Blauw Wit overwon Ajax door WÊÊÊKÊEË^mfó Leiders handhaven zich Sportsnippers Drie wedstrijden de heele oogst Onze mogelijkheden voor den wedstni NA TIEN MINUTEN WAS HET REEDS 0-2 1 ■SKk' ii 1 I 1 Wm s I ft»*-»-- «r» if&uL Sportmenschen helpen het Roode Kruis MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 Wr> t ij-.f M t ü}^-> «al/JvJi;./,; L'-jPfl >1 t r?r Slecht weer, maar een goede wedstrijd De wedstrijd V.S.V.—D.W.S. 2—O H.B.S.-C.V.V. 4-2 Haarlem A.D.O, O—6 Gooi—Stormvogels 1—O V i, Ml Feyenoord-D.H.C. 2—1 K.N.V.B. A.D.O. kraakt Haarlem in de Spaarnestad met 60 Veel wedstrijden afgelast VAN HET KATHOLIEKE KAMP Entos moet de winst afstaan aan Vogido Excelsior klopt S.J.C. WIELRENNEN DERKSEN IN BERLIJN WEDER OM GESLAGEN OHM! (Van onzen redacteur) De twee doelpunten welke Blauw Wit kort na het begin van den wed strijd tegen Ajax reeds wist te scoren, zijn voor den uitslag van deze belangrijke hoofdstedelijke derby beslissend geweest. Welis waar zag Ajax met storm en regen den rug kans, den achterstand nog te verkleinen, maar verder liet de hitstekende Blauw Wit-verdediging het niet komen en toen Van Nol een kwartier voor tijd den stand op 31 bracht, was het pleit beslecht. Moge deze uitslag ten aanzien van het wed- tijdbeeld misschien één doelpunt te groot zijn, bieder geval is het een feit, dat hier de ploeg éeft gewonnen, die in zijn geheel het "beste vertoonde. Want de Blauw Wit-combinatie ed het voortreffelijk. °P de eerste plaats is de verdediging van "'tmuntende kwaliteit. Ferwarda verdedigt zijn doel volkomen betrouwbaar, hetgeen hem trouwens met de eminente backs Wilders en Slot voor zich wel heel gemakke- lijk wordt ge maakt. De mid denlinie is een klein graadje minder safe dan deze rotsvaste achterhoede, maar op de linkshalf plaats speelt een pittige jonge man, Steyger, die over uit muntende kwa liteiten beschikt en deze steeds beter leert ge bruiken. We durven zelfs iets verder gaan en hem tippen voor de plaats van *ah Heel in de nationale ploeg. In de voorhoede is de rechtervleugel het ~*akst. Tiggeman de rechtsbinnen is niet kor- ®kat genoeg en den juisten rechtsbuiten heeft stadionclub ook nog niet weten te vinden. V-n den anderen kant is alles echter prima in ®rde. Op de eerste plaats een uitermate snelle Andige en hard werkende linksbuiten in den eersoon van Bergman. Daarnaast Westphal, een groote animatoren van dezen pittigen aan- a' en tenslotte van Nol, een midvoor van de j^ede soort, vol listen en lagen om zijn tegen- ganders in de luren te leggen, met de juiste 'fieling voor de situatie van het oogenblik en goed schot. H£t spel van de ploeg als zoodanig is voor al gebaseerd op snelheid en, zooals in het begin van den wedstrijd tegen Ajax bleek, k;erkt het recept uitstekend. Aan het eerste Blauw Wit-doelpunt het mooiste van den Wedstrijd kwam geen tegenstander te bas en ook daarna heeft Ajax 't zeker niet alleen aan zijn achterhoede te danken, dat het aanvalsquintet van de bezoekers niet hieer voltreffers wist te doen noteeren. Be nederlaag van Ajax moet voor een gedeel- 'e Worden geschreven op rekening van de ver- lediging Immers wanneer niet de Ajax- hbksback v. d. Linden vlak na het eerste tioel- bünt Blauw Wit ook aan zijn tweede had ge- i0IPen door van Gulick den bal op een blaadje presenteeren, zou het strijdverloop waar schijnlijk heel anders zijn geweest. Ook in het trdere gedeelte van den wedstrijd klopte het jjhter niet zoo als anders en het is voor een ph groot gedeelte