f 160.000.- voor exploitatie van „de Kikvorsch" k Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen STAD ■ft Heemstede blijft bij zijn gasbesluit DE VIERDE WETHOUDER m |iiiiiiiiiiiiiiiii!!ii!iiii]niuiiiimnni!iimiini!inni!iiniiniinniiiniiuiiiini!!ii!iiiii!!nin!ini!iiiiiiiiiii!iinnifn§ DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 AFSCHEID BIJ DE POST Bericht P. T. T. IJMUIDEN GEEN ERFPACHTS VERLAGING BENOEMD ERNSTIG ONGEVAL Begin van brand HILLEGOM RAAD VAN VELSEN De heer Maas dringt aan op spoedige regeling van den kindertoeslag Algemeene beschouwingen Avondvergadering GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Bespreking brief Ged. Staten bracht geen verandering in stemmenverhouding Uitvoerig debat (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Duitsche verkennings vluchten Luchtalarm in Oost-Kent Russen beschuldigen Helsinki Nieuw gebouw van de R.V. B. te A'dam Koninklijke onderscheidingen voor architect en medewerkers Onderscheidingen HOUTHANDEL IN VLAMMEN ëjiiiiiiiiiiiiiiiiuiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiimiiiiHiiisrai NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De heer L. J. Lijklema, inspecteur in alge- meenen dienst der P.T.T., zal in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd op 30 November a.s. den dienst verla ten. Het ligt in het voornemen van het persoweel behoorende tot de inspectie-afdeeling Haarlem van dezen hoofdambtenaar afscheid te nemen op Zaterdag 2 December a.s. om 3 uur 's mid dags in de bovenzaal van het restaurant Brink- mann, Groote Markt, Haarlem. van gisteren benoemd tot Moeder Overste, Zus ter Burcharda uit Maastricht. Moeder Burcharda is in de gemeente Velsen geen onbekende. Voor eenige jaren was zij Overste van Huize „Meerzicht" te Velsen-N. De nieuwe Overste is geruimen tyd leerares geweest aan de Kweekschool „Immaculata" te Maastricht. De directeur van het P. en T.-kantoor te Haarlem maakt bekend, dat wegens sterfgeval het postagentschap, annex telegraafstation Haarlem-Wagenweg, op Woensdag 22 dezer tot 15 uur voor het publiek gesloten zal zijn. Door den noodtoestand in het Visscherijbe- bedrijf heeft het bestuur van de IJmuider Vischhandel Vereeniging onmiddellijk na het opleggen der Visschersvloot een geargumenteerd verzoek gericht tot het Departement van Fi nanciën in Den Haag om kwijtschelding of te gemoetkoming te willen verleenen van de aan het Rijk verschuldigde huren van pakhuizen, kantoren, opslagplaatsen enz. Naar wij verne men achtte de Minister van Financiën den toestand in het visscherijbedrijf blijkbaar nog niet van dien aard, dat tegemoetkoming, die in hoogst enkele gevallen kan worden verleend, gerechtvaardigd is. Door het vertrek van de Eerw. Moeder Over ste Virginia van het Mariagesticht aan de Ka naalstraat naar Den Haag, werd met ingang Op de Wattelaan hoek Clarionlaan heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een personen auto, bestuurd door een bewoner van Wormer- veer en een ergens gelegerden militairen wielrijder, tengevolge waarvan laatstgenoemde ernstig werd verwond en zijn rijwiel zoo goed als vernield werd. De auto, die in beslag is ge nomen, werd aanzienlijk beschadigd. De ge wonde is per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem. De po litie stelt een onderzoek in. Zondagmiddag is een begin van brand ont staan in een woning aan de Dirk Hartogstraat, alhier, doordat door tot nog toe onbekende oorzaak een brandend theelichtje met een daar onder liggend kleedje in aanraking kwam. Om dat de bewoners afwezig waren, is het brandje door een in de nabijheid op post staanden sol daat met een emmer water gebluscht. Er werd geen schade aangericht. Concordia-nieuws Met een gehavend elf tal trok Concordia naar Geel-wit, dat nog on geslagen was, om daar „in water en wind" met 41 te winnen. Al spoedig na den aanvang ging van Vliet er tusschen uit, waarna Staats uit een voorzet het eerste doelpunt maakte. Hoewel hierna beide partijen opgelegde kan sen ongebruikt lieten, zag Stevens plotseling den bal in het net verdwijnen, terwijl Staats vcor de rust nog kans zag uit een voorzet van Moos den stand op 03 te brengen. Na de rust bracht Geel-Wit met een mooi doelpunt den stand op 13. Juist voor de scheidsrechter het eindsignaal floot, maakte Lubbe het vierde doelpunt. De aankoop van de gronden van „De Kik vorsch", ter grootte van 5.91.55 H.A., voor den prijs van 61.774 mitsgaders 5000.