1? 22Ü OOSTEN VULPENHOUDERS /l3)ü£üxA^)t Haarlem, 27 Nov. DE SPECIAALZAAK de Als ons loodje zóó groot was... burgerlijke stand Moeilijkheden MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 Interessante begrootingscijfers Kijkje in gemeentelijke cijferkeuken 'T LAMMEKE St. Bonifacius bij St. Genesius BESTUURSRAAD R. K. VOLKSBOND EEN DANSAVOND Gevonden voorwerpen De luchtbescherming HET STREEKPLAN KENNEMERLAND-ZUID Wat Haarlem ervan zegt VOOR Ja, dan zou het niet licht ge beuren, dat U een ander merk kocht. Dan zag U dadelijk: dat is Stegeman's rookworst, de echte Geldersche, met de fijne, zachte rooksmaak. Let dus goed op, of er Stegeman op het loodje staat. rrftn CXL& met ons raambiljet. Gemeentezaken Nederlandsche kunstenaars De oorlogstoet T entoonstellingszalen Onderscheiding Mijnen te Zand voort WEER THUIS UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER Vlasbewerking HEEMSTEDE lilo R.K. HAARL. VOETBALBOND Programma Zaterdag 2 Dec. Programma Zondag 3 Dec. TAFELTENNIS R. K. Haarl. Tafeltennisbond R.K. Kamercentrale Leiden Algemeene vergadering GYMNASTIEK R.K.G.V. Leonidas bij het opstellen of afwerken van het verlanglijstje? waar U slaagt! BARTELJORISSTR. - TEL. 13915 WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles De Jonge Kampioen MAN OVERBOORD AGENDA Bioscopen 28 November Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Neerlaten van mijnen per valscherm Britsch schip door mijn beschadigd STAD De opbrengst van den electrischen stroom tyordt te Haarlem voor 1940 geraamd op ruim 2.579.000. Ten behoeve van de N.Z.H.T.M. wordt voor een bedrag van 125.493 stroom opgewekt. De huur van electriciteitmeters verschaft de ge meente het niet te versmaden sommetje van 1 129.000. Het onderhoud van de openbare electrische Verlichting zal 39.375 vragen. De opbrengst van geleverd gas is geraamd op 1.456.000 1.391.000). De openbare gasverlichting kost 67.000. De nevenproducten brengen ruim VA ton op, voor namelijk door de cokes. De huur van gasmeters en muntgasinstallaties begroot men op 97.000. De winst van het elec- triciteitsbedrijf wordt geraamd op 1.024.306.11. Op het gasbedrijf op 153.060.54. De winst op het waterleidingbedrijf op 82.000. De opbrengst van het water is geacht op 656.550. De slachtrechten zijn geraamd op 164.000. de keurloonen 109.000. De begrooting van den keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem sluit met een bedrag van 49.211. Aan jaarwedden wordt aan den incassodienst Uitgegeven 165.400. Voor aankoop en onderhoud van straatnaam borden is 600 noodig. Voor het onderhoud van de asfaltbestrating 12.000, voor de vischmarkt 330. De electrische stroom voor het bedienen van bruggen vraagt 400, het onderhoud van de drinkfonteinen 1000, van den molen aan de Heussensstraat 100. Het onderhoud en de vernieuwing van de uri noirs is geraamd op 2.000. Het opwinden en het onderhoud van de stadsklokken op 1.200 en het fithouden van de wijzers op 400. De kosten van de algemeene begraafplaats zijn geraamd op 3.185. Het Frans Halsmuseum vraagt een bedrag van ƒ3.542 aan onderhoud en de muziektenten kun nen met 132 in tact gehouden worden. Als het concertgebouw er keurig wil uitzien is daarvoor ƒ3.800 noodig. En een stofvrije Stads schouwburg kost 2.126. De schoonheidscommis sie kost 4.925. Verondersteld wordt, dat de volgende hoe veelheden aan werkloozen en armlastigen zullen worden gedistribueerd: 105.000 kg. margarine, 5.000 kg. bak- en braadvet, 60.00U blik varkensvleesch, 40.000 blik tomatensoep en 10.000 kg. gebakken visch, totaal uitma kende 100.000. De salarissen van het vaste personeel van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn geraamd op 99.153 84.105) en van het tijdelijk per soneel 66.691 64.000) In de gezellige zaal van Domi te Overveen heeft gisterenavond de R. K. Tooneelvereeni- ging