Nederland protesteert te Berlijn Geredden der Simon Bolivar in Nederland terug Stadt Schanke Duitsche kustwachter in eigen mijnenveld vergaan 1 De ondergang van de „Sliedrecht" Ernstige brand op de „Sloterdijk" Auto te water gereden Britsche vluchten over Duitschland Deensch protest tegen blokkade WILLEM STUYE Het nieuws van heden ONTROEREND WEERZIEN SCHEEPVAART OP DE THEEMS NORMAAL VLIEGTUIGEN TEGEN OORLOGSSCHEPEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 26 NOVEMBER 1939 - OCHTENDBLAD HJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22118 NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal È3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Naar aanleiding van het gebeurde bij Venlo De Nederlandsche regeering is, na hetgeen door het Duitsche Nieuwsbureau gepubliceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 9 November j.L, thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo vernemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat uit de publicaties van het D.N.B. is gebleken, dat men hier te doen heeft met handelingen vanwege Duitsche organen. Regeering wacht op nadere ge gevens betreffende het gebeurde Het schip stond te Odense op stapel Het Fransche leger- bericht Het Weer Storm waarschuwingsdienst g Moeder en schoondochter om het leven gekomen Bewogen reis van de Oranje-Nassau Heden diner a 1.25 Duitsch vliegtuig gesignaleerd bij de Shetland-eilanden De Adolf Wörmann" tot zinken gebracht Zweden vraagt Londen en Berlijn inlichtingen De Fianona Een dapper man gaf zijn leven (Zie vervolg pag. 2) CHOCOLADE LETTERS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Duitsche bommenwerpers doen een aanval in de Noordzee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Inpez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek (Van onzen Haagschen redacteur) Hangende de naspeuringen naar de vermiste bemanning van de .•Sliedrecht" is van Nederlandsche zijde nog geen onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop deze boot ten onder ging. Wij vernemen echter, dat binnen enkele dagen, wanneer men zekerheid zal hebben over hét lot van het overige gedeelte der bemanning en meer speciaal over dat van den kapitein, met zulk een onderzoek vanwege de vertegen woordigers der Nederlandsche regee ring in Engeland een begin zal wor den gemaakt. Na ontvangst der officieele rap porten te Den Haag zal de Neder landsche regeering zich beraden.over eventueel te ondernemen stappen. De reederij van Ommeren van het m.s. „Sliedrecht" ontvingt Zaterdagmiddag uit Londen bericht, dat volgens telefonische mededeeling van den eersten stuurman in den gezondheidstoestand van matroos Storm eenige verbetering is ingetreden, hoewel deze nog ernstig is. De overige in het hos pitaal verpleegde schepelingen gaan goed vooruit. Dr. Ebes van de „Simon Bolivar" heeft zich Welwillend ter beschikking gesteld en vertrok Zaterdag naar Oban om deze schepelingen te bezoeken. Het door de reederij gehuurde vlieg tuig zet zijn onderzoekingen naar de vermiste Sloepen voort. Nadere berichten moeten nog worden afge wacht. Het nieuwe motorschip „Sloterdijk", dat te Odense (Denemarken) voor re kening van de Holland-Amerika-Lijn wordt gebouwd, is Zaterdagmiddag door brand ernstig beschadigd. Men ver wachtte, dat het schip in een maand gereed zou zijn en de Nederlandsche officieren bevonden zich aan boord om alles te inspecteeren. De brand is ontstaan in de koel ruimte, vermoedelijk door het overloo- pen van een theelichtje. Naar werd medegedeeld is één arbei der om het leven gekomen, terwijl tien anderen brandwonden of een rookver giftiging opliepen. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. Vier arbeiders, die zich in de koel ruimte bevonden, konden onmiddellijk gered worden, doch de vlammen gre pen zoo snel om zich heen, dat den overigen de weg werd afgesneden. Achttien werklieden vluchtten in de tanks onder de koelruimte. Zij konden door het snelle ingrijpen van de brand weer, die een gat in den scheepswand sneed, gered worden eer de lucht in de tanks geheel bedorven was. Afgezien van de rookvergiftigingen hebben twee arbeiders zware en een derde lichte brandwonden opgeloopen. Na twee uur was het vuur gebluscht. De „Sloterdijk" meet 10.000 ton en Zou 16 December afgeleverd worden. PARIJS, 25 Nov. (Havas). Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidt: M&en kalme dag aan het geheele front," De heer Van de Meulebroeck, die genoemd wordt als de vermoedelijke opvolger van Max als burgemeester van Brussel H stormachtige tot krachtige Zuid-Westelijke j= tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar- E| bewolkt, later inet opklaringen, enkele Ej buien. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdagavond te 19.50 uur werd geseind aan alle posten: Verwacht wordt storm uit het Zuid-Westen. j= fllllllllllllllllllllllllllillllllllllllli Aan den Loosduinschenweg tegenover de Valkenboschkade te 's-Gravenhage is Za terdagavond een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Ter plaatse reed om ongeveer half zeven een D.K.W.-auto met gesloten kap, vermoedelijk bestuurd door de 27-jarige mevrouw M. E. uit de Thorbeckelaan te 's-Gravenhage. Zij was vergezeld van haar schoonmoeder, de 58-jarige mevrouw H. M. uit de Hoefbladlaan, eveneens te 's-Gra venhage. Vermoedelijk doordat de bestuurster van den kleinen auto wilde stoppen voor een wielrijder, slipte de wagen, waardoor mevr. E. de macht over het stuur verloor en de auto van de kade in het water stortte. De wagen verdween ge heel onder de oppervlakte van het water en kantelde bovendien. Omwonenden en voorbij gangers, waarvan enkelen zich in de vaart be gaven, schoten onmiddellijk te hulp, doch aangezien de auto was gekanteld duurde het ongeveer tien minuten voordat men er in was geslaagd de beide dames uit den wagen te be vrijden en op het droge te brengen. Inmiddels was de geneeskundige dienst ter plaatse ver schenen en hoewel nog geruimen tijd kunst matige ademhaling werd toegepast, bleken beide dames reeds overleden te zijn. Een Fransche torpedojager met eenige onderzeebooten op patrouille (Van onzen specialen verslaggever) Zaterdagmiddag is dan eindelijk de Oranje Nassau, het schip van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", waarmede een aantal passagiers en leden van de bemanning van de Simon Bolivar, naar het vaderland zouden terugkeeren, te Vlissingen aangekomen. Om tien minuten over elf des morgens waren de eerste seinen opgevangen, toen het schip bij het lichtschip Goodwin Noord was aangekomen. Gedurende den geheelen dag heeft de Mij. Zeeland toen verder met de Oranje Nassau in verbinding gestaan. Het schip naderde Nederland. Om half drie was het bij de Wielingen, en om kwart over drie ongeveer hoorden zij, die op de kade stonden om de aankomst van het schip af te wach ten, de vier stooten op de fluit, het sein, dat de Engelsche boot in aan tocht is. Alle schepen, die te Vlis singen lagen, gaven uiting aan hun vreugde door de Oranje Nassau te verwelkomen door fluiten en door het zware brommen van de hoorns. Even later werd 't zichtbaar, toen het voorbij het havenhoofd stoom de en vijf minuten later lag het ge meerd. De opvarenden, die zooveel hadden moeten doorstaan, waren behouden in het vaderland aange komen. De spanning, die de laatste dagen in Vlis singen zeer hoog was opgeloopen, was dezen dag nog toegenomen, toen bet bericht bekend werd, dat de Oranje Nassau