ffldvetfiaal van dm da§ UIT DEN OMTREK VE w UNIFORMEN H0GENBIJL 19de-eeuwsche orgel bouw op zijn best f PRESBURG BEGRAFENISSEN "f65.- J.A.KOBUS CHEM. WASSCHERIJ EN VERVERIJ S. KROM N.V. SPECIALE AANBIEDING CHEMISCH REIHIGEH f 2.- BEKWAME NAAISTERS en Accordeon katholieken Het orgel in „De Duif te Amsterdam Familieberichten TOONEEL, FILM EN MUZIEK MATRAS SLECHT? TAUm^WJM van 20 November tot 3 December Ontspanning vroolijkhrid 'tOpklapbeddenpaleis MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 rooden wingerd door Tim aan- f Het huis met den NOORD WIJK NOORD WIJKERHOUT Tijdelijke afsluiting van een weg Inenting tegen pokken Werkloosheid wederom gedaald Bonte Avond K.N.O.S. Burgerlijke Stand BEVERWIJK Nij verheidsavondschool IJMUIDEN R.K. Vrouwenbond BLOEMEND AAL VOGELENZANG ZAANDAM Bestrijden van winter- vlïnders RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 'T BETERE PUBLIEK GAAT NAAR OQo£N Et* GROOTE HOUTSTRAAT KROON'S BEDDENMAGAZIJN ALKMAAR - TEL. 4043 (3 LIJNEN) Winkel: Zijlstr. 85 - Tel. 16387 - Haarlem IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN GEVRAAGD AANMELDEN: „DE KLEINE KAPEL" m» 'N TROUWE KLANT Orionweg 8 - Haarlem-N. Telefoon 23932 De herfst bracht de eerste koude dagen. Hui verend dwaalde John Brookslin door de straten, den kraag van zijp. jas hoog op en de pet diep over de oogen. Hij vertoefde met zijn gedachten bij verschillende tijdstippen van zijn leven, in het verleden, in de toekomst, die hij zich af gebakend had, thuis als kind, als student, in kroegen en onderaardsche schuilplaatsen bij bandieten en in de gevangenis, die hij een week geleden verlaten had. Nu was hij in een land, waar niemand hem zou kennen, op zoek naar iets dat hem voor honger kon vrijwaren, tegen dat het geld, in de gevangenis verdiend, op zou zijn. Het was hoog tijd, dat hij een middel vond om zich een sommetje te kunnen toeëigenen. Hij hoopte met iemand in kennis te komen, die hem hiervoor een aanduiding zou kunnen geven, of dat hij zich bij een dievenbende kon aansluiten. In zijn eigen land had hij niet durven blijven. Daar was John Brookslin te goed bekend. Hjj was de zoon van een beroemd advocaat. Maar hoe zijn ouders ook alles in het werk had den gesteld, ten einde hun zoon op het rechte pad te houden, hun pogingen waren vruchteloos geweest. Slechte vrienden hadden den jongen student in hun macht gekregen en vooraleer zijn studies beëindigd waren, was hij voor de maatschappij als eerlijk mensch verloren. Zijn ouders hadden hun handen van hem afgetrok ken en beschouwden hem niet meer als hun zoon. John Brookslin was diep in het moeras van de onderwereld gezonken en op een dag werd hij, als betrokken bij een moord en inbraak, gevangen genomen en voor enkele jaren in de gevangenis opgesloten. Zijn karakter was er niet door verbeterd. Hij stond nu weer even onver schillig tegenover wetten en eer als voorheen. John Brookslin dwaalde verder en kwam voor bij een restaurant waar bezoekers aan tafeltjes zaten. Opeens keek hij verrast naar een man. Tim Delson hier in de stad! Wat een gelukkig toeval! Nu was zijn weg aangewezen! Met Tim had hij heel wat ondernomen. Menigen diefstal samen bedreven. Als Tim er bij was, dan lukte altijd alles. John stapte binnen en ging naar zijn vriend, dien hij met blijdschap de hand drukte. Tim ■toonde zich eveneens verheugd over dit weer zien. Hij noodde zijn oud-medehelper bij hem plaats te nemen en vroeg, wat hij wilde ge bruiken. Fluisterend begonnen zij een gesprek te voe- aen. Toen John over zichzelf verteld had, het geen hij wilde zeggen, zei Tim: „Als je soms meent, weer met mij te kunnen samenwerken, dan heb je het mis, man. Ik waag mij niet meer met handlangers. Ik knap de werkjes voortaan liever alleen op, dan loop ik minder kans ge ■snapt te worden. Ik ben tegenwoordig ook meer tevreden met een beetje: dit is niet zoo gevaar lijk. Hier is anders nog al wat te vangen. Een groote stad. Veel rijkdom. En de politie? Ik ben altijd op mijn