D Jele*®® kranten rfiHi Suikerbon no. 7 De arbeid van acht weken ze snakken - er naar - 0 de zoon van Finn DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 Kath. Ned. Boeren- en Tuinder sbond AANMONSTERING VAN ZEELIEDEN KON. LANDBOUW-COMITÉ VERGADERT Geldleeningen HET RIJK BENADEELD MOEDÈR VERWAARLOOSDE HAAR KINDJE BELEEDIGING OPENBAAR GEZAG Tilburgs burgemeester geridderd Aanslag op echtgenoote PRINS BERNHARD OP INSPECTIE MAASTRICHT NOODLIJDEND STAKING VOORKOMEN Int. meteorologische organisatie naar Zwitserland STRAF VERLAAGD Het uitvoerverbod voor eieren en pluimvee Dijkdoorbraak voorkomen NATIONALE TELEGRAMMEN Verlaging aantal woorden van 20 tot 10 ZWARE BANDJIR IN INDIË DE NIEUWE VLIEGTUIGEN -VOOR DE K.N.I.L.M. ONDERZOEK NAAR OLIE BIJ MEDAN Toeristenreizen naar Frankrijk weer toegestaan Tweede groote vergadering van het V.O.G.-comité te Utrecht werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rijkstuinbouwconsulent Ontslag burgemeester Defensie DOOR A. J. DAWSON De minister van Economische Zaken deelt biede, dat gedurende 't tijdvak van Dinsdag November tot en met Zondag 10 Decem- ^er as. de met „7" genummerde bon der Ryksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Maandagmiddag is de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuidersbond in restaurant „Lo- ?ngrin" te 's-Bosch in algemeene vergadering yeengeksomen. Dg voorzitter, de heer A. N. Pleskens. herin- erde in zijn openingswoord aan de stijgende lijn «n herstel, die zich sedert het voorjaar in het 'gemeen economisch leven begon af te teeke- kw1' ket afkondigen van de mobilisatie a® hieraan een onverwacht einde, i p'e aandacht is nu geconcentreerd op een zoo h,. eilsief en rationeel mogelijk gebruik van ons i roductie-apparaat. Het staat vast, dat de economische positie an den graanteler er aanmerkelijk op is voor tgegaan, wat echter niet wil zeggen, dat de conomische positie van den Nederlandschen ®d- en tuinbouw in zijn geheel genomen gun- 'g is. Dit moge dan eenigermate het geval zi.jn °°r den akkerbouw, wat betreft de veehouderij, gemengde bedrijven en den tuinbouw is dit erminst het geval, om van de speciale be- hjven van bollen- en boomkweekers, waarvan 6 vooruitzichten allersomberst zijn maar niet te breken. Alles zal er op gezet moeten worden, om een ®®hgszins belangrijke afslachting van onzen vee- Japel te voorkomen, omdat dit tegelijk een af taan van onze bedrijven beteekent. He was niet te vermijden, dat bij het uitbre- ~en van den oorlog, de regeering in het belang ah de voeding van mensch en dier handelend °Ptrad. Er is veel en er is terecht geklaagd, aldus spr., «Oowel over de door de Regeering gevolgde prijs politiek als ten aanzien van de getroffen maat delen in verband met het blokkeeren van den ar)del en de distributiemaatregelen. Men mag ervan overtuigd zijn, dat wij en ook e Regeering er naar streven om zooveel mo- rf'ijk aan redelijke verlangens tegemoet te ko oien. .Het is nu in het benzonder de taak der cen- ?ale landbouworganisatie, op de bres te staan 1 de verdediging van onze vitale belangen, om 6 groote lijnen, die de ontwikkeling van onzen ahd- en tuinbouw moet volgen, thans veel meer ®an vroeger doelbewust en weloverwogen in de ePaalde richting te doen ombuigen. Het gaat niet in de eerste plaats om onzen 'hclbouw, maar het gaat om onze menschen. En aah zien wij een noodgedwongen intenensivee- f'bg van de bedrijven en wij zien het op onrust barende wijze groeiende aantal dergenen, die «Inkeren naar een bedrijf, maar het niet kun- j 1 bemachtigen, die hunkeren naar het stich- d van een eigen gezin, maar geen „eigen aard" kunnen koopen en die in wezen werkloo- zijn, al staan ze niet als zoodanig inge dreven, merkte spr. op. Dit probleem, dat noodzakelijkerwijze tevens 't waagstuk der emigratie naar voren dringt, roept 01 een oplossing en het os een uiterst moeilijke aak van den georganiseerden landbouw, die "Mossing te helpen brengen. Op vragen van het communistisch Tweede {^axnerlid Wijnkoop in verband met een besluit, dtwelk de Belgische regeering genomen zou "ebben om aanmonstering van vreemdelingen op *|elgische schepen niet toe te laten, heeft de mi nister van Buitenlandsehe Zaken geantwoord, «at er geen door de Belgische regeering genomen esluit bestaat om het aanmonsteren van vreem delingen op Belgische schepen te beletten. Het is bekend, dat voor