Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Naar onderwijsvernieuwing Laatste Nieuws Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen Engel Koper toch nog vermist De ramp van de Spaarndam De ondergang van de „Spaarndam" MINISTER BOLKESTEIN GEEFT RICHTLIJNEN DE CONTROLE OP DEN DUITSCHEN EXPORT iiiiitiiiiniiiiiiiiniiniiiiiuiiniuiiinumuiiiuiiuitiiuiiiiuiiiiiiuHiniiHHnniiiiiiiuiiiiiiiininiiiuuifflmra DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 Behouden thuis REDERIJKERSKAMER ST. GENESIUS Mijn particulier secretaris TRINITEITS-LYCEUM De viering van St. Catharinadag St. Nicolaas make het de post niet te moeilijk Amusementsavond R. K. Militairen R. K. Reisvereeniging Geloof en Wetenschap Kruisvaarttornier Witte Kruis-collecte HEEMSTEDE VELSEN PAPIERFABRIEKEN GEVEN DUURTETOESLAG Provinciale Staten van Noordholland Verbinding te Zuid-Scharwoude Nieuwe bruggen De Proeftuin te Aalsmeer Subsidie aan Artis Zweedsch protest te Berlijn BEVERWIJK BESCHERMT DE GAZONS Voor veilig verkeer Sluis te Broek op Langendijk Wederom een Engelsch schip gezonken MODEL VAN DE SOEMBING OVERGEDRAGEN Viererlei opvoeding Dieseltrein reed auto aan De verliezen der koopvaardij Drijvende mijn onder de Pier? Nieuwe Chineesche minister Duitsche treiler op mijn geloopen OPENING R.K. MILITAIR TEHUIS MIJNEN AANGESPOELD DE „SIBAJAK" NOG NIET VERTROKKEN Uiteenzetting van de maatregelen der geallieerden Het vergaan van de Rawalpindi' Twee vermisten van Belgisch schip gered De magnetische mijnen r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiirmiHimiiiiiHii^ STAD Enkele dagen na het vergaan van de „Sirnon Bolivar", dagen waarin de lijst der geredden langzaam met nog enkele namen groeide, kwam te Zandvoort van de K.N.S.M. bericht binnen, dat de bediende Engel Koper, pp wiens be houden thuiskomst men in zijn geboorteplaats r.og slechts weinig hoop had, gered was. Alge meen was de vreugde in Zandvbort- De jonge echtgenoote (het huwelijk van Koper was eerst vier dagen voor zijn vertrek met de ..Simon Bolivar" gestoten) ontving van alle kanten gelukwenschen, bloemen en andere bewijzen van medeleven in de vreugde over de redding Ofschoon echter wel bekend was, dat Engel Koper tot de geredden behoorde, kon men over hem geen nadere gegevens krijgen. Men pro beerde in contact te komen met anderen, die de ramp overleefden, maar er was niemand, die Inlichtingen kon verstrekken. Tot helaas Maandagavond de K.N.S.M. de familie met het droeve feit in kennis moest stellen, dat Koper niet gered was, doch nog tot de vermisten moest gerekend worden. Diep is de verslagenheid, niet alleen in den kring van verwanten, vrienden en be kenden, maar in geheel Zandvoort, nu de blijdschap om de gemelde redding van dezen jongeman voorbarig is gebleken. Een van de geredden van het s.s. Simon Poli var. de heer G. Schellevis, is bij zijn terugkeer in zijn woonplaats, Wijk aan Zee, feestelijk in gehaald. Het fanfare-corps „Orion" begeleidde den heer Schellevis naar zijn woning, waar ve len hem met zijn gelukkige redding kwamen gelukwenschen. De heer Schellevis heeft geruimen tijd m het water rondgedreven, vastgeklemd aan een stuk wrakhout, voordat hij door een reddingsboot werd opgepikt. EUWS een reizend bediende; Mefistofeles, hoofd der duivelen; Auherhahn, duivel; Vitziiputzli, dui vel. Er volgt dan een pauze. Daarna wordt een 5-tal komische, kunstzinnige divertissements opgevoerd. De kostbaarheid van dit programma noopte het Comité het programma verplichtend te stellen voor 10 cent. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan heeft de R. K. Rederijkerskamer voor een goed gevulde zaal van gebouw St. Bavo een opvoering gegeven van het blijspel „Mijn particulier Se cretaris." In een kernachtig openingswoord zette de praeses der St. Joseph-Gezellen Vereeniging Haarlem I, waarvan St. Genesius een onder- afdeeling is, uiteen het doel van een tooneel- afdeeling en de plaats, welke zij inneemt in net Gezellenleven. De Genesianen jiebben met „Mijn particulier Secretaris" een oud paardje van stal gehaald: zij hebben den oud-leden, die voor meer dan tien jaar geleden ditzelfde stuk voor het voet licht hebben gebracht, hiermede zeker een dienst bewezen, terwijl ook het overige publiek zich uitstekend heeft geamuseerd. „Mijn particulier Secretaris" speelt op een buitenverblijf van een baron, die uitgebreide be zittingen heeft, en met het oog hierop had de tooneelaankleeding wel wat meer zorg verdiend. De baron zelf speelde niet onverdienstelijk en had geen moeite met zijn rol, hoewel hij als baron meer geaffecteerd had kunnen spreken Ditzelfde dient gezegd van Steringa z'n logé. hierdoor hadden we ook meer den indruk ge kregen van de „deftige omgeving". Jhr. van Scherpenzeel werd zeer goed gety peerd. De rentmeester, stalmeester en houtvester speelden hun rollen zeer behoorlijk; echter had het samenspel hier en daar wat meer kunnen vlotten. Het geheel was een goede voorstelling. Een woord van lof aan den regisseur, eten heer den Nijs, is hier zeker op zijn plaats. Het muziek-ensemble Nibbering vulde de pauze's met prettige muziek. Ter gelegenheid van het feest van St. Ca- tharina, de patrones der studie, werd door het schoolbestuur, in nauwste samenwerking met de Triniteits-Propaganda-Commissie, aan de leeraren en leerlingen van het Lyceum, een uit gebreid programma geboden. Als begin der feestelijkheden vond Vrijdagavnod 1.1. een avond voor de bovenbouw plaats, waarbij de bekende declamator Henk Schaar optrad. Het eerste gedeelte van diens repertoire be stond uit historische gedichten waaronder: „Egidius war bestu bleven?" uit Esopet, „Scheepspraet" van C. Huygens, „Pelgrims liedje" van Pater Poorters enz. Bij bijna alle gedichten werd een kleine uiteenzetting gege ven, waardoor elk der aanwezigen ten volle van de meesterlijk uitgevoerde declamaties kon ge nieten. Vervolgens droeg de heer Schaar de humoris tische Vlaamsche schets „Oscar en den Does" van F. de Sinclair en een aantal moderne ge dichten, zooals „Zonderlinge Zielen" van Anton van Duinkerken, „De Jongleur de Notre Dame Van Anthonie Donker" en „Zonnekind" van pater Schreurs voor. Na de pauze werd „De Plaatsvervanger", van üe Sinclair, ten gehoore gebracht, welke enorm succes oogstte. Met een korte toespraak sloot Pater ter Haar dezen welgeslaagden avond. J. Wüst zorgde voor de muzikale omlijsting. Zaterdagochtend werd een gezongen H. Mis opgedragen voor het welslagen van de studie, en om 10.15 had een feestelijke vergadering van Cassiciacum plaats, waarbii het Lyceum koor onder bezielende leiding van Pater Spoo- renberg, een vierstemmig „Ave Maria" uitvoer de. Daarna spraken achtereenvolgens P. Franse over „Het leven van St. Catharina". H. Reyntjens over „Vondels bekeering" en E. Huf- fer over „Nicolaas Beets en de Camera." Na de pauze besprak J. Theunis „Het leven van St. Willibrord." Tot slot dankte Pater Vlaar. 's Middags werden voor den onderbouw films gedraaid. De Directeur van het Post- en Telegraaf' kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het tijdens de Sint Nico- laasdrukte noodzakelijk is, voor een stevige ver pakking, deugdelijke aanhechting van adres kaarten, duidelijke adresseering en goede be vestiging van de adressen van de te verzenden postpakketten zorg te dragen. Het gebruik van stevig pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Volledige adresseering met vermelding van straat en huisnummer is strikt noodzakelijk. Indien het adres op het pakket geplakt wordt moet dit over z;jn geheele oppervlakte worden vastgehecht. Vasthechting van deze adressen door middel van lak is niet toegelaten. Voorts verdient het aanbeveling in de pak ketten een tweede adres te