Laatste Nieuws Spaart Tyd an Geld door.». PRIJZEN v/A f 955, G S* Brinkmann FRANKEN'S BROODFABRIEKEN RADIO BUR. TAMMER WINDMOLEN IN EERE HERSTELD Beverwijk als industrieplaats WILLEM MENGELBERG ONDERSCHEIDEN MILITAIRE KLEEDING VERDUISTERD Nuttige St. Nicolaas-geschenken G. T. NI E UWE NH UI ZEN NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N V. GEZONDE JEUGD ZONDAG 19 NOVEMBER 1939 'echtige ingebruikneming van den verbeterden watermolen te Noordwijkerhout GROOTE JAVA-AVOND Het Wit-Gele Kruis De ziekenhuizen vol, wie zal U thuis verplegen? Gevonden dieren en voorwrerpen Bijkantoor HAARLEM Safe-loketten vanaf f 5.- p. jaar Moviac-theater De groote jubileumfilm der Neder- landsche Spoorwegen draait op de Groote Markt Miva-eere-avond Katholiek Haarlem hedenavond naar het Concertgebouw Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Esquire" geopend Moderne heerenkleeding in- hypermoderne zaak BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVERWIJK Kasgeld voor gemeente Leeningen of rekening-courant? H. HARTSCHOOL Personeel Huishoud- en Industrieschool Jansen en Jansen makelaars De werkloosheid Z. H. de Paus heeft hem benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Gregorius den Grooten Duitsch schip naar Schotland opgebracht „Admiral Scheer" deed de „Africa Shell" zinken Belgisch protest tegen vreemde vliegtuigen Commissie te Genève op 4 December bijeen Burgerlijke Stand Handenarbeid in „Heliomare" Canada bestelt 1500 lesvliegtuigen Twee soldaten in arrest gesteld Koningstraat 7 - Bij de Gr. Markt - Haarlem OOK PHILIPS RADIO van liet toekende KLEVERLAAN 176—178 'N TROUWE KUNT COMPLEET MET BAK EN CABINE BENZINE VERBRUIK 117 tot 111 Nuttig draagvermogen 1750 tot 1250 K.G. SMEDESTR. 22 - IEL. 11025 STAD Aan de Haarlemmertrekvaart te Noord wijkerhout staat een oude molen, die, na jaren van nonactiviteit, gisterenmiddag op Machtige wijze weer als windmolen in ge- ruik is genomen. En dat stemt tot verheu- ^his, daar de vereeniging „De Hollandsche fiolen" ditmaal niet de initiatiefneemster aahoefde te zijn. Tien jaar lang werd het fcheprad motorisch aangedreven en was de atacht van den wind in discrediet. Maar op "e ingelandenvergadering, die in Mei van Mt jaar werd gehouden, besloot men met Mina algemeene stemmen tot herstel van net windmaalbedrijf, in verband met de ^ternationale spanningen. Het bestuur van jn Hoogeveenschen polder heeft een voor- Mtzienden blik gehad. De motor heeft handstof noodig; en dat is een kostbaar "ttikel in oorlogstijd. En zoo kon het gebeuren, dat in dezen Molen de windkracht weer den boventoon tal voeren en de motor als reserve zal wor- fleh gebruikt. Het systeem Decker, waarbij Mie bezwaren van den windmolen onder- Jongen worden, maakte het mogelijk den hollandsche molen, zooals die gelukkig op Vele plaatsen nog gevonden wordt, te be oouden. Door de stroomlijnwieken wordt aet minste zuchtje wind nuttig gebruikt. 3*6 molen in den Hoogeveenschen polder heeft vlucht van 23 meter. Hij moet het water den polder 30 tot 40 c.m. opvoeren en heeft Mtoe een staand scheprad, dat 50.000 liter 'er per minuut kan verzetten. Löe reus is minstens driehonderd jaar oud, ®%een kan blijken uit zijn hoofdconstructie, e Uit behakte eikenbalken bestaat. Er is veei van J?en m°kn verbeterd: hij werd voorzien l(w Decker-wieken, de lange spuitbalk en het j^'rad werden vernieuwd. Maar hij „loopt' h«w!'an ook licht en snel tot groote tevreden- A van molenaar en polderbestuur, s,., '1 de officieele ingebruikstelling waren vele %°riteiten teSenwcordig. Wij noemen den j^Sraaf van Rijnland, den heer Pijnacker mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter, v Jdr. mr. R. van Rjjckevorsel, bestuurslid der 5"niging „De Hollandsche Molen", den heer ljül yan Iersel, burgemeester van Noordwijker- Uirt ,mr' dr' P' C' Knibl}e> secretaris van de •^iii .Kamer van Koophandel, prof. ir. J, 0 'Jsken van de Technische Hoogeschool, dr. té0 aak- directeur van het Koninklijk Me- c ''°lisch Instituut, dr. E. H. ter