indienstneming aan oord van de twee door de Holland-Amerika-lijn an de Red Star Line overgenomen stoomsche- Pennland en Westernland niet alle zeelieden, '"ederlanders zoowel als vreemdelingen, die zich Antwerpen aanmeldden, in aanmerking heb- kunnen komen, hetgeen geen ongewoon ver- chijnsel is. Aangezien met de belangen van Nederlandsche ^olieden, die, in het bezit van goede papieren, in buitenlandsehe havens voor dienst op f"eüerlandsche schepen opgeven, bij vervulling ah vacante plaatsen rekening wordt gehouden de Nederlandsche consulaire ambtenaren ?aarbij steeds hun volle medewerking verleenen, |*3taat er geen aanleiding, den gezantschappen 11 consulaten in België en in andere landen op dacht te verstrekken, in dezen zin werkzaam te «tin. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Pfrum, werd dezer dagen de maandelijksche J'orgadering der eerste afdeeling te 's-Graven- "age gehouden. Hit de in deze verklaring gedane mededee- "hgen vermelden wij het volgende: Van verschillende zijden werd er op gewe- eh. dat het billijk zou zijn indien de regeering aan de verbouwers van rogge die hun product K°or 2 September hebben verkocht een toeslag "■oude verleenen uit het landbouwcrisisfonds. Besloten werd te bevoegder plaatse nog eens 'appen te doen ten gunste van een verhooging ah den overnameprijs voor schokkererwten. Door de drie samenwerkendie landarbeiders bonden was tot tot de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties het ver zoek gericht een bespreking te mogen hebben omtrent den toestand der arbeiders in de agra rische bedrijven als gevolg van de stijging der levenskosten. De vergadering had daartegen geen bezwaar. Het spreekt intusschen vanzelf, dat het voeren van eventueele onderhandelingen aangaande het verleenen van een duurtetoeslag of loons- verhooging niet tot de competentie van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Comité be hoort. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk, zegt de minister van Financiën o.m., dat omtrent de financiering van de staatszorg, wanneer eenmaal het natio- naal-socialistische stelsel het regeeringsbeleid hier te lande zal bepalen, de gedachtenwisse- ling nog uitgesteld kan worden. De voornemens van den voorlaatsten ambts voorganger van den minister tot consolidatie van vlottende schuld zijn meermalen doorkruist door nieuw intredende omstandigheden. Het staatscrediet staat te hoog om te zijnen behoeve de kapitaalmarkt kunstmatig te beïn vloeden. Sinds vele jaren wordt in de leeningwetten de vaststelling van de voorwaarden der tegelde making aan den minister van Financiën opge dragen. Het doel hiervan is, de schadelijke wer king van ontijdige publicatie te voorkomen. Dit doel zou worden gemist, indien thans omtrent de voorwaarden eenige mededeeling werd ge daan. Met behulp van de militaire politie heeft de Amersfoortsche recherche een aantal personen in arrest gesteld, die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal en heling van groote par tijen levensmiddelen ten nadeele van het Rijk. De burgers van wie er een afkomstig is uit Barneveld en de andere uit Amersfoort, ontvin gen van vier militairen groote hoeveelheden aardappelen, koffie, vet, zeep enz. uit een ka zerne, die zij dan elders aan den man brachten. Ten huize van een der burgers in Amersfoort werd nog bij huiszoeking een partij van de ver schillende goederen in beslag genomen. De wijze waarop de 22-jarige N. van der B. uit Krimpen aan de lek, thans wonende te Rot terdam, haar nog geen twee-jarig dochtertje verwaarloosd had, deed een vermoeden rijzen, dat zij zich van het kind wilde ontdoen, zoo zeide de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. J. U. Polman, voor welk colle ge de jonge moeder Maandag terecht moest staan, wegens het hulpeloos achterlaten van haar kindje. In de periode van strenge vorst van het vo rig jaar December had zij het kindje op een onverwarmden zolder in een bedje laten liggen met als dekking slechts een oud dekentje en eenige vuile kleeren. Zij zelf was het huis uit gegaan en had de kleine achttien uur alleen gelaten. De politie was later gekomen en had het kindje meegenomen naar het ziekenhuis te Rotterdam, waar bleek, dat haar beide voetjes bevroren waren. De ouders zijn thans uit de ouderlijke macht ontzet. De rechtbank te Rotterdam heeft de vrouw een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk, opgelegd, doch de advocaat- generaal vond deze straf voor dit geval te laag. Hij vorderde verhooging tot een gevangenis straf van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. F. Eikelenboom drong op een geheele voorwaardelijke straf aan. Uitspraak 4 December. Tegen ds. J. B. Th. H., secretaris der ver- eeniging „Kerk en Vrede", heeft de officier van justitie te Rotterdam, op grond van art. 137a wetboek van strafrecht, een vervolging ingesteld wegens beleediging van het openbaai gezag. Deze vervolging betreft een uitlating in een door ds. H. geschreven brochure der vereeni- ging „Kerk en Vrede". 