te danken aan de midden- hhie, waarin de trouwe Anderiesen nog steeds man is, dat Blauw Wit met drie doelpun- genoegen moest nemen. Overigens is er ondanks het ontzaglijk A8re veld en de chronische regenbuien een fle®r aantrekkelijke wedstrijd gespeeld, waarvan eerste helft, toen de spelers nog frisch wa- eh, uiteraard de beste was. De spanning, die a Blauw Wit's twee eerste doelpunten even as gedaald, keerde na het Ajaxdoelpuat on middellijk terug en bleef totdat een kwartier l°°r het einde de strijd beslist werd. Er is zeer air gespeeld; de heer Twisterling naar onzen J^aak een der besten uit het Nederlandsche ^heidsrechtercorps, had zijn dag niet en nam °Sal eens rare beslissingen. Het aanvangstempo is hoog en het spel peil direct van uitstekend gehalte. De aan- vailen gaan snel op en neer en er is van ^hig overwicht nog geen sprake geweest, Wilders eer da, Blauw Wit's uitstekende doelverdeüiget. als Blauw Wit met een zeer fraai doelpunt de score weet te openen. Westphal pikt den bal midden in het veld op en geeft aan stonds een scherpe pass naar Bergman. Deze rent naar binnen en geeft een hoogen voorzet welke prachtig voor de Ajax-de- fensie belandt, waar de toestormende van Nol met een magnifieken kopstoot zijn ploeg, onhoudbaar voor Keizer, de leiding geeft. (01) Het scheeltmaar weinig of dezelfde speler heeft nauwelijks een minuut later opnieuw suc ces, maar nu gaat zijn weer zeer mooie kopbal uit een voorzet van rechts, buiten bereik van Keizer, juist langs den verkeerden kant van den paal. Het is echter slechts uitstel, want reeds bij den volgenden aanval is het weer raak, als de Ajax-linksback v. d. Linden een fout maakt en van Gulick hoog kan voorzetten. Wel stompt de uit zijn doel geloopen Keizer den bal boven de hoofden van enkele aanvallers weg, maar vóór hij kans gezien heeft weer in zijn kooi te kruipen is de bal bij Westphal te rechtgekomen, die met een kalm hoog schot den stand op 02 brengt. Ajax' legt er nu nog een schepje op, maar toch dreigt er weer een Blauw Wit-doelpunt als v. d. Linden over een voorzet van v. Gu lick heenmaait en de bal voor de voeten van Westphal belandt. Deze is daarvan echter zoo ^beduusd, dat hij de kans onbenut voorbij laat gaan. Het is intusschen hard beginnen te stormen en regenen en met deze machtige bondgenoo- ten in den rug bestookt Ajax onbarmhartig de veste van Ferwerda. Er zijn zes en twintig mi nuten gespeeld, als de Blauw Wit-defensie een fout maakt, haar eerste in dit moorddadige of fensief, en van Reenen een door Stam aange geven bal met een schitterend schot achter den Blauw Wit-doelman plaatst (12). Beide partijen zijn nu volkomen aan elkaar gewaagd, maar het spel wordt nogal kort ge houden, waardoor verschillende kansen verlo ren gaan. Een kolossaal schot van Westphal, na goed werk van Van Nol, stompt Keizer schit terend naast zijn doel. Aan den anderen kant mist Stam hopeloos wanneer hij alleen voor Ferwerda komt te' staan, terwijl Fischer via de lat keihard overschiet. Dan is het rusten. Na de pauze doet de vermoeidheid tengevolge van het drassige veld zich gelden, waardoor het tempo een stuk minder is. Toch blijft de wed strijd het aanzien volkomen waard. Ajax ont snapt op het nippertje aan een derde doelpunt als Keizer een ver schot laat glippen, doch de bal juist naast gaat. Het blijft vooralsnog een felle strijd, waarbij de partijen beurtelings een zekeren druk op het doel van den tegenstander uitoefenden. Een kwartier vóór het einde vol trekt