Gemeente biedt geen gunstiger perspectieven voor 1940 Uk •zeg Aspirin D Kabouter Flip en zijn vriendje Wip In een geheimzinnig O i De redding van Engel Koper WAAS GEHULD STEUNVOORSTEL DE REGEERING mm DONDERDAG 23 NOVEMBER 1939 NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. Onze regeering nrotesteert Verzet aangeteekend tegen de Britsche represaille maatregelen Geen gunstiger perspectief Vlucht door posten UITSPRAKEN RECHTBANK Vrijgesproken GOUD, ZILVER EN SIERADEN ONTVREEMD VELDWACHTER MISHAN DELDE BURGER Ned. Natuurhiat. Vereeniging Afd. Haarlem Toelichting op het omwisselings aanbod R.K.B.C. HAARLEM Vreugde en blijdschap te Zand' voort over een doodgewaande NAAR HET ENGELSCH F""»l STAD P,. en W. hebben heden aan den raad aan geboden de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1940. Het bijpassend raadsstukje is ditmaal in drie deelen gesplitst. Eerst wordt een over zicht gegeven van de diensten 1938 en 1939, dan wordt het financieel aspect der jong geborene besproken met de omschrijving van de ongunstige en gunstige factoren, die tot zijn uiterlijk hebben bijgedragen. Deze wèek meldden wij reeds, dat het na- deelig saldo over 1938 in werkelijkheid bedraagt f 16.627.36, een niet onbevredigend resultaat. De vaststelling van renteloos voorschot en belastingbijdrage heeft inmiddels plaats gevon den. Als uitkeering werd ontvangen f 824.800 of f 2370 minder dan op de begrooting als extra- en belastingbijdrage was uitgetrokken. Voor wat den dienst 1939 betreft brengen B. en W. in herinnering, dat voor het verkrijgen van evenwicht tusschen de gewone inkomsten en uigaven een extra- en belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds moet worden geraamd van f 1.454.033.87. Gedeputeerde Sta ten maakten echter opmerkingen en uitten be zwaren dat op den gewonen dienst de aflossing van f 145.000.van de geldleening, aangegaan voor de tekorten van 1936 en 1937, voorkwam Het werkloosheidssubsidiefonds draagt niet bij in oude tekorten. De post „onvoorzien" is met f 35.000.vol doende voorzien. Uitgetrokken was f 60.000. Eenige wijzigingen in de begrooting 1939 zullen dan ook moeten geschieden. Het tekort, waarin door de bijzondere overheidshulp zal moeten worden voorzien, is thans teruggebracht tot f 165.000.—. Het zal wel geen verwondering wekken dat het financieel aspect voor 1940 geen gunstiger perspectief biedt dan dat voor 1939. Hoewel de budgetaire positie der gemeente langzamerhand op een min of meer stabiel vlak was beland, geven de verwachtingen voor 1940 geen aanleiding om van het begin eener opwaartsche beweging te spreken, zuiks te minder in verband met den inmid dels ingetreden oorlogstoestand, die de on zekerheid ten aanzien van de gemeentelijke financiën in belangrijke mate heeft ver groot. De omstandigheid, dat een ook maar eenigs- zins oppervlakkig beeld van den invloed van den borlogstoestand op de gemeentelijke finan ciën zelfs niet bij benadering is te verkrijgen, heeft ons er toe geleid bij de begrooting hier mede geen rekening te houden. Een nieuwe factor van onzekerheid betreffen de de toekomst der gemeentelijke financiën wordt ook nog gevormd door de voornemens der re geering inzake de financiering der werkloos heidslasten en de saneering der gemeentelijke financiën. Mochten deze voornemens tot uitvoering komen dan vervallen in de toekomst de extra- en belastingbijdrage. Daar staat dan steun in anderen vorm tegenover en nu is het maar de vraag of de