Kardinaal Verdier over den offerzin der priesters l^raiateia William Murdock, de man die de eerste gaspit brandde Bolivar-geredden weer thuis P. A. W. PHILIPPONA ze snakken - er naar - K, New-Yorksche Bears D.W. BRAND WEDGWOOD A LIVING TRADITION HUN INVLOED AAN EN ACHTER HET FRONT ZONDAG 26 NOVEMBER 1939 Een vergeten uitvinder faillissementen (Vervolg van pag. 1) Ook de Batavier IV brengt overlevenden mee Turkije voert handels besprekingen DUITSCHE BOSCHBOUW- ATTACHÉ'S ,,Dat Frankrijk dit niet vergete!" AUTOMOBILISME K.N.A.C.-toerentochten- bijeenkomst SCHAKEN BONDSRAAD K.N.S.B. LAW NT EN NIS AMSTERDAM—DEN BOSCH 6—5 GESTAAKT werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; Scotland Yard confereert Naar aanleiding van de jongste bomaanslagen Britsche aankoopen van grondstoffen Duïtsch-Estlandsche onderhandelingen Goud gevonden op Formosa R.K. Universiteit Technische hoogeschool Staatsinrichting M. O. Examen Wiskunde L. O. OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Stemming: Prijshoudend Omzetten: 290.000 shares 5 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Jan. 1.83 MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen MARKTNIEUWS Iedereen, zoowel bemanning als passagiers, was vol lof over de wijze, waarop men in Enge land is ontvangen. Iedereen trachtte de schip breukelingen zooveel mogelijk te helpen. Toen zij Dinsdag per autobus naar de Oranje Nassau gebracht werden en dit in Londen bekend was geworden, stonden de straten zwart van de men- schen, die hun medeleven met de ramp wilden betuigen. Ook sprak men niet anders dan met dankbaarheid over de wijze, waarop de men- schen ontvangen zijn aan boord van het schip der Mij. Zeeland, waarop 68 leden van de be manning en 18 passagiers van de Simon Boli var zich hebben ingescheept. De Oranje Nassau heeft zooals bekend groote vertraging ondervonden. Het blijkt nu, dat het schip Dinsdag in den voormiddag van Tilbury Docks naar Southend is opgestoomd, waar het is blijven liggen, zonder echter door een Engelsch oorlogsschip te zijn aangehouden. De kapitein had dus bij zijn vertrek reeds zijn in structies gekregen van de Engelsche Admirali teit. Tijdens het oponthoud hier had men nog de ontploffingen gehoord van een bomaanval op öe Engelsche kust. Vrijdagmiddag om twaalf uur kwam bericht, dat het schip vertrekken mocht. Het is toen eerst weer opgestoomd naar Tilbury Docks om daar proviand in te nemen en te bun keren. Zaterdagmorgen om acht uur is de Oranje Nassau vandaar vertrokken, waarbij de passagiers het consigne kregen zooveel mogelijk boven te blijven en de zwemvesten aan te hou den. Men wilde immers op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Het schip heeft van Southend zijn weg gekozen naar de Downs, waar het eeD der weinige was, die niet werden aangehouden, waarschijnlijk, omdat men daar reeds op de hoogte was van het feit, dat het schip uit Lon den kwam. Van de Downs voer de Oranje Nas sau naar Ostende om vandaar langs de Wie lingen de reis naar Vlissingen voort te zetten Hier kwamen de reizigers in de goede hoede van den heer B. Leyen van de K.N.S.M.. die de »-.rg voor het verdere vervoer op zich genomen had en die alle reizigers met raad en daad heeft geholpen, om zoo spoedig mogelijk hun woon plaats te bereiken. Om kwart over acht Zaterdagavond is het stoomschip Batavier IV met 38 passa giers behouden aan het terrein van W. Muller Co. aan de St. Jacobshaven te Botterdam aangekomen. Onder de passa giers bevonden zich tw.ee geredde passa giers van de Simon Bolivar, mejuffrouw Lieutenant, die op weg was geweest naar haar verloofde in Emmastad, en de bieer A. Bikker, benevens de tweede stuurman van dit schip, de heer de Grooth en nog tien leden van de bemanning. De adjunct-directeur van