qui vive. Maar daarom moet ik nu ook zorgen, dat ze mij niet met jou samen zien. Wij zijn hier wel in een vreemde stad maar men kan nooit weten. Met voorzichtig te zijn, heb ik meestal mijn doel bereikt. Doch, hier is mijn adres, kom om negen uur bij me! dan kunnen wij rustig praten. Ik ben getrouwd en Lizzy, mijn vrouw, zal wel een kop thee voor je klaar hebben." Om negen uur schelde John bij Tim aan. Even later zat hij in een gezellige huiskamer en on willekeurig kwam zijn ouderlijke woning hem voor den geest. Daar, zooals Tim, vader in een fauteuil en zooals Lizzy, moeder bij het theeblad. ..Je woont hier aardig," prees John, „net als of je de schaapjes op het droge hebt." Hij keek naar Tims vrouw, die er zeer eenvoudig maar netjes uitzag. Ze weet misschien niet, hoe Tim aan zijn geld komt, schoot het door zijn denken. Maar Tim begon over zijn werk, zijn' „ope- reeren", zijn inbrakenLizzy mengde zich niet in het gesprek, dus wist ze, hetgeen hij uit voerde en scheen er geen bezwaar in te vinden. Uverig breide ze voort. „Ik heb een karwei voor je," zei Tim. „Een tr-aak waarmee je, als je goed uit je doppen cijkt, een slordig duitje kunt snappen. Op num- ner twintig in de Boltlaan woont een oude heer. Eiken avond klokslag acht uur gaat zijn dienst bode een lange wandeling met den hond ma ren. Dan is de man alleen en kun jij je slag daan. Zoo'n oude man is gauw. overrompeld. Ik weet, dat hij in een schrijfbureau in de achter kamer altijd een goede som heeft liggen. Ik kan dit karweitje zelf ook wel opknappen, maar ik gun jou nu deze kans, dan kom je er meteen wat bovenop, want ik geloof, dat je beurs wel een aanvulling noodig heeft. Je kunt je niet in de woning vergissen, want van dit huis alleen is de voorgevel met wingerd begroeid, die nu vuurrood is. Ik zou, als ik jou was, zorgen zoo gauw mogelijk dit varken te wasschen." „Dat zal ik, beslist doen," zei John met schit terende oogen. „Ik dank je wel voor den goe den tip." Tim ging later nog even mee, om John de Boltlaan te wijzen. Tim liep eenige stappen voor, om, zooals hij voorgaf, geen achterdocht te wekken. Den avond daarop zag John de lichten in nummer 20 aan gaan. Een vrouw op leeftijd sloot de overgordijnen. John had het noodige gereedschap gekocht, dat hij in een valiesje bij zich droeg. Hij wandelde aan den overkant en zag, dat de huishoudster met den hond de wo ning verliet. De baan was dus vrij. Het slot van de achterdeur had hij gauw geforceerd. Hij kwam in de ach terkamer, hem geduid. In de - voorkamer zat de oude man en vroeg: „Ben je nu al terug, juf frouw Smith? Was het misschien te koud?" John sloop als een kat verder en zag in het licht van een lamp den ouden heer zitten, die, zonder op te kijken van zijn krant, de vragen gesteld had. John met den doek in zijn hand, dien hij in den mond van den man had willen stoppen, staarde opeens verbijsterd naar zijn slachtoffer en zei in zijn verbouwereerdheid: „Vader!" De oude man keek op en zette zijn bril af. „John!" riep hij, ,,'t is John! Kom je eindelijk bij mij terug, jongen?" De boef liet zijn armen zakken en frommelde den doek in elkaar. De oude vader greep de hand van zijn zoon en smeekte: „Jongen, zeg, dat je nu voortaan bij me blijft, dat je een beter leven wilt leiden. Al les zal je vergeven zijn en dit doe ik ook uit naam van je moeder, die, helaas, niet meer in leven is." „Moeder," zei John met heesche stem en als of hij dit groote verlies in al zijn omvang be sefte en zich schuldig voelde aan haar dood. Hij knielde bij zijn vader neer en beloofde plechtig aan diens verzoek te zullen voldoen. John heeft woord gehouden. Door een kennis van zijn vader kreeg hij een betrekking. Nog dikwijls gaat hij naar Tim en Lizzy, want hij dankt Tim zijn nieuwe leven, waar hij zich nu ten volle mee vereenigen kan. Pas later had hij vernomen, dat Tim alles met het doel om John tot zijn vader terug te bren gen, op touw had gezet. Hiermee was de vader van John op de hoogte en dien