verandering gun stiger perspectief voor onze gemeente zal openen. Het tekort voor 1940, waarin door extra-bij- liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! dragen moet worden voorzien, is geraamd op f 1.404.651.48; dit is f 49.568.39 minder dan de raming van het vorige jaar. In het tekort voor 1939 zijn echter nog inbegrepen de posten, die o pwensch van Gedeputeerde Staten moeten worden afgevoerd. Is dit geschied, dan is het tekort rond f 1.482.000. In feite is de nieuwe begrooting derhalve f 120.600.ongunstiger dan die voor 1939. Dit onguntige verschil kan reeds met een tweetal posten worden opgelost: lagere uit keering gemeentefonds f 61.000.meer rente van kasgeld f 75.000.Verdere ongunstige fac toren zijn meer nadeelig saldo Maatschappelijk Hulpbetoon f 65.000.Deze kwestie zal nader onder het oog worden gezien, want de raming geschiedde volgens de uitkeering over de eerste acht maanden van 1939. De post voor den distributiedienst is geraamd op f 100.000.waarvan f 15.000.voor rekening der gemeente is en de rest voor het rijk. Men weet natuurlijk niet hoe het met dezen post verloopen zal. Voor de luchtbescherming zal f 31.000.noodig zijn. Deze post is voorloopig bij onvoorziene uitgaven ondergebracht. Het totaal der ongunstige factoren culmineert in een bedrag van f 300.000. Daartegenover staan gunstige factoren die een bedrag van f 165.000.veroorzaken; f 46.000 extra batig saldo electriciteitsbedrijf, waterbe drijf en slachthuis, f 56.000 minder nadeelig saldo woningbedrijf, en f 63.000 hoogere op brengst van belastingen. Een vlucht door de 1144 pesten llvert ons de volgende interessante gegevens op: De zakelijke belasting op het bedrijf ver dwijnt langzaam. Voor dit jaar was de op brengst geraamd op f 80.000, voor 1940 op f 70.000. Het eigenaardige is echter, dat tot nu toe over 1939 werkelijk is ontvangen ruim f 110.000. Een bof van ruim f 40.000! In 1940 werd weer een volkstelling gehouden, waarvoor f 1000 is uitgetrokken. De subsidies zijn gelijk gebleven, zoodat de H. O. V. weer f 15.000 krijgt en de R.K. Lees zaal f 3800. De kosten van de Stads-bibliotheek en lees zaal zijn gestegen volgens raming van f 49.632 tot f 52.088. De kosten van de Concertzaal zijn op f 9629 (f 8813) geraamd en van den stadsschouwburg op f 8811 (f 9619), het een dekt het ander dus. Het Bureau voor registratie van jeugdige werkloozen zal, ondanks de uitspraak van den minister, worden voortgezet. De kosten nemen toe -an f 5292 tot f 6194. Ook het presentiegeld voor de raadsleden is hooger geraamd en van f 4500 gebracht cp f 5500. Meer vergaderingen? Vcor reclame is weer f 500 beschikbaar, voor Haarlems Bloei f 2500. De postpensioenen en wachtgeld wethouders is gebracht op f 8378 (4833) in verband met het wachtgeld voor oud-wethouder v. d, Wall. Op lichamelijke Opvoeding wc-rdt bezuinigd. Geraamd is f 38.252 (f 42.185). De opbrengst eer vermakelijkheidsbelasting is weer geschat op f 165.000. De kosten bescherming tegen luchtaanvallen zijn van f 3437 op bijna f 8000 gebracht. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. In tegenwoordigheid van H. Af. de Koningin zijn hedenmorgen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de twee gebrandschilderde gedenkramen, die door de huldigings commissie 1938 namens de burgerij zijn aangeboden in verband met het regeerings- jubileum der Vorstin, officieel overgedragen. De Koningin, luisterend naar de rede van mr. L. Trig Een 59-jarige dame uit Heemstede was ten laste gelegd, dat zij door hoogst roekeloos rijden op den Kruisweg bij het stoomgemaal de Cru- quius een aanrijding had veroorzaakt, waar door een automobilist, die van tegenovergestel de richting kwam, ernstig gewond werd er. an derhalve week buiten bewustzijn bleef. De Officier van Justitie eischte twee weken geleden f 100 boete of 35 dagen. De Rechtbank sprak de dame vrij. Een 22-jarige en een 29-jarige inwoner van Haarlemmermeer hadden op 6 Mei van dit jaav zich toegang verschaft tot het huis van een Duitschen Israëliet en daar van de slaapkamer goud, zilver en sieraden ontvreemd. De Israëliet was des avonds met zijn heele gezin uitgegeaan en toen hij terugkwam vond hij zijn heele huis in wanorde. Hij miste aan stonds het goud, zilver en de sieraden. De officier van Justitie eischte tegen den eenen verdachte, die nog een blanco strafregis ter had, een gevangenisstraf van 8 maanden en tegen den ander 1 jaar en 6 maanden. MY. van Giffen, raadsman van den ver dachte met het blanco-strafregister, vroeg een gecombineerde straf en verder clementie. Mr. Rommelingh, raadsman van den anderen verdachte, vroeg de rechtbank rekening te hou den met het feit, dat verdachte ook in een ander arrondissement terecht staat. Uitspraak 7 December. Twee weken geleden stond voor de Kaarlem- sche Rechtbank een rijksveldwachter uit Wor- merveer terecht, beschuldigd van het feit, dat hij een burger, die bij hem kwam om te spre ken overeen bekeuring het huis uitgetrapt en geslagen had. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van een week geëischt. Uitspraak: con form. Een zeer duidelijke en belangrijke lezing hield gisteravond Dr. K. B. Boom uit Boskoop over bovenstaand onderwerp. Teneinde den invloed van de kolonisatie op den natuurlijken plantengroei te kunnen behan delen, gaf spr. eerst een beknopt overzicht van de bevolking. De oorspronkelijke bewoners, de Berbers, kleine menschen, met eenigszins Mon- goolsche trekken, zijn door verschillende stam men geplaagd. Allereerst door de Romeinen, vervolgens waren er twee invasies van Arabie ren; na de Turken en Spanjaarden kwamen in het begin van 1800 de Franschen. Deze hebben in een 100 jaar heel wat met hun kolonisatie bereikt; doch de Berbers trokken zich terug in de bergen, in talrijke moeilijk bereikbare dorp jes. 40 pCt. van de planten van het Middelland- sche Zee-gebied zijn endemisch, d.w.z. dat deze planten alleen aan de Middellandsche Zee voor komen. Op 40 K.M. afstand van de Middellandsche Zee is de bodem 700 M. gestegen en vindt men van onder naar boven gerekend een planten groei van subtropisch naar subpolair. Na de Erica, brem e.a. komen de vrij dichte olijven- bosschen met ondervegetatie. Dan volgt het eikenwoud; allereerst de kurk-eik, Quercus su- ber met hulstachtige bladen; de Q. Mirbeckii en zeldzamer de Q. castaniaefolia. Dan vol gen Coniferen en de Ceders. Op den berg Ba- bor groeit Abies numidica, een boom, die al leen daar voorkomt, waarschijnlijk tengevolge van het feit, dat de Noordhelling van de Babor de vochtieste streek van N.