24 October is de aanwezige voorraad der bro chure, waarin de gewraakte zinsnede voorkomt, ten huize van ds. H. in beslaggenomen. Vrijdag 1 December zal hij terecht staan voor de arrondissements-rechtbank te Rotter dam. Tijdens de huldigingsvergadering van den gemeenteraad in verband met het afscheid van den burgemeester nam de Commissaris van de Koningin het woord, om in vleiende bewoor dingen burgemeester Vonk de Both te huldigen voor alles, wat hij voor Tilburg heeft gedaan. „Het is een zegen voor Tilburg, dat in deze crisisjaren het bestuur in uwe sterke en be trouwbare handen heeft gelegen, aldus spr. Het is geen frase, dat in het Kon. Besluit van uw ontslag gewag wordt gemaakt van uw ver diensten. Het is mij een'groote voldoening u te kunnen mededeelen, dat u bij het zelfde Koninklijk Be sluit is benoemd tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw." Spr. wenschte den burgemeester geluk met zijn hooge onderschei ding en wenschte hem nog vele jaren van nut tigen arbeid. Van rust wil hij niet spreken, want als de leeftijdsgrens niet was vastgesteld, zou niemand er aan denken, dat deze burgemeester zou aftreden. De burgemeester dankte den Commissaris voor de vriendelijke woorden en H. M. de Ko ningin voor de hem verleende onderscheiding. Daarna ving in de burgerzaal, zooals gemeld, de receptie aan, waar heel Tilburg den schei denden burgemeester de hand kwam drukken. crisisproducten, w.o. eieren en pluimvee, is in gesteld. Gelijk bekend, berust het monopolie voor eieren en pluimvee bij de Ned. Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze Centrale geeft op de gebruikelijke wijze aan de exporteurs de uitvoermachtiging af. Deze uitvoermachtiging dient tevens als dispen satie van het uitvoerverbod, zoodat geen bijzon dere formaliteiten ter verkrijging van deze dis pensatie behoeven te worden vervuld De uit voer kan dus geheel op de normale wijze worden voortgezet. MEDAN, 20 Nov. (Aneta). De politie arres teerde den 45-jarigen Eurbpeeschen ambtenaar bij den immigratiedienst D. L., die tijdens een echtelijken twist zijn vrouw met een dolkmes in de borst stak, tengevolge waarvan het slacht offer ernstig gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De dader leefde reeds eeni- gen tijd gescheiden van zijn echtgenoote, doch Zaterdag besloot het echtpaar zich te verzoe nen. Zondag kwam opnieuw een conflict voor, met het boven vermelde gevolg. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Maandagmid dag namens HM. de Koningin een bezoek ge bracht aan verschillende troepenonderdeelen te Leiden en naaste omgeving. De prins was vergezeld door zijn waarnemenden adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff. De speciale economische moeilijkheden van de voor een groot deel uit arbeiders bestaande be volking van Maastricht en de bijzondere on gunstige resultaten van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeente hebben sterken weerslag gevonden op de gemeentebegrooting 1940, welke B. en W. thans den raad hebben aangeboden. Reeds sedert 1937 moest een be roep worden gedaan op een bijzondere uitkee- ring uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Dit jaar zal men ook gedwongen zijn een uitkee- ring te vragen als rijksbijdrage ingevolge de wet van 22 December 1933 tot steun aan nood lijdende gemeenten. Maastricht wordt hiermede dus noodlijdend. Uitgetrokken werd als noodige rijksbedrage van 238.495. "S Te Arnhem is, onder leiding van den rijks bemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers, een bespreking gehouden met de directie van de Groninger-Rotterdammer Stoomboot Maat schappijen en de hoofdbesturen van de orga nisatie. In deze bespreking werd overeenstemming bereikt en wel zoodanig, dat de