bewusten avond gewaarschuwd voor de komst van zijn zoon. Tim was den ouden heer zeer dankbaar, omdat die hem eens had vrijgepleit voor een zaak waar van Tim beschuldigd was en waarvan de be wijzen zeer tegen Tim waren. Hij had zijn ad vocaat gezegd, dit nooit te zullen vergeten. Hij had er bijgevoegd: „U weet, dat ik uw zoon goed ken. Mocht ik ooit in de gelegenheid zijn, dan zal ik zorgen, dat hij het leven, hetwelk hij nu leidt, vaarwel zegt. Ikzelf ben van plan, met het mijne te breken, want niet altijd zal ik een advocaat treffen, die mij voor de gevangenis vrijwaart." Tim was naar het buitenland vertrokken en als chauffeur in een garage aangenomen. Daar na was hij met Lizzy getrouwd. Op een dag had hij den advocaat ontmoet, die intusschen zijn toga voor goed had afgelegd en, uit schaamte voor zijn zoon, naar het buitenland was gegaan. En wel naar de stad, waar Tim nu verbleef. Toen hadden zij, om John eventueel in het huis van zijn vader terug te brengen, deze comedie verzonnen. En daarom ook had Tim zich tegen over John gehouden, of hij steeds nog tot het gilde der dieven en moordenaars behoorde, an ders zou John geen geloof aan zijn woorden ge hecht hebben. (Nadruk verboden) zware beukenboom in Elswout is het slachtoffer geworden. Benoemd B. en W. hebben benoemd tot controleur-armbezoeker den heer A. Geerling, Gooweg 7 alhier, zulks met ingang van Maan dag 20 November a.s. Uitbreiding politie B. en W. doen den Baad een uitvoerig gemotiveerd voorstel tot uitbrei ding van het politiecorps. Er is echter geen algeheele eenstemmigheid in het dagelijksch bestuur omtrent de vraag, op welke wijze de inspecteur in de algeheele leiding moet worden bijgestaan en zoo noodig kan worden vervangen. De minderheid van het college is van mee ning, dat aan het politiecorps moet worden toe gevoegd een adjunct-inspecteur van politie en dat voorts twee agenten uit het corps moeten worden bevorderd tot hoofdagent. De eventueele adjunct-inspecteur zal niet uit het agentencorps werden gerecruteerd. De meerderheid van het college is van oor deel, dat met de aanstelling van een adjunct inspecteur kan worden volstaan en meer uit gaven voor politiepersoneel thans niet op de emeente moeten worden gelegd. Credietverstrekking aan kleine kweekers B. en W. stellen voor het jaar 1940 wederom voor, een crediet beschikbaar te stellen van 10.000.— voor credietverleening aan kleine kweekers. B. en W. brengen tei openbare kennis, dat de Duin- en Kruidbergerweg, van den Driehuizer- kerkweg te Driehuis tot den Middenduinerweg te Santpoort, van Maandag, 20 November a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rjj- en voertuigen zal zijn afgesloten. Bij den gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst bestaat gelegenheid tot koste- lóoze inenting tegen pokken: op Maandag 20 November a.s. van 3 tot 4 uur in het bureau van den'G.G. en G.D. in het Raadhuis te Veisen; op Donderdag 23 November a.s. van 3 tot 4 uur in het bureau van den G.G. en G.D. te IJmuiden (Wijk aan Zeeërweg 125, hoek Houtmanstraat). De inenting wordt uitsluitend verricht bij kin deren beneden twee jaar, terwijl vereischt wordt een schriftelijke verklaring van den huisarts, dat tegen de inenting geen bezwaar bestaat. Trouwboekje of geboortebewijs meenemen. Het aantal werkloozen blijkt in de afgeloo- pen weken niet onbelangrijk te zijn gedaald. Sinds de vorige week is dit aantal weer met ruim 90 gedaald. 1758 werkzoekertden waren ingeschreven, waarvan bouwvakarbeiders 276, metaalbewer kers 163, houtbewerkers 18, landarbeiders 27, havenarbeiders 199, visschers 253, kantoorbe dienden 33, losse «rbeiders 580 en overige be roepen 209. 