-route in eere hersteld? Nog meer geredden Vermiste auto uit Rotte opgehaald I u ■II Het mijnengevaar bij Engeland Het verzet in het protectoraat Het gevaar uit de Een nieuwe vijand: het water Het nieuws van heden De beide inzittenden verdronken LUCHTAFWEER HAALDE VLIEGTUIG NEER passagiers van de „Simon Bolivar" Woens dag weer thuis TSJANG KAI SJEK WEER MINISTER-PRESIDENT Van het Westfront STROOMVOORZIENING DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 - OCHTENDBLAD VOOR R€DACT1E EN )M>«lt#SIFRATtE: UiVSSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bil onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22108 „Oranje" wordt in Soerctbaja opgelegd Pllllllllli MS §®l§ rnrnm Amsterdamsche Bank N.V. Opnieuw een Britsch schip vergaan Waarom geen paravanes? Zusters keeren heden terug Onrust ïn Soekkoer Spoorwegongeluk in Zweden Verscheidene schepen tijdens het weekeinde vergaan GENERAAL SIKORSKI OP LE BOURGET Scherpe maatregelen van de Gestapo Telefoonverbinding nog niet hersteld Japansch zakenman te Sjanghai doodgeschoten Daladier brengt een bezoek aan Hore Belisha Hore Belisha naar Londen terug De Leye buiten de oevers getreden Berlijn verontschuldigt zich te Bern Het Eucharistisch Congres te Nice GUARNIERRI LEIDT DEN UIT TOCHT UIT TIROL Benoeming van directeur-generaal te wachten De „Veendam" is niet bewapend -wuniieHivfwspi] 4 (injToui un uckcihi ly) VOOr NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterlc verlaagde prijzen Voot de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek Na-ar wij van de directie der stoom vaartmij. „Nederland" vernamen, bestaat het voornemen binnen zeer korten tijd de normale vaart op Indië te herstellen. De route zal dan weer gaan via de Middellandsche Zee en het Suez-kanaal, terwijl de schepen Benua zullen aandoen. De „Chris- tiaan Huygens" zal beginnen met het volgen van de oorspronkelijke Zoute. Van de ervaringen, die daar bij worden opgedaan, zal het afhan gen of de dienst definitief kan wor den hersteld. In dat geval zullen de «Marnix van St. Aldegonde" en de •«Johan van Oldenbameveldt'weer Worden ingelegd. De „Oranje", die op uitreis naar ïndië is, wordt daarna door het tnomenteele gebrek aan passagiers Voorloopig opgelegd m Soerabaya. De pendeldienst op Lissabon zal Vervallen. De „Johan de Witt" en «•J- P. Coen" zullen in verband bier- mede in Amsterdam in reserve wor den gehouden- Maandagavond omstreeks half zeven heeft de politie uit de Botte onder Terbregge (gem. Hillegersberg) den auto opgehaald, waarmede de heer B. H. Wormgoor, graanhandelaar te Zutfen, en mevrouw Van Ommen nit Hille gersberg in den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. van Waddinxveen naar Hillegersberg Waren vertrokken. Het lichaam van den be stuurder is op eenigen afstand van den auto teruggevonden. Het stoffelijk overschot van mevrouw van Ommen bevond zich nog in den wagen. .De beide ontzielde lichamen zijn naar het Mkenhuisje te Hillegersberg overgebracht. Met behulp van een kraanwagen is de auto het water gelicht. De regeeringspersdienst meldt: Volgens een bericht over het bij Roermond gesignaleerde en neerge storte Duitsche vliegtuig zou het daarop onzerzijds geopende vuur door vliegtuigen zijn gegeven. Dit berust op een misverstand. In wer kelijkheid is het Duitsche vliegtuig Van den grond af beschoten. gjjjgfè ISiM Een afièeelmg Brit-sche soldaten trekt een den Engetsehen sector binnen in de het Fransche front na-bijfaeid van Benoeming van den heer Haga en Prof. Verrijn Staart tot directeuren