Jictuadmal mn den O MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 R.K. HAARL. VOETBALBOND Programma Zondag 26 November Uitslagen D.H.V.B. Een verregende dag BloemendaalBeverwijk 21 Hockey in en om Haarlem TOGOB.M.H.C. 2—1 DAMES-HOCKEY B.D.H.C. 25 jaar KRACHTSPORT Ontspanningsavond voor militairen Competitie Ned. Biljartbond WIELRENNEN Groote Prijs van Noord-Holland op hometrainers DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND UIT DEN OMTREK Het H.B.G. vergaderde Het collectief contract nog niet opgezegd De weg Haarlem- Schiphol— Diemen Volgend jaar in uitvoering do;f Tim aa'T" Het huis met den roeden wingerd f STORM AAN ZANDVOORTS STRAND BLOEMENDAAL HEEMSTEDE H1LLEGOM Af deeling 1: Hoofddorp Boys—Onze Gezellen, 12 uur. Alliance—T.. Y. B. B., 12.30 uur. Santpoort—D. S. S., 12 uur. Af deeling 2: D. K.D. S. S., 1.15 uur. ConcordiaOnze Gezellen, 12 uur. N. A. S.—O. I. V., 12.30 pur. Af deeling 3 D. E. K.—T. Z. B., 12 uur. T. Y. B. B.—Onze Gezellen, 2.30 uur. V. C. V.Santpoqyt, 1 uur. Af deeling 4: Onze Gezellen—B. S. M., 12 uur. T. Y. B. B.Concordia, 12 uur. Afdeeling 5: v. Nispen—D. S. S., 12.30 uur. Vogelenzang—N. A. S., 12.30 uur. Afdeeling 6: Onze Gezellen 5—D. S. S. 4, 1.15 uur. Onze Gezellen 6—T. Y. B. B. 4, 2.30 uur. Afdeeling 7: D. E. K. 3Onze Gezellen 7, 2.3Q uur. T. Y. B. B. 5—D. S. S. 5, l.\a uur. Afdeeling 8: V. V. F. 2—O. I. V. 3, uur. D. S. S. 6Onze Gezellen g, 12.30 upr. Met nadruk w.jzen wij er op, dat de wedstrijd- den van de afdeelingen 6, 7 en 8, wegens school op a.s. Zaterdag, Zondag worden gespeeld. Adspiranten: VI. H. B. C. 5—D. S. S. 4 VII. T. Y. B. B. 6—D. S. S. 5 H. B. C. 6—T. Y. B. B. 5 VIII. O. I. V. 3—f. Y. B. B. 7 Hoofdd. Boys 2—H. B. C. 7 7—2 4—1 7—0 5—0 7—2 Van het DHVB-programma is in verband met de abnormale weersgesteldheid weinig terecht gekomen. Slechts een viertal wedstrijden uit onze afdee- hngep vond doorgang. In afdeeling A slaagde OIV erin Geel Wit met een 31 nederlaag naar huis te zenden. Veel verandering in dgn stand pracht dit resul taat overigens niet. Ook dg uitslag van VVSB 2 OIV 2 in afdeeling J geeft weinig stof tot com mentaar. De thuisclub zegevierde hier met 31. Geel Wit 2 boekte de eerste nederlaag tegen het eerst laat ingedeelde Concordia. Met niet minder dan 4—1 wonnen de Hiilegpmmers die hiermede het bewijs leverden, inderdaad te sterk te zijn voor deze afdeeling. Twee flinke overwinningen op de sterkste elftallen spreken voor zich. TZB is op den goeden weg blijven voortgaan door een 30 zege op IEV 2 en zal nu een hartig woordje blijven meespreken in den strijd om de tweede plaats. Het kampioenschap is waarschijnlijk voor Concordia weggelegd, maar om de tweede plaats, zal een harde strijd geleverd worden. De stand luidt: Geel wit 2 T. Z. B. 7 4 2 1 10 21—16 5 3 0 2 6 18—11 T. Y. B. B. 4 4 2 1 1 5 12—13 Hoofdd. Boys 5 2 1 2 5 11— 8 Concordia 2 3 0 0 4 8— 2 X. E. V. 2 5 2 0 3 4 14tt15 Onze Gez. 3 5 1 0 4 3 6-^20 D. E. K. 2 3 0 0 3 6 8—13 Met het voordeel van den sterken wind was Bloemendaal iets meer in den aanval. Het plaatsen liet aan beide zijden veel te wenschen over, zoodat er weinig fraais te genieten viel. De gasten ondernamen enkele goede aanvallen, doch voor het Bloemendaal-doel misten zij het noodige doorzettingsvermogen. Na ongeveer 25 minuten spelen kreeg de Jong uit een door v. Bragt aangegeven bal een uitstekende kans, welke hij benutte, l—O. Tien minuten later scoorde Steffens op ongeveer dezelfde wijze jaet tweede doelpunt voor de gastheeren, die aldus bij de rust een 20 voorsprong hadden. Na de hervatting kwam Beverwijk aanvanke lijk iets meer in den aanval, doch de verdedi ging van Bloemendaal hield stand. Naarmate de tijd verstreek werden de Bloemendaalsche aanvallen talrijker en evpneens gevaarlijker. Wegens een overtreding voor het Beverwijk- doel zagen de gastheeren zich een strafschop toegewezen, welke slecht door de Jong geno men. door den keeper der bezoekers werd ge stopt. Vijf minuten vóór het einde had de midvoor van Beverwijk bij een algemeenen aanval suc ces, 21. Wegens het slechte weer kon eerst om 3 uur op het veld der Delftsche studenten dar ver schillende dcordrenkte plekken vertoonde, be gonnen worden. Doordat twee leden van het reeds onvolledige elftal op het laatste moment verhinderd waren, moeten de haarlemmers ge completeerd met twee juniores, met het vol gende elftal den strijd tegen de Togo-nen aan binden. Cohen (d.), Strieker, Reinalda (a.), L. de Roos, Wolterbeek, de Wit (m.), Teekenoroek, Gunning, Mulder, Breitenstein, van Olphen Jr. Togo piqste Apjema ip 't dpel, doch zijn plaats vervanger, een H.H.IJ.C.