van Nol het vonnis. In het doelgebied krijgt hij den bal uitstekend aangegeven, draait listig om een paar tegenstanders heen en schiet dan laag en onhoudbaar langs Keizer in bet Ajax-doel (13). Nog even werpt Ajax al zijn reserve in den strijd en de gasten moeten hun voorsprong met hand en tand verdedigen. Zij houden echter „braef" stand. Wel ketst er nog een harde kopbal van Bijl tegen de lat en vliegen enkele schoten juist naast en over, maar de stand blijft onveranderd, zoodat Blauw Wit verdiend wint en Ajax eervol verliest van een ploeg, die als combinatie ongetwijfeld de beste was. Van de spelers der rood-witten noemen we allereerst Ande riesen, die zijn groote stuwkracht deed gel den en zijn plpeg steeds weer naar vo ren joeg. Van zijn buren speelde vooral de enthousiaste Hor dijk een goede partij. In de achterhoede was Looys beter dan de zwakke v. d. Lin den. Keizer wisselde als gewoonlijk goede en minder ge lukkige momenten met elkaar af. In de voorhoede was van Wijngaarden de snelste, Fischer energieke en Stam de zwakste. Bij Blauw Wit roemen we in één adem de ach terhoede, waarin Slot zoowel als Wilders weer perfect voetbal te zien gaven en Ferwerda zon der fouten keepte. Steyger was de ster in de middenlinie en tevens een der besten van het veld. In de voorhoede traden vooral v. Nol, Bergman en Westphal op den voorgrond. Anderiesen de meest Vóór de rust had D.W.S. het beste van het spel doch haar voorhoede bleek niet bij machte om tot doelpunten te komen. Daarbij konden de D.W.S.-ers door den wind den bal niet of slechts gedeeltelijk onder controle krijgen. Aan beide kanten wordt overigens goed spel geleverd. Vooral het veldwerk blijkt uitstekend doch met den aanval blijkt het minder goed te gaan. Slechts eenmaal kreeg Michel gelegenheid om eens werkelijk zijn kunnen te vertoonen en wel bij een zeer hard schot van Dijkstra. Na de hervatting veranderde het spelbeeld vol komen. Er werd thans door de thuisclub 'n zeer hoog tempo in gezet en door dat de halflinie aan haar voorhoede goeden steun gaf, werden de V.S.V.-aanvallen op het D.W.S.-doel zeer ge vaarlijk. Maar eerst als er nog een kwartier te spelen is en Döhring goed voorzet, schiet v, d. Lugt den bal hard en zuiver langs den D.W.S.-keeper (10). Direct hierop volgt een D.W.S.-aanval op het V.S.V.-doel welke strandt in het doelgebied door dat een der D.W.S.-ers hands gemaakt heeft. Döhring zet zeer goed voor en dan is het v. d. Lugt die op even fraaie wijze als het eer ste doelpunt den stand op 2—0 brengt. Het was nu niet bepaald ideaal voetbalweer waarin de wedstrijd H.B.S.C.V.V. werd ge speeld. Vooral in de eerste helft viel de regen bij stroomen en daarbij kwam nog de straffe wind welke van doel tot doel stond. H. B. S. zette al direct een flink offensief in en de Rotterdammers kwamen maar weinig over de andere helft. Na 18 minuten spelen ontstaat een -schermut seling voor het doel van C. V. V. Kramer geeft door naar Van Zuiden die op zijn beurt weer Kramer den bal voor de voeten legt en deze schiet keihard in (1—0). Een kwartier later speelt de midvoor van de Hagenaars, de invaller van Leeuwen, den bal goed vrij en met een ver schot geeft hij Romijn geen kans (2—0). Vlak voor rust lost Langelaan een ver schot dat Romijn te machtig is (30). Na rust gaat het spel nu op en neer en de verdediging van H. B. S. moet nu en dan flink ii^Eijöen.j 'b vj/ 'ij' -fX Toch, is'hèt'H.'B. S. dat na 25 minuten door van Leeuwen doelpunt, die den uitgeloopen kee