Begrooting van Financiën De tekst van de „Order in Council New-ïorksche Bears ANTWOORDMEMORIE AAN DE TWEEDE KAMER WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 mWat zegt de jeugd ervan?\m Ambtenaren-salarissen LUCHTDOELPROJECTIELEN TE BUNDE GEVALLEN Belgisch afweergeschut schoot op vliegtuigen HET BAKKERIJ-BEDRIJF TE 'S GRAVENHAGE GEBEDSACTIE S. P. L. OPLEIDING TANDTECHNIEK Goederen kunnen ook nog om andere redenen in beslag worden genomen Het Fransche decreet Na vaste opening volgde weer reactie. Pyriet en zwavelzuur BALANS ALG. KATH. WERKGEVERS- VEREENIGING Van de Nederlandsche Bank N.V. 1 4 4 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 311 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 November Academische examens Machinisten-examen Wiskunde L.O. Apothekers-assistent Clearingkoersen 331 FAILLISSEMENTEN Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van Financiën op de op merkingen uit de Tweede Kamer aangaan de de begrooting 1940 van het departement van Financiën. Hieraan is het volgende ontleend: Dat in de opheffing van het zoogenaamde bankgeheim een uitstekend hulpmiddel bij de bestrijding van de fraude zou kunnen worden gevonden, schijnt den minister een illusie. Wijziging van de regeling der betalingster mijnen in dier voege, dat iederen contribuale twaalf betalingstermijnen worden gewaar borgd, acht de minister niet wenschelijk en ook niet noodig. Overlegging van het uitsluitend voor de re geering bestemde rapport der commissie-Fles- kens zou niet overeenkomstig het gebruik zijn. De strekking van dat rapport kan echter blij ken uit hetgeen daaromtrent is medegedeeld in de memorie van toelichting tot 't ingetrok ken ontwerp van wet tot heffing van een na tionale inkomsten- en winstbelasting en wij ziging van enkele belastingwetten. Zooals reeds medegedeeld werd, hoopt de regeering bij aanstaande herziening van de inkomsten belasting aandacht te wijden aan versterking van den kinderaftrek. Zooals blijkt uit de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, stelt de regeering zich voor, de vereischte ver sterking der middelen in de eerste plaats te vinden door een herziening van de in komstenbelasting en vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting. Zij acht het evenwel niet uitgesloten, dat in de toekomst ook nog tot een verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen zal moeten worden overgegaan. De voorgenomen herziening van de inkom stenbelasting zal strekken tot verhooging van de daaruit te verkrijgen baten. De toepassing van de wet op de inkomsten belasting ten aanzien van door werkloozen ge noten uitkeeringen hangt in beginsel niet af van de vraag, of de genieter is georganiseerd of niet, doch enkel van de vraag of hij een recht op uitkeering kan doen gelden. Uitkee ringen uit een werkloozenkas zijn verschuldig de, van het leven afhankelijke periodieke uit keeringen, vallende onder art. 8 der wet op de inkomstenbelasting en dientengevolge be lastbaar. Dit is niet het geval met uitkeerin gen, die ingevolge een gemeentelijke steun regeling of van een instelling van weldadig heid worden ontvangen. Vandaar het verschil in behandeling. Bij de voorgenomen herziening van de in komstenbelasting zal de minister nagaan, of het mogelijk is, de bepleite verlichting van druk der vermogensbelasting, in de gevallen waarin zij haar doel van aanvullingsbelasting ver voorbijschiet, aan te brengen. Verlaging van de opbrengst der personeele belasting zal uitsluitend door den gemeente lijken fiscus worden gedragen en zal daarom moeilijk bezien kunnen worden zonder ver band met het gemeentelijk financiënwezen. Een wijziging van beteekenis hierin aan te brengen in de Successiewet zou een vrij om vangrijke verandering in de wettelijke bepa lingen vereischen, waartoe het tijdstip thans minder geschikt lijkt. Bij mogelijke wetswijzi ging zal echter ook aan het hier naar voren gebrachte denkbeeld de noodige aandacht worden geschonken. De verschillende onderdeden van het inge trokken ontwerp vormden een aaneengesloten geheel. Wegens het ontbreken