directie de lan delijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaar den, afgesloten tusschen de vereeniging van werkgevers in de binnenscheepvaart en de transportarbeidersbonden, zal naleven. Ten aanzien van de overige punten werd eveneens overeenstemming bereikt. De vorige week is het secretariaat van de in ternationale meteorologische organisatie, dat van zijn oprichting af te De Bilt gevestigd is geweest, naar Zwitserland vertrokken en heeft het een nieuwen zetel betrokken in de stad Lausanne. Tot 1 Juli 1938 bleef het secretariaat onder. Nederlandsche leiding. Met ingang van dien datum ging de leiding over aan dr. G. Swoboda uit Praag, onder-directeur van den meteorolo- gischen dienst van Tsjecho-Slowakjje. Het per soneel bestond uit 8 personen, van wie 3 het secretariaat naar Lausanne vergezellen, om de werkzaamheden aldaar voort te zetten. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 25- jarigen Rotterdamschen koopman M. J. H. tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij met zijn motor op een kruispunt aan den Goudschen Singel te Rotterdam getracht heeft een vrouw te overrijden, die daar ter plaatse over het trottoir liep. Ernstige gevolgen heeft deze poging niet ge had. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de opgelegde straf verlaagd tot een jaar gevan genisstraf, waarvan acht maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Het motor rijwiel was in beslag genomen en zal worden vernietigd. De minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Van enkele zijden hebben het departement vragen bereikt over den aard van het uitvoer verbod voor eieren en pluimvee, dat Woensdag 1.1. is afgekondigd. Ter vermijding van misverstand wordt met nadruk nogmaals medegedeeld, dat dit z.g. uit voerverbod slechts een administratieve maatre gel is, welke dient ter aanvulling van het uit- voermonopolie, dat begin September voor alle De havendijk te Spakenburg heeft Zondag groot gevaar geloopen voor een doorbraak, we gens den abnormaal hoogen waterstand van het IJselmeer, tengevolge van den hevigen storm. Met man en macht is er gewerkt, om dit ge vaar, dat voor Bunschoten en Spakenburg en ramp zou hebben beteekend, te keeren, waarbij een groot aantal militairen krachtdadige as sistentie verleende. Tegen drie uur was men met de versterking van de zwakke plekken in den dijk zoo ver ge vorderd, dat het gevaar voor een overstrooming als geweken kon worden beschouwd. Sedert de afsluiting van de Zuiderzee is de waterstand te Spakenburg niet zoo hoog geweest, als Zondag het geval was. Met ingang van 1 December a.s. zal het mi' nimum aantal woorden voor nationale tele grammen (met betaalde dienstaanwijzing „Nat") in het verkeer met Nederlandsch-Indië, Suri name en Curasao (met inbegrip van Aruba, Bonaire, Saba, St. Eustatius en St. Maarten) worden verlaagd van 20 tot 10 woorden, waar door dus het minimumtarief van 4.tot ƒ2.wordt teruggebracht. De verzending geschiedt uitsluitend „Via Hollandradio", d.w.z. over de nationale radio verbindingen. De aflevering blijft ongewijzigd n.l op den tweeden dag, volgende op dien van aanbieding. In verband met deze verlaging zal de gele genheid tot het verzenden van goedkoope Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen in boven genoemd verkeer komen te vervallen. BUITENZORG, 20 Nov. (Aneta) blijkens te legrafisch bericht van den gouverneur van Bor neo aan de Regeering, is de kampong Longban in de onderafdeeling Apo Kajan door 'n zware bandjir geteisterd. Een kind is verdronken, ter wijl enkele personen werden gewond. Vijf van de negen woningen en veje rijstschuu-rtjes wer den door den stroom meegesleurd, waardoor 80 gezinnen dakloos zijn geworden en van hun be zittingen en voedsel zijn beroofd. BATAVIA, 20 Nov. (Aneta) Omtrent de door de K.N.I.L.M. bestelde nieuwe toestellen kan nog worden medegedeeld, dat de Amphi- bievliegtuigen bestemd zijn voor den dienst in de Groote Oost. Daar de Grumman-toestellen waarschijnlijk zeer spoedig kunnen worden ge leverd, hoopt men dat zij in het eerste kwar taal van het volgend jaar in dienst kunnen worden gesteld op de lijnen AmbonBabo Manokwarl en AmbonTernateMenado DonggalaMakassar. De aflevering van de Si- korsky-toestellen neemt langer tijd in beslag, wellicht zal dit een jaar duren. MEDAN, 20 Nov. (Aneta). De „Deli-Courant" verneemt, dat de B.P.M. thans een