m Gemobiliseerden willen graag studeeren WIHfflSCHE KWALEN? Mijnhardtjes FINANCIEN KATRINA Wij luisteren naar... Jan>fermeer van Delft GEPASTE AFLEIDING ZORG VAN 0. EN 0. DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 PSk Naar de nieuwe gemeenschap MARKTEN W a ter s ta n den f s 1 Dagfilm De tunnelbouw te Rotterdam dcZenicuwe Tel: f W*"' Supcts - de ozeec ge- Socces-seny^f'Uen woodercrM Tekl""1"" *Z tot jt3*'°' Eerste ontspanning voor de grenstroepen Het ontspanningswerk Mijnen aangespoeld OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vervoer van zaaigranen en -peulvruchten Klacht van Mussert DE JUBILEUM-UITGAVE, 10' DRUK, door SALLY SALMINEN Andries Blitz, Uitgever, Amsterdam Moeder van 9 kinderen doodgerede^ Schoonvader tot zes maanden veroordeeld Woensdag 29 November Benoemingen Aartsbisdom DrA.B.DE VRIES *-> s s s s ooo o.co PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE COURANTENRECLAME BIEDT NU EXTRA-VOORDEELEN In den afgeloopen nacht is een deel van den tunnel onder de Nieuwe Maas te Rot terdam van de Waalhaven, waar het eeni- gen tijd geleden aan een proefzinking on derworpen is geweest, naar de rivier, vlak voor het ventilatiegebouw op den rechter oever gesleept. Niet minder dan negen sleepbooten waren hoodig om het betonnen gevaarte, dat 60 meter lang, 35 me^er breed en 9 y, M. diep is, naar de plaats van bestemming te brengen. Omstreeks twee uur werd met het transport begonnen en tegen half vijf was het ventilatiegebouw be reikt. waar onmiddellijk met het verankeren van het element is begonnen. Vandaag zou hét óp de Juiste plaats worden gelegd en morgen wórdt het op den bodem van de rivier neergelaten. >f 7' 1 -. iUOS'"1 <r- Het werk van O. en O., de ontwikkeling en ontspanning van onze gemobiliseerden, begint zich na eenige weken van harden arbeid reec's zoo af te teekenen, dat dui zenden en duizenden thans de vruchten ervan gaan plukken. En tochmetgroote dankbaarheid zal nog iedere gift, Iedere be hulpzame hand van particuliere zijde worden gewaarceera, want wat er te doen overblijft overtreft het bereikte in hooge mate. Kapitein Paters, die namens den opperbevel hebber met het ontwikkelings- en ontspannings werk is belast, heeft ons dezer dagen iets ver teld over zijn ervaringen. Ze zijn talrijk, ver scheiden, gelukkig en ontmoedigend.... maar het werk groeit en zal blijven groeien. Van Defensiewege heeft O. en O. f 200.000 ontvangen om een begin te maken, van parti culieren f 70.000 Met vreugae were! dit alles geaccepteerd, maar toch.... Er is nog zooveel noodig. Het gironummer is 359988. De moeilijkheid, waarvoor men zich reeds terstond zag geplaatst, was die der lokaliteiten. En het ging hierbij niet om de groote steden want die ontvancen zoo goed als geen steun van O. en O., maar om de kleine plaatsen, waar ae weinige beschikbare gebouwen reeds voor le gering waren opgevorderd. Het initiatief van de B.P.M., die twee huizen liet zetten, vond helaas weinig weerklank Met kunst- en vlieg werk hebben de troepcommandanten gedaan wat zij konden en zij hadcen veelal succes: er is een aantal ontspanningslokaliteiten tot stand (Wttomen, maar het betreft hier slechts een 30 l^iemmenoe gevallen. Voor de studie zijn zooveel mogelijk de beschikbare lokaliteiten van onder wijsinrichtingen gebruikt. Met de lectuur Is het wel bijzonder vlot gegaan: in enkele weken tijds werden niet mineer dan 25.000 boeken ontvangen en verzonden; daarbij komen dan nog eenige honderóen kilogrammen tijdschriften. Incien sommige onderdeelen in dit opzicht nog niet voorzien zijn can kunnen zij zich tot het bureau te Den Haag wenden en hun zal worden gegeven. Voor de ontspanning bestond van den beginne af een groote behoefte aan radiotoestellen. Vele gemobiliseerden kochten een toestel in Septem ber of namen raciodistributie. Dat bracht niet overal de gewenschte oplossing, want zelfs nu wachten velen in ce afgelegen plaatsen nog op zulk een toestel. Ook aan gramofoons en platen bestaat behoefte. Wat doet men met een voor raad van 