-speler, hield wat te houden was. Togp kreeg met de magere zege, waarvoor hard gestreden moest worden, tenslotte meer dan den gastheeren toekwam. Het tweede doelpunt uit een korten hoekslag door Karsten keihard gemaakt, was een cadeautje vau den scheidsrechter, die zijn vergissing te laat be merkte, wat niets afdeed aan het prettige ver loep van dezen wedstrijd. Was Togo in de eerste speelhelft, waarin de rechtsbinnen na een snel len en goed opgezetten aanval het eerste uoel- punt maakte, iets sterker, in de tweede helft was het B.M.H.C. dat meer aanvallend optrad en enkele fraaie kansen onbenut liet. Remalda en gtricker speelden in de achterhoede 'n goede partij, zoodat de kleine Cohen in het doei wei- -t nig gevaarlijks te verwerken kreeg. Het verband m de practised uit vier spelers bestaande voor hoede ontbrak. Individueel werden er meer malen gogde staaltjes hockey vertoond. In de achterhoede van Togo blonk Wittens uit. Enkele uit- korte hoekslagen ingeschoten ballen wist de Kaagsche doelman goed te stoppen. Na 20 voor Togo slaagde Mulder door snel inloopen ra een goed genomen hoekslag er in den achterstand te verkleinen. B.M.H.C. werkte hard voor den gelijk maker, doch de Haagsche verdediging, welke meermalen in het nauw gebracht werd meld Stand en met een kleine overwinning voor de Hagenaars kwam het einde. Het meerendeel der overige wedstrijden vond geen doorgang. Alleen het veld te Zandvoort bleek bespeelbaar. De Usvogeis voelden zien aan stormachtigen kust zoodanig op hun gemak, dat zij door een 4- 3-ovcrv, inning op Zandvoort de punten mede naar Amsterdam namen. De gas ten pasten met succes een soort tick and fushr systeem tqe. De fijne puntjes ontbreken neg aan het spel van deze enthousiaste ploeg, die de fouten van een onzeker spelende achte. noede van Zandvoort goed. al was het dan met eepig geluk, wist uit te buiten. Op 18 Noveipber 1914, het eerste jaar van den wereldqorlog, werd de H.D.H.C. opgericht, door mpj. M. Michelsen, die tevens de eerste presi dente was. Het bestuur bestond voorts y.it de dames K. de Nobel, T. Geven, T. van Zijverden en J. Wenthqlt. Twee jaren later, in het seizoen 1916-17, kwam de club in de tweede klasse van den Nederl. Dames-Hockeybond uit en wist onmiddellijk het kampioenschap te behalen om vervolgens reeds in het volgende seizoen met Amsterdam en Hil versum in de eerste klasse noodcompetitie liit ia komen. In 1919 werd de naam der vereeniging in B.D.H.G. veranderd. In de eerste tien jaren van zijn bestaan heeft BD.H.C. feitelijk een zwerven^ leven geleid en veelal met terrein- moeiiijkheden te kampen gehad. In 1925 werd Heemstede verlaten en verhuisde de cluo naar het terrein aan de Zc-merzorgerlaan te Bloemen daal, waar de wedstrijden van de hoogere elf tallen gespeeld werden. Thans znij ook de fraaie aan den Zeeweg te Overveen gelegen speelvelden ais oefenterreinen ell speelgelegenheid voor de lagere elftallen in gebruik. Eenige feiten uit de ongetwijfeld roemrijke historie van B.D.H.C. zijn waard vermeld te worden, gpt seizoen 192Q-21 was het perste waar in het eerste elftal van B.D.H.C. het kampioen schap behaalde. 1936 was een gloriejaar. De eeuwige kampioene, het Haagsche H.O.C., moest voor B.D.H.C. eindelijk de vlag strijken. Het landskampioenschap bracht B.D.H.C. voor de eerste maal binnen Haarlem. De jubileerende vereeniging heeft zich een eervolle plaats in onze hockeywereld weten te veroveren en zich onder de sterkste Glubs weten te handhaven, hoewel het spelpeil van her eer ste elftal, ondanks het thans behaalde onge slagen herfstkampioenschap, de hoogte van enkele jaren terug niet bereikt heeft. In de laatste jaren was Haarlem door uitblinkende B.D.H.C.-sters vrijwel geregeld in het Neder- landsch dames-hockey-elftal vertegenwoordigd. Onder de voortreffelijke leiding van met N. Roos, de presidente gedurende de laatste 10 jaren, is het ledenaantal gestadig toegenomen, zoodat B.D.H.C. thans met 7 elftallen en 3 jeugdelftallen aan de competities van den N.D.H.B. deelneemt. In den loop der jaren werden vele uitstapjes naar het buitenland ondernomen en in het bij zonder met Duitsche sportclubs heeft B D H.C. steeds goede relaties onderhouden. Het in samenwerking met B.M.H.C. georga niseerde Paaschtournooi 1939, waaraan zij, die het medemaakten, onvergetelijke herinneringen bewaren, gold tevens als een herdenking van het 25-jarig bestaan. Zqndag werd de dag der opriphting pp de terreinen aan den Zeeweg herdacht. Het. bestuur had voor de leden en vele oud-leden een afwis selend feestprogramma samengesteld. De buiten gewoon slechte weersgesteldheid was oorzaak dat slechts een zeer klein deel afgewerkt werd. In de morgenuren kwam van spelen niets zoo dat eerst na de gemeenschappelijke lunch, waar aan ook oud-leden aanzaten, het spel een aan vang kon nemen. Een aardig moment vormde de aankomst der cud-leden in open rijtuigjes. De speelsters droe gen het oorspronkelijke costuum van B.J.H.C. van 25 jaar geleden. De veteranen bonden daar na den stijd aan tegen een in lange rokken ge- stokep tegenwoordig elftal van B.D.H.C. Aan de begrijpelijke grappige momenten was geen ge