De militaire verloven in Leningrad ingetrokken Bestaan er magnetische mijnen? Vermisten van de „Sliedrecht" DOMINIT DEM HAAG? DIJJERS De „Spaarndam in vlammen Troonrede van Koning George h-J Boterletters SMITS Het nieuws van heden Akkertje don SOVJET-VLOOT HOUDT ZICH GEREED PRINSES JULIANA Een merkwaardig patent uit het jaar 1929 Droeve lijst van 26 slachtoffers 'Weet wat U eet! HET EMBARGO OP DEN DUITSCHEN EXPORT E.N.A.vanMEVERDEN lil» PipSl m L 4 o Boter-Specu- laaspoppen TACK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 28 NOVEMDER 1939 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM „Moskou's geduld raakt uitgeput" Finsch blad beantwoordt de ffrawda 11 Kapitein Dobbenga vertelt over de explosie Geen Nobelprijs voor den Vrede ACCOUNTANT,lid ned.uniev.acc AMSTERDAM TEL.90561-22561 P.C. HOOFTSTR. 7 na 6 uur 25725. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Het Engelsche parlement geopend Opnieuw benoemd tot voorzitster van het Roode Kruis MË *mw. Het uurwerk van het Kon. Paleis op den Dam te Amsterdam wordt schoongemaakt, terwijl de beiaardier J. Vincent het speelwerk van nieuwe melodieën voorziet. De klokkenist aan den arbeid BArreQio Nu de opsporingen naar de leden van de bemanning van het m.s. „Sliedrecht", die nog niet den vas ten wal hebben bereikt, geen succes hebben gehad, deelt de reederij van het getroffen schip thans mede, dat de volgende 26 personen ver mist worden: Kapitein C. Boer te Heemstede, 2e stuurman M. J. Dubbeld te Rot terdam, 3e stuurman C. Th. A. Bouwman te Den Haag, le machi nist A. Lindeman te Rotterdam, 2e machinist C. de Groot te Rotter dam, 3e machinist A. J. Breedijk te Schiedam, 4e machinist J. A. Qui- spel te Rotterdam, 5e machinist J. 4. Hendriks te Rotterdam, assis tent-machinist H. Henninic te Rotterdam, assistent-machinist C. Boersma te Rotterdam, assistent machinist J. H. Meyer te Rotter dam, marconist B. H. Bluemink te Lochem, hofmeester F. Scheffers fcofc F. Eland, koksmaat J. Reiche, bediende J. J. van der Star, be diende C. van Es, bootsman J. Bloem, matroos W. t Hart, matroos P. Brugge, matroos o/g F. Bakker, dekjongen A. de Redelijkheid, sto ker-olieman T. Bouter, stoker-olie man J. G. van Rooyen, stoker-olie man W. A. Palte, allen te Rotter dam en dagman B. Dekker te Vlaar- dingen. 63ste JAARGANG No. 22121 Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN MAYONNAISE enJALADESAUS Kóu gevat Britsch-Fransche besluit treedt 4 December in werking Zweden verbolgen op Berlijn SLAMAT" NAAR NEDERLAND Duitsche verkenning ter zee J_ROTTERPAM. T«l«l. 50354. Open Rijstuln 4«. Amsterdam - Tel. 36948 - Marnixstr 4251 Deventer - Tel. 4292^Diepenv weg 265] NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HELSINKI, 28 Nov. (Reuter). Generaal Meretschkof, de comman dant van het district Leningrad, heeft alle verloven ingetrokken en aan alle officieren en manschappen bevel ge geven, zich binnen 24 uur in hun depots te melden. Een overeenkomstig bevel werd onlangs uitgegeven voor de Russische Oostzeevloot door haar bevelhebber, admiraal Trubitsch. In de buurt van Leningrad wor den op groote schaal manoeuvres van de luchtmacht gehouden, waar aan zware bommenwerpers en jacht vliegtuigen deelnemen. MOSKOU, 28 Nov. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de uitdaging der Finsche militaristische kliek do woede en ver ontwaardiging heeft gewekt van de bevolking der Sovjet-Unie. De arbeiders der Sovjet-Unie keuren de nota der Sovjet-regeering volkomen goed en eischen, dat de provocateurs, die alle gevoel voor maat hebben verloren, eens flink op hun plaats zullen worden gezet. De onbeschaamde daad der Wit-Pinnen heeft een diepe verontwaardiging gewekt bij de strij ders en communisten van het militair district Leningrad. De sprekers op de vergaderingen hebben er uitdrukking gegeven aan de groote woede van