1361 personen waren geheel en 131 gedeelte lijk werkloos, 223 waren geplaatst in een gesub sidieerde werkverschaffing. Het totaal aantal ingeschreven werkzoekenden, incl. mannen en vrouwen beneden 18 jaar, be droeg 1841 tegen 1938 in de vorige week. De to tale werkloosheid in de overeenkomstige week van 1938 bedroeg 1774. De R.K. Tooneelvereeniging K.Z.O.S. hoopt binnenkort haar tweede lustrum te vieren en nu heeft een aantal donateurs reeds lang het initiatief genomen om deze R.K. Tooneelver eeniging een vaandel aan te bieden. Om de nog ontbrekende gelden bijeen te krij gen besloot het Vaandelcomité een bonte avond te organiseeren, welke plaats vond in het St. Fi- delisgebouw. In zijn openingswoord heette de voorzitter van het comité, de heer M. B. Osendarp Sr., allen welkom. De bekende humorist-conférencier Albert Kleyn Jr. wist in samenwerking met zijn partner Betty Morelly een gezellige sfeer te scheppen. Geboren: L. van Deemter-Schillern, z.; M. C. Alders-de Bruin, z.; H. Koning-Schoon, z.; N, J. van der Kolk-Minneboo, d. Overleden: J. F. Vermeulen, 47 j., echtgen. v. J. de Jong, Kievitlaan 23, IJmuiden. Gehuwd: J. Wilderom en H. J. Snooij; J. Bieselaar en J. Bot; C. Vrijhoef en M. J. Kar- sten; K. Kolleman en F. van Baarsel; A. J. Antonisse en F. Wagner; C. W. Kom en M. G. Tuinzand. Ondertrouwd: J. F. van Duffelen en J. H. M. Metzelaar; R. Dekker en W. J. C. Sloof; W. Hofman en N. van Thiel; A. Zwart en M. Gor- jup; P. C. Wijdekop en A. Brouwer; D. Wilgen- hof en W. E. Glas; F. J. P. van der Plas en H. M. Groeneveld; C. Zeilmaker en G. G. van Zoelen; H. Gravemaker eji E. C. Tol. B. en W. stellen voor te benoemen tot lee- raar in natuur- en werktuigkunde en electro- techniek aan de gemeentelijke nijverheids school de heer P. Krabbendam. Voor een geheel bezette zaal trad voor de leden van den R. K. Vrouwenbond op mevrouw Toos Meermans, declamatrice. Haar schitteren de voordracht en fijne humor hebben ons een avond van waar genot bezorgd. Dankbaar zijn wij haar voor haar ernstig, gevoelvol proza, af gewisseld door klaterende, vroolijke poëzie. Het langdurig en herhaald applaus beloonde de de clamatrice met een fijn stukje poëzie. Uit de zaal klonk een hartelijk „tot weerziens". Verduisteringsproef geslaagd. De burge meester van Bloemendaal bericht ons, dat de op 17 dezer gehouden verduisteringsproef als goed geslaagd kan worden beschouwd, waarover hij zijn tevredenheid betuigt. Hij dankt allen die daadwerkelijk hun hulp verleenden en de ingezetenen voor hun gbede medewerking. De storm. De storm heeft alleen in de bui tenplantsoenen eenige schade aangericht. Een R. K. Landarbeidersbond. In café „De Zwaan" alhier hield de R. K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit", afdeeling Noordwijker- hout, zijn jaarvergadering. Na de opening werden de notulen gelezen waarna een tiental nieuwe leden werden ge ïnstalleerd met eenige toepasselijke woorden. Hierna bracht de secretaris een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er veel activiteit in het afgeloopen verslagjaar is geweest. 18 nieuwe leden en 7 adspirantleden zijn bijgewonnen. De vereeniging telt thans 255 leden en 10 adspi rantleden. Vervolgens kwamen aan de orde jaarverslag en rekening en verantwoording van den pen ningmeester H. v. d. Voet. De inkomsten be droegen f 20660.92 1/2, de uitgaven f 20.201.53. In kas was in het begin van het verslagjaar f 454.20 1/2. Het batig saldo bedraagt thans f 459.39 1/2. Hierna kwam aan de orde de verkiezing be stuur. De aftredende leden P. Koelewijn, H. Looijestijn en P. A. Duivenvoorde werden her kozen. In de vacature A. Hoogeduin werd geko zen K. Broekhof Czn. Dan vond de installatie plaats van den nieu wen geestelijken adviseur, kapelaan Rozen straten. Medegedeeld werd, dat op 27 November a.s. de kindertoeslag bij H. v. d. Voet uitbetaald zal worden. Luchtbescherming. Gelijk met de gemeente Bloemendaal moest ook de gemeente Vogelen zang haar verduisteringsproef ondergaan. De hulppolitie moest eerst aan het duister wennen en toen trok men er rustig op uit om niet-vol- doende afgeschermde lichtpunten op te sporen en den bewoners aan te raden lichtuitstraling te voorkomen. Deze proef is goed geslaagd. Een medewerker schrijft ons: Het is een algemeen bekend feit, dat ons land rijk is aan