brek. Lang duurde de feestvreugde niet, want de regen gutste weer neer, zppöat van verdere afwerking van het programma afgezien moest worden. De gezamenlijke thee in het versierde paviljoen vormde het slot van dezen verregenden feestdag. Geen der vastgestelde competitie-wedstrijden vond wegens de slechte weersgesteldheid door gang. Woensdag a.s. 22 Nov. geeft de H.K.V. Achil les wederom een ontspanningsavond voor de mi litairen en wel in de feestzaal van hotel Vrie- burg te Bloemendaal. Óp dezen avond zullen de jieste gewichthefiers en worstelaars hun medewerking verlgepen, waarbij eenige Haag sche gewicjitheffers. Bovendien zal een demonstratie sandowt-rek- ken toegevoegd worden, terwijl do clown Rip Kikkie de lachspipren in werking zal brengen. Tot slot zal een wedstrijd in 't gewichtheffen plaats vinden tusschen dé militairen. Klasse D, Afd. 3. Een fiksehe nederlaag was het resultaat van de match Insulinde—Be noorden 't IJ. Huiskens (Ins.) moest tegen Kruyer al 64 punten afstaan, waarna Hassel- meyer zijn partner op 96 van de 130 liet staan. Eoonacher (Bnr. 't fj) voegde ephter nog 20 caramboles aan den voorsprong van de gasten toe. Het resultaat werd: Insulinde (513) 429— Benoorden 't IJ (407) 373. Klasse E, Afd. 1. B.C.H. weerde zich Dinsdag kranig door in de hoofdstad tegen Insulipde slechts 8 puntjes af te staan. Javaux trok ge weldig van leer, waardoor Parsen (Ins.) niet verder kwam dan 32 yan de 90! Okker verloor met gering verschil van Korshuis, maar v. d. Berg (B-PH.) wist Peer nog 18 puntjes te ont futselen, zoodat de thuisclub 76 verliespunten boekte. Ook De Roemer moest Dinsdag op eigen ta fel het onderspit delven. Insulinde startte door Bonnet geweldig en nam een voorsprong van 75 caramboles. De Jong verspeelde tegen Schol- te (Ins.) maar 5 puntjes," waarna Mol (De Roemer) de eer redde en Lam op 72 van de 94 liet staan. De gastheeren brachtén het bug tot 323 van de 403. Klasse F, Afd. 2. Donderdagavond speelde Insulinde II thuis tegen de reserves van De Algemeene (A'dam). Overwetes verloor enkele caramboles maar v. Gog (Ins.) maakte slechts 46 van de 63. De overwinning van Eijkenaar, die Rimini (De Alg.) pp 30 van de 39 liet staan, was niet groot genoeg om zijn eluh voor een nederlaag te behoeden. De piftiag is: Ipsijlinde II (184) 161De AÏgemeene II (154) 145. Klasse F, Afd. 3. Het D.E.S.team, dat Dins dag tegen Onder Ons uit Amsterdam kampte, kwam weliswaar 20 punten tekort, doch de gas ten moesten slechts 14 caramboles missen, zoo dat zij feitelijk aan 't langste eind trokken, te meer daar D.E.S. thuis speelde. Steenkist en Vaars wonnen met klein verschil, doch de D.B.S.'er Klerk moest zich met 59 van de 79 tevreden stellen. Het programma voor deze week vermeldt de volgende interessante ontmoetingen: 20 Nov. klasse D, Afd. 1: Java (A'dam) B. C. Haarlem (H'lem) 20 Nov. Klasse D, Afd. 2: Rembrandt (Am sterdam)D.E.S. (H'laip). 20 Nov. Klasse E, Afd. 1: Insuljnde I (H'lem) De Roemer I (A'dam). 21 Nov. Klasse D, Afd. 2: D.E.S. (H'lem) De Ruyter (A'dam). 21 Nov. Klasser F, Afd. 1: De Roemer I (A'dam)—Insulinde I (H'lem). 21 Nov. Klasse F, Afd. 2: De Roemer II (A'dam)Insulinde II (H'lern)- 21 Nov. Klasse F, Afd. 3: Insulinde II (Am sterdam)—D.E.S. (H'lam). 22 Nov. Klasse F, Afd. 2: Insulinde II (H'lem) Sarphati (Adam), De R.K.W.V. Achilles te Haarlem organiseert a.s. Zondag 26 Nov. bovengepoemden wedstrijd in haar clublokaal in de KI. Houtstraat, welke om 10 uur v.m. aanvangt. Het bestuur heeft besloten, de inschrijving open te laten tot a.s. Zatealag' 25 Nov. bij den heer H. v. Duijnen, Gijsbr.($. Amstelstraat 181, Haarlem (N.) Ook is er op veler verzoek een wedstrijd voor veteranen ingelascht. Maandag j.l. werd de jaarlijksche Bondsver gadering gehouden. Er is'besloten tot een nood- competitie, waarvan de eerste wedstrijd Dins dag 21 Nov. reeds aanvangt. Verder werd er een commissie samengesteld voor 't vormen van een nieuw reglement en ar bitrage. Het bestuur werd geheel vernieuwd. Eerste bespreking a.s. Woensdag 22 Nov. des avonds half 9, Ooms Koffiehuis Jansstraat. J. Lucas werd gekozen als voorzitter en P. Elzipg als competitie-leider. Het voorlpopig prograni- ma van de competitie 1ste klas volgt hier onder: 21 Nov.: St. Bavo A—St. Bavo B.; 27 Nov.: H. R. K. D.Ontwikkeling; 28 Nov.: D. I. D.T. E. P.; 4 Dec.: T. E. P.—St. Bavo B.; 7 Dec.: Ontw £t. Bavo A.; 12 Dec.: D- I. D—H. R. K. D.; 14 Dec.: Ont.—T. E. P.; 18 Dec.: H. R. K. D.—St. Bavo A.; 19 Dec.: St. Bavo B.—D. I. D.; 2 Jan.: St. Bavo B.—H. R. K. D.; 8 Jan.: D. I. D.—Ontw.; 8 Jan.: T. E. P.—St. Bavo A.; 15 Jap.: H. R. K D.—T. E. P.; 16 Jan.: St. Bavo A—D. I. D.; 18 Jan.: Ontw.