EEN SUBLIEM BOEK' li AN 0 de zoon van Finn VOLKSHUISVESTING EN STEDEBOUW ZONDAG 19 NOVEMBER 1939 'n Garantie voor kwaliteit. Kerkelijk Leven Hoe voorkomt men achteruitgang en verval van woningen? Gedwongen fondsvorming $sj Niet al te veel centralisatie! HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD Kath, Gezinsvoogden INSTEMMING R.K. VREDES- BOND MET VREDESINITIATIEF KLEINBEELD '39 TE DEN HAAG Veldpostzendingen voor Duitschland Oprichting klooster te Sterksel De Parijsche Opera weer geopend Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken ljnet den Congo Retraiten voor militieplichtigen te Bergen (N.-H.) KRUISING VOORRANGS WEGEN Begrafenis van P. Wulfranus Heiling O. F. M. m ONDER KIPKARRETJE GEDOOD VILLABRAND NA EXPLOSIE UIT DE STAATSCOURANT Indische pensioenfondsen Burgemeesters Rechterlijke macht A. J. DAWSON Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis- Vesting en Stedebouw heeft Zaterdag in „Kras- hapolsky te Amsterdam een druk bezochte le denvergadering gehouden, waarin vier prae- adviezen over de vraag hoe men achteruitgang en verval van woningen voorkomt, zijn behan deld. Prae-adviseurs waren mevr. L. van der Pek— Went en de heeren ir. Chr. G. van Buuren, H. van Saane en dr. ir. F. Bakker Schut. De voorzitter, jhr. de Jonge van Ellemeet, 6telde na zijn openingswoord de prae-adviseurs in de gelegenheid een aanvulling op hun prae- adviezen te geven. Mevrouw Van der PekWent was in haar advies tot de conclusie gekomen, dat achteruit gang en verval van woningen in hoofdzaak het gevolg zijn van nalatigheid bij eigenaar en bij bewoner. Toezicht op woning en op bewoning is onontbeerlijk en in de kleinere gemeenten legge men ze in één hand. Voor dit toezicht gebruike men opgeleide woningopzichteressen In haar toelichting legde mevrouw Van der Pek er nog eens den nadruk op, dat de wonmg- inspectrice voor de bewoners een vraagbaak zal moeten zijn. Zij moet gedragen worden door een groot besef van de maatschappelijke verschijn selen. wil haar werk levenwekkend kunnen zijn. De heer Bakker Schut is van oordeel, dat een nader onderzoek omtrent de mogelijkheid van toepassing van verplichte afschrijving op hui- eenbezit volgens het Stuttgarter systeem, ge wijzigd in overeenstemming met de Nederiar.d- sche toestanden, alleszins gemotiveerd is. Het komt den prae-adviseur voor, dat een gedwongen fondsvorming voor onderhoud al leen mogelijk zou zijn ten behoeve van verbe- teringswerken, die een bepaald bedrag, bijv. 200 per woning niet overschrijden en die in het tweede gedeelte van den officieelen levens duur der woningen, wanneer de grootere on derhoudskosten beginnen te ontstaan, worden aangebracht. Het woord was vervolgens aan de debaters. De heer Wilkens, directeur van de Nederland- sche Hypotheekbank, achtte het onbillijk hun. die financieel aan het einde van hun Latijn zijn, steun te onthouden, terwijl de niet parti culiere bouwers steun uit de publieke kas krijgen. Bij het vaststellen van den erfpachtscanon zou volgens hem rekening moeten worden ge houden met de vaste inkomsten. Betreffende de afschrijvingsfondsvorming is spr. van oordeel, dat de meest kapitaalkrach tigen afgeschrikt zullen worden om hun geld in huizen te beleggen, daar het rendement ver minderen zal. Meer voelt spr. voor een fonds voor onderhoudskosten. De heer Enno van Gelder deed eenige mede- deelingen over de premie-regeling voor verbe tering van woningen in Almeloo. Dit jaar zijn 78 verzoeken voor 105 woningen ingekomen. Voor 33 woningen werden de verzoeken afge wezen. Ten koste is gelegd pl.m. 12.000. Aan de hand van het woningonderzoek zullen de eigenaars worden aangeschreven verbeteringen aan te brengen. Ook zal gewezen worden op de mogelijkheid om een premie te verkrijgen. Spr is van oordeel dat de te Almeloo bestaande premieregeling veel heeft