Kuile, hoofd en 'mies van het Kjjksbureau voor Monumen- C«org, den heer A. M. Zekveld, ir. L. T. v. d. hoofdingenieur van den Provinciale Wa- j^taat, en verschillende polderbesturen. Ik. e voorzitter van het Hoogeveensche polder- die de heer H- J- van der Poel, heette allen, tty,flen tocht naar den molen hadden gemaakt, 0 en sprak er zijn verheugenis over uit, iti0! uier, dank zij het systeem Decker, een wind ig ®n behouden kon blijven. Onze aandacht was t alieen op het behouden van een molen ge- doch oolc op het behoud van onze por- jjMonnaie. Door de internationale spanningen bs besluit verhaast. ywaterverplaatsing is grooter dan verwacht constateerde spr., die ten slotte opmerkte, sty, °°k economist bezien het weer ingebruik en van den windmolen van belang was. ^r. van Tienhoven, de voorzitter van „de hollandsche Molen", wees op de beteekenis „ah den wind voor Holland. Het was hem k® grootste voldoening, dat hier het polder- estuur zelf ingezien heeft, dat de wind den Mensch helpen kan. Hopelijk zal onze ver buiging nog eens overbodig worden, zeide J>T-, omdat de molens zichzelf kunnen red- en. Moge het besluit van dit polderbestuur sahsch Nederland ten voorbeeld strekken. |jA burgemeester van Noordwijkerhout com- t./?ehteerde het polderbestuur met het resul ts1; van zijn besluit, en was er trotsch op, dat Un Noordwijkerhout genomen was. j^ e wind blijkt steeds voordeeliger te zijn, zeide ij:" van Rijckevorsel in een geestige toespraak; iv doet de portemonnaie zwellen. Aan de moie ty en diens zoon overhandigde hij een aan- l-j0, ^-gelijste molenfoto's en een attest van „De Cr.^ udsche molen", den heer Cozijn aangebo- als blijk van waardeering voor diens wer st,? aan de instandhouding van den Holland- is®11 Molen, die Nederland groot heeft ge- h e heer ir. v. d. Wal trok de vang los. Lang- CuM draaiden de wieken in het rond. Al spoe- adden zij een groote snelheid bereikt. Het fr,. schepte het water uit den polder, dat schui- zÜn weg vond naar de Ringvaart, café Piet Gijsenbrug werd nog het woord C*rd door jhr. van Rijckevorsel, die zeide, dat r het systeem Decker de werktijd van den Wh?molen ongeveer verdrievoudigd werd. Spr. bit?6 er VQoral hen nadruk op, dat door een ka ïn^ 'h der genie reeds in 1926 op het groote be- van windmolens in oorlogstijd was gewezen, ifcn® heer Decker gaf ten slotte nog een uiteen- 'bg over zijn systeem. s3ahen Adjeng Kartini, de nobele dochter van kj- ïtcgent van Japara op Java, moest eens „Het is diep-treurig voor Indië en be- biend voor Nederland, dat de Nederlan- over het algemeen, de ontwikkelden niet tfJMzonderd, bitter weinig of niets van Indié aren deze woorden eenige jaren geleden in- tei5aad waar, nu is er gelukkig! veran- lav bg gekomen en velen, zeer velen in Neder- cio0 Zijn door de verwikkelingen in het Oosten, W? he alles omverwerpende internationale 0l'he, door de rustige en gestage propagan- in het Moederland zelf, tot het besef fc^ben, dat ons Nederland een Koloniale Mo- tvjbeid is van den eersten rang en regeert tie biet minder dan bijna 70.000.000 menschen. loei nu en de ontwikkeling van dit mil- ^6v66ll-ryk is toevertrouwd, is in handen ge- W. aan ons klein, maar ijverig en energiek eb waar ons volk bouwt op Christelijken '"'slut ag' daar zal het °°k' wil zi-in werk geen ^bav' ng worden, bij den opbouw der be- Jtiijj 'bg onder die millioenen van den Oost- 'chen Archipel niet alleen moeten aan- he steenen der Westersche, stoffelijke aving, maar vóór alles moeten leggen de batbenten van de Christelijke beschaving. Jtstn z*j de vriendelijke medewerking van 't %r]Ur Van den R.K. Vrouwenbond, afdeeling ^tef6?1 en Omstreken, zijn wij schrijft b.e]cj E- Sondaal S. J. in de gelegenheid- ge- 'ti ^bbb^hag 22 November voor de leden Sewe zfdeeling een grooten Java-avond te KM; 1 WfllfO to 1 Knctoo vo oOtl ooncovio f over de geschiedenis, kunst en godsdienst van het Javaansche volk, dat 45.000.000 zielen telt en over den opbloei der Christelijke beschaving onder dit