C OOSTEN Men onó: VULPENHOUDERS Haarlem, 28 Nov. DE ZANDVOORTERWEG Zoon Zwarte Piet toch! V DE SPECIAALZAAK 'n Tip van Zwarten Piet DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 Naar de Nieuwe Gemeenschap Rapporten van Haarlemsche vereenigingen De copieerkunst des dagelijkschen levens Or. P. H. Ritter Jr. over Nicolaas Beets en de Camera Obscura WOENSDAG CONCERT H.O.V. DE PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT Overdracht van grond Kath, Studieclub „Graficus" Cursussen voor de schoolvrije jeugd in Haarlem „De Oosthoek" Gunstig werkloosheids cijfer LUCHTBESCHERMINGS DIENST BILJARTEN Competitie Nederlandsche Biljartbond SCHAKEN ST. BAVO VOOR Protestvergadering tegen de plan nen tot verbreeding te Aerdenhout Spoedig teekenen van 't request is zeer ge wenscht. voor het interieur! BARTELJORISSTR. - TEL. 13915 AGENDA Bioscopen 29 November Bioscopen Stadsschouwburg MIJNENGEMIJMER Apotheekdiensten ANEGANG 34- HAARLEM Het toppunt der St. Nicol aas-Cadeaux is de BONTMANTEL VAN SWARTE Onze reputatie danken wij aan onze meer dan 30 jaren lange ervaring STAD: In gebouw St. Bavo te Haarlem vergaderde werkgroep ,,Naar de Nieuwe Gemeenschap." De voorzitter, mr. P. P. Th. Rohling deelde Jhede, dat de St. Adelbertsvereeniging zal trachten de belangstelling harer leden te wek ken voor een cursus over „Quadragesimo Anno", te houden door een bekend deskundige op dit Êebied. Of dit zal slagen valt nog niet te zeggen. Namens den R.K. Volksbond berichtte de heer fe. Leeuw, dat hier de bestrijding van het pau perisme als centraal punt wordt gezien, in ver band met de groote gevaren, die de economische öioeilijkheden in dezen tijd opleveren voor de Gezindheid van velen, die zoo zwaar beproefd *ijn. De heer H. van Os achtte het ten aanzien van tie R.K. Mannelijke Jeugdvereenigingen wen- tehelijk, de propaganda eerst te gaan voeren onder de leiders. Zij kunnen de denkbeelden dan geleidelijk aan laten doordringen tot de jongens, die' zelf nog niet oud genoeg zijn voor ®en rechtstreeksche en systematische vorming in deze richting. De nieuw-aangewezen vertegenwoordigster van tien R.K. Vrouwenbond, mevr. C. van Emmerik, Gaf een overzicht van de besprekingen in het Werkcomité van dezen bond, dat zelf weer zorg •'al dragen voor de actie in de parochieele groe ten. Van den R.K. Werknemenden Middenstand •beidde de heer Th. van der Weyden, dat het bestuurs-programma is ingesteld op de actie •■Naar de Nieuwe Gemeenschap", terwijl het bestuur verder nog de tot dezen stand behoo- tende vakvereenigingen kan beïnvloeden. Een bijzonder goed figuur maakte de heer H. J. M. Lips met zijn rapport over de St. Josephs- Oezellen. In elk der zes Haarlemsche afdeelin- Gen van deze organisatie is een speciaal verte- Genwoordiger voor deze actie aangewezen. Te- kamen vormen deze vertegenwoordigers een eigen werkgroep, waarin de lectuur over de •■Nieuwe Gemeenschap" circuleert. Op de ont- Wikkelingsclubs en op den verplichten avond kijn reeds in de afgeloopen jaren tal van be langrijke vraagstukken uit de maatschappijleer behandeld, evenals in het Kolpingsblad. Ook be districtsbijeenkomst heeft zich met de „Nieu we Gemeenschap" bezig gehouden. Onder de leden van de R.K. Leerarenvereeni- Ging St. Bonaventura moest mr. F. Vorstman tot kijn groote spijt constateeren, is de belangstel ling voor sociologische problemen niet groot. Van de gelegenheid om den specialen cursus van Geloof en Wetenschap op dit gebied bij te wo- hen, is bijna geen gebruik gemaakt. Van den heer W. J. Speller was een brief in- Gekomen met de tijding, dat de R.K. Onderwij- kersvereeniging