groote en mooie oude orgels; niet voor niets zijn onze naburen in het oosten en het zuiden jaloerseh op het geweldige cultuur historische bezit. In Duitschland, België en Frankrijk bezat men vroeger ook veel belangrijke instrumenten, doch verreweg de meeste zijn óf vernietigd óf zonder de geringste piëteit ver anderd en verknoeid. Over het algemeen zijn er in ons land weinig instrumenten die geheel ongewijzigd zijn geble ven: bijna altijd is er wel eenige „modernisee ring" toegepast, doch dat neemt niet weg, dat er in ons land nog heel wat min of meer goede oude orgels bewaard zijn gebleven. Het leeuwendeel daarvan staat echter in de groote Protestantsche kerken, die vroeger Katho liek waren; hoewel men den Protestanten te recht het verwijt kan maken, dat zij vele kunst schatten „rücksichtslos" hebben verwijderd, ont kend kan het onmogelijk, dat zij die kathedra len verfraaid hebben met juweelen van orgels. Dat was in de meeste gevallen niet moeilijk, daar veelal de stedelijke overheid de lasten daarvan droeg. Anders stond het met de katholieke kerken; haar positie was allesbehalve bevoorrecht en daarom valt het te verklaren, dat in Nederland de katholieke kerken na 1809 fraaie orgels gin gen bouwen, enkele uitzonderingen in Noord- Brabant en Limburg niet meegeteld. Valt dus de bloeiperiode van het orgel in de Protestantsche kerken hoofdzakelijk in de 18e eeuw en nog eenigermate in de eerste helft der 19e eeuw, de opkomst van den katholieken orgel bouw geschiedde vrijwel geheel in de 19e eeuw. Geheel verklaarbaar is dan het feit, dat die kunst zich het sterkst ontwikkelde in de zuiver katholieke gebieden Noord-Brabant en Limburg. Onder de kunstenaars, die de „orgel-renaissan- ce" daar voortbracht, moet vooral de familie Smits uit Reek bij Grave geteld worden; de laatste telg van dit orgelbouwersgeslacht leeft nog en deze was zoo vriendelijk mij het een en ander uit het familie-archief mede te deelen. De eerste orgelmaker Smits leefde in het begin van de 19e eeuw. Toen hem eens door een orgel historicus gevraagd werd (het was Grégoir uit Antwerpen) iets te vertellen over zijn leven schreef hij blijkens een ongepubliceerden brief uit het familie-archief in 1864: „Mijn vader was een, voor dien tijd 1810), goed organist en kende ook wel iets van orgelstemmen; eigen lijk was hij koopman. Een leermeester heb ik nooit gehad: in mijn jonge jaren was ik uit liefhebberij steeds doende met orgelmakerij maakte pijpen van riet (d.w.z. Spaansch riet), van theelood enz.; studie, proefneming en er varing hebben mij geleerd. Eigenlijk werd ik op geleid voor wasbleeker (d.w.z. bijenwasbleeker) maar in vrijen tijd was ik steeds met orgelma kerij bezig. Na diens overlijden in 1823 volgde ik mijn vader op als organist en maakte in 1825 het orgel met 3 klavieren en vrij pedaal in de parochiekerk, dat in 1830 voltooid was. Nadien heb ik mij meer bepaald tot de orgelmakerij en de wasbleekerij aan een jongeren broer over gelaten. Ik heb nog 'n broer gehad, Nicolaas Lambertus, die ouder was en ook in de orgel makerij is werkzaam geweest, doch jong is ge storven (1831) en met wien ik als firma Gebr. Smits 2 kerkorgels gemaakt heb, één te Ewijk en een te Dreumel. In 1830 ben ik begonnen met het orgel van Gemert en zoo vervolgens." Deze autobiografie vertelt dus genoeg over het Ontspanningsmiddag voor de gemobiliseerden. De Zaandamsche burgerij laat zich niet onbe tuigd in 't nemen van maatregelen om den mi litairen in deze streek verpoozing te geven door het organiseeren van ontspanningsavonden of -middagen. De ter plaatse bestaande vereeniging, die voor dit doel is opgericht, maakt zich in dit opzicht zeer verdienstelijk. Voor Vrijdagmiddag waren onze landsverde digers uitgenoodigd voor een samenkomst, waaraan door zeer velen gevolg was gegeven. De aanwezigen werden namens S. O. S. wel kom geheeten door den voorzitter, notaris G. van Holk. Hierna werden de soldaten vergast op een film, weergevende verschillende