sluiten, waarop te vens naam en adres van den afzender zijn ver meld. Op Zaterdag 2 December as. zullen net hoofdkantoor, de bijkantoren en postagent schappen, alsmede de hulpkantoren Benne- brcek, Santpoort-station, Santpoort-dorp en Spaarndam tot 18 uur voor de aanneming van postpakketten zijn opengesteld. Op Donderdag 30 November organiseert het comité van R. K. Militaire Tehuizen in de St, Bavozaal, Smedestraat, des 'avonds 8 uur een buitengewonen amusementsavond. Men heeft beslag kunnen leggen op het beroemde Maiio- netten-theater van Bert Brugmann, die het vermaarde spel in 5 bedrijven: Dr. Johan Faust, brengt. RolverdeelingDr. Faust, professor te Wittenberg; Wagner, zijn famulus; Hansworst, De afd. Haarlem der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken heeft op Woensdag 13 De cember een groote kien- en dansavond in de muziekzaal van „De Leeuwerik." Op Donderdag 7 December houdt de afd. een excursie naar de transorma-post-sorteerma- chine aan de Baljuwslaan, terwijl op Zondag 7 December een strandwandeling wordt gemaakt. Op de zesde bijeenkomst van „Geloof en We tenschap" in dit seizoen spreekt dr. L. H. M. Berger uit Den Haag over „Problemen en me thoden der beroepskeuze." De bijeenkomst wordt gehouden in den Stadsschouwburg. Tenminstewanneer de jeugd de perken met rust laat en ze niet gebruikt als terrein om krijgertje te spelen. Er is in dit opzicht al veel verbeterd, doch nog altijd zijn er belhamels, voor wie de gazons niet veilig zijn. De zorgvuldig afgedekte perken c-p het Moens- plein b.v. vertoonen alweer de vernielende voetsporen. Laat iedereen meehelpen om dit euvel te voorkomen. Dat dit mogelijk is, bleek ons dezer dagen weer eens, toen een jongen, trappende op een zware bakfiets, zich veront waardigd van zijn zadel verhief en een paar kinderen, die door een der perken holden in ronde Hollandsche woorden sommeerde om ergens anders te gaan spelen. Zóó moet het zijn! Het Kruisvaart-tornier van de K. J. C. in de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad is een mooi succes geweest. Met veel élan hebben de jongens aan de wedstrijden, die een groote verscheidenheid van stc-f boden, deelgenomen. Het was eigenlijk een exposé van al het goede, nuttige en mooie, dat zij in de Kruisvaartbans hebben geleerd. De uitslag luidde aldus: 1. St. Willibrordusban, 92 p.; 2. St. Aloysius- ban, 74 p.; 3. St. Damiaanban, 72 p.; 4. St. Bo- nifaciusban, 70 p. De Oriflamme werd dus gewonnen door de St. Willibrordusban, die het zegeteeken uit de handen van den WelEerw. heer kapelaan van Schijndel in ontvangst mocht nemen. De speldjesverkoop ten bate van het Witte Kruis heeft hier ter plaatse opgebracht de som van f 135.98, hetgeen iets minder is dan het vorig jaar. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: F. D. Heijting en H. M. v. Eden. Getrouwd: J. C. Kres en H. G. C. Vernooij. Geboren: M. A. L. Kahmannv. Vlijmen, zoon; A. J. Weijersv. Roode, dochter; M. G. TervoortSengers, dochter. Overleden: M. de Vries, 3 jaar. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de afgeloopen week 398 douchebaden en 18 kuipbaden genomen. Aan 56 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 71 volwassenen gebruik gemaakt. De directie van de Ver. Kon. Papierfabrieken van Gelder Zonen heeft besloten om het perso neel eeh duurtetoeslag te geven van 5 pCt. van het loon. Voor gehuwden en kostwinners zal de toeslag tenminste f 1.50 per week bedragen De uitbetaling van den toeslag zal eenmaal in de vier weken geschieden. dat de gemeente f 1868 zal moeten bijdragen. Bij herhaling is de laatste jaren van verschil lende zijden aangedrongen op de totstandkoming van een verbinding, geschikt voor rijverkeer, van het dorp Zuid-Scharwoude met den in uit voering zijnden provincialen weg Alkmaar Schagen en het wegennet in den Heerhugo- waard. De Provincie