volk. Duidelijk zal dan blijken, hoe Christusbereid dit volk is en hoe gaarne het onzen hoo'gsten rijkdom zal aanvaarden. Reeds nu mogen wij een getuigenis aanhalen van een vooraanstaanden Javaan, den heer Goenawan Mangoenkoesoema, die in het gedenkboek „Soembangsih" van Boedi-Oetama 1918 scHreef: „Komt, komt allen, die ons een boodschap bren gen. Zegt ons de boodschap van Uwen grooten Meester. Indien zij waarheid bevat, meer dan onze Vaderen ons hebben nagelaten, welaan, wij zullen U volgen." De Boodschap van Chris tus, Die de Waarheid is, bracht dan ook reeds heerlijke vruchten voort. Wij vertrouwen, dat de leden van den R. K. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem en Omstre ken, in het belang van dit nobele en edele volk, aan Neerlands zorgen toevertrouwd, en ook uit eigen belang want wie dezen avond mist, mist werkelijk iets moois door opkomst en belangstelling, ook van introducé's, dezen Java- avond zullen maken tot een éclatant succes. Wij weten, dat dit ook de innige wensch is van het bestuur. «ht Welke zal bestaan In een causerie, toe biet werkelijk schitterende diapositieven, Onder het motto „De ziekenhuizen vol, wie zal U thuis verplegen?" is het Wit-Gele Kruis te Haarlem een. lecienwervingsactie begonnen, die tot 1 December duuft. In het prospectus schrijft het bestuur: Het spreekt vanzelf, dat in oorlogstijd de zie kenhuizen op de allereerste plaats en voorna melijk bestemd zijn voor óe gewonde soldaten. Rekent U er maar op, dat 2/3 van de ruimte der Haarlemsche ziekenhuizen daardoor voor d.e burgers verloren is. Het zal dus niet gaan zoo als thans; degenen, die een operatie hebben ondergaan, moeten zeer spoedig naar huis en waar het overigens maar even mogelijk is, moet verzorging thuis worden voorgeschreven. Als lid van het Wit-Gele Kruis weet U, dat de wijkverpleging een zeer voornaam onderdeel van dit werk is. En juist de wijkverpleging is in donkere dagen van het allerhoogste belang. Daarnaast: ons magazijn bestaat uit talrijke verplegingsartikelen, die gratis uitgeleend wor den en die .met den dag duurder worden in aanschaffing. En dan: de zorg voor moeder en kind, een dubbele zorg in ernstige tijden, staat met groote letters in ons vaan geschreven. Wij staan in deze tijden dubbel op de bres! Het W.G. Kruis leidt thans te Haarlem ruim 200 vrouwen en meisjes op voor hulpverpleeg ster in oorlogstijd. In samenwerking met den R.K. Vrouwenbond worden cursussen voor ver- plgegkunst in het eigen gezin gegeven. Een bloedtransfusiedienst wordt krachtig georgani seerd. Maakt gij ons werk in eenige weken van dub bele beteekenis, terwille van Uzelf, en van al len, die nog niet weten hoe juist lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis een der belangrijkste voorzorgen in deze dagen is. Tenslotte de practïsche herinnering: het lid maatschap kost minstens f 2.40 per jaar, nieu we "leden moeten zich per jaar verbinden maar kunnen in termijnen betalen. Het eigen huls is gevestigd aan de Park laan 75. De negende Moedercursus van het Wit-Gele Kruis zal beginnen op 11 December 1939. De cursus wordt gegeven door een docente aange steld door het Wit-Gele kruis, afd. Haarlem en is toegankelijk voor Moeders, a.s. Moeders en meisjes vanaf 19 jaar. Ook meisjes die in Maart 1940 den Bakercursus willen volgen, moe ten een Moedercursus gevolgd hebben. De Moe dercursus omvat o.a.: 1. De algemeene geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind. 2. De natuurlijke voeding. 3. De tegen-natuurlijke voeding. 4. Huidverzorging. 5. Kleeding. 