de K.N.S.M., de heer de Kruif, was ter ontvangst van die ge redden aanwezig. Ondanks het late midcaguur, het schip werd immers tusschcn vijf en zes uur te Rotterdam verwacht, waren er vele familieleden, die de ge redden kwamen begroeten. Onder hen ontstond een ietwat zenuwachtige stemming, toen bij het voortschrijden van de klok elk bericht van net schip uitbleef. Een zucht van verlichting ging coor hun gelederen, toen eindelijk de tijding kwam, dat de Batavier IV veilig en wel om 6.35 uur den Waterweg was binnengevaren. Onder een ijskouden striemenden regen werd het schip vastgemaakt, maar dit belette den wachtenden niet bij de couaneloods naar buiten op de kade te komen, om zich er van te over tuigen, dat de verwachten zich werkelijk aan boord bevonden. „Ach daar staat zij en zij heeft heelemaal niets om haar hoofd," klinkt de klagende stem van de moecer, die op wonderbaarlijke wijze haar dochter teruggekregen heeft en zich er heelemaal niet bezorgd over maakt, dat zij zich met cit gure weer een ziekte op den hals kan halen. Zoo geheel en al gaat zij op in haar bezorgd- heia, dat zij niet luistert naar den politieman, die de opdringende massa weer naar de loods wil terugdirigeeren en er voor waarschuwt, dat het springende staaldraad groot onheil zou kun nen aanrichten. „Ik weet niet waar die man het over heeft", zegt zij. „Ik zie in het geheel geen draad.". Eindelijk zijn allen goed en wel in de loods en er volgt een hartelijke begroeting. Wij vernemen, dat de terugreis een rustig verloop heeft gehad. Een Engelsche loods heeft het schip langs de mijnvelden gebracht, nadat er eerst flink ge veegd was geworden. Bij vertrek uit Engeland had ire»i de aankomst gezien van een paar door Engelsche oorlogsbooten geëscorteerde convoyen. Onder de met de Batavier IV binnengekomen schepelingen van de Simon Bolivar was ook steward Immhoff, die na de eerste ontplof fing geholpen had bij het inschepen van oe passagiers in de reddingbooten. Na Ce tweede ontploffing was hij in zee gesprongen, waarna hij in den rug getroffen werd door een weggeslingerd stuk hout. Hij had slechts geringe kneuzingen opgieloopen. Zijn drie collega's worden nog in het ziekenhuis te Ipswich verpleegd. Een van dezen heeft eên cubbele beenbreuk, doch de beide anderen hebben slechts lichte verwondingen opge- loopen. Dezen komen Maandag terug. ANKARA, 25 Nov. (Havas) Vrijdag heeft de Fransche handels-attaché te Ankara, Loran, een nieuw onderhoud met den Turkschen mi nister van Handel in het kader van de Fransch-Turksche handelsbesprekingen gehad. Men heeft thans den indruk, dat deze bespre kingen in een constructief stadium zijn ge treden. Verder wordt vernomen, dat op Griekse la ver zoek ook handelsbesprekingen worden gevoerd tusschen Griekenland en Turkije. Bovendien Is de Turksche handels-attaché te Stockholm en Kopenhagen met instructies van zijn re~eering tot uitbreiding van de handels betrekkingen tusschen Turkije en Scandinavië naar zijn standplaats teruggekeerd Tenslotte zijn te Ankara maatregelen geno men om met Spanje handelsbetrekkingen op compensatie-basis aan te knoopen. HELSINKI, 25 Nov. (Havas) Duitschland heeft in de Scandinavische landen een nieuwen diplomatieken post in het leven geroepen, nJ. Boschbouwattaché's. Tot nu toe had Duitsch land alleen In Joego-Slavie en Roemenië bosch- bouw-attaché's. HOOGSTR. HOEK PLAATS - DEN HAAG - TEL. 112312 IMPORTEUR VAN WEDGWOOD WARE SINDS 1862 BERICHT DE ONTVANGST VAN EEN BELANGRIJKE NIEUWE COLLECTIE. MET MEDEWERKING VAN JOSIAH WEDGWOOD SONS KUNNEN DE OUDE PRIJZEN GEHANDHAAFD BLIJVEN Onze Parijsche corespondent seint ons d.d. 25 November: Aan het werk. dat door de priesters van Frankrijk en in het bijzonder door degenen on der hen, die zich onder de wapenen bevinden, onder