wil dezen weg aanleggen op voorwaarde, dat de gemeente Zuid-Schar woude f 36.000 bijdraagt en later den weg in onderhoud neemt. Bovendien zal de Provincie overgaan tot den bouw van een rijbrug over het kanaal HuigendijkOudkarspel met opritten en verbinding met den provincialen weg Alkmaar Schagen. De kosten van deze overbrugging wor den geraamd op f 97.000 (exclusief de wegens den bouw der opritten verschuldigde arbeids- loonen). Bij dezen opzet is aangenomen, dat het maken van de opriten evenals de verbetering van üe Koog en het Kerkpad te Zuid-Scharwoude in werkverschaffing zullen kunnen worden uitge voerd en dat het Rijk de deswege te betalen ioo- nen voor 100 pCt. voor zijn rekening zal nemen Mocht hierop afwijzend worden beschikt, dan is het hoogst twijfelachtig of voor de uitvoering nog een financieel aanvaardbare basis te vin den zal zijn. Voorts zal de provincie in beheer en onderhoud nemen een deel van het Kerkepad en een deel van den Hasselaarweg. Gedeputeerde Staten doen de betreffende voorstellen aan de Staten. Gedeputeerde Staten stellen voor hen te machtigen over te gaan tot den bouw van een nieuwe brug met een doorvaarthoogte van 2.50 meter boven het peil van 0.40 N.A.P. over de Oostelijke ringvaart van den polder de Berk meer, ongeveer 170 meter Oostelijk van de be staande Schippersbrug, die zal worden afge broken en tot den aanleg van de daarbij behoo- rende werken. De polders Obdam en Berkmeer zullen f 7000 en f 3500 moeten bijdragen. De proeftuin, verbonden aan de Rijkstuin- bouwwinterschool te Aalsmeer, zal meer dan tot nu toe het geval is geweest, worden bestemd voor wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van teeltmethoden voor de bloemer.- kweekerij, wat aan de wetenschappelijke voor lichting van de kweekers ten goede kan komen Ged. Staten stellen daarom voor het subsidie aan de school van f 900 op f 2500 te brengen. Het nadeelige saldo van het boekjaar 1939 1940 wordt op f 69.300 geraamd. Ged. Staten stellen voor een derde deel van dit bedrag voor- rekening der Provincie te nemen. (Bovenstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) STOCKHOLM, 27 Nov. (Zw. tel.ag.). Vandaag is het protest van de Zweedsche regeering bij de rijksregeering rverhandigd inzake de aanbrenging van een nieuwe mijnversperring, welke de viermijlenzone in de buurt van Falsterbö ten Zuiden van Oere sund niet eerbiedigt. Er zal wel niemand onder de ingezetenen zijn, die in den afgeloopen zomer niet met bewonde ring en voldoening naar de plantsoenen, perken en gazons gekeken heeft. Ze zagen er alle even welverzorgd uit met fraaie heesters en bloe men en geschoren grasperken, waaraan de ge meentelijke tuinman met zijn helpers onafge broken hun deskundige aandacht besteedden. Reeds thans zijn er maatregelen genomen om onze plantsoenen en gazons in het a.s. voorjaar te voorzien van een keur van bolbloemen. De perken zijn volgeplant met bloembollen, die straks, wanneer ze in vollen bloei staan, onge twijfeld een fraaien aanblik zullen opleveren. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen voor aan het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer een subsidie van f 100 te ver- leenen. Bij het steeds toenemende snelverkeer is er, naar de meening van Ged. Staten, een taak weggelegd. Voor het bouwen van een geheel nieuwe, op 200 meter afstand, van de bestaande, sluis te Broek op Langendijk met aansluitend vaarge- deelte, losplaats en parkeerplaats, waarvan de kosten worden geraamd op f 122.800, willen Ged. Staten een bijdrage verleenen van f 12.500, mits door het Werkfonds een bedrag van f 103.800 wordt verstrekt tegen annuïteiten van ten hoogste f 3.868 per jaar gedurende 45 jaar. Het gemeentebestuur rekent op f 1200 sluisgel- den per jaar en f 800 bijdrage van derden, zoo- LONDEN, 27 Nov. (Reuter) Medegedeeld wordt, dat de Royston Grange, een schip van 5144 ton, van de Engelsche reederij HOulder, in den Atlantischen Oceaan is tot zinken gebracht. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan. De bemanning, bestaande uit 36 koppen, is vandaag in een haven aan de Westkust van En geland aan land gebracht. Ongeveer een uur had den de opvarenden rondgezwalkt voor zij werden opgepikt. Hr. Ms. gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, heeft namens de Nederlandsche regeering aan In de te Utrecht gehouden vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft Z. Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein, een rede gehouden over „onderwijsvernieuwing". Spr. ving aan te betoogen, dat het onderwijs stuwing noodig heeft, ook uit niet-onderwijs- kringen en daaruit niet het minste omdat on derwijs, alleen aan zich zelf overgelaten, zoo gemakkelijk verstart. In den roep om onderwijsvernieuwing zag spr. een beweging van wijde strekking. Deze heeft den steun van het geheele onderwijs noo dig. Noodig is daarvoor, dat men het openbaar onderwijs niet langer ziet als een „overkoepe ling" van de verschillende richtingen, maar als een eigen richting naast de protestantsch- christelijke en de Roomsch-Katholieke, met wie een leven als gelijkgerechtigden en gelijk- begunstigden noodig en mogelijk is. Die eigen richting der openbare school zie ik als een chris-telijk-humanistische; dat zij „overlieids- school" is, is daarbij iets secundairs. Het is niet mogelijk over onderwijs en op voeding vruchtbaar te spreken met hen, die de geestelijke vrijheid niet als de noodzakelijke levenssfeer van den mensch belijden. Uit die verscheidenheid, die het psychologisch onder zoek vaststelt, vloeit onmiddellijk één eisch voor het onderwijs voort: een zoo vergaand mogelijk individualisatie. Wie dit, als ik, inziet, betreurt het diep, dat de grenzen van dit mogelijke allereerst bepaald moeten worden door financieele overwegingen. Onderwijsvernieuwing heeft zich wel in bij- .ondere mate bezig te houden met de vraag jaar het verschil tusschen jongens- en meisjes- mderwijs. Het meisjesonderwijs en de vraag, in hoe verre en waarin het van dat der jongens moet verschillen, is een onderwijsvraagstuk van den eersten rang, minder misschien nog voor het lager, dan voor het middelbaar en ook hooger onderwijs. Bij het middelbaar onderwijs vindt de afzon derlijke school voor meisjes in de laatste jaren toenemende belangstelling. Voor vele meisjes, die nu onze gymnasia en hoogere burgerscholen, tot eigen en anderer schade, onveilig maken, is een haar beter passende plaats te vinden op een afzonderlijke school voor meisjes, waar het onderwijs beter kan rekening houden met het op het concrete aangelegde meisjesintellect en met speciale vrouwelijke gemoeaseigenschappen. Een der voornaamste eischen, die „onderwijs vernieuwing" stelt, is, dat de school niet alleen op het intellectueele zal gericht zijn. Want viererlei opvoeding heeft de school te geven: naast de intellectueele de physieke, de aesthe- tische en de moraal-religieuze. Vernieuwing van het onderwijs behoort zich met alle vier bezig te houden. In lichamelijke opvoeding, door lichaamsoefe ning verkregen, schiet de school nog zeer te kort. Hierin naar verbetering te streven, -is een eerste plicht. Door de historische ontwikkeling van onder wijs en maatschappij kan er van de lichaams oefening alleen maar iets voor allen terecht ko men door haar verbinding met de school. Sport en spel kan men veelszins nog aan het particulier initiatief toevertrouwen. De eigen lijke lichamelijke opvoeding, d.i. in de eerste plaats lichaamsoefening, training der physieke krachten, waarover individu en volk moet kunnen beschikken, daarentegen niet. Ook omdat daarin allerlei elementen liggen voor ka raktervorming en gemeenschapszin. Lichaamsoefening, voor zoover zij den