De Provincie en evacuatie Heemstede gaat gas van Haarlem gebruiken Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j 1 Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen p 8-7 werd 7-8 DE VERDWIJNING VAN JOHANNA DE NIGTERE AANSLAG TE TILBURG OPGEHELDERD FRANSCHE SYMPATHIE VOOR DE FINNEN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 m PROVINCIALE STATEN Als gemeenten een be lang niet kunnen Werkverschaffing, streekplannen en volksgezondheid De leider der R.K. fractie Land- en Tuinbouw SINT NICOLAAS IN HET KLEVERPARK FAILLISSEMENTEN Weldadigheid naar Vermogen" Gevonden dieren en voorwerpen BRIDGE R.K.B.C. „Haarlem" HOCKEY PROEFWEDSTRIJDEN VAN DEN HOCKEYBOND Gasvoorziening Twee jongemannen, die dreigbrief schreven, gearresteerd Britsche vliegtuigen boven Duitschland TWEEDE KAMER-AGENDA (Gedeeltelijk gecorrigeerd) „Berlijn als het ware overgeleverd aan Moskou Rantsoen van bacon en boter in Engeland Weer vreemde vliegers boven België Bullitt bij Daladier NUNTIUS KEERT NAAR BRATISLAVA TERUG H amer stukken iiiiiiiiiiitiiiiimniniiiiiituniiuiiiiniiwiiinininiimimoiniimHiniiiiuniiiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiiffliiiwii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiKiiHiiiiiiiHimimtmMHHHniii STAD In de Dinsdag voortgezette vergadering Van de Provinciale Staten van Noordholland werd de behandeling der begrooting voortgezet. De heer KEULEMANS (A.R.) besloot zyn betoog met de vraag of het niet goed zou zijn een Instituut en een Fonds voor Oudheidkun dige Restauraties te stichten. De heer SNEEVLIET (R.S.P.) wenschte in stelling van een Crisisfonds, en meende, dat Ged. Staten tekort schieten in hun antwoord, dat zulks niet noodig is. Op het gebied van de werkloosheidsbelasting is niet voldoende ge daan, volgens spr. Het cijfer van het doorsnee- loon van den tewerkgestelde is niet gegeven en toch blijft spr op openbaarmaking aandringen, ondanks de Ontginningsmaatschappij. De heer SEEGERS (C.P.) besprak het voor stel der communisten ben aanzien der Ioontoe- slagen. De heer KOOIMAN (V.D.) noemde de belas tingverlaging van het vorige jaar goed; nu kan echter niet verder gegaan worden. Spr. belichtte een nieuwe taak, die even tueel voor de provincie is weggelegd. Groote bevolkingsgroepen uit andere gewesten zul len misschien moeten evacueercn. Vele vraagstukken, o.a. die van de volksgezond heid zullen dan de aandacht vragen. Hebben Ged. Staten daar al eens over nagedacht? Is er al eenige voorzorgsmaatregel genomen'' Spr. gaf verder als zijn meering te kennen, dat er niet teveel bevroren kapitaal moet ont staan. dat er dus niet teveel fondsen in het leven worden geroepen. Er moeten inderdaad reserves voor eventueelen volksnood gemaakt worden, maar een crisisfonds is niet noodig De belastingbetaler kan inderdaad klagen air zijn geld ongebruikt blijft liggen. Als er reser ves voor plannen zijn. moet er wat gebeuren, al kent spr. de vele administratieve istanties die in dergelijke gevallen moeten worden ingescha keld. Als de gemeenten bepaalde zorgen niet voldoende meer kunnen waarnemen, waar om zou de provincie dan. terwijl zij zijde lings kan helpen, de taak niet Overnemen? Spr noemdê b.v. het geneeskundig school toezicht. Spr. drong aan op voortgang van de plannen ten aanzien van de proefpolders in Geestmer- smbacht. De heer VLEKKE (N S B.) verzette zich te gen de opvatting als zouden N.S.B. en Com munisten gelijk zijn, Spr. hekelde verder de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten. Terwijl er vrije verkiezingen moesten Zijn, wist men al weken tevoren te zeggen, dat de samenstelling ongewijzigd zou blijven. In strijd met de Grondwet hebben 65 van de T7 Staten het college samengesteld, riep spr. uit Het gaat niet om de personen-gedeputeerden, want er zijn er zeffs, die spr. graag in de nat soc. beweging zou verwelkomen. De heer Bomans (zeer verschrikt) ik toch niet! (groote vreugde). De heer Vlekke vertelde verder niets over de begrooting. maar belichtte de „democratie, waarvan de onwaarachtigheid afdruipt". De heer HEILKER (R.K.) weerlegde de op merking, dat de verkiezing van Ged. Staten een ..staatsrechterlijk monstruur" zou zijn. D" N.S.B. is