Een Sherlock Holmes in de wereld der kunst Hei qesckettk van NU! WEK UW LEVER-GALOP UW SLAAP SAMENWERKING IN DEN NOOD? NIEUWE SERIE 1939-1940 DE SPAARNDAM-RA GE0RGE ACZEL EN ZIJN SYSTEEM WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 PRIJZEN VANAF F.92.50 LEIDSCHENDAMSCHE MOORD SPOEDIG IN BEHANDELING Adj aks op Sumatra veroorzaken last Eén woord: Hulsikamp! Ontruiming der musea groote schade! l'K ft 1IU RKRUIK f 33S INCiUMbt O h ttiuli tchenkV De Z.O. qcnever. PHILIPS pan, dat verklaard heeft tegenmaatrege len tegen beide oorlogvoerende partijen te zullen nemen, indien de verantwoor delijkheid voor het vergaan van de „Terukuni Maru" niet aan één dier partijen met zekerheid kan worden toe geschreven, heeft daardoor een middel aangegeven, hoe men kan handelen, in dien de oorlogvoerenden de schuld van de rechtsschendingen op elkanders rug blijven afschuiven. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de aanvankelijk niet te bereiken samenwerking tusschen groote en kleine neutralen op den duur tot stand zal kunnen worden gebracht, in dien alle neutralen op gevoelige en ge lijke wijze het slachtoffer zullen gaan worden van ongeoorloofde en onrecht matige oorlogspractii ken In ons land hebben wij reeds met voldoening geconstateerd, dat de N. S. B.-pers thans óók een krachtigen toon aanslaat tegen Duitschland, dat voor den ondergang van de „Sliedrecht" en voor de grensschending bij Venlo verant woordelijk moet worden gesteld. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel met, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Naar „de Telegraaf" verneemt, wordt ver wacht, dat de instructie in de Leidschendam- sche moordzaak spoedig zal worden gesloten. Het nader onderzoek moet geen verdere sporen hebben opgeleverd omtrent een tweeden mede plichtige inziake den moord op den veekoopman Van der Horst. Integendeel moeten latere aan wijzingen en uitgebreider nasporingen meer en meer hebben uitgewezen, dat A. vermoede lijk als de eenige schuldige moet worden be schouwd. Verwacht wordt, dat deze zaak eer lang voor de Haagsche rechtbank zal behandeld worden. zijds moeten ondervinden. Wanneer Duitschland erover klaagt, dat onze protesten tegen Engeland geen succes hebben, moet het zich haasten om zich rechtvaardiger te toonen en gevolg ge ven aan onze protestnota naar aanlei ding van de op ons souvereine grondge bied nabij Venlo door Duitsche ambte naren gepleegde kidnapping, waarvan ook een Nederlandsch officier het slacht offer is geworden. Reeds in het begin van dezen onza- ligen oorlog hebben wij de vraag gesteld, of het geen aanbeveling zou verdienen, dat alle neutralen, zoo wel grooten als kleinen, zich vereenig- den om gezamenlijk hun rechten te ver dedigen in een volkomen solidariteit, waarbij de één voor den ander opkomt. Een dergelijke samenwerking was toen niet mogelijk, omdat de standpunten en de belangen der neutralen toen nog te zeer onderling verschilden en de ver schillende neutralen te ongelijke ge varen liepen. Ook nu nog zouden wij met een „neutraliteit" als van Sov jet-Rusland of zelfs van de navi-cert gemoedelijk accepteerende Vereenigde Staten niet accoord kunnen gaan, maar gelukkig zijn er nog neutrale staten als die van de Oslo-groep, wier houding ons wel ligt. Japan, dat de „Terukuni Maru" voor de Engelsche kust verloor, heeft direct een krachtig geluid doen hooren en Italië, dat zijn handel door de ver scherpte blokkade bedreigd weet, heeft een officieelen stap gedaan, die bewijst, hoe ernstig het deze zaak opneemt. Het is goed, dat de groote neutralen zich beginnen te roeren, dat kan voor de kleine neutralen geen kwaad. Vooral Ja- Pe Sherlock Holmes m. de wereld der kunst, GeargeAczel, aan den arbeid in zijn laboratorium Een vraag stelden wij Aczel, men mag haast zeggen de gebruikelijke vraag van den nieuwsgierigen leek: wordt en is er in het kunstbezit nu werkelijk zooveel ver valscht? Hierop toch zou de „Sherlock Holmes der schilderijen" als geen ander het antwoord kunnen geven! Aczel glimlachte: Er is veel vervalscht, zeide hij, er wordt