de huidige omstandigheden wordt verricht, wijdt de Aartsbisschop van Parijs, Z. Em. Kar dinaal Verdier, het volgende „woord", dat in La Croix van Vrijdagavond werd afgedrukt: „Alle priesters van Frankrijk hebben dezer dagen de gelofte van hun priesterschap hernieuwd. Zij hebben deze daad verricht in stilte en in de in timiteit van hun ziel. Velen van hen bevonden zich in de kazernes, in schuilplaatsen of loop graven. Om hen heen werden de soldaten niet gewaar, dat die officieren zich opnieuw als een voudige soldaten heelemaal aan God gaven, om Hem beter te dienen en ook om beter Frankrijk te beminnen. Slechts het geestelijk leven kent deze intieme wonderen van liefde en toewijding. Allen zijn het er over eens en spreken het uit, dat onze pries ters een onmetelijk goed doen. Met welk een eenvoud hebben zij hun kerken, hun pastorieën en zelfs hun soutanes verlaten. Te midden van de soldaten is thans de pries ter, gelijk weleer de Zoon van God temidden van de menschen, een der hunnen geworden. Altijd, en vaak zonder dat zij het beseffen, straalt hun liefde tot hun priesterschap vertrouwen en hoop uit. Voor allen zijn zij de vertrouwelingen en op rechte vrienden en zelfs, welke ook hun leeftijd mag zijn, een ware vader. Hetgeen men ons van het front schrijft is in derdaad wel heel schoon. De zachte invloed van onze priesters en zelfs van onze eenvoudige semi naristen, de genegenheid waarmede deze een ieder omringen, de vertroostingen, die zij geven aan de benauwde en gekwelde zielen, het élan dat hun woorden, hun voorbeelden en zelfs hun enkele tegenwoordigheid opwekken, ziedaar hun werk en het is werkelijk prachtig. En ver achter het front vinden wij een zelfde schouwspel. De oudere herders, want jonge zijn er niet meer, ook zij moedigen aan, troosten en versterken. In deze uren van benauwenis zijn zij werkelijk de „vertrouwensengelen" en de „ware vaders van het volk" en aan dit vaderschap voor al heeft Frankrijk het moreel te danken, dat het de overwinning zal verzekeren. Met hoeveel belangeloosheid geeft de geeste lijkheid van Frankrijk, onrechtvaardigheid en vaak ondankbaarheid vergetend, zich voor de tweede maal zonder terughouding en zelfs met vreugde aan dit werk van vaderlandsliefde. Het land zal het zich herinneren. De tradities van onze geschiedenis, die sterker zijn dan de politieke hartstochten, leggen Frank rijk in dit oogenblik de schitterende taak op de „Christelijke beschaving" te verdedigen. Het gaat er grootsch op. Zou het na de overwinning kunnen aarzelen aan die van zijn zonen, die de beste werklieden van die beschaving zijn, de vrijheid en de rech ten te geven, welke het voor de wereld wil be houden?" De ongunst der tijden belet de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club niet zich ten volle aan haar taak te wijden. En niet in de laatste plaats behoort daaronder het contact met de leden te worden begrepen. In dien zin moet dan ook de bijeenkomst worden gezien, in welke het bestuur Zaterdagmiddag de uitge loofde toertochten-plaquettes aan de winnaars heeft uitgereikt. Op een bijeenkomst van de K.N.A.C., welke in Den Haag werd gehouden, werd aan de deelneemsters en deelnemers aan den dit jaar gehouden clubtocht naar Indië de bekende plaquette aangeboden. Meer dan 150 leden hebben de opgave, een buitenlandschen tocht van 3000 of meer K.M. te maken, vol bracht, wel een bewijs, dat het toerisme in het afgeloopen seizoen bloeiend was. Enkele smalfilmpjes, door deelnemers opge nomen, gaven een interessant beeld van den tocht. Onder voorzitterschap van den heer G. W. J. van Zittensteijn werd Zaterdagmiddag te Am sterdam een bijeenkomst van den bondsraad van den Koninklijken Nederlandschen Schaakbond gehouden. In de plaats van den heer Van der Gevel, die