— veilingkosten, is gisterenmiddag door den gemeenteraad bekrachtigd. Van de verkoopers werd bovendien nog een strook grond van 2600 M2 voor 1— per M2 gekccht, ten behoeve van de verbreeding van de Burgem. Rambonetlaan. Ten slotte kregen B. en W. nog een crediet van 160.409.— voor het als bouwterrein in exploitatie brengen van de aangekochte gronden. Aan H. M. Koning te Santpoort werd een per ceel bouwterrein verkocht aan den Van Tuyll- weg, ter grootte van 882 M3 voor den prijs van 3750.—. Aan J. P. Bierman te Santpoort werd een perceel tuingrond verkocht nabij de Uitendaal- straat, ter grootte van 1.50 H.A., tegen 300.— per jaar. Hierna werd de gemeentebegrooting aan de orde gesteld. Öe algemeene beschouwingen werden geopend door den heer v. d. VEER (S.D.A.P.), die aller eerst breed uitweidde over de ramp van den nieuwen oorlog en daarbij ook wees op de po sitie van de opvarenden der visschersvloot. Spr. vertrouwde, dat men zich de verantwoordelijk heid voor deze greep van personen zal bewust blijven. Wat de begrooting betreft, ondanks de meest vergaande bezuinigingen is een tekort ontstaan van 234.000.waarvoor het Rijk geen bij drage geeft en waarvoor dus geen dekking is. Dat meet vastloopen. Ook andere gemeenten verkeeren in een dergelijke positie. Door de re geering waren maatregelen ontworpen, doch deze zijn niet tot uitvoering gekomen. Thans, nu de Defensie zooveel vraagt, is de oplossing nog veel moeilijker. De zelfstandigheid der gemeen te had Wel eerder moeten worden hersteld. Spr. vroeg of de posten voor werkloozensteun niet te laag zijn geraamd. Het Visscherijbedrijf zal door de tijdsomstandigheden het bedrijf slechts in beperkte mate kunnen uitoefenen. Dezelfde vraag rijst ten aanzien van den post Maatschappelijk Hulpbetoon. De kosten van levensonderhoud stijgen; verhooging v^n de uit- keeringen zal dan ook niet te vermijden zijn. Spr. hoopte dan cok, dat het verzoek van de vakcentrales, om verhooging der uitkeeringen. ingewilligd zal worden. De verhouding in den raad is goed; er is wederzijdsch begrip. Niet tevreden was spr. over de behandeling van spr.'s partij door den bur gemeester. Over openbare werken was spr. te vreden, maar niet vcldaan. Met den aankoop van de gronden van de „Kikvorsch" heeft de gemeente den meest noodzakelijken aankoop ge daan, na „Velserbeek". Het wordt meer dan tijd. dat de gemeente breekt met het uitvoeren van werken in werkverschaffing. De schuilloopgra- ven b.v. hadden normaal kunnen worden uit gevoerd. Spr. bracht hulde aan den wethouder van Sociale Zaken. Teleurstellend vond spr. het, dat de schoolvoeding nog steeds aan particulieren moet worden overgelaten, al had spr. waardee ring voor de wijze, waarop het particulier ini tiatief zich hiervoor inspant. De benoeming van den vierden wethouder is op het juiste tijdstip geschied. De werkzaam heden in het college maakten het noodzakelijk Scherpe critiek oefende spr. op de hetze tegen de benoeming van den vierden wethouder. Men heeft het voorgesteld, alsof met de besparing van het salaris van den vierden wethouder de financieele positie der gemeente gered ware, de werkloozen meer hadden kunnen krijgen enz terwijl iedereen weet, dat geen cent van dezen salarispost voor die doeleinden had mogen wor den gebruikt. Daarmede is een blaam geworpen op den geheelen raad, die dus niet gerechtvaar digd was. Of zou men werkelijk gelooven, dat de heele raad zich voor het karretje van den eenling had laten spannen, die dit „bezoldigde baantje", zooals men het. uitdrukte, begeerde? De heer v. d. Veer besprak hierna de breuk in de katholieke fractie. Gezien de manier, waarop