van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en van progres sie in de nieuw ontworpen inkomstenheffing werden sommige indirecte belastingen ver laagd. Nu de nieuwe heffing niet zal doorgaan, is dit motief voor de voorgenomen verlagingen vervallen. Voor het overige deelt de minister niet in de meening, dat het aanbeveling verdient het systeem van heffing van den accijns naar de grondslagwaarde te vervangen door heffing van een vast bedrag per stuk vee. Met betrekking tot de ter sprake gebrachte verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier meent de minister, dat, inzoover niet fis cale overwegingen, ontleend aan den smokkel handel, die verlaging noodzakelijk maken en het accres van den jongsten tijd schijnt daarop niet te wijzen de bezwaren, van andere zijde tegen de verlaging ingebracht, ernstige aan dacht verdienen. De minister is van oordeel, dat een wijzi ging van de motorrijtuigenbelasting als in het een en andermaal genoemde wetsontwerp was voorgesteld, in de tegenwoordige omstandig heden geen aanbeveling verdient. Gebleken is, dat het beschikbaar stellen van rijwielbelastingmerken tegen verminderden prijs voor kinderrijke gezinnen, met het oog op de overdraagbaarheid van de belastingmerken, onder het bestaande systeem van belastinghef fing voor de contróle onoverkomelijke moei lijkheden zou opleveren. Het nog aanhangige ontwerp tot wijziging van de wet tot bevordering van de richtige hef fing der directe belastingen zal de minister niet ongewijzigd kunnen handhaven. Hij over weegt, in hoever het ontwerp, naast de voor genomen winstbelasting, voldoende reden van bestaan heeft, om het in gewijzigden vorm Voor verdere behandeling in aanmerking te doen komen. De vraag, of het niet redelijk zou zijn, de Nederlanders, die zich, om aan belas tingbetaling hier te lande te ontkomen, naar het buitenland begaven en thans in verband met de- internationale moeilijk heden naar het vaderland terugkeeren, aan een bijzondere heffing te onderwerpen, beantwoord de minister ontkennend. Hij zou het onjuist achten, dien terugkeer door zulk een bijzondere heffing tegen te gaan. Het vraagstuk van de winst op den goud voorraad en het egalisatiefonds heeft de volle aandacht der regeering en nog kort geleden aanleiding gegeven tot besprekin gen met den president der Nederlandsche Bank. De minister meent op dit oogenblik niet op de zaak te moeten ingaan, maar hoopt met de gemaakte opmerkingen reke ning te houden. De minister deelt niet de vrees dat de actie van het z.g. beleggingsfront zou leiden tot het vasthouden van beschikbare kapitalen. Hij ziet voorshands geen aanleiding maatregelen te treffen, om de gestie van dat front tegen te gaan. De minister is van meening, dat groote voor zichtigheid is geboden bij het rechtstreeks onderbrengen van schatkistpapier bij de Ne derlandsche Bank. Zijn streven is dan ook steeds er op gericht, deze wijze van financieren steeds zoo spoedig mogelijk te vervangen door het onderbrengen van dat papier op de open markt. Echter ligt het voor de hand, dat in deze abnormale omstandigheden de eerste wijze van financieren niet geheel kan worden ge mist. Den minister is nietbekend.dat bij de verre gaande inschakeling van den plaatselijken de tailhandel bij de leveringen aan rijksdiensten abnormale kortingen worden verlangd. Klach ten te dien aanzien zijn niet ter kennis van den minister gekomen. De steeds toenemende bestellingen bij het Rijksinkoopbureau in vergelijking met het vorige jaar waren 1 November j.l. reeds 37.404 facturen meer ingekomen en was het omzet cijfer met 3.100.631 gestegen maken, ter voorkoming van belangrijke vertraging in de uitvoering van de orders, uitbreiding van het personeel noodzakelijk. Het is nog niet mogelijk een nauwkeurige raming te geven van de totale kosten van het te stichten Centraal Belastingkantoor te Am sterdam en het benoodigde terrein. Omtrent dit laatste wordt nog onderhandeld met de ge meente Amsterdam. Aangenomen mag worden, dat de kosten van gebouw en terrein zullen liggen tusschen ƒ3 en ƒ4 millioen. Ten aanzien van het