128 Personen van de „Simon Bolivar" vermist Storm, raasde over Nederland Nog drie schepen vergaan Weer periodieke verloven Duitsch vliegtuig neergestort Het nieuws van heden ALPH. ELSENBURG ONDER HEN ZIJN 99 PASSAGIERS VELE SCHEPEN IN NOOD Kunsthandel JACQUES AA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten llVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Most up to date jJrm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY» Chef medische dienst K.N.S.M. naar Londen 127 personen werden volgens de H. M. de Koningin heefi Zondagmiddag 'n telegram gezonden aan de directie van de Koninklijke Neder landsche Stoomvaart Maat schappij, om deelneming te betuigen mei de ramp van de „Simon Bolivar", met het verzoek telefonisch te worden ingelicht over den toestand der overlevenden. Overlevenden Dinsdag in Nederland terug Ministerieele deelneming Relaas van geredden Het Weer Engelsche en Duitsche persstemmen Zweedsch, Britsch en Italiaansch schip aan Engelsche Oostkust op mijnen geloopen - •- - Het Engelsche lichtschip „Sunk", in welks nabijheid de „Simon Bolivar" op een mijn liep en ten onder ging Treinverkeer onder vond vertraging Treinverkeer vertraagd Te Hilversum werd Zondag door den wind de overkapping van de groote tribune op de wielerbaan opgenomen en in de naast de baan gelegen moestuinen geworpen. De ravage van versplinterde balken en stalen goljplaten Sleepschip omgeslagen Schipper overboord Loodsdienst gestaakt Noodweer in Den Bosch Bij Roermond was het onder vuur genomen 63ste JAARGANG No. 22107 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ju ji NI VA Ongevallen nabij Urk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit's Katoenfabrieken. Deventer Marquisettes Voiles Etamines Telegram-adres Facta" N Z.Voorburgwal 165-167/Tel.32087-49313, A'dam Fancies Silks Lawns Cretonnes Chlntxes Volgens de laatste gegevens zijn thans de namen van 2 72 geredden bekend. Er bevonden zich 400 per sonen aan boord, waarvan 1 30 tot be manning en civiel personeel behoor den. Van deze 1 30 personen zijn thans de namen van 04 geredden bekend. Het aantal Nederlandsche passagiers bedroeg 111, waarvan er tot dusverre 87 voorkomen op de lijst dergenen, die aan land zijn ge bracht. Men verkeert dus nog in on zekerheid omtrent het lot van 128 opvarenden, waarvan zich, volgens het opgegeven totaal aantal gered den, ongeveer 40 personen aan land moeten bevinden, omtrent wier identiteit nog geen berichten zijn binnengekomen. Dit houdt mede verband met de omstandig heid, dat de schepelingen over talrijke zieken huizen zijn verdeeld. Naar de heer D. Hudig, tiirecteur van de K. N. S. M., ons mededeelde, k het daarom niet uitgesloten, dat in den loop van Maandag nadere mededeelingen over deze Personen zullen worden bekend gemaakt. In ieder geval staat het zoo goed als zeker vast, dat hij deze ramp ongeveer 90 personen om het 'even zijn gekomen. Naar onduidelijkheden in de reeds verstrekte °Pgave wordt door de K. N. S. M. in Engeland Pog navrage gedaan. Aangezien de gegevens omtrent de gewonden onvolledig waren en sterk uiteenliepen, zoodat Oien zich over hun toestand geen duidelijk beeld kan vormen, is de chef van den medischen dienst der K. N. S. M., dr. Berinsohn, heaen- Ochtend per K. L. M.-vliegtuig naar Londen ge gaan om zich persoonlijk op de hoogte te stellen Van de situatie. De definitieve lijst der ver tuisten zal eerst na dit onderzoek officieel kun nen worden vastgesteld De heer Hucug was, zooals van zelf spreekt, door de ramp zeer geschokt. In de eerste plaats ging zijn deernis uit naar de achter gebleven betrekkingen van bemanning en passagiers en naar hen, die bij deze cata strophe gewond werden. Hij stelde de bij zondere medewerking van onzen gezant te Londen en dienst staf en ook de hulp van de Engelsche autoriteiten op hoogen prijs. Met den gezagvoerder, den heer Voor- spuy, verliest de maatschappij een zeeman met een uitstekende reputatie. Hij was reeds vele jaren in dienst van de K. N. S. M. en had reeds