bedankt had, werd de heer A. de Bruyn (Rotterdam) gekozen. Besloten werd geen contributieverlaging in te voeren. De laagst geplaatste vereeniging der com petitie eerste klasse B zal niet behoeven te de- gradeeren, promotie naar deze klasse is wel mogelijk. Tusschen eerste klasse A en B bestaat de normale promotie-degradatieregeling. De mogelijkheid een match van tien partijen tusschen Landau en Van Scheltinga te organi- seeren, werd besproken. Zaterdagmiddag is op de overdekte banen van de Apollohal te Amsterdam een wedstrijd tus schen Amsterdam en Den Bosch gespeeld, welke ontmoeting gestaat kerd bij den stand 65 voor Amsterdam, omdat een der heeren-enkelspelen door gebrek aan tijd niet beëindigd kon worden. LONDEN, 25 Nov. (Reuter) Met het oog op de ontploffingen in Scotland Yard een ccn- Londen is vandaag in Scotland Yard een con ferentie gehouden. De politie twijfelt er met aan, dat leden van het Iersche republikeinsche leger bij de zaak betrkken zijn. De schuldigen hebben het voor deel van de duisternis gehad, doch als gevolg van de medewerking van functionarissen van de luchtbescherming zijn beschrijvingen van zekere personen beschikbaar. Vandaag hebben rechercheurs bezoeken ge bracht aan buurten, waar verdachte Ieren wo nen. Eenige personen zijn ondervraagd. LONDEN, 25 Nov. De Britsche minister der voorraden, Burgin, heeft aan Reuter medege deeld, dat in de eerste tachtig dagen van den oorlog ter waarde van 183 millioen pond sterling aan grondstoffen is besteld. De minister voegde hieraan toe. dat men nog aan het begin staat en dat ten nauwste wordt samengewerkt met het voorraad-front in Frankrijk. Men kan veilig rekenen op voorraden uit alle deelen der wereld, ingesloten het Verre Oosten, Rusland en Turkije. REVAL, 25 Nov. (D.N.B.) Tijdens de on derhandelingen, welke van 3 tot 25 November zijn gevoerd tusschen Duitschland en Estland over de materieele en juridische gevolgen van de emigratie van de Duitsche bevolking uit Estland, is gebleken, dat de Duitsche delegatie noodzakelijkerwijs naar Berlijn terug moest om verslag uit te brengen. De Duitsche dele gatie is derhalve uit Tallinn vertrokken. De onderhandelingen, welke in vriendschappelijker. geest zijn gevoerd, zullen zoo spoedig mogelijk worden hervat. TOKIO. 25 Nov. (Domei) De directeur- generaal van het industriebureau van Formosa heeft aan de regeering gemeld, dat in den bovenloop van een rivier in Oost-Formosa goud is gevonden. De waarde van de ontdekte goudader wordt geschat op een milliard Yen. (Van onzen Londenschen correspondent). Deze maand honderd jaar geleden stierf in de L-ondensche wijk Soho een Schot, die op het gebied der toegepaste wetenschap veel ver diensten had, maar toch vooral aanspraak Kan maken op onsterfelijkheid, omdat hij het is. die de eerste gaspit gebrand heeft. Zijn naam was William Murdock, en hij werd den 21sten Augustus 1754 geboren in het Schotsche graafschap Ayrshire, in het stadje Auchinleck, dat ook de geboorteplaats geweest was van Boswell, den biograaf vain Johnson. Zijn eerste gaspit vervaardigde hij uit een ouden vingerhoed, en hij ontstak haar in net jaar 1792, toen de Fransche revolutie in vollen gang was, en Marie Antoinette nog leefde! Dit groote experiment voerde hij uit in zijn kleine woning te Londen, waar hq eenvoudig en armelijk leefde. Tien jaren later verlichtte hy de fabriek van James Watt, te Soho, met gas. William Murdock is bijna vergeten door het Engelsche publiek. Hij heeft nooit den roem geoogst, waarop hij recht had, en is tijdens zijn leven steeds arm en obscuur geweest. Hij stond als het ware in de schaduw van den grooten Sir James Watt, wiens compagnon nij was, en ook zijn nagedachtenis is in de scha duw van die van Watt gebleven. Op 23-jarigen leeftijd