St. Augustinus aan alle afdee- Ungen heeft verzocht een cursus voor de leden te organiseeren over ,,Het Onderwijs in de Nieu- We Gemeenschap". Van alle aangesloten organisaties bleek alleen bij de Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging Üe propaganda voor de denkbeelden der Nieuwe Gemeenschap geheel „af" te zijn. Mr. E. Bron- Bersma mocht spreken van een groote belang stelling dér leden op dit terrein, zoolang de Naarlemsche Kring bestaat. Gedurende twee Vereenigingsjaren is de tekst van „Quadragesimo Anno" telkens bij kleine gedeelten bestudeerd, en soms door sprekers verklaard. Het vorige jaar had de practische toepassing der katholieke maatschappijleer in Portugal de aandacht. Thans is men bezig aan de uitvoering van een Programma, waarin door sprekers uit de leden kelf wordt nagegaan, welke factoren van betee- kenis zijn voor het herstel van de samenleving. De voorzitter besloot de bijeenkomst met de hiededeeling, dat deze besprekingen in een vol- Gende vergadering zullen worden voortgezet. Gisterenavond heeft dr. P. H. Ritter Jr. in de Kroonzaal van Brinkmann voor de leden Wan het Algemeen Nederlandsch Verbond en Wan de Maatschappij tot Nut van het Algemeen ten interessante lezing gehouden over „Nicolaas feeets en de Camera Obscura". Wanneer wij zoeken naar den oorsprong van het boek, dat thans zijn eeuwgetij viert, dan •boeten wij onzen blik veeleer dan naar Haarlem haar Leiden wenden, zoo zeide spr. De Camera Werd geboren uit de studentensfeer, in de lite raire studentenclub te Leiden; de Rederijkers hamer Uiterlijke Welsprekendheid. Hildebrand behoorde tot deze club en met hem o.a. Haze- broek, Kneppelhout, Vlerk en Gouverneur. Er is een zekere eenheid van vorm en voorstellings wijze in de boeken van deze menschen. Er zijn ook andere invloeden geweest, de feickwickpapers misschien, maar het werk van feildebrand toonde ook verwantschap met de traditie en de cultuur van ons eigen volk, in Welks literatuur „de copieerkunst des dagelijk- ®chen levens", misschien wel het meest essen- tieele element is. De wereld leek kleiner dan nu in de jaren, dat Beets de Camera schreef. Leiden zag er Shders uit. De wallen omklemden nog de oude sleutelstad; diligences, boogbruggetjes, de be lonken rust der sierlijke gevelsteenen, zij tee- henden deze dagen. Op de maat van de getijden leefde het leven mee. Het was een wereld met eigen wetten, eigen benepenheden en eigen be hoorlijkheid. Aandacht was mogelijk en verdie ping. De liefde voor het kleine spiegelt zich af •n de Camera. Wat ons treft bij dit boek is het feit, dat dui zenden, die erna kwamen, na weinige jaren •n vergetelheid raakten. De Camera echtei bleef. Essays zijn in ongenade in onze dagen, feildebrand was een schrijver van essays. Dat Zijn merkwaardige verschijnselen, die het boek tot een sociologisch probleem maken. Een bundel novellen en schetsen, dat is de Camera. En daaruit blijkt, dat niet, zooals tegenwoordig de gangbare meening schijnt, lite ratuur omvangrijk behoeft te wezen, om on sterfelijk te zijn. Vervolgens besprak dr. Ritter de novellen de feamilie Kegge en de Familie Stastok; in de Eerste, die bij Stastok ten achter staat, teekende tie schrijver het milieu van den gezeten burger, 'h de laatste het milieu van den parvenu. Er is een verwantschap van motieven bij beide, die ook uit andere novellen, zooals Ger uit Witse, blijkt. Er is in alle schetsen een los bol of grappenmaker, er zijn in alle schetsen baieve, schuchtere jongemeisjesfiguren. Door die v®rwantschap van motieven werd het boek tot z^n innerlijke eenheid. Eigenlijk