seismisch onderzoek naar de aanwezigheid van olie heeft aangevat in een terrein ten zuiden van Medan, tusschen de tabaksondernemingen Delitoewa en Ratangkwis tot de zeekust. Van Fransche officieele zijde vernemen wij, dat het thans mogelijk is voor toeristen van Nederlandsche nationaliteit zich naar Frankrijk te begeven. De streken, die hiervoor in aanmerking ko men, zijn: de Baskische kust, de wintersport oorden gelegen in de Pyreneeën en de departe menten van Var en Alpes Maritimes, met uit zondering van Toulon en omgeving en de streek ten oosten van Nice. De toerist is verplicht voor zijn vertrek de door hem uitgekozen verblijf plaats op te geven. Nadere inlichtingen hier omtrent worden verstrekt door de Fransche con sulaten hier te lande. e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. Het R.K. Centraal Comité „Voor Onze Ge- mobiliseerden" hield dezer dagen zijn tweede groote vergadering te Utrecht. Vertegenwoordi gers van vrijwel alle Katholieke Organisaties aangesloten bij V.O.G., waren aanwezig. Doel der vergadering was. volgens den voor zitter, prof. dr. A. Steger, een overzicht te ge ven van den „Staat van Dienst" over de acht weken van het bestaan van V.O.G. en een overzicht van den stand der financiën. Ofschoon herhaalde malen en op veelvuldige wijzen getracht is de zoo noodige geldmiddelen te verwerven, moest worden geconstateerd, dat het resultaat tot nu toe beneden verwachting is gebleven. Mededeeling werd echter gedaan van een ruime subsidie van het comité „Voor God", waarmede het werk kan worden voort gezet, terwijl men den gemeenschapszin van het Katholiek Nederlandsche volk zal blijven beïnvloeden, vooral ten bate van de zeer tal rijke militairen, die in de „rimboe" geenerlei ontwikkeling of ontspanning genieten. De secretaris bracht verslag uit over de ont plooide activiteit. De plaatselijke V.O.G.-co- mité's werden geïnstrueerd met een uitvoerig werkschema, dat ook aan alle pastoors in Ne derland werd toegezonden. Met de aalmoeze niers wordt het nauwste contact gehouden ovei het verband met de plaatselijke comité's, over cursussen voor de gemobiliseerden enz. Ter bevordering van de zelfwerkzaamheid on zer gemobiliseerden is aan alle aalmoezeniers een gratis abonnement verstrekt op het week blad „De Spelewei", terwijl zij bovendien uit voerige inlichtingen ontvingen over Kerst- Oudejaars-, en Nieuwjaarsviering. De actie der blanco krantenabonnementen leverde, dank zij de medewerking der directies van de Neder landsche Katholieke dagbladen, ruim 400 be taalde abonnementen op, terwijl wegens de groote vraag V.O.G. dit aantal heeft verhoogd tot ruim 700, ofschoon dit nog lang niet vol doende is. De actie „Voor God" verzond kosteloos een aantal brochures-pakketten en een groot aan tal exemplaren van Klug ,.Het Katholieke Ge loof". Het blad „De Katholieke Militair" werd in 60.000 exemplaren kosteloos verspreid, ter wijl van de 60.000 pittige folders, beschikbaar gesteld door de Centrale der Godsdienstige Ver- eenigingen, reeds 20.000 explaren hun bestem ming hebben bereikt. Mevrouw F. Steenberghe-Engeringh bracht verslag uit over de activiteit en de plannen van het subcomité der vrouwen „Voor Sociale Hulp in Oorlogstijd". De samenwerking van de Ka tholieke vrouwenorganisaties met de Katholieke Vrouwelijke Jeugdbeweging, thans centraal ver kregen, wordt ook plaatselijk voortgezet, aan de hand van een werkschema, dat in 2000 exem plaren werd verspreid. Met spontane medewerking van vele vrouwe lijke kloostercommuniteiten is een brei-actie on dernomen. Hiervan worden Kerstpakketten sa mengesteld, waarbij een attentie zal worden in gesloten. Gewerkt wordt aan een kleeding-dis tributie voor behoeftige gezinnen. In studie is een enquête over de moreele gevaren, welke de mobilisatie voor vele meisjes kan bieden. Rector J. v. Campen gaf een overzicht over de breede activiteit van de subcommissie voor Ontwikkeling en Ontspanning „Amico" Groot succes heeft vooral in kleinere plaatsen de kran ten-ophaaldienst der Kath. Jeugdbeweging. Plaatselijke boekeninzamelingen brachten reeds een kleine 10.000 boeken op. In uitvoering is een groot plan voor ontspan ningsavonden en 50 filmavonden, welke intus schen reeds op verschillende, meestal afgelegen plaatsen werden gegeven en wel met groot succes. Thans wordt gewerkt aan een goede samen werking met de Kath. Sportbeweging en