N.V. De Kennemer Bankvereeniging Sint Nicolaas HENSEN D Laatste Nieuws Handschoenen Haarlem en de buitengemeenten Fa. J. T. MATHOT VULPENHOUDERS Haarlem, 29 Nov. STOFZUIGERS DE SAMENWERKING NIET AL TE HARTELIJK VERHUUR VAN SAFE-LOKETTEN IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS MAAS TE VENLO THANS HOOGER DAN IN 1937 G R.HOUTSTR. hoek GR. MARKT Toovert blijde gezichten OVERALL'S STOFJASSEN DAMESJASSEN REGENPIJPEN - OVERHEMDEN SPORTHEMDEN RIJBROEKEN PLUSFOURS FANTASIE BROEKEN COSTUUM BROEKEN DE SPECIAALZAAK U itsl uitend 1 - klas fa brikaaf WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 Houtplein 8 Prov. Staten van Noordholland „Er is nog geen gedeputeerde voor buitenlandsche zaken!" Antwoord van Ged. Staten Mïjnen-belangstelling MET GESCHENKEN VAN GROOTE HOUTSTR. 39 HAARLEM PARFUMERIEËN STAALWAREN SCHEERARTIKELEN ST. NICOLAAS BIJ DEN R.K. VOLKSBOND Societa Dante Alighieri K.J.M.V. St. Augustinus Voor IN WIT EN GEKLEURD VAK KLEED ING MAGAZIJN Paarlaarsteeg No. 1 - Haarlem Gemeenteraad Feestavond voor de militairen T.Y.B.B.Leonidas Kindervoeding Haarlemsche Bach- vereeniging Dirigent: prof. dr. W. Mengelberg. Soliste: Jo Vincent BURGERLIJKE STAND VOOR AGENDA Bioscopen 30 November Bioscopen Stadsschouwburg Zakkenrollend tweetal deed „zaken" per auto ore De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Laatste etmaal meer dan een meter gestegen Door de Groningsche politie ge arresteerd na een berooving DENT- FOWNES-PERRIN Wol - leder, ongevoerd engevoerd rvan 11.95 tot S12.Z2 STAD LUWS Er is een tijd geweest, dat de verstandhouding tusschen de verschillende gemeenten in deze omgeving weinig of niets te wenschen overliet. Dat was in den tijd, dat de heeren Mr. Jordens en Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden burgemees ter van Haarlem waren. Toen onder het bur gemeesterschap van den heer Maarschalk de annexatie aan de orde werd gesteld, kwam er verandering en sedertdien is het wantrouwen niet meer geweken. Het is te begrijpen, dat de kleine gemeenten in de buurt van Haarlem een jaar of veertig geleden in de beste harmonie met haar groote zus samenwerkten, er prijs op stelden van haar instellingen en betere outillage te profiteeren en daarvoor een redelijke vergoeding te geven, maar even verklaarbaar is het, dat zij tegen woordig een gereserveerde houding aannemen. Toén lagen de bebouwde kommen ver uiteen en dacht Haarlem er niet aan een begeerige hand er naar uit te steken, omdat daar geen enkele reden voor was; thans vloeien de be bouwingen der verschillende gemeenten van het Noordzeekanaal af tot aan de grens van Zuid-Holland ineen en ten tijde van de an- hexatie was het keurslijf, waarin Haarlem zat, zóó nauw geworden, dat er geen stukje bouw terrein in de stad meer over was om er nog Woningen, laat staan industrieën op te vesti gen. Die bebouwing van Velsen tot en met Bennebroek wordt nog steeds intenser, eiken dag hebben de gemeentebesturen bij wijze van spreken met elkander te maken en de heer Reinalda, wethouder van Haarlem, heeft al eens de wenschelijkheid bepleit van één groote streekgemeente, waarvan Haarlem het centrum zou vormen. Men moet er zich dus niet over verbazen, dat de kleine gemeenten huiverig zijn voor elke daad, die Haarlem in deze gedachte kan stijven, dat zij met achterdocht elke poging tot toenadering van de zijde van Haarlem be kijken en dat telkens en telkens in de raads vergaderingen het spookbeeld der annexatie oprijst. Intusschen zijn de gemeenschappelijke be langen van Zuid-Kennemerland zóó talrijk en groot geworden, dat overleg moét worden ge pleegd. Gedeputeerde Staten hebben er reeds op gewezen, dat het uit stedebouwkundig en economisch oogpunt gewenscht is, dat de be bouwing in verschillende geiheenten in haar onderling verband wordt bezien en