representatief gebouw op „Sorghvliet", deelt de minister in de mee ning van vele leden, dat de edelmoedige schen king van het terrein „Sorghvliet" groote waar deering verdient en dat de volledige tot stand koming van de schenking niet in de waag schaal mag worden gesteld. De minister heeft dan ook het voornemen te bevorderen, dat de Staat de voorwaarde van de schenking betref fende de stichting van een representatief ge bouw nakomt en dat met den bouw zal worden begonnen vóór den fatalen datum van 5 Juni 1940. Natuurlijk tenzij de schenkers met het oog op de zeer bijzondere tijdsomstandigheden in eenig uitstel zouden willen toestemmen, waartoe hij reeds in October stappen heeft ge daan, maar waaromtrent nee geen overeen stemming is verkregen. Dinsdagmiddag hebben boven de omgeving van Bunde ter rechter Maasoever ten Noorden van Maastricht vreemde vliegtuigen gecirkeld. Van Belgische zijde werd hierop geschoten. Een Belgische brisantgranaat van 7 c.M. doorsnee is daarbij op Nederlandsch gebied terecht geko men. Het projectiel viel op het dak van de woning van den heer Bibo, een Duitsch inge zetene van Bunde en sloeg door het plafond heen. Zonder tot ontploffing te zijn gekomen, bleef het op den vloer van een der kamers liggen. De schade is gering. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een ander projectiel is in een weiland geval len en sloeg een gat in den grond. De militaire instanties te Beek hebben het projectiel in beslag genomen en in handen ge steld van een vertegenwoordiger van het depar tement van Defensie. Het zal thans in de fa brieken aan de Hembrug worden gedemonteerd. Zooals te begrijpen valt had deze gebeurtenis een groote belangstelling tot gevolg, doch de marechaussee wist de nieuwsgierigen op gepas- ten afstand te houden. De rijksbemiddelaar Prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft partijen, betrokken bij dreigende moeilijkheden in het bakkerijbedrijf te 's-Gra- venhage bijeengeroepen tot een bespreking op Woensdag 29 November in het departement van Sociale Zaken. Men verzoekt ons opneming van het volgende: „Dat zeer vele inlandsche priesters aan hun eigen volk den Vrede van Christus en de blijde boodschap van het ware Geloof mogen bren gen", daarvoor zullen wij bidden in de maand December; volgens de Gebedsactie vanwege liet Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters. December, de maand waarin gevierd wordt de menschwording van Gods Zoon, het greote Kerstfeest, het feest van den Vrede (hoe schril klinkt het woord vrede in deze dagen van oor logsrumoer), in deze maand zullen wij veel en vurig bidden tot God den Heer, opdat Hij steeds meer jongens in de misielanden zal roepen tot Zijn Dienst, tot het heilig Priester schap, opdat zij in steeds grooter aantal aan hun volksgenooten het heilig Evangelie mogen verkondigen. Op den inlandschen priester is alle hoop gesteld voor een spoediger en massaler bekee ring der heidenwereld. De inlandsche priester toch is door zijn geboorte, aard en wijze van denken nauw verwant aan zijn volksgenooten en daardoor is hij beter dan de vreemde mis sionaris in staat om het geloof in de harten zijner landgenooten te doen doordringen; hij kan zich beter uitspreken in hun eigen taal, hij heeft gemakkelijker toegang dan vreemde missionarissen, hij voelt zich thuis in het kli maat van eigen land en kan daardoor onge hinderd zijn activiteit ontplooien. Bidden we in December tot den Heer van den oogst, opdat Hij meer werklieden in zijn oogst zende, vooral meer jongens ir. de missie landen tot het Priesterschap roepe en als u nog wilt deelnemen aan deze belangrijke ge bedsactie voor de uitbreiding der Kerk in de missielanden, dan kunt u intentieformulieren gratis bekomen bij den Nationalen Secretaris van S. P. L.: Mgr. Th. M. P. Bekkers, te Voor schoten. De Ned. Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de Vereeniging van labo- ratoriumhoudende tandtechnici in Nederland hebben met den Vakbond voor tandtechnici en den Algemeenen Bond van technisch en op zichthoudend personeel d.d. 10 November 1939 opgericht: De Vereeniging voor opleiding in de tandtechniek. Elk der deelnemende vereenigingen heeft twee mandatarissen aangewezen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren: J. Visser dr. D. S. Tandarts, voorzitter, J. van Wezel, secretaris, N. Majolee, penningmeester, C. Staa- lenburg, vice-voorzitter. Het secretariaat is gevestigd Kuiperstraat 157, Amsterdam-Zuid. De vereeniging zal het vakonderricht doen geschieden op den grond slag van titel 2 der nijverheidsonderwijswet. De vereeniging heeft de koninklijke goedkeu ring op haar statuten reeds aangevraagd. De voorbereidingen zijn zoover gevorderd dat, volgens verwachting, 1 Januari 1941 de van overheidswege gesubsidieerde opleiding voor tandtechnicus kan ingaan. Wanneer het loopt naar Sinterklaas, Dan komen ieder jaar Weer stapels nieuwe boeken uit, s tk sag er reeds een paar. s De titel van zoo'n nieuw gewrocht Die staart me steeds maar an, En hij bestaat slechts uit de vraag: „Wat zegt de jeugd ervan?" De inhoud geeft er 't antwoord op En is erg interessant, Want daar is immers aan het woord De bloem van Nederland Ge bent misschien een paedagoog j| En werd met eere grijs, Maar weet niet eens wat onze jeugd H Wel denkt van 't onderwijs! Ze waagt zich aan elk onderwerp Met ongetemperd vuur, s Ze zegt wat over het geloof, Bewapening, dictatuur, Het Jodenvraagstuk, opvoedkunst, Wat men bedenken kan, Is 't nóg zoo hoog of nog zoo diep, |1 De jeugd zégt er wat van! Studeerde U een leven lang? Begraaf Uw kennis maar! s De jeugd, die 't tóch veel beter weet, Staat met haar oordeel klaar. jS Gezien zoo'n boek, stelt menigeen Zoo'n visie erg op prijs, De jeugd van tegenwoordig wordt Wel spoedig oudmaar wijs?! HERMAN KRAMER .flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIÜHIIIIIIjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll LONDEN, 28 Nov. (Reuter) Heden is de tekst gepubliceerd van de „Order in Council" be treffende de Britsclie economische représailles tegen de Duitsche mijnenactie. De „order" be paalt het volgende: le. Elk koopvaardijschip, dat uit een vijan delijke haven vertrekt, inclusief eenige haven in gebied, dat onder vijandelijke bezetting of contróle staat, kan na 4 December 1939 gelast worden in een Britsche haven of een geallieer de haven de goederen te ontladen, welke in zulk een vijandelijke haven aan boord zijn genomen. De. Elk koopvaardijschip, dat na 4 Decembei uit een niet-vijendelijke haven vertrokken is en goederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstig zijn of eigendom van den vijand zijn, kan gelast worden zulke goederen te ontladen in een Britsche of een geallieerde haven. 3. De in een Britsche haven krachtens voor noemde voorschriften ontladen goederen zul len gesteld worden onder de hoede van het Prijzenhof. Tenzij het hof gelast, dat de goe deren worden opgevorderd voor Z.M.'s gebruik, zullen zij worden vastgehouden of onder lei ding van het hof worden verkocht. De opbrengst van de goederen zal betaald worden aan het hof. Na het sluiten van den vrede zal het hof beschikken over deze opbrengst en over de vastgehouden, maar niet verkochte goederen. Niets kan echter het hof verhinderen, be talingen te verrichten uit de opbrengst of goe deren vrij te geven, wanneer het hof dit noodig acht, en wel in de volgende twee gevallen: a) Indien aan het hof op bevredigende wijze wordt aangetoond, dat de goederen neutraal bezit zijn geworden vóór den datum van deze „order". b) Met toestemming van den bevoegden „of ficer of the crown". 4e. In alle gevallen welke tot deze „order' behooren, zullen zooveel mogelijk de wetten en gebruiken van het Prijzenhof worden toe gepast. 5e. Niets in deze „order" zal van invloed zijn op de mogelijkheid, dat schepen of goe deren in beslag genomen of gebracht wor den, onafhankelijk van deze „order". 6e. De woorden „goederen, welke van den vijand afkomstig zijn" omvatten goederen, wel ke hun oorsprong vinden in eenig gebied on der vijandelijke contróle of bezetting, en de woorden .goederen, welke eigendom van den vijand zijn" slaan op die goederen, welke aan eenig persoon in eenig zoodanig gebied toebe- hooren. 