per van de Rotterdammers passeert. (4—0). C. V. V. verliest den moed echter niet en even later weet v. d. Waal door de verdediging der Hagena ars heen te breken en scoort (41). Evfen later 'geeft dezelfde speler :P6U:ikaan nog maals het nakijken. (42). Beide elftallen telden verschillende inval lers. De bezcekers hadden voor de rust het voordeel van den sterken wind en waren na den aftrap direct in den aanval. Reeds na enkele minuten had de linksbuiten Neut.eboom succes: 01. Bij een der aanvallen van Haar lem wist doelman Koek een hard schot van Van der Hulst uit een voorzet van Smit (die voor de rust rechtsbuiten en na de rust eerst rechtsbinnen en daarna middenvoor speelde) nog juist over de lat te werken. Over het al gemeen werd de strijd in de nabijheid van het Eaarlemdoel gestreden en ondanks goed werk van doelman Kluit verhoogden Berg en Ever- steyn den voorsprong tot 03. De tweede helft begon met een krachtig of fensief van Haarlem, maar voor het ADO-doel waren in den regel zooveel spelers aanwezig, dat de bal den weg naar het doel niet kon vinden. Bij een der uitvallen van ADO wist Kluit eerst het harde schot van Berg te stop pen, maar de bal kwam weer voor de voeten van dezen productieven speler, die nu onhoud baar inschoot: 04. Wel wat krachtig ingrijpen van een ADO- speler veroorzaakte een botsing tusschen Ver happen en Kluit, waardoor de Haarlem-doel man buiten gevecht werd gesteld. J. de Vries nam zijn plaats in. Ook hierna bleef Haarlem sterk aanvallend, maar de doelpunten kwamen aan den anderen kant, waar Berg in de laatste minuten de opgedrongen Haarlem-verdediging nog tweemaal wist te passeeren. Op een glibberig terrein en onder weinig gunstige weersomstandigheden kwam het Gooi met zes invallers uit tegen Stormvogels dat vijf invallers telde. De eerste helft had een vrij tam verloop zonder opmerkenswaardige momenten, al waren er in beide doelgebieden wel hachelijke oogenblikken. Na de rust werd er wat levendiger gespeeld, vooral na het vermakelijke en eenige doelpunt. De Gooische midvoor Kreuning stormde met den bal op doel af en keeper Kraak ving den man in plaats van den bal, die tergend lang zaam het doel inrolde: 10. De strijd ging toen snel op en neer met aan beide zijden aanvallen, die vrijwel steeds in mistrappen eindigden, alhoewel oc-k de beide keepers Kraak en Cohen goed werk verrichtten. l'i* *11* v ;r;M ;t *i! j«',\ 1-1.t - •i-.x </H. Het eerste doelpunt van Entos in den wedstrijd tegen Vogido, welke door de gasten uit Enschede met 52 gewonnen werd Zooals de uitslag reeds doet vermoeden, heeft Feyenoord heel wat moeite gehac! om D.H.C. de baas te blijven. De Delftenaren immers zaten fel op den bal en speelden ondanks het, tamelijk zware terrein zeer vlug, zoodat Feyen oord voortdurend op moest passen om het ini tiatief niet te verliezen. D.H.C. doelpuntte het eerst, toen van der Engel voorzette en van Male niet bij den bal kon.. Daardoor kon de toegeloopen Diggeler met een zacht rollertje scoren (01). De pret was echter van korten duur, want bij eert tegenaanval loste Linssen een hard schot, dat roos trof (11). Niet lang daarna gaf Linssen een voorzet en kopte Barendregt in, waardoor de stand 21 werd. In de tweede helft is er met veel enthousias me gestreden, maar Ce stand was nog onge wijzigd toen scheidsrechter Holstein voor het laatst floot. Het is een algemeen bekend feitdat de sportmenschen het Roode Kruis een warm hart toedragen. In vredes tijd hebben we hier te lande jaarlijks