in zoodanige banen geleid, dat een zooveel mogelijk georden de uitbreiding wordt verkregen, oneconomische en stedebouwkundig niet verantwoorde be bouwing wordt voorkomen en onnoodige aan tasting van landschapsschoon Wordt tegenge gaan. Juist in onze aan natuurschoon zoo rijke omgeving zou het te betreuren zijn als her en der fabrieken zouden verrijzen, als onze fraai ste buitenplaatsen tot bouwterrein zouden wor den verkaveld, als onze duinen niet als een natuurmonument in stand werden gehoüden. En ook uit gemeentelijk huishoudkundig oogpunt is overleg tusschen de gemeentebesturen ge wenscht. Het zou dwaasheid zijn als elk ge meentebestuur een eigen waterleiding ging bouwen of een eigen gasfabriek, een eigen elec- triciteitsfabriek. Ook op ander gebied is samen- Werking mogelijk en voordeelig. Wij denken aan brandweer, luchtbescherming, politietoe zicht en recherche, keuringsdienst van waren, onderwijs, armenzorg, werkloosheidsbestrijding, enz. Wij gelooven niet, dat men in Den Haag Veel voelt voor 'een samenvoeging van gemeen ten, zooals door den heer Reinalda is bepleit, maar Wel heeft Z. Exc. minister Kan, bij de behandeling van het wetsontwerp tot uitbrei ding van de grenzen van Haarlem, in 1927 reeds de samenwerking tusschen de gemeente besturen op den voorgrond gebracht als een middel om nieuwe grenswijziging overbodig te maken. Een later goedgekeurde wet heeft zelfs gelegenheid gegeven die samenwerking op een wettelijke basis op te bouwen. Het is wel merkwaardig, dat er van die samenwerking in onze omgeving zoo weinig terecht is gekomen. Wij willen het wijten aan het oude annexatie-zeer, dat nog steeds niet genezen is. Thans hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Bennebroek, Haarlemmerliede en Velsen ge schreven het wenschelijk te achten, dat voor het deze gemeenten omvattend gebied een streekplan tot stand komt. Zij leggen dit op, omdat gebleken is, naar zij zeggen, dat vrijwil lig daartoe niet zal Worden overgegaan. Het is heel jammer, dat dit niet mogelijk is gebleken, vooral, omdat het motief, dat er voor opgegeven wordt, naar onze meening, niet zoo heel sterk is. Van de wenschelijkheid van een streekplan immers waren alle gemeente besturen wel overtuigd, doch de overeenstem ming stuitte af op de stemmenverhouding in de vergaderingen. Men wenschte Haarlem bij het nemen van beslissingen geen grooteren invloed te geven dan den anderen gemeenten. Gedeputeerde Staten hadden gemeend, dat, waar Haarlem het meeste moet bijdragen in de kosten van het streekplan, het ook naar eenzelfde verhouding invloed bij eventueele stemming over voorstellen moest kunnen uit oefenen. Met name Bloemendaal en Heemstede stonden er echter op, dat elke gemeente, dus ook Haarlem, slechts één stem zou uitbrengen. Men zou hiertegenover kunnen opmerken, dat bij beslissingen over détails van een streekplan het belang, dat een gemeente bij een bepaald onderdeel kan hebben, van veel en veel grooter importantie kan zijn dan dat van Haarlem. Anderzijds zou er nog de aandacht op kunnen gevestigd worden, dat Haarlem een veel groo ter staf van ambtenaren en deskundigen heeft, dan welk ander gemeentebestuur in den om trek ook, zoodat een streekplan door Haarlem veelzijdiger kan worden bekeken en beoordeeld. Maar, naar onzen smaak, diende dat alles niet ter zake te doen. Een streekcommissie kan wel óver een plan adviseeren, doch als wij ons niet vergissen houden Gedeputeerde Staten de eind beslissing in handen. Het doet er in dat geval weinig toe of een of andere beslissing met meer derheid van stemmen wordt genomen. Jammer echter is het verschijnsel van het verschil van meening tusschen de gemeente besturen. Dat is niet de goede 'stemming om voor de bewoners van geheel Zuid-Kennemer land het beste en het mooiste te verkrijgen van