weggeloopen toen er geheim gestemd werd, ze heeft dus zelf niet aan de verkiezing willen deelnemen. Trouwens, de staatkundige overtuiging van de N.S.B. maakt ieder overleg totaal onmogelijk. OOk spr. achtte het moment voor nieuwe be lastingverlaging niet gekomen. De nieuwe om standigheden kunnen vele onvoorziene uitgaven met zich meebrengen. Stabiliteit in het finan cieel beleid is bovendien toe te juichen. Spr.'s fractie gaat dan ook volkomen accoord met het financieel beheer van het gewest. Het verheugt spr.. dat er 1 millioen in het wegenfonds is gestort. Dat houdt in nieuwe werkgelegenheid en daarom is te hopen, dat er snelheid met de uitvoering der plannen be tracht wordt. Spr. meent, dat in volstrebten zin de loonen in de werkverschaffing te laag zijn. De werklieden ontvangen van 9. tot 16.dat is te weinig voor een gezin, er blfift zelfs niet eens voldoende over voor gcede voeding. Maar de font zit niet in Haarlem, maar in Den Haag. De nieuwe minister van Sociale Zaken kent de nooden en misschien komt er nu verbetering. De heer BEUSEMAKER: En de vorige minis ter heette die niet Romme? De heer HEILKER belichtte het vruchtdra gende werk van den oud-minister, die nbg méér had willen doen dan hij al gedaan heeft. De motie van de communisten (20 pet. toeslag op de loonen) heeft geen waarde. Het getal 20 is willekeurig. Waarom is niet 100 gevraagd? Een motie, waarin Ged. Staten worden ver zocht bij de Regeering aan te dringen op ver betering der werkverschaffingsloonen, zou wél op den steun van spr.'s fractie kunnen rekenen. Intrekken van de 10 pet. korting op de sub sidies zou ook door spr. gewaardeerd worden Spr. sprak de hoop uit. dat in het komende jaar niet teveel bevelen uit Den Haag de vrij heid van de provincie zullen belemmeren. De heer Heilker wees er verder op. dat met den heer Kooiman een zeer bekwaam lid uit Ged. Staten is getreden en gaf den vollen steun der fractie aan het nieuwe college. De heer LUDEN (C.H.) begreep niet, dat de commissie, die is benoemd voor den Geestmer- ambacht. automatisch is opgeheven door de periodieke aftreding van de Statenleden. Staatsrechterlijk zou zij zeker nog kunnen be staan. De heer RUSTIGE (C.H.) drong aan op ver laging van de kosten der krankzinnigenver pleging. Men moet elkanders lasten in dezen tjjd dragen. De heer MEIJER (SU.) meende, dat de kwestie van loon. en salarisverhooging via de bonden en het georganiseerd overleg moet komen. Provinciale Staten moeten het initia tief niet nemen. De heer WOLKERS (C.D.U.) vroeg een rui mer gebruik van de toegestane credieten voor de werkloosheid bestrijding Spr. juichte het toe, dat Ged. Staten iets willen doen om voed- selvernietiging te voorkomen. Het subsidie aan het Concertgebouw dient niet te wörden ver leend, daar het orkest een monopolie-contract met één omroepvereeniging heeft afgesloten. De heer v. d. VALL (S.D.) besprak de kwestie der proefpolders in den Geestmerambacht. De zaak moet doorgezet worden. Nadere inlichtin gen zijn noodig. De heer GROEN (R.K.) was eerst verbaasd over de mededeeling, dat de 500.000.uit het ontginningsfonds nog niet gebruikt worden. Later bleek echter, dat men met den Minister geen Overeenstemming kon krijgen. Laten Ged. Staten krachtig blijven aandringen op een spoedige beslissing. Het voorstel ten aanzien van het Proefstation voor de Fruitteelt te Hoofddorp juichte spr. van harte toe. In het Geestmerambacht moeten proeven zoowel in den West- als in den Oostpolder ge nomen worden. De grondeigenaren verzetten zich niet tegen het plan. maar achtten de geboden prijzen te laag. Waarop berustten de principieele bezwaren van de eigenaars, die Ged. Staten zien? Houdt het college vast aan het groote plan van 2400 H.A.? Blijven Ged. Staten naast de werkverschaffing ook aan de verbetering van de bedrijfstoestanden in de pol ders denken? Op deze vragen wenschte spr. een concreet antwoord. De heer SAJET (S.D.) pleitte voor meer sa menwerking tusschen de geneeskundige dien sten. Men kan eerst districtsgewijze werken, ter voorbereiding van een provincialen genees kundigen dienst. De heer SAAL (N.S.B.) stelde vast, dat Ged. Staten niets van den land- en tuinbouw en de beteekenis daarvan voor de bevolking, afweten. Spr, vroeg een hoogere subsidie voor de paar denfokkerij. omdat het trekpaard van het hoOg- ste belang is. De heer DE KORT (R.K.) besprak de streek plannen en wees op het belang speciaal voor de provincie Noordholland. Het is eigenaardig, dat Gelderland in deze kwestie zooveel verder is Waar gemeenten zijn. die er iets voor voelen, moet de provincie stimuleerend optreden. Ir. 