in de jaren 1914—1918 de oorlogs gevaren op zee leeren kennen. Zooais men zich zal herinneren was de „Simon Bolivar" op 9 November jj. van een reis naar de West in de Amsterdamsche haven terug gekeerd. In verband met de vertraging op de thuisreis, veroorzaakt door de contrabande- controle in Engeland, moest het schip reeds acht dagen later opnieuw zee kiezen. Kapitein Voorspuy, dien wij destijds bij de aankomst in zijn hut opzochten, was ondanks de risico's, welke in dezen oorlogstijd aan de scheepvaart zijn verbonden, vol goeden moed pn reeds onmiddellijk begon hij met de voor bereiding van de nieuwe reis, welke zulk een noodlottig verloop heeft gehad. Verdeeld naar de nationaliteit bevonden zich behalve de Nederlanders nog de volgende aan tallen passagiers aan boord: 47 Duitschers, 1 Noor, I Deen, 5 Spanjaarden, 77 Engelschen, 2 Chineezen, 5 inwoners van het protectoraat Bohemen-Moravië, 3 personen uit Honduras, uit Columbia, 1 uit Haïti en 8 statenloozsn. Er bevonden zich 71 employe's en hun ge zinsleden van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan boord van de „Simon Bolivar". Onder hen waren vele verlofgan gers, die naar hun standplaats op Curacao terugkeerden. Het aantal vermisten onder de B. P. M.- employé's en hun familieleden is thans ge daald tot vijftien personen. Omtrent het aantal passagiers, dat zich aan boord van de „Simon Bolivar" bevond, rieeit de directie van de K. N. S. M. mede, dat di' be droeg: Passagiers eerste klasse 93, passagiers tweede klasse 100, passagiers derde klasse 72, te zamen dus 265 passagiers. Hiervan werden volgens de bij de directie der ÏC. N. S. M. ontvangen berichten gered: passa giers eerste klasse 48, passagiers tweede klasse ®8, passagiers derde klasse 50, te zamen werden dus gered 166 passagiers. Er worden dus op het oogenblik nog 99 passagiers vermist. Wanneer echter de berichten van anderen kant juist zijn, dat van de Britsche passagiers ruim 50 gered werden, (er bestaat n.l. twijfel, of alle Engelsche geredden zich hebben aangemeld), kan dit totale aantal wellicht nog met een twintigtal verminderen. Van de bemanning van in totaal laatste berichten 100 gered, zoadat nog 27 personen vermist worden. Eén der geredde leden der bemanning, wiens niet vermeld werd in de reeds gepubli- De eerste groep overlevenden van de „Si mon Bolivar", dat zijn dus in hoofdzaak zij, die niet of slechts licht werden gewond, zul len Dinsdag in Nederland terugkeeren. De haven van ontscheping is nog niet vastge steld. eeerde lijst van namen, is de heer Klaassen, uit Amstelveen. Van de gewonden hebben inmid dels ongeveer 60 de verschillende hospitalen, waarin zij waren opge nomen, kunnen verlaten. Op een viertal ernstig gewonden na maken de overige nog in de hospitalen ge bleven opvarenden het allen goed. De toestand van den eersten stuurman is zeer gunstig. De marine-attaché bij de Nederlandsche lega tie te Londen, de heer De Booy, heeft hem Zon dag bezocht en een gesprek met hem gehad. Ook de eerste hofmeester maakt het goed. Er was gemeld, dat tot de geredden twee ne- gerkindertjes behoorden, wier ouders niet be kend waren, achteraf is gebleken, dat een der beide babies blank was. De Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. E. P. M. J. Michiels van Verduynen, laat zich met den grootsten lof uit over de voortreffelijke wijze, waarop en de groote toewijding, waarmee leiding en verplegend personeel der verschillende hospitalen hulp hebben verleend. De directie van de K. N. S. M. deelt mede, dat hedenmorgen met het K. L. M.