de dissidenten de verkie-zingsactie gevoerd hebben, achtte hij toenadering niet mogelijk. Spr. betreurde dezen gang van zaken, want het maakt gezonde politieke verhoudingen on mogelijk. Voor spr. bestaat er slechts één officieele katholieke fractie, n.l. die, welke de R. K. Staatspartij vertegenwoordigt. Intusschen draagt spr. de grcep-Heeremans geen kwaad hart toe. De S.D.A.P. is bereid met alle groepen samen te werken, wanneer het gemeentebelang zulks eischt. Over de samenstelling van het college zeide spr,, dat er, gezien de verhoudingen in den raad, geen Christ. Hist, en Anti Rev. wethou der tegelijk in het college zitting kunnen heb ben, gelet ook op de Frot. Christ, beginselen van den burgemeester. Daarom is het juist, dat de vierde zetel door een Vrijz. Dem. wordt bezet. Spr. drong verder aan op wat meer welwil lendheid bij het optreden der politie tegenover de ingezetenen, op dit gebied bestaat er een groot verschil tusschen Veisen en andere ge meenten. Spr. vrceg dan nog inlichtingen over de ver houding tusschen den directeur en 't personeel van openbare werken en eindigde met den wensch uit ta spreken, dat ieder zich den ernst van de tijden bewust zal toonen, door eerbie diging van elkanders overtuiging. De heer MAAS (R.K.) zeide zich slechts tot enkele woorden te zullen bepalen, be wijst als hij. zich was van de behoefte in dezen tijd aan daden en werken, meer dan aan woorden. De verkiezingen hebben gestaan in het tee- ken van gezonden volksinvloed. De raad thans heeft vertrouwen te wekken en vertrou wen te geven. Spr. zag de taak van den raad zóó, dat hij in deze tijden het college meer vrijheid van handelen moet geven, opdat het den moeilijkheden beter het hoofd kan bieden. Het lag niet op den weg van spr. om aan één lid van het college hulde te brengen. Hij deed het aan het geheele college. Wat de samenstelling van het college betreft, te dien aanzien kan spr. zich aansluiten bij hetgeen de heer v. d. Veer hierover heeft ge zegd. De financieele positie der gemeente, die niet rooskleurig is, zal nog wel erger worden. Alles wat des Rijks of der Provincie is, moe ten we daarom van ons afwentelen - De heer Maas drong er vervolgens op aan, dat aan jonge menschen, die reeds lang in tijdelijken dienst der gemeente zijn, nu ein delijk eens een vaste aanstelling wordt gege ven. Deze jonge mannen hebben tenslotte idea len, zooals het scheppen van een gezin. Spr. achtte het niet juist om 2500.uit te trekken voor een assistent-geneesheer bij den geneeskundigen dienst. Voor dat salaris krijgt men een jongen man, die Velsen beschouwt als een doorgangshuis. En is het wel tactisch om een jongeman de beoordeeling in handen te geven van gezonde kinderen, terwijl het al moeilijk is om zieke kinderen te beoordeelen? Dit is overigens geen zaak voor leeken en daar om wilde spr. alleen nog zeggen, dat het sala ris te laag is. Hierna besprak de heer Maas den kindertoe slag. Het vorig jaar heeft de Kath. fractie een voorstel ingediend, dat oJ> verzoek van den wethouder werd ingetrokken. Nadien is het een en ander gebeurd. Minister v. d. Tempel zal het voorstel inzake het kinderbijsiagfonds van Mr. Romme overnemen. Principieel is er thans veel van de baan. Maar, omdat kindertoeslag en loon als twee afzonderlijke zaken moeten worden beschouwt en ook omdat de overheid in dit opzicht moet voorgaan, drong spr. er op aan, dat de zaak van den kindertoeslag haar beslag krijgt, vóór de op handen zijn de herziening van loonen en salarissen. Spr. zou willen voorkomen, dat men straks tegen den kindertoeslag aanschopt, als zou hjj een loondrukkende tendenz inhouden, enz. Laat het college er dus naar streven, dat de toeslag vóór de as. herziening zijn beslag krijgt. Wat de volkshuisvesting betreft, wees spr. er op, dat er in drie maanden tijds niet minder dan 600 leegstaande woningen zijn verhuurd. Met het oog hierop vroeg spr. zich af, of het niet goed is, reeds nu iets te doen, wat een stimu lans kan zijn voor de bouwnijverheid. Hierdoor immers zou kunnen