7e. Processen, voortvloeiende uit deze „or der", kunnen gevoerd worden voor elk prijzen hof met jurisdictie, waarop de regelen van het Prijzenhof van 1939 van toepassing zijn. 8e. De woorden „Britsche havens" kunnen slaan op elke haven binnen de jurisdictie van eenig prijzenhof, waarop de regelen van het Prijzenhof van 1939 van toepassing zijn. In een toelichting, gepubliceerd door het ministerie van Economische Oorlogvoering, wordt o.m. nog medegedeeld: De contrólehavens zijn Kirkwall of Duins, Duinkerken of Le Havre, of komend van de Zwarte Zee of Middellandsche Zee: Mal ta, Haifa, Port Said, Gibraltar, Marseille, Oran. Den reeders wordt sterk aangeraden er voor te zorgen, geen lading aan te nemen, welke niet vergezeld gaat van certificaten van oorsprong. Het bezit van deze certifi caten zal het onderzoek in de contróleha vens sterk vergemakkelijken. Betreffende het Dinsdag te Parijs verschenen decreet, waarbij eveneens een embargo wordt gelegd op den Duitschen uitvoer, wordt van welingelichte zijde vernomen, dat het van toe passing is op de lading van alle schepen met Duitsche goederen. De in beslag genomen goe deren zullen, indien zij niet aan bederf onder hevig zijn, tot het einde van den oorlog ge blokkeerd blijven. De goederen zullen niet K6' confiskeerd worden, want een prijzenhof zal aan het einde van den oorlog beslissen aan wien de goederen moeten terugkomen. Als Duitsche waar zal beschouwd worden elk artikel, dat voor 25 procent aan Duitsche grondstoffen of Duit schen arbeid bevat. Ten einde het oponthoud zoo kort mogelijk te maken, moeten de neu trale schepen zich voorzien van certificaten van ooi-sprong. De contróle zal snel in haar werk gaan, In bijzondere gevallen zullen de neutralen maatregelen van welwillendheid kunnen verzoeken. NEW-YORK, 28 Nov. (Part.) Hoewel de stemming op de New-Yorksche beurs heden wat vaster was, was er toch in de algemeene situatie weinig verandering gekomen, in zoo verre de markt haar lusteloos voorkomen be hield en de belangstelling uiterst gering was De handel was weer van matigen omvang, on danks het meerendeels hoogere koerspeil. Bij de opening waren de koersverbeteringen trou wens nog niet algemeen en moesten ook enkele verliezen worden geregistreerd, maar in het verdere verloop trokken de koersen onderlei ding van staalwaarden, die vrij vast in de markt lagen, algemeen aan. Staalfondsen boek ten winsten tot 1 dollar toe, evenals vliegtuig waarden, maar elders bleven de verbeteringen van bescheidener omvang. Voor de zooveelste maal doet zich hierbij het verschijnsel voor, dat, wanneer zekere verwachtingen der markt, hetzij in gunstigen hetzij in ongunstigen zin, eenmaal verwerkelijkt zijn, dit reeds verdiscon teerd blijkt te zijn en geen invloed meer heeft. De verwachting, dat de staalprüzen voor het eerste kwartaal 1940 niet zouden worden ver hoogd, heeft n.l. in belangrijke mate tot de voortdurend weifelende houding voor staal- aandeelen bijgedragen. Nu blijkt, dat de staal- prijzen inderdaad niet verhoogd zullen worden, althans niet algemeen, maar de betreffende fondsen toonen een verbetering. Trouwens, het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de staalindustrie, als zij in de gelegenheid is, op de huidige hooge capaciteit te blijven werken, ook bij deze onveranderde en zeker niet hooge staalpriizen, zeer bevredigende resultaten zal kunnen behalen. In het tweede uur gaf de markt niet vee) verandering te zien. Bij zeer kalmen handel bleven de koersen zich op het wat hoogere ni veau bewegen. Wel volgden eenige winstnemin gen, maar deze werden gemakkelijk opgenomen. Wellicht werd de markt gesteund door de vas tere stemming op de graanmarkten. In elk ge val kon hieraan de vaste stemming voor aan- deelen van landbouwwerktuigenfabrieken wor den toegeschreven. De toestand in Europa scheen vandaag minder invloed op dé markt te hébben, maar gelijk reeds gezegd, ondanks de vastere stemming bleef groote terughoudend heid bestaan en de stijging was eerder te dan ken aan ingekrompen aanbod dan aan groote vraag. De