bijgedragen tot ver betering der volkshuisvesting. De heer Angenot uit Rotterdam besprak in het bijzonder het prae-advies van den heer Bakker Schut. Een fonds, dat over 50 a 100 jaar werkt, moet er rekening mee houden, dat wij geen waardevast geld hebben. Men moet het fonds investeeren in gebouwen, meent spr. Ieder jaar zal het fonds 25.000 woningen Mijn naam en mijn afbeelding op de kruik garandeeren reeds vele geslachten achtereen een kostelijk, zuiver product. Daarom: als ge den Ober Uw borrel bestelt, eisch dan uitdrukkelijk Hulsikamp en niets andersl ichenkt qenever f3" INGiVJSfCFOB moeten bouwen. Hiermede zal moeten worden doorgedaan, tot uitgaven en inkomsten van het fonds in evenwicht zijn. Dergelijke groote fond sen leveren in de practijk moeilijkheden op. Spr. zou een principieel onderscheid willen maken tustchen stedebouwkundig goede wij ken en te saneeren wijken. Naast de ver plichte afschrijving voor slechte wijken zou spr. ook de niet. verplichte afschrijving wllen zen opgenomen van woningen in goede wijken. Het afschrijvingsfonds zal een der middelen zijn voor het saneeren van wijken. Ir. Tjaden, directeur van bouw- en woning toezicht te Amsterdam is het in principe met de prae-adviseurs eens. In Amsterdam zijn dit jaar reeds 15.000 verbeteringen aangebracht in 8000 woningen. Men realiseert zich in het algemeen m g te weinig hoe groot het belang is van een goede volkshuisvesting. Zeer veel hangt af van de wijze, waarop de woning wordt gebruikt. Ook het bewonen van woonschepen en woonwagens is te Amsterdam sterk afgenomen. Spr. vraagt zich af of het juist is, dat voor woninginspectie altijd vrouwen meer dan man nen geschikt zijn. Volkomen eens was spr het met het betoog van den heer Van Saane voor een meer commercieele bedrijfsvoering en meer gecentraiiseerden bedrijfsvorm. Dit zou besparing op de bouwkosten beteekenen, geld dat dus beschikbaar komt voor onderhoud. De heer J. Rustige, wethouder van finan ciën te Amsterdam, is geen voorstander van overheidssteun voor het herstellen van wonin gen. Het vraagstuk is op te lossen door samen werking tusschen kapitaalverstrekkers, exploi tanten van huizen en grondexploitanter. Ca nonherziening is misschien billijk, maar dan ook voor de zeer lage canons, daar men de overheid niet alle risico moet laten aragen. Wat het onderhoudsfonds betreft, moet men oppassen, dat men niet al te veel centraal wil doen. De menschen zullen dan te veel afwach ten, wat er centraal gedaan wordt. Bij al te groote centralisatie zou het risico op den be lastingbetaler worden afgeschoven. De heer Mook moet in groote lijnen stelling nemen tegen het prae-advies van den neer Van Saane. De heer v. S. is afgegleden naar ■heoretsche bespiegelingen, waarin hij vo'tcomen onjuiste argumenten gebruikt om zijn vakge- nooten te diskwalificeeren. De heer Van Saane is van oordeel, dat be- arijfsvorm en financiering van de huidige wo- woningvoorziening niet deugen. Volgens spr. hangt de goede gang van zaken af van een juist beheer, of dit nu een gr ot of klein bedrijf is. Spr. hield een pleidooi voor de woningvoorziening op de huidige basis. Ook is spr. het niet eens met het prae-advies van ir. Bakker Schut en het door hem uit gewerkte stelsel van afschrijving. De heer Delfgauw behandelde het Stuttgarter systeem. Het stelsel van het veiieenen van gemeente lijke erfpachtsgronden voorziet reeds voor een belangrijk deel in wat men met het Stuttgarter stelsel wil bereiken. De heer Van der Drift heeft genoeg vertrou wen in de uitvoerende colleges, dat zij er toe zullen medewerken, dat door de bekende wo ningverbeteringscirculaire de normale woning verbetering niet getorpedeerd worde. Ir. Keppler somde verschillende factoren op, die de juiste bewoning der huizen bevorderen. Met een fonds voor de woningverbetering, aldus