6. Belemmeringen van de normale ontwik keling. Enz., enz., enz. Met de verzorging van het kind hangt ook heel nauw samen de verzorging der moeder, ook hierover zal gesproken worden. Hygiëne en juiste verzorging van moeder en kind zijn van zeer groot belang voor het doen dalen van het sterftecijfer van kraamvrouw en zuigeling. Uit de statistieken blijkt dat dit cijfer dalende is. Werkt allen mede het steeds lager te brengen, het is ook Uw belang. Profiteert daarom allen van deze zoo uitge breide en nuttige lessen. De onkosten zijn zeer gering voor het vele dat U zult leeren. De cursus wordt gegeven op Maandagavond van 8—9 uur in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Parklaan 75, te Haarlem. Zij die aan dezen cursus wenschen deel te nemen moeten zich vóór 1 December a.s. op geven bij Zr. C. van Leeuwenstijn, Parklaan 75, Haarlem. Omstreeks half Maart 1940 begint een nieu we cursus voor opleiding tot Baker, uitgaande van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Deze cur sus duurt 1 jaar en de deelneemsters ontvan gen, na gunstig afgelegd examen, een Staats- insigne en diploma, waardoor zij bevoegd zijn., cm naast het huishoudelijk werk, moeder en kind op bekwame wijze te helpen. Het bezit van het diploma leidt tot een zelf standige positie in de Maatschappij. Daarnaast stelt de gediplomeerde haar geheele persoon in dienst van Moeder en Kind. In de stad en vooral ook op het platteland heeft men flinke meisjes noodig, die weten aan te pakken en door goede Bakerhulp in vele gezinnen vreugde kunnen brengen. Inderdaad, aan deze categorie kraamhulp is groote behoef te, hetgeen blijkt uit het overstelpend groot aantal aanvragen. Meisjes tusschen 19 en 35 jaar, Indien U iets voelt voor dit mooie werk, dat Uw leven belangrijker zal maken en ver diepen, dat U blijheid zal geven en tot dank baarheid zal stemmen, kunt U zich om nadere inlichtingen wenden tot het Bureau aan de Parklaan, Dinsdag en Donderdag van 23 en van 89 uur. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur Koopmansbeurs m. i„ Veldmeyer, Gouw straat 21; pikkelen kinderbril i. koker, YJstra, Asterstraat 13; etui m. 2 vulpennen en p-jtlood, Wiezinga, Trompstraat 19; schoolétui m. i., André, Bosch en Vaartstraat 2; witte kees hond, Van Gelder, Jan van Galenstraat 12; heerenhoed, v. d. Eynden, Korte Heerenstraat 12; dameshandschoenen, Heyselaar, Arnoldy- straat 16; halsketting, Hartendorp, Pauento- renvest 76; 2 pakjes margarine, Van Es, Paul Krugerstraat 3 zw.; hondenpenning, Koejen- mans, Leidscheplein 43 rood; rijwielplaatje, Bureau van Politie, Smedestraat; blauw >-egen- kapje, Verkerk, Nijlstraat 27; wollen shawl, (Amsterdam) Ged. Oude Gracht 29 Peschar, Voorhelmstraat 49; actetasch, Noor derboekhandel, Jan Cronjéstraat 99; rijwiel- tasch m. i., v. d. Wijk, Ooievaarstraat 5: da- mestaschje m. i., Perukel, Doelstraat 7; vulpen Directie Postkantoor Ged. Oudegracht; rjwiel- zadeldekje, Arink, Oranjeboomstraat 167. De film, die vervaardigd werd naar aanleiding van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen in September j.l. en die reeds vele malen voor het personeel der Nederlandsche Spoorwegen werd vertoond, draait thans in het Moviac-theater aan de Gr. Markt. Uitvoerig hebben wij reeds geschreven over den inhoud van deze belangrijke en interessante rolprent, zoodat wij thans kunnen volstaan met een warme aanbeveling tot onze lezers, om de film te gaan zien. Zij geeft een volledig beeld van het bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen thans en vroeger, en van de geschiedenis. Een docu mentair filmwerk, dat niemand verzuime te be kijken! Dezen Zondag is de MIVA-Zondag voor Ka tholiek Haarlem. Hedenmidtjag zullen honder den jongeren naar de Concertzaal stroomen en hedenavond zal de bloem van de Haarlemsche Katholieken den eere-avond bijwonen, waarbij ook Haarlems Kerkvorst aanwezig zal zijn. Na alles, wat wij in de afgeloopen weken over dezen MIVA-dag hebben gepubliceerd, behoeft het wel geen betoog, dat de Concertzaal vanavond vol zal zijn. Zooals bekend wordt bij de jeugdvoorstellingen om 2 en 4 uur de eerste MIVA-film, op den eere avond de laatste MIVA-film vertoond, terwijl deg avonds bovendien nog zal spreken de zeereerw. heer Henri de Greeve. Welk genot als de kinderen bloeien! Vol van jeugd daar ravotten en stoeien. Aan eetlust geen gebrek, Steeds in een boterham trek. Franken's melkbrood doet kloek zijn en groeien Gedurende enkele weken is er achter de schut