2000 platen en een 50 gramofoon- machines? Een dringend beroep op hen, die nog wat te missen hebben, zal niet vergeefsch blijken Voor Kerstmis moet den mannen een bijzondere verrassing worden bereid; groote, zware pak ketten met een deugdelijken inhoud zullen dan aan ce kleinere objecten worden toegezonden. Want het zijn juist deze groepjes van 10 tot 15 man, die zoo licht in het vergeetboek raken. En toch zijn zij de steunpilaren, waarop de waakzaamheid aan onze grenzen rust. De Stich ting „Volkskracht" te Amsterdam heeft de distri butie van gezelschapsspelen voor deze groepen in handen; zij zond reeds 1000 spelen, maar het moet slechts als een begin worden gedacht. Zir.genoe bards en conferenciers die wekenlang de boer opgaan, kunnen bij de kleine groepjes ook vee! goeden geest kweeken, alsook de rei zende filmers, die met een gezellig verhaal op het witte doek het contact met de buitenwereld1 in stanc.' houden. De studie vormde een apart probleem, waar over men zich lang heeft beraden. Tenslotte kwam men tot deze oplossing. De gemobiliseer den die de hoogere studies volgden zullen zoo veel mogelijk in de universitaire centra worden bijeengebracht. Des avonds zullen zij dan in de gelegenheid zijn hun colleges te volgen en even tueel op laboratoria te werken. Voor het mid delbaar onderwijs zijn voorloopig allen, cie voor de taak van hun eindexamen stonden, in het genot van klein verlof gesteld. Voor het overige (en dat betreft zoo ongeveer twee derden van het geheele leger) heeft men gevoeld, dat er behoefte bestond! aan algeir.eene ontwikkeling. Het Instituut voor Individueel onderwijs te Am- steraam zorgt voor deze weetgierigen. In enkele weken tijds heeft het 81.000 taken rondgestuurd (d.w.z. schriftelijke lessen), waarvan 26.000 voor den ir.idcienstandscursus (vestigingseischen), 43.000 voor vreemde talen. 8000 voor boekhouden, 6O0O voor E.H.B.O. en 15.000 voor de overige vakken, die alle samen 200 ln getal zijn. Het theoretisch-technisch onderwijs geschiedt ook al schriftelijk en wel door het P.B.NA.- instituut te Arnhem, dat na een week reeds 250 cursisten telde. Belde onderwijs-inrichtïngen werken met overheidssubsidie, doch de betrok ken soldaat betaalt zelf ook een gedeelte. Voor het volgen van nijverheidsonderwijs heeft O. en O. de beschikking over 450 scholen met 1500 leerlingen van enkele dagen. Degenen, cie zich voor onderwijs hebben opgegeven, kunnen niet ongestraft hun verbintenis afzeggen. Voor het land- en tuinbouwonderricht zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen: men mag ver wachten dat binnenkort 700 cursussen in prac- tisch onderricht zullen tot stand komen Wat zouden echter al deze organisaties-van boven-af beteekenen, indien men er niet eenigs- zins zeker van was, cat de gemobfliseèrden zich er daadwerkelijk voor Interesseerden? Het is naar onze mening zeer juist gezien, dat èn de flnantieele deelneming van den belanghebbende èn de sanctie achteraf een gevoeligen prikkel vormen voor de activiteit In snel tempo heeft O. en O. dé amusementen voor ce soldaten ln het léven geroepen en de verdeeling over de onderdeelen geregeld. Iedere veertien dagen krijgt de troep wat anders, als "n cyclus wordt het afgewerkt. Eerst een avonü van lichte causerie, Can een cabaret-avond, de volgende maal tooneel en den laatsten keer film. Op de conferentie, die over deze materie werd gehouden, deelde kapitein Paters meae, dat Ce films de Zuidelijke keuring hebben door staan. Maar hoe is dat met het cabaret, wie staat er voor in dat óe programma's ook altijd 18 karaats zijn? Intusschen wordt er met grooten ijver ge werkt aan de totstandkoming van goede films, die het mobilisatieleven weergeven. Fragmenten komen onder ce oogen van de Jongens, die graag een stukje humor van elders meaemaken. En het gaat met rassche schreden vooruit, in October waren er 481 voorstellingen, ln November reeds 988. Prachtig werk! Het muzikale gedeelte verkeert in een verre gaand stadium van voorbereiding. Zoo staat een bundel met