-vlieg- tuig van 11 uur dr. Berinsohn, chef van den medischen dienst der K. N. S. M., naar Londen is vertrokken met de opdracht, zich namens de directie te vergewissen van den toestand der gewonden, met de bedoeling de familieleden in Nederland en elders op de hoogte hiervan te stellen en om te be slissen over het transport van degenen, die, naar het oordeel van den dokter, hiervoor in aanmerking komen. Onder de talrijke bij de directie der K. N. S. M binnengekomen bewijzen van deelneming in verband met de ramp van de „Simon Bolivar" bevinden zich telegrammen van de. ministers van Koloniën en Economische Zaken. Mevrouw Sandiford, de vrouw van een ban kier uit Trinidad, heeft bij haar aankomst te Londen een relaas gegeven van de omstandig heden waarin de ramp met de „Simon Bolivar" zich heeft afgespeeld. Zij bracht hulde aan de bemanningen van de vaartuigen, welke aan de redding der opvarenden van het Nederlandsche schip hebben deelgenomen. De tooneelen aan boord beschrijvende, zeide zij: „Ik ging naar mijn hut om iets voor mijn dochter te halen en kort daarop hoorde ik een verschrikkelijke ontploffing. Ik waggelde door de donkere gangen, die met stoom gevuld wa ren en vond mijn echtgenoot gewond op het bovendek. Met mijn man en mijn dochter begaf ik mij in dezelfde reddingsboot. Het zonnedek was met water overspoeld toen de eerste offi cier het verliet. In de reddingsboot bevond zich een verpleegster uit Schotland, die in weerwil van haar rugwonden de anderen verzorgde. Ik geloof, dat een aantal menschen in het voor schip en in de benedenruimen de uitweg werd afgesneden. Verscheidene personen zag ik uit hun hutten de gangen inkruipen. Een probleem bij het reddingswerk was, dat de overlevenden zoo met stookolie over dekt waren, dat de autoriteiten dringend benzine lieten aanrukken om hen schoon te maken. Het was niet mogelijk te zien of er blanken onder ons waren. Zoo waren allen met olie besmeurd en zoo zwart wa ren zij bij hun aankomst." Een andere passagier, Tucker, die op weg was naar een suikerplantage in West-Indië, waar hij werkt, zeide: „Het was een hel. Ik had met een paar vrienden een balspel op het dek gespeeld en maakte een wandeling, toen een explosie het schip deed schokken. Toen ik mij hersteld had. zag ik dicht bij mii een paar menschen dood op het dek liggen. Gelukkig had ik mijn vrouw en mijn dochter vrij spoedig gevonden. Toen kwam de tweede ontploffing. Mijn dochter kon zich in een der sloepen redden, maar voor mii en mijn vrouw was er geen plaats meer. Wij iieten ons langs een touw in het water zakken. Hoewel zij niet kan zwemmen, slaagde ik erin haar boven water te houden, totdat wij een stuk wrakhout konden bereiken. Door de bemanning van een treiler zijn wij aan boord genomen. Een andere passagier vertelde, dat het op het oogenblik van de ramp mistte, zoodat men geen andere vaartuigen kon zien. Bin nen de twintig minuten echter was de Si mon Bolivar door schepen omringd. Het was opmerkelijk, hoe snel deze naar de plaats van de ramp waren gekomen. Zij deden prachtig werk bij het oppikken der overle venden. Velen der opvarenden waren van meening, dat de „Simon Bolivar" niet op een mijn is geloo- pen. doch getorpedeerd werd. i Een vrouw heeft haar echtgenoot en twee kiu- S VERWACHTING geldig van hedenavond j§ tot morgenavond ongeveer 19 uur: Koude nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag gedeeltelijk bewolkt, geen regen S van beteekenis. Zwakke tot matige meest g Noordoostelijke wind. Zon op 7.28 - onder 16.02 - Licht op 16.32 g j= Maan op 13.17 onder 0.14 26 November V. M. ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIfB deren verloren. Zij werd vergezeld van haar eenig overblijvende kind, een meisje van vijf jaar. De Nederlandsche gezant te Londen en le den der legatie zijn in het hotel aangekomen, waar zij de officieren van het schip hebben on dervraagd. Deze verklaarden dat bet schip aan stuur- en bakboordzijde werd getroffen, hetgeen de veronderstelling doet opkomen, dat de schade door mijnen is veroorzaakt. Men gelooft, dat het mijnenveld in den loop van den nacht was gelegd. Tot de Duitschers, die zich aan boord bevon den, behoorden eenige vluchtelingen. Negen hunner zijn gered en te Londen aangekomen. Zoowel de Engelsche als de Duitsche pers wijdt uitvoerige beschouwingen aan de vraag, op welke mijn de „Simon Bolivar" geloopen is. De Londensche bladen publiceeren vele foto's der schipbreukelingen en spreken hun veront waardiging