onzen wedstrijd voor den bloedtrans fusiedienst en ook elders staat men tegenover het Roode Kruis zeer sym pathiek, hetgeen blijkt uit het vol gende: Men kent den beroemden Britschen golfspeler Henry Cotton. Deze heeft zijn sportieve capaciteiten in dienst gesteld van den oorlog. Dat wil zeg gen, hij heeft enkele wedstrijden ge organiseerd, waaraan hij natuurlijk ook zelf deelnam en waarmede als re cette een bedrag van niet minder dan 360 Pond Sterling werd vergaard, een kleine 2700 gulden dus. Dit bedrag heeft hij beschikbaar gesteld voor het Roode Kruis. Het totaal bedrag, dat Cotton sedert het begin van den oorlog voor het Roode Kruis bijeen heeft „gegolfd" overschrijdt de 1500 pond sterling, dus beduidend meer dan 10.000 gulden! Het bekende dressuurpaard Draufganger o.m. winnaar der Olympische dressuurproeven. moest in verband met een steeds erger wor dend rheumatisch lijden worden doodgeschoten. Draufganger heeft meer dan honderd overwin ningen behaald. De New-Yorksche „vijfdaagsche'' zal heden avond aanvangen. Arie van Vliet is gekoppeld aan den Belgischen veteraan Debaets, die reeds vele jaren in Amerika verblijf houdt. Verder nemen o.m. deel WalthourCrossley, Severg- niniDebaceo en de gebr. Peden. Deze laatsten zijn de winnaars van de laatste zesdaagschen van New-York en Chicago. Te New-York zijn drie Amerikaansche wieler kampioenschappen verreden. Achter den motor werd c'e bekende stayer Tino Reboli kampioen, terwijl in de sprint voor profs en. amateurs resp. Geo Schupman en Howard Rupprecht met den titel gingen strijken. Voor de eerste klasse dames der wintercom petitie speelde de Otter tegen de H.Z. en P.C. Deze ontmoeting eindigde in gelijk spel 33. In West I zijn Blauw Wit's kampioenskansen met honderd procent gestegen. Op de eerste plaats wonnen de leiders zelf hun derby tegen Ajax, dat daardoor zijn achterstand van vier tot zes punten zag uitgroeien en vervolgens ver speelde D.W.S. de kans om de tweede plaats te bezetten, door in Velsen met 20 van V.S.V. te verliezen. D. W. S. staat nu gelijk met A.D.O. dat echter met 60 in Haarlem van de aldus genaamde club won en door een beter doelge- middelde vierde wordt. Intusschen gaat het met de Haarlemmers allesbehalve voorspoedig. Zóó erg als gisteren hebben de rood-blauwen het den laatsten tijd niet meer gemaakt! Het Gooi heeft inderdaad kans gezien Stormvogels met een nederlaag naar huis te sturen. Met 1—0 bleef de Hilversumsche club meester van het terrein. Blauw Wit 8 8 0 0 16 26—11 V. S. V. 8 4 2 2 10 25—14 Ajax 8 4 2 2 10 20—18 A.D.O. 8 4 1 3 9 27—15 D. W. S. 8 4 1 3 9 22—18 't Gooi 8 3 2 3 8 16—20 Stormvogels 8 3 1 4 7 15—16 D. O. S. 7 1 2 4 4 19—25 K. F. C. 7 1 1 5 3 13—26 Haarlem 8 1 0 7 2 15—33 In afdeeling II blijft de leiding in handen van Fejjenoord, dat een moedig vechtend D.H.C. 8 5 2 1 12 24— 7 7 4 2 1 10 18—13 8 3 4 1 10 27—21 7 4 1 2 9 13— 8 7 3 2 2 8 12—14 8 3 2 3 8 .29—19 7 2 3 2 7 23—17 8 2 3 3 7 17—26 6 1 0 5 2 7—16 8 0 1 7 1 11—30 op bezoek had en ten slotte met een 21-zege genoegen moest nemen. H.B.S. klom naar de tweede plaats door een 42-zege op C. V. V., maar Sparta verspeelde bij Xerxes een punt en raakt nu weer een eindje achterop. Feijenoord H. B. S. Sparta D.F. C. V. U. C. D. H. C. Hermes D. V. S. Xerxes R. F.C. C.V. V. In het Oosten is de groote strijd tusschen Go Ahead en Heracles geëindigd in een over winning voor de Almelooërs. Weliswaar moes ten dezen met het kleinst mogelijke verschil (12) genoegen nemen, maar als