UIT DEN OMTREK VE .1? ooij STADiMEUWS WINTERJASSEN Kabouter Flip en zijn vriendje Wip mn GRATIS MET ADRES OF MONOGRAM BEDRUKT d SXclusief— Niet duur GR H0UT5TR hoek GR MARKT HAARLEM DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 ONGEVAL BEDRIJFSONGEVALLEN Algemeen Steuncomité 1939 Elke doos Luxe Post vanaf f 1.25 wordt VEEL VISCH AAN DEN AFSLAG SANTPOORT WIJK AAN ZEE BLOEMEND AAL VELSEN-NOORD EEN GESLAAGDE UITVOERING HAARLEMMERMEER Seringenkweekers door storm overvallen HILLEGOM R. K. Fabrieksarbeiders IJMUIDEN HET VERGAAN VAN DE SIMON BOLIVAR ZANDVOORT ZAANDAM ..a a Provinciale Staten van Noordholland Behandeling der begrooting De gaskwestie Vragen van het Haarlemsche raadslid Bakker Comité Ontwikkeling en Ontspanning IJsclub voor Haarlem en omstreken ^rr moofe "cardie De Vervlogen BLOEMBOLLENCULTUUR Expositie Burgerlijke stand FENNIS DISTRICT HAARLEM K.N.L.T.B. Tijdens het verrichten van schilderwerk zaamheden bij den bouw van het R.K. Zuster huis te Heemskerk kwam een 18-jarige plaats genoot van een keldertrap te vallen. Toen hij ir. den vijf meter lager gelegen kelder terecht gekomen was, bleek hij ernstige verwondingen te hebben opgeloopen aan hoofd en ledematen. Medische hulp was spoedig aanwezig. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woning in IJmuiden-Oost vervoerd. Een tweetal arbeiders van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier werd door een bedrijfsongeval getroffen. De 26-jarige gehuwde arbeider P. G. Jag- tenberg uit Santpoort kreeg bij het optrekken en neerleggen der gietvormen, een der vor men tegen zijn rechtervoet, waardoor dit li chaamsdeel ernstig werd verwond In de buizengieterij werd een 23-jarige ar beider J. Dekker uit Velsen-Noord getroffen door een buis, die werd uitgeladen Ook deze arbeider moest zich onmiddelijk onder medi sche hulp stellen en ook hij moest naar het Roode Kruis Ziekenhuis worden vervoerd. Het inzamelingscomité 1938 verzoekt ons te willen mededeelen. dat de eerste speidjesdag ruim f 580.heeft opgebracht. Voorts kwa men nog tal van particuliere giften binnen tot ruim f 270. ding en ander materiaal, evenals alle andere leden der bemanning." Veel lof had hij ook over het werk der vier zusters Dominicanessen, die zich zoo kranig hebben gedragen, zcowel aan boord, in zee als aan wal. Bij de stapels Engelsche blader die hij meegenomen had waren er vele wier voor pagina geheel in beslag was genomen ooor de ramp van de Simon Bolivar. Uit de 'oto's blijkt dat van de Simon Bolivar thans nog de twee pijpen en het bovenste deel der masten boven water uitsteken. Tal van Engelsche bladen gaven op eert dui delijk in het oog vallende wijze hun misnoegen te kennen over het feit, dat de Duitschers heimelijk op deze plaats mijnen hadden gelegd, waarvan een neutraal schip het eerste slacht offer is geworden. „Voorloopig ga ik niet meer naar zee, zeide de heer Verloop ons, „en dat zult u na het overleven van zoo'n ramp ook wel met mij eens zijn." En inderdaad kunnen we ons dit indenken. Overeenkomstig de verwachtingen was de aanvoer van visch en haring aan den Ftijks- vischafslag ruimer dan sinds weken, ja.mean- den het geval is geweest. Dank zij het gunstige weer van de afgeloopen veertien dagen werden flinke vangsten gemeld. Voor de haring xggers en trawlers was het een geluk, dat de prijzen nog stabiel blijven op ƒ9 per kist, dank zij de groote vraag zoowel in binnen- als buien. and. De schelvischbooten voerden groote partijen aan, waarvan de prijzen sterk gedaald zijn. In dien dit niet spoedig verandert, zullen tie ge volgen niet uit kunnen blijven. De btichijfs- resultaten der drijfnetharingvisschers zijn daar entegen uitstekend te noemen. Concert. De R. K. Harmonie „Soli deo gloria" gaf Zondagavond in „Zomerlust" ender leiding van dirigent J. Groot een concert. Het programma opende met vers l'Avenir, een pit tige marsch van Sam Vlessmg. Een enkele maal was de stemming minder zuiver. „Chant du Soir", Wals van Sam Vlessing, en „La Roi s amuse", Suite van dansen in klassieken vorm van Leo Delibes, in arrangement van G. Co- vroyez, volgden, waarvan laatstgenoemde hooge eischen aan het korps stelde. Het was goede muziek en de liefhebbers kon den genieten. Santpoorts Klein Cabaret ve, leen de medewerking. Personalia, De heer A. Maarschalk alhier slaagde voor het Middenstandsdiploma Alge- meene Handelskennis. Zijn opleiding vo. tooide hü onder leiding van den heer J. H. Kloes, lee- raar boekhouden M. O. alhier. Tooneei De toonee.vereeniging „Jan van Dommelen" gaf Zondagavond een goed geslaag de opvoering van het blijspel „Hoera, wij er ven", van Tob Maèr. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, l«n voorzitter Tabemal c'en avond opende met g.a. de mededeeiing, dat regisseur Jan van Dom melen de regie van dit stuk niet verzorgde we gens i arbeid aan' O. 'en O. voor ;_de .gemobl'i- seerden. De heer Pcllé, die tot taak had als, rempla- can van Jan van Dommelen op te treden, had al,e eer van zijn werk. Direct daarbij zy te ver melden. dat de vereeniging over besje krachten beschikt. Buitengewoon spel gaf mevr. Tabernal, die in den heer v. Deelen een goed partner had De heer Soeters, die we reeds als prima burge meester in een tooneelspel zagen, was als hos pes onverbeterlijk. Ook Dortmund toonde veel talent en behoort tot de beste krachten. Too- neel en grime waren zeer fijn verzorgd, waar door het geheel een genotvol'e avond bood. Botsing Maandag had op de Hoofdstraat een aanrijding plaats tusschen een auto, die van den Hagelingerweg kwam en een driewielige melkfiets, die uit de Anemonenstraat richting Hagelingerweg reed. De fiets werd licht bescha digd en beide bestuurders treffen een regeling. Kruisvaart-avond. Het St. Lodewijkcohort van de R.K. Kruisvaart heeft in „Sonnevanck" een uitstekend geslaagde uitvoering gegeven voor een geheel bezette zaal. Declamaties, 100- neel en gymnastiek waren tot een mooi en af wisselend programma samengevoegd, waarvan de talrijke aanwezigen, onder wie zich ook bur gemeester Scholtens en zijn echtgenoote be vonden, veei-hebben genoten. Gemeenteraad. De leden van den raad zijn opgeroepen tot het bijwonen van een openbare vergadering op Donderdag 30 November 1939, te 10 ure, voort te zetten des namiddags 2 uur en c.q. den volgenden dag des voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt: Behandeling gemeente- begrooting c.a. dienstjaar 1940. Het eerste winterconcert, dat de R. K. Har moniekapel in het R. K. Vereenigingsgebouw gaf mag als goed geslaagd beschouwd worden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer L. Harsveld. zijn dank uit voor den steun in het afgeloopen jaar ondervonden. Met aandacht werden de verschillende mu zieknummers beluisterd en dé aanwezigen toon den hun dankbaarheid door een welverdiend applaus. ..De oude schuld" van Jo Nabben, dat na de pauze door het damestooneel „Opwaarts" werd opgevoerd, had een goede vertolking. TwééHaarlemmermeersehe"''seriYigenkWfcc-kers zijn gisteren op de Westeinderplassen door den krachtigen stormwind overvallen en slechts door het moedig optreden van eenige collega's brach ten zij het er levend af. De kweekers S. en M. v. d. V. uit den Benne- broekerweg waren bezig een schuitlading serin gen te vervoeren over de steeds onstuimiger wor dende Westeinderplassen. Door de steeds hooger opbruisende golven wer den zij heen en weer geworpen. Een meters hooge golf nam plotseling de schuit o-i en wierp hen met 'n hevigen slag op een rietzudde, waardoor de achtersteven onder water d>>K en de schuit water maakte. De mannen stapten ijlings over. Ook versjouwden zij nog een deel van de lading naar het rieteiland en wachtten daar verder af wat komen ging. Gelukkig bemerkten kweekers op den dijk dit angstig worstelen met de woedende elementen. Zij begrepen spoedig de hachelijke positie waar in deze beide mannen verkeerden. Snel werd een tweede schuit losgemaakt en begonnen de kwee kers hun reddingspogingen. Vrij