't Gooi meent een Belangencommissie de zaak te kunnen regelen, maar een streekplan is toch beter. Niet Ged. Staten, maar een college van deskundigen moet de leiding hebben. Tenslotte drong ook deze spreker aan Op hei trekken naar de bestuursmacht van de provin cie van belangen, die een gemeente door onvol doende middelen niet voldoende kan behartigen. De heer BORST (C.P.) verdedigde een motie eer communisten, waarin wordt gevraagd: de betaling van de verschuldigde rente der tuin dervoorschotten en akkerbouwvoorschotten, verleend in 1931, ten laste van de provincie af te wikkelen. De heer K. DE VRIES (V.D.) zou gaarne herstel der subsidies zien. zeker voor de Open bare Leeszalen. De heer DE ROOS (S.D.) meende, dat het geneeskundig schooltoezicht samenhangt met een betere financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Provinciale zorg zou teveel moei lijkheden brengen. De heer HOOGLAND (S.D.) pleitte voor sub sidie aan Pro Juventute. De heer BEUZEMAKER (C.P.) deelde mede, dat hij in zijn fractie zal bespreken de vraag of het percentage uit de motie voor loonsver- hooging kan worden weggelaten om den heer Heilker als voorstemmer te krijgen. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen half tien. St. Nicolaas heeft aan de winkeliers van het Kleverparkkwartier medegedeeld, dat hij daar vandaag tusschen twee en zes uur inkoopen zal komen doen. Door de Arrondissemen.ts-Rechtbank te Haar lem werden gisteren de volgende faillissemen ten uitgesproken: G. J. S. van Wijk, handelende en gehandeld hebbende onder den firmanaam „G. J. S. van Wijk en Co.", vroeger wonende te Duivendrecht, thans te Heemstede, Laan van Rozenburg no .9, grossier in carbolineum en teerproducten. Cu rator Mr. J. G. Escher te Haarlem. Anton Knol, fabrikant van lampekappen, thans in militairen dienst, wonende te Haarlem, Lange Wijngaardstraat 31 r. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. H. Th. Pennings, bloembollenhandelaar, wo nende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlem mermeer, IJweg no. 1451. Curator Mr. J. H. van Wijk te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van G. van der Kolk, arbei der, wonende te Velsen, Rijksstraatweg L 25. Curator Mr. W. Veniet te Heemstede. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van V. J. Brassins, dans- en schermleerar, wonende te Haarlem. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heem stede. Wintertijd brengt voor velen kou en ellende, Die om geld of om kleeren zich dan tot ons wenden. Zendt ons dus kleeding of klinkende munt, Zooveel ge van beide maar missen kunt. Telefoon 12255. Sophiastraat 2 d. Postgiro 212793. Zilveren armband, Kunis, Corn, v Noorden straat 7. Bril in étui, Holderman, Rozenprieel- straat 25. Motorbril, Teutscher, Gen. Botha- straat 36. Etui m. penhouder, De Leeuw, Kool- steeg 6 zwart. Gewicht, Brands, Brouwersstraat 144. Damesarmb. horloge, Hendriks, Celebes- straat 28. Damesarmb. horloge: Wester, Wester houtstraat 1. Zwart hondje, Wubba. Witte Hee renstraat 39. 1 paar Handschoenen, Strenger, Camphuysstraat 16. Autoportierknop m. slot, v. d. Stelt, Oranjeboomstraat 93. Dameslaars, Bu reau van Politie, Smedestraat, 3 bloemen mandjes, Grit, Wilgenstraat 46, Alpinomuts, Koster, Kolkstraat 11 zwart. Portemonnaie m. i. Bouwer, Zijlstraat 20. Rijwielplaatje in étui, Nauta, Bakenessergracht 63. Actetasch m. boe ken en schriften, Loerakker, Casteleynstraat 21. Zeep, Groenendaal, Leidschevaart 124. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. De eerste bridge-drive in het nieuwe seizoen, georganiseerd door bovenvermelde club, is we derom een buitengewoon succes geweest. Onder de uitstekende leiding van den heer B. Hommes begonnen 59 koppels elkaar te be kampen. Er werd in 6 lijnen van 5 tafels ge speeld. De eerste en tweede aankomende per lijn wer den als prijswinnaars gequalificeerd en konden na afloop een keus maken uit een keurige col lectie prijzen. De winnaars waren: 1ste prijs witte lijn: da mes UniHoclweg; blauwe lijn hr. Lamour mevr. Spruyt; roode lijn gebr. Muringer; grijze lijn hr. BerleeNijmsn; gele lijn hr van Midden Drkker; groene lijn hr. en mevr. van Groe ningen. 2e prijs: witte lijn hr. de KadtBoeree; blau we lijn hr. MarchandV'erkroost; roode lijn dames Wafelaarvan Gooi; grijze lijn mej. Smorenburghr. Smits; gele lijn gebr. Gou weleeuw; groene lijn hr. NelisDonders. De westelijke ploegen, welke aanstaanden Zondag te Bloemendaal op de velden van B.M. H.C. tegen elkaar uitkomen, zullen als volgt zijn samengesteld: Afdeeling GooiAmsterdam. Elftal a: doel: j. ter Haar (Hilversum); ach ter: de Waal (Amsterdam) en Mendes de Leon (Hilversum); midden: Weening (Laren), de Looper (Hilversum) en Bodenhausen (Baarn) vüor: Van der Hagen (Hilversum), Roodenburgh (Amsterdam), Loggere (Laren). Ter Haar (Hil versum) en Hagemeyer (Union). Elftal b: doei; Van Kooten (Be Fair); achter: B. Stokmans (Gooi) en Leeuwenberg (Baarn); midden: Kakebeeke (Stichtsche)Keip (Gooi' en Van Eeghen (Laren); voor: Moret, Moiré de Chateleux, J. Stokmans. Caviet (allen Gooi) en Steinz (Baarn). Afdeeling Den HaagRotterdam. Elftal a: doel; Haitink (H.H.IJ.C.); achter: Postma (Delftsche Stud.) en Oving (H.D.M.); midden: Bosscha.rt (Delftsche Stud.). Loussade (H.O.C.) en Ankerman (H.D.M.); voor: Gun ning (B.M.H.C.), van der Graaff (Delftsche Stud.), De Roos (B.M.H.C.), Van der DoÜ 1 H.D.M.) en Esser (TogO). Elftal b: doel; Gouda (H.D.M.)achter: Ver doet (Victoria) en Wibbens (Togo); midden: Van Rossum (H.H.IJ.C.), Van Weel (H.O.C.) en De Wit (B.M.H.c.); voor: Prins (TOgo), Bos (S.O.S.), de Gruyter (Leiden), Schmeink (B.M. H.C.) en Henry (Victoria). Om kwart voor één begint de wedstrijd van de b-elftallen en om kwart over twee neemt de ontmoeting van de a-elftallen een aanvang. •nniiMiiiiitmnniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimimiinminimiimRimniiiMi od beproeft het two mat dien Hl) het meest bemint aiMiimiimitiiiiiimiminiiMuiiiiitmiiiiiifiMitmminmnmiuniw Gisterenavond vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W, van Doorn Bij de ingekomen stukken was een verzoek schrift van vrouwen van ondersteunde werk- loozen, waarin een juiste rouleering Wordt ge vraagd bij de tewerkstelling in de zoogenaam de vier-weeksche. B. en W. adviseeren dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar de aan wijzing voor de tewerkstelling op de juiste wijze naar een vasten maatstaf geschiedt, om onbil lijkheden te voorkomen. De heer RIJKES (Lib.) wilde dit schrijven, indien het op waarheid berust, zien afgedaan in de commissie; is het niet waar, laat de wet houder dan zeegen, waarom het niet waar is. Ook de heeren DISSELKOEN (S.D.), v. d. LINDEN (R.K.) en v. d. ERF (R.K.) wilden den brief gaarne behandeld zien in de com missie voor werkloozenzorg. Ter afdoening werd in handen van B. en W. gesteld een adres van de Vereeniging ter be strijding der Tuberculose, waarbij zij verzoekt een subsidie voor het jaar 1940 en ter voorzie ning in gebrek aan kasgeld. Door den generaal-opperbevelhebber van land- en zeemacht was het ontwerp toegezon den aan den Raad van een verordening, be treffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden. Het aanleggen van een register van iederen mannelijken ingezetene tusschen 18- en 59-ja- rigen leeftijd, achten B. en W„ gezien het feit, dat men de beschikking heeft over de persoons kaarten, niet noodzakelijk. De heer DISSELKOEN wilde de leeftijdsgrens op 49 jaar stellen, evenals de heer v. d. LIN DEN. die bovendien verzocht geen geestelijken verplegers e. d. eventueel op te roepen. Door andere sprekers werd de betalingskwes tie aangeroerd. De VOORZITTER deelde mede, dat religieu zen en verpleegsters zeker niet door hem zullen worden opgeroepen. Zij zullen zich in die om standigheden op andere wijze ten dienste der gemeenschap stellen. Ook zal niet iemand wor den opgeroepen, die niet in staat is te werken De heer