St. Bonifacius uit Krommenie de dona teurs van St. Genesius laten genieten van haar glansstuk 't Lammeke. De Overveensche ver- eeniging heeft, zooals vele andere, den terug slag ondervonden van de mobilisatie. Doordat Verschillende spelers 's konings wapenrok dra gen, kon de opvoering van het stuk, dat op stapel stond, niet doorgaan. Deze teleurstelling voor leden en donateurs zal na gisterenavond Wel grootendeels teniet gedaan zijn. Daar heeft het heerlijke spel van Bonifacius wel voor ge zorgd. De gemoedelijke Vlaamsche sfeer, de levens blijheid van 't Lammeke, de oubolligheid van zijn vriend, den rentenier, die beiden meester lijk spel te zien gaven en door wie het strik gedragen werd, wij hebben er van genoten. De regisseur, de heer A. Koning, die de titelrol speelde, maakte van 't Lammeke een figuur, die men in kringen van het beroeps- tooneel een creatie zou noemen. Na afloop volgde nog gezellig samenzijn on der leiding van den heer Vreeswijk. Donderdag 30 November a.s., des avonds acht Uur, houdt de Kath. Volksbond een bestuurs raadsvergadering. Een uitgebreide agende vraagt Weer de volle aandacht van de bestuursleden o.a. is aan de orde ontwikkelingsprogramma, Credo Pugnoclub, crisisbespreking en crisis-co mité, plaatselijke actie vakcentrales, werkloo- Zenzorg en eventueele actie, bespreking verkie zing bestuurders van kiesvereeniging, begroo ting St. Bavo en Kath. Volksbond, actie Nieuwe Gemeenschap, propaganda voor eigen instellin gen, bespreking kerstactie en Winterhulp. Voor dezen bestuursraad worden alle bestuurs leden verwacht. In de kroonzaal van Brinkmann werd gisteren de eerste dansavond, georganiseerd door een groep R. K. jongelui, een succes. De talrijke aan wezigen zorgden voor een echt gezellige feest stemming, welke tot het laatst bleef aanhouden en hebben genoten van een zeer goed verzorgd Programma, dat een commissie onder leiding van den heer Joh. Alles had samengesteld. Vooral de vele en vermakelijke attracties von den grooten bijval, maar nog meer de dans- demonstraties van den balleider en dansleeraar Harry Bergman. De enkele voordrachten van de moderne dansen hebben bewezen, dat zijn vaar digheid op dit kunstgebied een hoog peil heeft bereikt. De humoristische voordrachten en zang- tummers van den heer Ben Evers oogstten groo ten bijval. Muzikale medewerking werd verleend door de bekende band The Rhythm Swingers. Deze eerste stap zal ongetwijfeld tot volgende leiden. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Cape, Lindhout, Karei van Manderstraat 36; étui m. vulpen, potpood en passer, Vlameling, Garenkokerskade 46; rechter dameshandschoen, Van Harten. Schoutensteeg 6 rood; koffertje m. Weesch en worst, Van Gog, Amsterdamstr. 72; Scheermes in doos, Spruyt, Krocht 6: oorknop, Veerman, Brederodestraat 42; passerdoos m. i„ Hesteman, Maarten v. Heemskerkstraat 42rood; aUtoplaat (NL), v. d. Meulen, Staringstraat 35: tijwielplaatje m. klem, Straatman, Kanarie straat 75; rozenkrans in étui, Wind, Hooger- Voerdstraat 49; rijwielplaatje v. d. Klugt, Be- fensteynstraat 16; rozenkrans in étui, De Vo- Bel, Bloemertsteeg 16; rijwielplaatje, De Her der, Geweerstraat 37; rijwielplaatje in étui, bureau van Politie, Smedestraat; Autovetspuit, ^feure, Oost-Indiëstraat 44; autoslinger. Politie post Amsterdamschevaart; vulpotlood, Klauwers Atjehstraat 36; vulpotlood Wynands, Talma- straat 19; autowiel m. band, v. d. Wees, K. Hee renstraat 26rood. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Het HOofd van den luchtbeschermingsdienst heeft voor 1940 een begrooting ingediend van de kosten van dien dienst en van hetgeen alsnog noodzakelijk is voor de verdere beveiliging van de gemeentelijke bedrijven en gebouwen en de daarmede gepaard gaande andere maatregelen, tot een totaal bedrag van f 59.261.66. Hiervan wordt in de ontwerp-begrooting 1940 f 7.794 91 verwerkt, welk bedrag dus in minde ring komt van het hierboven genoemde. B. en W. achten het evenwel gewenscht, dat de Raad reeds nu goedkeuring hecht aan het doen van de overige uitgaven, omdat in verband met de urgentie van deze aangelegenheid be zwaarlijk kan worden gewacht tot de gemeente- begrooting voor 1940 is goedgekeurd. De in de begrooting van het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst vermelde kosten ad f 500.— voor lichtafschermingsmaatregelen van het gebouw van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst komen ten las te van de begrooting van 1939, terwijl alsnog benoodigd is voor lichtafscherming van de bad huizen een bedrag van f 384.en voor de aan schaffing van standaards om brancards op te hangen f 600.zoodat het bedrag voor den geneeskundigen en gezondheidsdienst uiteinde lijk met f 484.mOet worden verhoogd. Met een en ander is dus een totaal-bedrag 'gemoeid van f 51.950.75, waarvan f 31.900-75 ten laste van den gewonen dienst en f 20.050.ten laste van den kapitaaldienst der gemeente-be grooting voor 1940 moet worden gebracht. Gedeputeerde Staten van Noordholland acht ten het zooals bericht wenschelijk, dat voor het gebied, gevormd door de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Zandvoort, Velsen en Haarlemmerliecie en Spaarnwoude, een streekplan als bedoeld in de artikelen 45 e. v. der Woningwet zou cot stand komen. Zij motiveerden dit met er op te wijzen, dat het zoowel uit stedebouwkundig als uit- eco nomisch oogpunt van het hoogste belang is, dat de bebouwing in de genoemde gemeenten, welke zich in den loop der jaren op dusdanige wijze heeft ontwikkeld, dat deze gemeenten een min of meer samenhangend geheel zijn gaan vor men, te dezen opzichte in haar onderling ver band wordt bezien, met het vooropgezette doel, de verdere ontwikkeling van de bebouwing al daar in zoodanige banen te leiden, dat een zoo veel mogelijk geordende uitbreiding van deze bebouwing wordt verkregen, oneconomische en stedebouwkundig niet verantwoorde bebouwing wordt voorkomen en onnoodige aantasting van landschapsschoon wordt tegengegaan. Daar B. en W. van Haarlem die motieven vol komen onderschrijven, verklaarden zij zich be reid medewerking aan de totstandkoming van een streekplan te bevorderen. Nadat een derge lijke bereidverklaring ook van de besturen der andere belanghebbende gemeenten was ontvan gen, had op 31 Januari 1939 ter Provinciale Griffie een bespreking plaats, waarvan r.et ge volg was, dat Gedeputeerde Staten een voor ontwerp voor een gemeenschappelijke r. geling zouden doen opstellen en aan de gemeentebe sturen ter beoordeeling toezenden. Bij de be spreking van dit voor-ontwerp, op 13 Juli j.l. ter Provinciale Griffie gehouden, werd geen overeenstemming verkregen. Wel bestond er .geen strijd over de vraag of een streekplan zou moeten worden vastgesteld voor het gebied omvattend de genoemde gemeenten, wat Velsen betreft met uitzondering van het gedeelte dier gemeente, gelegen ten noorden van het Noord- zeekanaal, daar dit gedeelte reeds is betrokken ANEGANG 14 TELni963 HAARLEM In winkels in het streekplan IJmond-Noord, doch over de vraag hoe de stemmenverhouding zou moeten zijn, bleef verschil van meening bestaan. Het gevolg hiervan is geweest, dat Gedeputeerde Staten 11 October 1939 mededeelden voornemens te zijn, ingevolge de Wonigwet de verplichting op te leggen om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling van een streekplan. Tegen dit voornemen kan ook de raad bezwa ren inbrengen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland en wel tot 1 December a.o. Het komt B. en W. voor, dat er geen aanleiding be staat om van de bevoegdheid tot het inbrengen van bezwaren gebruik te maken. Men weet, dat Bloemendaal de kwestie reeds behaïldeld heeft en bezwaren uitte. Ook