-Afrika vormt. De uit N. richting komende, boven de Mid dellandsche Zee verzadigde wind condenseert tegen de eerste bergketen, en daar valt dus veel regen, terwijl vlak daarachter woestijngebied volgt, want dan is de wind zijn vochtig gehalte vrijwel kwijt. De zeereis verliep voorspoedig en na een week kwamen ze aan het einde van den tocht. Ze namen afscheid van den kapitein, die hun een prettige verdere reis toewenschte. Het schip zou enkele weken voor anker blijven liggen. De steen rolde al weer lustig verder en weldra kwamen ze in een groote stad. Slanke witte torens en vergulde koepels van vele kerken schitterden in het zonlicht. Door tallooze nauwe straten en steegjes bewoog zich een bonte men- schenmassa. De vriendjes keken zich de oogen uit. De menschen hier hadden allen een bruine gelaartskleur en donkere oogen. Overal heerschte lawaai mi de grootste wanorde. De kinderen zagen er smerig en vuil uit. Over den groei der Ceders vertelde Dr. Boom vele bijzonderheden. Een Cederbosch zonder on dervegetatie is ten doode opgeschreven; wil men een dergelijk bosch herstellen dan is het noodzakelijk er den steeneik Q. Hex in te bren gen. Die maakt de omstandigheden voor ae kiemplantjes van de Ceder, die graag in de chaduw s.aan en den humus van Q. Ilex benut ten gunstig. De kiemplantjes ontwikkeien zich, groeien omhoog en verdringen tenslotte den steeneik. De in de bergen teruggetrokken Berbers hou den schapen en geiten; deze dieren eten de on- dervegetatie af, de wortels van de boomen ko men bloot, de regens spoelen den humus weg, evenals de fijnere kleideeltjes. Een boschlooze vlakte ontstaat, waarop alleen een bepaald gras groeit; doch ook dit grasbultenlandschap ver dwijnt bij de steeds verder schrijdende verwoes ting van dezen toch vruchtbaren grond. Door bevloeiing poogt men sommige terreinen te herstellen. Zoo kregen we nog enkele kunst matig bevloeide dadelaanplantingen te zien. In de toelichting op het voorstel tot omwisse ling van iy2 pet. obligaties der N.Z.H.T.M. en der 2o. N.H.T.M. in 3 ij pet. preferente aandeelen van de E.SM. (zie Avondblad 22 Nov.) wordt o.a. het volgende gezegd; Het verloop der bedrijfsuitkomsten gedurende de laatste jaren wekt de verwachting, dat na de sterke daling der opbrengstcijfers in de jaren na 1930, gedeeltelijk weer een zekere stabiliteit in de opbrengsten is ingetreden, zij het ook op een belangrijk verlaagd peil. Bij de huidige kapitalisatie is het exploitatie overschot echter niet toereikend om eenerzij ds aan de rente- en aflossingsverplichtingen te vol doen en om anderzijds tevens jaarlijks uit dit overschot te putten de middelen, die noodig zijn voor vervanging van verouderde activa. Deze toestand moet op den duur zeer nadeelige ge volgen hebben voor de crediteuren der vennoot schap. In de tegenwoordige omstandigheden zou het zeker niet in het belang van obligatiehouders en overige crediteuren op langen termijn zijn, in dien tot liquidatie van het bedrijf zou worden overgegaan. De uitkeering bij liquidatie zou voor de N.Z.H.T. in het gunstigste geval 25 pet. kun nen bedragen, terwijl zij bij de andere vennoot schappen nog belangrijk lager zou blijken te zijn. Bij waardeering der verschillende activa, vol gens in de toelichting genoemde grondslagen, ontstaat een belangrijk reorganisatieverlies, dat gedekt moet worden door een vermindering van de hoofdsom der leeningen. Daarbij moet er naar gestreefd worden de constructie te vereenvoudi gen, hetgeen het best bereikt wordt door alle aandeelen en schulden der verschillende ven nootschappen in een holdingmaatschappij in te brengen. De Nederlandsche Spoorwegen zijn bereid aan de totstandkoming van dit plan mede te werken door het aandeelenkapitaal der Electrische Spoorweg Maatschappij, dat geheel in bezit van de N. S. is, voor dat doel beschikbaar te stellen. Zij zijn echter