spoedig was met vereende krachten de ongeluksplaats be reikt. De doornatte mannen werden in de schuit geholpen en men wist hen veilig aan den wal te brengen. De R. K. Fabrieksarbeiders worden ter ver gadering verwacht op Woensdag 29 November, 's avbnds om half acht in het R. K. Vereeni gingsgebouw. Geslaagd Voor het te Amsterdam gehou den Kruideniersexamen „Vakbekwaamheid", slaagde onze plaatsgenoot de heer Th. H. Ver beek opgeleid door het Ned. Instituut voor Vak opleiding van Kruideniers N.I.V.A., Zuiderpark 3 te Groningen. Voor de missie Bij gelegenheid van een af scheidspredikatie in de St. Martinuskerk al hier, door den zeereerw. father S. P. Staats, overste van de Kameroen, werd een bedrag van 367.geofferd. Werkelijk een prachtig resul taat in dezen tijd! R.K. Damclub O. D. I. Woensdagavond wordt in het St. Jozefsgezellengebouw om 8 uur een propaganda-avoixl gehouden ter bevorde ring van de damsport in Hillegom. De in damkringen welbekende heer W. v. d. Loo geeft een simultaan-seance. De heer B. H. M. Stevens uit Heemstede zal een propa gandistisch woord spreken. Alle R.K. Dam- Onder de talrijke leden der bemanning telde de „Simon Bolivar" nog een viertal plaatsge- nooten, n.l. drie uit IJmuiden, de bediende tweede klasse P W. Verloop en de matrozen A. Zwart, J. v. d. Zijden en Chr. Woerkom uit Velsen-Noord. De eerste twee mochten er met veel moeite in slagen het veege lijf te redden zonder daarbij gewond te zijn. De matroos C. Woerkom heeft evenwei tijdens de ontploffing zoodanige verwondingen opge loopen, dat hij zich thans nog in het Ziekenhuis te Londen bevindt. Van den matroos Jan v. d. Zijden heeft men tot heden niets meer vernomen en ook .-taat zijn naam vermeld op de lijst van vermisten. De heer Verloop heeft ons al zijn wederwaar digheden en doorstane ellende verhaald, zooals deze reeds eerder uitvoerig werden gepub'icc-erd. „Dit was mijn een en zestigste reis met de Bolivar," aldus de heer Verloop, „en ik Kende het schip van binnen en van buiten. Dit js. mo gelijk ook mijn behoud geweest, want rij de ontploffing wist ik direet waar mijn plaats was. Veel heb ik moeten achterlaten, wat materieele goederen betreft," zeide -hij. „Zoo had ik ruim 100 gulden aan wisselgeld voor mijn bar aan boord, een kostbaren zegelring en een gorden horloge en met het oog op een langdurig weg blijven had ik een zeer groote hoeveelheid kiee- ANEGANG14 TEL.11963 HAARLEM mers worden uitgenoodigd; de deelname is ge heel gratis. GemeentebegTaoting. Wij zijn in staat en kele bijzonderheden mede te deelen uit het ontwerp van de gemeentèbegrooting 1940. Deze sluit met in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 1.025.830,54. Moésten B, en W. bij de aanbieding van de begrooting voor 1939 er op wijzen, di-t die be- grootirig geen definiteif beeld kon geven van de gemeentefinanciën in 1939, omdat de regee ring inmiddels maatregelen had aangekondigd, waardoor de bijdragén uit het werklcosheids- subsidiefonds of uit 's Rijks kas volgens objec tieve normen zouden worden geregeld, thans een jaar later, verkeeren de gemeenten ten deze in dezelfde omstandigheden, nadat de aangekondigde maatregelen nog niet nader zijn gedefinieerd. Een andere factor van onzekerheid, welke voor de begrooting van 1940 geldt, is de inmid dels ingetreden mobilisatietoestand. De post onvoorziene uitgaven is f 5000 hooger geraamd. .Was het in het vorige jsar mogelijk de begrooting te doen sluiten door een extra- bijdrage groot f 38.000 uit het werkloosheids- subsidiefonds te ramen, de begrooting 1940 werd in die mate door ongunstige factoren be ïnvloed, dat. het noodzakelijk bleek de extra- bijdrage tot een maximum ad f 46.659 op te voeren en bovendien een belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds te ramen groot f 10.000. Zooals uit de toelichting op de begrooting zal blijken, bedraagt voor Zandvoort de som van de gederfde belastingopbrengsten ruim f 76.591,94, zoodat een belsstingbijdrage van f 