frissche, gezonde Hollancsche volks liederen op stapel, die een practische doeltref fende vervanging zal zijn vpor de banale mop pen. De hemel helpe, dat dit werk eindelijk eens succes heeft! Het zelf-musiceeren zal worden bevordera evenals het luisteren naar goede sym- phonische en ontspannende muziek. Daartoe zal men een auto met een Thordesson-machine uit rusten en hiermede bij de troepen uitvoeringen geven. Muzikale leiders zullen worden gevormd O. en O. heeft nog veel ln de pen, het zit vol Ideeën en het vertrouwt vooral, dat met be hulp van de vele vakkundige gemobiliseerden prima dingen te bereiken zijn. Dinsdagnacht zijn van Kamperduin tot Cas- tricum zeven mijnen aangespoeld en wei een te Esmond aan Zee, twee te Bergen, twee te Kam perduin en twee te Castricum. De zee blijft steeds woelig en de wind .omt uit Westncordwestelijke richting, zoodat nog meer mijnen verwacht kunnen worden. Bij den Jongsten storm is aan de westzijde van het eiland Texel een groot aantal mijnen aangespoeld. Men schat het aantal langs het geheele strand van pl.m. 30 K.Mi op ongeveer twintig stuks. Ook op het Marsdiep worden herhaaldelijk drijvende mijnen aangetroffen. De bewoners, die hun huizen langs den dijk hebben, maken zich bij den aanhou denden westenwind ernstig ongerust, om dat de mijnen, bij ontploffing, zulk een geweldige kracht ontwikkelen. Bij de Kaap te Oosterend werd in den nacht van Za terdag op Zondag J.l. een huis, dat op on geveer zestig meter van den dijk was ge legen bij een ontploffing geheel ontzet. Aan de westzijde van Texel spoelt thans veel hout aan, vooral wrakhout, afkom stig van verongelukte schepen. Het is aan particulieren verboden op het strand te komen. Eenige jutters, die zich Maan dag toch aan het strand waagden, werden, nadat er door de kustwacht op hen geschoten was, aangehouden. Hedennacht zijn tusschen het strand van IJmuiden en Bloemendaal niet minder dan vier drijvende mijnen aangespoeld. Deze kuststrook werd onmiddellijk door militairen afgezet. Ook de loodsboot heeft hedenmorgen een tweetal drijvende mijnen buitengaats met een kanon tot explosie gebracht. Een mijnenveger zoekt thans de omgeving af om te voorkomen, dat drijvende mijnen op de pier zullen loopen. Op het Zandvoortsche strand zijn vandaag vier mijnen van Engelsche nationaliteit aange spoeld. Twee exemplaren liggen voor het Zui- derbad, een bij het Zuidelijke en voorts een op het Noordelijke strand. Tevens zijn tusschen Zandvoort en IJmuiden nog drie mijnen aan gespoeld. Een mijn, welke aanspoelde, is van morgen gedemonteerd. Naar ons van officieele zijde wordt medege deeld, zal binnen korten tijd een regeling wor den getroffen voor het vervoer van zomerzaai- granen en zaaipeulvruchten, voorzoover het geen tuinbouwzaden betreft. Hoewel het thans nog niet mogelijk is daar omtrent nadere bijzonderheden te publiceeren, is teneinde tegemoet te komen aan de vele verzoe ken om spoedige inwerkingtreding te bevorde ren, besloten, dat handelaren en coöperaties, die voor het verhandelen en bewerken van zulk zaaigoed in aanmerking wenschen te komen, reeds thans een verzoek om een daartoe strek kende overeenkomst met de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale te mogen aangaan, kunnen in dienen. Ook zij, die reeds een overeenkomst afsloten met betrekking tot de winterzaaigranen. dienen een nieuwe overeenkomst met de genoemde cen trale aan te gaan. Teneinde eventueele kwali teitsvermindering van voor den zaai bestemde producten tengevolge van opslag bi) de telers, die daarvoor niet voldoende ingericht zijn, te voorkomen, zal reeds voor het afsluiten van een overeenkomst aan handelaren en coöperaties door den provincialen voedselcommissaris. onder wien zij ressorteeren, toestemming kunnen wor den gegeven tot het vervoeren van het door hen gekochte zaaigoed van de telers naar hun pak huis De aflevering aan andere handelaren of coö peraties en de definitieve afnemers kan echter niet eerder geschieden dan nadat een overeen komst zal zijn afgesloten. 