geringe omvang van de affaire le vert daarvoor het bewijs. In het eerste uur werden 170.000 shares afgedaan en in het twee de uur 120.000 stores. In het derde uur zette wéér een reactie in en in het verdere verloop brokkelde het koers peil langzaam af, terwijl het slot op of iets boven het laagste punt van den dag tot stand kwam. De berichten uit het bedrijfsleven waren gunstig, doch de animo om zich bij de markt te interesseeren, kon door deze berichten nie* in het leven worden geroepen. Over het alge meen week het stot niet veel af van dat van gisteren en hier en daar werd zelfs nog let? boven het vorig slot verhandeld, doch er wa ren eenige fondsen, die meer van verkoopen te lijden hadden. Dit was o. a. met staalwaar den het geval. U.S. Steels konden per saldo op onveranderden prijs de noteering verlaten, doch Bethlehem Steel en Youngstown zagen resp. 11/8 en 1 punt verloren gaan. De U. S. Steel en Bethlehem Steel hebben regeerings- orders voor de Marine op pantserplaten, ge- De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de directeur van de sectie pyriet en zwavelzuur van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten, voor ingeschrevenen bij zijn bu reau, den dispensatietermijn voor normale transacties in pyriet en zwavelzuur tot nader order heeft verlengd. In de buitengewone algemeene ledenvergade ring van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, te Den Haag gehouden, heeft na de jaarrede van den voorzitter, ir. F. H. E. Guljé, dr. K M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handei en Nijverheid, een rede gehouden over „Nederland in oorlogstijd" en ir. S. L. Louwes, leider van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening een rede over „Nederlands voedselvoorziening'. Activa Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc. Idem Eig. Portef Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgelGopen Totaal Beleen, (incl. Voors.; in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz Muntmat. Zilv Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch. Metaalsaldo (K-B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto 3 pet. Promessen-disconto 3i/2 pet. Beleening van Effecten 3'/2 Pet- Beleening van Goederen en Ceelen 3y2 pet. .Voorschotten in Rèkening-Courant 3y2 pet. plaatst bedragen van resp. $3.500.000.— en 4.900.000.Hoewel de berichten omtrent automobielverkoopen in den kleinhandel zeer gunstig luiden, konden automobielwaarden zich niet aan verkoopdruk Onttrekken, doch het ver lies bleef hier van kleine afmetingen. Lucht vaartwaarden zakten geleidelijk aan in. Dou glas kwam bij het slot ruim 2 punten beneden het hoogste punt van den dag, terwijl dit fonds een verlies leed van 1)4 punt, terwijl Glenn L. Martin bijna 1)J punt in reactie verkeerden. Sporen lagen met kleine verschillen verdeeld in de markt. Norfolk Western waren goed gedisponeerd en l'A dollar hooger als gevolg van de extra-dividenduitkeering van 5, waar door het totaal jaardividend gebracht werd op 15 tegen 10 over 1938. Rubbers, oliewaarden, warenhuisfondsen, public-utilities en chemische waarden waren eveneens verdeeld; van laatst genoemde rubriek plaatsten Allied Chemical zich 1 punt lager. Mijnen, koperwaarden, equip- mentshares, kunstzijde-aandeelen en tabakken waren aan den luien kant. De omzetten bedroe gen in totaal slechts 620.000 shares. 27 Laatst gedane koersen Nov. 28 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C >pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Cues. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5'A Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. ICennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra! North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t - bieden. 