bm\ jutur#* Propaganda ETERNA V erkeersdagen 1939 Kankerproblemen DE DROOM VAN COLIJN L To o ver tapijt KORP. BART VAN DIJK ONDERSCHEIDEN ERWTENSOEP 4 ZONDAG 19 NOVEMBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK Nieuwe luchtlijnen in de Groote Oost Twee Grumman's en twee Sikorsky's voor de K.N.I.L.M. De beschieting van de „Mees" Raad voor de Luchtvaart zal geen nader onderzoek instellen De uniform-affaire Gevangenhouding van twee ver dachten met 30 dagen verlengd Dienst der Zeeland" voorloopig gestaakt Gratificatie, uitzonderingsverlof en bevordering tot wachtmeester Van spionnage verdacht Gearresteerde droeg onder civiele kleeding militaire uniform ALG. VER. VOOR EIEREN- EXPORT OVERNEMINGSPRIJS LIJN ZAAD MET f 2 VERHOOGD fALITEITS-HORLOGl Wielrijders zullen scherp in 't oog worden gehouden! Prinses schenkt gift aan Steuncomité in de DRAISIHA-vakVALKENBURC c ""Zacht van smaak - prus jo ct De jaarvergadering van de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius", die gewoonlijk het begin van September wordt gehouden, doch deze maal was uitgesteld tot Dinsdag 14 November, omdat in begin September de regel maat van het treinverkeer door de mobilisatie Verstoord werd, is in jaren niet zoo druk be kocht en zoo levendig geweest als nu. Belang stelling was er altijd, thans was er een duidelijke Seanimeerdheid. Dit zal niet het minst te dan ken zijn geweest aan het onderwerp der discus sies: den meer stoffelijken of althans practi- Sehen kant van de katholieke geloofspropaganda He inleiding tot deze materie was toevertrouwd ®an twee bekwame experts in het reclame-vak 'dus allerminst theologen of vak-apologeten), maar wie tevoren eenigszins wantrouwig over ^Ik een „materieele" opvatting van de geloofs- mopaganda de redevoeringen tegemoet mocht 2ien, zal door het resultaat overtuigd zijn van *mt nut. Dit was een goede ingeving van het be duur. Het heeft er alle eer mee ingelegd. Hetgeen op de jaarvergaderingen van Petrus Canisius wordt behandeld, heeft niets geheim- tinnigs, maar het is een goede gewoonte, dat het ïertrouwelijke karakter dezer bijeenkomsten °ok door de aanwezige pers-menschen geëer biedigd wordt, omdat aldus de leden de grootst mogelijke vrijheid genieten, zich over het on derwerp (en over andere zaken, de vereeniging betreffende) uit te laten naar eigen inzicht en verkiezen. Men heeft niet het gevoel, dat men spreekt voor de publiciteit. Vooral in dil milieu is dat prettig. Een uitvoerig persverslag van de besprekingen komt dus niet in de krant, maar het is sedert jaren onze gewoonte, alge- meene indrukken van de jaarvergadering sa men te vatten in een overzicht op deze plaats eh ook dit jaar bestaat hiertoe alle aanleiding. Propaganda verschilt van reclame althans bierin, dat de propagandist niet persoonlijk- onverschillig kan zijn tegenover hetgeen hij mopageert. Men kan reclame maken voor siga- mtten zonder ze zelf ooit te rooken. Maar om 6er> idee te kunnen propageeren, moet men er mif in geiooven. En dat is zelfs nog niet ge- "°eg. Men moet er van ganscher harte mee in- ^etnmen. Men moet weten, dat men er anderen Nukkig mee maakt. Men moet er in zeker op- Jicht van vervuld zijn. Propaganda is alleen mo- Heiijk „ex abundantia cordis". Dit wil niet mggen, dat wij de overredingskracht eener de- Cclij ke redeneerkunde onderschatten en dat wij ^heciaal de apologetiek, die nu eenmaal een Wetenschap is, zouden toevertrouwd willen zien "an vurige onbevoegden, maar het schijnt ons een levensbelang van de katholieke propagan- "a, dat zij uitgaat van een waarachtige liefde v°or de waarheid en van een