spr., heeft men te Amsterdam zeer veel goeds kunnen bereiken. De heer Merckelbach bekeek het vraagstuk, waarom de architecten niet meer bij de volks huisvesting zijn ingeschakeld. De prae-adviseurs beantwoordden hierna kort de verschillende sprekers. Ir. Van Buuren is betreffende de vraag van den heer Merkelbach van oordeel, dat verbete ring kan komen door wettelijke bescherming van den archtitectentitel, waardoor vele beunhazen zouden worden uitgeschakeld. Ir. Bakker Schut bepleitte in zijn antwoord de instelling van een studiecommissie inzake het door hem verdedigde stelsel van verplichte afschrijving en fondsvorming voor het aan brengen van woningverbetering. Spr. denkt hierbij aan een commissie in sa menwerking met de Maatschappij van Nijverheid en Handei. De strekking van spr's betoog is geweest een coördinatie te vinden van de belangen van de overheid, de volkshuisvesting en die van de woningexploitanten. Onder leiding van jhr. J. van Vredenburch werd dezer dagen een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Het Nederlandsche Trekpaard, ter aanvulling van statuten en reglement op de stamboekhouding met bepalingen, welke overeenkomstig de paar- denwet 1939 worden voorgeschreven. Cu storm de voorstellen van het hoofdbestuur werden de wijzigingen goedgekeurd. Voorts vergaderde het hoofdbestuur, waarbij mededeelingen werden gedaan over de gunstige resultaten van den invoer met financieelen steun der vereeniging va vrouwelijk fokmateriaal in de provincie Noord-Holland en Fries'and. Betreffende de overeenkomst met de Belgi sche zustervereeniging werd besloten aan het bestuur van de Belgische vereeniging mee te deelen, dat een verlenging van het accoord met 5 jaren op 24 Dec. 1939 alleen zal kunnen plaats hebben onder voorwaarde van een vosedige wederkeerige erkenning der afstammingsbe wijzen. De heer Ch. M. Reinders-Folmer te Heem stede werd benoemd tot tijdelijk lid en waar nemend vice-voorzitter van het dagelijksch be stuur, de heer Chr. Oomen te Teteringen tot controleur-ambtenaar, de heer C. I. Ku'teweg te Smilde tot lid der financieele commissie en de heer G. O. Sneep tot hoofdbestuursjurylid der keuringen van merriën tot opname in het keurstamboek. Ten slotte deed de heer P. M. Diederen, voor zitter van de jury voor keuring van hengsten, ingevolge de paardenwet, belangwekkende mede deelingen over de resultaten der najaaxsheng- stenkeuringen. Zoowel in het zuiden als in het noorden van ons land is aanwezig uitstekend hengstenmaterlaal. waarop de trekpaardenfokkerij met vertrouwen kan worden opgebouwd. Onder ae jonge hengsten zijn slechts 20 in aanmerking gekomen voor opname in het keurstamboek, waaruit blijkt, dat de selectie streng is toege past, waarmede de fokkerij gebaat, is en zoowel fokker als kooper voor teleurstellingen worden behoed. Het hoofdbestuur gaf unaniem zn in stemming te kennen met den arbeid der jury. De Landelijke Vereeniging voor Katholieke Gezinsvoogden en Patronage hield Zaterdag in Hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering. In zijn openingswoord betreurde de waarnemende voor zitter, ir. G. Verlinden uit Maastricht, het, dat de heer Rademaker zich genoodzaakt zag als voorzitter te bedanken. Medegedeeld werd, dat de pogingen van het hoofdbestuur, ook in Den Haag een afdeeling te krijgen, eindelijk met succes zijn bekroond, in verband waarmee de voorzitter generaal-majoor b. d. W. A. de Wolf, voorzitter van deze afdeeling, hartelijk welkom heette. Binnenkort hoopt men ook in Rotterdam een afdeeling te kunnen oprichten, terwijl verder in Haarlem een afdeeling in voorbereiding is. De voorzitter bracht vervolgens een kort ver slag uit van de bijeenkomst van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming, die 25 Oc tober j.l. te Utrecht is gehouden. De vereeni ging heeft daarbij reeds