gezon den mensch wil dienen, is juist grondslag van alle ander onderwijs. Geen schooldag zonder een flinken tijd aan dit deel der opvoeding ge geven. Afzonderlijk wijs ik nog op het belang hiervan voor de vrouwelijke jeugd van allen leeftijd. Er zijn hier nog groote lacunes. Bij het hooger onderwijs is men er nog in 't ge heel niet aan toe; bij het nijverheidsonderwijs zijn n<V slechts schuchtere proefnemingen. Maar ook het overige onderwijs vraagt om ver sterking aan dezen kant. Wie deze lichamelijke opvoeding mooi leiden, laat ik hier buiten be schouwing. Maar ook hier dreigen de finan ciën. Het aesthetische element in het onder wijs dient ook te worden bevorderd. Noodig is ook hier, dat bij de opleiding van onderwijzers en leeraren wordt begonnen. Het is een klacht ook tegenover het onderwijs, vooral het voortgezet onderwijs, dat de Neder landsche kunst en kunstenaar in zulke moei lijke omstandigheden verkeeren. Tot schade van deze zelf, maar ook van de kinderen van ons volk. Ik noemde ten slotte ook de moreel-religieuze opvoeding, waarop een echte „onderwijsvernieu wing" heeft acht te slaan. De openbare school nadert hier een moeilijk punt, de bijzondere school, uit de behoeften eener bepaalde reli gieuze opvoeding bij het onderwijs ontstaan, beweegt zich in dezen veel vrijer. Vast staat echter, dat de openbare school van heden zich meer en meer begint los te maken van het negentiend'eeuwsche positivisme en de waarde der religie en de daarop steunende moraal in het menschelijk leven, en dus ook haar betee- kenis voor het onderwijs, erkent. Het is hier echter nog een onzeker zoeken naar vormgeving van deze gedachte. Geen beter bewijs dan de stapel literatuur die geschreven is over bijbel kennis op de openbare school. Ik laat echter met vertrouwen de inwerking van de in dezen veranderende denkbeelden op maatschappij en staat, ook op het openbaar onderw'ijs, aan de toekomst over. Men moet hier niet willen voort ijlen, nog minder koppig tegenhouden. Naast het onderhoud uit de publieke kassen mOgê in de toekomst iedere school beschikken over eenige particuliere middelen, om in de behoeften of in de wenschen van eigen inzich' te voldoen. Ik weet heel goed, dat deze gedachte nog moet groeien om eenig resultaat te kunnen opleveren, maar ik zie in deze, zij het bescheiden, indi- viaualiseering van iedere school een middel ter verbetering van haar onderwijs. Met één opmerking wil ik eindigen. Alle ge praat over onderwijsvernieuwing, en elke po ging daartoe loopen dood, wanneer zij niet wor den opgevangen door in de school werkende on derwijzers of leeraren. Van hen hangt ten slotte alles af. Ik doe een beroep op hen aldus de- minister om acht te geven op alles wat een snel veranderende tijd ten bate van het onder wijs van hen vraagt. Ik ben te zeer met hur, werk vertrouwd geraakt, om in dezen niet vol goeden moed te zijn. de Japansche marine, ter plaatsing in het nieu we marinemuseum te Tokio, een model over gedragen van de „Soembing", welk schip een geschenk van Z. M. Koning Willem III het allereerste begin vormde van de moderne Ja pansche marine. Een volkomen gelijk model is in het histo risch scheepvaartkundig museum te Amster dam geplaatst. De opvarenden van het op een mijn geloopen s.s. „Spaarndam" zijn door een loodskotter aan boord genomen. Een reddingboot, welke te hulp was gesneld, behoefde geen assistentie te verleenen. Als eenige passagiér bevond zich op de „Spaarndam" een bejaarde dame, die uit Amerika kwam en ondanks het langdurig oponthoud had besloten aan boord te blijven. Bij de ontploffing werd het schip aan den boeg tot aan het bovendek opengescheurd, waarbij het voorluik werd weggeslagen. Toen de reddingboot de plaats van de ramp verliet, was het wrak nog drijvende. Maandagnamiddag omstreeks half één is te Apeldoorn op den onbewaakten spoorwegover gang in den Woudhuizerweg door onbekende oorzaak een personenauto, bestuurd door den heer H. J. Vos, uit Ernst, door een dieseltreh!. komende uit Zutfen, gegrepen. De heer Vos, die de eenige inzittende was, werd zeer ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het R.K. ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De auto werd totaal vernield. De trein had 20 minuten vertraging. LONDEN, 27 Nov. (Reuter). Medegedeeld wordt, dat in de week eindigende 25 November elf Britsche schepen, met een tonnage van 25.787 ton, vier neutrale schepen met in totaal 23.949 ton en twee Fransche schepen, met meer dan 3000 ton, zijn gezonken. Maandag half 1 meldde de Scheveningsche kustwacht, dat hij ter hoogte van de Pier een voorwerp had gezien, dat nu eens boven water zichtbaar was en dan weer onderging. Er stak een ijzeren stang naar boven uit. Overwegende, dat het wel eens een drijvende mijn kon zijn stelde hij de militairen ervan in kennis. Onmiddellijk liet de militaire commandant de Pier ontruimen en de toegangen tot den Boule vard, van het Noordelijkste punt tot ongeveer aan Seinpost, werden afgezet door soldaten en politieagenten. Het voorwerp was om 2 uur in den middag onder de Pier verdwenen. Zekerheid, dat men met een mijn te doen heeft, is er niet. Maar het zekere voor het on zekere nemende blijft de Boulevard afgesloten, hetgeen in dit stormachtige regenweer niet erS is. TSJOENGKING, 27 Nov. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat T. V. Soeng, de bekende Chineesche bankier, zijn zwager Koeng, in de regeering van Tsjang Kai Sjek zal ver vangen als minister van financiën. KOPENHAGEN, 27 Nov. (Reuter) Ten Zuiden van Langeland, een eiland dicht bij de plaats, waar op Zaterdag een Duitsch wachtschip op een mijn is geloopen en gezonken, is vandaag een Duitsche treiler op een mijn geloopen. De treiler zonk direct. Deensche en Duitsche patrouillevaartuigen snelden ter assistentie toe. Er zijn minstens drie leden van de bemanning van de visschersboot gered. Woensdagmiddag 4 uur zal te Gemert in te genwoordigheid van den bisschop van 's Herto genbosch, Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, en vele militaire autoriteiten, het R.K. militair tehuis worden geopend. Het tehuis is versierd met fraaie muurschil deringen, welke gemobiliseerde directeuren van nijverheids- en kunstnijverheidsscholen hebben aangebracht. In dit tehuis, dat voorheen als loods van den Ned. Chr. Boerenbond dienst deed, is plaats voor 500 personen. Het beslaat een oppervlakte van 30 bij 12 meter. Te Ouddorp zijn twee mijnen aangespoeld. Deze zijn onder bewaking gesteld en zullen ge demonteerd worden. In verband met het slechte weer is het ver trek van de „Sibajak" opnieuw uitgesteld, thans tot een nader bekend te maken tijdstip. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De radiotelegrafist G. H. van den Berg, heeft over het vergaan van de „Spaarndam" nog het volgende verteld: „Ik lag te rusten in mijn hut, toen de ont ploffing zich voordeed en ik. werd ongeveer een meter omhoog geslingerd. De telefoonverbinding met de brug was verbroken en de voornaamste antenne sloeg neer. De noodantenne, die van een der masten af loopt, bleef echter intact. Ik kan dus S.O.S.-signalen geven en mededeelen, dat wij op een mijn waren geloopen. Ik kreeg onze positie van den stuurman en seinde die uit. Toen kreeg ik bevel, in de reddingboot te gaan. De stuurman inspecteerde de voorste ruimen en wij konden het water hooren binnenstroomen. Het schip liep langzaam vol en zonk. Het was koud en er stond een snerpende wind. Wij had den het schip in ongeveer tien minuten ver laten en waren niet langer dan een half uur in de boot geweest, toen wij gered werden door een loodskotter. De bemanning van den loods kotter stond er verbaasd over, dat er zoo velen gered waren. Zij vertelden den schipbreukelin gen, dat zij, ofschoon zij met hun kotter op twee mijl afstand lagen van de „Spaarndam" toen de ontploffing zich voordeed, den schok gevoeld hadden." 