—St. Bavo B. De 2de klas zal zoo spoedig mogelijk aan vangen. Zaterdagmiddag om drie uur vergaderde het H.B.G. in De Nachtegaal te Lisse onder voor zitterschap van den heer Th. F. van Rijn. De voorzitter heette allen welkom en stelde de vraag wat er zal moeten gebeuren met het col lectief contract. Er zal na korteren.of langeren tijd 'n oplossing gevonden moeten worden. Nog nimmer was dit zoo moeilijk en onzeker als thans. Wat zullen de onvermijdelijke gevolgen zijn van de beperking van de arnuaalinkrimping tot 50 pet.? De vernietiging van de helft van het bezit, waarop de volle 100 pet. productiekosten als last blijven drukken. De gevolgen zijn niet te overzien als met de reddende hand wordt geboden door de reggering en wparop vertrouwd werd toen mjpister Steen- berghe in zijn bekende radio-rede sprak over de 30Q miljioep. Dit is echter fteel jamtperlijk uite geloopen op 3 millioen. tot heden. Bet bedrag dat door de sierteelt-centrale werd voorgesteld en het bedrag dat feitelijk verwacht werd was waarschijnlijk niet ver yan de 12 mjllioen en dat bedrag zal ook noqdig zijn om het bedrijf vpor ondergang te behoeden. De bevolking in de bollenstreek komt hulde toe voor de kalmte en bezadigdheid in dezen tijd De rust is opvallend, maar dat wil niet zeggen dat de besturen stil zitten. Alle moeiten worden gedaan en dankbaar is spr. voor de stem van de 5 groote fracties in de Tweede Kamer en in het bijzonder van de R. K. Kamerfractie, waarbij de naam van den heer A. J. Loerakker wel in het bijzonder genoemd mag worden. Met de verschillende organisaties was goede samenwerking. Gok is spr. dankbaar voor de toezegging van de 3 millioen en vooral ook om het feit dat het nu wel vaststaat dat de deur niet geheel dicht is gemaakt. Daarna gaf de voorzitter een opsomming van het bedrag dat noodig zal zijn en dat geschat wordt op rond 12 millioen. Voorts wijst hij nog op het feit dat de bollenr streek nu reeds 10 jaar onder den druk der tij den gewerkt heeff- Wijzehde op het groote bedrag dat de bollenr handelaars ieder jaar naar ons land haalden en waarvan de fiscus groote bedragen heeft ont vangen en het groote aantal arbeiders en be-: ambten, dat in dienst van de bedrijven werkzaam is, toonde spr. 4e groote belangen van het be houd van en dg bestaansmogelijkheid der be drijven duidelijk aan. Daarom, zoo besloot spr. zijn openingswoord, met vertrouwen het oog gericht haar den mi nister, pw leiders en voormannen, maar bovenal blijven vertrouwen op God, Die in alle dingen de eindbeslissing heeft. (Applaus) Daarna kwam aan de orde het al of niet opnieuw vaststellen van het collectief contract voor het tijdvak 1 Maart 1940/41. De voorzitter zag niet de mogelijkheid van een verhppging der vast te stellen loanen, hoe noo dig misschien ook een verhocging zal zijn. Het bedrijf yan den kweeker kan geen hoo- ger loon petalen. Een verlaging is niet te moti- yeeren en zou niet anders dan zeer gering kun- ppn zijn, wat toch niets van beteekepis ople vert. Hij dee4 daarna mededeeling van het beslpit der neutrale organisatie en van de R. K. werk nemers, die besloten hebben om het collectief contract niet op te zeggen. De heer van Kampen, Noordwijkerhout, be pleitte het contract te" handhaven. Hij bracht de mogelijkheid van het geven van loou'oijslag ter sprake. Ook werd door hem gevraagd of er al iets bekend is over de beplanting van het leege jand. De voorzitter zegt, dat hierover nog niets be kend is. De mogelijkheid yap loonhljslag zal wel moeilijkheden qprqepen. maar het bestuur zal er aandacht aan wijdén, iit verband met 4e be paling dat landbouwbedrijven beneden de 10 H A. geen tuinbouwproducten fflggen verbouwen, welke bepaling voor 2009 H.4, tgeltbewjjzen in handen van de regeering leverde. jjaaygeoF bar staat de mogelijkheid dat dgegeVOfl aan bollenkweekers. De heer C. Paridon vraagt wat er op geplant moet worden. Hij is voor opzegging van het col lectief contract, omdat hij daarmede wil demon- streeren de moeilijkheden van de bollenbedrijven. De voorzitter waarschuwt tegen dergelijke pregsie op de regeering, die niets uit zal werken. De heer Warmerdam (Lisse) is teleurgesteld over het bedrag van 3 millioen. Hij geeft een overzicht van den noodtoestand en herinnert aan bezoeken van andere ministers, die Qok het verlossende woord niet gesproken hebben. Scherp becritiseert hij het werken van den regeerings- commissaris en prijst hij den steun van den heer Loerakker en sprak hij met waardeering over het openingswoord van den voorzitter. Hi) is echter voor opzegging van het cphectief con-r trapt, omdat hij de uitvoering onmogelijk acht. De heer Goemans (Bestuur) sluit zich hierbij aan. De voorzitter is het hiermede niet eens. Hij wijst op de mogelijkheid om het collectief con tract gedurende twee maanden buiten werking te stellen. Algemeen is de overtuiging dat er met 1 Maart weinig arbeiders in vasten dienst zullen geno men worden. De heer Lafeber (Bestuur) is ook voor op zegging. Als er geen steun komt van de re- geering zal het onmogelijk zijn het collectief contract uit te voeren, zegt hij. De heer Van der Meer wil