tingen voor perceel Gr. Houtstraat 61 hard ge werkt. En gisterenmorgen is het resultaat van dat werken onthuld. Haarlems winkelstand werd verrijkt met een hypermoderne zaak in moderne heerenkleeding. Reeds aanstonds treft den voorbijganger het moderne cachet, dat door verlichting', aanklee ding, meubileering en étalages aan dit geheel verbouwde winkelhuis wordt verleend. Eenvoud, zoowel in materiaal als kleur, stijl en licht zijn wel de voornaamste kenmerken van de hedendaagsche architectuur. „Esquire" heeft deze kenmerken ook en is daar om een waardige aanwinst voor den Haarlem- schen winkelstand. De directie van deze zaak bestaat uit den heer Pastoor en den heer Visser. De eerste leidt de zaak. „Esquire" legt zich voornamelijk toe op den verkoop van betere heerenkleeding, zoowel confectie als maat. Ook de heerenmode neemt een belangrijke plaats in, terwijl vanzelfsprekend in dezen mobilisatie-tijd ook een afdeeling voor bui tenmodel-uniformen is ingesteld. Met de directie van „Esquire" kunnen wij slechts hopen op een goed succes van deze nieu we zaak. Geboren: 17 Nov. L. Ravesloot—Huisbosch, d.; 18 Nov. G. de Vries—Zoeteman, d.; 17 Nov. H. J. StroesGommer, d.; 16 Nov. H. M. Kats Keijzer 'z.16 Nov. J. BreedSchutte, d Overleden: 17 Nov. C. M. M. Doff—Kroon- stuiver, 28 j., Rechthuisstraat; 16 Nov. G. W. LadagenKleefstra, 85 j„ Jansstraat. Ondertrouwd: 18 Nov. H. G. W. J. van Noe- sel 'en H. A. F. Keesstra. Installatie-avond St. Jozefgezellen. He denavond zullen weer eenige nieuwe Gezellen geïnstalleerd worden, welk feit zooals gewoon lijk met een gezelligen avond in de Campagna gevierd zal worden. De tooneelclub van de St. Jozef gezellen zal dezen avond een zeer spannend stuk opvoeren, getiteld „De man met het Lidteeken", terwijl tijdens het gezellig samenzijn de voordracht van Jan van der Steen die op den vorigen jeugddag zoo'n groot succes oogstte ook voor de parochianen zal worden opgevoerd. Kortom, het belooft weer een echt gezellige avond te worden, maar toch zijn nog nibt. alle plaatsbewijzen verkocht. Parochianen worden daarom nogmaals opgewekt om hedenavond naad Campagna te komen. Men zal er zeker geen spijt van hebben, en men verleent daar door aan de jeugd van de parochie den zoo on- ontbeerlijken steun. Voor dezen avond, die om 8.30 aanvangt, zijn aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar. Het bericht betreffende de plannen van de firma Beijnes om Haarlem te verlaten en zich in Beverwijk te vestigen, vraagt weer eens de aandacht voor de stage en snelle ontwikkeling van deze aloude en fraai gelegen gemeente in het hartje va» Kennemerland. Wij moeten zeggen, dat Beverwijk zijn kansen benut en ruim zijn aandeel neemt in de uit breiding van handel en industrie, waarmede de oevers van het Noordzeekanaal gezegend worden Vooral voor den jongen, sinds 1933 aan het hoofd der gemeente staanden burgemeester Scholtens, moet deze gang van zaken een vol doening zijn en met het slagen van de annexa tie, eenige jaren geleden, zal de vestiging aer firma Beijnes te Beverwijk in zijn loopbaan als burgemeester met een sterretje aangeteekend mogen worden. Het is vooral in de laatste jaren, dat Bever wijk als industrieplaats en marktcentrum naam maakt. Vroeger was het alleen oud en beroemd. Sinds eeuwen echter wordt het onder de steden gerekend en wel vroeger mede onder de belang rijkste van ons land. Een aanteekening uit het jaar 1468 meldt, dat het de tiende stad was. Vestingwerken heeft het intusschen nooit gehad en steeds wordt Beverwijk afgebeeld als een landelijke, ruim bebouwde plaats met veel groen en boomen, liggende temidden van vette wei den, tusschen de duinen en de Wijker-meer. In den kerkelijken tijd droeg het den naam van Aagtenkerke en de tegenwoordige naam is een samentrekking van de woorden „Bede vaart" en „wijk". Als oudst geschiedkundig stuk is een schenkingsacte bekend van 28 De cember 1063, waarin door Willem, den eenen twintigste bisschop van Utrecht, aan Reginber- tus, abt van Echternach, de