aansluiting verkregen en zal in de eerstvolgende vergadering van het Verbond officieel worden toegelaten. Enkele opmerkingen, die naar aanleiding van de bestuursverkiezing vanuit de vergadering werden gemaakt, gaven den voorzitter aanlei ding nog nader uiteen te zetten, hoe het be stuur zich het contact tusschen beide organi saties voorstelt. Een en ander werd nog toege licht door een lid van het bestuur van het Ver bond, die erop wees, dat de Landelijke Vereeni ging naast het Verbond een speciale taak heeft Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen: mej. Geldens, Nijmegen; mej. L. Tim mermans, Amsterdam; de heer Th. Potters. Breda; ir. G. Verlinden, Maastricht; de heer J. Hox, Roermond en de heer A. N. Mhscini, Hilversum, van wie ten slotte ir. G. Verlinnen tot voorzitter werd aangewezen. De vergadering benoemde den voorzitter en den nog door het bestuur aan te wijzen secre taris tot afgevaardigden in het hoofdbestuur van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming. In de namiddag-vergadering hield dr. W J. F. Nuyens een lezing over het onderwerp „Eeni ge oorzaken ven minderwaardigheid." Het hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond, dat Zaterdagmiddag te Utrecht in vergadering bijeen was, heeft aan onze Koningin en aan Koning Leopold der Belgen telegrammen ver zonden van den volgenden inhoud: „Het hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond betuigt Uwer Majesteit zijn oprechten dank voor Hoogstderzelver vredesinitiatief. Hoopt, dat een voortzetting tot succes zal mogen leiden en zegt gaarne den steun van het gebed toe." De Haagsche wethouder van Onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, heeft Zaterdagmiddag i» de aula van het gemeentemuseum de „Klein- beeld-tentoonstelling '39" geopend. Het groote succes te Amsterdam er zijn 64 a 6500 bezoekers geweest was aanleiding, de tentoonstelling ook in Den Haag te doen houden. Van de Duitsche postadministratie is bericht ontvangen, dat verzending van veldpostpa.kket- ten, bestemd voor Duitsche militairen, verbo den is. Briefpostzendingen meegenoemde bestemming zijn tot een gewicht van 250 gram toegelaten. Het gewicht van veldpostpakjes mag niet meer dan 1 K.G. bedragen. Z. H. Exc de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft aan de Liefdezusters van den H. Carolus Borromeus, „Onder de Bogen" Maastricht, verlof verleend tot oprichting van een succursaalhuis in de parochie Sterksel, bestemd tot rusthuis voor de zusters, die in de ziekenhuizen werk zaam zijn Dezer dagen heeft de groote Opera te Parijs weer enkele voorstellingen gegeven. Zoo heeft er ten behoeve van de vrouwelijke automobiel-af- deeling van het Roode Kruis een groote uitvoe ring plaats gevonden. Dien avond werd, behalve twee operafragmen ten, n.l. het tweede bedrijf van „Alceste" en het derde bedrijf van „Daphnis en Chloë" van Serie Lifar, een muzikaal ballet en het concerto voor twee piano's van Poulenc uitgevoerd. Voor de komende week vermeldt het program ma: Rigoletto, Samson en Dalila, het ballet „Elvire" en het tweede bedrijf van Giselle. Vervolgens komen „Aida" van Giuseppe Verdi en „Romeo en Julia" aan de beurt. Men heeft te vens het plan een reprise van het ballet „Sylvia" te geven. Buiten het gewone repertoire zullen „Marouf" met Jeanne Courtin en Georges Thill en „Or pheus" nogmaals opgevoerd worden. In het tijdvak van 21 December t/m. 4 Ja nuari kunnen in het telefoonverkeer met den Belgischen Congo Kerst- en Nieuwjaarsgesprek ken tegen verlaagd tarief worden gevoerd. De gesprekken mogen alleen de strekking van ge- lukwenschen hebben. Nadere inlichtingen verstrekken de P. T. T.