In de Maandag gehouden vergadering van den van commissarissen van de Amsterdamsche dnk N.V. is besloten aan de eerlang uit te Schijven buitengewone algemeene vergadering /Mi aandeelhouders voor te stellen den heer Mr. h. A. van Nierop op zijn verzoek eervol ont- "sg te verleenen als directeur, onder dankbetui ging voor de diensten, door hem als zoodanig JMi de vennootschap bewezen, de heeren J. M. a8a en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart tot Miecteuren der vennootschap te benoemen en ports twee leden van den raad van commissa- fbsen te benoemen. Londen, 20 Nov. (Reuter) Naar gemeld jMzdt is het Britsche stoomschip „Torchbea- tijdens het weekeinde aan de Engelsche ?Pstkust op een mijn geloopen en gezonken, schip had een lading steenkool aan boord. '®r geredden van de uit dertien leden be lande bemanning zijn in een Engelsche ha- eh aan wal gezet. Over het lot van de overi- jleh verkeert men in het onzekere. De gered- Mi zjjn ernstig gewond. Bij de directie van de K/N.S.M. zijn omtrent; de geredden van de „Simon Bolivar" nog de* volgende berichten uit Engeland ontvangen; Van de tweede klas-passagiers is gered de heer A. Landenga. Reeds was vermeld, dat van het gezin, bestaande uit den heer en mevrouw Landenga en kind, één persoon was gered. Thans is gebleken, dat dit de vader was. Van de familie Knevel is behalve de heer en. mevrouw Knevel ook een baby van elf maanden gered. Een tweede kind van dit gezin wordt nog vermist. Bij de geredden van de derde klas passagiers is vermeld mevrouw A. J. Bol-Raap uit Schie dam. Dit moet zijn de heer A. J. Bol-Raap. Van de bemanning blijkt voorts nog gered te zijn de stoker P. C. den Heijer. Aan de lijst van de geredden moet nog wor den toegevoegd G. Smit, pantrybediende. De directie van de K.N.S.M. heeft Maan dag in den laten middag uit Londen bericht ontvangen, dat van de overlevenden van de ramp van de „Simon Bolivar" slechts vijf zwaar gewond zijn. De overige gewonden gaan goed vooruit.. De zwaar gewonden zijn: H. R. Helweg, chef kok, opgenomen in het ziekenhuis te Harwich, het lid der bemanning P. C. den Heijer, opge nomen in het ziekenhuis te Ipswich, mej. K. de Jong, linnenjuffrouw, de Britsche mej. M. A. Massiah en mevrouw Celli Gottselig, onderdaan van Honduras. De drie laatsten bevinden zich in het ziekenhuis te Colchester. Het aantal der niet-gewonde in Engeland gelande passagiers en zeelieden wordt voor loopig op een goede honderd geschat. Nader vernemen wij, dat het stoomschip „Oranje Nassau" van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" Woensdagmiddag te Vlissingen zal aankomen met 125 passagiers van de „Simon Bolivar". De Nederiandsche gezant te Londen bericnt nog', dat in Londen nog aanwezig zijn de vol gende drie opvarenden van de „Simon Bolivar" genaamd Schellevis, Louis Visser en G. E. T. Smit. Louis Visser heeft slechts enkele handwon- den. Overigens verkeeren alle drie in goede gezondheid. De directie van de K. N. S. M. deelt ons naar aanleiding van gemaakte opmerkingen inzake het niet gebruiken van paravanes door de „Si mon Bolivar" het volgende mede: Zij heeft September j.l. bij het ministerie van Defensie via den inspecteur-generaal voor de scheepvaart enkele stellen paravanes besteld met de bedoeling deze o.a. te doen aanbren gen op haar grootste passagiersschepen, voor zoover deze zouden blijven varen in de gevaar lijke zones. Deze paravanes heeft de K.N.S.M. nog niet ontvangen. Ten opzichte van het ge- bruiksnut van paravanes merkt de directie nog op, dat hieromtrent de meeningen der nautici zeer uiteenloopen. Met het K.L.M.