gebeurtenissen in deze stad, waarbij de gemobiliseerden aan deel hebben gehad. Daarna hebben de aanwezigen genoten van de liedjes en geestige samenspraken van het duo Hofman. In de pauze hebben de manschappen op har telijke wijze afscheid genomen van den vaan drig-Van der Eyk, die een werkkring in Oost- Indië heeft gekregen. Kapitein Heerma van Voss bracht in harte lijke bewoordingen dank aan den scheidenden vaandrig voor hetgeen hij ten bate van het ba taljon heeft gedaan, vooral in betrekking tot de distributie. Een keurig geschenk vertolkte de waardee ring voor zijn diensten en den kameraadschap- pelijken omgang. ontstaan van de firma Smits; zij wist zich bin nen korten tijd omhoog te werken tot de belang rijkste orgelmakerij van Brabant. Nog prijken er in die provincie tal van instrumenten, afkomstig uit de werkplaatsen te Reek. Met name dienen de orgels genoemd te worden in de St. Pieters kerk te Den Bosch, te Boxtel en te Schijndel. Het orgel te Reek, dat de familie aan de kerk had geschonken, werd enkele jaren geleden, ondanks zijn volkomen gaven toestand, afgebroken. Het belangrijkste boven-Moerdijksche kunstwerk van deze firma staat in de oude St. Willibrordus binnen de Veste aan de Prinsengracht te Am sterdam. De katholieke kerken in Amsterdam bezitten bijna alle behoorlijke instrumenten, doch er zijn er twee, die vèr boven alle andere uitsteken, dat van de Heilige Antonius van Padua (Mozes- en Aaronkerk) en dat van bovengenoemde kerk; beide hebben ongeveer dezelfde grootte, doch zijn naar geheel verschillende beginselen gebouwd. Het instrument van de Mozes- en Aaronkerk is de belichaming van een nieuwe idee, die in onzen vaderlandschen orgelbouw omhoog kwam sedert 1860. In Frankrijk leefde toen de grootmeester Aristide Cavaillé-Coll, aan wien Parijs zijn instru menten van de Notre Dame en de St. Sulpice dankt; Cavaillé-Coll heeft den orgelbouw in ge heel nieuwe banen geleid; het zou te ver voeren dit hier nader uiteen te zetten. Deze Fransche Romantiek heeft haar invloed heel sterk doen elden in België en onze zuidelijke provincies, doch ook de boven-Moerdijksche katholieke orgelbouw onderging een zeer merkbaren invloed van Frank rijk. De bekende Utrechtsche orgelbouwer Maar- schalkerweerd heeft dezen het sterkst en het best tot uiting gebracht in het orgel van de Mozes- en Aaronkerk. Is dit orgel dus absoluut te rangschikken onder de romantische instru menten, anders staat het met dat van de oude St. Willibrorduskerk. De firma Smits heeft na tuurlijk veel geleerd van den Franschen orgel bouw, doch zij heeft getracht, die nieuwe begin selen in te schakelen in onze nationale orgel traditie, zonder het kenmerkende daarvan te doen verdwijnen. Ongetwijfeld is dat de groote beteekenis van de familie Smits: zij heeft een orgeltype geschapen, dat nationale èn Fransche tendenzen in zich draagt; bovendien hebben haar instrumenten een, misschien onberedeneerbaren, doch zeker aanwezigen katholieken inslag. Boven uiteengezette typeering geldt ten volle voor het orgel van de St. Willibrordus binnen de Veste. Het is een instrument, ideaal voor den katholie ken eeredienst, althans gezien den tijd, waarin het werd gebouwd (2e helft der 19e eeuw). Het biedt vele mogelijkheden: drie manualen (waar van één correspondeert op het imitatieve rug werk) en een goed bezet pedaal. De intonatie is in een woord prachtig en kan niet mooier; het effect is op de speeltafel en in de kerk beide, schitterend. Het materiaal, dat werd gebruikt, is van het beste gehalte en verkeert nog in goe den staat; alleen het tin is op verschillende punten door tinpest aangetast, vandaar de grau we kleur der frontpijpen. Amsterdam bezit in dit instrument een kost baar bezit, dat onomstootelijk bewijst, dat ook in de veelgesmade tweede helft der 19e eeuw de orgelbouw in Nederland op een hoogen trap stond. ie volmaakt in zichzelf gelooft, begaat niet alleen een zonde, maav levert een bewijs van zwakheid. Dat het kweeken van een of ander