worden bewerkstelligd, dat we straks geen crediet-hypotheken, (eerste en tweede!) subsidies, enz. behoeven te geven om in het tekort te voorzien. Naar spr.'s meening is er nu al een woning-tekort. Dit wil niet zeg gen, dat spr. die subsidies niet zou willen geven, maar liever zou hij een stimulans willen geven, waardoor de bouwnijverheid weer behoorlijk aan' den gang kon gaan en waarvan ook nog enkele honderden bouwvakarbeiders zouden kunnen profiteeren. In dit verband wees hij op de ver- effenings-verordening, waarop hij al meermalen een aanval had gedaan. Dj. DE GROOT (Lib.) begaf zich eerst in een diepzinnige beschouwing over de determinatie van den mensch, over de motieven, waarom hij Aan een wissen dood ontsnapt. Een groepje leden der bemanning van de „Simon Bolivar", die bij de ramp van hun schip er het leven konden afbrengen, na behouden aankomst in Londen niet tot de rechterzijde gerekend wilde worden, terwijl hij tegelijkertijd het program van de S.D.A.P. verwierp, als zijnde in strijd met de logica en de natuur van den mensch. De benoe ming van een vierden wethouder vond hij een totaal overbodige uitgave, ofschoon hij verheugd was, dat die vierde zetel door een jong medicus werd bezet. Dr. v. LEUSEN (de vierde wethouder)Ik zou bijna zeggen potdorie! De heer VAN BEEK (V.D.) wilde den raad waarschuwen voor de extreme richtingen. Hij rekende daratoe ook den heer v. Heijst (onafh.). De vragen van den communist Wey over de luchtbescherming, waren ook in andere gemeen ten gesteld. Het gaat hier dus om een opdracht uit een centraal punt en dat wijst er op, dat deze partij de meest moeilijke omstandigheden wil uitbuiten voor eigen propaganda. Spr. verdedigde ook den vierden wethouders zetel en stelde tenslotte voor, de f 2500, die voor een arrestantenwagen zijn uitgetrokken, te bestemmen voor verhooging van het salaris van den assistent-geneesheer en voor subsidieering. De heer TEN BROEKE (C.H.) noemde de benoeming van een vierden wethouder een daad van wijs beleid. De vereffenings-verordening noemde spr. een sombere wolk voor de gemeente. Deze verordening maakt het normaal uitvoeren van een exploitatieplan onuitvoerbaar. De exploitatie van bouwterreinen ligt hier stil. Er is wel animo, maar de verordening maakt het financieel onmogelijk. Spr.'s fractfe diende dan ook een voorstel in, om de verordening zoodanig te herzien, dat normale exploitatie weer mogelijk wordt. Spr. wees nog op de ongemotiveerde critiek op wethouder Dunnebier en vroeg een verkla ring van B. en W. over de verhoudingen bij Openbare Werken. Het mag niet mogelijk zijn, dat de directeur van dezen dienst belemmerd wordt in zijn werk. Hierna werd gepauzeerd In de voortgezette vergadering besprak de heer HEEREMANS (diss, kath.) de oorzaak, welke z.i. tot de scheuring in de R.K. gelederen had geleid. Had men spr. een redelijken aftocht bereid, dan zou hij tot elk offer bereid zijn geweest. Spr. was niet verheugd over deze breuk en hij hoopte dat men weer tot elkaar zou kun nen komen. Den vierden wethouder achtte spr. totaal overbodig. Nu Ged. Staten het besluit evenwel hebben bekrachtigd zal spr. rïen nieuwen wet houder steunen. Voorts vroeg spr. inlichtingen over enkele zaken, zooals de kwestie-Böhm, en over het salaris van den directeur van een der groote gemeentebedrijven", die volgens spr. naast zijn salaris nog pensioen van een vorige functie trekt. De heer v. HEIJST (Neutr.) wees op de Gisteravond kwam de raad der gemeente Heemstede in vergadering bijeen ter bespreking 'van den brief van Gedeputeerde Staten, waarbij aangedrongen werd alsnog te besluiten tot aan neming van het gascontract met de gemeente Haarlem. Vooraf herinnerde de VOORZITTER, jhr. van Doorn, aan de geboorte van den 20.000en Heem- steedschen inwoner. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten adviseerden B. en W. alsnog het besluit, om geen gas van Haarlem te betrekken, in te trekken en tot aanneming van het gascontract met Haarlem te besluiten. De winkelierscombinatie Heemsteeds Centrum had een adres aan den raad gericht, waarin zij als haar meening te kennen gaf, dat aan betrek king van gas van Haarlem verschillende groote nadeelen voor Heemstede verbonden zijn. De heer RIJKES (Lib.) verzuchtte: Was het voorstel tot vernieuwing van de gasfabriek voor de vergadering van 2 Maart maar niet door B. en W. teruggetrokken. Dan ware de gasvoorzie ning in onze gemeente ongestoord doorgegaan. Met verbazing en ontstemming had spr. het advies van Ged. Staten in welk college drie oud-wethouders van Haarlem zitting hebben gelezen. Is het wel als ernstig te beschouwen? Hebben Ged. Staten de notulen van de vorige vergadering wel ingezien? Zouden Ged. Staten zich bezorgd maken over onzen schuldenlast, dan ware 't interessant dien te vergelijken met den schuldenlast van andere gemeenten en zoo noodig met dien van de pro vincie. De heer v. d. ERF (R.K.) meende, dat B. en W. wel niet de illusie gehad zullen hebben, dat de meerderheid van den raad na het schrijven van Ged. Staten van meening zou veranderen Haarlem heeft voor de levering aan Heemstede evengoed ovens te bouwen als Heemstede bij voortzetting van het eigen bedrijf. Spr. zal met evenveel animo als den vongen keer tegen het voorstel tot gaslevering door Haarlem stemmen. De heer KAMERBEEK (R.K.) hield een prin cipieel betoog tot handhaving van het eigen be drijf in belang van Heemstede. De gemeente weet wat zij aan het eigen bedrijf heeft; ophef fing brengt risico's mee. Het aantal gasfabrieken in gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwoners liep over een groot aantal jaren slechts van 34 op 32 terug. Het was spr. in beginsel niet mogelijk mee te werken aan een gas-economische dictatuur, waarmee bij aan neming van het voorstel een begin zou worden gemaakt. Een gezond bedrijf opofferen aan de streek- voorziening past in het kader van de groote gemeenten, die concentratie en centralisatie wen- schen. Hoe willen Ged. Staten nu twee ongelijksoor tige eenheden met elkaar vergelijken. Het gas bedrijf van Heemstede is natuurlijk ingesteld op een kleinere productie dan dat van Haarlem. Het is afhankelijk van het aantal zielen en zal het in bijna alle omstandigheden moeten afleggen tegen die van groote gemeenten. Ook bracht spr. het annexatiegevaar te berde. Heeft onze gemeente het recht tot het behoud van een gezond eigen bedrijf of niet? Haar finan ciën zien er toch niet zoo somber uit, dat een bloeiend eigen productiebedrijf moet worden ge- fusionneerd. Werkgelegenheid, zelfstandigheid en de middenstand zijn ook factoren van groot be lang voor de gemeente. Het was spr. gebleken, dat tal van voordeelen van het eigen productiebedrijf bij omzetting in distributiebedrijf verloren zouden gaan. De heer DE TELLO (S.D.) nam den brief van Ged. Staten nauwkeurig onder de loupe. Hij sprak van een uitermate onhoffelijken vorm, waarin het schrijven gesteld is. In '36 en '38 hebben Ged. Staten nog groote kapitaalsinvesteeringen in ons bedrijf goedge keurd. Waarom kanten zij zich nu tegen deze credietaanvrage Ged. Staten hebben den raad thans in een dwangpositie gebracht. Waarom staan zij thans niet gunstig tegenover ons besluit? De argumen ten van Ged. Staten zijn gebaseerd op het zeer geringe centenverschil. Dat is onjuist. Het be sluit van de meerderheid was op vele andere factoren daarboven gewaardeerd. Mr. VON MAIJENFELDT (A.R.) was van meening, dat Ged. Staten overwogen hebben wat economisch voor Haarlem en Heemstede het beste is. Alle andere argumenten, hoe ernstig ook, zullen een voortzetting van het eigen be drijf wel niet kunnen redden. Dr. MULDER (Vrijz.) voelde den brief van Ged. Staten als een beleediging voor de raads- meerderheid. De heer DISSELKOEN (S.D.) sloot zich aan bjj het afkeurend oordeel van verschillende le den over den brief van Ged. Staten. „Operette achtig", noemde spr. dezen. Dit is niet de ma nier, waarop onze zaken door hoogere instan ties moeten worden behandeld. Ook de houding van B. en W. leek spr. onjuist. Het aan Ged. Staten gegeven antwoord