NAJAARSPRODUCTIE VAN-EEN KATHOLIEKE UITGEVERIJ HET KATHOLIEK GELOOF REDDERS DER MENSCHHEID De Toorts actief Nobelprijswinnaars en hun arbeid BOEKENNUMMER 9 DIT najaar is ondanks oorlog en mobilisatie toch weer rijk aan nieuwe, fraaie uitgaven op al lerlei gebied. Immers ook, of liever juist, in zware tijden moet het cultu- reele leven verzorgd word-.n. Een van de bedrijven, die daaraan altijd een belangrijk deel hebben, is de uitgeve rij. En onder de cultureel oelangrijke uitgevers mag de sinds e^nige jaren bestaande uitgeverij „De Toorts" te Heemstede zeker genoemd worden. Al zeer actueel en interessant is het boek van Hilaire Belloc: „Herstel van privaatbezit", dat voor eenige weken verscheen. Belloc hij is ook in Ne derland populair, en terecht! ver telt in dit boek op boeiende wijze hoe de Distributistische Liga, waarvan Chesterton de groote promotor was, zich denkt het ideaal: eigendom voor iedereen, tot werkelijkheid te kunnen maken. Het Distributisme wil, in tegenstel ling van Kapitalisme en Communis me, een verdeeling (distributie) van den eigendom, niet door geweld maar door de vorming en den opbouw van het klein- en middelgroot bezit. Om dit te bereiken moet eerst de menta liteit van den modernen mensch ver anderen. Belloc wil n.l. een verlangen naar vrijheid en eigendom, wat in zoovelen absoluut niet meer leeft, we derom tot leven wekken en dan den weg wijzen waarlangs opnieuw te be reiken is: economische vrijheid voor iedereen. Belangrijkwoor het instandhouden van de cultuur is het kennen van de cultuur onzer voorouders. Onze tegen woordige is daarop immers gegrond vest. „De geschiedenis van de Nederland se Letterkunde" door Dr. II.. Moller, dit kloeke, oorspronkelijke werk, waarvan nu reeds de vijfde druk ver scheen, geeft in 465 bladzijden heel het rijke literaire leven van Neder land weer, vanaf het allereerste be gin tot nu toe, met zijn opkomst-, bloei- en vervalpenod.es; gezien van uit principieel Katholiek standpunt Consequent en duidelijk van opzet geeft het boek een fraai afgerond beeld van de Nederlandsche litera tuur in aantrekkelijken, boeienden stijl: alles wat een belangstellende in de literatuur interesseert vindt hij in korte hoofdstukken geschetst. De bladzijden aan Vondel gewijd zijn een kabinetstukje op zich. Dan brengt „De Toorts" dit najaar nog 'n verrassing voor de vele bewon deraars van Helene Halusehka, n.l. haar boek „Wat is nu goede toonV" vertaald door Mevr. Alb. Schelfhout— v. d. Meulen. Het sluit prachtig aan bij Haluschka's overbekende, geestige werkjes over den man en de vrouw. Het is onnoodig dit frissche, moderne boek, dat begint waar het oude boek van „Madame Etiquette" ophoudt, nog speciaal aan te bevelen. Het begint, waar enkel „goede manieren" iemand in den steek zouden laten, als hij niet tevens een goed hart en een geest zonder vooroordeelen heelt. Een boek voor het dagelijksche leven. Niemand is zoo welgemanierd, dat hij de men taliteit van dit boek kan missen en het ongelezen laten. Nuttig zijn vooral ook de vergelijkingen met de gewoon ten en omgangsvormen in ai dere lan den, die soms zoo heel typisch van onze opvattingen verschillen, en die men beslist moet kennen, wil men zijn buurman uit een ander land eenigs- zins begrijpen. Al vaak is door de mensehen van de practijk gewezen op het groote tekort aan goede katholieke meisjesboeken, zoowel aan het echte jeugdboek voor het jongere meisje, als aan den jeugd roman in het genre b.v vair Diet Kra mer. „De Toorts" brengt dit najaar van beide soorten een zeer geslaagd exemplaar. „Alles komt terecht" door Annie Möllmann voor de aankomende bakvisch, en „Meisjes met een baan" door Jo Nabben voor oudere meisjes. Beide vlot geïllustreerd en boeiend tot 't eind. Boeken „om te hebben", met dieperen inhoud dan het gewone massaproduct, en