het Russische volk en de macht van zijn roode leger onderstreept. Een soldaat van het roode leger, Petrouchen- ke, heeft in zijn toespraak verklaard: De leiders van Finland, die ieder gevoel voor maat hebben verloren, willen niet luisteren naar redelyke woorden en willen geen vredesbesprekingen. Het geduld van het Russische volk raakt uitge put. Wij verzekeren den bewoners van Lenin grad, dat wij hun vrede en arbeid in veiligheid zullen weten te brengen tegen de aanvallen der Finsche militaristische kliek. Ook eenheden van de Russische Oostzee- vloot hebben bijeenkomsten gehouden, waar moties werden aangenomen, inhoudende, dat de „Fin sche reactionnairen eer het te laat is de noo- dige conclusies zullen trekken uit de nota van de Sovjet-regeering. Wij zullen iedere intrige van de politieke intriganten naar den duivel zenden, onzen weg vervolgen en ondanks alles de veiligheid van de Sovjet-Unie verzekeren. Verontwaardigd over de provocatie van de Finsche militaristische kliek, hebben de arbei ders van de electriciteitsbedrijven te Moskou een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat „geen enkele gebeurlijkheid en geen enkele onverwachte situatie ons zal overvallen". Ons roode leger en het geheele volk zijn op ieder oogenblik gereed om een verpletterend antwoord te geven aan de ophitsers tot oorlog. Het dagblad Helsingin Sanomat, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met den Finschen minister van Buitenlandsehe Zaken, zegt, dat de aanval op den Finschen minister-president „de grenzen van perspolemiek overschrijdt' Het blad voegt hieraan toe, dat de Finnen den ernstigen wensch hebben een eervolle regeling tot stand te brengen van de Russisch-Finsche problemen en de betrekkingen van goede buur schap te handhaven. Ongefundeerde beschuldi gingen zullen het Finsche standpunt niet kun nen wijzigen. Het blad. Hufvudstasbladet, het orgaan van de zweedsche partij in Finland zegt, dat de natie eensgezind de fatsoenlijke pogingen der Finsche regeeringen ondersteunt. De kapitein van de Spaarndam, die reeds 27 jaar vaart, vertelde hoe de betrekkelijk goede afloop van het geval gedeeltelijk te dan ken is aan de voorzorgsmaatregelen, die voor het vertrek uit Tilbury waren genomen. Niet alleen had hy, zooals gezegd, order ge geven, dat niemand zich gedurende de reis door het gevaarlijke gebied op het voordek mocht begeven, maar ook had hij de ruiten van de of ficiershutten op de brug met strepen papier la ten beplakken. Daardoor is het te verklaren, dat er bij de geweldige ontploffing onder de Verschillende officieren, die zich op de brug be vonden, geen gewonden zijn gevallen. Hoe krachtig de ontploffing is geweest, ver- Volgde de kapitein, moge blijken uit het feit, Oat er over de heele hoogte van het voorschip een overlangsche scheur is geslagen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De railings V/aren oogenblikkelijk vernield, wij vlogen met de luiken door de lucht, heelemaal over de brug heen. Mikkelsen, die juist op weg was haar het sloependek, moet een der railings te gen het hoofd hebben gekregen en op slag zijn gedood. Toen ik hem eenige minuten na de ontplof fing aantrof, was het een verschrikkelijk ge zicht den jongen daar te zien liggen. Maar iedere leek had kunnen zien, dat geen hulp hier nog zou kunnen baten. Een-en-veertig dagen, aldus vervolgde ka pitein Dobbenga, hadden wij voor controle in Duins gelegen en Vrijdag j.l. waren wij vrij gegeven, zooals de term luidt. Het duurde echter hog een paar dagen voor wij onze thuisreis konden voortzetten. Wij waren hoe lang is het al geleden Van New Orleans vertrokken en hadden een gemengde lading aan boord. Ik kan niet be grijpen, waarom wij zoo lang in Duins hebben bioeten liggen. Want ten slotte zijn slechts 81 vaten olie van boord gehaalö voor wij de reis konden vervolgen. Ons schip was