nog steeds vervalscht. En zoo goed als de techniek van het speuren en vorschen en van het restaureeren in het algemeen zich heeft ontwikkeld, zoo stond ook de techniek van het vervalseden niet stil. Vervalscht zal er wel altijd worden. De we reld wil nu eenmaal bedrogen zijn, vooral waar het hier een illusie geldt, de grootste aantrekkingskracht, die er bestaat. Overi gens, hoe knap men ook moge vervalschen en technisch volmaakt te werk gaan, het blijft alles slechts oppervlakkig: de psyche van een meesterwerk kan men er niet in leggen. Het doel van Aczel's komst in ons land was, zooals gezegd, een bezoek aan het Rijksmuseum. De Hongaar houdt op het oogenblik te Brussel verblijf, maar werkt aan een boek over Rubens, dat verschijnen zal bij de 300-jarige herden king van den dood van den grooten Meester in Mei van het volgend jaar. Aczel was zeer teleurgesteld over de ontruiming van ons ver maard museum, al kon hij natuurlijk de nood zaak van dezen maatregel niet ontkennen. Verwijderen, transporteeren en voor lan- geren duur elders opslaan van deze kunst schatten beteekent, zoo zeide hij, vooral in het Nederlandsche klimaat een schade van millioenen. De buitenstaander heeft er geen begrip van welk een rustelooze arbeid van die onbekende helden der musea, de con servatoren, wordt gevraagd om dit broos en subtiel bezit in stand te houden. Een schil derij, zoo goed als weefsels enz., bezit een eigen geheimzinnig, half-organisch leven, dat vooral bij de heel oude doeken onein dig teer en gevoelig is. Omringd door de zorg der conservatoren leeft het zijn leven, volkomen ingesteld op atmosfeer, licht, en rust van zijn omgeving. Niet ongestraft kan daar zoo bruusk in worden ingegrepen als thans, zonder voldoende tijd voor prepa- reeren en het treffen van alle noodige voorzieningen, moest geschieden. Het leven der kostbare, oude meesterwerken heeft door dezen plotselingen overgang helaas zeer geleden. Directie en conservatoren moet dit alles wel zeer aan het hart zijn gegaan bij de groote liefde, welke zij dien opjecten van hun grootste zorg, kostelijk erfdeel van het voor geslacht, vanzelfsprekend toedragen. Aan het nationaal kunstbezit van Nederland is door deze maatregelen een zware slag toegebracht. MAGELANG, 29 Nov. (Aneta). In den laat- sten tijd heeft de bevolking in het Sampoeran- sche, regentschap Wonosobo, en het Salaman- sche, regentschap Magelang, alsmede in het Te- manggoengsche, grooten last van wilde honden of Adjaks. Reeds hebben deze dieren verschil lende slachtoffers gemaakt, o.a. drie kinderen in het Sampoeransche, wier verminkte lijken zijn gevonden. Volgende week vertrekken drie militaire jachtcommando's naar de geteisterde streken. Elk jachtcommando bestaat uit zes man, die om de twee weken worden afgelost. De eerste patrouille is naar Sampoeran ver trokken. Morgen vertrekt een tweede patrouille naar Salaman. is weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zennwlablcllen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Nederlandsche passagiere had haar zoon in Mexico bezocht De zoo tragisch om het leven gekomen mevr. F Steffens-Göbel, de vrouwelijke passagier van het s.s. „Spaarndam", maakte voor de derde maal in haar leven een groote reis over den Atlantischen Oceaan en terug, aldus bericht de Telegraaf. Reeds op twintigjarigen leeftijd ver liet zij met haar man ons land, om zich in Argentinië te vestigen. Na daar ruim zes jaar te hebben doorgebracht, keerde het echtpaar terug om een jaar later weer den Oceaan over te steken en zich in Mexico te vestigen. Meer dan dertig jaar heeft mevrouw Steffens in Mexico gewoond, en na den dood van haar man leidde zij er een Nederlandsch pension, waar verschillende vooraanstaande Nederlanders gaarne logeerden. Mevrouw Steffens is ongeveer twaalf jaar geleden in ons land teruggekeerd en was al dien tijd huishoudster bij een Nederlandsche familie in Utrecht. Zij was een zachte, lieve vrouw, aan wie de familieleden zeer gehecht waren. Toen zij dan ook in Maart van dit jaar het besluit nam om naar Mexico te gaan, om