wat er in een zoo w'elvarende en mooie streek als deze te bereiken zou zijn. Het zou daarom wel wenschelijk zijn, dat aller aandacht aan een betere verstandhouding- gewijd werd. Gemakkelijk zal het niet zijn, want allereerst zal het wantrouwen der kleine gemeenten jegens Haarlem moeten worden weg genomen. Maar een hopelooze taak lijkt het ons toch ook niet toe. De beraadslagingen over de provinciale be grooting 1940 werden Woensdagmorgen door Provinciale Staten voortgezet. De heer VULIK (R.K.) besprak de motie van de communisten om de salarissen van het per soneel met 10 pet. te verhoogen. Men kan dit personeel geen sleehteren dienst bewijzen dan door een dergelijk voorstel in te dienen. De fractie zal tegen de motie stemmen, maar een bespreking van het denkbeeld in het G. O. met vertrouwen tegemoet zien. Mej. HILLEN (R.K.) betreurde het, dat jaar lijks zoo groote hoeveelheden geneeskundige kruiden worden ingevoerd. Er groeien hier vele soorten in 't wild. Ligt hier niet een taak voor het Economisch-Technologisch Instituut? De heer DE VOS VAN STEENWIJK (V.B.). besprak de korting op de subsidies. Er dient van de zijde van Ged. Staten niet in „een", maar in „de" volgende vergadering een advies en een uiteenzetting' te komen. De heer VAN LENNEP (C.H.) betreurde het, dat in het overzicht van de provinciale volks gezondheid vele Statenleden uit de laatste tijden zijn genoemd en dat het nog kort bij de hand liggende verleden is vergeten. Spr. noemt dr. Kersbergen en de Amsterdammers dr. Blooker, dr. van Waayenburg en dr. Jos. Jitta. In de serie namen van 30 jaar geleden komen als initiatiefnemers voor de t.b.c.-bestrijding voor: dr. Timmer, jhr. Boreel van Hogelanden, mr. Heerkens Thijssen. Hulde bracht spr. verder aan Jan van Zutphen. Dan was het woord aan Gedeputeerde Sta ten. De heer POLAK (S. D.) gaf een uiteenzet ting van de besprekingen, die de groote frac ties vóór de verkiezing van het college hiel den. Daar stak niets in en dat gebeurde steeds. Over de financiën is bij de openbare behan deling der begrooting slechts weinig gesproken, aldus spreker. Men heeft uitstapjes gemaakt tot ver buiten de grenzen van het gewest. En helaas is er nu geen „gedeputeerde van bui- tenlandsche zaken" om te antwoorden. „Waar om zijn we dan bijeen gekomen?" zullen ver schillende leden vragen. „Wel, om krachtens de wet de begrooting te behandelen." (Vroo- lijkheid). Spr. uitte eenige gevoelvolle woorden aan 't adres van de visschers en zeevarenden, die thans bij elke vaart hun leven wagen en vol houden, omdat het land zulks eischt. Crisis- Het bericht, dat er in Zandvoort een groot aantal mijnen op het strand was geworpen, heeft velen een wandeling langs het strand doen maken. De zee was gistermiddag tijdens den vloed zeer woest en de golven bereikten bijna den onderkant van de zeereep. Zelfs uit Haar lem en omstreken kwam men naar hier om de gevaarlijke monsters te zien. Op het Zuider- strand, bij den derden paal, heeft men een tweetal mijnen gedemonteerd en de omhulsels voorloopig op het strand laten staan. Natuurlijk was de belangstelling groot en alhoewel gevaar loos, naderde men de mijnen niet zonder eeni- gen schroom Overigens blijve men liever uit de buurt van mijnen op het strand. Gisterenavond werd in het café van den heer Koopman aan den Rijksstraatweg in Haarlem- Noord een ledenvergadering van den kring Haarlem-Noord van den Ned. R.K. Volksbond gehouden ter bespreking van het a.s. St. Ni- cola asfeest voor de kinderen der leden. Besloten werd dit traditioneele St. Nicolaas- feest te houden op 10 December in gebouw St. Eavo aan de Smedestraat. Alhoewel het wen schelijk geweest ware het feest evenals vorige jaren in de R.K. Gymnastiekzaal aan de Eem- straat te houden, moest men hiervan afzien, omdat dit gebouw door de militairen