bovendien bereid hun schuld vorderingen op gelijke basis als obligatiehouders te verwisselen in gewone aandeelen der holding maatschappij, terwijl obligatiehouders 3'A pet. preferente aandeelen zullen ontvangen. Blijkens de balans bedraagt het reorganisatie- verlies in totaal 11.932.575. welk bedrag aller eerst verminderd moet worden met de aandee lenkapitalen der betrokken maatschappijen, waarna blijft te dekken ƒ5.103.075, waarvan ten laste van obligatiehouders en crediteuren 4.310.250. Het totaal bedrag der diverse leeningen be draagt: N. S. leeningen onder borgstelling ƒ5.637.500, N. S., leening 2e N.H.T. ƒ420.000, obligatieleeningen N.Z.H.T. 1.985.000, 2e N.H.T. 578.000, waarvan 50 pet. is 4.310.250. Het pen sioenfonds brengt geen offer. Na het tot stand komen van de transacties zal de E.S.M. eigenaresse zijn van nagenoeg alle aandeelen van de maatschappijen, die tot het concern behooren. Het ligt in het voornemen de toekomstige winstverdeeling als volgt te regelen. Uit het netto overschot wordt eerst 3% pet. betaald op de pref. aandeelen, daarna wordt voor zoover het winstsaldo zulks toelaat 3V2 pet. uitgekeerd op de gewone aandeelen. De even tueel dan nog resteerende winst wordt beschik baar gesteld voor de restantbewijzen, totdat deze in totaal 500 per stuk hebben ontvangen. Op basis van de tegenwoordige bedrijfsuitkomsten wordt het preferente dividend ruim 3 maal ver diend, zoodat de tegenwoordige obligatiehouders, indien geen ernstige stoornis der bedrijfsinkom- sten intreedt, vrijwel verzekerd kunnen zijn van een regelmatige uitkeering van 3>/2 pet. dividend op de preferente aandeelen. De openingsbalans van de E.S.M. zal luiden als volgt: Activa o.a.: onroerende goederen ƒ728.642, deelnemingen ƒ44.125, vorderingen op aanver wante maatschappijen 3.791.683, liquide mid delen 60.318. Passiva o.a.: pref. aandeelen ƒ1.281.500, ge wone aandeelen 3.028.750, schulden aan aan verwante mij en ƒ314.519. Zondag as. 26 November organiseert boven genoemde club haar le Bridge-drive van het seizoen. Deze drive (om zeer fraaie prijzen) belooft een heerlijke bridge-middag te wor den. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door: C. van Vessem, Dubbele Buurt 17 R., telef. 11682, Ir. F. Kubatz, Emmaplein 12, telefoon 13150, M. Meeringer, Schoterweg 142 r. Inschrijvingen kunnen plaats hebben tot Vrijdagavond of Zaterdagmorgen le post. De Regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Lon den ernstig verzet aangeeekend tegen represaille-maatregelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waardoor de onzijdige mo gendheden, zoowel zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, als zjj, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Britsche repre saille-maatregelen ten aanzien van Nederland een bijzonder onaange naam karakter dragen, aangezien zij (genomen heeten te zijn naar aan leiding van eenige scheepsrampen, waarvan de ondergang van een groot Nederlandsch passagierschip weg de voornaamste is. Engel Koper is terecht! Ziedaar de bood schap, die gisteren in Zandvoort van mond tot mond ging. Het was feitelijk ondenkbaar, dat het mogelijk was en tochHet is een jube lende boodschap, die door het dorp gaat. Men is in de eerste oogenblikken onthutst en dan weet men niet hoe men zijn blijdschap het bes te kan weergeven. We hebben menschen zien dansen van pleizier, het klinkt eigenaardig, maar we zagen het. Fietsjongens roepen het naar iedereen, die het maar hooren