-vliegtuig, dat heden ochtend van Shoreham op Schiphol aan komt, keeren de vier Dominicanessen, die bij de ramp van de „Simon Bolivar" wer den gered, in ons land terug- BOMBAY, 20 Nov. (Reuter). Maandag heb ben zich nieuwe botsingen voorgedaan in Soek- koer, waarbij twaalf dooden vielen. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 23. Het bericht, dat de staat van beleg reeds zou zijn afgekon digd, wordt officieel tegengesproken. Men ge looft echter, dat wanneer de toestand in den loop van den nacht niet zou verbeteren, het toezicht in handen zal gelegd worden van de militairen. STOCKHOLM, 20 Nov. (D.N.B.). Op het sta tion te Nattavaara is een met erts geladen goederentrein tegen een personen- en goede rentrein gereden. Verscheidene wagons werden in elkaar ge drukt, waardoor vele reizigers bekneld raak ten. Tot dusverre heeft men een doode en acht zwaargewonden uit de ravage gehaald. Het on geluk is, naar men vermoedt, veroorzaakt door het weigeren der remmen. In eeniae seconden velt de Belgi sche genie met deze zagen de voor defensie-doeleinden bestem de hoornen LONDEN, 20 Nov. (Reuter) Behalve de schepen, waarover reeds is bericht, is ge durende het weekeinde nog een Fransch stoomschip gezonken en hebben andere klei ne Britsche schepen schade opgeloopen. Het Engelsche stoomschip Torchbearer is op een mijn geloopen. Hiermede zijn dus aan de Oostkust van Engeland in totaalzeven schepen op mijnen geloopen en gezonken en tweè beschadigd. Havas meldt uit Zagreb, dat de Carica Millica, een der modernste schepen van de reederij Jugo- slovenski Lloyd (9950 ton), Zaterdag aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn is ge loopen. Het schip was met een lading steenkolen van Londen op weg naar Dubrovnik. Alle leden der bemanning zijn gered. Van het Italiaansche stoomschip Grazia, dat op een mijn is geloopen, zijn Maandag nog elf overlevenden aan de Zuidoostkust van Engeland aan land gebracht; in het geheel zijn er nu 26 geredden. Over vijf leden der bemanning van de „Gra zia" heeft men nog geen inlichtingen ontvan gen. Men gelooft echter, dat zij door een ander schip zijn opgenomen. De Britsche treiler „Wigmore" is in de Noordzee met zestien man aan boord ver loren gegaan. De treiler „Wigmore", welke met man en muis op de Noordzee is vergaan, had een waterver plaatsing van 345 ton. Het schip werd in 1928 gebouwd en behoorde aan de „Clan Steam Fishing Company Limited". Het Britsche schip „Pensilva", metende 4258 ton, is tengevolge van de actie van den vijand gezonken. De bemanning is gered. LONDEN, 20 Nov. (Havas) De Pooische minister-president generaal Sikorski is van middag met het gewone vliegtuig van de Air France op Le Bourget uit Londen teruggekeerd. PARIJS, 20 Nov. (Havas) Van de Oosten- rijksche grens wordt gemeld, dat de Gestapo in het protectoraat Bohemen en Moravië de maatregelen tot onderdrukking van de on rust voortzet. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn talrijke arrestaties verricht in studentenkringen te Praag en Brno, terwijl te Praag verscheidene officieren en agenten van de Tsjechische politie zijn gearresteerd Dag en nacht reden militaire auto's door de straten en samenscholingen zijn verboden. Aan de grens zijn de Tsjechische grenswachten ver vangen door Duitschers. Het verkeer tusschen Slowakije en het protectoraat is verboden Slechts met een specialen pas mag men de grens -passeeren. KOPENHAGEN, 20 Nov. (Havas). Uit Ber lijn wordt aan „Politiken" gemeld dat de tele foonverbindingen met Praag nog niet hersteld zijn. Over de gewonden zijn geen inlichtingen verstrekt. Officieele Duitsche kringen verklaren, dat de machinegeweren voor de universiteiten zuiver als bedreiging bedgeld zijn. Voorts zeggen zij, dat het in het buitenland vermelde aantal van '50.000 gearresteerden overdreven is. PARUS, 20 Nov. In verschillende deelen van 'Frankrijk werd Maandag luchtalarm gemaakt. Ook in Engeland werden herhaaldelijk vijan delijke vliegtuigen gesignaleerd. Maandag is luchtalarm gemaakt in een stad in Noord- Schotland. De luchtdoel-artillerie heeft 't vuur geopend op een Duitsch verkenningsvliegtuig. Twintig minuten later werd het signaal „alles veilig" gegeven. Maandagochtend werd door het iuchtdoelge sohut gevuurd op 'n wit vliegtuig, dat op groote hoogte boven 'n stad aan de Zuidoostkust heeft gevlogen. Et werd geen alarm gemaakt. De men- schen stonden op straat te kijken naar 't toe stel, dat langs de kust in Oostelijke richting vloog. Later kwam het geschut weer in actie. Er werd geschoten in de richting van het Kanaal. Ook elders werd op vliegtuigen geschoten, zoo als in de buitenwijken van Londen en in Kent en Essex. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld: „De luchtdoelbatterijen langs den benedenloop van de Theems hebben vanoch tend het vuur op een vijandelijk vliegtuig ge opend. Een patrouille gevechtsvliegtuigen heeft den aanvaller van de kust van Essex naar zee gejaagd." TSJOENGKING, 20 Nov. (Reuter) Maarschalk Tsjang Kai Sjek, de Chineesche opperbevelheb ber, is benoemd tot minister-president, in op volging van Dr. K. H. Koeng, die vice-minister- president wordt. Koeng blijft minister van Fi nanciën'. Tsjang Kai Sjek was na den val van Nanking, twee jaar geleden, afgetreden als minister-pre sident, teneinde zich geheel te wijden aan de militaire aangelegenheden. Volgens een bericht van het Japansche pers bureau hebben Zondagavond omstreeks 6 uur drie Chineesche terroristen een Japanschen zijdehandelaar doodgeschoten, op het oogenblik, dat hij zijn huis te Sjanghai verliet voor het afleggen van een zakenbezoek. De aanvallers wisten te ontkomen. De politie stelt een onder zoek in. Nabij Takoe in de provincie Chinetao van Mandsjoekwo is een Japansche transportcolonne overvallen door ongeveer tweehonderd Chinee sche bandieten. Na een fel gevecht zouden de Chineezen zijn afgeslagen. De bestuurder van een toestel der Japansche luchtvaartmaatschappij deelt mede, dat zijn vliegtuig Zaterdag op 230 K.M. ten Noordoosten van Hankau beschoten is door een Chineesch •toestel, zonder evenwel geraakt te worden. Aan boord van het Japansche Itfnvliegtuig be vonden zich zeven passagiers en een bemanning «van drie personen. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinij E VOOR HET GEHEELE LAND: plaatselijk ochtendmist, overigens ge- dceltelijk bewolkt, geen neerslag van be- teekenis, iets kouder, zwakke tot matige veranderlijke wind. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiim Mevr. Denis: echtgenoote van den Belgischen minister van De fensie. bracht dezer dagen een bezoek aan de ontspannings lokalen. die poor, de soldaten op vete plaatsen zijn ingericht PARIJS, 20 Nov. (Havas). Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Verminderde activiteit aan het front. Eenige bedrijvigheid van patrouilles en ar tillerie". PARIJS, 20 Nov. (Havas) Dt soldaten aan het front, zoo schrijft Havg.s in het overzicht van de militaire situatie, moeten sinds twee dagen het hoofd bieden aan een nieuwen vijand: het water. Na eenige weken van rust zijn de rivieren en stroomen opnieuw gaan wassen. De Rijn vertoonde gisteren een stij ging van bijna vijftig centimeter en de was hield aan. De gevolgen van het hooge water zijn minder hinderlijk aan de Fransche zijde, welke hooger gelegen is, dan op den Duitschen rechteroever. De Duitschers hebben hier snel maatregelen moe ten treffen. Zij pompen het water weg en leggen op sommige punten dijken aan. Doch reeds thans hebben zij de meest bedreigde punten moeten verlaten. In die omstandigheden is het gemak kelijk te begrijpen, dat van de militaire verrich tingen niet veel terecht komt. Zelfs de verken ningen zijn beperkt gebleven. Geen enkele ge beurtenis, zelfs niet van plaatselijke beteekenis, heeft zich voorgedaan. In Fransche militaire kringen merkt men op, dat de Duitsche vlieg tuigen de gewoonte aannemen, systematisch over Zwitsersch gebied te vliegen, zooals zij sinds twee weken ook over Belgisch gebied komen. Daladier heeft zich Maandagmiddag naar het hotel begeven van den Britschen minister van Oorlog, Hore Belisha, om deel te nemen aan een noenmaal, dat te zijner eere was aangericht. Na het noenmaal verzamelden Daladier. Hore Be lisha en hun medewerkers zich in het Ministerie van Oorlog. Te kwart over vier is Hore Belisha, met een tweemotorig militair vliegtuig, weer naar Londen teruggekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde de minister aan de vertegenwoordigers van de Britsche en Fran sche pers, dat de samenwerking tusschen de geallieerde legers steeds beter wordt. Beide lan den werken in denzelfden geest. Het onderhoud, dat hij heeft gehad met Daladier en de Fran sche ministers van Oorlog en Marine, heeft deze algeheele eensgezindheid bevestigd. BRUSSEL, 20 Nov. (Havas). Tengevolge van de overvloedige regens van den laatsten tijd zijn de zijrivieren van de Leye buiten de oevers getreden. Verscheidene huizen zijn overstroomd, talrijke dijken moesten versterkt worden. Bij Gent is het water in de Leye en de Schelde zoo hoog gestegen, dat men vreest voor ernstige overstroomingen, wanneer de regen aanhoudt. BERN, 20 Nov. (Reuter). De Duitsche gezant te Bern heeft vandaag de verontschuldiging van zijn regeering aangeboden aan de Zwitser- sche regeering wegens het „onvrijwillig schen den van de Zwitsersche luchtruimte door Duit sche vliegtuigen". De Zwitsersche generale staf deelt mede. dat op 17 en 18 Nov. Duitsche vliegtuigen bo ven Zwitsersch gebied hebben gevlogen. Zij werden als zoodanig herkend, zoowel door het zien van de herkenningsteekenen, als door de pamfletten, welke zij omlaag hebben geworpen. Tengevolge van de slechte weersomstandighe den konden de Zwitsersche toestellen niet opstijgen en kon ook de luchtdoelartillerie slechts in geringe mate haar actie ontwikkelen. Bij Bazel heeft een Fransch toestel boven Zwitsersch gebied gevlogen VATICAANSTAD, 20 Nov. (Havas) Het 35ste Internationaal Eucharistisch Congres, dat in September 1940 te Nice zou worden gehouden, zal worden uitgesteld tot later datum, welke na het einde van de vijandelijkheden zal worden vast gesteld. Deze mededeeling wordt bevestigd door de Osservatore Romano, welke hieraan toevoegt, dat het volgende Congres in ieder geval te Nice bijeen zal komen. ROME, 20 Nov. (Stefani). Mussolini heeft den oud-minister voor het deviezenverkeer Guarnierri, ontvangen, en hem belast met de leiding van de economisch-financieele commis sie tot liquideering der bezittingen van de oe- woners der Boven-Adige (Italiaansch Tirol), die als gevolg van het accoord met Duitsch- land, derwaarts zullen verhuizen. Guarnierri zal zün bureau vestigen in Bolzano. De Gestapo verricht tal van arrestaties te Praag en te Brno. Het mijnengevaar aan Engelands Oost kust; verscheidene schepen vergaan. Scheepvaartverkeer op Ned.