ook met de St. Adelbertusvereeniglng en de Alg. Kunstenaarsvereeniging. De heer L. A. G. M. Beumer bracht verslag uit over het werk der Plaatselijke Comité's. De antwoorden, welke reeds van circa 150 plaatse lijke comité's zijn ingekomen, geven den indruk dat de comité's in 8 weken tijds reeds veel en prachtig werk hebben verricht. Op tal van plaatsen werden Militairen-tehuizen geopend of bestaande localitelten daarvoor ingericht. Bij de geanimeerde rondvraag was gelegen heid de nieuwe plannen toe te lichten, terwijl ook uit de vergadering veel goede aanwijzin gen loskwamen, welke het werkcomité in zijn wekelijksche vergadering nader m studie zal nemen om zooveel mogelijk ten uitvoer te bren gen. Gewerkt zal worden aan het tot stand komen van een rondreizende tentoonstelling door de Alg, Kath, Kunstenaarsvereeniging. Nauwkeu rig zal worden gelet op het gehalte der ont spanning, welke den gemobiliseerden wordt ge bóden. De voorzitter gaf een duidelijke uiteenzet ting over het contact van de R. K. Centr. „V.O.G." met sectie V van het Alg. Hoofd kwartier „Voor Ontwikkeling en Ontspanning" Nadat in eigen kath. verband een goede coör- dinatie tot stand was gekomen door de stich ting van V.O.G., bleek het de meest juiste hou ding te zijn, allereerst te werken voor de eigen gemobiliseerde geloofsgenooten, maar daarnaast ook de goede diensten der katholieken aan te bieden in nationaal belang. De katholieke militaire tehuizen staan ook voor andersdenkenden open. Op de ontspan ningsavonden, georganiseerd in katholiek ver band, zijn eveneens de anderen welkom en medegedeeld kan worden, dat hiervan een veel vuldig en dankbaar gebruik wordt -gemaakt. Ten slotte werd nogmaals de aandacht ge vraagd voor den boekenophaaldag. Om aan allen de gelegenheid te geven deze plannen ten uitvoer te brengen, is ook deze week gelegen heid tot ophalen en inzenden aan het adres der Centrale. Postbus 2, Heemstede. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau A. G. C. Tielrooy, administra teur, chef van de afdeeling secretarie en alge meene zaken bij de rijksverzekeringsbank, te Amsterdam en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. dr. ir. J. H. Copius Peereboom. inge nieur bij de Rijksverzekeringsbank, te Amster dam. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau mr. dr. P. J. W. Rieter, voorzitter van het college van regenten van het R.K. Gods huis, te Roermond. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, ir. D. Roosenburg, architect, te 's-Gra venhage. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille. in zilver, aan J. P. Wtlbers, voorman-timmerman bij den bouw van het nieuwe pand der Rijksverzeke ringsbank. te Amsterdam; aan Tj. Meijer, chef- machinezetter bij de firma E. Verwer en Co.. te Winschoten; aan H. Mijsen. afdeelingschet bij de N.V. de Vereenigde blikfabrieken, te Krommenie. Met ingang van 1 Februari 1940 is aan ir. J. Leendertz Czn.. te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijkstuinbouwconsu lent, onder dankbetuiging vOor de bewezen diensten. Aan mr. dr. F. L- G. Z. M. VOnk de Both is. op zijn verzoek, met ingang van 21 November 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tilburg, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, als zoodanig bewezen en met benoeming tevens tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Benoemd zti'n en aangesteld: by het reserve-personeel der landmacht ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, by het wapen der infanterie: tot reserve-kapitein, de reserve-eerste-lui- tenants B. Elzinga, van het 4e regiment infan terie; J. H. Jacobs, van het 3e regiment infan terie; D. Snater, van het 22e regiment infante rie; J. Frieling, van het 4e regiment infanterie; N. J. van Herwerden, van het 14e regiment in fanterie en H. K. Wassens, van het 20e regiment infanterie. Bü het wapen der artillerie: tot reserve-kapitein, de reserve-eerste-luite- nant J. M. W. Hioolen, van het 6e regiment ar tillerie; tot reserve-eerste luitenant, de reserve-tweede luitenant L. J. M. WiJlemse, van het lie regi ment artilerie. Op het daartoe door hem gedaan verzoek is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant H. Bollongino van het dienstvak der reserve-officieren voor algemeenen dienst. Benoemd is en aangesteld bij het reserve- personeel der landmacht: bij het wapen der genie, by het 3e