geeft het niets bftders dan de karakteristiek en de carricatuur van sociale figuren. Men moet het in den schrijver bewonderen, bat hij zijn milieu zoo heeft aangepast aan be bedoeling van zijn schetsen en zijn figuren *°o zuiver in het milieu heeft geplaatst. Spr, bewonderde in het verhaal „Een oude IIJWS kennis" de meesterlijke harmonie tusschen iro nie en mededoogen. Ook andere stukken uit het honderdjarige böSk nam dr. Rutter onder de loupe. Een serie lichtbeelden, betrekking hebbend op de Camera, besloot de interessante lezing. Marinus Adam brengt de uitvoering van de Vierde Symphonie van Mahler, waarin de so praansolo door Hélène Ludolph vertolkt wordt. De M5hier-vrienden zuilen dit dankbare en be vattelijke oeuvre van den Weenschen meester gaarne op het programma zien. Hélène Ludolph brengt verder een eerste uit voering, n.l. „De Chineesche Fluit", een Ka- mersymphome voor 16 solo-instrumenten en scpraan-solo van Ernst Tcch, een compositie, waarop in het buitenland sterk de aandacht was gevestigd. Met het 23e Concerto Grosso in b klein van Handel, waarin obligaat-partijen voor 2 violen, cello en piano door de orkestleden Beths, de Graaff, van Maanen en Rosekrans gespeeld worden, vangt het programma aan. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft een ontwerpverordening betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden aan den Raad toe gezonden, met verzoek eventueele opmerkingen met betrekking tot dat ontwerp ten spoedigste te zijner kennis te brengen. B. en W. stellen voor aan den opperbevelheb ber te berichten, dat het aanbeveling zou ver dienen de uiterste leeftijdsgrens, bedoeld in ar tikel 2, terug te brengen van 59 jaar tot 49 jaar; dat aan de categorieën van personen, die niet in het register, bedoeld in artikel 2, zullen worden opgenomen, o.m. moeten worden toege voegd; bedienaren van den godsdienst, religieu zen, verplegers en het personeel der ziekenin- richtingen; dat het loon, bedoeld in artikel 7, in overeenstemming behoort te zijn met dat van de gemeentewerklieden ter plaatse, die over eenkomstig werk verrichten. Mevrouw G. A. v. d. KolkVan Wulfen te Heemstede heeft zich bereid verklaard koste loos en om niet aan de gemeente Haarlem in eigendom over te dragen, met bestemming voor den openbaren dienst, gronden (gedeelten Jan Gijzenkade, Rijksstraatweg en Minahassastraat) kad. bekend gemeente Schoten sectie B no. 10778 ged. in totaal groot 1640 M2. Tegen aan vaarding onder de voorwaarden, opgenomen in het hierbijgevoegd ontwerp-besluit, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij stellen den Raad voor daartoe te besluiten. 16 November j.l. hield bovengenoemde stu dieclub een cefenavond in het „vormen sluiten" onder leiding- van den heer E. Diepenóaal. Daar dit onderwerp door zijn veelzijdigheid niet in zijn geheel behandeld kon worden, werd be sloten een vervolgavond hierop te doen plaats vinden en wel op Donderdag 30 November. Mén vertrouwt, dat al de zetters- en drukkersleden deze leerzame oefening zullen bijwonen. De bijeenkomst wordt gehouden in de St. Jozef- burcht. Begijnhof (achter Jansstraatkerk) Nu zeer binnenkort de inschrijving voor deze cursussen wordt gesloten, wordt voor de laatste maal een oproep gedaan tot de R.K. jongens en jongemannen van 1424 jaar .om, als ze er toe in de gelegenheid zijn, deze cur sussen te volgen. Er wordt les gegeven in Ne- derlandsche taal, Engelsch, boekhouden, h.an- delsrekenen, hand schriftverbetering, machine- schrijven en autotechniek. Wie geen inschrijfbiljet in zijn bezit heeft, kan het komen invullen in de pastorie, Paul