wilHij is terecht! Wat een vreugde was het gisteren in Zand voort, letterlijk iedereen was aangenaam ver rast. En het is ook wonderbaarlijk. Hij is van den dood teruggekomen! De nieuwsberichten van het A.N.P. brachten om kwart voor één het heuglijke bericht. Men geloofde zijn ooren niet. Ja toch, de omroeper zei het zeer duidelijk; E. Koper. Nauwelijks was de naam bestorven in de luid sprekers of in de Koningstraat, Jan Steenstraat, Hulsmanstraat en l'Amistraat werden tegelij kertijd de huisdeuren geopend en de bewoners kwamen naar buiten. In minder dan geen tijd was de Hobbemastraat vol met menschen, die voor het huis van Koper op nader nieuws wachtten. Er werd druk gesproken en uitroe pen van: „Hoe bestaat het" en „Hoe is het mo gelijk" waren niet van de lucht. Terstond na het bekend worden van de heug lijke tijding hebben we een bezoek gebracht aan de familie Koper. Voor het huis stonden tientallen fietsen van kennissen, die even hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De familie wilde het eerst niet gelooven. In middels toen enkele familieleden binnenkwa men, die het ook gehoord hadden, ja, toen bleef er geen twijfel meer over. Dit was te veel voor qe jonge vrouw en haar ouders. Zij huilden van blijdschap en waren totaal overstuur. De beide vrouwen voelden zich onmachtig om nog langer te spreken, zij waren te vol van hun gedachten om aandacht te kunnen schen ken aan allen, die het huisje binnenkwamen om te feliciteeren. In enkele oogenblikken was de huiskamer overvol, zoodat men nog op de stoep stond. Wij werden in de gelegenheid ge steld een kort woord met de echtgenoote van Engel te spreken. Zij was dolverheugd, maar kon zich niet uiten. Tranen stonden haar, zoo wel als haar moeder, in de oogen. Veel kon zi) niet zeggen. Haar stem was weg en ze gaf slechts fluisterende antwoorden. Wat zal het prettig zijn als hfj nu gauW thuiskomt. Och meneer, al bleef hij nu nog een week weg, dat is heelemaal niet erg, hij is tenminste gered. Ais hij thuis komt zullen we hem fees telijk inhalen. Even begint ze te glimlachen. We maken het niet te lang, er komen nog steeds meer men schen binnen. Ook enkele naaste buurvrouwen, die dolgraag even met hen spreken willen. Ze houden een zakdoek tegen het gezicht gedrukt, ze huilen van blijdschap. Intusschen worden tal van bloemstukken be zorgd, hetgeen den geheelen middag zoo door gaat. Burgemeester van Alphen stuurde, mede namens zijn echtgenoote, een groote taart. En nu wacht iedereen op de thuiskomst! 18 HOOFDSTUK XI Het Kerstfeest naderde. Geen gebeurtenis van eenig belang had de kalmte van de herfst maanden verstoord. Aan de jacht was met de gewone opgewektheid deelgenomen en de in timiteit tusschen de bewoners van Straffem Court en dien van Heron's Nest was onge twijfeld veel grooter geworden. Kolonel Egremont kwam en ging op the Court, alsof het zijn eigen huis was. Hij be wees Lady Leigh in het oogvallende oplettend heden, zoodat de tweeling er jaloersch op werd. Niemand kon er hem van beschuldigen, dat hij Clarice het hof maakte, en evenmin kon iemand van haar zeggen, dat zij haar netten naar hem uitzette. Wat er tusschen hen bestond was een oprechte vriendschap en we- derzijdsche eerbied. En toch was de jalouzie van de tweeling op gewekt, te meer daar ze wel merkten, dat Ken- rick werk maakte van Gladys, De gedachte, dat het Jongere zusje misschien al getrouwd zou zijn, terwijl zü nog niet eens verloofd waren, was onuitstaanbaar