den Curagao en Aruba thans plotseling zoo urgent werd geacht, dat daartoe werd overge gaan vóór dat de Staten-Generaal daaromtrent een uitspraak hadden gedaan, ja, zelfs voordat het desbetreffende voorstel hen had bereikt. Allerminst hield deze vraag twijfel in aan de noodzakelijkheid van deze voorziening. MALANG, 18 Nov, (Aneta). Met de werk zaamheden tot uitbreiding van de grens van de gemeente Malang is thans een aanvang ge maakt. Hierdoor wordt de grootte van de gê- meente van 1820 H.A. gebracht op 5800 H.A. met 75.886 inwoners. De wijzigng zal op 1 Januari a.s. in werking treden. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van een besluit van den gouverneur-generaal tot wijziging van de Indische begrooting voor 1939 is het volgende ontleend: Vele leden verklaarden het ernstig te betreu ren, dat dit wetsontwerp moet worden behan deld vóór de begrooting voor het dienstjaar, waarop de belastingmaatregelen, tot goedkeu ring waarvan het strekt, betrekking hebben. Die maatregelen toch houden met het geheele begrootingsbeeld zoozeer verband, dat zij moei lijk afgescheiden daarvan kunnen worden be oordeeld. Verscheidene leden verklaarden deze belas tingvoorstellen ook na de daarin door de In dische regeering ter tegemoetkoming aan ern stige bezwaren van den Volksraad aangebrach te wijzigingen moeilijk te kunnen aanvaarden, wijl zij een nieuwen en zwaren druk leggen op de minst draagkrachtigen. AMOBINA, 18 Nov. (Aneta). In Pellaoe, in de onderafdeeling Saparoea, kwam een relletje voor, waarbij een persoon werd gedood en zes anderen werden gewond. De moskee en alle huizen zijn beschadigd. De oorzaak hiervan is gelegen in een godsdienstig meeningsverschil onder de Mohammedanen. De „Nieuwlichters" waren genoodzaakt de vlucht te nemen in Kailolo. Het bestuur en politie arresteerden tientallen personèn. Voor het motorisch verkeer staat over eenige dagen een zeer belangrijke gebeurte nis te wachten, waarnaar reeds ettelijke ja ren hunkerend werd uitgezien en waaraan inderdaad groote behoefte bestond. We doe len hier op de komende openstelling van de autostrada Den HaagUtrecht, bij de vol tooiing van welk kunstwerk zeer groote be langen zijn gemoeid. Van 1931 af heeft de Rijkswaterstaat aan de zen weg gewerkt, de Regeering heeft het enorme bedrag van f 18.500.000, dat daarvoor noodig was, beschikbaar gesteid. Wie den ouden verbindingsweg tusschen de Re sidentie en de Domstad via Leiden heeft gereden en daarbij heeft ervaren, welke talrijke moei lijkheden moesten worden overwonnen om zon der ongelukken dit traject af te leggen, zal on getwijfeld de totstandkoming van den nieuwen modernen verkeersweg, waarlangs men zonder kruisingen, zonder oponthoud en zonder gevaren van links of rechts, kan voortsnorren, met groo te vreugde begroeten. Want met dezen weg is weder een schakel toegevoegd aan het net van speciale autowegen, waaraan het snelverkeer zoo zeer behoefte heeft en welk net geleidelijk wordt voltooid, al geschiedt volgens velen die vol tooiing dan ook al te geleidelijk. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met de be dragen, welke de wetgever voor dit doel beschik baar stelt, alsmede met de vele voorbereidingen, welke aan de uitvoering van dergelijke belang rijke objecten voorafgaan. En beide deze facto ren zijn van invloed geweest op de uiteindelijke totstandkoming van deze nieuwe schakel in het moderne snelverkeer. Het voteeren van gelden is eenigen tijd ge stagneerd geweest, doch toen nadien de verder benoodigde bedragen op de begrooting werden gebracht, hebben de technici van den Rijks waterstaat met prijzenswaardige voortvarend heid de gereedkoming van dit werk bevorderd. Ten aanzien van de voorbereiding kan worden medegedeeld, dat in totaal met 540 eigenaren moest worden onderhandeld voor den aankoop van grond, terwiil verder van 108 overheidslichamen (provincies, polders