s: I SINT NICOLAAS dCzKsthiü 1939 tmmmmmmmm De Brabantsche klompenindustrie KERSTBOEK 1939 VAN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE DRIE SCHEPEN VEILIG IN ENGELAND 1.60 BESCHERMING VAN DEN DOMTOREN SB BB r ZONDAG 26 NOVEMBER 1939 Kleine opleving thans merkbaar Sanatoria Dekkerswald en Heliomare Bouw van een paviljoen voor tachtig patiënten Eén woord: Hulsikamp) Auto-ongeluk te Soest eischte een doode Een ,,volksmotortje" draait proef STOOMSCHIP GESTRAND BIJ SCHIERMONNIKOOG INBREKERS GEGREPEN Onder geleide der met paravanes uitgeruste sleepboot „Zwarte Zee" VIJFHONDERD GULDEN GESTOLEN DAME DOODGEREDEN St. Joriscollege te Eindhoven Artsexamens aan de Rijksuniver siteit te Utrecht Amities Catholiques Frangaises Schoonheidscommissie te Maastricht treedt af m De Sibajak vertrekt VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP J. Th, Verheggen 80 jaar Landbouwhuishoudschool Posterholt DE MUIDER ZEESLUIZEN Ebdeuren kunnen weer gesloten worden Zoo juist verschenen! „EL SHEXTAN DE DUIVEL Een boek voor de jeugd van 1418 jaar. Overwogen wordt het dichtmetse- len van den doorrit en van alle raamgaten Eerste Nederlandsche soldaten- cabaret Voorziet U tijdig van het U Een prachtboek. 64 pagina's koperdiepdruk, op zwaar papier, vier los bijgevoegde kleurenplaten, reproducties van bekende schilderstukken Prijs 75 cents. Als St. Nicolaas-cadeau, Kerstgeschenk of om er zelf van te genieten. Bestellingen bij den Boekhandel of Agenten van de Katholieke Illustratie. Rechtstreeksche toezending na ontvangst van genoemd bedrag per postwissel of na overschrijving op giro-rekening 5970 der N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem In de Brabantsche klompenindustrie is sinds korten tijd een kleine opleving merk baar, welke echter nog niet van zoodanigen aard is, dat zij noemenswaardige verbete ringen zal opleveren Het mag bekend worden verondersteld, dat het de laatste jaren met deze industrie zeer slecht gesteld was; zoo zelfs, dat het klompen- makersbedrijf min of meer aan het uitsterven was. Hoewel dat door sommigen werd toege schreven aan de concurrentie van het buiten land, met name van België, moet men cie oor zaak daarvan toch veeleer zoeken in de veran derde maatschappelijke omstandigheden. Over het algemeen was de welvaart gedurende de laatste twintig jaren zoowel in de stad als op het platteland gestegen, al kon men dan nog niet zeggen, dat de welvaart op het platteland een hoog peil heeft bereikt. Daarnaast heeft zich het verschijnsel voorgedaan, dat de prij zen van het leer en van de rubber zeer sterk zijn gedaald, waardoor de schoenen binnen het bereik van grooter groepen der bevolking zijn gekomen dan voorheen. Dit zijn twee factoren, waardoor het dragen van klompen in onbruik is geraakt. Een derde factor is nog de verande ring van mentaliteit op het platteland, waarbij de oude gewoonten, vooral bij de jongelui, ver dwijnen. Hierdoor is het dragen van klompen Uit de mode geraakt. Dit wordt nog gestimuleera door de rubberindustrie, die goede en goed- koope producten vervaardigt, welke de klompen kunnen vervangen. Was vroeger de houten klomp de eenlge voetbedekking, welke water dicht was, thans kan men rubberlaarzen en schoenen verkrijgen, welke aan dezelfde eischen voldoen. Dit alles was oorzaak, dat de klompenindustrie in Brabant een zeer kwijnend bestaan voerde Het is in hoofdzaak een industrie, welke in kleine handen is. Er zijn wel een paar fabrie ken, waar het werk geheel en al machinaal geschiedt, maar een groot deel van de pro ductie wordt geleverd door de kleine klompen makerijen, die werken met twee of drie man personeel en waar wel een of andere machine staat, waardoor een bepaalde phase van .het productieproces mechanisch verloopen