bezet was. Het kinderkoor der R.K. Gemengde Zangver- eeniging „St. Caecilia" zal de operette „Goud muiltje" opvoeren. Het feest wordt des middags gehouden en begint om half 3. De kaarten zijn verkrijgbaar aan onderstaan de adresgen uiterlijk tot 6 December; J. M. Bon- frer, Marsstraat 64; J. Gortzak, Bantamstraat 54; C. Schoof, Weltevredenstraat 34; G. Berg man, Eemstraat 14 en J. de Groot, Vinkenstraat 20. Alle schoolgaande kinderen, ook die van de kleuterscholen, der leden kunnen aan het feest deelnemen. Men wordt verzocht zich tijdig van kaarten te voorzien. Voor de societa „Dante Alighieri" spreekt Maandag 11 December, des avonds om 8.15, prof. A. Garsia, van de Groningsche Univer siteit over „Una giornata del Magnifico Lorenzo" In verband met de winkelsluiting is er Don derdagavond a.s. vrije bijeenkomst in ons eigen home. Wie vrij is, dat hij kome! Donderdag 7 December komt mr. F. Vorstman voor ons spreken. Vragen kunnen nog worden ingezonden aan het secretariaat. Zondag 10 Dec. St. Nicolaasfeest. Zij prijzen beschikbaar stellen gelieve deze te zen den aan den heer C. van Eijk, Ridderstraat 10 fondsen worden gesticht als er geen fondsen aanwezig zijn. Zoover is het in de provincie gelukkig geenszins: de financieele positie is zelfs zeer krachtig. Een algemeene reserve is beter dan fondsen, maar zulks is door de regeering onmogelijk ge maakt, omdat uit de reserve niet zoo maar ge put mag worden. Verschillende subsidies zijn al weer hersteld en op 100 pet. gebracht; indien het eenigszins mogelijk is, zal in de zomerzitting een nadere mededeeling worden, gedaan. Dat het Concertgebouworkest een exclusief contract met een omroepvereeniging heeft, is te betreuren. Het initiatief tot verbetering dient echter van de omroepvereenigingen uit te gaan en niet van overheidslichamen. De heer WITTEMAN (R. K.) meende ook, dat de salarisverbetering in het G. O. thuis hoort. Er is in dit lichaam over duurtetoeslag gesproken, maar een besluit is nog niet geno men. De regeering zou een toeslag in dit sta dium nog niet goedkeuren. Critiek op de loonen in werkverschaffing moet ook op een andere plaats geuit worden. De moties van de communisten moeten dan ook worden afgewezen. Ze hebben politieke, maar geen zakelijke strekking. Het zou bovendien onjuist zijn, als het pro vinciaal personeel op dit oogenblik de nooden van het volk minder zou dragen. Ged. Staten zullen echter op de prijsstijgingen en de ge dragingen elders blijven letten. De heer BOMANS (R.K.) deelde mede, dat het oude tempo van wegenaanleg gehandhaafd wordt en dat getracht zal worden binnen de 10 millioen te blijven. Men heeft zulke groote ver wachtingen in den Econ. Techn. Dienst, dat Ged. Staten vreeaen, voor een teveel aan werk voor zulk een kleinen dienst. Alle aandacht zal worden besteed aan de industrialisatie. De Geestmerambacht heeft zooveel belang stelling, dat spr. zich afvraagt of Noordholland soms in deze polders gelegen is. Het gaat daar niet alleen over het werkverschaffingsobject, maar meer over de verbetering van het lot dei- bevolking. Noordholland doet meer dan eenige andere provincie voor de bestrijding der werkloosheid. Een groot object te Landsmeer, waaraan 2000 werkloozen gedurende 2 jaar aan den slag kun nen, wordt alsnog uitgevoerd. Ook normaal werk steunt het college, b.v. de tunnelplannen te Velsen en Amsterdam. De herbouw van het slot te Egmond aan den Hoef zal 2'/, millioen kos ten. Maarer zou zelfs weer een echte graaf in kunnen wonen, wanneer er den zetel van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier in zou worden gevestigd. Dan zou Diederik VIII zijn intrede doen! (Spr. doel de hier op het oud-lid van Ged. Staten D. Kooiman, die tot Dijkgraaf is benoemd). De Staten hadden veel plezier om dit grapje. In de zomerzitting, besloot