zooals alles van deze uitgeverij: in een zeer verzorg den vorm. „Alles komt terecht" begint op een Mulo-school en speelt verder in een sanatoriumen alles komt inderdaad „terecht". „Meisjes met een baan" is een boeiende meisjesroman met vaart en verve geschreven, die zich afspeelt in het moderne milieu van een groot modemagazijn met on berispelijke cheffinnen, vlotte ver koopsters, lastige chique klanten en niet te vergeten den loopjongen uit de volksbuurt en nog vele anderen. Een boek, afwisselend vroolijk en ont roerend. In de reeks „Katholiek Réveil" ver scheen van de bekende psychologe Dr. Maria Montessori een werkje: „God en het kind". Deze fijnzinnige bro chure zal het inzicht van de lezers in de kinderziel kunnen verdiepen. Hier mogen we ook nog even wijzen op het tijdschrift voor katholieke cul tuur, dat „De Toorts" uitgeeft tezamen met P. Brand: het maandnlad „Bou wen", dat zijn achtsten jaargang ver groot en vernieuwd is ingegaan. Het is een orgaan „voor idealistische har ten en beperkte beurzen" zooals de redactie het noemde, een orgaan van opbouwende strekking, dat er naar streeft ideaal en werkelijkheid in het katholieke openbare leven aan eikaar te toetsen. Een uitgelezen staf van redactioneele medewerkers, en de re dactie zelf, gevormd door idealistische jongeren, die reeds bekendheid ver wierven, waarborgen een cultureel- Delangrijken inhoud. Een tijdschrift voor allen, die practisch werken aan de katholieke cultuur. Tenslotte wordt de rij gesloten en we mogen wel zeggen bekroond met: „Het antwoord op de onrust van den modernen geest" door P. R. Bernard O.P., voordrachten over het wezen van het Christendom, vertaald uit het Fransch door p. fr. C. A. Terburg O.P. met een voorwoord van p. lector J. Dito O.P., voorzitter van den K.R.O. Een knap en warmgeschreven plei dooi voor den modernen, zoekenden mensch; een kracht en een troost voor hen, die reeds in Christus' Goddelijke zending gelooven. De schrijver tracht de Goddelijke Boodschap zóó tot den modernen mensch te brengen als zij zijn voorouders bereikte: als de Blijde Boodschap, welke ons is meegedeeld op eenvoudige wijze en verirouwelij- ken toon, terwijl zij alles doet tril len tot in het diepst van onze ziel, 'omdat ze in ons binnendringt als God zelf. Hij is daarin volkomen ge slaagd. Zóó eenvoudig-begrijpelijk en toch geenszins oppervlakkig leidt hij de lezers in in de volle Openbaring van Gods geheimen aan de mensch- heid, van Christus' Goddelijk genade leven in de door Hem verloste zielen. Sinds den zomer, toen deze Uitge verij het bekende standaardwerk bracht: „Het Katholieke Gelocf" van Prof. Dr. Ign. Klug, met een voor woord van den Aartsbisschop, een boek dat alom met de grootste in stemming werd ontvangen heeft „De Toorts" katholiek Nederland weer een keur van belangrijke en goede boeken geschonken. IN opdracht van het katholiek co mité van actie „Voor God" ver scheen bij de uitgeverij „De Toorts" te Heemstede een Nederland- sche vertaling en bewerking van het degelijke en veelgebruikte handboek, hetwelk prof. dr. Ignatius Klug wijd de aan de uiteenzetting en verdedi ging van de katholieke geloofsleer, en practijk. De Nederlandsche titel luidt: „Het Katholieke Geloof", en de Neder landsche uitgave wordt ingeleid met een voorwoord van Z. H. Excellentie dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. De tekst is voor Nederland bewerkt door prof. dr. N. Steur van het seminarie te Warmond, H. J. van Deurssen van het seminarie Hageveld en H. J. Wachters, rector te Hilversum. „Dit werk zoo betoogt Mgr. de Jong in het voorwoord is op de eerste plaats bestemd voor katholie ken. Zij zullen er rijke stof in vin den om hun geloofskennis te verdie penDoch het moge ook vele n iet katholieken bereiken, die een ant woord zoeken op de groote levensvra gen