waarachtige liefde v°or de menschen. Dit is niet zoo 'eenvoudig als het lijkt, want krachtige waarheidsliefde schept dikwijls afstand en kan zelfs de oorzaak worden van "fzondering en van eenzelvigheid. De waarheid bef te hebben is niet direct hetzelfde als de menschen te beminnen. Sommigen, die naar een zeker pessimisme neigen, zullen hier zelfs een tegenstelling in zien. Zij weten, 'dat de menschen maar al te gaarne de waarheid uit "en weg gaan, zoodra dit hun persoonlijke ver langens bevredigt. Het zijn doorgaans erg „men selijke" eigenschappen, die den mensch af bonden van de erkenning der waarheid. Van den anderen kant is er geen mensch, die "iet een zekeren drang naar waarheid in zich beeft. Zelfs de ellendigste leugenaar weet lieel *°ed, dat een eerlijk mensch eerbiedwaardig is. **et is dan ook de grootste kracht van de pro paganda, dat zij met eerlijke middelen wordt Gevoerd. Geldt het de katholieke geloofspro- Pkganda, dan is die eerlijkheid uit den aard v&n de zaak een allereerste vereischtc. Ze mag bijvoorbeeld niet ontveinzen, dat even- bieele bezwaren van den andersdenkende, zoo 41 niet objectief, dan toch subjectief tot op ze kere hoogte verantwoord kunnen zijn. Kan ze "it niet, dan moge haar liefde voor de waar- beid nog zoo groot wezen, haar liefde voor de menschen is onvoldoende ontwikkeld door erva- i'hg en menschenkennis. Zich verplaatsen in "en gedachtengang van den ander en daar ook Eerbiedigen, wat werkelijk eerbiedwaardig is, blijft een hooge wet van alle ware propaganda. Hierbij moet men niet altijd dadelijk te veel- E'schend zijn. Een mooi voorbeeld van de wer- king der overtuiging vertelde mij een vriend, "ie een groote bewondering koesterde voor bfUckner, maar om Beethoven niets gaf. Hij "ad een kennis, -die met Beethoven dweepte. **Un twistgesprekken namen geen einde en bedden ook geen resultaat. Ieder bleef pal op 4>jn eigen standpunt staan. Onze Bruckner- ^Wonderaar was daar een beetje mistroostig Odder en deed wat hij kon, om den' Beethoven- ^teerder althans een keer mee te nemen naar een Paruckner-concert. Maar de ander voelde "aar niets voor. „Ik heb daar niets te maken," mi hij. En hier bleef het bij. De vrienden wer- "en het in dit opzicht niet eens en achtten zich 'Ofoordceld, deze oneenigheid gelijk men wel *8t mede te sleepen naar hun begraafplaats. Het leven, dat menschen bij elkander brengt, m^t hen ook afscheid nemen en onze Beet- °Ven-aanbidder werd benoemd in een andere *lad, waar de concerten minder talrijk zijn. De "^inige muziek, die hij nog te hooren kon krij- 8en, verzuimde hij nooit. En zoo kwam hij in a'jh nieuwe woonplaats naar een muziekavond, J'aar ook Bruckner op het programma stond. l^°oi vond hij het ook nu nog niet. Maar hij ^hreef zijn vriend een langen brief en bericht- daarin: „door een toeval heb ik Bruckner eehoord, en al was ik niet opgetogen, ik begrijp tenminste, of meen te begrijpen, wat gij in ehi zoo waardeert en dit staat mij zeker niet Sen. Het was mij, alsof ik met uw ooren luis- 6rde. Den heelen tijd dacht ik; „hoor, dit is het wat hij zoo mooi vond," en dan maakte ik wijs, dat ik het begreep. Misschien is dit gehoorbedrog, maar als ik weer eens de heb, ga ik eens met je mee naar een mickner-concert.' De genegenheid voor den vriend overwon hier j®t vooroordeel, en al werd de ander geen ver- t^henaar van Beethoven, teneinde alleen om fUckner te geven, hij kreeg toch een zekere vereering voor dezen laatste, en de vriend be schouwde dit als winst. Terecht! Men moet niet altijd het hoogste vergen en zich boos maken, wanneer men dit niet krijgt. Men moet