voor Dora en Julia. Mrs. Leslie moest het ontgelden, waarschijn lijk, omdat zij de vriendin was van Lady Leigh en Gladys. Vera Leslie leefde in een bijna nog grootere afzondering dan te voren. Ze werd bijna niet meer buiten haar woning gezien. Bezoeken kreeg ze nagenoeg niet en ze begon er ook slecht uit te zien. Het was alsof haar Iets drukte. Niet zelden gebeurde het, dat Lady Leigh, als zij van plan was haar op te zeeken, de boodschap kreeg, dat Mrs. Leslie niet goed genoeg was, om beneden te komen, of om iemand te ontvangen. Clarice voelde diep medelijden met haar. Ze was er wel haast zeker van, dat de verschrik kelijke geestesziekte Weer meer vat op haar kreeg en dat Vera zelf wist, dat zij steeds leef de onder de bedreiging van zoo'n onafwendba ren aanval. Lady Leigh koesterde niet langer de hoop, man en vrouw samen te bïengen. Beiden zou den ze nu waarschijnlijk gelukkiger zijn, als de toestand bleef, zooals die was. In ieder geval wilde zij niet de verantwoording op zich ne men, een hereeniging te bewerken. Maar er zou Iets gebeuren, wat de spanning onvermijdelijk tot een climax moest brengen Op een winteravond tegen de schemering kwam Kenrick Castleton bij Lady Leigh op haar eigen zitkamer en wanneer hij dit deed, beduid de het altijd, dat hij haar In vertrouwen Iets had mede te deelen. Zij keek op, legde het boek neer, waarin ze had zitten lezen, leunde achterover in haar stoel en wachtte, tot Kenrick iets zou zeggen. „Heb je al gehoord, dat Harold de volgende week thuis komt voor het Kerstfeest?" „Ja; Gladys heeft 't mij verteld. Zij is altijd blij, als de jongens weer thuis zijn." „Heeft ze er ook bij gezegd, dat hij een vriend meebracht?" „Ja, maar zijn naam weet ik niet meer." „Hij noemt zich Leston. Hij heeft een paar knappe boeken geschreven, novelles en satires. Ik begrijp niet, wat Harold nu kun hebben aangetrokken tot dien man, en omgekeerd. Gisteren ben ik, zooals je weet, in Londen ge weest en heb daar gedineerd met Harold en zijn vriend. En nu houd ik er een theorie: op na, die Ik je graag eens zou Willen meedeelen." „Je theorieën zijn in den regel interessant, Kenrick. Kom er maar eens meer voor den dag!" „Het eerste, dat mijn achterdocht gaande maakte, was het feit, dat deze Leston niet altijd bij dien naam genoemd werd; na eenig onder zoek kwam ik er achter, dat zijn eerste boeken waren gepubliceerd onder den naam van Philip Leslie en dat hij pas voor twee of drie jaar dien aangenomen naam, als die tenminste aangenomen was liet varen en schreef onder den naam van Philip Leston; dezen naam draagt hjj nu ook algemeen. Alweer deed ik onderzoek hiernaar en ik kwam tot de ontdek king, dat men er aan twijfelt, welke nu zijn echte' naam is. Hij wordt altijd Leston genoemd, maar sommigen meenen, dat zijn naam Les lie is." Kenrick hield even op. Lady Leigh zei echter niets op hetgeen zij gehoord had en hij ging voort: „Leslie is een naam, die zóó dikwijls voor komt, dat ik eigenlijk niet eens aan een com binatie zou gedacht hebben, als lk niet iets ge hoord had van Leston's verleden. Hij had na melijk vóór een paar jaar een heel roman tisch huwelijk gesloten en zou nu zijn vrouw ergens verborgen houden; In leder geval had hij haar verlaten, want ze werd nooit meer ge zien en hij was in het geheel niet te spreken over dit onderwerp. Dit alles heb ik op de Club gehoord en sommigen houden het er voor, dat hij zijn naam veranderd heeft, om bevrijd te blijven van haar aanvallen; maar