kan, maar waar het grootste deel der bewerkingen toch nog met de hand geschiedt. Zelfs in den beteren tijd waren de loonen in deze bedrijfjes zeer laag en het laat zich verstaan, dat in de laatste jaren, waarin de Industrie voortdurend meer achteruit ging, deze lage loonen zelfs nog zijp gedaald'. Een demonstratie van óeze zeer slechten toe stand wordt gegeven door de prijzen van het hout, welke gedurende de laatste jaren zseï laag zijn geweest. Deze prijzen hebben weinig te maken met die van de wereldmarkt, want voor het vervaardigen van klompen wordt voor namelijk canadahout gebruikt, dat voor weinig andere doeleinden bruikbaar is. Het groeit in deze omgeving en het is daarom verklaarbaar dat d'e klompenmakerijen in Brabant hoofd zakelijk gevestigd zijn in St. Oedenrode, Best Liempde en Schijndel, dorpen, gelegen in die streken, waar het meest canadahout groeit. De laatste jaren was de toestand' zoo, dat het hout bjjna geen waarde meer had en als men de klompenmakers zelf mag gelooven Is de lage prjs van de grondstof de oorzaak geweest, waar om zij in dezen allerslechtsten tijd tenminste nog het hoofd' boven water hebben kunnen houden. De houtverkoopers zijn uiteraard over deze zeer lage prijzen minder goed te spreken; zij hadden er al over gedacht de verkoopingen, welke altijd in den winter gehouden worden! maar eens een tija over te slaan, ware het niet. dat in de afgeloopen jaren de lucifersfabriek in Eindhoven door haar aankoopen de prijzen nog eenigszins op peil had gehouden, en dat de hout verkoopers in een komenden winter een stijging der prijzen verwachten, omdat in dezen tijd alles de neiging vertoont omhoog te gaan, hoe wel er voor sommige producten geen enkele aanwijsbare oorzaak voor bestaat. Het is niet noocig, dat de prijzen van het canadahout stij gen, maar men verwacht dit wel, mede door de opleving in de klompenindustrie. Deze opleving dateert eerst van den allerlaatsten tijd. De oorzaak hiervan moet men voor een deel zoeken in de grootere vraag, welke door de mobilisatie is ont staan. Bij de bereden troepen worden bij net v, erken in de stallen klompen gedragen, ter wijl anderen deze ook gebruiken bij het aan leggen van verdedigingswerken In den natten en drassigen bodem. Voor een ander deel is de grootere vraag verklaarbaar door het stijgen der prijzen voor rubber en leer, waardoor ook de schoenen en het verstelwerk duurder zijn geworden. Voorts worden door hen, die nog klompen dragen, deze thans gekocht, omdat iedereen nu eenmaal ver wacht, dat alles duurder zal worden en dus thans maar reeds koopt, wat hij straks noodig zal hebben. En tenslotte ziet men thans het verschijnsel, dat elk jaar voorkomt; bij den aanvang van een periode van nat weer neemt de vraag naar klompen toe. Dit alles heeft een kleine opleving veroor zaakt, waarvan men thans nog niet kan zeggen of zij van langen duur dan wel van voorbij- gaanden aard zal zijn. Incien de prijzen van rubber en leer blijven stijgen, staat de klompen- makeru misschien nog een goeae tijd te wach ten. Doch ook deze zal, hoewel van langen duur, toch m den loop der jaren weer voorbijgaan. Want als de handel weer normaal wordt, za'. het klompengebruik weer afnemen. Dit is im mers afhankelijk van de veranderingen in het maatschappelijk leven en het is niet te ver wachten, dat dit leven zijn oude vormen in on- gewyzigden toestand zal terugkrijgen. Daarom ls het ook zeer gevaarlijk een vergelijking te maken tusschen deze mobilisatie en die van 1914 tot 1918, toen de vraag naar klompen enorme afmetingen aannam. Het zou onverant woord zjjn de verwachting voor de komende 2er'°<:e baseeren op de verschijnselen, welke tot 1918 voorgedaan in de jaren van 1914 Het bestuur van de sanatoria „Dekkerswald" en „Heliomare" vergaderde