25 172 173 173 110 1104 lil 32 32 4 32 4 17 4 174 17| 51 52 52 169 169 4 169 5 82 4 82f 83 4 11 t 12 11 4 314 314 31 4 26 4 26 4 26 4 64 64 64 81 4 82 4 82f 4 5 44 45 69 4 69 70 4 34 4 34 4 34 4 42 4 42 4 42 4 i 84 4 85 85 45 44 5 30| 30 4 30 4 23 4 24 24 4 94 94 10 4 94 23 4 24 23 4 75 4 76 4 76 178 4' 177 4 177 166 4 164 4 164 8 8 8 5 39 4 39 4 39 4 53f 54 534 24 4 24 4 24 4 6 6 6 4 13 13 13 58 4 58 58 4 38| 38 4 39 4 4 5 44 44 39 4 39 J 39 4 6 5 5 14 14 1 4 54 4 54 4 54 5 27 4 27| 28 16 16 16 184 18 i 19 24 4 24| 24| 22 4 22 4 22 5 2104 209 210 22 4 22 4 23 40 4 405 40 5 63 4 63 4 62 f 40 4 40 4 40 54 5 J 55 22 4 23 23 4 81 4 81 4 81 4 13 4 13 4 13 4 12| 12 5 12 4 16 15 4 155 19{ 194 19 4 54 55 5 5 45 4 45 4 45 4 104 10 5 10 4 100 4 100 f 100 5 45 4 45 4 45 4 24 24 24 39 39 4 39~5 67 4 67 4 67f 26 26 5 24 4 1124 1124 1124 39f 39 4 39 5 27 Nov. '39 20 Nov. '39 72.058.387 33.473.092 876.200 1.034.977 2.936.859 2.964.447 75.871.447 37.472.517 1.575.000 1.575.000 1.575.000 1.575.000 178.993.990* 181.436.075* 3.032.958 2.957.950 40.636.228 41.472.266 222.668.177 225.866.292 220.759.255* 224.003.039* 1.908921 1.863.252 222.668.177* 225.866.292* 15.000.000 15.000.000 105.497.605 105.497.605 923.100.412 933.091.264 1.028.598.017 1.038.588.869 11.076.060 11.135.024 1.039.674.078 1.049.723.894 43.874.676 43.874.676 4.580.000 4.580.000 31.610.234 30.514.241 7.629.955 7.629.955 1.442.483.569 1.416.236.577 20.000.000 20.000.000 4.277.243 4.277.243 7.756.940 7.756.940 11.964.453 11.965.703 1.143.477.770 1.131.647.460 28.969 25.489 250.089.699 235.822.790 4.888.492 4.740.949 1.442.483.569 1.416.236.577 60.612.475 60.612.475 482.202.800 502.692.896 59.000.000 20.000.000 16.51 16.55 16.60 5.05 5.05 5.05 9.95 9.95 9.95 22.43 1 22.43 1 22.44 22.73 22.73 22.73 53.09 53.09 53.10 3.92 i 3.91 S 3.93 i 2.22 2.21 i 2.23 j 40.20 40.20 40.20 NEW YORK, 2$ Nov Slotkoersen Nov. 28 27 25 Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 28 Nov. 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Katoen Dec. 9.769.68 70 Mei Jan. 9.719.64Juli Mrt 9.57-59 9.48 Rubber Standaard Dec. 20.1820.37 Jqll Jan. 19.52+-19.72 —Sept. Mrt. 19.19— 119.37 —Oct. Mei 18.45 —18.68 Koffie 9.33 34 9.26-27 8.968.94 18.05 -18.25 17.85+ - 18.00+ 17.85- 18.00- Dec. Mrt. Mel Juli Sept, 3.61- 4.20-- 4.22- 4.24- 4.26-- Suiker Dec. Jan. 1.71 Mrt. 1.82+ 1.83 Mei 1.87+ 1.87+ Tin Loco 54.00 54.00 contract) (Santos) 3.57 Dec. 6.076.06 4.20 Mrt 6.18 6.23 4.22 Mei 6.266.33 4.24 Juli 6.326.37 4 26 Sept. 6.37— 6.43-- Juli 1.92 1.91 1.71+ Sept, 1.95 1.95+ Nov. X 87 i 85 50 i 53 53 i 28 Nov Tarwe Dec Mei Juli Maïs Dec Mel Juli Reuzel Mei 5.70 Dec 5.82 i Termijn 53.00 50.25 CHICAGO, 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Haver Dec. 38 jj - Me) 36 i Juli 32 i Rogge Dec, 53 Mel 54 Juli 54 J 88-87 I 86-86i 83 i 84 50 1 52 f - 53 38 i 36 32 52 54 54 5.75 Jan. 5.87 4+Mrt, 6.27 4 6.42 4 6.35+ 6.47 4 WINNIPEG, 28 Nov. 28 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Tarwe Gent Dec. 72 i 70 i Dec. 43 42 i Mei 77 75 - Mei 46 45 - Juli 78 1 761 Juli 45 451- Rogge Lijnzaad Dec 58 f 56 1 Mei 162 f 161 Mei 61 1 58 J Dec. )S6i 165 Juli 61 58 J Juli 164 i 165 Haver Jee. 331 Mei 34* 331 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda H. V. A. Kon. Boot U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union North. Am. Av. Am. Bemberg Curtlss Wright Interc. Rubber 1/2 250 3/4—251 32 1/4 24 3/8—24 5/8 375 97 49 7/8—50 1/4 62—61 7/8 17 3/4—18 1/8 10 1/4—10 3/16 19 12 11/16 8 1/16 3 9/16—3 1/2 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Interc. Rubber 32 1/2 24 5/8 50 1/4 62 18 10 5/16 3 1/2 In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amtenarenzaken van Donderdag 23 November jj. bepleitten de zes centrale ambtenarenorganisaties ter voorkoming van soortgelijke moeilijkheden als zich tijdens en kort na den wereldoorlog van 19141918 hebben voorgedaan de instelling van een blijvend, officieus contact tusschen haar en de regeering ter regelmatige bestudes- ring van de vraag, óf, en zoo ja op welke wijze en met ingang van welk tijdstip er aanpassing van het loonpeil diende plaats te vinden met het gewijzigde prijspeil en met het gestegen indexcijfer voor de kosten van levensonder houd. De voorzitter deelde mede, dat de regeering de ontwikkeling der deze kwestie beheerscheii- de factoren nauwgezet en onafgebroken in het oog houdt. Naar zijn meening mag verwacht worden