weten wat de Neutralen zullen doen als het collectief con tract door het H. B. G. wordt opgezegd. De heer Lafeber wil het er dik opleggen dat het noodgedwongen is als men het contract opzegf;. De heer J. Meskers vindt de besprekingen verwarrend en kan zich niet vereenigen met het voorstel van de afdeeling Lisse om het contract op te zeggen. Daaraan zijp vele ge varen en nadeelen, zonder een}g werkelijk voordeel te verwachten. Daarbij sluit de heer J. v. d. Berg zich aan. Als er verschillende sprekers zijn, die de be langen der werkloozen in het geding trachten te betrekken, wijst de voorzitter er op dat alleen rekening kan worc'en gehouden met de arbeiders die werkzaam zijn in het bedrijf. De heer Goemans ziet geen reden om het cpptract op te zeggen. De heer Goemans (Bestuur) wil met de op zegging demonstreeren, zonder meer. De heer .Zonneveld (Voorhout) acht dit on juist. Nadat het Bestuur overleg heeft gepleegd, stelde de voorzitter voor om de zaak in han den te geven van het Bestuur om na overleg met de werknemers een besluit te nemen. Daarmede ging de vergadering accocrd. Het bestuur stelde voor pogingen in het werk te stellen om de premies voor het pen- sioenfons voor alle werknemers gelijkelijk vast te stellen. Daarmede ging de vergadering accoord. Het kringreglement werd zonder op- of aan merkingen vastgesteld. De verkiezing van een bestuur voor den Kring kon niet doorgaan, omdat verschillende afdeelingen hun afgevaardigden en candidaten nóg niet hadden benoemd. De heer Paridon bracht naar voren dat het plantgoed. per week in voedingswaarde en daardoor in algemeene waarde ongeveer per week 5 pet. verminderd. De voorzitter zegt toe daarop de aandacht der autoriteiten te zullen vestigen. De heer Warmerdam bespreekt ten slotte den toestand in da bedrijven en dringt aan op krachtige actie bij de autoriteiten. Daarmede kwam het einde van deze ver gadering, waarin duidelijk bleels dat de men- schen in het blpemholienbedrijf voor ontzet tende moeilijkheden staan, dat het bedrag daj: de regeering ter beschikking stelde niet vol doende is en dat de toekomst voor deze streek zeer duister is, ook dan nog als er een veel grooter bedrag wordt vastgesteld. In de Memorie van Antwoord op het Alge meen Verslag van de Afdeelingen der Provin ciale Staten, betreffende de rekening van het Wegenfondsover 1938 en de begrootmg voor 1940 van dat fonds, met brief van Gedeputeer de Staten, houdende verslag in zake den aan- ieg door de Pyovincie van wegen voor door gaand verkeer en van kanalen, alsipede het verslag inzake het Tertiair Wegenpian, deeion Ged. Staten mede, dat het niet steeds valt te vermijden, dat tusseben weggedeelten, die reeds gereed zijn gekomen, gedeelten liggen, die nog niet konden worden voltooid. Vooral in de gemeenten met stedelijke bebouwing worden veelal groote mqeilijkheden ondervon den met den grondaankoop. Een blik op de kaart leert intüsschen, dat deze onderbrekin gen biet talrijk meer zijn. Wat het traject Hilversurn—Uithoorn—Haarlem betreft, wordt opgemerkt, dat op Noordhollandsph gebied zoo wel het gedeelte HilversumVreeland als het vak UithoornHaarlem geheel voltooid zijn. Van het Utreehtsche gedeelte is het vak tus- sphen Vreeland en den Rijksweg Amsterdam- Utrecht gereed op de brug over de Vecht na, die in aanbouw is. Over het deel tusschen den Rijksweg en den Amstel is overleg gepleegd niet Gedeputeerde Staten van Utrecht, ten einr de te trachten dit kostbare wegvale spoedig uitgevperd te krijgen. Het resultaat van dat overleg moet intüsschen nog worden afge wacht. Hetgeen door enkele Statenleden wordt opgemerkt omtrent de aansluiting op Haarlem, heeft blijkbaar betrekking op het tracé Haar lemSchipholDiemen en den aansluitenden weg DiemenWeespHilversum. Het laatste traject is geheel voltooid. Van het eerste ont breekt nog het gedeelte tusschen de kruising van den Spieringweg en den Spaarnwouderweg jn den Haarlemmermeerpolder en de (pntwor- pen) wegen in het uitbreidingsplan van Haar lem. Voor dit wegvak is intüsschen reeds een belangrijk gedeelte van de benoodigde ter reinen aangekocht, terwijl de plannen voor de brug over de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder gereed zijn. Het valt te verwachten, dat de werken aan dit ruim 3 K.M. lange wegvak het volgende jaar ten volle in uitvoering zullen zijn. Uit een gecombineerde rekening van 't We genfonds oyer de jaren 1926 tot en met 1938, piet eene toelichting en eene raming over den iQQP der inkomsten en uitgaven tot en ïpet 't jaar 1948, blijkt, dat tot eind 1938 de inkom sten en uitgaven bedroegen f §3.246.553. Pogingen om tgl; dgn aanleg van een rijwiel pad labgs de kust tusschen Zandvoort en dE grens met Zuid-HoUand te geraken, stuitten af op ernstjge bezwaren van de gemeente Am sterdam in verband met 4e duinwaterwinplaats. Te meer zal dit gelden, wanneer een rijweg door dit duingebied