en waterschappen) vergunningen moesten worden verkregen. Doch bovendien werden bij de uitvoering bij zondere eischen gesteld met betrekking tot de bodemgesteldheid. Zoo moest bijv. de weg van Gouda tot Woer den worden aangelegd in een gebied met een veenpakket. waaronder zich slappe kleilagen be vonden, waarvan de dikte varieerde van U tot 5 Meter. Door middel van zandpersen werden hier de slappe lagen weggeperst. zoodat 'n draagkrachtig zandprisma werd gevormd, waar op naderhand de verhardingen werden aange legd. Weer anders is gehandeld op het gedeelte tusschen Woerden en Utrecht, waar de weg aanleg moest geschieden in een gebied, waar het veenpakket een maximumdikte van 4 Meter heeft. In dit gebied werd de geheele veenlaag weggebaggerd, zoodat een kanaal ter diepte van 3 a 4 Meter ontstond met een breedte van 25 M„ welk kanaal daarna werd volgestort met zand. Nog andere problemen moesten worden op gelost, waarvan een van de belangrijkste was, hoe in dit polderland met slappe onderlaag de viaducten konden worden gemaakt zonder ge vaar voor aardverschuiving. Dit wat de voorbereidende werkzaamheden be treft. Wat nu den weg zelf aangaat, kan worden opgemerkt, dat de lengte van den weg tusschen het beginpunt te Voorburg en het verkeersplein ten Westen van Utrecht ongeveer 50 kilometer bedraagt. De vroegere route over Leiden wordt daardoor met ongeveer 10 K.M. verkort. Daar echter op den nieuwen weg met belangrijk grootere snelheid kan worden gereden, kan wor den aangenomen, dat de tijd, welke vroeger noodig was om van Den Haag Utrecht te berei ken (ongeveer lVz uur) voor snelle wagens tot op een derde is teruggebracht of wel tot een half uur. Zooals bekend was eind Januari j.l. de weg vanaf Den Haag reeds opengesteld tot Bode graven en thans wordt aan dat wegvak weder een traject van 25 K.M. lengte toegevoegd. De aanleg van den weg heeft den bouw van een groot aantal kunstwerken .noodig gemaakt. In totaal werden jn de.n eigen lijken weg ongeveer 55 kunstwerken ge bouwd, waarvan twee beweegbare bruggen, resp. te Voorburg over den Vliet en te Gouda over de Gouwe. Verder moesten ten behoeve van het afgesneden landelijk verkeer pa rallelwegen worden aangelegd en 280 kleine brugjes worden gebouwd. De verhardingen bestaan, voornamelijk wat hoofdverharding betreft, uit beton. Alleen daar waar nog zetting van de aardebaan was te vree zen, werd van dit verhardingstype afgeweken en werd de aardebaan voorzien van een gefundeer de klinkerverharding en Voor zooveel betreft de noordwestelijke baan tusschen Gouda en Bode graven van een asfaltverhafding op gestabili seerde klei ter lengte van 6 K.M. We komen nu tot een ander onderdeel van 't groote vraagstuk van de verkeerstechniek. Want het Rijk mag dan wel wegen aanleggen, met de „bewegwijzering" bemoeit het zich niet. Als vanzelfsprekend is bij den nieuwen weg Zaterdagmorgen te ruim vijf uur is brand uitgebroken in de garage van den heer F. J. aan de Molenstraat te Asten. De brandweer slaagde er in het woonhuis te behouden, doch de garage ging geheel in vlammen op, o.a. gingen drie nieuwe auto's verloren. De oor zaak van den brand is vermoedelijk kortslui ting in een der auto's. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. GRONINGEN. Geslaagd: de dames G. M. Boelens, M. J. S. Scheffer en G. J. J. Klink hamer, allen te Groningen en A. H. Visser, Appingedam. Z. Hoogw. Excellentie Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Nunhem den Weleerw. Heer J. H. Adams. Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal as. Dinsdag en Vrjjdag geen audiëntie verleenen. 