Disselkoen behoeft zich daarover niet bezorgd te maken. B. en W. stellen voor, in verband mét het besluit van Gedeputeerde Staten welk col lege goedkeuring heeft onthouden .aan het raadsbesluit van 19 October, tot wijziging van de gemeente-begrooting in Z3ke de beschikbaar stelling van een crediet voor vernieuwingen aan de gasfabriek alsnog over te gaan tot vaststelling van het ontwerpbesluit tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeen te Haarlem, in zake de levering van gas; en in verband daarmede in te trekken de raads besluiten, die een vernieuwing van de gasfa briek mogelijk maken. De heer DE TELLO (S. D.) was van meening, dat Gedeputeerde Staten by de motiveering van hun besluit hun bevoegdheden hebben over schreden, n.l. waar zij schreven, dat, »de con centratie van gasproductie, gezien de voordee- len daaraan verbonden, zooveel mogelijk be vorderd dient te worden." Verleden jaar is een crediet van 29.000 nog door het college van Ged. Staten goedgekeurd. Spr. kwam tot de conclusie, dat Ged. Staten ten onrechte hun goedkeuring hebben onthou den aan het raadsbesluit tot wijziging van de gemeente-begrooting in zake de beschikbaar stelling van een crediet voor vernieuwingen aan de gasfabriek. Spr. was bovendien van meening, dat, indien de aanbieding van Haarlem slechts tot verleden week Woensdag gehandhaafd bleef, zooals de wethouder zeide, er heelemaal geen grond meer is voor Ged. Staten tot afkeuring van het (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Nog steeds houden politie en recherche zich bezig met de verdwijning van het 18-jange meisje De Nigtere te Amsterdam. Zondag leek het alsof men een lichtpunt in deze duistere kwestie zag. Tot nog toe heeft deze nieuwe verwikkeling echter slechts geleid tot de aan houding van twee jongelui, waarvan nog geens zins vaststaat, dat zij niet de verdwijning iets te. maken hebben. Zondagavond ontving namelijk de vader van het verdwenen meisje, de heer De Nigtere, een dreigbrief, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn dochter zich nog in leven bevond en het goed maakte, behoudens dat zij een arm had gebroken bij een poging tot ontvluchting. Hij kon zijn dochter in levenden lijve Woens dagavond weer voor haar woning verwachten, indien hij in een der dagbladen van Maandag avond een advertentie zou plaatsen onder het motto „Artisico" en Dinsdagochtend om elf uur in de kiosk op het Leidscheplcin een brief zou deponeeren met een bedrag van f 1000 erin. Vanzelfsprekend bevatte de brief, dien de heer De Nigtere ontving,de noodige dreigementen om de politie niet in de zaak te mengen. Begrijpelijkerwijs stelde de verontruste vader echter terstond de politie van de ontvangst van dezen brief in kennis en in overleg met de politie verscheen in een der dagbladen van Maandagavond een advertentie „Artisico, ac coord." Dinsdagmorgen voor elf uur deponeerde de vader van het meisje De Nigtere bij de kiosk Leidscheplein een brief, waarin hij ver klaarde, te hopen zoo spoedig mogelijk zijn dochter in levenden lijve terug te zien. Te kwart voor een Dinsdagmiddag werd de brief afgehaald door een achttienjarigen jongeman, die terstond gearresteerd werd. Hij verklaarde te hebben gehandeld in op dracht van een vriend, een 20-jarigen win kelbediende, die korten tijd later eveneens gearresteerd kon worden. Na een langdurig verhoor bekende deze laatste den brief te hebben geschreven. Hij ver klaarde echter niets met de ontvoering van het meisje uitstaande te hebben en er ook niets van af te weten. De berichten over de ver dwijning van Johanna de Nigtere en van de belooning, die de vader had uitgeloofd, hadden hem op het denkbeeld gebracht, dat hij op deze wijze duizend gulden zou kunnen verdienen. Beide jongelui zijn opgesloten in bet bureau Marnixstraat en hun verklaringen worden nader onderzocht. De politie te Tilburg heeft klaarheid gebracht in een moordaanslag, welke in den nacht van 19 op 20 November j.l. op den bioscoop-directeur, den heer H. van der W., te Tilburg is gepleegd. De heer Van der W. werd dien nacht in zyn woning door een aanvankelijk onbekend geble ven man opgewacht, die hem met een zwaar stuk ijzer tegen den