zou worden geprojecteerd- De agnleg van een verbindingsweg vanWer- yershoof mét Oostwoud en Hauwert hangt sa men met het plan tot herverkaveling en her ontginning van een belangrijk gedeelte van 't te doorsnijden gebied- Dit plan is in behande ling bij de Centrale Cultuurtechnische Adviegr commissie. Omtrent het tracé van een even tueel aan te leggen weg van Oostwoud naar den Abbekerkenyeg tusschen Sijbekarspel en Abbekerk bestaat nog ggen overeenstemming. De pogingep om de overweg-kwestie te'Sche- gen .Qgge}pst te krijgen, worden voortgezet De tot dusver mogeljjk gebleken oplossing zou van de Provincie een zoó groot bedrag vorderen, dat daaraan piet gedacht kan wqrdea. Intüs schen wordt er doer de Ifederlandsche Spoor wegen ernstig naar gestreefd om te komen tot De herfst bracht de eerste koude dagen. Hui verend dwaalde John Bropkslin door de straten, den kraag van zijn jas hoog op en de pet diep over de oogen. Hij vertoefde met zijn gedachten bij verschillende tijdstippen van zijn leven, in het verleden, in de toekomst, die hij zich af gebakend had, thuis als kind, als student, in kroegen en opderaafdsche schuilplaatsen bij bandieten en in de gevangepis, d1? hij een week geleden verlaten had. Nu was hij in een land, waar niemand hem zou kennen, op zoek naar iets dat hem voor honger kon vrijwaren, tegen dat het geld, in de gevangenis verdiend, op zou zijn. Het was hoog tijd, dat hij een middel vond om zich een sommetje te kunnen toeëigenen. Hij hoopte met iemand in kennis te komen, die hem hiervoor een aanduiding zou kunnen geven, of dat hij zich bij een dievenbende kon aansluiten. In zijn eigen land had hij piet duyven blijven. Daar was John Brookslin te goed bekend. Hij was de zoon van een beroemd advocaat. Maar hoe zijn ouders ook alles in het werk had den gesteld, ten einde hun zoon op het rechte pad te houden, hun pogingen waren vruchteloos geweest. Slechte vrienden hadden den jpngen student in hun macht gekregen en vooraleer zijn studies beëindigd waren, was hij voor de maatschappij als eerlijk mensch verloren. Zijn ouders hadden huri handen van hem afgetrok ken en beschouwden hem niet meer ais hun zoon. John Brookslin was diep in het moeras van de onderwereld gezonken en op een dag werd hij, als betrokken bij een moord en inbraak, gevangen genomen en voor enkeie jaren in de gevangenis opgesloten. Zijn karakter was er niet door verbeterd. Hij stpnd nu weer even onver-'1 schillig tegenover wetten en eer als voorheen. John Brookslin dwaalde verder en kwam yppr-- bij een restaurant waar bezoekers aan tafeltjes zalen. Opeens keek hij verrast naar een man. Tim Delson hier ih de stad! Wat een gelukkig tpeyal! Nu was zijn weg aangewezen! Met Tim had hij heel wat ondernomen. Menigen diefstal samen bedreven. Als Tim er bij was, dan lukte altijd alles. John stapte binnen en ging paar zijp vriend, dien hij met blijdscl}ap de hand drukte. Tirp toonde zich eveneens verheugd over pit weer- ziep. Hij noodde zijn oud-medehelper bij hem plaats te nemen en vroeg, wat hij wilde ge bruiken. Fluisterend begpnnep zij een gpspyek te voe ren. Toen John over zichzelf verteld had, het- geep hij wilde zeggen, zei Tim: „Als je soms meept, weer piet mij te kunnen sanienwerkpn, dan heb je het mis, man. Ik waag mij niet pieer met handlangers. Ik knap de werkjes voortaan liever alleen op, dan loop ik minder kans ge snapt te worden. Ik ben tegenwoordig ook meer tevreden mpt een beetfe: dit is niet zoo gevaar lijk. Hier is anders nóg ai wat te vangen. Een groote stad. Veel rijkdom. Ep de politie? Ik ben altijd op rpijn pui vive. Maar daarpm moet ik nu ook zorgen, dat ze mij niet met jou samep zien. Wij zijn hier wel in een vreepide stad, maar men kan nooit weten. Met voorzichtig te zijn, heb ik pieestal mijn dpel bereikt. Dpch, hier is mijn adres, kom om negen uur bij me, dan kunnen wij rustig praten. Ik ben getrouwd en Lizzy, mijn vrouw, zal wel een kop thee voor je klaar hebben." Om negen uur schelde John bij Tim aan. Eyen later zat hij in een gezellige huiskamer en on willekeurig kwam zijn ouderlijke woning hem voor den geest. Daar, zooals Tim, vader in een fauteuil en zooals Lizzy, moeder bij het theeblad. „Je woont hier aardige prees John, „net als of je de schaapjes op het droge hebt." Hij keek naar Tims vrouw, die er zeer eenvoudig maar netjes uitzag. Ze weet misschien niet, hoe Tim aan zijn geld komt, schoot het door zijn denken. Maar Tim begon over zijn werk, zijp ope reer en zijn inbraken.... Lizzy mengde zich niet in het gesprek, dus wist ze, hetgeen hij uit voerde en scheen ér geen bezwaar ih te vinden. Ijverig breide ze voort. „Ik heb een karwei voor je," zei Tim. „Een kraak waarmee je, als je goed uit je doppen rijkt, een slordig duitje kunt snappen. Op num ber twintig in de Boltlaan woont èen oude heer. Eiken avond klokslag acht uur gaat zijn dienst bode een lange wandeling met