soms met het mindere al heel tevreden kunnen zijn. Anders is men geen goed propagandist. Juist omtrent de katholieke geloofspropaganda ontmoeten wij bij andersdenkende vrienden wel eens eigenaardige opvattingen. Zij weten, dat wij den zoogenaamden zielenijver als een deugd beschouwen, en vreezen nu, dat zij nooit en nergens tegen de meest radicale werking dezer deugd beveiligd zijn. Met Roomschen omgaan zoo redeneeren zij beteekent zich blootstellen aan de sluwe en heimelijke pro- paganda-werking van Rome. Ze kunnen zich nog zoo vriendelijk voordoen: hun eenige doel is zieltjes te winnen voor hun kerk en dit is ook hun plicht. Als ze dat niet doen, zijn ze niet goed katholiek! Het schijnt, dat ook sommige geloofsgenoo- ten er zoo over denken, en dat maakt den om gang niet gemakkelijker! De waarheid is, dat wij menschen moeten winnen (liefst door ons voorbeeld) voor God en voor den hemel, maar dat wij aan God kunnen overlaten, op welke wijze hij door bepaalde menschen bemind wil zijn en met welke genademiddelen Hij hen tot Zich wil trekken. Wij hoeven niet iederen dominee, die onzen weg kruist, aan te praten, dat hij maar zoo gauw mogelijk Roomsch moet worden en wij zullen soms in het belang onzer eigen ziel handelen, wanneer wij van een vroom mensch, alvorens te gaan leeraren, eerst zelf eens iets leeren. Dit doet aan onze liefde voor de Kerk niet te kort. Integendeel. Wij kunnen slechts betere propagandisten worden naarmate wij betere menschen worden en juist voor de propaganda van het katholieke geloof bleek al tijd de nederigheid een sterker steun dan de zucht naar gelijkhebberijde naastenliefde een deugdelijker middel dan het verlangen om iedereen te verdoemen, die onze meening niet deelt. Ziedaar enkele gedachten, die min of meer duidelijk naar voren kwamen op de uitstekend geslaagde en boeiende jaarvergadering van de Apologetische Vereeniging, waar nog veel meer besproken werd, doch waar inleiders en debaters elkander vonden in gemeenzame liefde jegens de waarheid en jegens de menschen. De geest drift van anderen gewaar te worden, is altijd een geestelijke verkwikking. Hier kon men die oprecht genieten. A. v. D. Gelijk gemeld, heeft de Koninklijke Neder- landsch-Indische Luchtvaart Maatschappij haar luchtvloot door aankoop van vier vliegtuigen met modern materieel uitgebreid. Zooals bekend is, stellen de Nederlandsch- Indische regeering en de K.N.I.L.M. er prijs op spoedig verschillende luchtverbindingen in de Groote Oost tot stand te brengen. Na overleg met de Ned.-Indische regeering heeft de K.N.I.L.M. besloten een viertal Amphi- bie-vliegtuigen voor dat doel aan te schaffen. De keuze is hierbij gevallen op vliegtuigen, waarvan de eigenschappen in de praktijk vol doende bekend zijn om tegenvallers bij het ge bruik uit te schakelen. Tevens hebben deze vliegtuigen het voordeel dat zij in series worden gebouwd en derhalve binnen betrekkelijk korten tijd kunnen worden geleverd. De bedoelde vliegtuigen zijn de Grumman G. 21 en Sikorsky S. 43. Van elk dezer worden twee toestellen aangeschaft. De Grumman is een vliegtuig voor ongeveer 6 passagiers. Het behoort dus tot de kleinere soort vliegtuigen. De Sikorsky S. 43 is een toestel van ongeveer de grootte van de reeds vele jaren bij de K.N. I.L.M. in dienst zijnde Douglas D. C.