regiment genietroepen, tot reserve-eerste-luitenant, de reserve-eerste-luitenant ir. A. F. P. H. Bloemen, van het 2e regiment infanterie, zulks onder ge- ïyktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige militaire betrekking. h"0. was is hy een angstwekkend dier!" zei lachend, en liep heen om den baas te ^Pen. Toen werd Jan gestreeld en gekoesterd, men zei hem, dat hij een „knap kereltje" en een „geweldig jager." En Finn lachte L meer. Daarna werd Jan mee naar de keu- °P genomen om te worden gewogen (hy was zeven weken oud) en het werd hem na- „Hikkelijk gezegd, dat hy nu, op vier ons na, lhtig pond woog. "Hijna een half pond per dag in gewicht toe- jj bomen. Je zult spoedig een kuur moeten vriendje, als dat zoo voortgaat," zei de aas. v ^an dien tijd af oefende de moord van de Ij bis invloed uit op vele van Jan's spelen. Hij ^handelde nu de groote scheenbeenen, die als lekkernij werden gegeven, als levend 6elgoed van een zeer verraderlijk soort. Hij ft.Q°P voorzichtig op de beenderen toe, deed als- v hij hun spoor volgde, maakte er jacht op, en Hoeg ze met onfeilbare behendigheid en merkwaardigen moed. Ze hielden met een bij zondere taaiheid aan het leven vast. Er waren tijden dat de arme Jan, nadat hij na een lange jacht, een been had verslagen, toegaf aan zijn natuuriyke uitputting en vast in slaap viel, met Zijn kop op een der uiteinden van het schijn baar goed gedoode en onschuldige been. Maar meer dan eens als hij, misschien na een kwar tier, of een uur, wakker werd, verried ditzelfde been zijn wanhopige en verraderlijke levensvat baarheid door een poging te doen om te ont snappen, zoodat de onvervaarde Jan, op het zelfde oogenblik dat hij wakker werd, genood zaakt was woedend te grommen, en zich weer regelrecht in een hevig gevecht te werpen. Zijn eerste echte blaf was weer een verbijste rende ervaring. Het gebeurde toen hij elf we ken oud was, en even zwaar als twee terriers, ofschoon nog wat ongevormd, en meer „kraak beenachtig" dan „beenig", wat zijn ledematen betrof. Kolonel Forde kwam op een middag den tuin in, zeer kalm gevolgd door Lady Desdemo- na, die nu slank en glanzend was, en er meer dan ooit als een aristocrate uitzag. Jan dom melde in het voorportaal en Finn was ergens in den boomgaard. Jan sprong snel op, verloor zyn evenwicht en rolde om. Hij stond voorzich tiger en zeer vertoornd op, keek de bezoekers scherp aan, en staarde met bijzondere streng heid naar Desdemona, die kalm zijn bestaan negeerde. Toen, terwijl hij steun zocht tegen den deur post, opende Jan zijn kaken en blafte. Maar 't nieuwe van deze daad, de schok en de inspan ning ervan waren te veel geweest voor zijn even wicht, en met een lange poging om zijn waar digheid te bewaren, die evenwel geen succes had, rolde Jan op een zijner zijden, die het verste van den deurpost was. Het was evenwel niet te ontkennen, dat hij had geblaft, en het vreemde geluid het was gedeeltelijk een grom, en gedeeltelijk het geluid van een bloed hond bracht Finn uit den nabijzijnden boomgaard; Betty Murdoch uit de huiskamer; den baas uit zijn studeervertrek, en de Perzi sche kat van haar plaatsje op den schoorsteen mantel in de hal, zoodat het jongeheer Zwart- en-grijs niet ontbrak aan toehoorders. Ja, hij ontving een hem bijna verlegen makend aantal gelukwenschen, waaruit hij zich redde door Desdemona's pooten te besnuffelen, en zich ge rust te stellen door de overtuiging, dat zij een zeer onschuldig schepsel was. Dat Desdemona een bloedverwante van hem was scheen noch hij, noch zij een oogenblik te vermoeden, ofschoon er nog slechts een paai maanden verloopen waren sinds hy zyn eenig voedsel en eenigen steun in het leven van dezen deftigen hond ontving, aan wier goudbruine voorpooten en laaghangende halskwabbe hy nu zoo nieuwsgierig snuffelde. Desdemona zag er tweemaal zoo groot en zwaar uit als zij deed tijdens zij haar jongen zoogde. De zware, zijdeachtige kraag om haar nek lag plooi aan plooi. De buitengewoon lange ooren schenen stutten voor haar zwaren kop. Haar zwarte neus glom als satijn aan het eind van haar langen snuit, waarboven, als in slag orde, een oneindig aantal diepe rimpels lag, die van haar hooge kruin uitgingen, en omlaag daalden. Slechts eens boog zy haar edelen kop evenals een oud, Grieksch wijsgeer zou doen naar een vragend kind en richtte haar oogen omlaag als in kalm, afgetrokken