natuurlijk berust al dat gepraat voor negentig procent op gissingen." Nog altijd zei Lady Leigh niets en hij ging weer voort: „Blijkbaar wist Harold niets van zijn nieuwen vriend en dus verwonderde het mij des te meer, dat hij hem voor het Kerstfeest te logeeren had gevraagd. Nu weet je, Clarice, dat lk eigenlijk een geboren detective ben en zoo heb lk je broer, zonder dat hij het zelf merkte, "n kruisverhoor laten ondergaan, zoodat ik het volgende ben te weten gekomen; Het schijnt, dat hi) Leston het eerst heeft ontmoet in het huis van de Seymours, jullie oude vrienden. Ik geloof zelfs, dat Harold liefde heeft opgevat voor Constance; in ieder geval, hij gaat daar heel dikwijls heen en als hij een grappigen brief heeft gehad van Gladys, dan leest hij haar dien voor en bespreekt met haar fil het nieuws van thuis. Nu moet Leston voor het eerst be langstelling voor Harold zijn gaan voelen, sinds hij dien brief van Gladys had hooren voor lezen, waarin zij schreef over het bezoek aan Mrs. Leslie en „het huis, waar het spookt". Leston had onmiddellijk allerlei vragen gedaan naar het bewuste huis en de bewoonster. Harold vertelde dadelijk wat hij wist van de geheim zinnige Mrs. Leslie, die Tarnside van den zo mer gehuurd had en waar zij nu geheel afge zonderd woont. Gladys houdt haar broer goed op de hoogte van al het nieuws en Leston ging daar van nu af groot belang in stellen en be zocht Harold druk, waarmee die zich gevleid voelt. Hij is dan ook een gezellig prater en zoo ver wondert het mij niets, dat Harold ten slotte met zijn invitatie te voorschijn is gekomen. Toen wij gezamenlijk dineerden, had hij weer het gesprek op „het huis, waar het spookt" ge bracht en toen ik zei, dat de bewoonster voor de buurt haast onzichtbaar was, vroeg hij da delijk gretig, of zij dan ook nooit naar de kerk ging, of ze geen wandelrit maakte. Kortom Clarice, ik heb den indruk, dat die Philip Les ton, of Leslie de echtgenoot Is van Mrs. Leslie en waarom een man van zijn principes en zijn .karakter haar verlaten kan hebben, is mij nog een raadsel. Ik geloof, dat zijn eenige beweeg reden, om hier te komen is: het verlangen om iets van haar en haar omgeving te ontdekken. Denk je, dat ik goed heb gezien, Clarice?" „Ja, ik geloof van wel." „Ben je van plan, om met Mrs. Leslie te spre ken over de komst van onzen gast?" .,lk denk, dat ik haar niet zien zal. Zie is in het geheel niet in orde. Gisteren heeft ze mij nog geschreven, dat ze liever heeft, dat ik niet kom,eer ze 't mij vraagt. Ze heeft er al eenigen tijd zoo slecht uitgezien. Ik denk, dat de een zaamheid en haar gedruktheid van geest ook haar lichamelijke gezondheid hebben onder mijnd. En daarom zou ik niet de verantwoor ding op mij wijlen nemen, om haar nu iets te vertellen, dat haar agiteeren kon. Ik kan wel zoo eens heel terloops zeggen, dat we een Mr. Leston als gast verwachten, maar het zou toch een onvergeeflijke vrijpostigheid zijn, als ik zei. dat ik van meening ben, dat dit haar echtge noot is." „Dat is zoo," antwoordde hij peinzend. „Alleen in een mondeling onderhoud kan men mis schien eens voorzichtig een woordje loslaten. Arme Mrs. LeslieIk heb waarlijk met haar te doen. Haar positie is droevig genoeg. Er is ze ker de een of andere noodlottige vergissing in het spel geweest, die wel weer hersteld kon worden, als iemand met veel tact en beleid de intrigue ging afwikkelen." Woedt vcMuled».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2