Krugerstraat 43, Haarlem (N.). J. P. VAN ZON, Rector, G. F. DE BEER, kapelaan. Hij lachten U lacht om het eenige idee van hem Want wer kelijk, zoo'n elegant, modieus pantoffeltje van Schellekens is een geschenk, waar iedere dame erg blij mee zal zijn -,e. a\\® «e°. moo' ..e \\av A\\K >i*°e®°ot\09 oöw v®f 7a® 9"0<® t*0®* Veer elegante modeschoenen AMSTERDAM KALVERSTRAAT, hoek Heiligeweg DEN HAAG, SPUI naast Asta WEIMARSTRAAT tegenover Regentes HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 12 De Geldersch-Drentsch-Overijselsche vereeni- ging „De Oosthoek" heeft op Zaterdag 2 Decem ber in de tooneelzaal van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat een feestavond. Door de tooneel- club wordt opgevoerd „Op Brongersheerd", ko medie in drie bedrijven. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan thans 4639 werkloozen ingeschreven, een vermindering- vergeleken bij verleden week van 43. Dit stemt te meer tot verheugenis, daar in de overeen komstige week van het vorige jaar het cijfer met 127 omhoog ging. Er zijn thans 1264 werk loozen minder dan in 1938 en 510 minder dan in 1932. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt ons mede, dat de te Haarlem geplaatste sirenes, in afwijking van de tot dusver bestaan de regeling, voortaan op den tweeden Zater dag van elke maand, des namiddags 1 uur, ge durende een kort oogenblik voor een proefalar- meering in werking zullen worden gesteld. Met deze nieuwe regeling zal worden aange vangen op Zaterdag 9 December 1939. Klasse D, afd. 1 Wegens ziekte van De Jager kon de match Java I (A'dam) versus B.C.H. niet uitgespeeld worden. De eindstand belooft voor de Haarlem mers niet erg gunstig te wroden, daar zoowel Hcutkooper als De Zwart royaal geklopt werden. Klasse D, afd. 2 D.E.S. was Maandag op bezoek bij Rembrandt en verloor met 12 caramboles. V. d. Hoek (DES) had een off-cay en liet maar liefst 73 punten liggen. Slot en Strijbos haalden gezamenlijk 61 caramboles in, zoodat 't eindresultaat nog be moedigend werd voor de gasten. Dinsdag kreeg dit D.E.S.-team De Ruyter (A'dam) op visite. V. d. Hoek en Warnink speel den beiden zeer sterk, doch de D.E.S.-er won met klein verschil. Slot (D.E.S.) schoot gewel dig uit z'n slof en maakte de 130 in slechts 20 beurten, zoodat Bogaard op 41 van de 100 bleef staan.. Invaller Vooges kon het tegen v. d. Staak (De Ruyter) niet bolwerken. D.E.S. moest iets van zijn voorsprong prijs geven en won met (380)—358 om (338)—177. Klasse E, afd 1 De ontmoeting InsulindeDe Roemer (A'dam) eindigde in een verdiende zege voor onze stad- genooten, die daardoor aan het hoofd van de ranglijst gekomen zijn. Bonnet (Ins.) veroverde 24 nuttige punten op Slip, waarna Scholten echter 23 caramboles aan De Jong (De Roemer) meest afstaan. Lam (Ins.) maakte een fraaie partij, zoodat Mol op 64 van de 126 bleef staan! De Roemer moest derhalve 86 punten prijsgeven tegen de thuisclub 23 Klasse F, afd. 1 In de hoofdstad kampte Insulinde I Dinsdag tegen het drietal van De Roemer. Het begin was weinig hcopvol, daar Jager (Ins.) zich met 50 van de 75 tevreden moest stellen. Brouwer en Oor redden echter de situatie, waardoor In sulinde ten slotte maar 25 verliespunten boekte tegen De Roemer 26. Klasse F, afd. 2 Tegelijkertijd traden ook de reserves van beide clubs in het strijdperk. Hier was De Roemer onbetwist de sterkste. Hurm en Overweter (Ins.) speelden gelijk, doch de Insulinde-menschen v. Gog en Eykenaar verloren beiden. De Roemer zegevierde daardoor met 43 punten. Klasse F, afd. 3 De ploeg van D.E.S. bracht Insulinde II Dins dag in