's-Gravenhage, 27 November 1939. Namens ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., is bij den Officier van Justitie te Arnhem een klacht wegens laster ingediènd tegen pater Campman te Velp in verband met een uitlating gedaan op school. VAN IS ZO JUIST VERSCHENEN machtig ontroerende en verheffende werk" Dit van ruim 400 pagina's kost fraai gebonden 4.90 Uw boekhandelaar heeft het voorhanden Maandagavond heeft zich te Rijkevoort een doodelijke aanrijding voorgedaan. De weduwe Martens wandelde met haar ge huwde zuster op den Grindweg naar het dorp Rijkevoort. Zij liepen gearmd, geheel aan den rechterkant van den weg, toen uit de richting Beugen een auto naderde, bestuurd door een geneesheer uit St. Anthonis. Bij het passeeren raakte hij met zijn wagen de weduwe Martens, die tegen den grond sloeg en vrijwel op slag moet zijn gedood. Omwonenden, die een slag hoorden, kwamen ijlings toegesneld. Geestelijke hulp werd ge haald. Ook de politie was zeer snel ter plaatse. De weduwe Martens laat negen kinderen na, waarvan de oudste ongeveer vijftien jaar is. Haar man kwam ongeveer een half jaar ge leden eveneens door een ongeluk om het leven. Op 4 September j.l. heeft op het Munster- piein te Roermond een ernstige steekpartij plaats gevonden, waarbij een schoonvader zijn schoonzoon dusdanig met een mes heeft be werkt, dat het slachtoffer aan beide longen was geraakt en bijna het leven1 had verloren. De oorzaak van deze ruzie was, dat de schoon zoon gescheiden van zijn vrouw leefde, hetgeen bö den schoonvader kwaad bloed heeft gezet. Op den bewusten middag was de schoonzoon zijn vrouw, met dochtertje, vergezeld van haar ouders, tegengekomen en hij was op het meisje toegeloopen. Hierover was een handge meen ontstaan met het bovenvermelde ge volg. Op 14 November j.l. had de schoonvader zich voor de rechtbank te Roermond te verant woorden. De verdachte heeft de hem ten laste gelegde feiten toegegeven. De Officier van Justitie meende niet te mogen aannemen, dat verdachte bedoeld heeft zijn schoonzoon te dooden. Op grond hiervan eischte hij een ge vangenisstraf voor den tijd van twaalf maan den, waarvan drie onvoorwaardelijk en negen voorwaardelijk Mr. Nederveen, die verdachte verdedigde verzocht onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt, die naar pleiters mee ning door het voorarrest al genoeg voor zijn daad geboet heeft. De rechtbank achtte hier voor echter geen termen aanwezig. Vandaag wees de rechtbank vonnis in deze zaak en veroordeelde zij den man tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Als dwaas en fantast is Columbus gehoond Zijn wil nochtans werd door Gods bijstand beloond'. H DOOR GODS BIJSTAND EN EIGEN 1 1 WILSKRACHT NAAR EEN NIEUWE GEMEENSCHAP 1 COLUMBUS WERD GEHOOND H omdat men zijn dwaze onderne- M ming geen. Jeans val slagen gaf j= Steunend op God en zijn eigen wilskracht bereikte hij de nieuwe wereld. Niet de hoon van sceptici, maar Gods, bijstand en onze eigen s wilskracht bepalen de kansen van 5= I DE NIEUWE GEMEENSCHAP 1 COLUMBUS. Het zal menigeen ongeloof waar- H dig voorkomen, dat Columbus zelfs s voor zijn tijd geen buitengeicoon s begaafd of bijzonder ontwikkeld man was. Toch moet ieder onbe- vooroordeeld beschouwer van het leven van den ontdekker tot deze H S erkenning komen. Maar hij zal eveneens moeten erkennen, dat er s moeilijk een beter voorbeeld van wilskracht, volharding en Godsver- trouwen aan te wijzen valt. Wat een tegenkantingen, wat een hoon s an een smaad heeft deze man, eerst aan het Portugeesche hef en vervolgens aan het Spaansche hof moeten trotseeren, alleen om in staat gesteld te worden den tocht te beginnen. Hij wist echter, dat de kans van het welslagen niet door deze spotters bepaald werd, maar door zijn eigen volharding en Gods bijstand. Hij zette door en,.., slaagde. Houden wij dit voorbeeld voor oogen, wanneer glimlachende scep- tici ons fantasten noemen omioille =E van ons streven naar een betere samenleving. Geen felle tegenwer- king is zoo ontmoedigend als hun 5 