14 Wij trouwden in alle stilte in Lexington; toen Volgden de gelukkigste weken van mijn leven. Ik reisde op de makkelijkste wijze met mijn lief, jong vrouwtje en constateerde met vreugde, dat zij er veel beter uit ging zien. Haar tint werd ïrisscher en de glans in haar droomerige oogen Werd helderder. De oude Barbara scheen den grond te aan bidden, dien ik betrad, zóó dankbaar was zij, dat ik haar meesteres zooveel gezonder en ge lukkiger had gemaakt. Toch konden we Vera op den duur niet verbergen welk verlies zij had ge leden, voorzichtig vertelde ik het haar en van 't oogenblik af, dat zij die vreeselijke waarheid Wist. kwam er een verandering in heel haar leven. Ik weet niet, of ik u kan duidelijk maken, Waar die verandering in bestond. Misschien zult U mij nog het beste begrijpen, als ik zeg, dat bet wel leek, alsof ze een tweeledig bestaan leidde, en wel zóó, dat ze in den eenen toestand "•ets meer afwist van hetgeen ze in den ande ren deed of zei. Dikwijls was zrj lief en zacht en betoonde ze mij 'n soort schuchtere teeder- heid; dan weer werd zij ineens vurig en ont- stuimig, wendde zich van mij af met iets, dat op afschuw leek, en riep bedroefd om haar overleden ouders. In deze buien kon ze dan plotseling gaan zingen, heel zacht en lieflijk, ofschoon ze in haar gewonen toestand maar heel weinig stem had en ook niet muzikaal was; wanneer zo in dien ongelukkigen toestand ver keerde kon zij zich zóó opwinden en verschilde ze zóó met de persoon, die ze bij onze kennis making was, dat ik het dikwijls betwijfelde, of ze wel goed bij naar zinnen was. De oude Barbara was ten zeerste ontsteld door deze buien, die in het eerst slechts schaars voorkwamen, maar die steeds veelvuldiger en steeds heftiger werden. Ze vertelde mij, dat het arme kind van haar jeugd af onderhevig was geweest aan melancholieke buien en dat zij altijd bijzonder teer was, waar haar ouders mij ook voor gewaarschuwd hadden. Een val van een paard, toen ze nog heel jong was, had veran dering van lucht voor haar noodzakelijk ge maakt, maar deze toestanden hadden zich nog nooit voorgedaan. Ik zag er erg tegen op, om een dokter té raad plegen, waarschijnlijk, omdat ik bang was, dat hij mijn vrees bevestigen zou; en het grootste deel van den tijd was zij toch zoo lief! Ik ging met haar naar Europa. De zeereis scheen haar veel goed te doen. Al den tijd, dat ze aan boord van hte schip was, was zij volko men normaal. Zij begon te spreken van de mo gelijkheid, da* ik mij weer bij mijn regiment zou voegen en scheen te verlangen naar bet leven in Indië, dat haar zeker weer zou doen denken aan haar oud tehuis. Wij waren toen in Italië, op een afgelegen plaatsje, niet ver van Napels. Daar zou de tra gedie van mijn leven zich afspelen. De stem van den kolonel werd droevig tenge volge van zijn sterke ontroering. Lady Leigh sprak geen woord, maar hield strak den blik op hem gevestigd. Toen ging hij weer voort met spreken op kal me, werktuigelijke manier, alsof zijn gedachten ver af waren: „Gedurende enkele dagen had ik mij al onge rust gemaakt over Vera. Ik vreesde, dat er weer een bui in aantocht was. Maar wie schetst mijn ontsteltenis, toen ik op een ochtend wakker werd en ik mijn vrouw over mij heengebogen zag staan met een dolk in de hand, dien zij op mijn hart gericht hield. Een oogenblik meende ik, dat het slechts een spel van mijn verbeel ding was en luide sprak ik haar naam uit. Met een kreet wierp zij zich op mijIk zag haar gelaat boven mij, vertrokken van woede, haat enwaanzin. Toen zag ik niets meer: zij had den dolk in mijn zijde gestoken! Weken lang zweefde ik tusschen leven en dood. Ontzaglijk veel heb ik te danken aan de diensten van een man, Butler genaamd, een groot reiziger, die toevallig den avond te voren in ons hotel was aangekomen; hij heeft om dokter en zusters getelefoneerd en zorgde voor een uitstekende verpleging, zoodat ik later nooit meer nadeelige gevolgen van de wonde voelde, ofschoon (fie toch eerst als doodelijk Werd beschouwd." „En uw vrouw?" „Zij was met de oude Barbara gevlucht, uren lang voordat ik gevonden werd. Toen men de misdaad ontdekte, heerschte er ineens zoo'n he vige