onder voorzitter schap van dr. N. P. van Spanje ter overweging of de uitvoering van den voorgenomen bouw aan de beide sanatoria zal doorgaan. De aanvraag om opname van patiënten blijft steeds aanhouden. Op „Dekkerswald" zijn nu 240 en op „Heliomare" 213 patiënten. Vocral dit laatste sanatorium behoeft dringend uit breiding. Besloten werd, gezien de hoogere prijzen en het onzekere van d huidige omstandigheden te trachten door en met medewerking van het „Werkfonds" een paviljooen te bouwen voor 80 patiënten in plaats van den gewenschten uit bouw. De heer Lau Peters, architect, ontving op dracht hiervooor nieuwe plannen te ontwerpen. Dit woord garandeert U de hooge kwaliteit, die U aan Uw Z.O. genever stelt. Sedert vele generaties staat mijn persoonlijk heid daarvoor in. Vertrouw op mij en eisch steeds Uw Hulstkamp. De Z.O. genever, die men Zaterdagmiddag om kwart voor twee heeft zich te Soestdijk een aanrijding met doode- lijken afloop voorgedaan. De 28-jarige Koks uit Amsterdam reed in een particulieren auto met flinke vaart op de Vredenhofstraat, ter hoogte van Nieuwerhoek, toen van links uit de Bur gemeester Groothestraat een taxi naderde. Koks wilde voor den wagen langs gaan, doch raakte met het linker spatbord den bumpier van de taxi. De auto van Koks sloeg driemaal over den kop en bleef op den zijkant liggen. Koks was met hoofd en bovenlichaam door den linnen kap geschoten en werd deerlijk verminkt opge nomen. Hij was op slag gedood. Een mede- inzittende soldaat kwam met den schrik vrij. Koks was eigenaar van de drukkerij „Elan" te Amsterdam en gaf de soldatenkrant uit voor het achttiende regiment infanterie. In het Stadion te Amsterdam werd Zaterdag ochtend een persdemonstratie gegeven met de door het Nederlandsch Laboratorium voor massa-motorisatie uitgevonden gemotoriseerde rijwielnaaf, waardoor een zichzelf bewegend wiel wordt verkregen, dat in elk bestaand da mes- of heerenrijwiel kan worden geplaatst en waarmee het rijwiel een snelheid van 30 K.M. per uur zou kunnen bereiken, bij een benzine- gebruik van 1 Liter op 100 K.M. Eén der inge nieurs gaf een mondelinge toelichting. Een kleine, zeer goedkoope motor, ingebouwd in een trommel, is gemonteerd in het voorwiel van een gewone fiets. Op het voorspatbord is een benzine-reservoir aangebracht en dit zou genoeg benzine kunnen bevatten voor een af stand van 100 K.M. De zeer geheimzinnige mo tor loopt zonder electrische ontsteking. Het benzinetankje is in twee afdeelingen gescheiden, 1 voor reserve. Slaat de motor af. omdat de hoofdtank leeg is, dan behoeft men het achterwiel slechts 50 c.m. van den grond te lichten, dan stroomt de reserve-benzine over het staande schot naar de voortank, waardoor de berijder weet, dat nog voor maximaal 20 K.M. benzine aanwezig is. Zooals wij zagen is de fiets inderdaad gemak kelijk te bedienen. Tijdens de demonstratie werd echter gereden met een maximum-snelheid van 15 K.M. Wanneer alle fietsende Amsterdammers zich van een motortje, zooals boven beschreven, zou den kunnen voorzien, dan zou er direct een nieuwe anti-lawaai-campagne moeten worden ingezet, daar het motortje, zooals dat tijdens de demonstratie werkte, zeer veel lawaai voort bracht; en dat was maar één fiets! Dat lawaai zou dan echter te dempen zijn door de mon tage van een uitlaat. Bij den uitleg door den explicateur waarbij echter de belangrijke details in het duister bleven werd medegedeeld, dat, „onvoorziene omstandigheden voorbehouden", tusschen Pa- schen en Pinksteren de eerste motoren in den handel zullen worden gebracht. De motor voor gewone rijwielen zal nog kleiner zijn dan de gedemonstreerde motor en een diameter hebben van 10 c.m., een breedte van 8iJ c.m., een vol-automatischen gangwissel plus een