1 PARIJS, 27 Nov. (A. N. P.) In een publicatie van het Fransche departement voor de Blok kade wordt nog- het volgende medegedeeld: Het besluit der geallieerde regeeringen °m op te treden tegen den uitvoer van den vijand zal den schepen, die afkomstig- zijn van Duitschland of naburige landen, de verplich ting opleggen zich aan dezelfde controle maatregelen te onderwerpen als de schepen, die zich naar deze landen begeven. De Fransche contröle-bases zijn Duinker ken, Le Havre, Marseille en Oran. De Brit sche bases zijn Kirkwall, Weymouth, Duins, Malta, Haiffa, Fort-Said en Gibraltar. De schepen die niet vrijwillig een der ba ses aandoen, kunnen verplicht worden van hun koers af te wijken, ten einde zich aan een onderzoek te onderwerpen. Men zal alle maatregelen nemen ten einde met-gerecht vaardigde tijdverliezen voor de schepen te vermijden. De waren, die in de Fransche havens uitge laden zullen worden als zijnde van vijandelijken oorsprong-, herkomst of eigendom, zullen onder bewaking van de „Service de Prises" gesteld worden, tenzij het comité voor de controle van contrabande en vijandelijke uitvoeren de requi site en verkoop ervan machtigt. In dit geval zal de tegenwaarde in de deposito- en con signatiekas gestort worden. De in beslag genomen waren of haar tegen waarde zullen onder bewaking der Fransche autoriteiten blijven tot het sluiten van den vre de. Dan gillen te dezen opzichte alle beslissin gen getroffen worden, die de „Conseil des pri ses" billijk zal achten. Het departement voor de Blokkade zal echt-er de teruggave der waren of de betaling harer tegenwaarde op elk moment kunnen bevelen op advies van het comité voor de controle van contrabande en vijandelijke uitvoeren, in het bijzonder voor het geval bepaald zou wordem dat de waren eigendom van neutrale staten zijn geworden vóór 28 November 1939. Om in aanmerking te komen voor een onder zoek moeten de voor dit doel aan het departe ment voor de Blokkade gerichte aanvragen in ieder geval betrekking hebben op goederen, toe- behoorend aan neutrale staten. Bovendien zal het noodig zijn: a. Ofwel dat de goederen geladen waren °P een schip, dat een uitvaarvergunning ontvan gen heeft vóór 11 December 1939 in de laatste neutrale haven, die dat heeft aangedaan; b. Ofwel dat deze goederen geladen waren °P. een schip, aan hetwelk een uitvaartvergunninS uitgereikt is vóór 1 Januari 1940 in de laatste neutrale haven, die het heeft aangedaan en het object waren van een contract, dat vóór 28 No vember 1939 geteekend is en den verkooper de verplichting oplegt, de goederen in ontvangst te nemen en te betalen, uiterlijk op het mo ment van de lading. Ten slotte zullen de aanvragen vergezel" moeten gaan van alle noodige bewijzen. De Fransche en Britsche consulaten ih het land van expeditie zullen certificaten van oorsprong kunnen afgeven, welke de controle van de ingescheepte waren zullen vergemakkelijken en sneller zullen doen verloopen. LONDEN, 27 Nov. (Reuter)Van den kant dei admiraliteit wordt vernomen, dat de „Chitra^j die de overlevenden van de „Rawalpindi" Se' red heeft, zelf een gewapende koopvaardijkrul' ser was. BRUSSEL, 27 Nov. (Havas). Twee °pvar®^ den van het Belgische schip „Quenast". vier mijl ten Zuiden van het lichtschip Noor hinder is vergaan, die vermist werden. zl' door een Zweedsch schip, op weg van Antwe pen naar Oslo, opgepikt en naar Oslo mee=> LONDEN, 27 Nov. (Reuter) Te Londen klaart men met een zeer groot vertrouwen, Groot-Brittannië de kwestie der magneto mijnen beheerscht en dat het land er zekei' - kan zijn, dat deze mijnen niet veel langer een bedreiging zullen vormen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4