eigen huis een klinkende nederlaag toe. Zoowel Vlug, Steenkist als Vaars wonnen met tientallen caramboles verschil, hetgeen bij de lage totalen, die gemaakt moesten worden, een uitstekende prestatie is. De eindstand is; Insu linde II (A'dam) (215) 126—D.E.S. (198) 198. Het programma voor deze week luidt: Klasse E, afd. 1 28 Nov. ZEKZ (Alkmaar)—BCH (Haarlem) 28 Nov. Insulinde (A'dam)Insulinde I (H'lem) 29 Nov. BCH (H'lem)—Insulinde (A'dam) Klasse F, afd. 1 28 Nov. Insulinde 1 (A"dam)Insulinde 1 (Haarlem) 28 Nov. Insulinde 1 (A'dam)Insulinde 1 (A'dam) Klasse F, afd. 2 28 Nov. Java 1 (A'dam)Insulinde 2 (H'lem) Klasse F, afd. 3 28 Nov. D.E.S. (H'lem.)—De Algemeene 2 (A'dam) Vrijdag j.l. werden voor de R. K. Schaakclub „St. Bavo" de volgende wedstrijden gespeeld: C. WeberB. v. d- Meer afgebr. W. de Boer—J. P. v. d. Meer 01 W. NooyG. Mathot 1o L. SchreursTh. Vogels 10 F. PutsW. Bosiand 10 Philippiak—L. Stevens 10 F. FictoorL. Stevens 10 ANEGAN&14 TEL.11963 HAARLEM Onder voorzitterschap van mr. P. J. Prin- Geerlings hield de Ver. Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld Maandagavond een algemeene ledenvergadering in hotel Boekenroode, tenein de plannen te beramen, om de bedreiging van het natuurschoon als gevolg van de plannen om de boomen langs de Zandvoorterlaan te rooien, af te wenden. De vergadering was flink bezocht. Mr. Prinsen Geerlings begon met er aan te herinneren, dat de gemeenteraad van Bloe- mendaal den 16den November het besluit nam, gelden toe te staan tot het normaliseeren van den Zantvoorterweg. Is deze verandering, waarbij ruim 300 boomen zullen moeten vallen en waardoor het natuurschoon, groote schade zal lijden, beslist noodzakelijk? Zijn de twee en een kwart ton, die dit werk zal kosten, werkelijk verant woord? vroeg spr. En hoe groot zal de winst zijn na uitvoering dezer werken? 't Is een eisch van het verkeer, wordt er ge motiveerd. Hierbij wordt er echter op gespecu leerd, dat men er zich dan wel bij neer zal leggen, Immers voor het Verkeer moet alles wijken en moet alles maar opgeofferd worden. Is die Zandvoorterweg nu werkelijk zoo gevaar lijk en kan hij het verkeer niet verwerken? vraagt spr. Geenszins. Er zijn geen ongeluk ken gebeurd en ze gebeuren ook niet. Dit ar gument vervalt dus. Voorstanders van de ver andering brengen naar voren, dat men, d.w.z. de automobilisten, vlugger zal kunnen opschie ten. Maar 's winters Is 't verkeer niet zoo druk, dat de snelheid beperkt moet worden. Voor den zomer komen alleen de week-ends en mooie Zondagen in aanmerking voor druk verkeer, dat zqn 20 a 24 dagen per jaar, 't Gaat hier slechts om een afstand van 2 K.M. Met onverminderde vaart rijdt men hierover 1!4 minuut en met een matig gangetje van 50 K.M. 2% min. Is die ééne minuut winst nu van zooveel beteekenis? Moet hiervoor zooveel opgeofferd worden, gepaard gaande met zooveel kosten? Maar zegt spr. als de racebaan er een maal zal zijn, dan zal 't gevaar veel grooter worden. Niet minder dan 11 zijwegen komen op den Zandvoorterweg uit. Vier scholen zijn cr in de buurt, waarvan vele kinderen den weg moeten oversteken. Alzoo groote offers, veel kosten, veel gevaren en slechts één problema tisch voordeel (sneller kunnen rijden) en dit nog wel hoofdzakelijk voor n i e t-Aerdenhou- ters. Bovendien, de Zeeweg is indertijd aange legd voor snelverkeer en om den Zandvoor terweg te ontlasten. Moet deze weg nu ook nog opgeofferd worden aan dat snelverkeer? 