Heem- stéde gaat niet met een en ander accoord. Ingekomen zijn voor de a.s. raadsvergadering: E?n schrijven van de commissie van bijstand in het beheer der gemeentefinanciën, waarin zij adviseert tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het dienstjaar 1938 met de daarbij behoorende rekeningen van de bedrijven. Een verzoekschrift van het Bestuur der Fede ratie van Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eenigingen e.a. om bij de toekenning van sub sidies aan orkestverenigingen e.d. de voor waarde te stellen, dat bij elke beschikking over werkgelegenheid en in het bijzonder bij het engageeren van dirigenten, solisten en ensem bles allereerst rekening wordt gehouden met de belangen der Nederlandsche kunstenaais. Een brief van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en daarmede verband hou dende werken, veroorzaakt door militaire ope- ratiën, luchtbombardementen of militaire transporten. Vragen van den heer Joh. Visser omtrent uit breiding van het aantal zalen voor te houden tentoonstelling van schilderstukken en beeld houwwerk. Onze oud-stadgenoot, de heer B. G. Kern kamp, directeur van de N.V. W. A. Scholten s Aardappelmeelfabrieken te Groningen, en te vens o.a. algemeen voorzitter van de Vereeni- ging van Oudleerlingen der Haarlemsche Hoo- gere Handelsschool „de H.H.V.", is bij het Ko ninklijk Besluit van 20 November 1939 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Geboren 23 Nov.: d. van A. M. Wildeboer— van der Vlugt; 25 Nov.: d. van D. Lor jé—del Valle; z. van B. Dekker—Verhoef; z. van J. M. H. van Schie—Uilenburg: z. van J. Hooning— Holtjer; z. van A. E. Bottelier—van Velzen; d. van M. W. J. E. Woudenberg—Habich; d. van G. A. A. Th. EmansImmers; 26 Nov.: z. van F. L. G. MeijerWeber; d. van F. E. Boelhou wer—Kloes; 27 Nov.: d. van C. SmitGeurts. Overleden 23 Nov.: A. M. TaalVriens, 41 j.. Hazepaterslaan; 24 Nov.: P. Waalewijn, 30 j., van 't Hoffstraat; H. M. van der GoesBouma 62 j., v. d. Hulststraat; 25 Nov.: P. van Oevc- ren, 81 j„ Zomerkade; J. van Leeuwen, 72 j Teslastraat; A. Kruijervan der Voort, 48 j.. Kennemerstraat; 26 Nov.: T. Tromp—Vioon, 63 j., Rijksstraatweg. Ondertrouwd 27 November: H. Loven en G. C. D. van der Haagen. Vanmorgen is een mijn aangespoeld even ten noorden van het Grand-hotel te Zandvoort. Later op den ochtend werd er ook een nabij het Noorderbad gesignaleerd. De politie en de genie ontfermden zich over de gevaarlijke schip breukelingen. Ontroerend was het weerzien tusschen den heer W. Kervezee en zijn ouders en verdere familieleden, toen hij Zaterdag tegen half elf, na de verschrikkingen van den ondergang der „Simon Bolivar" te hebben medegemaakt, be houden in Zandvoort terugkeerde. De kamer van het ouderlijk huis was vol bloemen en tal van brieven en telegrammen waren in den loop van den dag bezorgd. De 17-jarige broer Henk van den geredde bevindt zich nog met een been verwonding in een Engelsch hospitaal. De heer K-r x,zec vertelde het relaas, dat zoovele an deren in verschillende nuances opdischten, maar dat steeds weer treft. Deze jongeman was, toen het schip steeds verder en verder overhelde, van boord gesprongen en werd na 2 uur gezwommen te. hebben in een zware oliezee door een trawler gered. Drie dagen bracht hij door in een hos pitaal en het mocht hem gelukken spoedig daarna zijn jongeren broer in een ander zieken huis te ontmoeten. Van de familie Kervezee varen vele zoons. Ook thans is er weer een vertrokken. -Moge dezen zoon belevenissen, zooals die van zijn broers, bespaard blijven. Op initiatief van den ingenieur W. Führi Snethlage, directeur van den economisch tech- nologischen dienst voor de provincie Noord- Holland, werd in de bovenzaal van het hotel ..De Beurs" te Hoofddorp een vergadering ge houden om de vraag te bespreken of bewolking van het in den Haarlemmermeerpolder