werd hij als employé opgenomen in de firma Boulton and Watt te Birmingham. Toen hij zich kwam aanmelden werd hij door Boulton afgeketst. In zijn te leurstelling liet hij zijn hoed vallen, en dit veroorzaakte een kletterend geluid. „Wat voor soort hoed is dat?" vroeg Boul ton. Murdock zeide, dat hij den hoed zelf ge maakt had op een door hem ontworpen draai bank. Boulton begreep de beteekenis van deze mededeeling, want niemand had ooit van een ovale draaibank gehoord. Een jonge man, die een ovale draaibank vervaardigd had, moest een aanwinst voor de firma zijn. Murdock werd dus aangenomen als jongste mecanicien der firma. Hij bracht het tot voor- naamsten mechanischen adviseur en deelge noot. Hij deed vele uitvindingen; onder andere vond hij een methode uit om bier te zuiveren door middel van vischvinnen. Van groot belang waren de verbeteringen, die hij aanbracht in de stoommachine. Dertig jaren vóór George Stephenson zijn beroemde Rocket locomotief bouwde, maakte Murdock een goed-werkend model van een „road locomotive" een „weg- locomotief". Maar Watt en Boulton moesten van dit geploeter niets hebben. Zij gaven hun jongsten compagnon te verstaan, dat hij „geen schimmen moest najagen". Watt, de groote uitvinder van den stoom, geloofde nooit, dat deze als beweegkracht voor transport aange wend kon worden. Murdock had geen andere keus dan te ge hoorzamen; hij ploeterde niet verder, en in den loop der volgende jaren zou hij Stephen son wereldberoemd zien worden als den uitvin der van datgene wat hij zelf reeds uitgevonden had: de locomotief, of wel: den stoom als be weegkracht voor voertuigen. In het Jaar, waar in Napoleon op St. Helena stierf, liepen te Londen reeds de eerste stoom-omnibussen. Zij zouden niet lang in het verkeer blijven, wint de overheden vonden ze te gevaarlijk te mid den van het verkeer van paardenvoertuigen. maar Murdock zou nog 18 jaar leven om den roem te hooren verkondigen van den man, die dit wonder gewrocht, had, en de eerste spoor treinen in Engeland te zien loopen. Nu het hem niet vergund was zijn denkbeel den geheel ten uitvoer te leggen, vestigde nij zijn aandacht op de mogelijkheden, welke aan steenkool onttrokken gas boden. Zijn firma zond hem naar Cornwall om toezicht te hou den op het installeeren van door Watt uitge vonden machines. Het was in het Cornische stadje Redruth, dat hij een reeks proeven uit voerde met het distilleeren van steenkool, en de resultaten waren van dien aard, dat hij in 1792 zijn eigen woning met gas kon verlichten' Te Birmingham teruggekeerd, zette hij zijn proefnemingen met succes - voort, en toen in 1802 de vrede van Amiens gesloten was (welke niets anders dan een wapenstilstand tusschen de Engelschen en Napoleon bleek te zijn) vier de hij deze gebeurtenis door de fabriek zijner firma met gas te illumineeren. Het volgende jaar bracht hij ook inwendige gasverlichting in de fabriek aan. Waarom is, ondanks al wat hij gedaan heeft, en ondanks al wat hij bovendien nog had kun nen doen, William Murdock obscuur gebleven te midden van de vele groote pioniers van zijn tijd, zoodat de eneyclopaedieën en .biografische verzamelwerken slechts enkele regels aan hem wijden? Wij weten het niet. Hij verstond vele kunsten, maar niet die ééne kunst, waarin ve len, die in ieder opzicht zijn minderen waien of zijn, zoozeer uitmuntten: de kunst van zich te doen spreken. Het lot, of het noodlot, schijnt bovendien steeds tegen hem te zijn. Het heeft liem vervolgd tot een eeuw na zijn dood. Want ofschoon weinigen wisten wie William Mur dock eigenlijk wss, zou deze maand zijn hon- derste sterfdag gevierd zijn, en aan zijn na gedachtenis zou de eer bewezen zijn, welke hem gedurende zijn leven en lang daarna ont houden werd. Maar de oorlog kwam tusschen- beide NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten de heer H. J. A. M. Beaumont uit Gendringen (Gld.). DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: E. van Gunst, 's-Gravenhage. 