's Sprekers bezwaar tegen dit plan is, dat 't veel te vluchtig en te dilettantistisch is ont worpen. Verschillende deskundige adviseurs en instanties zijn hiervoor niet geraadpleegd. Tenovervloede dient nog gewezen op het ont werp Streekplan, waarin wegen zijn opgenomen, die den Zandvoorterweg van veel verkeer zul len ontlasten. Verder wijst spr. er op, dat men zich ten onrechte beroept op de goedkeuring van 't plan door dr. Jac. P. Thijsse. Dr. Thijsse heeft alleen advies gegeven voor de wijze waar op en waarmee beplant moet worden, als de normaliseering een feit zal moeten worden. „Dit ter rehabilitatie van dr. Thysse", voegt spr. er aan toe. Tenslotte wijst mr. Prinsen Geerlings er op, dat ook het nieuwe plan, in de laatste vergadering van den Raad aangenomen, de goedkeuring van het bestuur niet kan weg dragen. Ook als dit plan uitgevoerd zou worden, zou de weg er zeer op achteruit gaan. De Zand voorterweg onder Zandvoort Is er, om dit te be wijzen. Spr. adviseert dus: niets te veranderen aan den weg en indien er toch veranderd moet worden, dan zonder opoffering van boo men. Wel zou gewenscht zijn, 't aanbrengen van een voetpad langs de zuidzijde van de laan. Een billijke vergoeding aan hen, die daar voor grond moeten afstaan, is zeer te verdedi gen. Ook is de weg nog wel iets breeder te ma ken, zonder de boomen te laten vallen. De ver breeding zou kunnen geschieden ten koste van de strookjes plantsoen. Spr. zou iets kunnen voelen voor de inge brachte bezwaren tegen parkeerende auto's, langs den weg. Deze bezwaren zijn echter te ondervangen door een parkeerverbod. Ook zou een inhaalverbod ingevoerd kunnen worden. Nadat de voorzitter zijn pleidooi voor 't be houd van de boomen had geëindigd, werd de vergadering in de gelegenheid gesteld, haar meening kenbaar te maken. Mr. S. Seholtens, de eenige voorstander van de verandering in 't bestuur der B. A. B., hield vervolgens een rede, waarin hij, gesuggereerd door een persoonlijk schrijven van den direc teur van P. W. van Bloemendaal, aantoonde, dat de verandering noodzakelijk en van alge meen belang is. De weg is te smal, door een be gane fout van de vroegere aanleggers van Ael- aenhout. 't Is verkeerd zei deze spr. om alleen te denken aan persoonlijke belangen, 't Nage slacht en zij, die van elders komen en Aerden- hout bezoeken, hebben ook hun rechten. Een andere spr. wees op de noodzakelijkheid, voorzieningen te treffen bij de spoorwegover gangen. Dezen veroorzaken vaak opstoppingen. Vooral de Zandvoorterweg ondervindt daarvan grooten hinder. Neem deze obstakels weg en de weg behoeft niet verbreed te worden. Nadat nog enkele andere sprekers het woord gevoerd hadden, las de voorzitter het ontwerp- request voor, dat aan Ged. Staten en den ge meenteraad verzonden zal worden. Met slechts 2 stemmen tegen werd dit goedgekeurd. Dit re quest zal ter teekening worden gelegd aan de volgende adressen: 1. Hotel Boekenroode. 2. H. Fruitema, Zand voorterweg 5a. 3. P. J. Prinsen-Geerlings, Dah lialaan 20 en W. Blankevoort, Kortelaan 14. Na de vergadering werd 't adres druk getee- kend. Bij dr. J. D. Bierens de Haan kwamen reeds meer dan 100 adhesiebetuigingen binnen op zijn schrijven'tot behoud van de boomen. Ja, Piet is ook niet van vandaag of gisteren en hij zegt: als U de uwen eens echt wilt verrassen moet U iets practisch geven dat tóch gezellig is. B.v. 