de heer Bomans, zullen voorstellen worden ingediend om de irri gatie-werken in de duinen ter hand te nemen, ter voorkoming van wateronttrekking aan den bodem. De heer SLINGENBERG (V.D.) wees de motie van de communisten, ten aanzien der tuinbouwvoorschotten af, omdat ze te algemeen is. Ged. Staten helpen reeds in vele gevallen Spr. zette dan nogmaals de plannen t.a.v. het Geestmerambacht uiteen. Als de proef in den Westpolder is geslaagd, zal het groote plan in 1941 worden voorbereid. Vooraleer aan de 2400 H.A. begonnen wordt, zullen Ged. Staten wor den ingelicht. Zeer belangrijke credieten zullen dan noodig zijn. Hedenmiddag vergaderde de raad der ge meente Haarlem, onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Aan den heer J. L. Brouwer werd onder dankzegging eervol ontslag verleend als direc teur van den dienst van den Hout, de plant soenen en de begraafplaatsen. De heer Brouwer blijft adviseur. B. en W. stellen voor te koopen perceel Oran jeboomstraat 36 voor den prijs van f 1450. Daar door kan de verbreeding van die straat thans volledig tot stand komen. Goedgekeurd. Voorgesteld wordt het geschenk van de oudercommissie der Floraschool onder dank te aanvaarden. Onder applaus goedgekeurd. B. en W. stellen voor de perceelen Oude weg 57 a en 57 b van het woningbedrijf over te brengen naar het grondbedrijf tegen de ge schatte waarde van f 5000. Goedgekeurd. De begrooting van den keuringsdienst van waren voor den dienst 1940, sluitende met f 88.870. ontmoette geen bezwaren in het col lege, zoodat zij kan worden vastgesteld, het geen geschiedde. Voorgesteld wordt om kosteloos in eigendom' te aanvaarden een strook grond aan de Wet houder Roodenburgstraat, den Rijksstraatweg en aan de Jan Gijzenkade. Goedgekeurd. Benoemd werd tot tijdelijk leeraar aan de H.B.S. A de heer N. E. P. Maik te Haarlem, tot. tijdelijk leerares aan de H.B.S. B. mej. T. Mul der te Haarlem, tot curator van het gymnasium wethouder A. J. D. Westerveld. B. en W. vragen machtiging om in 1940 tijde lijk kasgeld op te nemen met dien verstande, dat het terzelfdertijd opgenomen bedrag nim mer de 6 millioen mag overschrijden. Goedgekeurd. Voorgesteld wordt de algemeene voorwaarden nopens de aanvaarding door de gemeente van gronden bestemd voor den openbaren dienst aan te vullen met een clausule, die verband houdt met eventueele stijging van de materiaal- prijzen, loonen enz. Goedgekeurd. Den raad werd voorgesteld zich er mee te vereenigen, dat de gemeente in haar hoedanig heid van borg voor de beslissingen welke de N.V. Sportfondsenbad Haarlem heeft aange gaan, bij akte van geldleenintg met hypotheek- stelling aan de R.VJ3. te Rotterdam toestem ming geeft tot doorhaling van de inschrijving dezer vennootschap. Een en ander in verband met het raadsbesluit om mee te werken aan een onttrekking van grond Frederikspark aan de voortdurende erfpacht. Goedgekeurd. (De raad duurt voort). De commissie Huiselijk Verkeer, wijk IX, heeft voor de militairen een feestavond georga niseerd, die Zaterdagavond in het gebouw Ko- ningsteinstraat 2 gehouden zal worden. Mede werking wordt verleend door de Jolly Jokers, muziek, Jan Hensen, zang en XYZ, voordracht. Na de pauze komt St. Nicolaas op bezoek. In verband met stormschade toegebracht aan de Leonidas-entourage, waardoor spelen aldaar niet mogelijk is, wordt de oorspronkelijk in Rot terdam vastgestelde wedstrijd tusschen boven genoemde elftallen a.s. Zondag in Haarlem ge speeld. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. Door „Kindervoeding" werden in de week van 20 Nov. tot 25 November 1939 verstrekt 6007 porties warm eten, n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1238; Weltevredenstraat 1350- Zoetestraat 1291; Buitenrustlaan 1045; Haarl,- liedestraat 873; Voorm. Spaarndam 210, Het tweede „Bach"-concert werd gegeven door het Amsterdamsch Concertgebouworkest, onder leiding van prof. dr. W. Mengelberg. Als gfoot orkestwerk had Mengelberg de Vierde Symphonie van Mahler op het program ma geplaatst. Men kent de groote voorliefde van den genialen dirigent voor het oeuvre van dezen Oostenrijkschen componist. Sedert 1903 voert hij voortdurend Mahlers groote werken uit (buiten de 9 Symphonieën: ,,Das Lied von der Erde", „Das klagende Lied", „Lieder eines fah- renden Gesellen" en „Kindertotenlieder"). De thans gespeelde vierde Symphonie was in 1920, het jaar van het Mahler-feest, reeds meer dan 40 maal uitgevoerd. Ondanks dezen grooten, bijna apostolischen ijver van Mengelberg, is Mahlers groot symphonisch werk geen gemeengoed van het concertpubliek geworden. Naast de vierde handhaaft de eerste symphonie zich nog het meest op de program ma's. Deze beide werken zijn dan ook de minst gecompliceerde symphonieën, bovendien liggen hier niet tot grondslag onderwerpen als pessi misme, noodlot, vertwijfeling, wanhoop, enz. enz. Al zouden dergelijke onderwerpen nog zoo geni aal zijn uitgebeeld, men is lang niet altijd in de vereischte gesteltenis om zich er in te kunnen verdiepen. De „vierde" is een en al behaaglijkemuziek, niet zoo gecompliceerd en omvangrijk als de andere Mahler-symphonieën en wat onderwerp betreft aantrekkelijk. Ze verklankt het „himm- lische Leben', echter volgens een middeleeuwsch, nogal gemoedelijk, naïef inzicht. De muziek is doorgaans rustig en behaaglijk, een enkele maal iets meer bewogen (Adagio) of eenigszins uitgelaten (slotdeel). De instrumen tatie mag voor een Mahler-werk zeer transpa rant worden genoemd en telt tallooze fraaie, soms zeer specifieke klankbeelden. Het gansche werk doet hoogst natuurlijk aan, is, meer dan menig ander Mahler-werk, met zuivere inspira tie geschreven. De herschepping van de „vierde" was zooals gewoonlijk superbe. De techniek van het orkest is schier volmaakt, de klankkleur ongeëvenaard prachtvol, de uitbeelding sterk doorvoeld. Het klankvolume werd in juiste proportie gehouden tot de zaal, alleen leken de forzando's in de finale wel eens wat overdreven toe. Alhoewel het werk als een gaaf geheel werd aangeboden, viel toch de meeste aandacht op het breed uitgesponnen, doch tevens ontroerend schoone Adagio, met zijn groote verscheiden heid van zangrijke thema's, warm-gevoelvollen klank en groote afwisseling, benevens op de sopraansolo (de finale vormend), die met volle overgave, fraaie dictie en schoon van klank door Jo Vincent werd vertolkt. Bijna alle instrumenten treden in dit sympho nisch werk herhaalde malen individueel op en van elk instrument bewondert men den gaven toon. De eene bespeler schittert eigenlijk niet boven den anderen uit, dientengevolge kan men, ter voorkoming van onjuiste waardebepaling, geen enkelen instrumentalist apart vermel den. De „Bach"-leden toonden zich bovenmate ver rukt over deze auditie, die ongeveer samenviel met het feit, dat 50 jaren geleden het Amster damsch Concertgebouworkest voor het eerst op „Bach" speelde. Ter gelegenheid van deze ge- beurtens bood het bestuur den dirigent als hulde aan hem en zijn ongeëvenaard orkest een grooten krans aan. De eerste helft van den avond werd gevormd door de nogal in gedrukte stemming geschreven ,,Alceste"-Ouverture van Chr. von Gluck, drie fragmenten uit 't symphonisch gedicht „Psyche" van César Franck, zeldzaam mooie stemmings muziek, die aan vitaliteit 'nog niets heeft inge boet, ook thans ware voldoening schenkt, alleen reeds door Haar fraaie klankkleuren, en Hen drik Andriessen's Twee liederen voor sopraan en orkest: „Fiat Domine" en „Magna res est amor". Het eerste is van eenvoudige zegging en sober geïnstrumenteerd, het tweede meer breed uit gezongen en juichend van karakter, kleurrijk