en een vasten grondslag voor de zedelijke orde." Teneinde dit laatste verlangen te bevredigen, heeft het comité van actie „Voor God" een groot aantal exem plaren van dit degelijke boek verspreid onder andersdenkende intellectuee- len. Over het algemeen Lebben dezen het werk dankbaar ontvangen. Het biedt hun in overzichteiijken hand boekvorm een antwoord op vele vra gen, die men zich stelt, wanneer men, buiten de Katholieke Kerk staande, haar instellingen en gebruiken over weegt. Voor het wegnemen van mis verstanden en onjuiste inzichten is dit werk bijzonder dienstig. Enkelen zul len in de rondzending van het boek misschien een gevaarlijke ..Roomsche propaganda" hebben afgekeurd; de meerderheid heeft beter de bedoeling- begrepen en wij spraken verscheidene niet-katholieke geleerden, die dit werk geheel of gedeeltelijk hadden gelezen of bestudeerd, en die er zich geest driftig over uitlieten. Het trof ons echter, dat eenigen den indruk had den ontvangen uit de lezing van dit boek, als zou de verkondiging der evangelische naastenliefde op den achtergrond raken, vergeleken bij de hiërarchische gezagsopvatting, die zich ook tot het staatsleven eenigszins uitstrekt, zoodat de conclusie getrok ken werd: de Katholieke Kerk is na der verwant aan fascisme en nazidom dan zij wil weten. Hoewel deze gevolg trekking niet houdbaar is, wilden wij er toch terloops de aandacht op ves tigen, omdat men bij de verspreiding De belangstelling, welke de mensch- heid van enze dagen toont voor de problemen op medisch gebied, en haar interesse voor films of ro mans met een dergelijke strekking, is even merkwaardig als evident. Deze belangstelling nu heeft ertoe geleid, dat degenen, die herauten zijn van de brigade der menschenredders, de handen ineen hebben geslagen, om deze menschheid een gids te verschaf fen, die hen betrouwbaar en zeker zou leiden langs de vele moeilijke pa den van de geneeskundige wereld. Het resultaat van deze samenwer king is tot uiting gekomen in het boek „Redders der menschheid", waarvan dr. Kellner Daniel de schrijver en dr. Huddleston Slater de bewerker was. Het werk, dat binnenkort verschijnen zal bij J. M. Meulenhoff te Amster dam, is gebaseerd op den wetenschap- pelijken arbeid en deszelfs resultaten van diegenen, die hun onvermoeiden en energieken arbeid voor het heil der menschen zagen beloond met den Nobelprijs. Verre van een z.g. „populair" werk te zijn is dit boek toch een lezens waardige handleiding, óók voor hen die niet thuis zijn op dit interessante maar moeilijk begaanbare gebied. De schrijver heeft eenvoudig opgeteekend cn op de eerste plaats bevattelijk weergegeven, wat hij in de annalen van het Nobel-instituut vond opge teekend over degenen, die hun arbeid zagen beloond met de hoogste onder scheiding. Zooals de bewerker in zijn voor woord terecht opmerkt, werd door deze methode 't gevaar verkleind, dat de helden van dit interessante werk ai te romantisch en al te luisterrijk zouden worden beschreven. Hetgeen dan immers zou geschieden ten na- deele van de materie zelf, de materie, welke niet diende om hén groot te maken, die er zich mee bezig hielden, maar louter en alleen om door diege nen te worden groot gemaakt, die zich met niet genoeg te roemen onbaat zuchtigheid en ten koste van vele offers in dienst stelden van de menschheid. Trouwens de persoon van schrijver- van apologetische boeken zich gerust eens mag afvragen, welken indruk zulk een actie maakt. Zeker is het ge tal ontevredenen verre in de minder heid, en de meeste andersdenkenden hebben dankbaar te kennen gegeven, dat zij dit boek uitermate nuttig en degelijk vonden. Doch niet alleen de buitenstaan der, die weten wil, wat de Katholieke, Kerk leert (en ook wat zij niet leert!) heeft in dit boek een veiiigen gids. Het is, gelijk de Aartsbisschop