'n haard- fauteuiltje, 'n pouffe of 'n mimi tafel. En het leukste is, dat het heele gezin van zulke geschen ken profiteert. Het zijn 100 pCt. dankbare geschenken en een goed adres .er voor is Oosten! Daar slaagt U zonder dat uw budget overschreden wordt. Overtuigt U zich! Over: Bazar Groote Gasthuis Wij vragen uw aandacht voor onze Bazar op Donderdag 30 November a.s. van 116 uur in de gehoorzaal van het St- Elisabeth's of Groote Gasthuis, ingang polikliniek, Groot Heiligland, ten bate van de Arbeidstherapie in bovengenoemd Gasthuis en Maatschappelijke Zorg voor Zieken. De patiënten hebben in het afgeloopen jiaar weer veel fraaie handwerken gemaakt, waarbij u stellig aardige Sinterklaas- en Kerstcadeau tjes zult vinden. U steunt hierdoor een zeer nuttige instelling voor het geld, dat de bazar opbrengt kunnen wq weer materiaal koopen voor de Arbeids therapie. Wij kunnen voor onze patiënten de lange ziektedagen zooveel gemakkelijker maken door hun prettigen handenarbeid te verschaffen Helpt ons dit mogelijk te maken! M. J. Rebel, adjunct-directrice. J. D. Koolhaas, zuster van Maatschap pelijke Zorg voor Zieken. 9®- Gebouw St. Bavo: Afdr. Graf. Bond, 8 uur; Raad van Arbeid, 1.30 uur: St- Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Advies, 8 uur. Kunstzaal Dc Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Prov. Staten, half elf. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad. 8 uur, Rembrandt: „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid", (boven 18 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Spoorwegfilm, 2.30, 711 uur. Spaarne: „Flying down to Rio", „De Zoon van Kong", (volwassenen). Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Best. Bakkersgezellen. Brinkman, Gr. Markt: Alliance Francaise, 8.15 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef. Zitting Prov. Staten, v.a. 9 uur. Rembrandt; „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid" (boven 18 jaar), 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9,15 uur. Moviac: Spoorwegfilm, 2.30, 711 uur. Spaarne: „Flying down to Rio", „De Zoon van Kong" (volwassene*! Ze stonden met een man of acht bij de betonnen trap aan het eind van den Zeeweg en tuurden in de richting van het Noorderbad. Mi nutenlang zeiden ze geen van allen wat. Evenals de kustwacht, die de golven rustig land en zand liet an- nexeeren, zonder gewapend con flict. De mannen tuurden en tuur den en lieten den frisschen wind om hun ooren blazen. We voegden ons bij het groepje en vroegen of er mijnen op het strand lagen. De mannen keken alsof ze zeggen wilden: stadsmusch waar bemoei je je mee. Lees de zeerampen in je krant en pook de kachel wat op. Even later begon een van deze hooge-zee-geleerden een kort col lege te geven. Driehonderd kilo woog die bij 't Grand Hotel" zei-ie zelfbewust. „Ze hebben 'm uit mekaar gede monteerd" voegde een tweede er bij. „Gevaarlijk werkje, weet je, zoo'n ding kan plotseling uit el kaar springen." „Doet de genie dat?" vroegen wij. Weer keken de acht mannen met een vernederenden blik. Doen de torpedisten" bromde 'n dikke, die blijkbaar medelijden met onze onbeholpenheid had. Plotseling werden de kerels spraakzaam. Een hunner ontdekte een mijn in volle zee en toen de anderen merkten, dat wij met geen mogelijkheid iets konden zien wat op een mijn leek, knikten ze veel- beteekenend. „Drijft af naar IJmuiden" do ceerde de dikke, „magge ze wel op passen, anders slaat ie stuk tegen de pieren. In 1918 heb ik zoo iets meegemaakt. Ik stond op tien me ter afstand en de scherven vlogen door m'n pet. „Dat is nog niks bij mijn avon tuur vergeleken"snoefde een IJs- coventer die op den zomer wacht te, „in mijn tuintje staat de mijn, die de Tubantia naar den kelder hielp, 't Rijksmuseum heeft d'r een bod op gedaan, maar ik wil dat historische stuk voor geen geld kwijt. Kijk, daar komt ie weer bo ven de golven uit „Is nooit een Hollandsche" deel de een strandvonder mede, waar schijnlijk een Engelsche, zoo