geteelde vlas misschien nu en in de toekomst dienstbaar zou kunnen worden gemaakt voor werkverrui ming. De vergadering werd geleid door den burge meester Mr. Slob, terwijl aanwezig waren afge vaardigden van de drie voornaamste landoouw- organisaties en vakorganisaties van landarbeiders; ook de heeren G. Gort en C. Immink, oeitende handelaren in vlas, woonden deze vergadering bij. Na uitvoerige bespreking werd een kleine commissie benoemd, bestaande uit de heeren P. K. Kistemaker, A. J. de Wildt, J. van Gaaien, J. van Neuren, P. Goosen en P. Touw, die reeds terstond na afloop van deze vergadering met den heer Snethlage een plan hebben gemaakt om bij wijze van proef op drie boerderijen nog in dezen winter te probeeren onbewerkt vias met de hand te doen repelen. De noodige materialen als repelblok en repel ezel, zal men bij Zuid-Hollandsche vlasoewer- kers in bruikleen aanvragen, terwijl door den rijksdienst van werkverschaffing en werkver ruiming van het departement van economische zaken te 's Gravenhage een deskundig man zal worden aangewezen om als leider op te treden, ten einde enkelen arbeiders 't repelen vaa vlas met de hand te leeren. Ook wordt verwacht, dat van regeeringswege een loonbijslag zal worden gegeven om een be hoorlijk dagloon te kunnen uitbetalen en tege lijk te voorkomen, dat het vlasrepelen met de hand anders zal worden vervangen door vias- repelen met de machine, hetwelk inderdaad eenigszins goedkooper is gebleken. Bij de bespreking werd duidelijk dat deze zaak nog niet zoo eenvoudig is, want slechts enkele boerderijen hebben ruimte genoeg om deze werk zaamheden te laten verrichten. Mocht deze proef slagen, dan zal nade. wor den overwogen wat kan worden gedaan om wat de kosjjen betreft te kunnen concurreeren met het m'achinaal repelen. Ook zal in studie worden genomen de zeer be langrijke kwestie of in de toekomst het oauw- roten van vlas op de akkers in dezen polder zal worden gepropageerd. Wanneer dan een of meer kostbare zwengel- schuren zouden worden gebouwd, zou het zwen gelen ook door arbeiders uit deze gemeente kunnen worden gedaan, waardoor zooais van zelf spreekt een vrij belangrijk bedrag aan uit te betalen arbeidsloon binnen de gemeente zal kunnen worden uitgekeerd. St. Nicolaas bij de Winkelierscombinatie „Heemstede Centrum" Voor de kinderen der clientèle van de winkelierscombinatie „Heem stede-Centrum" zal St. Nicolaas Woensdagmid dag een bezoek brengen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempelierstraat, Haarlem. Tevens zal hierbij optreden de bekende con ferencier en Hofartist Henri Nollens met zijn poppenkast. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: Tromp, garage Zandvoortschelaan autoped; T. Stijger, Havenstraat 63: 2 orilmon- turen; Sloof, Drieheerenlaan 11: leesboek; Bu reau van politie: ceintuur; C. Visser, Sumatra- straat 9: roode ceintuur; D. Brusse, Vijfheeren- straat 9: distributiekaarten; bureau van politie: blauwe das; Heerenweg 31: das; Meijer, Raad huisstraat 7: étui met schrijfbehoeften; Assema, Raadhuisstraat 37: étui met rozenkrans; Veld- huisen, Lindenlaan 5: witte hond (fox); bureau van politie: handschoenen; v. 't Hul: Beetho- venlaan no. 41: hond; P. v. d. Eem, Drieheeren laan 14: handschoenen; Goossens, Esdoornlaan 10: glacé handschoenen; Bierenbfoodspot, Soen- dastraat 8: paar handschoenen; Willemse .Groe- nendaal: hond; mevr. Boekman: Wollen hand schoen; bureau van politie: rubber handwar mer; De Haan, Heerenweg 124: R. K. kerkboek je; Asperen, Jac. v. Ruijsdaellaan 25: pakje kousen; Leuven, Cruquiuslaan 92, muts; R. Los, portemonnaie met inhoud; Schatman, Binnen weg 20: portemonnaie met inhoud; bureau van politie: poi'temonnaie met inhoud; v. Houten, Bleekersvaartweg 45: kinderpet; M. Schill, Jac. v. Ruijsdaellaan 21: poes; Werner, Camplaan 28: rozenkrans; Gasbedrijf: roeiboot; Van Beek, Landzichtlaan 38: hond (speelgoed); R. dnoeks, Jac. v. Campenstraat 37: ring met sleutels; Es- veld, Borneostraat 2: slagersschort; Hulser, As terkade 26: sleutel; Ponman, Timorstraat 27: damesvest; Bosb. Toussaintlaan 50: vulpen; Hoeker, Glipperweg 85: dekzeil. Afd. 6. OIV 2—HBC 5, 2 uur. Afd. 7. HEC 6TYBB 6, 2 uur. Afd. 8. TYBB 7—Hoofd. Boys 2, terrein R.K. Sportpark, 2 uur. DSS 6—HE.C 7, 2 uur. Afd. 1. HBC—Hoofddorp Boys, 1 uur; AllianceDSS, 1.15 uur. Onze GezellenSantpoort, 1.15 uur. Afd. 2. DSS—OIV, 12 uur. NAS—HE,C, 12 uur. DEKConcordia, 12 uur. Afd. 3. Onze Gezellen—TZB, 12 uui, SantpoortTYBEi, 12 uur. Afd. 4. AllianceHBC, 12 uur. ConcordiaOnze Gezellen, 12 uur. BSM—TYEB, 12 uur. Afd. 5. Van NispenDSS, 12 uur. DSS—VVF, 12 uur. Afd. 6. Onze Gezellen 6DSS 4, 2.30 uur. Afd. 7. DEK 3TYBB 5, 1.15 uur. Afd. 8. OIV 3—Onze Gezellen 8, 12 uur. De competitie der hoofdklasse van den R. K. H. T. T. B. staat evenals vorige jaren in het teeken van de rivaliteit tusschen Winfried I (Haarlem) en Jong Leven I (Amsterdam). Het eerste treffen te Haarlem eindigde met een 55 gelijk spel. De ontmoeting' op 6 December in Amsterdam brengt de beslissing, wie ditmaal het kampioenschap van den R. K. H. T. T. B. in de wacht zal sleepen. De stand van de voor de helft afgespeelde competitie luidt: Jong Leven 1 4 3 1 0 7 337 Winfried 1 4 3 1 0 7 32—8 Winfried 2 4 1 1 2 3 13—27 Jong Leven 2 4 1 0 3 2 1228 I. V. O. 1 4 0 13 1 10—30 licht brengt geluk, qenot, teleur stelling. In hotel „De Burcht" te Leiden werd Zaterdag middag om half drie een algemeene vergadering gehouden van de R. K. Kamercentrale. Na de opening met gebed besprak de voorzit ter, mr. E. J. H. H. Bolsius, de bijzondere om standigheden, waarin wij thans verkeeren. Spr. gaf allereerst een overzicht over de veranderin gen op politiek terrein. De verkiezingen waren goed afgeloopen en er was een regeering, die een program wilde doorvoeren naar onzen geest, toen kwam de crisis en een opvolging van ver schillende ministeries. Het blijft onbegrijpelijk, zegt spr., dat om een luttel financieel verschil het ministerie-Colijn IV uiteenviel. Wij blijven vertrouwen stellen in onze leiders en een ieder vervulle den hem opgelegden arbeid. Het schijnt, dat de scheiding tusschen R. K. en A. R. door deze laatsten gewild is; toch acht spr. het onjuist om zich a priori op het stand punt te stellen, dat het altijd een scheiding zal blijven. Verder herinnert hij aan de dagen vol onrust en memoreert hij hoe er een strijd is tegen cultuur en godsdienst. De organisatie versterken en op hooger plan brengen is onze taak en daartoe wekt spr. allen op (applaus). De voorzitter heette welkom den heer v. d. Wijden, lid van de Tweede Kamer. Na de notulen las de secretaris het jaarverslag voor. Uit het financieel overzicht bleek, dat de uit gaven 2894.92 bedroegen en de inkomsten 4144.39 waren, met 'n batig saldo van 1249.97. De heer Heemskerk bracht verslag uit van de vergadering van den Partijraad. Uit dit verslag bleek in het bijzonder de noodzakelijkheid van versterking van de geldmiddelen, ter uitvoering van de actie onder de jongeren en het onder houden van het contact met de K. I. Partij. Naar aanleiding van dit verslag werd door den voorzitter gewezen op de noodzakelijkheid om ook de contributie voor den Kring te verhoogen De afgevaardigden waren het hiermede volkomen eens en zij zullen deze kwestie in hun afdeelin- gen aan de orde stellen. Daarna werd de begrooting voor 1940 vastge steld en goedgekeurd op ee'n bedrag aan inkom sten en uitgaven van 4015. Op voorstel van het bestuur werd het voorstel van de afd. Schiebroek, luidende: „De afdeeling Schiebroek van de R. K. Staatspartij stelt den Partijraad voor, er bij de R. K. Kamerfractie op aan te dringen, dat zij het ontwerp van wet be treffende het Kinderbijslagfonds