dat de regeering indien deze ont wikkeling zulks motiveert tijdig met voor stellen tot eventueele loonsverhooging zal ko men. Het contact tusschen organisaties en re geering wordt op bevredigende wijze gevormd door de centrale commissie. Er bestaat weinig aanleiding dit met een officieus contact te- zake uit te breiden. Na eenig debat besloot de commissie voors hands af te wachten of de regeering binnen kort met concrete voorstellen tot eenige positie verbetering van het rijkspersoneel zal komen. De door de regeering gestelde vraag of de toe passing van het arbeidsovereenkomstenbesluit (waaromtrent de door de regeering in antwoord op hare aanschrijving van 14 Februari 1939 ontvangen gegevens in handen der commissie werden gesteld) een herziening van dit besluit gewenscht doet zijn en zoo ja, in welken zin. werd verwezen naar de sub-commissie. De commissie vereenigde zich met een aantal regeeringsvoorstellen tot incidenteele wijzigin gen en aanvullingen van het bezoldigingsbesluit, Omtrent een regeeringsvoorstel tot wijziging van artikel 20, van hoofdstuk II der bijlage c van het bezoldigingsbesluit, werd, op grond van het bepaalde in het 2e lid van artikel 25 van genoemd besluit, besloten eerst het ge voelen der commissie voor georganiseerd over leg voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs in te winnen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde heeren: H. Olthuis, Den Haag en O. J. G. Kronig, Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde: de heeren A. Tamme, Leiden en R- Suurenbroek, Bussum. Geslaagd voor het doctor-aal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie: de heer K- W. J. Dambrink, Den Haag. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats examen wis- en natuurkunde letter L. mej. M. A. Groot, Den Haag en de heer P. J. Prosé, Den Haag. Geslaagd vbor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter A. de heer G. van der Mey, Lisse. UTRECHT. Geslaagd voor het taalkundig candidiaatsexamen Indologie de heer G. V. Hansen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma ue heer F. J. P. Hantzsch, Amsterdam. s-GRAVENHAGE. Geslaagd de heer G. de Bie, Montfocrt. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. J. A. Ooster- baan, te Bussum. Koersen voor stortingen op 29 November 1939 tegen verplichtingen, luidende in: ReichS- marken 75.60, lires 9.55. Juli 34 Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Rehabilitatie: Door den heer L. P. Demmenie, te Amsterdam- is een verzoekschrift ter bekoming van rehabili tatie ingediend bij de Arrondissements-Recht- bank te Amsterdam, hetwelk gedurende d®n wetteiykem termijn van 2 maanden voor credi teuren ter inzage ligt. Surséance van betaling: Door Pieter Albertus Miedema, eigenaar- exploitant van het Kotel-Pension Restaurant „Princenhof", te Eerwoudte, is bij de Arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden een verzoek schrift tot het bekomen van surséance van b®- taling ingediend. Dd. 23November 1939 voorioopig verleen" met benoeming van mr. R. Pollema, te LeeuwaJ> den tot bewindvoerder. Verhoor: Donderdag. Januari 1940, des n.m. 2 uur, ln het Palel» van Justitie te Leeuwarden. Uitgesproken 27 Nov.: de N.V. Verio's Bouwbedrijf Ma»'" schappij tot Expl. van Onroerende Goederen- gevestigd te Den Haag, kantnorhoudende Voorburg, Paradijsstraat 81. R.c. mr. H. Wageningen. curator mr. A. P. van Manen f Den Haag. C. Verheugd, te Noordwijk, Steentjesduin" straat 27. R.c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen- curator mr. O. Punt, te Noordwijk. n T. W. Maat, Dein Haag, Ged. Burgwal zu- R.c. mr. A. J. Paulus, curator mr. H. N. J- van Meerten, Den Haag. Opgeheven wegens gebr.ek aan actief: 27 Nov.: Th. Wilczek. Amsterdam. J. C. Veraar, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: q J. Alferink, Noordbarge. Geëindigd door verbindend worden der eenige uiteeiingslO® Ultk. 3.96 pet. aan concurrente crediteuren 100 pet. aan preferente crediteuren. 21 Nov. P. Schneider, Rotterdam. Idem. 1,1 keering 7 pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2