helft van een kerk of liever van een kapel, toegewijd aan St Agatha, in bezit wordt afgestaan. Van deze oorspronkelijke kapel is niets meer over. Al wordt verondersteld, dat de tegenwoordige Nea. Herv. Kerk vroeger St. Agatha-kerk gehee- ten is opgericht op de plaats, waar de kapel eertijds stond, zekerheid daaromtrent bestaat niet. In 1377 reeds wordt de St. Agathakerk als parochiekerk genoemd. In 1477 komt zij on der de Commanderij van St. Jan te Haarlem en wordt daarbij in 1501 ingelijfd. Behalve den naam Aegtenkerke vermeldt Melis Stoke ook dien van Sint-Aechtendorpe. Maar het dorp werd al spoedig een stad en de „dorpers" werden „poorters". In de charters van de 13e eeuw wordt Sint-Aechtendorpe ver vangen door „Wyck" of pleisterplaats. Hier mede werd zeer waarschijnlijk de plaats aan geduid, waar de honderden pelgrims, welke zich naar het St. Willibrordusputje te Heiloo bega ven, uitrustten. Men kende toen ook Wyck op Duin en Wyck op Zee en tot onderscheid noem de men deze plek Bedevaartswijk. De St. Agathakerk heeft, als alle kerken in de middeleeuwen, zeer waarschijnlijk ook de noodige branden gekend met al de daaraan verbonden gevolgen voor de woningen der om geving. In 1566 woedde er echter de beelden storm en zes jaar later werd de kerk door sol daten niet alleen geheel uitgeplunderd, maar ook op radicale manier in brand gestoken en vernield. Er bleef, naar een oude teekening aangeeft, niet veel meer over dan een toren, waarachter eenige muren met vensteropenin gen. De kap en de gewelven waren verdwenen. Maar niet lang bleven de puinhoopen liggen. De predikantGilles van Breen schreef omstreeks 1650: „In de troubelen van 't jaar 1572 sijn de inwooners weerom veele verlopen ende de stede en Kercke door de soldaten geheel verbrant ende gerasseert, ende na derselver vertreck weerom yverlijck opgemaekt ende herstelt ge worden." Maar voor den R.K. godsdienst was het na den brand van de kerk gedaan. In 1578 kwam de eerste Hervormde predikant naar Beverwijk. Wat er nog stond van de muren, werd in 1592 grootendeels afgebroken; het mid denschip en het zuiderpand werden herbouwd en in 1644 werd het ncorderpand weer opge trokken en verlengd. Veel van de schoonheid der oude kerk ging met deze verbouwingen ver loren en ook hier bedekte de beruchte pleister laag veel vroom schilder- en snijwerk. In later jaren, in 1774, kwam er in Beverwijk een kleine Luthersche kerk bij; de monumen tale R.K, kerken dateeren pas uit de latere jaren. Bekend zijn in de historie de buitenplaatsen „Scheybeek" en Akerendam", aan den weg, welke Beverwijk met VeJsen verbindt. Van de heerlijke landelijkheid met de hooge boomen en het grazende vee is niet veel meer over, even min als van de sjeezen en karossen met fijn gepruikte dames en heeren, die Hendrik de Leth teekende voor Nidek's Zegepralend Ken nemerland. Vondel dichtte over Scheybeek: Daer lacht een beemd, een klaverwy, Omcingelt met een boomenrey. Men leeght der koeyen uyers wacker, Hier swoegt en ploeght men op den acker En ginder hoopt men op "t gewas. En op een andere plaats: Die in een liefelycke streeck By 't ruysschen van een silverbeeck, Syn landhuys sticht, een boersche woning, Wat is dat een gesegent koning! Die koning was Laurens Joosten Baeck, bij wien Vondel toefde in zonnige zomerdagen. Hij zong daar de lof van „Kuyschheid en Minne" en „Wyckzangh". Hij was altijd welkom, zeifs in zijn zwaarmoedige dagen. Ook Hooft en andere leden van den Muiderkring hebben er vertoefd. Van Lommerlust, het verblijf van Betje Wolff en Aagje Deken is, helaas, niet veel meer over, alleen heeft het tuinhuisje, waar zij hun boe ken schreven, jarenlang aan de levendige brief schrijfsters herinnerd. Beverwijk heeft in de geschiedens van ons vaderland een belangrijke rol gespeeld. De Ken- nemers hebben zich immer duchtig in onze historie geweerd en de Beverwijkers waren niet de minsten onder hen. De groote opkomst van de plaats dateert echter van na het graven van het Noordzeekanaal en nog meer speciaal van de laatste decennia. De tuinbouw, en in het bijzonder de teelt der ardbeien, hebben aan Beverwijk bloei en bekendheid gegeven en cok industrieel gaat het de laatste jaren zeer voor uit. Als de firma Beijnes zich in Beverwijk zal gevestigd hebben, zal het zich met één slag tot de meest vooraansctaande industriegemeen- tot tie meest vooraanstaande industriegemeen ten van ons land kunnen rekenen. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld heeft de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor de laatste maanden van 1939 aan de gemeente een crediet in rekening-courant toegestaan ad f 637.000. De bank is bereid dit bedrag ook voor 1940 toe te staan. Daarnaast zijn B. en W. gemachtigd in 1939 onderhandsche kasgeldleeningen te sluiten ten bedrage van f 800.000. Hoewel thans nog niet is te voorzien of deze wijze van voorziening in de kasgeldbehoeften evenals gedurende de laatste jaren voordeeliger zal zijn dan de opneming var. gelden in rekening-courant, zouden B. en W het wenschelijk vinden, dat hun voor 1940 ge lijke machtiging werd verleend, ten einde naa: bevind van zaken gebruik te kunnen maken. Zij stellen den raad derhalve voor met de Bank voor Nederlandsche gemeenten een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan, ten bedrage van f 637.000 en hen te machtigen, al naar gelang de omstandigheden dit zullen vor deren, onderhandsche kasgeldleeningen aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 1 pet. boven het promesse-disconto der Nederlandsche Bank en tot een maximum van f 800.000. Het bestuur van de H. Hartschool (afdeeling jongens) aan den Galgenweg, alhier, verzoekt den Raad medewerking tot de aanschaffing van leermiddelen. Deze aanschaffing is noodzakelijk, doordat, ten gevolge van de toename van het leerlingenaan tal, een parallelklasse voor het eerste leerjaar moest worden gevormd. Daar het niet betreft leermiddelen, ter ver vanging van andere, die door langdurig gebruik ongeschikt zijn geworden voor verder gebruik, of tot aanvulling van den voorraad in verband met vermindering door verbruik, behoeft het schoolbestuur deze uitgave niet uit de exploita tievergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 te doen. Ook overigens voldoet deze aanvrage aan de vereischten der Lager Onderwijswet 1920. Gedeputeerde Staten hebben bericht tegen in williging van het verzoek geen bezwaar te heb ben en dat dit evenmin het geval is met de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën. B. en W. stellen deswege voor de gevraagde medewerking te verleenen. B. en W. stellen den raad voor aan de ge meentelijke huishoud- en industrieschool te be noemen tot leerares in kinderverzorging en op voeding mej. A. Seel en tot leerares ln'linnen- naaien, costuumnaaien, verstellen enz. mej. K. C. Liefhebber. De Kath. Gem. tooneelvereeniging „K.D.O." geeft Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw een tooneeluitvoering. Opgevoerd zal worden „Jansen en Jansen, makelaars", blijspel in 3 bedrijven door Joh. Walthaus en Frits Luchtenberg. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden Zaterdag 691 werkloozen ingeschreven, waar onder 88 uit de gemeente Heemskerk, tegen 705 (84) in de voorafgaande week. Hiervan waren 104 personen in werkverschaf fing geplaatst, n.l. 79 te Beverwijk en 25 te Heemskerk. (Gedeeltelijk gecorrigeerd Z. H. de Paus heeft aan prof. dr. Wiliem Mengelberg een schrijven doen toekomen, waar in Hij Zijn waardeering uitspreekt voor het vele, dat prof. Mengelberg voor de muziek heeft verricht. Het heeft Z. H. behaagd prof. dr. Willem Mengelberg op te nemen in de Orde van St. Gregorius den Grooten, onder gelijk tijdige benoeming tot Groot-Officier m deze Orde. Z.H. schenkt den nieuwbenoem- den Groot-Officier den Apostolischen Zegen. De Internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, heeft prof. Mengelberg Zaterdag, kort na diens te rugkeer uit Kopenhagen, bezocht, hem net Pauselijk schrijven overhandigd en hem de bij zonder fraaie