daar bij haar zoon te gaan inwonen, heeft de familie haar dit, gelet op haar hoogen leeftijd en haar hart kwaal, sterk ontraden. Mevrouw Steffens was echter niet van haar plannen af te brengen. Haar zoon, die getrouwd was met een nicht van den president van Mexico, had in Januari zijn vrouw door den dood verloren, en mevrouw Steffens meende daarom, dat haar plaats in Mexico was. Het goede voornemen, om haar zoon bij te staan in zijn verdriet, is haar thans noodlottig geworden. In Mexico aangekomen, bleek, dat zij door haar kwaal niet meer be stand was tegen het klimaat, en toen haar toe stand verergerde, moest zij i^el besluiten, naar Nederland terug te keeren, om er haar laat ste levensdagen te slijten. Zij scheepte zich m op de „Spaarndam" en stuurde brieven aan de familie, bij wie zij zoo langen tijd had in gewoond. Zij verlangde weer echt naar Ne derland, en ook toen de „Spaarndam" zoo lang in Duins werd opgehouden, schreef zij nog, dat zij zich zoo verveelde op het groote schip, en dat zij weer blij zou zijn, als zij terug was. Haar plan was. dan in een pension haar in trek te nemen. Het heeft helaas niet zoo mo gen zijn. Aczel's kunstgalerij in fleschjes": de zorgvuldig geprepareerde verischüifirs van de schilderijen, der groote meesters Uitbreiding mijnveld Staatsmijn Maurits In de Staatscourant van Dinsdag 28 Nov. is opgenomen een Koninklijk besluit van 27 No vember tot uitbreiding van het mijnveld van de Staatsmijn Maurits. Nog geen drie maanden oorlog zijn verstreken en reeds hebben de neutralen, wier rechten om den haverklap „mir nichts dir nichts" door de steeds meer verbitterde oorlogvoeren den worden geschonden, zware verlie zen geleden en smartelijke offers te be treuren. Rekenen wij de ongelukken van de twee Nederlandsche mijnenvegers de „Jan van Gelder' en de „Willem van Ewijck' en de mobilisatie-ongevallen, alle slechts indirecte gevolgen van den oor logstoestand, niet mee, dan blijven er voor ons land nog rampen als die van de Simon Bolivar en misdaden als die ge pleegd aan de „Sliedrecht" over. Vormen de blokkademaatregelen van Engeland een wurgenden strop om onzen neutralen hals, zoodat wij economisch en commer cieel dreigen te stikken, de door Duitsch land genomen maatregelen verijde len steeds veelvuldiger onze pogingen om daaraan te ontkomen. Onze ge rechtvaardigde protesten naar twee kanten verhinderen niet, dat zich tel kens nieuwe onrechtmatige schendingen van het volkenrecht ten onzen opzichte voordoen en nieuwe neutrale slachtof fers vallen tengevolge van de onbeperk te blokkade en de onbeperkte mijnen- leggerij. Ir. de Duitscne pers, die ons al eens heeft willen voorschrijven, wat wij tegenover de Britsche blokkade- en con trabande-maatregelen zouden hebben te doen om onze neutraliteit in haar gelijkgerichte oogen welgevallig te ma ken, wordt thans wederom onwelwillen de critiek geleverd op onze protesteeren- de houding tegenover Engeland als op een ondoelmatige en nuttelooze, die door een meer effectieve en krachtdadige moet worden vervangen Dit woord garandeert U de hooge kwaliteit, die U aan Uw Z.O. genever stelt. Sedert vele generaties staat mijn persoonlijk heid daarvoor in. Vertrouw op mij en eisch steeds Uw Hulstkamp. Nu is het een geluk bij de vele ongelukken, dat wij niet de eenige neutralen zijn, die aan het dure oorlogsgelag zwaar meebetalen. Italië en Japan b.v. hebben ook aan de Britsche blokkade onvrijwillige offers moeten brengen. Zoolang de groote neu tralen het slechts bij protesten laten, heeft Duitschland allerminst het recht alleen ons er een verwijt van te maken, dat wij ons niet krachtdadiger verzet ten. En als Duitschland er zoo gebrand op zou zijn, dat wij onze neutraliteits- rechten op zee met de wapens in de hand zouden gaan verdedigen, dan zal ook Duitschland, dat de „Sliedrecht" op Eijn vaart van een neutrale haven naar een neutrale haven in strijd met de meest elementaire rechtvaardigheid tor pedeerde, een gelijke behandeling onzer- Tien jaar lang werd het leven van di recteuren en conservatoren der groote Europeesche