-Indië bin nenkort waarschijnlijk weer normaal. 125 geredde passagiers van de Simon Bolivar" keeren Woensdag naar ons land terug. Suiker is van 21 Nov10 Dec. verkrijg baar op den met 7 genummerden bon der Rij ksdistributiekaart. Vermiste auto uit de Rotte opgehaald; beide inzittenden verdronken. Benoeming van een directeur-generaal voor de electriciteitsvoorziening te wach ten. Beurs van New York: Stemming onregel matig. Gelukskinderen De klacht van een armen ploeteraar trof ons dezer dagen: „ikik ben voor het ongeluk geschapen!" Soms lijkt het ook wel in de wereld of enke len alles meeloopt en anderen altijd tegenwind krijgen. We trekken nu eenmaal niet allemaal de honderd duizend in 's levens loterij en de nie ten zijn menigvuldig. Moeten we daarom balstorig worden? Dat zou het domste zijn, wat we doen kunnen. Want bij .wat beter nadenken weten we met zekerheid de onjuistheid van den uitroep: „ik ben voor het onge luk geboren!" Het is andersom. Indien er iets met wiskundige zekerheid vast staat, dan is het juist: dat we allen, zonder eenige uitzondering voor het geluk geboren zijn. Wij zijn aldus gelukskinderen. We leven voor het geluk. Voor geluk hier op aarde, het welk bestaat in vrede met ons zelf en met anderen, doch bovenal voor het geluk, dat ons, met het onfeilbare woord van God zeij als onderpand, beloofd is voor gene zijde van het graf. Dit hebben we zelf in onze macht. Laten we dan niet zoo dwaas zijn het te verspelen of onze aardsche reis te vergallen door te weinig aan het wachtende geluk te denken. We zijn allemaal gelukskinderen. (Van onzen Haagsehen redacteur). Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den minister van Waterstaat op korten termijn de electriciteitsvoorziening van Neder land en het koppelingsvraagstuk tot oplossing te brengen. Daartoe zou onder meer een directeur-gene raal worden benoemd, voor welke functie ern stig in aanmerking komt ir. J. Bakker, thans directeur van het electricitcitsbedrijf in Den Haag. Hiermede schijnt dan ook verband te houden de mededeeling, Maandag door den wethouder van bedrijven in Den Haag gedaan, dat de heer Bakker ontslag heeft gevraagd uit zijn tegenwoordige functie. Blijkens publicaties in de Duitsche pers zou den de Duitsche autoriteiten het s.s. „Veendam" der Holland-Amerika Lijn, wegens vermeende bewapening, op de lijst van Engelsche en Fran sche passagiersschepen geplaatst hebben, welke door hun bewapening het karakter van passa giersschip verloren hebben. Ofschoon uit de omstandigheid, dat het Ne deriandsche passagiersschip „Veendam" abu sievelijk op de lijst van Engelsche en Fransche schepen geplaatst is, reeds genoegzaam blijkt, dat hier een misverstand in het spel moet zijn, zoo deelt men ons mede, kan ten overvloede met de grootste stelligheid verklaard worden, dat het ss- „Veendam" in geen enkel opzicht be wapend is. Naar wij vernemen heeft H.M.'s gezant te Berlijn onmiddellijk de Duitsche autoriteiten er van in kennis gesteld, dat de mededeeling over bewapening van het genoemde schip al geheel met de feiten in strijd is. U L I V WmilllTiniii A//9 Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 770.1 Vorige stand 769.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1