uit over wat zij een vreeselijk resul taat noemen der „Duitsche zeerooversmentali- teit". De Duitsche Maandagochtendbladen noemen de beschuldiging, dat het Nederlandsche schip op een Duitsche mijn geloopen is, ongegrond. Volgens den „Völkischer Beobachter" tr-acht Londen de aandacht af te leiden van het feit, dat de ramp ongetwijfeld door een Britsche mijn werd veroorzaakt. LONDEN, 20 Nov. (Reuier). Zondag avond is te dezer stede bekend gemaakt, dat nog drie schepen gezonken zijn na op Duit sche mijnen te zijn geloopen. Het zijn de „Borjesson", een 1586 ton metend Zweedsch schip, de „Blackhiill", een 2492 ton metend Britsch schip en de „Grazia", een 5857 ton metend Italiaansch schip. Het desbetreffende communiqué zegt dat zij gezonken zijn buiten de oostkust tengevolge van Duitsche mijnen in omstandigheden gelijk aan die van de „Simon Bolivar" en de „Carica Mïlica". Volgens een later bericht liep de „Grazia" Zondagmorgen op een mijn op ongeveer 7 mijl afstand! van de kust. Vijf personen werden ge dood. Het schip zonk in enkele minuten. Twee schepen begaven zich ijlings naar de plaats des onheils en slaagden er in omstreeks 30 overlevenden te redden. Twee en twintig leden der bemanning van de „Blackhill" zijn Zondag op de Engelsche kust aan land gebracht. Van de dertien overlevenden van de „Borjes son", die Zondagavond in een haven aan de oostkust aan land gebracht werden/waren er 8 gewond. Men gelooft, dat van dit schip zes per sonen omgekomen zijn. Naar Reuter tenslotte bericht is een Duitsch sehip, dat door een Britsch pa trouillevaartuig werd aangehouden, door de bemanning zelve tot zinken gebracht. De 57 opvarenden werden gevangen genomen en in een Schotsche haven aan land ge bracht. De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van morgen, Dinsdag 2 1 November, des namiddags 4 uur, zullen wederom periodieke verloven worden verleend. -■ Een zware storm raasde in den nacht van Zaterdag en Zondag over ons land. Verscheidene schepen kwamen in nood te verkeeren. Bij Wemeldinge verging een Bel gisch Rijnschip met man en muis. In de havens raakten verscheidene schepen op drift. Het treinverkeer ondervond vertraging. De korte, maar hevige Noordwesterstorm, die Zondagnacht opstak en gepaard ging met felle regenbuien, heeft in de Amsterdamsche haven op verschillende plaatsen moeilijkheden veroorzaakt, doordat eenige schepen op drift zijn geraakt. Omstreeks half tien knapte van het Portugee- sche s.s. „Luso", dat aan de Engelsche boeien tegenover de graansilo lag, de voortros. Het schip zwaaide om de achterboei en had assistentie noodig om erger te voorkomen. De gemeentelijke havendienst werd gewaarschuwd en weldra was niet alleen de boot van den havenmeester ter plaatse, maar arriveerden ook een paar sleepboo- ten van de firma Goedkoop, die eenige trossen van boord toegeworpen kregen en het schip op zijn plaats aan de boei konden terugbrengen. Een voortros knapte eveneens van het s.s. „IJsselstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, dat aan de boei voor de Handels kade lag. Ook hier moesten sleepbooten assis tentie verleenen. Het schip werd van de boei naar de kade gesleept en gemeerd aan den kop van de Handelskade. In het Oostelijk deel van de haven blies de storm met groote kracht en hier waren het vooral binnenvaartschepen, die te lijden had den. Op de Oostelijke vrije; ankerplaats sloeg de Rijnlichter „Liberté" los en raa,kte op drift. Voordat ernstige schade kon' worden opgeloopen had men den drijvenden lichter echter reeds te pakken en kon het schip naar zijn plaats terug worden gebracht. Minder goed Jiep dit af met een kleine olie boot, de „Gulf 1922", die aan den wal lag voor de Gulfolie-opslagplaats aan den Zeeburgerdijk, nabij den ingang' van het Merwedekanaal. De Noordwester diiwde het scheepje met kracht op den Zuidelijken wal, die beschoeid is met een steenen talud. Door het herhaalde stooten onder den druk van den storm is het scheepje lek gestooten en gezonken. Het ligt nog gedeeltelijk boven water. De zware Noordwesterstorm heeft ook belang rijke vertraging gebracht in den treinenloop. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 267 - Amsterdam - Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of In beslagname. Onze premies zijn meestal lager dan de bestaande tarieven. Eerst geraakte een voedingsdraad van de elec- trische bovenleiding in de buurt van Delft on klaar, zoodat de treinen tusschen Dordrecht en Amsterdam met groote vertraging de hoofdstad bereikten. Toen dit euvel was hersteld, deed zich eenzelfdé storing voor in Amsterdam. Het ge volg was, dat het verkeer tusschen Amsterdam en Haarlem in beide richtingen stil lag. Reizi gers uit de richting Den Haag moesten op het station in Haarlem overstappen in dieselrijtui gen. Deze treinstellen werden ook in Amster dam ingelegd en onderhielden den dienst. Tot Haarlem liepen de gewone electrische treinen. De krachtige pogingen van het spoorwegperso neel om den dienst normaal te laten function- neeren, konden toch niet verhinderen, dat vele treinen met bijna een uur vertraging in de hoofdst id aankwamen. Een Belgisch rijnschip, de Philligone, werd nabij Wemeldinge door storm overvallen. Het schip was geladen met duizend ton betonijzer en op weg naar Andel, toen het in de Witte Ton- nenvallei door storm werd overvallen en zonk. De opvarenden, bestaande uit den schip per De Roeck, diens vrouw en twee kinderen en een knecht, zijn verdronken. De sleepboot Silani is onverrichterzake te We meldinge teruggekeerd. De kapitein van dit schip is tijdens de reddingspogingen gewond. Hij heeft zich bij terugkomst te Wemeldinge. onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Het Nederlandsch motorschip „Excelsior" van de reederij Landstra te Groningen is Zondag nacht bij Westerstorm bij den ingang van de haven van Vlissingen op den berm omhoog ge varen. Het schip verkeert in een gevaarlijke positie, temeer daar de hooge zeeën beletten het te naderen, zoodat de sleepbooten op dit oogen blik geen hulp kunnen bieden. Vermoedelijk heeft.de bemanning het schip reeds verlaten. De „Excelsior" voer ledig van Londen naar Vlissingen. Het schip is lek geslagen. Het ber gingsvaartuig „Bruinvisch" is uit Hansweert naar Vlissingen vertrokken teneinde het schip te dichten en daarna te trachten het vlot te sleepen. Bij den Mirdumerhoek is Zondagochtend tegen negen uur de visschersschuit Lemmer 102 met aan boord den schipper H. Visser en diens broer door storm overvallen. De zeilen werden stukgeslagen, en de schuit kwam hulpeloos rond te drijven. De opvarenden heschen de noodvlag, doch deze werd eerst omstreeks half twaalf aan land opgemerkt. Direct voer de reddingsboot Hilda' van de Noord-Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij (schipper J. Kolk) uit. Men slaagde er in een verbinding tot stand te brengen met het in nood verkeerende schip, en tegen 2 uur keerde het transport te Lemmer terug. Zondag omstreeks het middaguur is op de Majis een tragisch ongeluk gebeurd. De Rijn aak Schreckhorn, van een Zwitsersche maat schappij, die op weg was van Bom (L.) naar Duitschland met een lading eierkolen aan boord, is plotseling omgeslagen, doordat de dek last van het sleepschip aan het verschuiven geraakte. De twee personen, die zich aan boord bevonden, de 38-jarige schipper H. van Look uit Antwerpen en zijn knecht H. de Gelder uit Lekkerkerke, sprongen van boord. De schippet was echter de zwemkunst niet meester en ver dween in de diepte. De knecht wist zich te redden met behulp van een boei en is door om wonenden opgenomen. Het schip mat 483 ton Op den Rijn is Zondag tijdens den hevigen storm de schipper Derksen van de Volant door een losgeslagen luik getroffen en te water ge raakt. De man, die afkomstig is uit Rotter dam, kon niet meer gered worden. Het schip, dat op weg was van Rotterdam naar Ruhrort achter de sleepboot Vili. is door de sleepboot de haven van Lobith binnenge bracht. Ten gevolge van den hevigen storm zijn enkele booten in IJmuiden binnengeloo- pen. Hieronder