zoo spoedig mogelijk tot wet verheven zal zien te krijgen en de uitvoering hiervan alsdan onverwijld ter hand zal worden genomen", voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter deed uitkomen, dat het antwoord van den minister in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal het vertrouwen heeft versterkt, dat de bedoelde wet zal worden uitgevoerd. Het voorstel van de afdeeling Gouda zal wor den doorgezonden aan den Partijraad. Dit voorstel luidt als volgt: Nu de belastingvoorstellen de Wilde met de daaraan verbonden tegemoetkoming aan de groote gezinnen zijn ingetrokken, dringe de Partij raad er bij de R. K. Kamerfractie op aan, dat zij ijvere voor een belastingsysteem, waardoor indirecte belastingen, welke onrechtvaardige lastenverdeelingen veroorzaken, kunnen ver vallen. De heer v. d. Wijden, lid van de Tweede Ka mer, achtte het ook volkomen juist, dat onrecht vaardige lastenverdeeling wordt voorkomen. Voor velen was het teleurstellend, dat de belasting voorstellen De Wilde werden ingetrokken; toch, moet men dit niet overdrijven, op de 140 millioen bedroeg dit slechts 7 millioen. Het is bekend, dat min. de Geer niet enthou siast voor deze voorstellen was. Het voorstel is daarom zeer juist, zegt spr. De van S.D.A.P.-zijde voorgestelde prijsstabi- liseering zou het geheele bedrijfsleven in handen leggen van de overheid en zou daarom in de gevolgen onjuist zijn. Bij de rondvraag werd door den heer Hooij- mans, Waddinxveen, gevraagd om de actie uit te stippelen en aan de afdeelingen mede te dee- len. Hij wilde weten, wat er gedaan moest wor den en wat er aan den Kring gedaan zal wor den. De voorzitter wijst er op, dat er voor de actie geld noodig is. De afgevaardigde van Boskoop wil een lijst van de besturen der verschillende afdeelingen. De heer Bakker, Roelofarendsveen, vraagt naar de zakenverloven. De heer v. d. Wijden wijst op het groote aantal aanvragen en hoe de regeering voor vele moei lijkheden staat. Hij stelt vast, dat er alles wordt gedaan om den land- en tuinbouwers zakenverlof te verleenen. Aan het slot der vergadering bracht de voor zitter dank voor de wijze, waarop de besprekin gen waren gevoerd en spoorde hij allen aan alles te doen om in dezen tijd vooral bereid te zijn tot het brengen van offers en anderen te steunen en te wijzen op den plicht om bereid te zijn tot offeren. Zijt paraat en diligent! Uitvoering voor O. en O. Het plaatselijk comité voor O. en O. voor militairen gaf Vrij dagavond een uitvoering. Medewerking verleenden de R. K. Harmonie Crescendo en de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid". Wethouder Klaus opende met een welkomst woord. De Burgemeester besloot met een dank woord. Ook de militaire autoriteiten waren zeer te vreden over dezen buitengewonen avond. Hiermede maken wij bekend, dat zooals alle jaren ook nu weer een onderlinge wedstrijd zal gehouden worden en wel op Maandagavond vbor de kleuters en groote meisjes afd. Timor straat in het Kleverpark en de afd. dames Ti morstraat. Wij hopen, dat ook nu weer alle leden met frisschen moed aanwezig zullen zijn om aan de wedstrijden deel te nemen. Ook verwachten wij, dat de ouders van hun kant veel belangstelling zullen toonen. Laten wij U eens helpen, dan zijn de moeilijkheden gauw opgelost, want wie is er niet blij met wat aanvullend meubilair? Een wand- meubel, haardbankje, dames schrijfbureautje theemeubel haardfauteuiltje, 'n boekenkast, kleptafel, radiomeubel, thee wagen, halmeubeltje, lectuurbak, leeslamp, heerenfauteuil, mimi tafeltje, bar-ton, bijzettafeltje. Nu, in aardige antieke en mo derne kleinmeubelen en sier kunstartikelen legt Oosten U een unieke sorteering voor, zoodat aan ieders verlangen kan worden voldaan en zónder dat de porte monnaie in moeilijkheden komt. Stap èens binnen bij: E«ovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd op hometrainers, om den grooten prijs van Noord-Holland. Er was een groot aan tal deelnemers. Ook was er een aantal sport liefhebbers. De uitslag is als volgt: 1 K.M. en 3 K.M. Amateurs en Onafh.; 1 P. Kouwenhoven, totale tijd 2 min. 58 2/5; 2 H. Blok, totale tijd 3 min. 2/5; 3 P. van Berkum, totale tijd 3 min. 02 4/5; 4 v. Gelder, totale tijd 3 min. 05 3/5; 5 B. Schill, 3 min. 071/5; 6 D. Claassen, totale tijd 3 min. 08 sec; 7 P. Duijm, totale tijd 3 min. 11 sec; 8 G. Klin kenberg, totale tijd 3 min. 19 2/5; 9 P. Kort hals, totale tijd 3 min. 20 3/5. Nieuwelingen: 1 Savelkous, 3 min. 081/5; 2 van Buuren, 3 min. 11 1/5; 3 De Veer, 3 min. 113/5; 4 Hiemstra 3 min. 12 4/5; 5 Th. Jansen 3 min. 13 3/5; 6 De Haene, 3 min. 161/5; 7 C. van Egmond, 3 min. 17; 8 C. de Gier, 3 min. 19 2/5. Achilles kan weer op een sportieven wedstrijd terug zien. Zaterdag hield H.R.C. De Jonge Kampioen ter eere van haar 1ste lustrum een gbed ge slaagden feestavond in het gebouw St. Bavo. Om ruim acht uur opende de voorzitter de heer Jansen met een woord van welkom. Hier na was het woord aan de mannen van Van Delden. De gewenschte stemming zat er spoe dig in en hield de aanwezigen heel laat bijeen. De Haarlemsche Rennersclub kan zbnder twijfel terugzien op een zeer geslaagden avond. (Berichten opgenomen in een deel van ome vorige oplaag) Het Zaterdagavond binnengekomen Italiaan- sche stoomschip „Liana" heeft bij het passee- ren van Maassluis gemeld, dat ter hoogte van Poortershaven een man overboord is geraakt. Twee sleepbooten hebben op de aangegeven Gebouw St. Bavo: O. en O. militairen, 8 uur; R.K. Kleermakers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alg. Ned. Verbond 8.15 uur; Alg. Led. Verg. IJsclub, 8.30 uur. Rembrandt: „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacSpoorwegfilm, 2.30, 711 uur. Spaarne: „Flying down to Rio", „De Zoon van Kong" (volwassenen). Gebouw St. Bavo: Afdr. Graf. Bond, 8 uur; Raad van Arbeid, 1.30 uur: St- Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Advies, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Prov. Staten, half elf. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur. Rembrandt: „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid", (boven 18 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Spoorwegfilm, 2.30, 711 uur. Spaarne: „Flying down to Rio", „De Zoon van Kong", (volwassenen). Maandag 27 November, 8.15 uur: Abonne ment 2e serie. Het Nederl. Tooneel „Toen wij Trouwden." Donderdag 30 November, 8.15 uur: Gezelschap SaalbOrnParser. Pop. Abonnement 2e serie „Tobias triomfeert." De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Bosch en Vaart-apotheek, B. en V.straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noordér-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zand voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 28. tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tele foon 22181. KOPENHAGEN, 25 Nov. (Reuter). De Berlijnsche correspondent van „Berlinske Tï- dende" verneemt, dat in Berlijnsche kringen de berichten als zouden de Duitschers mijnen in zee neerlaten aan een valscherm beschouwd worden als een sprookje. Deze kringen verkla ren, dat de mijnen in de monding van de Theems gelegd zijn door duikbooten. Hoewel het technisch mogelijk is mijnen te leggen per valscherm, is het niet mogelijk hen te veran keren op de juiste diepte, zoodat zij doeltref fend werken. LONDEN, 25 Nov. (Reuter). Het Koelschip .Sussex" (11.066 ton) is in het Kanaal zwaar door een mijn beschadigd. Begeleid door sleep booten is het vaartuig de Theems binnengeko men. De omvang van de schade is nog niet bekend en evenmin of zich persoonlijke ongelukken plaats de rivier met zoeklichten afgezocht^ hebben voorgedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5