beminnelijke afwijzing van hetgeen zij een mooi luchtkasteel noemen. Gelukkig hangt het slagen niet =j van hun meening af, maar bepa- 5 j| len ook hier Gods bijstand en onze s eigen wilskracht de kansen van een NIEUWE GEMEENSCHAP illlllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Gra mofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP. Hierna het Amsterdamsch Salonorkest en gramofoon muziek, 2.302.55 Gramofoonmuziek, 3.00 Harp fluit en cello en gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 4,30 Kinderkoor „De Len teklokjes" (opn.), 5.45 Gramofoonmuziek, 6.30 Taalles en causerie „De samenstelling, de be diening en het onderhoud van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen", 7.00 Berichten, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS. berichten 8.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Arnhemsche orkestvereemging en solist, 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur, 10.30 Vervolg concert, 11.10 Gramofoonmuziek, ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Causerie „Onze Keu ken", 10.20 Voor arbeiders in de Continube drijven, 12.00 Berichten, 12.15 VARA-orkest, 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek, 1.00 1.45 VARA-orkest, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Cello en piano en gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen, 5.306.30 VARA-orkest, 6.35 Gramofoonmuziek, 7.10 Koorzang, 8.00 Herha ling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.30 The Rococo-Serenaders, het Novelty-Trio en solisten, 9.30 De Ramblers, 10.00 VARA-orkest en soliste, 11.00 Berichten ANP. 11,10 Orgel spel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Joe Loss en zijn Band, 1.20 Berichten, I.302.20 BBC-Theater-orkest, 3.20 Orgelspel. 3.40 Orkestconcert, 5.50 Populair concert, 7.05 BBC-Zangcrs, 7.40 Dansmuziek, 8.20 BBC- Symphonie-orkest en solist, 9.50 Revue-pro gramma, 11 20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagesteat's orkest, 7.40 Gra mofoonmuziek, 9.30—10.00 Populair concert, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Concert, 12.20 Le- EysoJdt's orkest, 1.35 Populair concert, 3.20 Solistenconcert. 3.50 Concert, 5.00 Folklo ristisch programma, 5.20 Otto Dobrindt's or kest, 7 3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1.30 Om roeporkest, 1.50—2.20 Gramofoonmuziek, 5.20 —6.05 Het Brusselsch instrumentaal kwintet. 7.4o Gramofconmuziek, 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Omroeporkest, 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest en soliste, 11.00 II.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 1?.20 Omroepdansorkest. 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, en soliste, 1.502.20, 5.20 en 6 00 Omroepdansorkest, om 5.50 Chansons, 6.35 Ra- mo-erkeXt met toelichting! 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 Radiotooneel. 10.30 Het BrussëlsCh instrumentaal kwintet met toelich ting, 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Verzoekconcert, 9.20 Berichten, 9.50 Po- concert, om 10.20 Politiek overzicht, iu.35 Kamermuziekensemble van de Berliinsehe Suaatsopera, 11.20 Berichten. Hierna tot 12 20 Nachtconcert. verdrijven ze veilig en vlug. 1 2 stuks 50 ct. GRONINGEN, 28 Nov. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 240—250, 2e kw. 190— oïn' o6 kw' 120150, kalfvaarzen le kw. 200— kw' 120—150> vroegm. koeien le kw. 150 —180, 2e kw. 140—170, vare koeien le kw. 140 —160 2e kw. 120—140, vaarzen 120—150, stie ren le kw. 50—52, 2e kw. 40—42 ct. per kg., kalveren en pinken 55110 per stuk, slachtvee le kw. 66—68, 2e kw. 52—55, 3e kw 3840 ct vette kalveren le kw. 86—90, 2e kw 70—74 ct. per kg., weidesehapen 14—19, vette lamme- '''n jZ vette schapen le kw. 26—32, 2e kw. 17—22, biggen 8—12 per stuk, idem 1.40—2 de week, vette varkens le kw. 56—58, 2e kw. 49— 52 ct., zouters 48—49 ct. Aanvoer: 1167 run deren, 608 kalveren, 701 schapen. 