over brenging van 1 op 12. En nu zullen we maar afwachten, wat wer kelijk het nut van deze gemotoriseerde rijwiel naaf voor fietsend Nederland zal zijn. Ten minste wanneer de „onvoorziene omstandighe den" het in den handel brengen niet zullen be letten! Het 6000 ton groote Dultscihe s.s. „Gerrit Fritzen, thuisbehoorend In Stettin, is aan de oostkust rnn Schiermonnikoog gestrand. De „Gerrit Fritzen". die geladen is, zit tamelijk hoog op de ruggen. Naar verluidt, bevond het schip zich reeds Vrijdag in deze positie. Een aantal Düitsche sleepbooten ls ter assistentie aanwezig. Zaterdagavond om tien uur, toen het hoogtij was, zou men trachten het schip vlot te slee pen. De kans, dat dit gelukken zou, was echter niet groot, aangezien het avondtij niet zoo hoog komt als het ochtendtij en de inmiddels opge stoken zuidwester storm het water terugstuwt. De reddingboot „Insulinde", van de Noord, en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, bevindt zich bij de „Gerrit Fritzen". De politie te Nijmegen heeft Vrijdagavond laat drie inbrekers van resp. 21, 18 en 17 jaar. gegrepen. Zij koesterde al lang verdenking tegen deze jongelui, ciie reeds in den afgeloopen zo mer in het naburige Groesbeek in twee villas hadden ingebroken. De laatste dagen hadden zij een bezoek ge bracht aan villa's aan den Ubbergschenveldweg en aan den Huygenswteg. Hier werden fototoe stellen, verrekijkers, boeken, enz. ontvreemd. Vrijdag hebben zij nog ingebroken in de cen trale werkplaats te Nijmegen, waar zij een geld kistje met ongeveer vijftig gulden hebben ge stolen. De politie heeft op twee hunner nog een ge deelte van den buit van gisteren gevonden. De drie jongelui, zekere S„ A. en J., zijn Za terdag aan de justitie te Arnhem overgeleverd. Naar de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij mededeelt zijn de schepen „Bloemfontein" „Grootekerk" en „Alioth", voorafgegaan door de met paravanes uitgeruste zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst, Zaterdagnacht naar Enge land vertrokken en tegen één uur Zaterdag middag in de Downs aangekomen. De „Zwarte Zee" zal vermoedelijk heden naar Nederland terugkeeren, waarbij ze dezelfde diensten ten behoeve van andere schepen zal verrichten. De Bloemfontein gaat via Zuid-Afrika naar Ned. Indië, de Grootekerk via het Suezkanaal naar Br. Indië en Australië en de Alioth zal de reis maken naar Britsch-Indië. Zaterdagnacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot het kantoortje van een groothandel in verfwaren aan het Groeneweg- je 144 te Den Haag. Men is binnengekomen door opening van de straatdeur, waarna men getracht heeft een brandkast te forceeren in het achter de zaak gelegen kantoortje. Dit is blijkbaar niet gelukt en de indringers hebben toen de kast, die circa 500 gulden bevatte, op een driewie- Ier geladen, die zich in de zaak bevond. Men heeft nog geen spoor van de mannen gevon den. Zaterdagavond tegen acht uur is op de Lam- bertus Hortensiuslaan, ter hoogte van de Wet houder Königlaan te Naarden, een dame, die den weg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door S. uit Hilversum. De automobilist zag het slachtoffer te laat en heeft nog wel gepoogd door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch is daarin niet geslaagd, zoo dat de dame tegen de motorkap aansloeg. Het slachtoffer is mevrouw Hofland uit de Wethouder Königlaan. Proces-vsrbaal is opge maakt. De schuldvraag moet nog worden on derzocht. Lijk en auto zijn in beslag genomen. Het jaarboek van het Sint Joriscollege en het Sint Catharinacollege te Eindhoven is ver schenen, opgedragen aan H. Molier, ter gele genheid van diens zeventigsten verjaardag. Het boekje opent met een door rector drs. Th. van den Donk geschreven levensschets van