-2 vlieg tuigen, d.w.z. geschikt voor het vervoer van on geveer 14 passagiers. Nadat de vooronderzoeker, bedoeld in de Lucht vaartrampenwet, een onderzoek had ingesteld naar het ongeval, 26 September j.l. overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig PH-ASM (Mees), heeft een commissie uit den Raad voor de Luchtvaart in haar vergadering van 17 November het niet noodig geoordeeld, dat de Raad voor de Lucht vaart een nader onderzoek instelt. Omtrent de aanhouding van den Amsterdam- schen koopman L„ die: verdacht wordt van medeplichtigheid bij de bekende uniformenaf faire. vernemen wij nader, dat L. gearresteerd werd bij de grenspost Rammelbeek te Dene kamp. op dezelfde plaats, waar A. Jr. eenige weken geleden met zijn auto, waarin zich de uniformen bevonden, werd aangehouden. L werd reeds eenigen tijd gezocht, doch tot dus verre bleek hij onvindbaar. Het was echter aan de justitie bekend, dat hij zich per auto in Duitschland bevond en daarom was aan alle grensposten zijn signalement doorgegeven. Toen L. met zijn auto de grens bij Denekamp wilde overschrijden, werd hij onmiddellijk herkend en in hechtenis genomen. Hij werd overge bracht naar het Huis van Bewaring te Almeloo waar ook beide andere verdachten zich bevin den en wier gevangenhouding de rechtbank te Almeloo voorloopig met 30 dagen heeft ver lengd. A. heeft den thans aangehouden L. aange wezen als den derden man, die aanwezig is ge weest bij den aankoop van de uniformen bij den Amsterdamschen opkooper B. L. ontkent echter iets met deze affaire uitstaande te hebben. Naar wij vernemen, heeft de directie van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" besloten den geregelden dienst op Engeland voorloopig tot nader order stop te zetten. De laatste boot van Vlissingen naar Engeland is Zaterdagmorgen vertrokken en zal Dinsdag van Tilbury terugkeeren. m v... \v De dienstplichtige korporaal Bart v. Dijk die met groot gevaar voor eigen leven een aantal voor een munitiewagen gespannen op hol geslagen paarden tot staan wist te brengen, terwijl de projectielen in dien wa gen stuk voor stuk ontploften en die op deze wijze wellicht een ramp heeft voorkomen, is Zaterdag door de militaire autoriteiten op welverdiende wijze onderscheiden. Zaterdagmiddag te ruim twee uur heeft voor het front van den troep waarbij Van Dijk is ingedeeld, de tweede afdeeling van het le regi ment artillerie, „ergens in de provincie Utrecht", de regimentscommandant, luitenant-kolonel P. H. Schoute, namens den minister van Defensie aan Van Dijk medegedeeld, dat de minister zijn moedig gedrag bewondert en hem als blijk van Waardeering een gratificatie van f 50 toekent, zoomede twee dagen uitzonderingsverlof op 19 en 20 November. Daarna heeft de regiments-commandant een order van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorgelezen, blijkens welke korporaal Van Dijk wordt bevorderd tot dienstplichtig wachtmeester. Naar wij vernemen, is de Arnhemsche po litie Zaterdagmiddag overgegaan tot arresta tie van zekeren W., die er van verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan spionnage. Op het oogenblik, dat de politie volledige aanwijzingen had om tot arrestatie over te gaan, stapte W., die onder zijn civiele kleeding een militaire uniform droeg, in den snelbus naar Doetinchem. De politie achtervolgde met een personenauto den bus en deed dezen halverwege Doetinchem stop pen. W. werd naar het Arnhemsche politie bureau overgebracht. Politie en justitie wei gerden nadere inlichtingen te geven. Naar ons wordt medegedeeld, is opgericht de Algemeene Vereeniging voor den Eierenexport (A.V.E.). Met deze vereeniging wordt beoogd, zoo schrijft men ons, het samenvoegen in een hecht organi satorisch verband van alle bij den eierenexport betrokken particuliere handelaren, teneinde al dus de belangen van den eierenexport zoo goed mogelijk te dienen en, voor zoover noodig, me