10.000 ver Blijft beneden hetgeen de gemeente nog kan ramen, zonder als „noodlijdend" te worden aangemerkt. Tot en met 1944 zal de gemeente jaarlijks een bedrag van ongeveer f 10.000 derven door het afloopen van de garantie-uitkeering uit het gemeentefonds. Het is vooral deze omstan digheid, die het college van B. en W. met zorg vervult. De belastingopbrengsten vertoonen de laatste jaren een geleidelijke stijging, terwijl ook de uitkomsten van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf niet ongunstig zijn. SA' 9C1- Hoogovengas. Ter aanvulling van hetgeen de gemeente-gasfabriek zelf blijft produceeren, 'ontvangt de gemeente sedert Maandagmiddag gas.van het Hoogovenbedrijf te Velsen en wel overeenkomstig het gesloten contract 2 tot 4 millioen kubieke meters. Direct na het besluit van den gemeenteraad te dien aanzien is men met het leggen der buizen begonnen, waarmede men dezer dagen gereed is gekomen. Maandagmiddag is de kraan opengedraaid, waardoor het hoogovengas de gelegenheid kreeg binnen te stroomen in onze eigen groote gashouders. Deze handeling had plaats in een plechtigs bijeenkomst van B. en W. met de bedrijven- commissie en de directie van het Hoogovenbe drijf, vertegenwoordigd door de heeren ir. G. A. Kessler, ir. A. H. Ingen Housz, hoofdingeni eur, F. W. E. Spies, procuratiehouder, G. H. Su- rinto, ir. D. A. v. d. WerffJ. de Haan, bouwkun dige, J. Terpstra, opzichter en den uitvoerder A. van den Berg. Het college van B. en W. en de commissie voor de bedrijven waren geheel voltallig. Voorts waren aanwezig de directeur van de gasfabriek J. C. van Goor en de boekhouder W. van Vlier den. De wethouder voor de bedrijven, de heer H. L. Hallie, sprak een welkomstwoord. Hij ver heugde zich over de prettige samenwerking en vlotte wijze, waarop de zaak tot stand was ge komen. Het hoogovengas zal zich nu vérmengen met het eigen gefabriceerde, maar dit zal elkaar niet bijten. In dit opzicht is het anders dan met de menschen. Met ingenomenheid mag er op ge wezen worden, dat het verbruik steeds stijgende is. Spr. hoopt dat dit zoo zal blijven. ^Burgemeester In 't Veld wees er pp, dat de buitengewone .ontwikkeling van het bedrijf óe gemeente er toe gebracht heeft zich tot de Hoogovens te wenden. Dat men er niet eerder toe is overgegaan, vloeide voort uit het streven om zelf te blijven produceeren. Men voelde niets voor de positie van „de kouwe bakker". Ook spr. uitte zijn voldoening over de vlotte wijze, waarop de Hoogovens de gemeente hebben be diend. Daarna hebben de burgemeester en ir. Kess ler samen de kraan open gedraaid. Ir. Kessler bracht daarop dank voor de vriendelijke woorden tot de directie gericht. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Provinciale Staten van Noordholland kwa men Dinsdagmorgen onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, mr. dr. A baron Röell, bijeen teneinde de provinciale be grooting te bespreken. De heer v. d. WAL (S.D.) opende de be schouwingen, wees op de bijzondere taak van de provincie in deze buitengewone tijden en vervolgens op de laatste verkiezingen, die victorie voor de democratie brachten. Krach tig worde de wegenbouw voortgezet, de steun aan land- en tuinbouw blijve niet achterwege. Belastingverlaging is niet te prefereeren, om dat de financieele grondslag der provincie juist nu zoo hecht mogelijk moet zijn. Het is nood zakelijk, dat tegen de lintbebouwing krachtig wordt opgetreden. Nu we meer op onszelf zijn aangewezen, moet de industrie bevorderd worden, zoodat de taak van' het Economisch-Techn. Instituut grooter dan ooit is. De heer AS SC HER (V.B.) bracht hulde aan Ged. Staten en vooral aan den voorzitter. Had den de kiezers bij de laatste verkiezingen ge weten hoe de extreme partijen thans optreden, dan zouden er nog minder vertegenwoordigers van die partijen ih de Staten zitten. Ook spr. stond geen belastingverlaging voor, omdat de zaken wel eens konden keeren. Bovendien moet de werkloosheidsbestrijding worden