was afgevaren, en dat zij, die reeds enkele dagen hier vertoefden, eindelijk hun familieleden zouden weerzien. Allen spoedden zich naar de haven, waar het reeds vroeg in den middag zeer druk was De menschen stonden te wachten met kleeren en overjassen om de drenkelingen, die slechts ge kregen en bijeengeraapte spullen droegen, zoo vlug mogelijk te helpen. Een moeder, die voor haar zoon een overjas had meegebracht, gunde zich geen tijd om te wachten, tot de boot ge meerd lag. Zij liep het schip tegemoet om haar jongen de jas aan te reiken, zij liep weer mee terug, stiet de menschen opzij, om toch maar vlug weer bij haar zoon te zijn, van wien zij had verwacht, dat zij hem misschien nooit meer zou terugzien. Ontroerend en vreugdevol was het weer zien van de geredden en hun familie. LEIDSCHEPLKIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 Dagelijks wisselende menu's Russisch ei Aspergesoep Gekookte Tong, witte wijnsaus, vers. aardapp. Gevulde Kalfsborst, Doperwten, Worteltjes, gebakken aardappelen. Pudding of IJs of Fruit. Zonder Visch 1.Inplaats van het voorgerecht, Hors d'oeuvre varié 1.50. Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltyd. LONI?EN, 25 Nov. (Reuter). Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat Vrijdagnacht en Zaterdagochtend Britsche militaire vliegtuigen een succesvolle vlucht boven Noordwest Duitschland hebben ge maakt. Zaterdag heeft wederom een Duitsch vliegtuig boven de Shetland-eilanden ge vlogen. De luchtdoelartillerie opende het vuur. Luchtalarm werd niet gemaakt. In den middag werd luchtalarm geslagen in Zuidwest Schotland. Vermoedelijk is een Duitsch vliegtuig ver nield. Visschers, die Zaterdag aan wal kwamen, deelden mede, dat Vrijdag een Duitsch water vliegtuig op geringe hoogte over hun schip is gevlogen, het raakte bijna den mast. Zij veron derstelden, dat het hetzelfde vliegtuig was, dat andere visschers in den nacht van Vrijdag in zee hebben zien storten. Een eer visschers zeide: „Ik heb een groote massa brandend in zee zien vallen. Het zou best een vliegtuig geweest kun nen zijn. Ik heb het geluid van een motor ge hoord en andere visschers hebben mij gezegd, dat zij mitrailleurvuur hadden gehoord. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: Nu een nauwkeurig rapport is ontvangen over den strijd op 23 November J.I., kan wor den medegedeeld, dat bjj luchtgevechten in de omgeving van Zweibrücken tusschen Duitsche Messerschmïdttoestellen en Fransche Morane- vliegtuigen, twee Fransche toestellen omlaag zijn geschoten, zoodat in totaal op 23 November vijf Fransche vliegtuigen zijn neergeschoten. Van de Duitsche vliegtuigen, die gisteren ver kenningsvluchten hebben gemaakt boven West- Frankrijk, zijn vier boven Fransch gebied om laag geschoten, twee moesten op Fransch ge bied een noodlanding maken en een zevende toestel wordt vermist. KOPENHAGEN, 25 Nov. (Havas). Zater dagmiddag te één uur is een vaartuig van de Duitsche kustwacht nabij het Duitsche mijnenveld, in de omgeving van den vuur toren Kjeldsnor op het ciiand Langcland, op een mijn geloopen en binnen drie minu ten gezonken. Eenige opvarenden werden gered. Omtrent het lot van de anderen is niets bekend. Naar Reuter uit Londen meldt, is in de scheepvaart op de Theems beneden Londen, eenige vertraging geweest, aangezien het ver moeden bestond, dat magnetische mijnen waren uitgeworpen bij een aanval van vliegtuigen op de monding van de Theems Woensdagavond. Naar vernomen wordt, is thans de toestand weer normaal. De koopvaardijschepen werden aanvankelijk gedurende den tijd, dat gezocht werd naar de mijnen om ze onschadelijk te maken, opgehouden. Toen men veronderstelde, dat het vaarwater weer veilig was, konden de schepen