den hond ma-, een. Dan is de man alleen en kun jij je slag daan. Zoo'n oude man is gauw overrompeld, ik weet, dat hij in een schrijfbureau in de achter kamer altijd een goede som heeft liggen. Ik kan dit karweitje zelf ook wel opknappen, maar ia gun jou nu deze kans, dan kom je er meteen wat bovenop, want ik geïoof, dat je beurs wel een aanvulling noodig heeft. Je kunt je niet in de woning vergissen, want van dit huis alleen is de vqorgevel met wingerd begroeid, die nu vuurrood is. Ik zou, als ik jou was, zorgen zoo gauw mogelijk dit varken te wasschen.': „Dat zal ik beslist doen," zei John met schit terende oogen. „Ik dank je wel voor den goe den tip." Tim ging later nog even mee, om John de Boltiaan te wijzen. Tim liep eenige stappen voor, om, zooals hij voorgaf, geen achterdocht te wekken. Den avond daarop zag John de lichten in nummer 20 agn gaap. Een vrouw op leeftijd sloot de overgordijnen. John had het noodige gereedschap gekocht, dat hij in een valiesje bij zich droeg. Hij wandelde aan den overkant en zag, dat de huishoudster met den hond de wo ning verliet. De baan was dus vrij. Het slót van de achterdeur had hij gauw geforceerd. Hij kwam in de ach- ■■■■■■■■niiftiiniiiiimirniMntiiMiir"'" terkamer, hem geduid. In de voorkamer zat de oude man en 11 iimumwiii vroeg: „Ben je nu al terug, juf frouw Smith? Was het missphien te koud?" John sioop als een kat verder en zag in het licht van een lamp den ouden heer zitten, die, zonder op te kijken van zijn krant, de vragen gesteld had. John met den doek in zijn hand, dien hfj in den mond van den man had willen stoppen, staarde opeens verbijsterd naar zijn slachtoffer en zei in zijn verbouwereerdheid: „Vader!" De oude man keek op en zette zijn bril af. „John!" riep hij, ,,'t is John! Kom je eindelij!? bij mij terug, jongen?" De boef liet zijn armen zakken en frommelde den doek in elkaar. De oude vader greep de hand van zijn zoon en smeekte: „Jongen, zeg, dat jè nu voortaan bij me blijff, dat je een betgr leven wilt leiden. Al les zal je vergeven zijn en dit doe ik ook uit naam van je moeder, die, helaas, niet meer in levep is." „Moeder," zei John met heesohe gtepi en als of hij dit groote verlies in al zijn omvang bC" ssfte en zich schuldig vpelde aan haar dood. Hij knielde bij zijn vader peer en beloofd® plechtig aan diens verzoek te zullen voldoen. John hepft woord gehouden. Door een kennis van zijn vader kreeg hij een betrekking. Nog dikwijls gaat hij naar Tim en Lizzy, want hij dankt Tim zijn nieuwe leven, waar hij zich pu ten volle mee vereenigen kan. Pas later had hij vernomen, dat Tim alles met het doel om John tot zijn vader terug te bren gen, op touw had gezet. Hiermee was de vader van John op de hoogte en dien bewusten avond gewaarschuwd voor de kopist van zijn zopp. Tim was den ouden heer zeer dankbaar, omdat óie hem eens had vrijgepleit voor een zaak waar van Tim beschuldigd was en waarvan de be wijzen zeer tegen Tim warep. Hij had zijn ad vocaat gezegd, dit nooit te zullen vergaten. Bi) had er bijgevoegd„U weet, dat ik uw zoon goed ken. Mocht ik ooit in de gelegenheid zijn, dan zal ik zorgen, dat hij het leven, hetwelk hü nu leidt, vaarwel zegt. Ikzelf ben van plan, met het mijne te breken, want piet altijd zal ik een advocaat treffen, die mij voor de gevangenis vrijwaart." Tirp was naar het buitenland vertrokken e» als chauffeur in een garage aangenomen. Daar na was hij nret Lizzy getrouwd. Op een dag had hij pen advocaat ontpioet, die intüsschen zijn toga voor goed had afgelegd en, uit schaamte voor zijn zoon, naar het buitenland was gegaan. En wei naar de stad, waar Tim pu verbleef. Toen hadden zij, om John eventueel in het huis vpn zijn vader ferug te brengen, deze comedie verzonnen. En daarom ook had Tim zich tegen over John gehouden, of hij steeds nog tot het gilde der dieven en moordenaars behoorde, an ders zou John geen geloof aan zijn woorden ge hecht hebben. (Nadruk verboden) een systeepi, dat van de provinciale kas be langrijk geripgere offers zal vorderen. Pogingen om tot opheffipg van den tol op de brug tp Wormerveer te geraken, schijnen vooralsnog tot onvruchtbaarheid geooeir.d. Omtrent den aanleg van een weg tusschen het dorp Worrner en den provincialen weg dooi den Kalverpolder, wejke weg' voorkomt op het Tertiair Wegenplan 1939, wordt overleg ge pleegd dopr de gemeente Zaandpm rnet de Rijkscommissie van Advies voor Werkverrui ming en Werkverschaffing ip Noprdholland. Zoowel technisch als financieel s:ijn aan dH plan intpsschen veel moeilijkheden verbonden. Ook in het afgeloopen jaar is getracht door overleg met het: Bijk te komen tot epn oplos sing omtrent de brug over het Noordhollandsch Kanaal aan het westelijk einde van den weg dopr Gepstmeramhacht en wel tegelijk mpt de kwestie vpn de drie andere hruggen over dit kapaal te Alkpiaar, Westgraftdijk en Pur- merend, doch tqt nu tpe is het niet