voortgezet en moet er meer gedaan worden om de ge meenten, die het zoo moeilijk hebben, te hel pen. (Spr. doelde op de krankzinnigenverple ging). De heer KEULEMANS (A.R.) herdacht den heer de Jong Schouwenburg, die zoovele jaren magistrale redevoeringen bij de behandeling der begrooting hield. De communisten dienden een motie in, om het provinciaal personeel een bijslag van 10 pCt. en den tewerkgestelden van 20 pCt, te ge ven. Spr. verklaarde zich daar nu reeds tegen. Ook drong spr. aan op een zeer Intense be scherming van de electrische centrales tegen (De zitting duurt voort.) Het raadslid de heer W. C. Bakker- (A.-R.) heeft heden aan het college van B. en W. van Haarlem de volgende schriftelijke vragen ge steld inzake de kwestie der gaslevering aan de gemeente Heemstede: 1. Kunnen B. en W. den Raad mededeelen, welke uiteindelijke beslissing de Raad dei ge meente Heemstede heeft genomen inzake de ont- werp-overeenkomst tusschen Haarlem en Heem stede betreffende de gaslevering aan laatst genoemde gemeente? 2. Kunnen B. en W. mededeelen hoelang het aanbod der gemeente Haarlem inzake deze gas levering geldig blijft/ingeval de Raad van Heem stede in beroep gaat van het besluit van Gede puteerde Staten tot het onthouden van' goed keuring aan zijn suppletoire begrooting voor de uitbreiding der gasfabriek? 3. bestaat er reeds gevaar dat-- te*vgevob$e vaè de .stijging der materiaalprijzen handhaving: van dit aanbod ónmogelijk wordt? Uitgenoodigd door het Comité Ontwikjteling en Ontspanning der militairen te Haarlem heeft de Kon. Letterlievende Ver. J. J. Cremer gister avond in het gebouw St. Bavo een opvoering gegeven van ,,'n Wespennest", blijspel van Henk Bakker en J. W. van der Heiden. De zaai was tot de laatste plaats bezet en het succes van Cremer was zeer groot. Deze ontspanningsavond werd o. a. bijgewoond door den Garnizoenscom mandant luitenant-kolonel Polis en vele hoofd- en subalterne officieren. Gisteravond vergaderden in Brinkmann de leden van de IJsclub voor Haarlem en omstre ken. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den penningmeester, dat uit den aard der zaak zeer somber gestemd was. Besloten werd de hypotheek op de banen te verhoogen. De kascommissie had de boeken in orde beevonden. Den penningmeester werd décharge verleend. 1- JH1 Lj Karei Vergers, de kunstschilder, was uit Den Haag gekomen, om het mooie Geldersche land schap te schilderen. Daar had hij een meisje ontmoet, Jansje van de Eikenhove. En in de jogen en het lief gezichtje van Jansje vond hij ie serene pracht der bosschen, de lichtende verten der wijde velden, het spiegelend water, :erug, alles wat niét in de stad te vinden was. Nu stond hij op eenigen afstand van de boer derij en schilderde Jansje op het doek. Met elke penseelstreek scheen hij haar beeld dieper in zich op te nemen. Ze was 21 jaar. Dit meisje op klompen, in haar blauw geruiten boe zelaar, haar omslagdoek los over de schouders, met haar onafscheidelijke melkkannen, ver scheen hem als een beeld van landelijken een voud, -waarvan veel charme uitging. „Als die verfverknoeier nog eens op m'n srf komt, stuur ik de honden op hem af!" viel boer Karstens uit. Boer Karstens was Jansje's vader. Het meisje schrok toen ze dit hoorde. Ze wist, dat hij z'n bedreiging zou uitvoeren, maar ze wist ook, dat Karei Vergers terug zou komen. Daarom was ze bedroefd. Zoo zat ze in haar kamer. Eensklaps hoorde ze de honden blaffen. Ze opende haar venster en zag in de verte Karei vechten met de honden. De dieren scheurden z'n kleeren aan flarden en verscheur den het doek, waarop zij was afgebeeld. Ze zag haar vader het huis binnengaan; het erf was vrij. Vlug klauterde ze uit het raam en snelde naar de plaats des onheils. Zenuwachtig riep ze de honden terug, die direct gehoorzaamden en op den loop gingen! Toen ging ze weer in huis, beschaamd over de daad van haar vader. Karei Vergers bleef op het erf achter, 't Was hem, of het beeld van zijn doek met haar