ontsteltenis over mijn toestand, dat er ge durende eenigen tijd aan niemand anders werd gedacht, zoodat mijn vrouw met de oude Bar bara toen al lang weg was. Voordat ik bijgeko men was, had men onmogelijk kunnen nagaan, hoe de aanval had plaats gehad en alleen aan Butler vertelde ik dit in vertrouwen. Zoodra ik weer beter was, deed ik alle mogelijke moeite, om mijn ongelukkige vrouw te vinden, maar zonder succes. Zij was gevlucht, liet geen enkel spoor achter en tot op het huidige oogenblik weet ik nog niet, of ze leeft of dood is. Zoo luidt nu mijn geschiedenis, Lady Leigh. Ik trouwde een mooie vrouw, die krankzinnig werd en mij trachtte te vermoorden, terwille van haar moet ik nu verder alléén door het leven gaan. Ik ben de echtgenoote van een gevaarlijke patiënte; al mijn vooruitzichten op geluk zijn vernietigd. Mijn arme Vera!" Onbeschrijflijke droefheid was te lezen op het gelaat van kolonel Egremont. Lady Leigh stond op en legde hem de hand op den arm. „Misschien dat u haar nog wel eens vindt," klonk het troostend van haar lippen. „Misschien...." antwoordde hij op wanhopi- gen toon. HOOFDSTUK IX Toen Lady Leigh op Straffern Court terug kwam, ging zij dadelijk naar haar kamer en bleef daar, in diepe gedachten verzonken, aan het open venster zitten. Gedurende de laatste weken waren haar nu twee vreemde geschiedenissen toevertrouwd on der het zegel van geheimhouding en de oogen- schijnlijke overeenkomst, die er tusschen deze beide bestond, gaf weer aanleiding tot overpein zingen. Het leek haar onmogelijk, dat er twee Vera Darcy's zouden zijn, beiden met dezelfde ge schiedenis, en toch was het ongelooflijk, dat Vera Darcy een tweede huwelijk zou hebben aangegaan, nadat zij in een bui van waanzin haar eersten echtgenoot nagenoeg doodgesto ken had. De oude Barbara zou immers een tweede huwelijk voorkomen hebben. Daar bei den waarschijnlijk in de veronderstelling waren, dat de kolonel dood was, bleef toch in ieder ge val de schuld van moord op de ongelukkige vrouw rusten; Barbara zou dus al haar best hebben gedaan, om Vera te weerhouden een tweede huwelijk aan te gaan. Vera zelf zou zich zeker niet bewust zijn van het misdadige dat zij bedreven had; mogelijk wist zij alleen, dat ze niet was zooals anderen en dit deed haar natuurlijk in afzondering leven. Nu herinnerde Clarice zich ook weer de woor den, die Gladys Mrs. Leslie bij de Tam had &ooren zeggen en ook verschillende verhalen van het vreemde, mooie zingen, dat daar in huis wel gehoord werd. Ook had het Lady Leigh getroffen, hoe verschrikt Vera Leslie er ineens kon uitzien, alsof ze een geheim met zich droeg, dat haar onrust en plotselingen angst bezorgde. Waarschijnlijk was de geschiedenis van haar huwelijk met Philip Leslie wel waar, evenals het verhaal, dat hij haar zonder voorkennis had verlaten na die ontmoeting met Mr. Butler. Lady Leigh begreep dit nu heel goed in het nieuwe licht, dat op de zaak geworpen werd door de geschiedenis van kolonel Egremont. Zi) vond het niet vreemd, dat de jonggehuwde vrouw Mr. Butler niet had herkend. Waar schijnlijk had zij hem in dat Italiaansche plaatsje, waar de tragedie zich had afgespeeld, wel gezien, maar zij herinnerde zich hem niet, omdat die waanzinnige bui toen zeker al aan het opkomen was, terwijl hij haar wel degelijk herkend had. Voor zooverre zij dus de ingewikkelde ge schiedenis begreep, zoü de kolonel de echtge noot zijn van de „geheimzinnige" vrouw, met wie zij vriendschap had gesloten. Zou hij haar nu dankbaar zijn, als zü hem weer bij haar bracht? Nog geruimen tijd zat zij hierover na te denken, maar ze kwam tot de slotsom, dat ze niets ondernemen zou. Ze had "beider geschie denissen gehoord onder het zegel van geheim houding. Het zou toch verraad zijn, om het vertrou wen van een van beide partijen te schenden. «Woedt vervoSedJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9