634 varkens, 99 biggen, 23 paarden. Overzicht. Voor het kalf- en melkvee waren de prijzen voor de beste exemplaren, welke maar weinig waren aangevoerd, ruim zoo hoog. Overigens was de handel zeer langzaam. Voor het eerste soort slachtvee waren eveneens de pnjzen, bij geringen aanvoer, ruim zoo hoog. Afwijkende soorten werden niet vlug, maar prijshoudend, verhandeld. Voor het leger en voor de inblikking werd een aantal runderen gekocht. Stieren prijshoudend. Vette kalveren, bij zeer kleinen aanvoer, prijzen hooger. De prijzen van de nuchtere kalveren varieerden van 3 tot 6.50, iets hooger dan die der vorige week. In wolvee had de handel, in verband met den grooten aanvoer, in alle soorten een iets minder vlug verloop en nauwelijks prijs- houdend. Vette varkens, bij grooten aanvoer, handel minder vlug met iets lagere prijzen. Biggen handel slecht. ROTTERDAM. 28 Nov. Veemarkt. Aange voerd totaal 4640 stuks, t.w.: 140 paarden, 7 veulens, 1345 magere runderen, 1105 vette run- deren, 35 vette kalveren, 349 graskalveren, 1008 nuchtere kalveren, 498 schapen en lammeren. 9 varkens en 64 bokken en geiten. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 60, 3e kw 48, vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 40— 50, stieren le kw. 66, 2e kw. 54. 3e kw 44 vet te kalveren le kw. 110. 2e kw. 90, 3e kw.' 65— 75, schapen le kw. 45, 2e kw. 40. 3e kw. 35 lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. gras- kalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40, nuchtere kalve ren le kw. 42. 2e kw. 37, 3e kw. 32, slachtpaar- den le kw. 54, 2e kw. 46, 3e kw. 36. Prijzer per stuk: Schapen le kw. 27. 2e kw. 21, 3e kw 16, lammeren le kw. 19, 2e kw. 15. 3e kw. 11. nuchtere slachtkalveren le kw. 10. 2e kw. 8, 3e kw. 5. nuchtere fokkalveren le kw. 18. 2e kw. 15, 3e kw. 12, slachtpaarden le kw. 245. 2e kw. 180. 3e kw. 110, werknaarden le kw. 375 2e kw. 265, 3e kw. 160. hitten le kw. 240 2e kw. 210, 3e kw. 110, kalfkoeien le kw. 260. 2e kw. 185, 3e kw. 135, melkkoeien le kw. 255. 2e kw. 185, 3e kw 135, varekoeien le kw. 170, 2e kw. 120, 3e kw. 90, vaarzen le kw. 140, 2e kw. 120, 3e kw. 90. pinken le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60, graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20, bokken en geiten le kw. 12, 2e kw. 8, 3e kw 5. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handei kalm. prijzen le kw. koeien iets stijver, verder als gisteren, prima koe 82. prima os 74, stieren: aanvoer korter, handel flauw, prjjzen als vorige week. vette kalveren: aanvoer als vorige week. handel matig, prijs houdend, prima 1.20, schapen en lammeren: Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot kape laan te Bussum (H. Vitus) den weleerwaarden heei J. H. Onland en tot Diocesaan Direc teur van het vrouwelijk Jeugdwerk in het Aartsbisdom den Weleerwaarden Heer J. H. J. van Gendt. 3 vierkleuren- en 64 full-page Ing. f 5.25 (quarto formaat) reproducties Geb. f 6.95 door Voor 't eerst een groot werk over de kunst van dezen grooten Hollandschen meester tegen een voor breeden kring toegankelijken prijs VERKRIJGBAAR BIJ DEN BOEKHANDEL aanvoer aanmerkelijk minder, handel matig, prijzen als gisteren, nuchtere slacht- en fok kalveren: aanvoer korter, handel vlug, prijzen iets hooger, paarden: aanvoer matig, handel traag, prijzen als vorige week, kalf- en melk koeien: aanvoer korter, handel kalm, prijzen stabiel, varekoeien: aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen onveranderd, vaarzen en pin ken: aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen constant, graskalveren: aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen van vorige week goed te handhaven, bokken en geiten: aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Nov. Aanvcer: 44400 Kg. roode kool f 2.303 10; 35000 Kg. gele kooi f 2.10; 40900 Kg. Deensche witte kool f 1.60 2; 20700 Kg. savoye kool f 22.80; 11400 Kg. uien f 2.70—2.90, grove uien f 2.803, drielingen f 1.60; 300 Kg. bieten f 2; 480 stuks bloemkool f 8.60—9.50, 2e soort f 3.10—4.30; 2000 Kg. vroe ge witte kool f 11.30; 22900 struik andij'ie f 0.80—1.40. HOORN, 