verdwenen was, alsof daarmee alles was weg genomen wat hij liefhad. Hij dacht een paar minuten ernstig na en kwam tot een vast be sluit. Hij zou Jansje's vader spreken. Boer Karstens keek een oogenblik verbaasd, toen hij den kunstschilder voor zich zag staan. „Gij hier?" barstte hij los; „hoe durft gij nog in mijn huis te komen?" „Luister toch eens naar me, mijnheer Kar stens," antwoordde Vergers, „ik bemin uw dochter en.... u begrijpt misschien niet „Ik begrijp je maar al te goed. Je bent een steedsche mijnheer, die er slag van hebt, de meisjes op 't land wat wijs te maken. Waarom blijf je niet in de stad, waar dames genoeg zijn, die je uit kunt schilderen en laat je ons dorpe lingen niet met rust?" „Maar mijnheer Karstens," riep de schilder, „ik wil uw dochter trouwen en haar gelukkig maken; ik wil zelfs boer worden en „Je wilt iets onmogelijks," viel Karstens hem in de rede, „jij kunt geen boer worden en mijn dochter geen steedsche dame." „Dat zal de toekomst leeren." Jansje's vader antwoordde niet direct. Hij dacht na over een middel om den schilder van z'n voornemen af te brengen. Een idee doorflitste z'n brein. Hij had z'n bedaardheid herkregen. „Welnu, mijnheer Vergers," zei hij rustig, „ik wil aannemen dat je bedoelingen goed zijn, maar dan moet u dat ook toónen en aan m'n ver langen voldoen." „En dat is?" vroeg de schilder, met een uitdrukking van hoop in z'n oogen. „Dat je direct naar de stad vertrekt," zei boer Karstens. „Ik zal je daar een bezoek brengen met m'n dochter en dan kunnen we verder praten." pe jonge kunstschilder was naar Den Haag teruggèkeerd. Hij lèefde er in de eenzaamheid van z'n atelier. Z'n gedachten doolden bij de Eikenhove, op 't land 'en vooral bij Jansje. Haar beeld volgde hem overal. Op zekeren dag ontving hij het volgende briefje „Mijnheer Vergers, Daar ik morgen toch voor zaken in Den Haag' moet zijn, zal ik dan tevens aan mijn belofte voldoen om u, met mijn dochter, een bezoek te brengen. U kunt ons tegen den middag verwachten. Met achting, P. Karstens." Jansje's vader had z'n plan goed voor mekaar. Een boerin en een steedsche kunstschilder be- hooren niet bij elkaar," had hij meer dan eens aan z'n dochter gezegd. „Ik zal Vergers toonen, dat ik gelijk heb." Jansje droeg de wijde kanten muts van de landstreek waar ze woonde, de mooiste uit t heele dorp. Ze had d'r Zondagsche plunje aan getrokken. Schouders en armen waren gedekt onder een zwart satijnen pelerientje, dat achter op haar rug in strakke plooien b.^ elkaar ge trokken was. D'r voeten waren in groote schoenen gestoken, die haar het gaan bemoei lijkten. Zóó had Karei haar nog nooit gezien. De breede hakken van haar schoenen ha merden kletterend tegen het asphalt der drukke en rumoerige stad, ze liep in ietwat gebogen houding, gelijk een boerin, die een koe achter zich leidt. Haar lach was niet vrij en gul, zooals Karei dien gehoord had in de uitgestrekte velden; 't was een armelijk, gedwongen glim lachje, bedeesd en verwonderd. Haar stem klonk onaangenaam ruw, een beetje schor, kort afge- stooten met ige- broken gilletjes. 1 de jonge schilder -Jlll zoo bewonderde ICLyllC op 't land, wierp zij naar alle kan- ",,mi ten schuwe en ontstelde blikken. Zoo trippelde ze achter haar vader aan, soms op een drafje, met linksche bewegingen de auto's en andere voertuigen ontwijkend. Meer malen bleef ze staan, besluiteloos om te pas- seeren, knipperde met de oogen, niet gewend aan 't drukke stadsgewoel. Nu en dan stamelde zij, ontsteld en verbaasd: „O, jee, wat is 't hier toch druk! Och, wat zijn hier toch groote huizen! Ik krijg er hoofd pijn van!" Veel meer vermocht ze niet te zeggen. Karei Vergers was geheel uit z'n .humeur en uit 't veld geslagen, toen hij Jansje zóó terug zag. Bevreesd voor de ontmoeting van kennis sen, liep hij eenige passen achter de twee dorps- menschen aan; een dwaas schaamtegevoel be kroop hem en hij wilde hun gezelschap ont vluchten. „Kom mee," noodigde hem boer Karstens met een