dewerking te kunnen verleenen aan de tot stand koming en uitvoering van overheidsmaatregelen. De vereeniging is gevestigd te 's Gravenhage, waar zij haar bureau zal stichten. Bij de oprichting trad een aantal vooraan staande exporteurs tot de vereeniging toe, waar door deze thans reeds representatief mag wor den geacht voor een overwegend groot deel van den particulieren eierenexport. Een voorloopig bestuur werd gevormd, voor de eerste maal slechts voor den tijd van een half jaar, teneinde ook later toetredende leden in de gelegenheid te stellen aan de keuze van een definitief be stuur mede te werken. Aangaande den overnemingsprijs van lijn zaad, waarover eenigen tijd geleden nog geen mededeelingen konden worden gedaan, verne men wij thans van officieele zijde, dat ook dit bedrag met terugwerkende kracht vernoogd is, en wel van f 10 tot f 12 per 100 kg. Voor dit product bestaat evenwel met de verplichting, dat het uitsluitend aan den pro vincialen voedselcommissaris aangeboden mag worden. De telers mogen hun lijnzaad ook aan handelaren verkoopen, die in het bezit zijn van beatelbctnnen, afgegeven door de Nederiand- schë Meelcentrale, en die derhalve beschikken over een vervoerbewijs voor het vervoer van het bedrijf van den teler. VOOR H.H. MILITAIREN: Pols-chronographen m. geluid- en snelheidsmeter Ik weet niet of 't alleen maar door De distributie komt. Maar zooals erwtensoep nu smaakt! Daar sta je van verstomd! Eerst zei men: ,,'t Is niet koud genoeg, Wacht tot het winter wordt. Als 't vriest dat 't kraakt, en eerder niet, Hoort erwtensoep in 't bord!" Toen die minister och, u weet, Die over 't eten gaat Plots zei: Geen erwt is meer te koop Toen maakte men zich kwaad! Toen was er plots'ling groot misbaar, Men riep om erwtensoep! Toen klonk uit Noord en Zuid en Oost En West nog slechts één roep. Toen hield men 't geen dag meer uit, De huisvrouw ging op pad, Toog op de erwtenjacht, totdat Z'een pond veroverd had. In eiken rang, in eiken stand En leeftijd en beroep Heerscht thans, als een epidemie, De zucht naar erwtensoep! Al noemt men soms geïrriteerd De distributie „snert", Zij heeft het aanzien zeer verhoogd Der zoo bescheiden erwt? HERMAN KRAMER Tijdens de Verkeersdagen, welke door de Ver eeniging voor Veilig Verkeer in samenwerking met de politie op Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 November a.s. in vele steden zul len worden gehouden, zal bijzonder aandacht worden geschonken aan het rijden der fietsers, terwijl er tevens scherp op zal worden gelet, of het rijwiel aan de wettelijke voorschriften vol doet. Wielrijders, dit geschiedt in het belang van een veilig verkeer, wat ook Uw belang is. Men volge dus steeds stipt de verkeersregels op en drage zorg, dat het rijwiel in orde wordt be vonden. Aarzelt men, wat dit laatste betreft, dan roepe men onverwijld de hulp in van een bekwaam vakman! De wettelijke eischen, waaraan het rijwiel moet voldoen, alsmede de voorschriften, waar aan cJe wielrijders(sters) zich hebben te hou den, laten wij hieronder volgen: EISCHEN VOOR HET RIJWIEL. 1. Een goede stuurinrichting. 2. Een krachtige rem, indien het rijwiel een vrijwielinrichting heeft. 3. Een goede bel. 4. Het ondereinde van het achterspatbord over een lengte van minstens 30 c.M. helder wit. 5. Aan de voorzijde een lantaarn met helder geel of wit licht, dat niet verblindend is (dus de stralenbundel kennelijk naar den weg ge richt). 6. Aan de achterzijde in verticalen stand een rood achterlicht met reflector (voorzien van rijkskeur), welke moet zijn aangebracht op het witte spatbord niet hoogcr dan 60 c.M. bo ven het wegdek. VOORSCHRIFTEN VOOR DEN WIELRIJDER 1. Geef vooral tijdig met gestrekten arm een teeken bij richtingveranderen. 