men bedenkt dat deze zege in Deventer op een gevaarlijken concurrent werd behaald, vermindert de glans van dit succes in geen geval. Hengeloo heeft het prachtig klaar gespeeld met Enschede. De runners up bleven met 20 in de meerderheid en klommen daardoor naar de tweede plaats. De Nijmeegsche derby eindigde in een nog onver wacht groote 51-overwinning voor N. E. C. Heracles Hengeloo Tubantia Go Ahead Enschede N. E. C. A. G.O. V.V. Quick Ensched. Boys Wageningen In het Zuiden werd alleen Helmond—B. V. V. gespeeld, welke ontmoeting in een 53-zege voor de gasten eindigde. De stand in deze af deeling ondergaat hierdoor geen verandering. In het Noorden maakte H. S. C. korte met ten met Achilles, dat met 61 verloor. De Hoogezanders brachten door dit resultaat hun achterstand op G.V.A. V. tot één punt terug, maar speelden daarvoor ook twee wedstrijden méér. Overigens bleef alles ook hier hetzelfde, zoodat publicatie van den huidigen stand rus tig achterwege kan blijven. 8 5 2 1 12 17— 7 7 4 2 1 10 13— 9 7 4 1 2 9 19—20 8 3 3 2 9 10— 8 8 4 0 4 8 17—16 8 4 0 4 8 21—17 6 3 1 2 7 9— 8 8 3 0 5 6 18—22 7 2 0 5 4 18—22 7 0 3 5 2 8—19 Het is voor het katholieke voetbal giste ren wel een ongewoon slechte dag geweest. In de geheele eerste klasse immers werden' slechts drie wedstrijden gespeeld, eerlijk verdeeld over Zuid, Oost en West. Men zal het ons niet euvel duiden, dat we de stan den der verschillende afdeelingen maar liever publiceeren, wanneer er grootere ver anderingen in zijn gekomen dan door de resultaten welke Zondag zijn geboekt. In Zuid II speelde Best Vooruit tegen Wil- helmina, dat met 42 de meerderheid van zijn gastheeren moest erkennen. Deze stijgen door dit succes van de negende naar de achtste plaats. Vogido heeft zich bij Entos geen roet in het eten laten gooien. De Enschedeërs wonnen on bedreigd met 52 en staan nu nog slechts één punt op N.E.O. achter. In het Westen werd de eenige wedstrijd zoo waar nog een verrassing. S.J.C. slaagde er na melijk niet in thuis Excelsior te bedwingen en leed tegen de Schiedammers een zeer teleur stellende 20 nederlaag. Een voortreffelijke prestatie van de gasten, die hierdoor niet al leen hun buur Spartaan een dienst bewezen, maar bovendien zelf van de negende naar de zesde plaats opklommen. S.J.C.Excelsior 02 S.J.C. is tegen den harden wind in toch in de meerderheid, maar het succes komt aan den anderen kant, als de midvoor van Excelsior van verren afstand hard inschiet (01). S.J.C. komt wel vaak voor het doel van Excelsior, maar telkens is er een reddend hoofd of been. Na de thee is S.J.C. dadelijk weer in den aanval, maar er wordt raar geschutterd. Dan krijgt de Excelsior-midvoor den bal vrij en plaatst naar zijn linksbuiten. Deze schiet in, waarbij Broekhof het leder niet goed beoordeelt en het in eigen doel slaat (02). Excelsior ver zekerd van zijn voorsprong gaat stug verdedigen en werkt het leder telkens buiten de lijnen. De wedstrijd wordt er niet mooier door en de scheidsrechter moet verschillende waarschuwin gen uitdeelen. Er komt geen wijziging meer in den stand. EntosVogido 25 Onder slechte weersomstandigheden werd de ze wedstrijd op een glibberig terrein gespeeld, zoodat van goed spel geen sprake kon zijn. Voor de rust speelde Entos met den wind als bond genoot grootendeels op de Vogido-helft. Spora disch waren de Vogido-aanvallen. Toch wisten de Deventernaren slechts éénmaal te doelpun ten, hetgeen niet genoeg bleek. Vier minuten waren van de tweede helft ge speeld