weer varen. Vrijdagavond is een convooi veilig de rivier opgestoomd. Uit Kaapstad komt het bericht, dat het Duitsche schip „Adolf Wörmann" dat 18 No vember j.l. uit Lobito-baai is vertrokken, in het midden van den Atlantischen Oceaan door de bemanning tot zinken is gebracht, aangezien zij wilde voorkomen dat het schip in vijande lijke handen zou vallen. De geheele bemanning, bestaande uit 127 koppen en 35 passagiers, waaronder 18 vrouwen, is gered. Uit Marseille meldt Havas: Een neutraal schip is naar de haven van Marseille opge bracht. Onder de talrijke passagiers, die zich aan boord bevonden, waren 250 Duitschers Hiervan is een honderdtal van boord gehaald om naar een concentratiekamp te worden ge bracht. De postzakken, met voor Duitschland be stemde post werden eveneens van boord ge haald en zijn in beslag genomen. Officieel wordt te Stockholm medegedeeld, dat met het oog op de opmerkelijke omstan digheden met betrekking tot het verlies van het Zweedsche stoomschip E,. O. Boerjesson bij de Oostkust van Engeland, de Zweedsche regee ring haar gezanten te Berlijn en Londen op dracht heeft gegeven inlichtingen in te winnen over deze zaak. De Italiaansche radio ontkent, dat het Ita- liaansche schip „Fianona" aan de Britsche kust op het strand is gezet om te voorkomen, dat het schip zou zinken. De kapitein heeft draadloos gemeld, dat de bemanning erin is geslaagd het schip drijvende te houden en zelfs het water in het ruim te doen dalen. KOPENHAGEN, 25 Nov. (Reuter) De Deenschc regeering heeft stappen gedaan bij de Britsche regeering inzake de verscherping van de contrabande-controle. De Belgische ambassadeur te Parijs, Paul Pel- letier, heeft Vrijdag den Franschen onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken, Champe- tier de Ribes, een nota overhandigd inzake de blokkade. Naar Reuter in Londen verneemt zal vermoe delijk Dinsdag het Koninklijk Besluit worden gepubliceerd, waarbij de Britsche oorlogsbodems gemachtigd worden zich meester te maken van Duitsche uitvoergoederen. Het is niet waar schijnlijk, dat dit K. B. zal worden uitgesteld in verband met de protesten, welke van verschil lende zijden zijn ontvangen. Deze protesten wor den evenwel door de Britsche regeering met zorg overwogen en zij zal alles doen wat in haar macht is om de moeilijkheden, welke voor de neutralen hieruit voortvloeien, zooveel mogelijk te verzachten, Op de kade stonden vrouwen met hun kinderen om vader te verwelkomen. Er stonden ook de vertegenwoordigers van de K.N.S.M., die den droevigen plicht hadden den zwaarst getroffenen de deelneming van hun maatschappij te betuigen. Snikkend van vreugde omarmden man en vrouw eikaar; vaders, die in den loop van hun zeemansleven tocli reeds zooveel hadden meegemaakt, schaamden zich niet voor hun tranen, toen zij hun kinderen omhelsden, kleuters van vier of vijf jaar, en daarbij dachten, wat hun lot had kun nen zijn; het lot, dat vele van hun kamera den had getroffen. Schrijnend van droefheid was het lot van den passagier, die met twee kinderen van boord kwam, en die niemand had, om hen te ver welkomen. Zijn vrouw en twee kinderen zijn omgeko men op zee: twee kinderen, die in Nederland waren achtergebleven, waren nog te klein om hun vader te komen begroeten. Wankelend kwam hjj van het schip. Den slag, die hem ge troffen heeft, was hij nog niet te boven. Ach ter hem kwam zijn zoontje van een jaar of zes, schamel in een veel te lange regenjas. Zijn jongste kind, dat juist een jaar oud was, werd gedragen door een stewardess. Het kindje keek met zijn heldere, glundere oogjes rond, naar de drukte om hem heen, het lachte tegen de menschen, het zwaaide met zijn handje naar de omstanders op de kade, onbewust van het groote