2. Geef met Uw linkerhand door dezen op en neer te bewegen bijtijds het teeken, dat U gaat stoppen of vaart verminderen. 3. Geef op kruispunten en op punten van vereeniging van wegen aan den weggebruiker, dien U aan Uw rechterkant hebt, voorrang en bij nadering van een voorrangsweg ook aan het verkeer van links voorrang. 4. Geef alleen een belsignaal als de veilig heid van het verkeer dit vordert. 5. Rijd op den weg zooveel mogelijk aan de uiterste rechterzijde en niet met meer dan twee naast elkaar. 6. Maak gebruik van rijwielpaden. 7. Sta alleen stil aan den kant van v m weg, doch nooit zoo, dat ge het verkeer belemmert. 8. Bevorder Uw eigen veiligheid door U stipt te houden aan de verkeersregels. Waarlijk, Ik zeg u: alles, waar gij om vraagi in uw gebed, gelooft, dat gij hei verkrijg! en hef zal u geworden. Communio Het dagelijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité deelt mede. dat H. K. H. Prinses Juliana het Steuncomité met een ruime gift heeft bedacht. Het gebeurt niet zelden, dat iemand, in wiens familie een of meer gevallen van kanker voor komen, zich met een zekere angstigheid af vraagt, of kanker erfelijk is. Hij vraagt het ook aan den dokter en het antwoord is misschien niet altijd even duidelijk. Waarom dat ant woord niet duidelijk is, moge ik thans uiteen zetten. Dat ligt voornamelijk aan twee zaken: de feiten spreken geen volkomen duidelijke taal, en ten tweede is het begrip der feiten nog gebrekkig. U zult zeggen: dat Is hetzelfde, want als de feiten duidelijk spreken, dan wil dat zeggen, dat de feiten begrepen worden. MIaar helaas, zooals het wel meer voorkomt, heeft u het mis. Het kan gebeuren dat een ziekte duidelijk en klaarblijkelijk erfelijk is, zooals bij sommige misvormingen, maar dat men toch niet weet. waar de oorzaak van de erfelijkheid ligt. Zoo is het ook het geval met den kanker. Men weet bijv. zeker, dat de kanker zelve niet erfelijk is (zooals de kleur van het haar. van de oogen, zooals zesteenige voeten soms erfelijk zijn). Dan kan het niet anders, of er is: niet een erfelijkheid van kanker, maar een erfelijk heid van een aanleg, een soort voorbeschiktheid. Maar nu is de vraag: waarin bestaat die voor beschiktheid? Vooral gaat het om deze kwes tie: is het een algemeene voorbeschiktheid of een plaatselijke voorbeschiktheid. Er is wel eens verdedigd, dat de voorbeschiktheid algemeen was; er werd dus beweerd, dat Iemand, die de ze voorbeschiktheid zou bezitten,, in elk geval kanker kreeg, was het niet aan de huid, dan aan de maag, en was het niet aan de inge wanden, dan aan de keel. Maar dat is in elk geval onjuist, want al be staat die aanleg ook, dan is hij niet sterk ge noeg, om alleen kanker te kunnen veroorzaken. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken: iemand is bijziende en heeft daardoor zonder eenigen twijfel een voorbeschiktheid om over reden te wordenmaar daarmee is volstrekt niet gezegd, dat hij inderdaad overreden wordt; hij moet ook nog telkens op gevaarlijke plaat sen zich begeven en hij moet onvoorzichtig zijn. Zoo is het ook met het ontstaan van kanker, dat komt in elk geval niet alleen door aanleg of voorbeschiktheid; er moet ook 'nog een uit wendige oorzaak bijkomen, en deze uitwendige oorzaak geeft den doorslag. Dat wil dus zeggen, dat de feiten geen dui delijke taal spreken, m.a.w. de erfelijkheid ligt in 't geheel niet voor het grijpen. Maar door nauwkeurige statistische onderzoekingen is er in de laatste jaren