gelukt tot overeenstepinaing te komen. Het heeft gisteren aan het strand weer eens aardig gestormd. Een flinke Noordwester joeg het wptér fel op ep deed het koken op dé han- kep. Het was feitelijk de eerste storm van dit najaar pp in kracht was hij zeer sterk. Op ver schillende plaatsen ih het dorp werden ruiten uit de spanpjpgen gedrukt of dakpannen los gerukt- In de middaguren kwarpep egpigg honderden reizigers per tram en trein naar hiep ppi te genieten van het wilde schouwspel yan de storm zee. En het was ook een fraai schouwspel. De witschuimende golven joegen het water ih toomelooze vaart naar het strand, aoodat de pentenzoekers ijlings een goed heenkomen moes ten zoeken. Langs het strand bewoog zich een dichte massa wandelaars voort. Daar de wind uiterst gunstig was voor aam spoelend wrakhout en meerdere waardevolle goederen was het in den ai geloopen nacht aan pns strand pok zeer „druk". Maar nu waren het de strandjutters, die het mijnengevaar ten spijt er op uit trokken om te trachten het noodi ge in de wacht te sieepen. Naar men zeide, werd er vooral nieuw hout verwacht, St. Jozefgezellen. Zooals gewoonlijk waren ook gisteravond talrijke genoodigden aanwezig bij. den feesteljjken instgliatieaypnd der St jozef- gezellen, die oojj pit keer niet een gped vprgopgd programma voor den d.ag kwamen. De senior der Geze}}pn, de heer Th. Poelgeest, sprak bij de opening een hartelijk woord yan weikom tot de aanwezigen, in het yijzopder tot de militairen, die voop dezen avond war-en ujt-r genoodigd. Daarna verrichtte de Yjce-praeses, de Eerw- heer kapelaan Heesterbeek, de installatie van twee nieuwe Gezellen en feliciteerde hen met hun toetreden tot de vereeniging- Hierna werd opgeveerd he^ detectivespel „De. man met het lidteeken" van W- van Ral kom- Doorgaans zijn wij goede opvoeringen van het iooneelgezfilsehap der Gezellen gewend- Maar wat aij ons dit keer ten taonpele brachten was zoo perfect van spel en blonk uit door een on- doorhroken tempo, dat zij met recht een verdiend applaus der aanwezigen in ontvangst mochten nemen. Speciaal vermelden wij hier de vertolkers vap den jpprnalist (P- Kooiman), dep klerk (W. de Rqoy), dqn „yulpepdokter" (A. Witte) en den commissaris van politie (J. Eichhorn). Ook de overige spelers, al kwamen zij nipt individu-, eel naar voren door hun spel, hebben veel bij ge; dragen tot het succes van deze opvoering, waar voor de senior den regisseur, den heer W. Sweyen, na afloop hartelijk dankte. Tot slot van de?:en avond volgde een gezellig samenzijn, dat werd opgeluisterd door de muzi; kale medewerking van de „Melody Brothers." De feestelijke stemming en de buitengewoon geslaagde tooneelopvoering hebben dezen avond weer gemaakt io<, een echten Gezellenavond, zooals de Campagna er zopvple heeft gekend, maar die dit keer toch iets bijzonder geweest is. Adres aan den gemeenteraad inzake gas. Hoewel nipt zoozeer in organisatorisch verband, mede omdat de tijd wat kort is om daar 1*» adressen aan den raad uiting te geven, wordt ook door verschillende ingezetenen geageerd ter gen levering van gas door Haarlem.' Er zpu echter vandaag door den Heemsteed- schen Middenstand, uitgaande van de Heem- stepdsehe "iVinkelhuiscombipatie „Centrum" en ook pnderteekend door middenstanders, niet aangesloten pij deze combinaties, een adres tot B. en W. in den raad gericht gorden, om r.iet ovpr te gaan tót hét betrekken van' gas uit Haarlem. In dij; adres zal gewezpn wprden op het gP" vagr, dat pep deel der zelfstandigheid van Heem; Stede verloren kan gaan; dat er geen finanpiepl voordeel voor Heemstede van is te verwachte!)' dat er in dp to,ekomst 'n mogelijke hrop van ifl* komsten teniet gedaan wordt; dat er in d® toekomst van een mogelijke tariefsverlaging geen sprake kan zijn en dat een bron van ar beid verloren gaat, zeker ten nadeele van defl middenstand. Het adres besluit met de leuze: „Houdt Heem stede hoog en onafhankelijk". Lops brandalarm- Zaterdagavond wprd eth deel der brandwachts opgeschrikt door het aan houdend rinkejen der brandschellen. Men saaeds de zich naar de garage van den brandweerauto, doch daar was van brand niets bekend. Bij nader onderzoek bleek, dat er storing aan het alarmsysteem ip het Oostelijk deel der gemeente. De spoedig ter plaatse zijnde brand weermannen konden onverrichter zake huis waarts keeren. Rekening. Burgemeester en Wethouder* van Hillegom brengen ter openbare kennis, da® de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het bedrijf voor Openbare Werken, het Waterbedrijf an heC Gasbedrijf, over het dienstjaar 1988 aan de** raad zijn aangeboden en van heden af tot piet 24 November 1939 van 9 uur voormiddag tot 1 uur namiddag ter secretarie der gemeen te voor eep ipd.er ter lezing zijn pedergelp^ waar ze in afschrift tpgpn betaling der algemeen verkrijgbaar apn gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10