dus zwaar ge laden. Dit bleek thans een nadeel; immers de ontploffing geschiedde in ondiep water en als het weer thans veel slechter wordt dan het Was toen wij Maandagmorgen om elf uur met de laatste reddingbooten de „Spaarndam" ver lieten, bestaan er kwade kansen voor de red ding van het schip zelf. Intusschen meldde Dinsdagnacht U. P. nit Londen aan haar bladen, dat de „Spaarndam" nog niet was gezonken, maar dat een felle brand in het schip woedde. Hooge vlammen waren van de kust af zichtbaar. De hoop om het schip nog te kunnen behouden, is daardoor opgegeven. Dadelijk na de ontploffing was de „Spaarn dam" naar voren gaan overhellen; de boeg bleef gedeeltelijk onder water, tot kort voor midder- hacht de brand uitbrak, waarna het schip in een paar minuten geheel in vlammen was ge huld. De bemanningen van een reddingboot en drie ftiotorbooten hadden 't voornemen te gaan blus- schen, doch zij zagen het hopelooze van haar Pogingen in, zoodat zij niet uitvoeren. Honderden sloegen aan den wal gade hoe de Vlammen het schip verteerden. Heden bij het aanbreken van den dag was de „Spaarndam" nog steeds drijvende. Het schip brandde van voor- tot achtersteven. OSLO, 28 Nov. Officieel wordt bekend ge blaakt, dat de Nobelprijs voor den Vrede dit Jaar niet zal zal worden toegekend, maar voor 1940 zal worden gereserveerd, H VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk helder en koud, met ma- S tige tot zwakke Westelijke wind. Later toenemende bewolking. Waarschijnlijk re- M gen, stijgende temperatuur, toenemende tot krachtige aan de kust wellicht storm- achtige meest Zuidwestelijke wind. Zon op 7.41 onder 15.54. Licht op 16.24. Maan op 17.42 onder 8.51. L.K. 3 Dec. 5 Stormwaarschu wingsdienst H Geseind van De Bilt op 28 November te H 9.45 uur aan alle posten: „Attensiesein H neer." H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN, 28 Nov. (Reuter). Bij de opening van het Engelsche parlement verklaarde de Ko ning in zijn Troonrede: „Het voeren van den oorlog vereischt de kracht van al mijn onder danen. Mijn Dominions overzee nemen van gan- scher harte en op een doeltreffende wijze, waar voor ik zeer dankbaar ben, eraan deel. Over de geheele wereld houden mijn oorlogsvloten, te zamen met de koopvaardij- en visschersvloten de groote zeewegen vrij en open. In het binnenland, in Frankrijk en in alle sta tions overzee volbrengen mijn legers en lucht strijdkrachten hun taken. Ik ben er zeker van, dat zij volkomen opgewassen zijn tegen alle in spanningen en opofferingen, welke van hen zou den worden gevraagd." Na aan het Lagerhuis te hebben medegedeeld, dat gevraagd zal worden om verdere financieele voorzieningen voor de voortzetting van den oor log, vervolgt de Troonrede: „Ernstige verant woordelijkheden blijven in dezen tijd op u rus ten. Gij zult, daarvan ben ik overtuigd, de vastberadenheid van de natie tot uitdrukking brengen. De maatregelen, welke aan u zullen worden voorgelegd, zijn volgens mijn raadge vers noodig voor de welvaart van mijn volk en het bereiken van het doel waarop al onze krachtsinspanningen zijn gericht." Bij K.B. is met ingang van 1 December 1939 opnieuw benoemd tot voorzitster van het hoofdbestuur der vereeniging Het Ne- derlandsche Roode Kruis Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden. H.K.H. Prinses Juliana heeft Maandagavond een bijeenkomst van het dagelij ksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 bijge woond. (Van een bijzonderen medewerker) In verband met het groote aantal schepen, dat in den laatsten tijd door mijnen ten on der ging, zijn deze wapenen, die in den vori- gen oorlog door het succes der duikbooten uit de publieke belangstelling werden gedrongen, weer op den voorgrond getreden. En daar deze ongevallen plaats vonden in gebieden, waar de mijnen ijverig en onophoudelijk werden geveegd, rees de