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd twee can didates die beiden werden afgewezen. 's GRAVENHAGE Opgeroepen en opgeko men 3 candidaten. Afgewezen 2 candidates Geslaagd: mej. A. L. Clemens te Groningen. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G-. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder lie, van het Crisis-Akker- bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2e, van de Crisis-Akkerbouwbcschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van 27 Nov. af t/m 2 Dec. 1939: Voor: lijnkoeken ƒ0.50 lijnzaadschilfers 0.50 soyaschroot 0.50 soyakoeken i0.50 grondnootkoeken 0.50 grondnootschroot 0.50 grondnootschilfers „0.50 grondnootmeel ,0.50 cocoskoeken 0.50 Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.50 maïsveekoelcen, maïsglutenfeed e.d., af komstig uit de zetmeelindustrie 0.50 sesamkoeken 0.50 palmpitkoeken 0.50 babassukoeken 0.50 alle andere niet genoemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bij producten en/of afvallen) 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder le, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Hierbij wordt medegedeeld, dat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat in de.n loop van de nu ingetreden week de heffingen kun nen worden gewijzigd. .atholleken. God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden. Waakt en bidt In het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen overweldigen. Laatst gedane koersen Nov. 25 24 23 Allied Chemical 173 173} 175 American Can Co. 11) 110} 110+ Am. Car F.dry 32 32} 34 Am. Rolling Mills 17 f 17 18 Am. Smelt R^f. 52 51 52} Am. Tel. Tel. 169} 169 169} Am. Tobacco B. 83} 83 84 Am. Waterworks 11 11 12} Anaconda C »pper 3l 31 32} Atchison Topeke 26} 26 5 27} Baltimore Ohio 6} 6 6} Bethlehem Steel 82 g 81 83} Canadian i «cific 4} 4} 4 Case Treshing 70} 71 71 Cliase National B. 34} 34} 35 Cues. Ohio 42} 42} 43 Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 85 85 88} Cities Service 5 5 5 Consol Gas N.Y. 30} 30 30} Continenta» Oil 24} 24} 24} 7 Dawesl. 9} 10} 514 Young 9} 8 Deleware Huds. 23} 23 24} Douglas Aircraft 76 75 78 Dupont de Nem. 177 178§ 181 Eas'fnan Kodak 164 164} 165 El. Bond Sh. 8} 8} 8} General Electric 39} 39} 40 General Motors 53} 53} 54} Good Year 24 24} 24} Hudson Motor 6} 6} 6} Illinois Central 13 13} 13} Intern. Harvester 58} 58} 61 Intern. Nickel 39} 39} 39 Intern. Tel. Tel. 4} 4} 4} Kennecott Copper 39} 39} 40} Missouri Pacific n s Idem pref. 1 1} l i Montgomery Ward 54 54} 55 Nat. City Bank 28 27} 28 Nat. Dairy Prod. 16 16} 16 New York Central 19 19} 19} North. Am. Av. 24} 24} 26} North. Amer. n.a. 22} 22} 23} Norfolk Western 210 209+ 211 Pennsylvania 23 22 23} Phillips Oil 40} 39} 40} Proctor Camble 62} 62 I 63} Publ. Serv. N. J. 40 39} 40 Radio Corporation 5} 5} 5} Rep. Steel 23} 22} 23} Sears Roebuck 81 81 82 Shell Union Oil 13} 13} 13 Socony Vacuum 12} 12} 12} Southern Pacific 15 16 16} Southern Railway 19} 19} 20} Standard Brands 5} 5} 5} Stand. Oil of N.-J. 45 45} 45 Tidewater Ass. Oil 10} 10} 10 Union Pacific 100} 100 100} United Aircraft 45} 45} 46} United Corp A. 2} 2} 2} U. S. Leather U. S. Rubber 39} 39 39} U, S. Stee) 67} 66} 69} Western Union 24} 26} 27} Westingh. Electr. 112} 112 113 Woolworth Building 39 39} 39} i ex. dividend ex coupon. 4- nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden NEWYORK, 25 Nov. Slotkoersen Nov. 25 24 23 Brussel 16.60 16.56 16.53 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.44 22.44 22.44 Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.10 53.09 53.09 Londen 3.93} 3.92 3.90} Parijs 2.23 2.22} 2.21 Berlijn 40.20 40.20 40.20 NEWYORK, 25 Nov. 25 Nov. 24 Nov. 25 Nov. 24 Nov. Katoen Dec. 9.61 Jan. 9.56 Mrt. 9.43 9.209.31 - 8.928.98 91 9.73-75 Mei 9.67Juli 9.54 Rubber Standaard Dec. 20.35 20.40 Juli 18.35 —18.45 Jan. 19.60- 19.60 Sept. 18.05+ 18.05 Mrt. 19.43— 19.37 lOct. 18.05— 18.05— Mei 18.76 18.72 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 3.48 3.48 Dec. 6.01 - 6.00 Mrt. 4.22- 4.22 Mrt. 6.17 6.18 Mel 4.24 4.24 Mel 6.26 6.26 Juli 4.26- 4.26 Jull 6.31 6.33 Sept 4.28 4 28 Sept. 6.35 6.37- Suiker Dec. —i - 4 Juli 2.02 2.01 1.82- Sept. 2.06 2.04- Mrt. 1.95+ 1.93- Jull Mei 1.98+ 1.97+ Nov. Tin Locc 53.50 51.50 Termijn 52.50 50.25 25 Nov. Tarwe Dec Mej Juli Maïs Dec Mel Juli 88} 85 83 50} 52} 52} Reuze) Mei 5.85 Dec 5(95 25 Nov. farwe Dec. 70 - - Mel 75 Juli 76 Rogge Dec 55 f Me) 58 i Juli 58 Haver ->ec 3i 24 Nov. 88} 85 83} - 50} 52} 52} CHICAGO, 25 Nov. 25 Nov. 24 Nov. Haver Dec. Mei Juli Dec Mel Juli 35} 31} Rogge 51} 53} 53} 37} 36 31 51 53 53} Jan 6.37 f 6.37 Mrt 6.52 f 6.52 WINNIPEG, 25 Nov. 24 Nov. 25 Nov. 24 Nov. Gerst Dec. 42 42 ■Mei 44 45 Juli 45 45 Ljjnzaad Mei 157} 156} Dec 162} 160} 5.80 5.90f 70} 75 76} - 55} 58 57} 31} Mei Juli 33} 33} 33} 33} MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeüng voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firm® D. W. BRAND. Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Rotterdam 1894/7 (kl. cp.) 3 85 Centrale Crealetbank (kl. cp.) 4j/> 85 Vo Helmond, Boek- Handelsdrukkerij 4 (6K 18 Internationale Gewapendtaeton Bouw 6 98 o Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex- ploitatie van 5 93 Koninklijke Nederlandsche Fabriek voor Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon 4 96 Nederlandsche Voorschotbank (kl. cp.) 4 55 Stichtsche Bankvereeniglng 40 /o Vereeniging een School met den Bijbel Feijenoord Hillesluis 4 90 lo OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Bavo, Par. v. d. H. te Heemstede 3\4 82 Vo Dominicus, Par. v. d. H. te Nijmegen 3'/, 8254% Hildegardis, Par. v. d. H. te Rotterdam 3 75 Jeroen, Par. v. cï. H. te 's-Gravenhage (50-50) 5 53 Vo O. L. Vrouw Wijnhaven Rotterdam 3]4 76 Vo O. L. Vrouw, Congr. Zusters te Tegëlen 4 80 Vo Stichting v. Verlaten Kinderen te Sittard 3% 50 Vo OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Aalmoezeniers v. d. Arbeid, Priesters te Schaerbeek 4 75 Vo Benedictijner Abdij te Ettal 5'/, Vo 12 Vo Carmelleten, E.E. P.P. te Gent 5 75 Vo Familie van Nazareth, Congr. v. d. H. te Rome 4 72 Ursulinen, E.E. Z.Z. te Schweidnitz 7 7 Vo Vincentius a Paulo, Congr. Barmh. Zus- ters v. d. H. te Freiburg 7 Vo 7 Vo PANDBRIEVEN Crédit Foncier Franco Canadien per 1955 5 <y„ 55 Vo Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 37 Vo Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4V, Vo 37 Vo Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 95%% Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 75 Vo Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 56 58 Vo A AND EET,EN Algemeene Visscherlj Maatschappij 17(4% Batavia -Arak Maatschappij. De 107 Vo Effecten Credietbank te 's-Gravenhage 25 Vo Gedeh, Assam Thee Onderneming 105 Vo Goedhart's Aannemingsbedrijf Gehrs. (f 600.—) 30 Vo Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage (met vaste zitplaats) 72 Vo Haagsche Buurtspoorweg Maatschappij (Cert.) 37(4 40 Vo Haagsche Handel Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goéderen (Ree. Pref. winstd.) 12 Vo Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij (a f 50.