grond sloeg en zoodanig verwondde, dat de heer Van der W. naar het St. Elisabethsziekenhuis moest worden overge bracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het spoor van den dader leidde in de rich ting van een relatie van de vrouw van het slachtoffer. Deze relatie bleek te zijn een 26- jarige militaire ziekenverpleger J. K. Deze werd aan een scherp verhoor onderworpen en legde ten slotte een volledige bekentenis af. De oor zaak van den overval moet in minnenijd wor den gezocht. De ziekenverpleger was op den avond van 19 November per motorfiets uit Baambrugge ver trokken. In Tilburg aangekomen was hij door de vrouw binnengelaten en toen de heer Van der W. thuiskwam, wachtte K. hem op en sloeg hem met een ijzeren staaf tegen den grond. Hij is daarna over een plat dak gevlucht en on middellijk met zijn motor naar Baambrugge teruggekeerd. K. is thans gearresteerd en zal aan den audi teur-militair te 's-Hertogenbcsch worden over gegeven. Ook de vrouw van het slachtoffer is in verzekerde bewaring gesteld. LONDEN, 28 Nov. (Reuter)Het ministerie van Luchtvaart maakt bekend, dat vliegtuigen der Koninkiyke Luchtstrijdkrachten gisteravond een succesrijke vlucht boven Noord West Duitsch land hebben gemaakt. In verband met de huidigen stand der werk zaamheden der Tweede Kamer zal er deze week nog geen avondvergadering worden gehouden. Hoofdstuk Vllb (Dep. van Financiën) der Rijksbegrooting voor 1940 i£ aan de agenda toe gevoegd. raadsbesluit, daar er dan immers geen con tract meer tegenover staat. Spr. achtte deze zaak van groot belang voor de toekomst van zelfstandige gemeenten. Tenslotte gaf spr. in overweging om van het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan. De Kroon zal na 3 maanden uitspraak doen. De heer VOORS (A.-R.) overwoog, dat in de beide vorige vergaderingen door den wethouder mededeeling is gedaan dat de productie in den winter van 1940-41 niet is verzekerd; de raad is verantwoordelijk voor de gasvoorziening. Een crediet krijgen we niet; te meer daarom dat het oogenblik gekomen is om zonder hoofdelijke stemming tot de overeenkomst met Haarlem over te gaan. Spr. diende een desbetreffende motie in. De heer v. d. ERF vond de houding van Ged. Staten onbegrijpelijk. Zij zullen aan Haarlem eventueel toestaan, wat zij aan Heemstede wei geren. Spr. wilde de antwoorden afwachten op de opmerkingen van den heer De Tello. Wie a zegt, moet ook b weten te zeggen, vond de heer DISSELKCEN. Ik meen dan ook, dat men in beroep moet gaan by de Kroon. Aan het adres van B. en W., zeide spr., dat de hou ding van het college hem wonderiyk voorkwam Het schreef in een brief aan Ged. Staten, dat „de meerderheid van den raad 't niet eens was met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met Haarlem. Sedert wanneer hebben B. en W. te rapporteeren waar toe de raad niet besluit? Oogenblikkelijk voordeel is er niet bij het aan gaan van een overeenkomst met Haarlem. Toch zeggen Ged. Staten dat. By beroep bij de Kroon hebben wij zeker 99 procent kans, dat ons be sluit goedgekeurd zal worden. De heer RIJKES (lib.)Twee dagen na den laatsten raad was het advies van Ged. Staten er al. Zij heboen het zelfs niet noodig gevonden een zelfstandig objectief onderzoek in te stellen. Het was in de gegeven omstandigheden plicht van Ged. Staten geweest een commissie te be noemen. Dr. MULDER (Vrijz.) zeide, dat behalve het nadeel, dat Heemstede by levering aan Haar lem niet zal profiteeren van een kostprijs bene den 8 en nog andere, zijn er nog andere, zoo als in de vergadering te berde is gebracht. Ook het annexatie-spook bracht spr op het tapijt. Om de slappe motiveering achtte dr. Mulder het optreden van Ged. Staten ook nu nog be- leedigend, Spr. vroeg zich af of verdieping in het con tract thans niet op zijn plaats is; het dient dan geredigeerd te worden naar Heemstede's stand punt. De heer KAMERBEEK (r.k.) achtte dat de twee clausules bij 't besluit van Gedeputeerden, de financieele kant en de concentratie van gas bedrijven, de rechten van een zelfstandige ge meente raken. Het was voor spr. om princi- pieele redenen van belang hoe de Kroon straks over deze kwestie zal oordeelen. Mr. BAKHUIJZEN