- kantoren. In December 1937 heeft de K.N.A.C. aan den minister van Waterstaat haar bezwaren kenbaar gemaakt omtrent de regeling inzake de kruising of vereeniging van voorrangswegen, zooals deze is vastgelegd in het motor- en rijwielreglement. In het bijzonder werd betreurd, dat ingevolge deze regeling bij een kruispunt of vereeniging van voorrangswegen beide over eenigen afstand ophouden voorrangsweg te zijn, waardoor de groote voordeelen van het systeem der voor rangswegen, n.l. meer verkeersveiligheid en vlot te verkeersafwikkeling, dus vergrooting van de capaciteit van den weg, worden prijsgegeven. Inmiddels paste de Rijkswaterstaat reeds op een tweetal punten de oplossing toe, als de K.N.A.C. in haar schrijven heeft genoemd, waar bij door de wijze van administratieve aanwijzing het voorrangsrecht van een der voorrangswegen reeds ophoudt voor de kruising met den anderen voorrangsweg, die daardoor ongehinderd als zoo danig kan doorloopen. Thans heeft de K.N.A.C. zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek dit systeem ook te doen toepassen bij de kruising van de wegen 's GravenhageAmsterdam en Leiden's Gravenhage bij het Haagsche Schouw, alsmede bij de kruising der wegen Apeldoorn Zutphen en Woeste HoeveGietelsche Brou werij. 23—26 Dec. St. Jozefgezellen en militieplich- tigen. 13—16 Jan, Militieplichtigen. 20—23 Jan. Jonge mannen en militieplich- tigen. 23—26 Jan. St. Jozefgezellen en militiephch- tigen. 27—30 Jan. St. Jozefgezellen en militieplich- tigen. Vrijdagochtend werd het stoffelijk overschot van Pater Wulfranus Heiling O.F.M., in leven Gardiaan van het Minderbroederskloostër te Weert, plechtig begraven op het kloosterkerkhof te Weert. 's Avonds te voren werden om zeven uur de Metten der overledenen gezongen waarbij Pater Agnus Ambrosius, Vicarius van het convent, agens was. Talrijke inwoners van Weert woonden deze plechtigheid bij. Vrijdag werden de Lauden gezongen, waarna de solemneele Requiemmis werd opgedragen door den Hoogeerw. Pater Prov. Prudentius van Lensden O.F.M., hierbij geassisteerd door P. Ag nus Ambrosius als presbyter assistens; P. Dr. Ni- comedes Sanders als asldiaken; Pr. Drs. Trudo ae Ruiter als sub-diaken en fr. Goswin Kamer beek als ceremoniarius. Na de H. Mis werd het stoffelijk overschot, voorafgegaan door een grooten stoe^ kloosterlin gen van het convent waar P. Wulfranus Overste was, naar het kerkhof gedragen, onder belang stelling van talrijke H.H. Geestelijken uit den wijden omtrek en vele geloovigen. Onder de aanwezigen waren de Hoogeerw. heer Deken van Weert, de Zeereerw. heer Direc teur van het Bisschoppelijk College van Weert, Pater Overste van het Missiehuis van den H. Geest, Pastoor en Kerkbestuur van de Hartebrug- kerk te Leiden, waar P. Wulframus Pastoor ge weest is, enkele professoren van het college, de Pastoors van Ell, Swartbroek, Leuken, Alt- weert, Maarheze, de gardiaans van Nijmegen en Ophoven, de Praeses van Sittard, de Rec toren van Heythuiven, Stokershorst, Br. Over ste van het Pensionaat St. Louis en verschil lende medebroeders uit den omtrek. w». De roman van een jong, zeer intelligent en mooi meisje, vurig van aard en met een grooten levenshonger, maar nog geheel ongerept, dat kennis maakt met het kwaad, waarvan zij het bestaan nauwelijks vermoedde en het slachtoffer wordt van groot onrecht. Laure ontvlucht het huis van haar kinderjaren, haar trotsche ziel kan het on recht haar aangedaan niet vergeten en evenmin verwerken. Zij eischt van het leven haar deel geluk, maar het kwaad, dat zoo ruw ingreep in haar bestaan, blijft haar als een donkere schaduw volgen, als een macht „sterker dan wij", waartegen Laure zich niet kan verzetten. Slechts bitterheid en haat worden haar deel in plaats van het zoo vurig begeerde geluk, totdat dit tragische leven eindelijk zijn zin vindt en richting krijgt. ..Dood, waar is Uw overwinning is een roman van geheel bijzondere waarde. De aangrijpende wijze, waarop in dit boek aan den zin van het menschelijk