leed, dat hem in zijn jeugdige leven reeds overkomen was. Het kind zal de herin nering aan de ramp van de Simon Bolivar niet in zijn geheugen bewaren; het is daarvoor nog veel te klein. Het zal later eerst beseffen, wat het nu overkomen is, als het tot het bewust zijn komt, dat het zijn moeder heeft verloren en dat het nooit het graf van zijn moeder zal kunnen bezoeken, omdat deze omgekomen is op zee en niemand haar begraven heeft in den grond, die haar zoo dierbaar was. Toen dit kind van boord kwam, was het stil in de ha ven van Vlissingen, zooals het misschien al leen in een heel stillen nacht is. De menigte op de kade zweeg; zij had eerbied voor het leed van dit gezin. Het was het meest droeve moment in de week, die gevolgd is op de droe vige ramp van de Simon Bolivar. Zoo kwamen de passagiers van de Oranje Nassau van boord, stil en bedrukt; nog onder den invloed ook van de spanning, die zij had den doorstaan op zee, dezen dag, juist een week na het gruwzame ongeluk, dat zij had den meegemaakt. De gezagvoerder van het schip, de heer Hin- terthur, commodore de Maatschappij Zeeland, was vol lof over de wijze, waarop zijn passa giers zich in deze moeilijke dagen hebben ge dragen. „Nooit, zoo verklaarde hij, heb ik dankbaarder passagiers vervoerd. De menschen waren met alles tevreden. Ze waren veel te blij, dat ze naar huis gingen, om zich om an dere dingen zorgen te maken." De ontscheping en het onderzoek der pa pieren verliepen zeer vlot. Alle autoriteiten hebben hun uiterste best gedaan om het den menschen zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Het Consulaat Generaal te Londen had gezorgd voor een collectieven pas: een lijst waarop de passagiers der Oranje Nassau voor kwamen en dit was voldoende om allen zonder eenige stoornis in Nederland binnen te laten. Op het station te Vlissingen stond een extra- trein te wachten en nadat nog eenige forma liteiten waren vervuld nam de reis een aan vang. Overal op de stations, waar de trein stopte, stond het perron vol menschen, die de geredden kwamen begroeten. En op elk sta tion weer opnieuw speelden zich dezelfde ont roerende tafereelen af soms vreugdevol, soms droevig als op de kade te Vlissingen. Eindelijk waren de menschen weer thuis en was een einde gekomen aan de reis, die zij een week geleden zoo hoopvol ondernomen hebben, niet beseffend, dat dit einde voor ve len zooveel ellende zou beteekenen. In den trein moesten de geredde schipbreu kelingen, die afgehaald waren door hun familie leden, vertellen van hun ongeluk; zij moesten bijzonderheden meedeelen over de ramp, die hen had getroffen. En de familie moest op haar beurt een uitvoerige uiteenzetting geven van de wijze, waarop zij het nieuws hadden vernomen, des avonds door een extra-uitzending van be richten; zij moesten verhalen, hoe zij den ge heelen nacht door en den Zondag in spanning hadden gezeten, omdat het niet mogelijk was berichten te krijgen over geredden, of de namen van hen die waren omgekomen of die vermist werden. Sommigen van hen hadden zelfs dagen lang in spanning gezeten, tot zij eindelijk hoor den, dat hun verwanten gered waren, ofwel tot de spanning op droevige wijze werd gebroken, omdat hun moest worden meegedeeld, dat zij alle hoop moesten opgeven. Boven het geratel van de wielen hoort men telkens de woorden: „Si mon Bolivar, mijnen, ontploffing, Oranje Nas sau", als even zoovele bewijzen, dat allen nog ver vuld zijn van het lot, dat hun heeft getroffen. Men kon daar van de bemanning verhalen hooren, waaruit de bewondering bleek voor hun dappere kameraden, die alles hebben gedaan wat zij konden doen om de passa giers te helpen; het verhaal over den dap peren hofmeester F. Rooth, dien zij met eere