onderdrukt lachje, „kom, mijnheer Vergers, we gaan hier een glas bier drinken." „Ja,neenwacht," stotterde Karei, die naar een geschikte oplossing zocht. „Ikkom onmiddellijk, „ik moest eerst nog wat afdoen, en dan kom ik jullie hier opzoeken." „Dien zien we niet meer terug," lachte Jans je's vader, toen Karei weg was. En Jansje be greep. Haar vader had gelijk. De kunstschilder kwam niet meer terug. Hij had haar zonder groet, zonder een vaarwel ver laten. De idylle was vervlogen. Jansje liet niet de minste herinnering in zijn hart achter, z'n mooie droom was dood, gestorven in de groote stad en tusschen de hooge gebouwen, waar de landelijke bloemen van den eenvoud niet kun nen groeien en bloeien. .:i:j c.l r i J<J (Nadruk verboden) Zijn reisgenooten hadden schik in het grap pige drietal, dat hun een prettige afwisseling op de reis bood. Toen Peter hen duidelijk maakte, dat hij vreeseljjken dorst had, haalden zij onmiddellijk èen kruik water voor den dag en Peter had nooit geweten dat water zoo heer lijk kon smaken. Zoo reisde men verder. Overdag werd telkens een flink stuk afgelegd en 's nachts sliepen ze in de tenten die werden meegevoerd Op zekeren morgen zag Peter tot groote verbazing tegenover zich een groote rivier; aan den oever groeiden vele palmen. Aan den kant van het water stond een massa watervogels, als ooievaars, ibissen, reigers, enz. Peter was een en al verbazing dat hij dit niet eerder bemerkt had. Hij schreeuwde het uit van verrukking, dat ze hun doel zoo dicht genaderd Waren: De leider van de karavaan schudde echte, glimlachend het hoofd en beduidde onzen kleinen vriend, dat dit echter nog lang niet zoo was. Gisteravond is in café Brinkman, Plein, een goed bezochte vergadering gehouden van de Afdeeling Haarlem van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur onder voor zitterschap van den heer J. M. C. Hoog, die een hartelijk woord van welkom richtte tot den nieuwbenoemden penningmeester, den heer John Mooy, die daardoor de plaats vervult van wijlen zijn vader, die 32 jaren achtereen vol toewijding deze functie vervulde en de hoop uitsprak, dat het hem gegeven zou zijn nog vele jaren de belangen der Afdeeling te be hartigen. De heer Mooy dankte voor dit welkomst woord en zegde toe volgaarne het penning meesterschap te hebben aanvaard, met het voornemen dit inderdaad menig jaar te zul len vervullen op dezelfde accurate wijze als zijn vader dit heeft gedaan. De voorzitter maakte gewag van de moeilij ke omstandigheden, waarin het bloembollen vak thans verkeert. En dat dit inderdaad het geval is, kan blijken uit de officieele cijfers betreffende den export, Waaruit blijkt, dat de ze gedaald is met niet minder dan 78 pet., zoo dat deze thans een vierde is van den norma len export. Dat cijfer teekent den soberen toe stand. Nu wordt wel aangevoerd, dat 't wen- schelijk is bij de Regeering aan te dringen op meer steun, maar ook in andere vakken heerscht nood en de defensie eischt zware of fers, zoodat aan vakbelangen niet in de eerste plaats kan worden gedacht. Ook na den oor log van 1914 werd het bloembollenvak getrof fen, doch later is een bloeitijd gekomen en misschien is dat ook nu het geval. Tot afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergadering werden aangewezen de heeren J. van Zadel en C. J. H. Hoog en tot plaatsver vanger de heer John Mooy. Daarop werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering in behandeling genomen en werd in de eerste plaats candidaat gesteld voor het hoofdbestuur in de vacature Jac. Bakker te Enkhuizen de heer A. Koomen Cz. te Groote broek en in de vacature A. J. Braam te Heem stede de heer W. Jonkheer te Hillegom. Alle aandacht werd gewijd aan de ingedien de begrooting der Algem. Vereeniging, waarvan de onderscheidene posten werden nagegaan en algemeen werd toegejuicht het duidelijk uit komende streven naar bezuiniging, die nood zakelijk is gebleken. Ten opzichte van den post uitkeeringen aan de Afdeelingen zal