leven gestalte gegeven wordt, kan ons niet onverschillig laten, vooral niet in dezen tijd, waarin de mensch zijn levenslust ten deele verloren heeft en rondom zich zoo velerlei aanleidingen vindt tot wanhoop. Daarom beteekent deze roman een boodschap van vrede en heropstanding. UNANIEM prees de toonaangevende pers in Frankrijk dit sublieme boek: „Een magnifieke roman, waarvan de abso lute schoonheid reeds in al haar glans straalt lang voordat men de lezing beëindigd heeft. (Matin). „Ik herhaal met na druk: een meesterwerk van opbouw, van toon, van ont roering, van stichting." (Comedia). De vertaling door Jules Aghina werd met den grootsten zorg verricht, naar een manuscript, dat door den schrijver zelf aan de eischen van het Nederlandsche publiek werd aangepast. Een geheel nieuwe uitgave dus. 416 pag. groot formaat ing. f 3.90 geb. f 4.90. Zend onderstaand bestelbiljet aan Uw boekhandel of aan UITGEVERIJ DE GEMEENSCHAP BILTHOVEN. BESTELBILJET, Ondergeteekende wenscht te ontvangen den roman van Daniel Rops „Dood, waar is Uw Overwin ning" ing. a f 3.90, geb. a f 4.90. NAAM: Zaterdagmorgen is te Veenendaal een ongeluk gebeurd, waarbij de 17-jarige Van Soest uit Amerongen den dood heeft gevonden. Hij was bezig met het laden van zand op een iep- karretje. Plotseling kantelde het wagentje, waardoor hy werd getroffen en op slag ge dood. Zaterdagmiddag ongeveer vijf uur is brand uitgebroken in de villa „Sondervank", bewoond door de weduwe J. Bulthuis, aan het Van Heutzpark te Coevorden. De villa, welke met een rieten dak was afgedekt, stond direct na het uitbreken van den brand in lichter laaie, zocdat het werk van de gemeente-brandweer zich slechts beperkte tot het nat houden van het dak van het belendende perceel, daar de brandende villa toch verloren was. Slechts enkele meubelen konden worden gered. De oorzaak van den brand is vermoedelijk gelegen in een explosie van een gasradiator, welke in de badkamer stond opgesteld. ADRES: W. Aan den heer V. L. Slors is met 31 Deo. x939 eervol ontslag verleend als directeur v-.-.n de Indische pensioenfondsen, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, duor hem in die betrekking en aan den lande bewezen. Aan jhr. C. W. Stern is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Voorburg, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen en met be noeming tevens tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Aan S. J. Praamsma is op zijn verzoek, met ingang van 30 November, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Bolsward, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, als zoodanig bewezen. Benoemd is tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg mr. J. C. van der Minne, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechte» in het arrondissement Assen, ter vervanging van mr. W. F. E. baron van der Feltz, benoemd tot andere functiën. Voorts is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank ta Almelo mr. J. A. C. Groenewegen, thans ambte naar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Groningen, tel vervanging van jhr. mr. J. E. W. Twiss QuarleS van Ufford, benoemd tot andere functiën. Benoemd is tot rechter in de arrondissements rechtbank te Breda mr. F. A. Holleman, thans substituut-griffier bij de arrondissements-recht bank te Amsterdam, ter vervanging van mr. G. J. Kronenberg, benoemd tot andere functiën. DOOR INLEIDING Dit is het verhaal van Jan, den prachtigen hond van de familie Murdoch, op het buiten goed Nuthill, in Sussex den grootsten en meest volleerden hond niet alleen van Engeland maar ook van Canada en het hooge Noorden, waar zijn lichamelijke vermogens en de scherpte van zijn instinct werden ontwikkeld tot een bijna ongelooflijke hoogte. Jan was de zoon van Finn, een grooten Au- stralischen wolfshond, en van Lady