op hun vraag om in- moeilijkheden van Velsen als woongemeente- We moeten gereed zijn om de menschen, die Amsterdam en Haarlem ontvluchten, te ont vangen. Dit kan, wanneer de verschillende dorpjes tot een mooi geheel worden samenge voegd. Dit kan in korten tijd geschieden, maar dan moet de bouwnijverheid gestimuleerd worden. Hierna begaf de heer v. Heijst zich op poli tiek terrein, waar hij sombere verwachtingen had van de groote politieke partijen, die vol gens hem op den terugweg zijn. Voorts had hij gaarne gezien, dat in het college eens wat nieuw bloed was gekomen. Den vrijz. dem. ver weet hij, dat zij om den wethouderszetel, als bijwagen fungeerden van de SDAP. De Vrijz Dem., aldus spr., zijn tenslotte een gezelschap meneeren en mevrouwen uit de SDAP! (hilari teit) De heer HOMBURG (A.R.) besprak eveneens de wethoudersverkiezing en merkte op, dat de „groote broers" reeds bij voorbaat hadden uit gemaakt, dat er geen A.R. m het college zou komen. Men heeft de voorkeur gegeven aan een V.D. Hoewel de A.R. het dus met den gang van zaken niet eens zijn, zullen zij toch loyaal samenwerken. De heer Homburg wees voorts op de nood zakelijkheid, om een reserve-zinker voor het gas te hebben. Die eene zinker onder het ka naal is een angstig bezit. Mankeert er wat aan. dat zitten we zonder gas. Spr. merkte tenslotte op, dat de prijsstijging herziening, vooral van de lagere loonen en sa larissen noodig maakt. De heer STEVENS (diss, kath.) bepleitte af doende verbetering van de Kalverstraat. Het Borgstellingfonds is, volgens spr., wat soepeler geworden. De Middenstand van Velsen heefv thans f 1275 ontvangen. Spr. hoopte dat er soepelheid zal blijven, anders zal spr.'s fractie het volgende jaar voorstellen, eeen bijdrage meer aan het fonds te geven. Spr. vroeg verder, om op feestdagen wat ver makelijkheden toe te staan. Hij achtte invoe ring van een ventverbod noodig en achtte het uit den booze, dat particulieren in het groot kwamen inkoopen. Een inkoopvereeniging van het politiecorps achtte spr. dan ook onjuist. In het algemeen bepleitte spr. de bevordering van een krachtigen middenstand. De heer VAN KLEEF (oud-kath.) stelde voor om den post reclame voor grond- en gas bedrijf (f 6000) te schrappen. Deze réclamé achtte spr. volkomen nutteloos. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdagmiddag 2 uur. Onderstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) lichtingen was van den wethouder. Het cijfer 2.96 is onjuist. Het komt mij voor, dat B. en W. deze cijfers niet hadden mogen verstrekken zonder de toelichting van de bijkomstige fac toren. Het schijnt te zijn, dat hoogeré colleges ons zeer rendabele gasbedrijf op willen offeren aan Haarlem. De geschiedenis 1927 (annexatie) en 1932 schijnt zich te herhalen. De kwestie van het belang van concentratie zou volgens spr. eerst aan de orde komen als alle gemeenten in Z. Kennemerland van een gasbedrijf zouden betrekken. Mr. BAKHUIJZEN-v. d. BRINK meende, dat de zaak is opgeschroefd. De cijfers van den wethouder zijn hier niet feitelijk weerlegd. De brief van Ged. Staten wordt niet op de juiste wijze gezien. Het is practisch een voor bode van een vernietiging van het raadsbe sluit tot het verleenen van een crediet tot ver nieuwing van de gasfabriek. Voor 95 pet. staat dit vast. En dan komen we in een dwangpo sitie. Bij beroep bij de Kroon zullen we langen tfjd in onzekerheid blijven. En wij hebben dan in elk geval een verkeerd resultaat. Wethouder VAN UNEN beantwoordde de sprekers. Dictatuur van Haarlem is door het contract niet, mogelijk. Een onderdeel van het eigen gasbedrijf, het productiebedrijf, is gansch niet gezond. Het gasbedrijf wordt niet opgeof ferd. De annexatievrees zit wel diep bij den heer Kamerbeek. Over de methode, waarop Ged. Staten hebben gemeend, hun zienswijze bekend te moeten maken, kan ik niets zeggen. Dat ligt niet op mijn weg. Roerend ben ik het met den heer De Tello eens, waar hij zegt- Hadden Ged. Staten het besluit maar afge keurd. Het feit, dat er 3 oud-wethouders