en majestueus begeleid, geheel overeenkomstig den tekst. De zangeres droeg deze liederen wijdingsvol en plechtstatig voor. Het succes was groot, de componist moest op het podium verschijnen om de hulde van geheel „Bach" in ontvangst te nemen. Zooals gewoonlijk; een geheel bezette zaal! O, K. Geboren, 29 Nov.: J. J. van Wijngaarden- Ras z; 28 Nov.: A. H. KlijnZaal z; 27 Nov.: E. M. Zoonde Ruijter z; 28 Nov.: M. M. van den Oetelaarvan den Berg z; 29 Nov.: A. van DuijnKoelemij z; 29 Nov.: A. J. M. Portegies Rijs z; 28 Nov.: M. Kluijt—van der Flier z; 28 Nov.: J. M. SweekhorstMathot z; 26 Nov.: T. Büthker—Groefsma d. Overleden: 27 Nov.: B. Franken, 53 j., Pa paverstraat; 28 Nov.: J. P. Matthieu, 55 j., Ted. v. Berkhoutstraat; 27 Nov.: M. Wessel, 27 j., Kamperlaan; 28 Nov.: F. W. O. Krawinkel, 71 j„ Konginneweg; 28 Nov.: J. Dingeshoff, 66 j., Mentawistr.; 28 Nov.: L. de Jongh, 81 j., Ted. v. Berkhoutstraat; 27 Nov.: A. Boervan der Kolk, 64 j., Reguliersstraat. Ondertrouwd: 29 Nov.: D. H. van Lieshout en C. Jak; P. H. de Bres en L. K. Boo; W. Oud1- hoff en A. M. Melchior; P. Vos en B. M. Hen driks; F. J. Broekman en E. Boer; J. Krieks en A. Loonstijn; E. Vooges en B. Huisman; W. van Koperen en K. Lutke; K. J. Neugebauer en G. F. Veldhoen. Gehuwd. 29 Nov.: P. A. van der Beek en A. M.'P. F. Vossen; A. J. Revers en D. J. .S Ploeg; D. Verweij en J. B. de Wfnts; L. Kouveld en J. M. Braspenning; K. Zandstra en G. Koek; C. P. IJff en W. F. Born.ebroek; J. Meulmeester en H. Stuurop; A. Spaargaren en R. Buisman* J. W. Sweers en L. J. Creemers; T. Jonker en G. M. Kruining; S. M. J. Bühl en W. v. d. Put ten; J. F. Roseleur en J. van den Berg; P. Th. Reijerts en A. A. Heeremans; J. H. v. d. Beid en M. M. C. Spokholt; H. G. W. J. van Noesel en H. A. F. Keesstra; A. J. J. M. Westerburger en A. Th. Nuijten; p. D. de la Saussaije Briët en M W. Astro. ANEGANG 14 TEL.11963 HAARLEM Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Best. Bakkersgezellen. Brinkman, Gr. Markt; Alliance Francaise, 8.15 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef. Zitting Prov. Staten, v.a. 9 uur. Kembrandt: „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Spoorwegfilm, 2.30, 711 uur. Spaarne: „Flying down to Rio", „De Zoon van Kong" (volwassenen). Gebouw St. Bavo: R.K. Militairen, 8 uur; Fed. Gr.- en Fr.-handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbu- rcau, 8 uur; Best. R.K.V.B., 8 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef; Prov. Staten, 9 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Rembrandt: „De Roos van Washington" (bo ven 14 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De crisis is voorbij", „Straatjongens van Parijs", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Kermis der dwaasheid", (boven 18 jaar) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bagatelleclub", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Spoorwegfilm, 2,30, 711 uur. Spaarne: „Flying down tó Rio", „De Zoon van Kong", (volwassenen). Donderdag 30 November, 8.15 uur: Gezelschap SaalbórnParser. Pop. Abonnement 2e serie „Tobias triomfeert." •45 bekende merken Ook in huurkoop Haarlem (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De was van de Maas is thans te Venlo bijzonder ernstig te noemen. Het water stroomt reeds in enkele straten aan den Maaskant gelegen, terwijl ook elders in de stac! 'moeilijkheden ondervonden worden van den hoogen waterstand, die het peil van 1937 reeds met meer aan 15 c.M. heeft overschreden. Dinsdagmiddag was de stand te Venlo 15.30 boven N.A.P. Tengevolge van de regelmatige stijging van het rivierpeil met 5 c.M. per uur, bereikte t!e rivier 's avonds om 9 uur den stand van 15.70. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft de stijging in hetzelfde tempo voort geduurd, tengevolge waarvan te Venlo Woens dagmorgen om 8 uur de stand 16.20 was, het punt dat de Maas hier in 1937 heeft bereikt. Het leed was daarmede echter nog niet gele den, want om 12 uur was het water reeds tot 16.37 opgestuwd. Men moet thans verder in de herinneringen teruggrijpen om een dergelijken stand te vinden, terwijl het einde nog niet in het zicht is. Uit het Zuiden seint men nog eenigen was. Indien de regen in Noord-Limburg en het Zuiden blijft aanhouden, mag verwacht worden, dat er nog heel wat water bijkomt Tengevolge van het sterke wassen van de Maas is, zooals wij reeds vermoedden, de ver binding Noord-Zuid gestremd. De weg, welke onder de Maasbrug doorgaat en vlak langs den Maashoek loopt, behoort thans tot het rivier bed. Een 15-tal centimeters hoog staat het water hier reeds. Van gemeentewege treft men voor bereidingen om de afsluiting van het viaduct te Venlo te vernieuwen. Doordat de hooge kade muur overstroomd is, gaat het lossen en laden met moeilijkheden gepaard. In de Maasstraat is het water reeds in diverse huizen binnengedrongen. Aan de overzijde van de stad ligt de boerenhoeve de Spaaij aan drie zijden door water inge sloten. Verscheidene keldere zijn ook onder water geloopen. De stroom van de rivier is zeer sterk en vormt een hinder voor de scheepvaart. De vorige week Dinsdag kwam een veekoo- per uit de omgeving van Groningen na afloop van de veemarkt in kennis met een vrouw. Toen zij zich na een bezoek aan een café op den Ouden Stationsweg bevonden, maakte de vrouw plotseling een einde aan de ontmoeting en even later bemerkte de veekoopman, dat hij duizend gulden uit zijn portefeuille miste. Hij begreep toen, dat hij in handen van een bui tengewoon handige zakkenrolster gevallen was. Hoewel het geld in een binnenvak van de por tefeuille zat, had de vrouw met haar vinger vlugheid kans gezien het geld er uit te halen en de portefeuille op haar plaats terug testop pen. Het was niet de eerste keer, dat de Gronin ger politie kennis kreeg van een dergelijken diefstal. Eenige maanden geleden was aan het Kattendiep ook iets dergelijks gebeurd. Het signalement van de vrouw was zeer vaag. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld en ook Dinsdag liepen de twee met het onderzoek be laste rechercheurs in de omgeving, van de vee markt. Hun aandacht werd getrokken door een Zuid-Hollandschen auto, waarin een man en een vrouw zaten. De bestuurder van den auto gedroeg zich eigenaardig. Af en toe reed hij een blokje om en stond dan weer een poosje op de markt stil, o.a. bij het hek van de vee markt voor een café. De inzittenden sloegen vol aandacht een gezelschap veekoopers, die in dat café zaten te drinken gade. Toen de wagen des avonds om zeven uur weer met gedoofde lichten aan de Parklaan stilstond, grepen de rechercheurs, die den auto waren blijven volgen, in. Op het laatste mo ment gaf de bestuurder vol gas teneinde te ontsnappen. Hij werd echter door de motor politie ingehaald, waarna de inzittenden wer den gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De vangst bleek zeer goed te zijn. De vrouw, de 42-jarige C. J. de M. uit Rotterdam, werd pertinent door verschillende getuigen herkend als degene, die de vorige week met den beroof den veekoopman was gezien. Haar metgezel, de 37-jarige J. C. de W., eveneens uit Rotter dam, werd onder verdenking van medeplich tigheid, evenals de vrouw, in verzekerde bewa ring gesteld. Beiden zijn reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. De vrouw moet een zeer beruchte beroofster uit de Rotterdamsche on derwereld zijn. De recherche van Groningen is vanochtend naar Rotterdam vertrokken voor het instellen van een nader onderzoek. Van het gestolen geld is tot nog .toe niets gevonden. n«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5