schriftelijk een vraag tot het hoofdbestuur worden ge richt. Bij de rondvraag werd een zeer belangrijke aangelegenheid onder de oogen gezien. Daar 't punt van zooveel gewicht werd beschouwd, werd besloten een aparte vergadering te beleggen op 8 December a.s. De afd. Haarlem van het Nederlandsch Kunst verbond organiseert van 1 December tot en met 14 December in het Frans Halsmuseum een ju bileumtentoonstelling van teekeningen door Daan de Lange. De expositie wordt op Vrijdag 1 December des middags om half 3 door den heer H. F. Boot geopend. Géboren: 25 Nov. zoon van M. A. van der Graft-Schuurman; 26 Nov. dochter van A. HogenbirkBerloo, dochter van D. M. Winter Gosewehr, zoon van H. J. BootsWeidema; 27 Nov. zoon van M. Jager-Wiithrich, dochter van J. de Lugtvan Duyn, zoon van J. H. C. BaartBoots, dochter van M. M. G. Smit-van Deursen, zoon van C. A. W. A. Loerakker Ketelaar; 28 Nov. dochter van E. Ackema Gröschl. Ondertrouwd: 28 Nov. A. E eekhuis en M. C. Kuijpr, C. L. Swaalf en M. C. Blankert. Gehuwd: 28 Nov, L. Kanneworff en C. M. C. Walter. Overleden: 26 Noy. J. P. Eekhout, 85 jaar, Veenbergplein; C. Korstanje, 60 jaar, M. van Heemskerkstraat; M. HarmsenRoukema, 58 jaar, Bastiaanstraat; F. L. Dekkerde Boer. 88 jaar, Langendijkstraat; 27 Nov. A. Dusschoten de Vries, 73 jaar, Bilderdijkstraat; M. Bos- ma—Mol, 76 jaar, Rustenburgerlaan; J. Akker man, >33 jaar, Zijlweg; N. O. Th. R. E. Schüss- lerSchüssler, 78 jaar, Westerhoutpark Maandagavond werd in hotel De Leeuwerik de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van het district Haarlem van den Konink lijken Nederlandschen Lawn Tennis Bond. De voorzitter van het district Haarlem, de heer A. M. Thijsseling, memoreerde in zijn ope ningswoord de voornaamste gebeurtenissen ih het jubileumjaar van den bond en bracht in her innering het ernstige veriies van den bond door het overlijden van het bestuurslid, den heer J. J. B. J. Swaan. Voor het districct Haarlem was 1939 over het algemeen een gunstig jaar. Ver schillende teams promoveerden naar in hoogere afdeeling, al staat hier tegenover een verlies te boeken door het verloren gaan van oe plaats van de H.L.T.C. in de hoofdklasse. Ten slotte wees spr. op het overtreden van het verbod van het deelnemen aan de z.g. besloten tornooien, waardoor enkele schorsingen werden uitge sproken. De verslagen van den seoretaris--penning- meester, dr. Th. de Grauw, werden vervolgens goedgekeurd. Het verslag van de studie-commissie voor de competitie gaf aanleiding tot uitvoerige be sprekingen. De vergadering sprak zich uit voor het doen spelen van promotie- en degradatie wedstrijden met de mogelijkheid van een en kele promotie door keuze als correctie in bij zondere gevallen. Ook bleek men de voorkeur te geven aan het spelen van een dubbele com petitie boven een enkele competitie. Mocht in 1940 een nood-competitie noodig blijken, dan werd prijs gesteld op een regionale indeeling zonder promotie- en degradatiewed strijden, geen uitbreiding van het aantal teams per afdeeling en soepele toepassing van het competitie-reglement. Bij de behandeling van de plannen van de Centrale Propaganda Commissie werden ver schillende voorstellen door de vergadering in overweging gegeven, o.a. ten aanzien van de jeugtraining en het uitgeven van boekjes om trent de spelregels. Bij de bestuursverkiezing moest werden voor zien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer F. W. Kotte, die bijna tien iaar aan de bestuurswerkzaamheden had deelgeno men. In zijn plaats werd benoemd de heer Kramer. De samenstelling van het bestuur werd nu- voorzitter en vertegenwoordiger in den bonds raad van den K.N.L.T.B. de heer A. M. Tij®6" ling; secretaris en plaatsvervangend lid in den Bondsraad de heer dr. Th. de Grauw en voort® de heeren D. Hieman, P. de Graaf en F. Kramer- Na de rondvraag.werd de vergadering, die door bijna alle aangesloten vereenigingen werd bi)" gewoond, gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2