uit de verte te zien. Zal wel, ivant de wind, komt uit het Zuidwesten." „Kan het een Spaansche zijn?" merkten we ernstig op. De acht mannen verloren ineens de drijvende mijn uit het oog en tuurden nu doordringend in onze oogballetjes. Ze gaven geen ant ivoord op die vraag. Maar een paar minuten later kon de dikke het toch niet langer verkroppen en hij zei: „Jullie hoeven ons niet te Zee- ren. wat mijnen zijn. Wij hier zijn er als kind mee opgegroeid, 't Is een Engelsche!" „Ik sta hier al maanden" bracht de wacht laconiek in 't midden, ,,'t Is geen Hollandsche en geen Duit- sche, maar een benzinevat Toen zwegen de acht mannen ruim een kwartier. En misschien doen ze dat nu nog Donderdag 30 November, 8.15 uur: Gezelschap Saalbbrn—Parser, pop. Abonnement 2e serie „Tobias triomfeert." De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Bosch en Vaart-apotheek, B. en V..straat 26; H, Remmers, Kruisstraat 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaal- sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tele foon 22181. DAMESCONFECTIE BONTWERKEN :,nsg COMITÉ VOOR O. en O. VAN GEMOBILISEERD EN Het Sub-Comité voor Onderwijs, Lectuur en Zelfstudie heeft zich o.a. tot taak gesteld, ge- mobiliseerden, die hun studie hebben moeten afbreken, een kamer te verschaffen, waar zij hun studie kunnen hervatten en voortzetten. In de afgeloopen maanden zijn nagenoeg 150 militairen voor korter of langer tijd aan een studie-gelegenheid geholpen. Door het vertrek van troepenonderdeelen kwamen en komen nog steeds vele mutaties voor. Op het oogenblik Is de toestand deze, dat on geveer 100 militairen 's avonds in een door middel van onze commissie toegewezen kamer studie-gelegenheid vinden. De opgaven van de zijde van de burgerij zijn zóó talrijk binnen gekomen, dat van zeer veel aanbiedingen tot heden nog geen gebruik is gemaakt, omdat in het stadsgedeelte, van waar deze aanbiedingen kwamen, blijkbaar geen behoefte meer is aan studiegelegenheid. Dit is het geval vooral ten aanzien van het zuidelijke gedeelte van onze gemeente. In het centrum evenwel en in de noordelijke wijken zijn geen kamers meer beschikbaar. Daardoor liggen vele aanvragen van gemobili- seerden in de Ripperda-Kazerne en in het Krelage-huis reeds eenige dagen op afdoening te wachten. Bewoners in den omtrek van deze verblijven worden daarom uitgenoodigd te overwegen, of zq niet een kamer of kamertje willen afstaan aan een of meer militairen, om daar enkele avonden per week te studeeren. Aanbiedingen, die reeds geschiedden aan de wijk-commissies, kunnen rechtstreeks aan ons sub-comité worden herhaald. Met bepaalde wenschen van de bewoners wordt uit den aard der zaak rekening gehouden. Voor enkele gevallen vragen wq nog bijzon dere aandacht: twee gemobiliseerde bouwkun digen vragen gelegenheid om zich verder te bekwamen in teekenen. Wij zouden voor hen gaarne een beroep doen op de gastvrijheid van architecten of bouwkundigen. Dan liggen er nog op afdoening te wachten twee aanvragen van musici, die zoo graag 's avonds de beschik king zouden hebben over een kamer met een goede piano. Mogelijk is ook aan dezen wensch te voldoen. Aanbiedingen worden gaarne ver wacht bij het Secretariaat. Het is misschien goed, ook langs dezen weg de militairen nog eens te wijzen op het werk van onze commissie; wie daarvan wil gebruik maken, vrage een aanvraagformulier aan bij het Secretariaat. Namens het Sub-Comité voor „Onderwijs, Lectuur en Zelfstudie", A. G. BOES, voorzitter. M. J. F. Ehrbecker, secretaris. Com. Speelmanlaan 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5