onderzoek; en op deze wijze schonk zij opmerkzaamheid aan de drukke bewegingen van haar eigen zoon. „Ik geloof niet dat wij aan elkaar zijn voor gesteld?" scheen ze te vragen. Het was moeilijk er zich in te denken, dat, nog niet veel weken geleden, ditzelfde edele schepsel met haar zijde een beschermende holte voor haar jongen had gevormd, en met moederlijke bezorgdheid in haar oogen had gestreden, en erin geslaagd was voor zichzelf en voor dit levenslustige hondje het leven te behouden, ginds in de open Down, van meer dan vijf mülen verwijderd, tusschen de kleine, in de vrije natuur geboren schepsel tjes en de overblijfselen van haar holwoning. Het was een belangwekkend tooneel voor de familie op Nuthill en voor kolonel Forde, om Finn en Desdemona samen bedaard over het grasveld te zien loopen, als beproefde vrienden; soms gescheiden door brutale sprongen, en zelfs door de spottende aanvallen en uitnoodigingen om te spelen door hun eigen, levenslustigen zoon: het eenige nog in leven zijnde jong, waar schijnlijk het eenige dat ooit geleefd had om in zijn aderen gelijke deelen bloed te bezitten van een Ierschen wolfshond en een bloedhond, die gedurende eeuwen kampioenen waren geweest. „Houd hen daar!" riep de mooie Betty Mur doch. „Daar moet ik een plaatje van hebben; ik ga mijn fotografietoestel halen." En na eenige geoefende pogingen om samenwerking met de zon te verkrygen, na zy het beeld op. HOOFDSTUK II Nog meer eerste schreden, en vrees Aan het eind der derde maand begon Jan den baas, de vrouw en Betty Murdoch ijverig en geregeld te volgen, bij al hun gaan en komen binnen de grenzen van Nuthill, en op de naby gelegen downs. Tot nu toe was hij nog nooit op buitenwegen meegenomen. Van ongeveer dezen tijd af begon zijn persoonlijkheid duide- ïyk uit te komen. Hij werd speciaal Betty Mur doch's „Jan" en toonde in alles, dat zij by hem een aparte plaats innam, van het gezin op Nuthill. Hij beschouwde hen allen als goede vrienden, maar Betty besloeg de voornaamste plaats. Zij, evenals een ander persoon buiten Nuthill, was meer dan een „vriendin." Deze „andere" persoon, die zulk een aanzien- lyke plaats bij het grootbrengen en de ontwik keling van Jan innam, was Dick Vaughan (de zoon van dokter Richard Vaughan, F.R.S. enz. van Upcroft). Mocht hy al andere, ernstige be zigheden missen, toch kon niet ontkend wor den, dat Dick Vaughan een meester was in de kunst van het dresseeren van honden en paar den. Hy had zijn kunde wel niet naar den vorm opgedaan, maar hij zou een hond of een paard hebben kunnen leeren een orkest te lei den, indien hij dat had gewild. En om een re den, die hij zelf 't beste wist, gaf hij heel wat van zijn tijd, om op verschillende manieren jongeheer Jan te dresseeren, gewoonlijk in ge zelschap van Betty Murdoch. En daar de mees te honden een werkelijk leermeester liefhebben, leerde Jan spoedig Dick Vaughan liefhebben. Ook was er iemand voor wien Jan duidelijk wantrouwen en afkeer voelde. Dit was Whittle, de onder-tuinman. Over het geheel was Whittle geen slechte kerel, maar in zijn hart was hy bang voor alle groote honden. Ook beschouwde hij honden in een tuin als indringers en vijan den. Finn, die natuurlijk volkomen op de hoog te was van Whittle's houding tegenover zijn soort, behandelde den onder-tuinman ietwat met minachting, en negeerde hem gewooniyk. In tegenwoordigheid van den baas had Whittle meer dan eens den kop van den wolfs hond gestreeld, en vleiend tegen hem gesproken. Dan snuffelde Finn eens en liep weg, of deed een paar schreden terug om aan de aanraking van den man te ontkomen. Als zy elkaar in den tuin ontmoetten, als er iemand van het ge zin aanwezig was, vloekte Whittle wat zenuw achtig tegen Finn. „Maak dat je hier vandaan komt, jou drommels groot beest," en zoo voort. Dan staarde Finn ver over het landschap en negeerde Whittle met duidelijk overleg. Toen Jan nog klein was, was het meer afkeer dan vrees wat Whittle voor hem voelde; en daarom werd hij eens woest met het ondereind van een hark geprikt toen de ondertuinman hem bezig vond, afgetrokken te kauwen aan den knop van een anjelier. Jan jankte bij den stoot, en toen hij plotseling de vrees voor honden van Whittle bemerkte, liet hij zyn gejank in iets, dat zeer veel op een grom geleek, overgaan een klei nen, uitdagenden klank. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3