dr. Moller, waarin diens groote activiteit, zoo wei op wetenschappelijk als politiek terrein, ge paard gaande met een groote en veelzijdige ken nis van verschillende wetenschappen, duidelijk geteekend wordt. Bij wijze van illustratie ter verduidelijking van het vluchtig geschetste, heeft men een kleine, doch levendig en indringend geschreven studie van dr. Moller, getiteld „Guido Geze'le's muizen nestje" (overgenomen uit Opvoeding en On derwijs) afge-'rukt. Dr. W. J. A. Visser wijdt een beschouwing aan den H. WiJlibrcrdus. Hij1 noemt zijn artikel een „Prceve eener karakterschets". Onder het motto „De liefde tot zijn land is ieder aan geboren", stort Frans van de Meester zijn ge voelens, die hij omtrent „De Kempen" bezit, in versvorm uit. Soeur Damiana (Th. Gemen) heeft het over de missie in Kabylië (Afrika) in een artikeltje „Gaat en onderwijst alle volkeren". Vergezeld van een ondeugend teekeningetje wordt vervol gens in een kort stukje de aandacht gevraagd voor het B. J. Labre-werk. „Waarheid en onwaarheid over St. Joris", de patroon van het College, is de titel van een artikel van dr. K. dg Beer. Dan zijn er rubrieken door de leerlingen ver zorgd geworden. Een in vrije verzen geschreven ..Kroniek van het afgeloopen schooljaar" vraagt, in de eerste plaats, onze aandacht. Daarna k'mt het schoolleven aan de beurt: sport, tooneel, schaken, excursies, lezingen etc. passeeren ach tereenvolgens de revue. Tot besluit een reeks van opstellen, waarin de leerlingen hun schrijflust botvieren. Het boek is geïllustreerd met enkele goede foto's, waaronder een portret van dr. H. Moller. De voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van de artsexamens,' verzoekt hun, die het eerste of tweede gedeelte van het arts examen wenschen af te leggen vóór de Paasch- vacantie 1940, zich schriftelijk aan te melden aan zijn adres, Catharijnesingel 101 te Utrecht, vóór 17 December. Aanvragen, welke niet vefgezeld gaan van de noodige bescheiden (bewijs van storting van het examengeld, diploma, geboortebewijs) en welke na 17 December worden ontvangen, komen niet voor plaatsing op de examenlijst in aanmerking. Onder auspiciën van de „Amitiés Catholiques Frangaises" afd. NijmegenArnhem, houdt prof. J. Dagens op Woensdag 29 November, des avonds om 8 uur, in het hotel des Pays-Bas, Berg en Dalscheweg 1 te Nijmegen, een lezing over het onderwerp „Jeanne d'Arc, dans la littéra- ture frangaise". De Schoonheidscommissie te Maastricht, be staande uit de heeren ir. Cuypers, ir. Peutz en W. Sprenger, heeft en-bloc ontslag genomen. Volgens inlichtingen zou dit ontslag, dat intus- solien door B. en W. nog niet i$ aanvaard, zijn aanleiding vinden in het feit dat de commissie van meening is, dat het college van B. en W. herhaaldelijk besluiten heeft genomen, alvorens het advies der commissie bekend was gemaakt, en zelfs gevallen te noemen zijn, waarin B. en W. ten uitvoer zijn overgegaan, regelrecht tegen liet advies In van genoemde commissie. Directe aanleiding tot deze ontslagname moet gezien worden in het feit dat B. en W. het bouwen van 'n groote graan-silo nebben goed gekeurd. Volgens het advies van de schoon heidscommissie bederft deze silo het geheele stadsbeeld wanneer men van het Noorden uit den Maasoever beziet. Het gebouw voldoet bo vendien niet aan redelijke architectonische eischen en zou zelfs in economisch opzicht een veel geschikter plaats kunnen gekregen hebben, op een der gemeentelijke terreinen. B. en W. zullen hun houding binnen afzienba- ren tijd kenbaar maken tegenover de schoon heidscommissie. Een Duitsche veldbakkerij in bedrijf Aan de Lloydkade te Rotterdam had Za terdagavond de inscheping plaats van de passagiers van het ms. Sibajak, van den Rotterdamschen Lloyd, dat vannacht zijn reis naar Nederlandsch-Oost-Indië zou aanvangen. Het schip zal op deze reis ongeveer 370 pas sagiers en een détachement van de Koninklijke Marine vervoeren. Van dezen hebben zich on geveer 190 in Rotterdam ingescheept. De ove rigen, en onder hen bevinden zich ook de leden van het A.B.C.