Desdemona, de bloedhond van kolonel Forde. Beide honden waren kampioenen van hun ras en waren aan beide zijden uit een lange reeks van kampioe nen voortgekomen. En al die eigenschappen van ras en bloed waren vereenigd in Jan, half wolfshond half bloedhond, met de deugden van beidé rassen. Jan werd geboren in een hol in de duinen, waar zyn moeder zich had teruggetrokken, en reeds vroeg kreeg hij zijn les in de gevaren des levens: hij moest het aanzien, dat verscheidene van zijn broertjes en zusjes, gedurende de af wezigheid van hun moeder werden gedood, eerst eenige door een wezel en later zijn eenig, nog levend zusje door een vos. Toen pas ontdekte de familie Murdoch, waar haar wolfshond Finn altijd heenliep. Men volg de hem en vond het hol. En toen werd Jan meegenomen naar het buitengoed, waar hij kennis maakte met de beschaafde wereld zonder eenig vermoeden, hoe hij later een ge heel ander leven zou leiden in de barre wilder nis van het hooge Noorden van Canada en pas na veel arbeid, strijd en ontbering voor goed zou terugkomen naar Nuthill. Hier dus, op het buitengoed Nuthill, bij de Murdoch's, begint de levensgeschiedenis van Jan, den zoon van Finn. HOOFDSTUK I Eenige eerste schreden Het tijdperk, dat de kleine Jan nu inging, was zoo vroolijk en genotvol, als een hondenleven, dat onder mannelijke bescherming staat, maar zijn kan. Er waren op Nuthill geen kennels; en het moet erkend worden, dat het leven in een kennel nooit het gelukkigste bestaan voor een hond is, ofschoon sommige zóó zijn ingericht, dat het een heel gezond leven is. Jan werd spoedig het voorwerp van harte lijke belangstelling van elk lid der huishouding op Nuthill, en hy was van het begin af de bij zondere protégé van Betty Murdoch, een voor recht dat op zichzelf zijn welzijn reeds zou hebben bevorderd. Want Betty was een hoogst gevoelig meisje en bovendien hield ze veel van dieren, wat ze op een vriendelijke en vrooiijke manier toonde; bovendien bracht ze gaarne haar tijd in de open lucht door. En in haar tante en den Baas had zij misschien de beste bronnen, die in Sussex konden worden gevon den, om haar inlichtingen te geven over alles wat honden betrof. Aldus was Jan nooit onder hevig aan de wreede beproevingen, waardoor lievelingshondjes zoo dikwijls lijden. Hij werd niet gedurende eenige dagen, als een teer kind je in de armen gekoesterd, om daarna weer ge durende een week te worden genegeerd; zijn maagje werd nooit vergiftigd of in de war ge bracht door het dwaze voeren van zoetigheden; zijn voedsel werd hem met de onfeilbare regel matigheid van een uurwerk toegediend; en het werd met zooveel zorg samengesteld, dat, of schoon zijn groei nooit werd onderdrukt door dat men hem niet dikwijls genoeg voedsel gaf, er bij het einde van den maaltijd nog altijd wat eetlust overbleef. En hij zag nooit ander voedsel dan op het tijdstip zijner maaltijden. Zijn lichamelijke ontwikkeling was zeer be langrijk. Toen Jan nog slechts enkele dagen op Nuthill, en nog maar vier en dertig in de we reld was geweest, wees de groote keukenweeg schaal 13 pond en 7j4 ons aan. Wat zijn grootte en gewicht betreft was hij op zijn vier en der tigsten dag vrijwel gelijk aan een volwassen fox-terrier, ofschoon hy natuurlijk nog geheel ongevormd was en wat onzeker op zijn dikke, kraakbeenachtige pooten stond. „Hij zal een verbazend groote hond worden, Betty," zei de Baas, nadat hij Jan had gewo gen, „en ik geloof, dat hij je in elk opzicht eer zal aandoen. Je houdt je streng aan de voor schriften, wat het voedsel betreft, en het toe voegen van wat zwavel, en we zullen spoedig zien, dat Jan zijn eigen vader over het hoofd groeit, is het niet zoo, Finn, mijn jongen?" De wolfshond had ernstig naar het wegen ge keken. en drukte nu zijn snuit tegen de hand van zijn baas, hetgeen zijn gewone manier was om