veronderstelling, dat men hier met een nieuw, onveegbaar soort mijnen, namelijk met magnetische mijnen had gewerkt. Nauwelijks was deze veronderselling geopperd, of de critiek brak los. De een achtte het zeer wei mogelijk, een tweede was er betonvast van overtuigd, terwijl weer anderen de idee van magnetische mijnen kort en goed een dwaasheid noemden. Nu is het tot op heden niet enomstootelijk komen vast te staan, of er al dan niet mag netische mijnen zyn gebruikt, zelfs niet of ze in werkelijkheid reeds zyn vervaardigd. Maar van den anderen kant staat wel vast, dat des kundige lieden de theoretische mogelijkheid aannemen, terwijl reeds op den 29sten Novem ber 1929 octrooi werd verleend op een magneti sche mijn. Het is een Britsch patent, doch wie de uitvinder is hebben we niet kunnen ontdek ken, daar het op naam van een octrooi-exploi tatiebureau staat ingeschreven. Aan deze N.V. is de taak dit octrooi te exploiteeren en tegen schenders te verdedigen, maar natuurlijk staat er een persoonlijke uitvinder achter. Doch of deze reeds vruchten van zyn idee heeft ge plukt.... wij weten het niet. Desondanks vonden wij de idee te interessant en o.i. de uitwerking zoo goed, dat wij haar aan onze lezers willen voortzetten. Temeer omdat wij overtuigd zyn, dat iedere magnetische myn ook al zal de uitwerking anders zijn toch op dezelfde grondslagen zal moeten berusten. Nooit of te nimmer zal het gelukken een mijn te vervaardigen, die eerst op den bodem der zee rust en dan door eigen kracht naar het passie- rende schip wordt opgetrokken. En dit om de eenvoudige reden, dat de magnetische kracht daartoe ten eenenmale onvoldoende is. Indien er dus van een magnetische mijn wordt gesproken, moet dat een mijn met magnetische ontsteking zijn of, juister nog, een mijn met electrische ontsteking door magnetisch con tact zyn. Hoe deze idee is verwezenlijkt, is te zien in onze teekening van de geheele mijn. Daarin onder- ro*TACT0O9S(>i*p «WWOABlNG U/u' OfWiCHT scheidt men het mijnlichaam, bestaande uit twee aan elkaar verbonden halve bollen van alu minium (of althans van a-magnetisch metaal), van ondèrën gevuld met een betonkoek, waar opeen ontstekingsapparaat is neergezet. Op den top van hét ontstekingsapparaat vindt men de schoklading, die langs electrisehen weg tot ontploffing wordt gebracht, waarna onmiddel lijk de geheele springlading tot ontploffing komt. Het beton dient uitsluitend om de mijn aan één zijde te verzwaren, zoodat zij altijd met die zijde onder op den zeebodem komt te rusten. Dan is' er verder de batterij, die het gloei draadje in de: schoklading stroom wil geven, doch daarin wordt belemmerd, omdat de stroomkring op twee plaatsen is onderbroken. Ten eerste in het smeltcontact, waar twee ko peren veerèn met elkaar in contact willen ko men, doch daarin verhinderd worden door een isolatie van verhard zout. Tijdens het trans port kan het dus gerust gebeuren en zal het ook herhaaldelijk voorkomen, dat in de con tactdoos contact wordt gemaakt. Dit heeft ech ter geen invloed, omdat het smeltcontact ver broken is. Indien men nu de mijn te water werpt, zinkt deze langzaam naar den bodem, waarop ze met het beton omlaag terecht komt. Na eeni- gen tijd is de hangende contactdoos tot rust ge komen, waarna de zoutprop smelt, het contact aldaar tot stand komt en ieder contact in dc contactdoos voldoende zal zijn om de myn tot ontploffing te- brengen. Om het duidelyk te ma ken zullen we nu even den loop van den stroom volgen: van de batterij door het snoer naar het gewicht en zoo naar de onderhelft van de con tactdoos; vanddar kan de stroom nog net niet in de bovenhelft van de contactdoos komen om, door den gloeidraad der schoklading en via de leidingen en het smeltcontact naar de batterij terug te keeren. De ontploffing hangt dus af van die contact doos en daarom wenden we ons tot die tweede