— 205 210 Vo Mercurius, Visscherij. Maatschappij 22 Vo Oldambt Pekela, Stoomtramweg Maat schappij 2 Vo Purperhoedenveem 37 Vo Stichtsche Bankvereeniglng 3 %Vo Teulings' Koninklijke Drukkerijen C.N. (Pref. Winstd.) (a f 250.18%Vo Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband 100 Vo West-Borneo Cultuur Maatsch. (Pref.) 24%% NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Arnhem, Levensverzekering Maatschap pij 10 gestort 95 Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 535 530 Nederlandsche Herverzekering Maatschap pij 40 gestort 240 OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Friesche Hypotheekbank' f 500. Algemeene Norit Maatschappij f 440. Hollanciische Kunstzijde Industrie f 55. Javasehe Cultuur Maatschappij f 280.f 285.— f 280.— Lampongs, Cultuur Maatschappij De f 4. Linkungan Borneo Rubber Maatschappij f 1.75 Nijma, Kunstzijdespinnerij f 280. Pradjekang Tangerang Cultuur Maatschappij f 3100.— WINSTBEWIJZEN Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2540. Lahad Datu Cultuur Maatschappij f 37.50 Oost-Borneo Maatschappij (A) f 300.f 310.— Rotterdamsche Cultuur Maatschappij f 600. DIVERSEN Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.- bew.) f 9. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 1% 1 1(4% LOTEN Lotisico (Doorloopende loten) f 50.50 Rotterdamsche Schouwburg f 0.80 Rotterdamsche Schouwburg (a f 15.f 7.25 Koersen voor stortingen op 27 November 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichs- marken 57,63; Lires 9,55. Opgegeven docfr v. d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Surséance Th. J. Veldman: 20 November zijn de raadpleging en de stem ming over het akkoord, aangeboden door Th. J* Veltman, gepensiomneerdi generaal-majoor, wo nende te Wassenaar, nader bepaald op Donderdag 4 Januari 1940, des v.m. 11 uur. Bewindvoerder is j'hr. m'r. E. C. van Doorn Den Haag, Denne" weg 124. Door Klaas Ccster Roelofszoon, handelaar en molenaar wonende te Staphorst, Wijk G. no. 4»- is hij de Arrondissements-Rechtbank te Zwoli° een verzoekschrift tot het verleenen van sur séance van betaling ingediend. 22 November 1939 vcorlocrpig Verleend, met benoeming van mr. <7- F. H. Huysman, te Zwolle, tot bewindvoerder- Verhoor: Woensdag 3 Januari 1939 des v.m. 10.30 uur. ter raadkamer der Arrondissements-Recht bank tc Zwolle, in het Gerechtsgebouw. Bij het verzoekschrift is geen ontwerp van akkoord ge voegd. Failliet verklaard: 24 Nov.: Petronella Broeders, weduwe van A- Hermes vroeger een bakkerq exploiteerende te Tilburg, aan de Enschotschestraat 264. thans wo nende te Tilburg, Boomstraat 160. R.c. mr. W. W. Andreae. Cur. mr. J. Peters, Tilburg, Bur gemeester Suysstraat 52. J. B. E. Smit, arbeider, Tilburg. Bosschew'eg 409. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cur. mr. H. W- Janvier, te Dongen, Kerkstraat 28. J. Koning, veehouder, Roodehaan, gem'eeilte Noorddijk. R.c. mr. J. Feitsma. Cur. mr. H. Frima- Waterloolaan, Groningen. Th. Wesseïs, manufacturier. MartenshoeKj R.c. mr. J. Feitsma. Cur. mr. W. J. Benes, Hooge- zand. In de week van 2o t.m. 25 November 1939 wer den in Nederland 45 faillissementen uitgesproken- Opgeheven wegens gebrek aan actief de fa' van: J. C. Huydink, Rhenen; L. J. Oosterling' Arnhem. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 20 Nov.: L. van der Dces, Schiedam. Geëindigd dcor het verbindend worden der eenige uitdee lingsiijst. Uitk. nihil. H. Kalkhoven, Rotterdam. Idem. Ultk. nihu- C. Neven, vroeger wonende te Lekkerkert" thans te Gouda. Idem. Ultk. 40 pCt. W. van Vliet. Rijnsburg. Geëindigd door h® verbindend worden der slotuitdeelingslijst. C. G. Vernooy, Den Haag. Geëindigd door b® verbindend worden der riitdeelingslijst. LEIDEN. 25 Nov. Boter. Prima fabrieksbot® (contr.) 1.68, prima boerenboter 1.481.55, Voer 360 kg. Handel kalm'. f Turf. Lange f 8—9 per 1000 stuks. Geen aanvc®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2