27 Nov. Scheiveemarkt. Aanvoer 449 stuks: melkkoeien 175.00250, pinken 110.00 170, vare- of geldekoeien 90.00180, graskalveren 80.00—60. Handel goed. LEIDEN, 28 Nov. Veemarkt. Aangevoerd totaal 179, zware 173, lichte 6. Prijs zware per Kg. 04—67, lichte 60—61. NOORDSCHARWOUDE, 28 Nov. 31300 kg. Roo de kool 2.30—3.30, 11500 kg. Gele kool 2.10—2.30, 38500 kg. Deensche Witte kool 1.60—1.90, 7100 kg. Uien 2.602.80. grove 2.903.20. drielingen 2.00, nep 5.00, 1400 kg. Peen 1.50, 4800 kg. aardappe len: bonken 22.10, Blauwe E'genheimers 2.30, 10100 struik Andijvie 0.901.20. PURMEREND, 28 Nov. Gemeentel Kaas- beurs,.,. vei-handeld 18 .partijeiv.wegendv 470Q0. K G. Handel stug. Kleine Boeren 3 stapels 21. per'50 kio!. Handel goéd. Gewicht 777. Volvette 1 stapel 26.0 per 50 küo. Boter 522 1.60—1.66 per kilo. Runderen totaal 879 stuks. Vette koeien 540 6678 ct. per kilo, handel matig. Geide koeien 139 .110265 per stuk, handel matig Paarden 14 60160 per stuk, stug. Vette kalveren en graskalveren 147 60—69 ct. per kilo, 35—55 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht en nuchtere kalveren voor de fok 307 812 en 1217 per stuk, vlug. Vette varkens voor de zouterij 276 6066 per kilo. Magere varkens 21 2030 per stuk, matig. Biggen 143 1220 per stuk, matig. Schapen 1747 1426 per stuk. ma- tig.Bokken 78 310 per stuk, matig Kipeieren 4.255.25 per 100 st. Eendeieren 3.25 per 100 st. N.H. Blauwe 600 0.55—0.55 per kilo. Oude kippen en hanen 6800 0.250.50 per kilo. Konijnen 0.30 1.80 per kilo. Eenden 600 0.250.60 en van 0.40 3 60 p. st. Duiven 0.40 per paar. Ganzen 271 2 30—3.15 per stuk. Kalkoenen 0.55 per kilo.. VENLO, 27 Nov. Coöp. Veilingsver. Venlo. Aan gevoerd 2.952.000 eieren: kipeieren 5.105.90, kleine eieren 4.504.80, eendeleren 2.803.80. DINSDAG, 28 Nov. G <D co <D Sedert 5 (-4 p 2 S 3 Gisteren <u c M jsj OS ■fl u B 3 CS ö3 ot bc CS Keulen 6 u 39 56 42 40 0.98 O.OC Lobith 13 10 4 71 J 19 0.00 Nijmegen 10 75 11 93 0 07 l 0. Kampen 5 56 6 50 jOO 0.06 Westervoort 10.52 11.50 0 05 0 00 Deventer 3.0C 3.15 0.0 0 00 St Andr W 11.11 12.17 C 07 0 00 Belfeld 5 16 5 60 0 15 0.00 Venlo 0.71 0C9 0X0 Grave 0.53 O.OC O.Ou 0.00 2) Sluis 43.i 45 79 0 73 0X0 Arnhem 14.23 15 74 1 73 0.00 Vreeswijk l w 13.70 15 05 2 63 0.00 Mastr Ha 0.0b 1) Borgh 7,6) 0 00 0.00 0.(0 Lith 0.82 3 93 0 60 Beneden de sluis Stuwen open te Borgharen, Llnne, Roer- mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.16— AP 5 u 0.16- AP 12 u 0 23— AP 12 u 0 23- AP 2 u 0.19- AP 2 u 0 19— AP Stadswatei IJseim water 8 u j. 16— AP 8 u j.01— AP 12 u j 23— AP 12 u J.03+ AP 2 u j 19— AP 2 u J.C6- AP WATERSTAND OP DEN RIJN 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. RheiUi 0— 0— Ems 0.— 0.— Breisa. 0.— 0.— Caub 5.38 3.56 Kehi 0.— 0— Cobienz 5.75 3.98 Maxau 6.02 5.70 rrier 4.45 5.21 Mannn 5.84 5.34 Keulen 6.46 0— Strassb 0.— 0.— Dusseld 0.- 3.00 Diedesr 5.28 0— Ruhrort 5.42 2.18 Mainz 3.35 0.— Wese) 0.— 0.— L-ihi 0.— 0.— Emmerik 0.— 0.— De rubberprijs te Londen daalde met Vs d. tot 1111/16 d. per lb. In verband met de beperking van de ver- voermogelijkheden voor de scheepvaart ontwikkelt zich te Lohden levendige vraag v.aar rubber voor spoedige levering. De resultaten van de Amerikaansche pe~ troleummijen zullen over het derde kwar taal van het jaar 1939, naar stellig verwacht wordt, gunstig zijn. De winsten van 13 ondernemingen zouden in het derde kwar taal 21.29 mill, bedragen, hetgeen 19.9 pet. minder zou zijn dan in het derde kwaitaal 1938, maar deze vermindering zou aanzien lijk minder groot zijn dan de vermindering met 47 pet. in het eerste half jaar 1939- Verschillende mijen zagen zelfs haar uhn' sten in het derde kwartaal stijgen tot bo ven die van hetzelfde kwartaal 1938. Men neemt aan, dat de Asmerikaansche petro- leum-industrie thans op weg is naar finan cieel herstel. Het indexcijfer van de verkoopen door de Amerikaansche warenhuizen, berekend door de Federal Reserve Board, zal, naar ver wacht wordt, in December 98 bedragen, te gen 89 in December 1938. De oorlog in Euro pa zou geen invloed hebben op de kerstmis zaken. Bij de Fransche Spaarbanken beginnen de stortingen de opnemingen aanzienlijk te overtreffen. Van 16 tot 31 October werd bi) de gewone spaarbanken meer dan fr. 91 milliard gestort, tegen fr. 32 milliard op genomen. Bij de spaarbank van de stad Parijs is van 13 tot 18 November fr. 12-1 milliard gestort en fr. 3.1 milliard opge nomen, De Colorado and Southern Spoor boekte in October aan bruto-ontvgngsten 660.000, tegen 615.000 in October 1938; aan netto S 106.000, tegen 52.000. In de eerste tien maanden aan netto's 364.000 tegen 91.