tuin bouw- of landbouwproduct eigenlijk een on afgebroken strijd is tegen verschillende scha delijke dieren en gevaarlijke ziekten, geldt vooral in de fruitkweekerij. Reeds nu, terwijl de boomen nog niet eens hun oude bladeren verloren hebben, moeten wij gaan denken aan den volgenden oogst en aan de ziekten en de schadelijke dieren, die dien oogst kunnen belagen. Ieder fruitboombezitter zal gedurende het af geloopen seizoen gezien hebben, dat verschil lende soorten rupsen en bastaardrupsen poog' den mede te eten van het fruit, dat wijzelf zoo zeer voor onszelf op wilden eischen. Onder die rupsen bevinden zich, vooral in het vroegst van het groeiseizoen, vooral de rupsen van de ver schillende soorten van z.g.n. wintervlinders. De vlinders vliegen, zooals uit den naanl reeds af te leiden is, in den winter, dat is vanaf begin October tot soms wel Februari. De tijd van verschijnen is afhankelijk van verschil lende factoren, doch vooral van het weer. Op het oogenblik echter kunnen wij de vlin ders ieder oogenblik verwachten. Deze vlinders nu vliegen niet overdag, zooals wij dat van de meeste vlinders gewoon zijn, doch des avonds. Vandaar dan ook, dat die vlinders zelfs bij fruitkweekers soms zoo slecht bekend zijn. Wie op een zachten avond in het licht gaat staan van een straatlantaarn, zal ze echter kunnen zien en wie de hieronder beschreven lijmbanden aan zal leggen, kan ze natuurlijk heel goed observeeren. Hij zal dan zien, dat er verschillend ge kleurde vlinders zijn, waarvan de kleuren ech ter nooit opvallend zijn. Bovendien zal hij zien, dat er vlinders zijn met vleugels, zooals wij dat normaal gewoon zijn doch ook, dat er vlinders zijn, die in het geheel niet op vlinders gelijken, ze hebben namelijk geen vleugels. Alleen de mannetjes hebben vleugels en ae vrouwtjes hebben geen vleugels of zeer korte stompjes, waarmede ze niet vliegen kunnen. Van het feit nu. dat de vrouwtjes, die 'im mers voor het leggen van eieren aansprakelijk zijn, niet vliegen kunnen, maken wij bij de Be strijding dankbaar gebruik. Leggen wij namelijk rondom de stammen van vruchtboomen (ook wel andere boomen worden bezocht) met lijm bestreken papieren banden, ter breedte van pl.m. 10 c.M., dan worden de vrouwtjes, die tegen de stammen op willen kruipen, in de lijm gevangen, terwijl tevens vele mannetjes, die met de vrouwtjes willen paren, gevangen worden. Voor het aanleggen van „lijmbanden" ge bruikt men speciaal papier, dat niet te spoedig verregent en ook gebruikt men er een speciale lijmsoort voor, die bij koude blijft kleven en die ook haar kleefkracht langen tijd behoudt. De lijm moet immers van October tot Januari/ Februari blijven kleven. Een leverancier van plantenziektenbestrij- dingsmiddelen weet dat echter wel allemaal. Die lijmbanden kunnen ons meteen een in druk geven van verschillende andere dieren, die gedurende den winter actief zijn, vooral bti niet te lage temperaturen. Zoo kunnen wij er b.v. soms wantsen op vin den, aardvlooien, bladluizen enz. Vooral na tuurlijk dieren, die in volkomen toestand over winteren. In 't afgeloopen seizoen is de loodglansziekte heel erg opgetreden bij pruimen en appels en perziken. De daardoor aangetaste boomen be ginnen nu spoedig zwammetjes te vertoonen, die vruchtlichaampjes van de zwam vertegen woordigen. Uit die vruchtliehaampjes komen vele millioenen sporen, die weer andere boo men kunnen infecteeren. Tijdig opruimen van dergelijke boomen is dus noodzakelijk. Zelfs oude schuttingpalen kunnen deze vruchtlichaampjes vertoonen. Die moeten dan natuurlijk eveneens worden opge ruimd. Vragen worden gaarne beantwoord en inlich tingen worden gratis verstrekt door onderge- teekende. De ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen dienst VAN HERWIJNEN St. Pancras De Heer en Mevrouw C. KAHMANN—VAN VLIJMEN geven met groote vreugde ken nis van de geboorte van hun zoon CARL JAN WILLÏBRORD MARIA Heemstede, 19 Nov. 1*939, Dreef 5. Eenige kennisgeving. IJMUIDEN, 20 