van Haar lem in het college van Ged. Staten zitten, heeft met de zaak natuurlijk niets te maken. Onjuiste cijfers zijn niet verstrekt. Ged. Staten zullen de zaak wel in den breede bezien hebben. Wanneer de raad bij zijn besluit blijft er; dit door Ged. Staten verworpen wordt, komen wij in een zeer moeilijke positie. De zaak staat nu nog zop, dat de offerte van de gemeente Haarlem thans nog van kracht is. Spr. con stateerde, dat, wanneer men een zeker voor deel van ongeveer 12000, dat ons een stap verder brengt tot tariefsverlaging, nog meetelt, men voor het contract met Haarlem moet stemmen. Wethouder VAN DER POLL had het bejam merd, dat de behandeling van dit contract, dat financieel voordeel brengt, niet bil de begroo ting kon worden behandeld. Deze zaak gaat niet alleen den heer v. Unen, doch het heele colle ge aan. Het was volgens spr. zeer gevaarlijk de overeenkomst niet aan te nemen. Na re- en dupliek kwam het voorstel van B. en W. tot betrekking van gas van de gemeente Haarlem in stemming. Het werd met 87 stemmen verworpen, in de zelfde stemmenverhouding als de vorige maal. BERLIJN, 20 Nov. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft vandaag, den zeer ongunstige» weersomstandigheden ten spijt, de verkennings actie tegen Engeland en Frankrijk voortgezet. BÜ zwaren storm en veelvuldige regenbuien, die vaak slechts een gedeeltelijk zicht toelieten, zij» de baai van Scapa Flow, Schotland, Zuid-Enge- land, de kusten van het Kanaal en Noord- Frankrijk, verkend. De vliegtuigen, welke zes tot zeven uur on derweg waren, brachten waardevolle resultaten mede. In het Noorden en Zuiden is voor gerui men tijd luchtalarm gemaakt. In de omgeving van Londen zijn de verkenners tevergeefs doof jagers en luchtdoelgeschut bestreden. De vijan delijke afweer kon de hoogte der Duitsche toe stellen niet bereiken. Bij het verkennen van he' Noord-Fransche gebied stuitte men niet op te genstand. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deel' mede, dat Maandagavond in het Oosten va» Kent luchtalarm is gegeven. Het alarm duurde bijna twee uur. Het nieuwe gebouw van de Rijks verzekeringsbank aan de Apollolaan te Amsterdam is Maandagmorgen onder zeer groote belangstelling door den minister van Sociale Zaken, Z. Exc. dr. J. van den Tempel, officieel geopend. Onder de zeer vele aanwezigen zagen wij be halve den minister van Sociale Zaken, de oud ministers mr. M. Slingenberg en prof. mr. C. P. M. Romme, den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A Baron Röell, den burgemeester van Amsterdam en de wethouders Boekman, Rustige, Van Meurs en Franke met den gemeentesecretaris mr. S. J. van Lier, voorts den secretaris-generaa; van het departement van Sociale Zaken, dr. A. L. Scholtens, den garnizoenscommandant, luite nant-kolonel W. A. Boswijk, en den comman dant der maritieme middelen, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, den architect ir. D. Roosenburg en zijn echtgenoote, den voor zitter van de Kamer van Koophandel, den heer G. H. Crone en den secretaris van deze Kamer mr. G. M. Greup, den directeur-generaal van den arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke, den secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, mr. ir. A. W. Quint, den president van de Nederlandscbe Bank, mr. Trip, den oud-voorzitter van de R.V.B., den heer V. Noest, den directeur-gene raal van de P.T.T., dr. ir. M. Damme en be stuursleden van de Rijksverzekeringsbank. Toen allen de voor hen bestemde plaatsen in de groote vergaderzaal hadden ingenomen, sprak de voorzitter van het bestuur der bank, dr. H. L. van Duyl, welkomstwoorden tot alle aanwe zigen. Hierna nam Minister VAN DEN TEMPEL het woord, die vooreerst stilstond by den oorsprong en de ontwikkelingsgeschiedenis van de Rijks verzekeringsbank Vervolgens richtte spr. namens de regeering een woord van hartelijken gelukwensch tot den voorzitter, leden van het bestuur en ambtenaren van alle rangen, die aan de Rijksverzekerings bank verbonden zijn. De totstandbrenging