-cabaret, vertrekken op 30 No vember a.s. naar Napels, om aldaar aan boord te gaan. Het schip maakt de reis naar Duins, dat noodgedwongen moet worden aangedaan, zonder convooi. Vandaar gaat het schip naar Lissabon- Op de Hengelooschestraat, den drukken ver keersweg BorneHengeloo, had Zaterdagavond te ruim 9 uur een verkeersongeluk plaats met doodelijken afloop. Op genoemd tijdstip fietste de 15-jarige P. Dr. met zijn vriend B. in de richting Borne, ter hoogte van bakkerij Veld hof. Even voordat een bus van Hengeloo de beide personen zou passeeren, kwamen de beide jongens met hun sturen tegen elkaar, waar door de 15-jarige P. Dr. naar het midden van den weg werd gedrongen. Hij werd door de bus van de firma B. gegrepen en op slag gedood. Het parket van Almeloo stelt in samenwer king met de gemeentepolitie een uitvoerig on derzoek in De heer J. Th. Verheggen, voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond, oud-voorzitter van den Katli. Ned. Boeren- en Tuindersbond en oud-lid van Ged. Staten van Limburg, hoopt op 28 November a.s. zijn 80sten verjaardag te vieren. Gedurende 43 jaren heeft hij met inzetting van heel zijn persoonlijkheid gewerkt voor den Limburgschen en vaderlandschen landbouw. Met dankbaarheid zullen derhalve velen in ons land. maar vooral in Limburg, op dezen dag aan den 80-jarigen leider denken. Hij was een sociale figuur bij uitnemendheid, die ook op ander dan landbouwterrein veel verdienstelijk werk heeft gedaan. Op zijn verjaardag wenscht de heer Verheggen geen uiterlijk feestbetoon en zal hij enkele dagen buiten zijn geliefd Buggenum vertoeven. Maandag a.s. zal de Landbouwhuishoudschool te Posterholt op bescheiden wijze haar 25-jarig bestaan herdenken. In die kwarteeuw heeft deze boerinnenschool voor den Limburgschen boeren stand onnoemelijk veel goeds kunnen doen. Ruim 500 leerlingen doorliepen de school en zijn met de opgedane ervaring, vorming en ontwikkeling gaan innemenin de gezinnen en bedrijven. Deze school is een gelukkige combinatie van theorie en praktijk, van huishouden en landbouw, van karakter en levensvorming. Veel verdiensten voor deze school hadden wijlen de zeereerw. heer rector Rijs, de heer Th. Verheggen en wijlen den heer Arnent, later directeur van den L.L.T.B. Nadat juist een jaar geleden in de oostelijke sluis te Muiden nieuwe ebdeuren waren aange bracht, kwam de sluismeester, de heer G. C. F. Kauderer, al spoedig tot de ervaring, dat de nieuwe deuren slechts met groote moeite ge sloten konden worden, totdat dit euvel steeds hinderlijker afmetingen aannam en men geen kans meer zag, de ebdeuren gehéél te sluiten. Naar de heer Kauderer ons mededeelde, had hij het vermoeden, dat op den sluisbodem door de een of andere oorzaak een plank moest zijn los geraakt, welke zóó was komen te staan, dat de deuren daartegenop draaiden. Bij een onderzoek, dat deze week door een duiker is verricht, heeft men kunnen constatee- ren, dat het vorenvermelde vermoeden inderdaad juist was geweest. Eén van de bodemplanken was losgeraakt en een afgebroken stuk stond recht overeind, zoodat het geen verwondering behoefde te weken, dat de ebdeuren tenslotte niet meer ten volle konden funetionneeren. Toen de duiker op den bodem een en ander weer in orde bracht, heeft hij tegelijkertijd losse stukken steen, welke daar verspreid lagen, boven water gebracht. Op onze vraag, hoe het mogelijk was, dat, waar de sluisbodem indertijd zoo deugdelijk was ge maakt, een plank