schreef, vooral ook voor geloofsgenooten be stemd. Immers er zijn zoovele punten, waaromtrent men gaarne eens precies naslaat, wat de zuivere kerkleer is. Er zijn zoovele opmerkingen, waartegen men gaarne het juiste antwoord ge reed heeft. Welnu in al deze opzich ten biedt „Het Katholieke Geloof" een solide, goed verantwoorde en toch voor theologisch niet-bestudeerden een duidelijke voorlichting. Het is dan ook een boek, dat in de bibliotheek van den ontwikkelden katholiek niet mag ontbreken. De stof is buitengewoon overzich telijk behandeld, de betoogtrant is helder, zakelijk en overtuigend, de stijl is bondig, de indeeling der hoofd stukken is logisch. Door een onder scheid tusschen groote letters en klei ne letters komt het belangrijke dui delijk naar voren; terwijl vele objec ties inzichtrijk worden behandeld. Theologische of wijsgeerige termen worden voor den leek verklaard. Zelfs vrij veel gebruikte woorden als „auto noom" en „econoom" worden etymo logisch verklaard, opdat men de be doeling lichter begrijpe. Zoo is dit handboek van ruim 720 bladzijden een rijke bron van kennis. Bovendien is er speciaal ten gerieve van Neder landsche gebruikers een uitvoerige en goed verzorgde litteratuuropgave aan toegevoegd, waarin ook een opsom ming wordt gegeven van mystieke ge schriften, heiligenlevens, boeken over moderne geestesstroomingen, enz. Wij kunnen dit handboek dus met warm te aanbevelen. Ja, wij achten het een werk, dat noodzakelijk mag heeten, en dat ieder met vrucht raadpleegt. zoowel als bewerker staan er ons borg voor, dat hier slechts sprake kan zijn van een serieus werk, wars van alle zucht naar sensatie en gewin. Zooals we reeds opmerkten, behoeft dit boek niet te worden beperkt tot oen kring van hen die apostelen zijn op het gebied der geneeskunde. Ook voor den eenvoudigen leek of althans voor den out-sider, die voor de medi sche wetenschap slechts een eerbie dige bewondering kan hebben, is deze lectuur bij uitstek geschikt Zij gaat op de problemen niet al te weten schappelijk in en zonder banaal te worden of te ontaarden in een opper vlakkige kroniek vertelt zij vlot en als het ware voor de vuist weg, wat nu wel de ervaringen, successen en te leurstellingen waren van hen, die de pioniers zijn op het veelomvattende terrein van de geneeskunde. De schet sen, die vóór alles getuigen van een zakelijke waarheidsliefde, zijn sober, maar desniettemin toch zeer boeiend. Zij hebben het spontane, het interes sante van een eerlijke bedoeling en dan hebben schrijver en bewerker met liün talent aan de stof zelf genoeg, om ook werkelijk interessant te schrij ven en hun theorieën daar te prediken waar zij zulks noodig en gewenscht achten. De twee en veertig doktoren, die zich vanaf het jaar 1900 tot op heden met den Nobelprijs zagen be kroond, hebben in dit werk allen een plaats gekregen voor de geschiedenis van dat onderdeel hunner weten schap, waarnaar hun speciale belang stelling en tevens hun talent uitging. En zoo werd dit boek feitelijk een ragmentarisch en incompleet werk, omdat hier natuurlijk van eenig systeem bij de samenstelling geen „prake kan zijn. Maar toch heeft het :ijn groote beteekenis omdat het velen in deze veelal slechts voor insiders bestemd en geschikt geachte stof een bescheiden inzicht kan geven. En daar het dit doet zonder franje, zon der romantiseering, zonder dramati seering, kunnen we dankbaar zijn voor dit boek, dat ongezonde nieuws gierigheid door zijn zakelijken een voud in de kiem smoort, maar voor nen een waardevolle leidraad is, die, leergierig als zij zijn, een bescheiden blik wenschen te werpen in het hei ligdom, waar diegenen werkzaam zijn, die hun beste eigenschappen in dienst stellen van den evenaaste. Verheven voorbeeld in deze benarde tijden. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 13