v. d. BRINK (lib.) waar schuwde tegen verwachtingen, die na de woor den van den heer de Tello zouden kunnen rijzen. Het beroep op de jurisprudentie achtte hy niet juist. Een beroep bij de Kroon behoeft geen verloren zaak te zijn, maar het zal 9 maanden of langer duren voor een uitspraak gedaan wordt. Hoe stelt men zich voor, dat het ge meentebestuur van Heemstede gedurende dien tijd zal handelen? Mr. STOMPS (lib.) wees ook nadrukkelyk op het feit, dat een beroep by de Kroon veel tijd zal vergen. Mr. VAN MEYENFELDT (a.r.) had bij de op merkingen van sprekers gemist een uiteenzet ting hoe men denkt te handelen ten aanzien van de gasvoorziening gedurende de maanden, dat de Kroon het raadsbesluit onderzoekt. De heer VAN LENT (r.k.) vroeg B. en W. hoe lang, gezien het verschil van meening dat daarover bestaat, een beroep by de Kroon duurt. Wethouder VAN UNEN (lib.) zeide, in ant woord op deze vraag, dat de meest optimistische beschouwing is, dat het besluit van de Kroon na 8 maanden valt. Haarlem heeft zijn aanbod nog gehandhaafd. Men kan daar dus nog toe besluiten. Wanneer de raad vandaag niet besluit tot het gasleveringscontract met Haarlem, dan ben ik van nu af tot het besluit van de Kroon machte loos. Met de kans, dat ik in 1940 zoo vastloop als een muur. Het contract is overigens tot stand gekomen in overeenstemming met beide partijen. Hoe de schuld ook ligt, de raad neemt de verantwoor delijkheid voor de gaslevering aan de Heem- steedsche bevolking op zich. Men bedenke dat. De VOORZITTER zeide, dat Ged. Staten van verschillende zijden zijn aangevallen, maar ook zyn eenige pijlen afgeschoten op 't college van B. en W. zelf. Den brief van B. en W. aan Ged. Staten na de eerste beslissing door den raad vindt de heer Disselkoen „wonderlijk". Hij ziet daarin een zekere aanwijzing hoe B. en W. te genover de zaak stonden. Van suggestie door B. en W. blijkt uit dezen brief wel allerminst. De brief werd in zijn geheel voorgelezen. De heer DE TELLO en 4 andere leden stelden voor in beroep te gaan bij de kroon. De heer RIJKES (Lib.) stelde voor een com missie van drie gasdeskundigen te benoemen, die op korten termyn rapport zal uitbrengen in deze kwestie, gezien de moeilijke positie voor het gasbedrijf bij beroep by de kroon. Aan de uitspraak van deze commissie zal men zich dan dienen te onderwerpen, ook als zij uit maakt, dat het beter is tot een contract met Haarlem te besluiten. De heer VAN UNEN (Lib.): En als de com missie dan besluit tot verkoop van de eigen gasfabriek, zijn we nog even ver. Wethouder VAN UNEN zag geen enkel prac- tisch gevolg van de uitspraak dezer commissie. De heer VAN LENT (R.K.) zeide, dat hij bii de veranderde omstandigheden zijn stem, zii het con amore, niet meer tegen het voor stel van B. en W. zal uitbrengen. Hoe staat immers de zaak? Indien de kroon het raadsbesluit tot vernieuwing van de gas fabriek niet zou goedkeuren, staan wij niet meer als gelijkberechtigden tegenover Haar lem; indien het wel goedgekeurd wordt is er nog de mogelyke stijging der materiaal- prijzen. En bovendien heeft de gasfabriek op korten termijn vernieuwing noodig! Het voorstel om in beroep te gaan van het besluit van Ged. Sta ten, dat hierna in stemming kwam, werd verworpen met 7 stemmen voor en 8 stemmen tegen. De heer Van Lent schaarde zich bij de te genstemmers. Het voorstel van B. en W. om alsnog tot een overeenkomst met Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. 28 November; Het spreekt vanzelf, dat in het Finsch- Russische geschil de sympathieën van pers en politieke kringen te Parys, zonder het geringste voorbehoud, uitgaan naar de Finnen. Het grensincident, waarmede de Sovjet-re geering thans weer de Finsche regeering lastig is komen vallen, heet hier verdacht en naar allen schijn door Moskou in het leven geroepen Omdat het er behoefte aan heeft de kleine lan den aan zijn belangen dienstbaar te maken, een methode welke het nauwkeurig van het Duit- sche Ry'k heeft afgekeken. Sovjet-Rusland han delt ten aanzien van Finland niet anders dan Duitschland deed ten aanzien van Polen, toen ook deze staat aan de hun gestelde eischsn weerstand bood. Indien goede wil aan