Nov. Versche visch. Tarbot 1.70 —1.75, Tong- 0.88—1.80, Heilbot 1.25—1.26, per kg. Griet 30.0045, groote Schol 30.0042, middel Schol 26.0044, Zetschol 27.0036, kleine Schol 20.0030, Schar 514.50, Tongschar 20.0034, Poontjes 68.50, groote Schelvisch 20.0028, middel Schelvisch 19.0024, kleine middel Schel visch 12.0019, kleine Schelvisch 8.3012, groote Gullen 1315.50, Wijting 1.908.50, Makreel 4.90 23.90, versche Haring 6*.3011.50 per 50 kg. Ka beljauw 27.0068 per 125 kg. Vleet 1.104.10, Koolvisch 5083 cent per stuk. Rog 9.5012 per koop. Aangevoerd aan den afslag: 4884 kg. geconsig neerde Snoekbaars 2126 cent per kg. van de heden aangekomen TRAWLERS Dirkje R. O. 53 795 manden 6460.—, Caroline IJm. 26 1300 manden 8650.Protinus IJm. 85 665 manden 4970.Knikker IJm. 4 505 manden 4800. DEENSCHE KOTTERS E. 19 1500.—. E. 419 1780.—. LOGGER MET VERSCHE VISCH K.W. 35 1930.—. LOGGER MET VERSCHE HARING K.W.: 159 4410.—, 167 4370.—, 65 660.—, 2 1460.Schev. 3 880.—. Zouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Heden overleed, tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WILHELMUS HENDRICUS DAMES in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam: A. M. DAMES— van Deursen. Haarlem, 19 Nov. 1939, Gierstraat 8 rood. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de Parochiekerk van den H. Antonius van Pa dua, Nieuwe Groenmarkt, op Woensdag 22 November a.s., om 7 en 7.30 uur de stille H.H. Missen en 9 uur de gezongen Requiem, waarna te ongeveer 10 uur de begrafenis, vanuit de kerk, op het R.K. Kerkhof St. Barbara, te Haarlem- Noord. STEUN ZOOL NAAR GIPSMODEL HOEK ANEGANG HAARLEM TEL. 11700 12100 12400 c in Heem en EXCLUSIEF GRAFRECHTEN Ook in Heemstede, Bloemendaal en Overveen TELEF. 13091 b. g. g. 28162 Kampersingel 6 zw. - Haarlem Bel op 15777 GIEKSTRAAT 73 - HAARLEM H. O. V. Gem. Concertzaal Woensdag 22 November 1939 LEDENCONCERT Dirigent: TOON VERHEY SolisteOLLY FOLGE FONDEN, viool Entrée f 1.25. Officieren en onder- offieren f 0.75. Militairen beneden de rang van onder-officier f 0.40 Voorverkoop bij den Muziekhandel, Alphenaar, Kruiswgg 49, Tel 11532 Haarlem. Dinsdag 21 Nov. 8.15 u. Populaire voorstelling Populair abonnement le serie HET RUYS' ENSEMBLE „TOUR DE FRANCE" Tooneelspel v. André Birabèau Zeer pop. pr. (excl. bespr.) f 1.60—f 0.60 pl. bespr. dag. van 10—3 uur Tel. 10189 ALGEM. LEDENVERGADERING op MAANDAG 27 NOV. te S/2 uur n m., in Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. HET BESTUUR- VAST WERK. HOOG LOON. GIERSTRAAT 4—6 HAARLEM Vletwaar, bdnt 'n trouw lezer van onze rubriek „Omroepers", U moogt er graag eens lm grasduinen. De zakenman weet van Uw speurlust te profiteeren, hf) plaatst Zaken-Om roepers, die onze rubriek_juist zoo veel matige tlveeren. epers, die onze rubriek juist zoo ■elzijdig doen zijn en die Uwe regel- atige belangstelling inderdaad: mo- met een Juist nü zult U hiervan extra genoegen hebben. Met onze gratis lessen zult u het spoedig leeren. De betaling kunt U desgewenscht bui tengewoon gemakkelijk met ons regelen. Reeds vanaf 75 cent per week zonder ver plichte vooruitbetaling! Accordeons te kust en te keur, nog steeds voor oude lage prijzen, bij de van ouds bekende zaak Oude Groenmarkt 28, Tel. 14273 De zaak waar muziek in zit! Grootste sorteering, alles voorradig' ook verticaal en buitenmaatsche. 4ü mod. ombouwen, Java Kapok becl- stellen, prachtige collectie Dekens, alles prima. Opklapbed, met mooie ombouw, 3-deelig Bedstel, gratj® plaatsen f 24.90, idem 2-pers. 29.73- Éérste klas, - 15 jaar garantie. Monsterkamers gesloten huis, bij Zaanenlaan f» CJD Cf3 c£> CjD CJD cp CjD Cp C|D C£> CjD C£> CjD CjD C£) Cp Cp Cf> koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. M a 11 h U- siaansche artikelen worden verkocht of voor handen zijn. Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKË GEEN GEVAAR OPLEVER^ ii cfe et cb cb cb cb cb cb eb cb cb cb eb et cb cb cb cb cb et J5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 8