teekening, waar dit détail grooter staat afge beeld. Deze contactdoos nu is z.g. „cardanisch" opgehangen. Zij hangt in twee wentelbare rin gen, waardoor zij geheel vrij kan bewegen. En dank zij het aan den steel hangende gewicht staat deze doos altijd in zuiver horizontale stand. Zooals we kunnen zien bestaat deze doos uit drie hoofddeelen: een koperen bodem en een koperen deksel, gescheiden door een ebonieten ring, waarop de béide koperenstukken vocht? dicht zijn aangeschroefd. Tevens draagt deze ebonieten ring een montagelijst uit hetzelfde materiaal en de teekening leert, hoe dit heel eenvoudig is klemgeschoven. Ook deze montagerand draagt wederom een stel cardanusringen en deze torsen op hun beurt een vrij zwaren staafmagneet, die na tuurlijk ook weer geheel vrij draait. De staaf kan naar hartelust draaien en dompen. Tegelijkertijd is de staaf in volmaakt even wicht opgehangen en nu werkt ze als een mag neetnaald d.w.z.: ze wijst naar het magnetische Noorden en neemt een bepaalde helling aan, die in West-Europa ongeveer overeenkomt met de hier afgebeelde helling. Tenminste, en dat is de clou, indien andere ijzermassa's of mag neten dit magnetisch evenwicht niet verstoren. Als nu een ijzermassa spreek uit: een schip deze mijn dicht genoeg nadert, komt de staaf in actie. Ze gaat draaien en ze gaat dompen en op een gegeven moment dompt ze zoover, dat ze met het eene einde den bodem, met het andere einde het deksel raakt. Dan is het contact tot stand gebracht en de mijn ont ploft! En om nu het contact wat gemakkelijker te maken, zijn deksel en bodem aan de binnen zijde bekleed met een matje van koperdraad, waarbij een groot aantal draadjes stijl naar binnen steekt. Het komt er bij deze methode dus niet op aan, een mijn naar boven te trekken, doch eenvoudig om een magneetstaaf uit haar even wicht te brengen. Dit gelukt, als de ijzermassa groot genoeg en dicht genoeg bij den magneet is gekomen. Een groot schip gelukt dit eerder dan een klein schip, terwijl ook de magnetische toestand van het schip een woordje meespreekt. Om een groote gevoeligheid te bereiken is het noodig, dat de afstand tusschen de ein den van den magneet en de punten der kope ren contactharen zoo klein mogelijk is, terwijl tegelijkertijd de magneet zeer sterk moet zijn. Een sterke magneet is echter zwaar en dat veroorzaakt weer wrijving van de punten der naalden op de speciaal geslepen steentjes, waartusschen zij draaien. Daarom heeft men de staaf omgeven met een celluloid-drijver en de contactdoos gevuld met dun vloeibare olie, waardoor het gewicht van den magneet tot een minimum wordt teruggebracht. Ten slotte is deze olie tevens nuttig, om toevallige bewe gingen der staaf b.v. doordat de mijn niet geheel stil ligt te dempen. Deze mynen zijn op de gebruikelijke wijze niet te visschen. De tusschen twee mijnenvegers gespannen tros zweeft er over hem en er be staat alleen de kans, dat zelfs het ijzer van den mijnenveger de mijn tot explosie brengt. Tot groot nadeel natuurlijk van den mijnen veger. De eenige afdoende methode van bestrijding is een magneet aan een houten schip langs den bodem te sleepen en zóó de mijn tot ontploffing te brengen. Doch zoodoende be strijkt men met één trek slechts een uiterst kleine baan en om zoo een heele vaargeul af te vegendat staat gelijk aan stucadooren met een penseel. Wellicht vindt men een me thode, om de mijnen b.v. door het sleepen van rollers een flinken duw te geven, zoodat aldus het contact tot stand komt, doch overi gens kan men slechts wachten op het „ver gaan" van de batterij. En als zoo'n ding goed gemaakt is kan dat heel lang duren. Dit- alles is echter veronderstelling. We we ten alleen dat magnetische ontstekingsmijnen kunnen bestaan, we weten ook op welk prin cipe ze moeten werken, doch verder weten we niets. Niet eens of ze inderdaad gebruikt wor