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Great Northern boekte in October aan bruto's 11.03 mill., tegen 9.09 mill, in October 1938; aan netto's 4.10 mill., tegen 3.00 mill. In de eerste tien maanden een netto-winst van 4.69 mill., of 1.88 per aandeel, tegen 'n netto-verlies van 615.000 in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. De Missouri Kansas Texas boekte in Oc tober aan bruto's 2.68 mill., tegen S 2.57 mill, in October 1938; aan netto's 322.000 tegen 258.000. In de eerste tien maanden een verlies van 2.26 mill., tegen een ver lies van 3.67 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De New York Central boekte in October aan bruto's 35.17 mill., tegen 29.31 mill- in October 1938; aan netto's 7.06 mill., te gen 4.04 mill. In de eerste tien maanden aan netto's 28.41 mill., tegen 9.62 mM- in het overeenkomstig tijdvak van het vo rig jaar. De Norfolk and Western boekte in de eerste tien maanden een netto-winst van 22.95 mill., of 15.78 per aandeel, tegen 5 14.28 mill, of 9.61 p.a. in dezelfde periode- van het vorig jaar. De Southern Railway boekte in October aan bruto's 10.02 milt., tegen 8.83 mill, in October 1938; aan netto's 2.89 mill., teben 2.30 mill. In de eerste tien maanden aan netto's 16.18 mill., tegen 10.33 mill, in de zelfde periode van het vorig jaar. De Western Pacific boekte in October aan bruto's 2.07 mill., tegen 1.80 mill, in Oc tober 1938; aan netto's 670.000, tegen 338.000. In de eerste tien maanden een netto-verlies van 1.60 mill., tegen een netto-verlies van 4.40 mill, in de overeen komstige periode van het vorig jaar. 1 De Phillips Petroleum zal naar raming rn 1939 een onveranderd dividend uitkeeren van 8 2 per aandeel. De Amerikaansche minister van Financiën kondigde een schatkist-uitgifte aan van 500 mïllioen 2 pet. obligaties. Bovendien zal 50 mïllioen aan regeeringsfondsen wor den verkocht. Ter aanmoediging van kleine beleggers zal 100 pet. toewijzing bij voor' keur worden gegeven op de inschrijvingen van 5000 en kleiner. De St. Josef Lead keert een dividend uit van 1 per aandeel, waardoor het totaal dividend over 1939 2 bedraagt, tegen het vorig jaar. De Boeing Airplane is voornemens het kapitaal van 800.000 tot 1.250.000 te ver- hoogen. De buitenlandsche verkoopen aan Ameri kaansche fondsenbeurzen worden in Wall' street dagelijks op ongeveer S 1 mïllioen geschat. De binnenlandsche koperverkoopen in Amerika bedroegen tot dusver in de loo- pende maand 43.968 ton, tegen 57.805 ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden de gewone zitting van den Raad van State biig®" woond. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave ■stad) wordt geacht OJQ M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. Alles pleit er voor, om nü vooral Uw aandacht op courantenreclame te concentreeren. Geen ander reclame-middel geniet een zoo intensieve belangstelling; dat geldt thans meer dan ooit. Geen ander reclame-middel ook ver oorlooft U zoo snel te beginnen en als het nodig mocht zijn direct te stoppen. Aan een courant, hoe groot haar oplage ook zij, behoeft u geen drie weken tevoren Uw orders te sturen. Een dag tevoren, meestal zelfs denzelfden dag van plaatsing nog, kan dat geschieden. Dat garandeert U, dat adverteeren in de dagbladpers voor U de minste risico oplevert: LAAT HIERIN DE VLAG VAN UW BEDRIJF OOK IN DEZEN TIJD WAPPEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6