toen de stand al gelijk gemaakt werd door Kuipers. In de 20ste minuut maakte deze er 12 van. Toch waren de aanvallen van En tos talrijker dan van Vogido voor de rust. Voor het doel waren de Deventernaren evenwel niet doortastend genoeg. Doordat Hilderink een kans benutte werd de stand 13. Drie minu ten later maakte van den Berg er 1—4 van. Henny Peters wist vervolgens den stand op 2—4 te brengen, waarna Hildering er uit een strafschop 2—5 van maakte. Vogido heeft ver diend gewonnen. Ook Smits en Wals stellen teleur In de Deutschlandhalle te Berlijn werden we derom wedstrijden voor sprinters en stayers ge houden. De beste sprinter was de Italiaan Ber- goni, die zegevierde vóór Astolfi (Italië). Smits en Purann (Duitschland). Astolfi kwam in den eindstrijd van den sprint- wedstrijd te vallen en liep hierbij een lichte hersenschudding op. Derksen werd reeds in zijn serie geslagen. In een tijdrit echter won de we reldkampioen in een tijd van 12 sec. vóór Ber- goni en Purann, die een tijd maakten van 12.1 sec. en Smits, die 12.2 sec. noteerde. Hoffmann i Duitschland) won een omniumwedstriid met 12 punten. Tweede werd Wengler (Zwitserland) met 7 punten, terwijl de derde plaats wordt be zet door den Deen Stieler vóór den Nederlander Pellenaars en den Duitscher Merkens, die allen 6 punten behaalden. De stayerswedstrijd, gereden in manches van 10, 20 en 30 K.M. werd gewonnen door Stach vóór Metze. Elimer en Wals. De op Spangen gespeelde wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker heeft zoo weinig nieuwe gezichtspunten opgele verd en door verschillende omstandigheden ook in andere opzichten zoo weinig zeker heid gegeven, dat de taak van de Techni sche Commissie er niet bepaald gemakke lijker op geworden is. In de eerste plaats zijn er geen nieuwe sterren of candidatcn voor de nationale ploeg te voorschijn ge komen, waar die zoo dringend noodig wa ren. We bedoelen hiermede voornamelijk de middenlinie. Zeker hebben we altijd nog onze Anderiesen en Paauwe, maar practisch blijft voor de nabije toekomst alleen de laatste over, want Anderiesen begint nu toch heusch een dagje ouder te worden en de tijd zal niet ver meer zijn, dat de taaie Ajacied zijn oranje trui zal moeten afstaan. Voor den a.s. wedstrijd tegen België behoeft ons dit intusschen nog geen zorg te zijn. Wel zijn we benieuwd, welke oplossing de keuze-commissie zal weten te vinden voor het geval-Stam. De V.U.C.-speler, die in de jongste roedstrijden van onze nationale ploeg de linkshalfplaats bezette, is den laatsten tijd lichtelijk van slag af en de monstreerde zulks ook tegen Rotterdam. Mogelijk dat men op deze plaats Poulus Sr. eens wil probeeren, die op Spangen als spil behoorlijk werk verrichtte; zoo niet, dan zal Stam ondanks alles wel weer met Ande riesen en Paauwe de middenlinie vormen. Of men moest het eens met Steyger van Blauw Wit willen probeeren. In de achterhoede behoeft men over de keuze van den doelman niet te tobben. Van Male, die overigens bewees dat hij het nog niet verleerd is, heeft immers openlijk'ver klaard dat hij niet meer wenscht uit te ko men en dus is alleen Dijkstra candiduat voor deze plaats. Ondanks zijn zes maal vis- schen tegen Rotterdam, zien we den A.P.G. S.