op zulke onbelangrijke vragen te antwoor den. Toen stapte hij naar voren en snuffelde goedig aan den kop van het hondje, waarop Jan onbeschaamd in den grijzen baard van zijn vader, den wolfshond, beet, tengevolge waar van hij werd omgerold en op zijn rug kwam te liggen onder een van Finn's zware voorpooten. Hierop volgden eenige oogenblikken van stoei en, wat zeer vermakelijk was om aan te zien. De kleine Jan snelde naar Finn toe en gromde woedend. Finn spreidde zijn voorpooten wijd uit en bukte zijn groote lichaam steeds neer, zoodat zijn neus bijna den grond raakte, ter wijl hij zijn staart in de hoogte hield en er mee wuifde. Juist als het strijdlustige hondje zijn snuit naderde, sprong Finn naar voren, of op zij, dikwijls recht over Jan heen, kwam op een kleinen afstand van hem weer terecht, en draaide in de rondte om het nog altijd grom mende hondje heen, met een grijns, die duide lijk zei: „Je hebt me weer gemist. Je bent niet half vlug genoeg,, jonge man!" En dan, om het jonge dier aan te moedigen, ging Finn weer op den grond liggen met voor uitgestoken kop, zijn oogen en snuit met de voorpooten bedekt, terwijl hij Jan dan toestond zich als 'n kleine stormram op zijn kop te wer pen en woedend in de steile haren van den wolfshond te graven, hetgeen een nutteloos zoe ken was naar vleesch om zijn tanden in te zet ten, en waarbij hij nog altijd 15 pet. van zijn kracht verspilde, om zijn oorlogszuchtige ge grom vol te houden. Ternauwernood ging er een dag voorbij zon der dat er iets nieuws gebeurde, wat van be lang was voor het hondje. Nieuwe ervaringen overstroomden hem in zulk een mate dat hij er altijd, in zekeren zin, mee was vervuld. Zijn maaltijden waren veelvuldig en bleven natuur lijk een kwestie van onverzwakte belangstel ling. Ook werd er veel geslapen, zooals alle jonge, gezonde schepsels doen. Daar hem volle vrijheid en overvloed van frissche lucht en zonneschijn werd gegeven, geraakte Jan hier door ongeveer ééns in het uur uitgeput en deed dan een slaapje, waaruit hij binnen vijf, tien, vijftien of dertig minuten ontwaakte, al naar omstandigheden, weer tot aan de keel geladen met geestdrift, kracht en jongehondjesachtige wildheid. Het was meer geluk dan goed overleg dat hij, toen hij zeven weken oud was, in den stal een muis doodde. Hij hield eenige oogenblikken de wacht bij zijn slachtoffer; liep er telkens plechtig om heen, nu en dan bloeddorstig grommend en grauwend, waarmee hij bedoelde de muis voor te bereiden op de ontzettende straf, die haar deel zou zijn, indien ze 't waag" de tot het leven terug te keeren. Daar de staldeur op een kier was gelaten, nam Jan dapper het lijkje tusschen zijn kaken, en liep er waggelend mee naar het huis, waal hij verwachtte geëerd te zullen worden. HU ontmoette in den tuin Finn, die onbezorgd en in een goed humeur langzaam naar hem toe- stapte en aanbood een spelletje met hem te doen. Jan deed zijn uiterste best om te grom men, en tegelijkertijd zijn neus in de lucht te *eken, waardoor hij wilde aantoonen, dat hij ernstig vervuld was met zaken, die gewichtiger waren dan spelen. Maar toen hij merkte, dat het gevaar bestond dat hij door zóó te doen de muis niet langer zou kunnen vasthouden, gaI hij de poging op, en waggelde naar de voor deur, snaaks vervolgd door den wolfshondj Toen hij in het voorportaal niemand zag, strui kelde hij over den drempel, liet zijn muis val len, gromde woedend, en greep zijn buit me een ruk weer beet; liep zóó voorbij de waar de petten en jassen hingen, en over de matten naar de half. Hier vond hij Betty en de vrouw en lego® aan haar voeten zijn nog al toegetakelde nu» neer, terwijl Finn, evenals een oude kindermeid' die trotsch is op de kwajongensstreken va» haar pupil, glimlachte met de tong uit zijn bek- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6