van deze fraaie schep ping, aldus ging de minister voort, strekt in de eerste plaats tot eer aan u, mijnheer Roosen burg, den architect. De Regeering heeft ge meend uwe verdiensten te moeten huldigen door u te bevorderen tot Officier in de Orde var Oranje-Nassau. Veel dank is voorts, voor wat betreft het ont werpen van het bouwplan en wat verder uit ad ministratief gezichtspunt met den bouw verband hield, verschuldigd aan een tweetal ambtenaren der bank, n.l. de heeren Tielrooy en ir. Peere boom. Het is mij bijzonder aangenaam u, mijn heer Tielrooy, te mogen mededeelen, dat het H.M. heeft behaagd u te benoemen tot officier MOSKOU, 19 Nov. (D.N.B.) Het Russische telegraaf-agentschap Tass publiceert in de» vorm van een brief uit Helsinki een bericht, dat de huidige phase van de Sovjet-Russisch— Finsche betrekkingen aangeeft. Hierin worde» verwijten geuit tegen de Finsche regeering, die tijdens de onderhandelingen met de Sovjet-Unie een felle campagne tegen Moskou zou hebbe» gevoerd. Bij de aanwakkering der vijandschap tegen de Russen zouden vertegenwoordigers va» de Engelsche militairen een actigve rol gespeel» hebben. Het telegraaf-agentschap wijst in dit verban» op de maandenlange inspectiereis van aen E»* gelschen generaal Kirk in 1925, die naar aa»' leiding van zijn bezoek van dit jaar aan Finland zich er op beroemd zou hebben zelf veel moeit» te hebben besteed aan het tot stand brenge» van militaire gereedheid van het Finsche legel en geen vergeefsche moeite te hebben gedaan. Maandagavond om tieft uur werd brand on'* dekt in het gebouw van den Brabantse!»?» hout- en triplexhandel, directeur H. M. Bere»' de Simons, aan de Boschstraat te Breda. De spoedig gealarmeerde brandweer rukte middellijk met volledig materiaal uit. Het §e' lukte haar den brand in dat dichtbevolkte Se' deelte der stad tot het gebouw van den hout handel te beperken. Dit brandde echter i»e' den geheelen houtvoorraad totaal uit. Slecl»5 enkele zwaar geblakerde muren bleven over. Reeds om half elf kon de brandweer inrukke»' De oorzaak van den brand is tot nu toe ni» bekend. in de Oranje-Nasau-Orde en u, mijnheer pe reboom tot ridder in die orde. Tenslotte wil ik hier nog een woord van hU brengen aan een der medewerkers bij den bo» den heer J- p- Wilbers. aan wie ik de medede» ling mag doen van de verleening van de züv ren medaille, verbonden aan de Orde van Ora je-Nassau. En thans verklaar ik dit nieuwe bankgebo» officieel geopend, met den wensch, dat het lengte van dagen het centrum moge zijn v een in vrede en voorspoed groeiende sociale ve a» i»{ zekering. De volgende spreker was mr. W. M. J. v' Lutterveld, voorzitter van den raad van toezie op de R.V.B. Spr. bracht allen hulde en bood een gescne> aan, n.l. een klok in de kamer van den voo zitter. jj Daarna werd het woord gevoerd door dr. F F. baron Wittert van Hoogland. Wij hebben uitgekozen aan U aan te bi e» negen gebrandschilderde ramen, voorstellen in het middelste raam de beteekenis van c werk der Rijksverzekeringsbank en in de a andere ramen belangrijke onderdeelen van maatschappelijken arbeid. Alzoo is daarin alK beeld de arbeid der textielarbeidrs, der rr.V werkers, der bouwvakarbeiders, der metaal werkers der hoogovenarbeiders, der boeren tuinders en der scheepsbouwers. Voorts werd nog het woord gevoerd door voorzitter van het N.V.V., den heer E. KuP^ Deze sprak namens de vier groote vakcentra in Nederland. elJs De heer Slicker Cramer vestigde vervol® --U» f, de aandacht van de aanwezigen op de nr. fe: schildering, welke door het personeel aan. bestuur was aangeboden. Daarna booa hl) oorkonde aan, waarmede het geschenk ambtenaren werd compleet gemaakt. Op het einde van deze plechtigheid naIIL(ie heer Van Duyl nogmaals het woord, tene1 de gevers van de waardevolle geschenke» danken. Moge het ook hier gelden, aldus dat geschenken de vriendschap onderhoud Tenslotte maakten de aanwezigen een ^et' gang door het gebouw, voorgelicht door schillende groepleiders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4