-er met vertrouwen ons oranje-doel verdedigen. Caldenhove, steeds een van onze beste spelers, is dit seizoen een raad sel. Over het algemeen heeft de Amster- damsche „dienstplichtige nr. zooveel" be neden zijn gewonen vorm gespeeld, maar in den wedstrijd tegen D.O.S. bijvoorbeeld toonde hij zich weer van zijn beste zijde. We gelooven niet dat de T. C. in Caldenho- ve's optreden van dit seizoen aanleiding zal zien, om hem voor den wedstrijd tegen Bel gië te passeeren. Op de andere achterplaats zien we tenslotte Wilders gehandhaafd. De Blauw-Witter is in vorm en verdient zijn plaats in de nationale ploeg ongetwijfeld. De voorhoede is een heel wat gemakke lijker puzzle. Om bij de belangrijkste plaats te beginnen, zien we op de midvoorvlaa.ts natuurlijk Vente gehandhaafd. De Feijen- oorder heeft nu wel bewezen deze plaats waard te zijn en demonstreerde trouwens ook op Spangen, dat 'n voorhoede ivaarin de leider van den befaamden Feijenoord-aan- val opereert, uiterst beweeglijk en gevaarlijk is. Op de linksbinnenplaats zullen we mis schien Smit moeten missen, maar bedrie gen de voorteekenen niet, dan hebben we in Drok een zeer goeden remplagant voor den Haarlemmer. Overigens hopen we na tuurlijk op den terugkeer van den speler, die zoo vaak de motor van onze ploeg was en meer dan eens door zijn enthousiasme en voorbeeldig zwoegen de zege uit het vuur heeft gesleept. En naast den Haarlemmer is nog steeds plaats voor De Harder, die er dit seizoen weer uitstekend in is en geen proef wedstrijd noodig had om zijn keuze te rechtvaardigen. Zijn collega van den over kant, Guus Drager, behoeft evenmin bang te zijn dat hij zijn plaats zal verliezen. Hij is nog steeds onze beste rechtsbuiten en komt als zoodanig natuurlijk in ons oranje team. Blijft de rechtsbinnenplaats. Hiervoor staat Lenstra, die tegen Zuid-Slavië al was opgesteld, als eerste op de nominatie, maar ook Vrauwdeunt en misschien Drok zijn uit stekende spelers, die er stuk voor stuk een goeden indruk zouden maken. Achteraf blijft dat Lenstra's, vooral op stuk van schieten, iaat zwakke spel in den wedstrijd om den Onafhankelijkheidsbeker te unjten ivas aan het feit, dat hij twee maten te groote schoenen die van zijn broer droeg. Misschien dat de T. C. hem daarom niet wil beoordeelen naar zijn spel van dien dag en hem toch verkiest. Hoe het ook zii, we twijfelen er niet aan, dat een uitstekeii- de voorhoede wordt samengesteld. Er is ma teriaal genoeg voor deze linie. Echter zal een laatste serieuze voorberei ding noodig zijn want ook de Belgen oefe nen hard en zullen erop gebrand zijn juist, in dezen jubüeumwedstrijd met de eer te gaan strijken. Burgerhoff kampioen 2e klasse klein biljart De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden om het nationale kampioenschap twee de klas, te 's-Gravenhage in het Zuid gespeeld luiden: Esser 104 21 19 495 Barzilay 225 21 52 10.71 Dalderup 223 28 37 796 Schulein 225 28 60 8.03 Barzilay 225 22 47 10.22 Van Ommeren 225 22 38 10.22 Schulein 225 27 33 8.33 Van Ommeren 225 27 35 893 Esser 192 26 60 798 Burgerhoff 225 26 44 895 Dalderup 221 24 36 9.30 Mogendorff 225 24 31 9.37 Van Ommeren 225 33 22 6.84 Dalderup 221 33 47 699 Moolhuyzen 225 23 53 9.78 Mogendorff 144 23 26 696 Schulein 106 19 f7 597 Esser 225 19 54 11.84 Burgerhoff 197 23 34 K30 Barzilay 225 23 28 997 Einduitslag: 1. Burgerhoff 12 1547 180 72 8.50 2. Barzilay 9 1426 155 52 9.07 3. Schulein 9 1329 149 62 8.01 4. Esser 8 1407 172 75 8.18 5. Moolhuyzen 7 1444 195 53 7.40 6. Van Ommeren 5 1406 193 50 7.28 7. Mogendorff 4 1314 171 57 7.68 8. Dalderup 2 1479 199 54 7.43 Door dezen uitslag is de heer Burgerhoff kam pioen geworden. De nummers 1, 2, 3 en 4 promo- veeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9