beide kanten aanwezig was, zou het grensincident zooais het bekend is uit de Russische nota en de Finsche antwoordnota, gemakkelijk geregeld kunnen worden, bijvoorbeeld door de conclusie te aanvaarden van de gemengde commissie van onderzoek. Moskou verlangt echter zeker niet een dergelijke procedure te vblgen. Afgaande op de verklaring der Firfcche re geering is men hier van oordeel, dat men tot de gevolgtrekking zou kunnen komen dat de Russen zelf, hetzij door een noodlottige vergis sing, hetzij met Opzet, de betwiste schoten heb ben gelost. Men heeft nog altyd te doen met dezelfde tactiek, die er op uit is complicaties te scheppen, waaraan men een schijn van recht vaardigheid of verontschuldiging hoopt te kunnen ontleenen voor een eventueelen aan val. Natuurlijk maakt die tactiek Op niemand eenigen indruk meer. Voor wat de houding van de Finsche re geering' betreft, is men hier van oordeel dat deze, door de sommatie van Moskou niet zonder meer af te wijzen tot de uiterste grens van de verzoeningsgezindheid is gegaan. Terugtrekking van de Finsche troepen tot op 25 kilometer van- de grens beteekent immers, dat het Finsche leger zijn voornaamste verdedigingslinie ont ruimt en straks het land openlegt voor een inval. Dat de Russische troepen zich van hun kant eveneens tot op 25 kilometer zouden te rugtrekken is dus zeker niet te veel gevraagd- In de houding welke het Derde Rijk tegen over het geschil aanneemt en welke practisch op een partijname voor Moskou zou neerkomen, ziet men hier slechts een bevestiging te meer van de overtuiging dat Berlijn als het ware overgeleverd is aan Moskou. LONDEN, 28 Nov. (Reuter). Officieel wordt gemeld dat het rantsoaneeringsplan voor cacon en boter op 8 Januari zal worden ingevoerd BRUSSEL, 28 Nov. (Belga). In den loop van den morgen hebben op groote hoogte vreemde vliegtuigen boven Belgisch grondgebied gevlogen. Belgische jachtvliegtuigen zijn opgestegen en het afweergeschut opende het vuur te Brussel, Mechelen, Gent, Brugge en Ostende. Ook boven Luik zyn Dinsdag buitenlandsche vliegtuigen waargenomen. De luchtdoelartille rie heeft het vuur geopend. Verder is des ochtends boven Herenthals een losgeslagen kabelbalon gezien, welke zich voortbewoog hl de richting van Nederlandsch Limburg. PARIJS, 28 Nov. (Havas). Daladier heeft vanochtend den ambassadeur der Vereenig- de Staten, Bullitt, ontvangen. Verder is vanmiddag op het ministerie van Oorlog onder voorzitterschap van minister president Daladier een vergadering van den ministerraad gehouden. Ten slotte bericht Havas, dat Donder dagochtend de Senaat zijn tweede buiten gewone zitting van 1939 zal houden. De voorzitter, Jeanneney, zal een korte toe spraak houden en daarna zal de vice-voor- zitter Chautemps een mededeeling van de regeering voorlezen. VATICAANSTAD. 28 Nov. (Havas) Ritter, de nutius in Slowakye, die sedert .enkele dagen te Rome verbleef om besprekingen met den Kardinaal-staatssecretaris te voeren, reA hedenavond naar Bratislava terugkeeren. Haarlem te besluiten, werd zonder j hoofdelijke stemming aangenomen. Goedgekeurd werden de voorstellen: vaststel ling vergoeding onderwijs 1938; vaststelling ver goeding byzondere scholen 1938; onderhandsche verpachting van weiland nabij Molenwerfslae.n en Heemsteedsch kanaal; verpachting van wet land aan Vrijheidsdreef. Benoemd werd tot h® van de commissie van toezicht op het laget onderwijs de heer J. P. A. Wiegman. Voorloopt vastgesteld werden de gemeente-rekening en bc- drijfsrekeningen over 1938, het voorstel tot l5* wijziging van de jaarwedderegeling der amb tenaren werd aangenomen. In bespreking kwam het voorstel van B. W. om naar aanleiding van den brief van Staten, een streekplan voor Kennemerland' Zuid vast te stellen, aan het college mede t® deelen, dat de toepassing van de artikelen woningwet, de raden van verschillende meenten een verplichting op te leggen, nog me van toepassing is en dat er bezwaren zijn tege^ de stemmenverhouding der verschillende W meenten, welke bij het plan betrokken zijn. Het voorstel heffing opcenten personeelbeW*^ ting werd aangehouden. Hierna ging" de -raad-m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4