versierselen van deze onderschei ding uitgereikt. LONDEN, 18 Nov. Reuter meldt: Het Duit- sche s.s. „Gloria", welke aanhouding werd ont huld door den minister-president in het Lager huis op 26 October, en welke derhalve geen nieuwe buit beteekent is naar een Schotsche haven opgebracht, met een prijsbemanning aan boord. De Duitsche opvarenden zijn geïnterneerd. Het schip had een lading tarwe aan boord. Naar Reuter uit Lourenco Marques ver neemt heeft de bemanning van de Africa Shell, na de foto's van oorlogsschepen te hebben bestudeerd, den aanvaller, welke haar schip heeft tot zinken gebracht, ge ïdentificeerd als den vestzakkruiser „Admi ral Scheer". BRUSSEL, 18 Nov. (Belga). De persdienst van het departement van buitsnlandsche za ken deelt mede: Op verschillende punten van ons grondge bied zijn de laatste dagen vliegtuigen van de oorlogvoerenden waargenomen. De BeJgiscne regeering heeft opnieuw haar diplomatjeken vertegenwoordigers opgedragen een krachtig protest te laten hooren bij de betrokkm re geeringen. GENEVE, 18 Nov. (Havas. Nu de meerder heid der leden van den Volkenbond het voor stel der regeeringen van Nederland en Zweden hebben aanvaard om in plaats van de sjeen- komst van de assemblée een vergadering te houden van de begrootingscommissie, zai deze commissie 4 December a.s. in Genève otfeen- komen. Geboren: J. v. Hesselingen-Llmmen. d.; A. Zwart-Hooiveld, d.; M. M. van Zijl-Bruinen berg, d.; N. Geel-Brethouwer, z.; K. M. Th. de Wit-v. d. Lee, z.; M. Hofland-Struving, d.; B Groen-v. d. Linde, d.; M. Post-de Klerk, z.; M. E. Schouten-Huijg, d. Getrouwd: Th. van der Does en L. P. Sluij- ter; F. Versluis en M. F. Veugel; N. de Jong en J. J. van Noort; J. H. van der Zon en C. G. Hulscher; C. Molenaars en M. Wulp. Ondertrouwd: Y. Rodenhuis en M. H. Huen- der De Vereeniging „Roomsch Katholieke Her stellingsoorden voor longlijders en zwakke kin deren" vraagt ten behoeve van haar school in het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee vergoeding voor de aanschaffingskosten van leermiddelen voor het nieuw in te voeren vak handenarbeid. Daar het hier betreft aanschaffing van leer en hulpmiddelen voor de eerste maal, en de normale eischen. aan het geven van lager onder wijs te stellen, er niet door worden, overschre den, voldoet de aanvrage aan de voorwaarden, in de Lager Onderwijswet 1920 vervat. Gedeputeerde Staten hebben bericht tegen in williging van het verzoek geen bezwaar te heb ben en dat dit evennfin het geval is met de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën. B. en W. stellen den Raad voor, dit verzoek in te willigen. OTTAWA, 18 Nov. (Reuter) Over eenige maanden zullen hier cursussen geopend worden voor de opleiding van vliegers. De vertegen woordigers uit het Britsche Rijk hebben prac- tisch de organisatie voltooid voor de financiering van het plan. Uit betrouwbare bron wordt vermeld, dat een eerste order voor 1500 lesvliegtuigen reeds ge plaatst is bij een Amerikaansche vliegtuig fabriek. (Onderstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De politie te Eindhoven heeft twee sol daten in arrest gesteld, die leeren over jassen, voorzien van de onderscheidings teekenen der militaire luchtvaart-afdeeiing hadden verduisterd. Zij hadden deze goe deren verkocht aan een schoenmaker, die wegens heling eveneens in arrest is gesteld. Het geval houdt geen verband met de :mi- formsmokkelarij, waardoor eenigen tijd ge leden onrust is gewekt. Wij hebben een zeer uitgebreide collectie Religieuze Artikelen H. HARTBEELDEN - KRUISEN - MISSAALS KERKBOEKEN (Ook in grooie leiiers) Reeds v.a. 5.60 p. mnd. TELKF. 14153 HAARLEM Bekend om zjjn 100 pracent... service letwaar, U bent 'n trouw lezer vm uze rubriek „Omroepers", moog, ;r graag eens in grasduinen. Dt iakenman weet van Uw speurlust tf [jrofiteeren, hi) plaatst Zaken-Om roepers', die onze rubriek Juist zot veelzijdig doen zijn en die Uwe rege) matige belangstelUns inderdaad mo tlveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3