bevinden zich twee Zweedsche schepen en een Noorsche tankboot. De beman ningen verklaarden veel mijnen op de Noord zee te hebben gesignaleerd. De loodsdienst was gedurende een deel va» den dag gestaakt, doch in den laten middag hervat. In Den Bosch heeft de Noordwesterstorm Zondag groote schade aangericht. Tal van schoorsteenen moesten het ontgelden. Van ver schillende winkels werden de spiegelruiten ver brijzeld. Dakgooten en pannen kwamen in mas sa omlaag. In twee kerken deden zich instor tingen voor. Zoo stortte tijdens de Hoogmis in de kerk van St. Pieter een zwaar stuk pleisterwerk van het plafond omlaag en sloeg met een harden klap in de linkerbeuk tegen den grond. Begrijpelijkerwijs verwekte dit gebeu ren groote consternatie. Het pleisterwerk kwam gelukkig terecht op een plaats, waar De Regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend is bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig gesig naleerd. Het is door een patrouille Nederlandsche vliegtuigen onder vuur genomen. Het Duitsche toestel is neergestort, waarbij de bestuurder om het leven is gekomen. Nog drie schepen op Engelsche oostkust door mijnen vergaan. Nadere bijzonderheden over het vergaan van de „Simon Bolivar." Aan het Westfront heerscht kalmte. Met ingang van morgen worden weer periodieke verloven verleend. Zwaar stormweer boven Nederland; o.m. is te Wemeldinge een Rijnschip met man en muis vergaan. Auto met twee personen vermist. De hoogeerw. heer G. C. Hartmann, pre sident van „Rijsenburg", is benoemd tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht. TANDPASTA op?M«etenschoppeHjke bqsis met notuurlijke aetherische'oliën bereid/ reinigt, desin fecteert "en polijst het gebit zonder het glazuur; of'te slijpen, da or zij geen Scherpe of hardeibesfonddeelen bevat. HeUschuim dringt in'.alle spleetjes en doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook gaarne vonwege den aangenomen pepermunt- smook.. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben a 25 en 60 cents. zich niemand bevond, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. In de St. Leonarduskerk deed zich merk waardigerwijze een zelfde ongeval voor. Ook daar kwam tijdens de Hoogmis een gedeelte van het gewelf naar beneden en viel met groot geraas op eenige banken in het mid denschip. Doch ook hier werd niemand ge- troffen. Deze kerk heeft het ook in ander opzicht zwaar te verduren gehad. Een vijfhonderdtal leien werd van het dak gerukt en overal heen geslingerd. Ook de haan van den toren werd omlaag gesmakt. De storm heeft ook in het dorp Haarsteeg verwoestingen aangericht. Van talrijke huizen werden de pannen afgerukt, vele vruchtboomen werden ontworteld. Op den Keiweg waaide, ten gevolge van een hevigen windstoot, de geheele achtergevel van het huis van den heer J. van O. in. Er was in dit deel van het huis niemand aanwezig, zoodat er geen ongelukken voorkwamen. In St. Michielsgestel waaide een twintig me ter lange tuinmuur over de geheele lengte om. De buitenpolder achter Waalwijk en Besooien staat thans blank. Een en ander brengt voor de landbouwers veel last mede. Tengevolge van den hevigen storm is Zon dagmorgen bij Urk kraan nummer 12 van de firma Blankvoort en Zn. te Urk op den dijk geslagen en gezonken. De zes opvarenden konden zich met moeite in veiligheid stellen. Om ver der onheil te voorkomen is toen kraan nummer 17, die ook gevaar liep, door de sleepbooten Geesje en Arina Elisabeth naar binnen ge sleept. Hierin slaagde men pas na zeven uur moeilijk sleepwerk. Eveneens zijn gisteren vier bakken van de firma Blankvoort op den dijk geslagen. Een motorvlet van de M. U. Z., die op den dijk was geslagen, is, toen men haar weer in zee had getrokken, onmiddellijk daarna ge zonken. Vijzelstraat 105 - Amsterdam - Telefoon 30798 cruTTnvDTTTV van bekende meesters dLnlLULnliJLJ\ LAGE PRIJZEN tl I V t\\U WMn.iiiiNuiinfy:/) y i/?? Stand op Maandag 1 uur n-in.: 769.4 Vorige stand: 757.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1