toch gebleken, niet dat kanker erfelijk is, maar dat deze ziekte in de eene fa milie meer voorkomt dan in de andere. Maar daarmede is natuurlijk in 't geheel niet bewe zen, dat die ziekte erfelijk is, want het zou ook kunnen zijn, dat bijv. in een bepaalde fa milie bepaalde levensgewoonten zijn. gewoon ten van voeding enz., die schadelijk kunnen werken op het geheele organisme. Bij de beschouwing van deze kwestie vinden wij voor ons oordeel steun in de verschillen tusschen het eene land en het andere. In Enge land bijv. is tweemaal zooveel borstkanker als in Nederland, terwijl hier tweemaal zooveel maagkanker voorkomt als daar. Het is al heel moeilijk, om dit verschil te verklaren met de erfelijkheid. En daarom is het evenzeer nog niet duidelijk, dat het meervoudig voorkomen van kanker in bepaalde families door erfelijkheid verklaard kan worden. Maar dat de erfelijkheid een ze kere rol speelt, is alles tezamen toch wel waar schijnlijk. Enkele opmerkingen mogen hier nog een plaats vinden. Vooreerst zou ik er aan willen herinneren, dat de kanker niet ln bepaalde fa milies wel en in andere niet voorkomt. De kanker is onder oudere menschen zoo verbreid, dat een van de vijf Nederlanders boven de zes tig jaren volgens de statistiek van 1930 aan kanker overlijdt; maar wel komt deze ziekte in de eene familie meer voor dan in de andere. Om nu tot de erfelijkheid terug te keeren: daar bij de menschen de erfelijkheid niet heel duidelijk is, hebben de onderzoekers hun toe vlucht genomen tot de proefneming met dieren, en in het bijzonder met muizen. In dit onderzoek is gebleken, dat er, wan neer men heel zuivere stammen van muizen weet te fokken, groot verschil is in aanleg voor kanker tusschen de lichtbruine en de zwarte soort (twee kunstmatig gefokte stammen, waar mee men gewerkt heeft"!Er komt zeer erfelijk een borstkanker voor bij den eenen stam, en niet bij den anderen. Maar ook dit resultaat, hoe dui delijk ook, verborg toch weer een groote ver rassing; n.l, dat men door de voeding dezer dieren te regelen, toch waarschijnlijk in staat was, om het ontstaan van kanker te voorko men. Maar in elk geval wordt de gewone theorie en de meest aanvaardbare verklaring, die wij kunnen geven van het ontstaan van kanker btj den mensch, daardoor nog duidelijker: nJ. dat de erfelijkheid bij lange niet de voornaamste factor is, maar dat andere factoren den door slag geven. Sommige dezer factoren zijn be kend, andere zijn nog onbekend, maar zullen door het onderzoek zeker gevonden worden. Ik meen hiermede de zaak, zooals zij nu staat, voldoende duidelijk gemaakt te hebben. Deze voorlichting is voor de lezers van des te meer belang, daar het nuttig en noodzakelijk is, dat de lijders aan kanker nog vroeger in behandeling komen dan tot dusverre. Iedereen weet wel, dat verwaarloosde gevallen ongenees lijk zijn, maar nog veel te weinig menschen zijn er van overtuigd, dat tal van vroeg behan delde gevallen radicaal genezen worden. Nu heeft elke propaganda voor kankerbehan deling tot gevolg, dat een aantal menschen, die hieraan niet lijden, angstig wordt, en dat een aantal ongeneeslijken naar de chirurgen, naar de internisten en naar het Antonie van Leeuwenhoekhuis gaat; daar is niets aan te doen, en deze ongewenschte gevolgen moet men op den koop toe nemen om te bereiken het goede doel, dat n.l. zij, die in het beginstadium zijn. zich laten behandelen. Om het nut hier van nog duidelijker te maken, zal ik in een volgend artikel over de resultaten van de be handeling schrijven. Dr. Th. H. SCHLICHTINQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5