gedenken, omdat hij zich heeft opgeofferd voor de passagiers. Deze F. Rooth, die zelf niet zwemmen kon, had een groot aantal zwemvesten bemachtigd en deze alle aan de passagiers uitgedeeld, niet denkend aan zich zelf en wetend, dat hij wellicht zonder zwem vest niet zou worden gered. Deze man is om gekomen, maar door zijn dapperheid en op offering heeft hij een monument in de har ten van zijn kameraden, die hem met eer bied gedenken. In den trein hebben wij ook nog eenige bij zonderheden gehoord over de ramp zelf. Het is gebleken, dat er Vrijdag sloepenrol is gehouden voor de bemanning, doch dat de purserslijst eerst Zaterdag gereed was, zoodat men voor de passagiers geen sloepenrol meer houden kon. want voor men aan deze oefening toe was, was de ramp reeds geschied. Dat er naar verhouding zoo weinig leden van de bemanning zijn omge komen, schrijven deze zelf toe aan het feit, dat zij met het schip vertrouwd waren en er den weg wisten, wat met de passagiers niet het geva! was. Daar alles met een enorme haast moest ge schieden, was er geen gelegenheid voor alle pas sagiers te zorgen. seer fijn gevuld met de wereld-beroemde sachte Willem Stuvé's Nougat, in carton- verpakking 0.75, W en M 1.in buiten- gew. sierlijk blik verpakt 1.-, W en M 1.25 HOFLEVERANCIER GR. HOUTSTRAAT 7, t/o Paarlaarsteeg Nederlandsche regeering protesteert te Berlijn naar aanleiding van het gebeurde bij Venlo. Duitsche kustwachter op een mijn ge loopen. Britsche vliegtuigen maakten een vlucht boven Noordwest-Duitschland: Duitsch vliegtuig bij de Shetland-eilanden. Overlevenden van de Simon Bolivar" behouden in Nederland aangekomen. Twee dooden bij auto-ongeluk te 's Gra- venhage. Drie Nederlandsche schepen onder gelei de van met paraves uitgeruste sleepboot veilig in Engeland aangekomen. Ernstige brand aan boord van de „Sloter dijk" op een werf te Odense (Denemar ken). Beurs van New York: Stemming prijs houdend. Wat men niet zegt. Een gevaarlijk en fnuikend middel om iemands goeden naam aan te tas ten en iemands positie te ondermijnen is het wapen der verdachtmaking door hetgeen men niet zegt maar te ver staan, te vermoeden geeft. Veel erger dan het openlijk kwaad spreken en lasteren, dat dan in elk geval te achterhalen en te bestrijden valt, is de verdachtmaking door hetgeen men te vermoeden geeft doch niet uit spreekt. O neen! men is geen lasteraar, geen kwaadspreker, men schuwt het van iemand anders iets leelijks te ver tellen. Maar intusschen wékt men al lerlei niet te controleeren en niet te bestrijden vermoedens. Sommigen kunnen zoo ontzettend gemeen een goede reputatie, een eer bare positie aantasten door het schep pen van een sfeer vol achterdocht. Ze beweren niets met ronde woorden, men kan geen verhaal zoeken op hun moddertaal. Maar intusschen wekken ze de allerergste vermoedens over medemenschen. Vlucht zulke naamaantasters als de pest. Er is geen gevaarlijker en verachtelijker categorie menschen dan deze aantas- ters van iemands eer zonder dat ze ter verantiuoording kunnen geroepen worden of kunnen worden gecontro leerd. BERLIJN, 25 Nov. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Heden hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen verscheidene bomaanvallen ondernomen op Engelsche zeestrijdkrachten in het noor delijke deel van de Noordzee, 900 kilometer van de Duitsche Noordzeekust verwijderd. Volgens duidelijke waarneming hebben vier Engelsche oorlogsschepen voltreffers gekregen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn, ondanks het zeer krachtige luchtdoelgeschut, veilig naar hun bases teruggekeerd. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 761.9 Vorige stand: 763.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1