kon losraken, antwoordde de sluismeester, dat dit veroorzaakt wordt, door het laten sleepen van een ketting, waaraan een haak bevestigd is, Het komt n.l. ook voor, dat schippers van groote baggermachines, welke bakken achter zich meevoeren, aan den achter sten bak een loshangenden ketting met haak be vestigen, hetgeen ten doel heeft, om dien bak gemakkelijker te kunnen besturen. „Herhaalde lijk vraag ik dan ook" lichtte de heer Kaude rer ons nader in waneer zoo'n transport passeert, aan den schipper; „Heb je een sleepen den ketting?" waarop altijd ontkennend wordt geantwoord. Maar de feiten wijzen wel anders uit. Het is dan ook meermalen reeds voorgeko men. dat aan waterwerken schade werd toege bracht door dergelijke sleepende kettingen." door AUG. A. BOUDENS. ff Historisch - boeiend - leerzaam sensationeel Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij den uitgever W. J. VAN BREEMEN - DELFT Naar het U.D. verneemt, wordt momenteel ernstig overwogen den Utrechtschen Dom toren door bijzondere maatregelen te gaan beschermen tegen het luchtgevaar en in de eerste plaats denkt men daarbij aan midde len om het gevaar van instorten van den Domtoren bij een eventueelcn bomaanval zooveel mogelijk te beperken. Hiertoe wordt thans overwogen den ge- heelen doorrit van beide zijden dicht te metselen met een muur van 1 meter dikte, gelijk alle raamgaten van de eerste en tweede verdieping. Tevens zal een luchtdrukdeur aan den voet van den toren worden aangebracht. Allerwegen worden door de overheid maatrege len genomen monumentale gebouwen, kunstwer ken etc. te beschermen tegen het gevaar vaö aanvallen uit de lucht en te land, aldus gaat het U.D. verder. Tot deze kunstwerken, welke in dit verband aller aandacht hebben, behoort zeker ook de trots van Utrecht, de Domtoren. Met het beschermen van dit bouwwerk staat men echter voor groote problemen, want door zijn hoogte vormt de hoogste toren van ons land een opvallend object voor aanvallen uit de lucht. Dat daarbij de omgeving rondom den toren een bijzonder groot gevaar loopt, is allerminst denkbeeldig, omdat bij het eventueel instorten van den Domtoren de omliggende gebouwen als Domkerk, Universiteit en andere perceelen ge* troffen zouden kunnen worden. Door de bouwwijze is de kans op instorten groot en om dit te voorkomen dient de voet te worden verzwaard. Daartoe overweegt men dan, den doorrit, welke nu een groot open gat vormd aan beide zijden dicht te metselen met een muuf van 1 Meter dikte. Tevens is bij dit plan inbe grepen het dichtmetselen van alle raamgaten van de eerste en tweede verdieping. Voor extra beveiliging en in het kader van het beveiligingsplan wordt dan nog een lucht drukdeur aan den voet van den toren aange bracht. De bedoeling van deze deur is, den luchtdruk, welke bij een bominslag ontstaat, ge* legenheid te geven te ontsnappen. Vindt deze druk een uitweg door zulk een deur, dan is de kans op instorten van den toren geringer. Zooals gezegd, het betreft hier plannen, welke nog niet vast staan, doch aan de voorbereiding waarvan momenteel wordt gearbeid in overleg als wij wel zijn ingelicht met de Rijkscorh' missie voor Monumentenzorg. Zooals men ua" melijk weet, heeft dr. Jan Kalff de leiding °P het gebied van de bescherming onzer kunst' schatten tegen oorlogsgevaar. Dinsdagavond zal het eerste Nederlandsche soldaten-cabaret in „Amicitiae" te Amersfoort optreden. Verschillende militaire autoriteit®11 zijn voor dezen avond uitgenoodigd. A.„Durf jij naar den rentenier om den hoek te gaan en een tientje te leenen B. Jawel". Hij verdwijnt en komt even later terug. A. „En, heb je wat van hem ge kregen 6 B.„Ja, een flinke buil op mijn hoofd". bc ♦<Y* vW/ -ij*S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6