den, om nog maar te zwijgen over de methode van leggen. De berichten daaromtrent zijn te vaag. Vanzelfsprekend is ook onbekend,, of juist dit patent eventueel wordt gebruikt. Als Duitschland van dit octrooi gebruik zou ma ken, kan de Britsche houder later een gepeper de rekening indienen, maar dan is het wel noo dig, dat Engeland eerst even den oorlog wint. Tel. 10876 13714 11643 12193 en 21521 Het BritschFransche embargo op den Duitschen uitvoer treedt 4 December in werking. De Russische militaire verloven in het district Leningrad ingetrokken. Het op een mijn geloopen s.s. Spaarn dam" is nog steeds drijvende; het brandt van voor- tot achtersteven. Benoemingen Aartsbisdom. DP C'.hlOOOEVCO CERPUIKT PARIJS, 28 Nov. (Havas.) In het vanochtend uitgegeven Fransche staatsblad wordt de tekst gepubliceerd van een decreet inzake een em bargo op den Duitschen uitvoer. Er worden de motieven in uiteengezet, welke Frankrijk er toe hebben gebracht de wapenen op te nemer, ter verdediging van het essentieele recht der naties op een vrij en vreedzaam bestaan. Tegenover de gekaraktiriseerde schendingen van het menschenrecht en de onmenschetykheid der door Duitschland gebezigde methoden met duikbooten en mijnen in een zee-oorlog, waar onder de neutralen evenzeer lyden, is de regee ring der Fransche republiek vast besloten in volledige overeenstemming met haar bcnage- nooten, represailles toe te passen. Met ingang van vier December zullen alle met Duitsche goederen geladen schepen daarom door de geallieerde vloten kunnen worden aangehouden. STOCKHOLM, 28 Nov. (Havas). De Zweedsche avondbladen constateeren, dat ten gevolge van de uitbreiding van het Duitsche mijnenveld binnen de Zweedsche territoriale wateren de havens Treleborg, Malmö, Lands- krona en Helsingborg versperd zijn. Schepen met grooten diepgang kunnen bij Falsterbo niet passeeren. Het gevaar wordt nog vergroot door het slechte weer, waardoor de mijnen van hun anker worden geslagen en naar de kust drijven. Reeds zijn op 25 meter afstand van de kust bij Trelleborg en Ystad mijnen gezien. In Zweedsche scheepvaartkringen is men zeer verbolgen. Uit Kopenhagen meldt Reuter: Wegens het mijnengevaar is de dagelijksche scheepvaart verbinding tusschen Kopenhagen en het kleine Deensche eiland Bornholm (Oostzee) gestaakt. De passagiers, post en vrachtladingen zullen of over Zweden gaan of per vliegtuig. Met in gang van heden is een vliegdienst geopend. BATAVIA, 28 Nov. (Aneta). Morgenmid dag om vijf uur vertrekt de „Slamat" van den Rbtterdamschen Lloyd van Tandjong-Priok naar Nederland. Het schip zal aanloopen te Singapore, Belawan, Sabang, Colombo, Suez en Port-Said. Van Napels reizen de passagiers over land verder, terwijl de „Slamat" zelf via Lissa bon naar Nederland gaat. In het passagiersvervoer is een Styging waar te nemen: voor de „Slamat" zyn 150 passagiers geboekt, terwijl ook voor de in December naar Nederland vertrekkende „Indrapoera" de aan vragen voor passage oploopen. PARIJS, 28 Nov. (Havas) Het Fransche leger- bericht van Dinsdagochtend luidt: ,,In den loop van den nacht viel niets belangrijks te melden," Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen op verschillende punten van het front geringe activiteit van de verkenners en de artillerie. Het luchtwapen heeft zich wegens de weers omstandigheden beperkt tot verkenningen in de buurt van de grens. De Duitsche zeestrydkrachten onder leiding van vice-admiraal Marschall hebben bij het passeeren van de Noord-Atlantische wateren het gebied tusschen de Far-Oer en Groenland ver kend. Daarbij hebben zij in de buurt van IJs land den Britschen hulpkruiser Rawalpindi ge praaid. Dit schip werd na een kort gevecht ver nietigd. Het is ondanks de direct begonnen red dingsmaatregelen gelukt slechts 26 man der be manning te bergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1