musea verontrust door een geheimzinnigen maniak, die opmerkelijke interesse toonde voor de werken der on sterfelijke Meesters. Van aeze belangstel ling liet hij sporen na in den vorm van lichte beschadigingen aan de schilderijen, waarvan telkens een schilfertje verf bleek losgepeuterd en meegenofiien. Nimmer ge lukte het den dader te betrappen, noch het motief van zijn vreemde, stellig ziekelijke handelwijze te ontraadselen. Tot op zeke ren dag een nog jonge Hongaarsche restau rateur een belangrijke wetenschap verkon digde terzake het toeschrijven aan groote Meesters van werken die werden ontdekt, waaromtrent onzekerheid bestond of soms ook wel eens niet. En het bleek, dat deze wetenschap in de eerste plaats langs che- mischen weg was opgebouwd, gebaseerd op een verzameling van meer dan driehonderd verffragmenten, losgepeuterd van beroem de schilderijen in de verschillende musea! In het laboratorium van George Aczel te Boedapest prijkte deze kunstgalerij in flesch jes: de schilfertjes verf, zorgvuldig geprepa reerd in flacons met de opschriften: Rafaël, Rubens, Rembrandt, Titiaan, Goya enz., dien stig voor een nieuwe methode tot vaststellen van origine en authenticiteit, van schilderijen, hetgeen tot dusver in hoofdzaak berustte op de kennis, de vergelijkende studie, maar ten slotte toch ©p persoonlijk inzicht en oordeel velling der bevoegde experts. „De Sherlock Holmes der schilderijen" was de faam, die sedert van den jongen restaurateur George Aczel uitging. Zoo werd hij ook ons geïntroduceerd, toen hij één dag in Nederland vertoefde vergeef- sche reis, daar het Rijksmuseum, zijn doel, gesloten was en wij met hem spraken, verwachtende, zooal geen pijp en geruite pet, dan toch 'n horenden blik en bedacht zaam gebaar. George Aczel echter had eer der iets droom-erigs, een zachten vriende lijken oogopslag en dat zwierig hoffelijke in zijn wezen van den gecuitiveerden Midden- Europeaan. En wel bescheiden in het om schrijven van zijn levenstaak, die slechts een dienende wil zijn ten behoeve van den arbeid der kunstexperts. Aczel stamt uit een familie van schilderijen restaurateurs. Hij studeerde kunsthistorie en werkte in verschillende musea als conservator, o.m. in de Hongaarsche Franciscaner kloosters, die bijzonder rijk zijn aan kunstschatten. Ge durende tien jaren maakte hij studiereizen door Europa en verzamelde in de musea het mate riaal, dat hij noodig had voor zijn experimen ten; honderden schilfertjes verf, welke hij met een pincet in een onbewaakt oogenblik van de schilderijen haalde. Als resultaat van zijn stu die en rustelooze proefnemingen publiceerde hij tenslotte de gegevens omtrent zijn nieuwe me thode, waarbij langs physischen en psychologi- schen weg de geheimen van oude meesterwer ken konden worden ontsluierd. De feiten, die daarbij vast, komen te staan zóó ziet Aczel zijn taak kunnen den experts van dienst zijn om daarop hun meening op te bouwen, zoodat zij niet, zooals tot dusver het geval was, uit sluitend optisch en stylcritisch hun conclusie behoeven te trekken. Wanneer. Aczel met het onderzoek van een belangrijk meesterwerk, bekend dan wel toegeschreven, wordt belast, bepaalt hij allereerst de verfanalyse. De groote Mees ters plachten hun verf zelf te mengen, de aard van dit mengsel en zijn samenstelling waren hun geheim. Langs chemischen weg nu kan deze samenstelling opnieuw worden teruggevonden en vergeleken. Zij vormt een eerste bewijs voor de echtheid of valschheid van een bepaald schilderij. Vervolgens de psychologische factor. Elk groot schilder had zijn eigen manier om het penseel te hanteeren en over het doek te bewegen. Daarin lag als het ware zijn karakter, zijn hartslag, zijn levensrhythme. Langs microchemischen weg kan ook die wijze van penseel voeren worden terug gevonden en vastgesteld. Een kwadraat centimeter van het doek vergroot men daartoe tot 9 vierkante meter en de gang van het penseel over het doek is duidelijk te herkennen. ZJoo maakte bijv. Rafaël met zijn penseel ovale bewegingen, El Greco hoekige en". Een derde factor is de ruimteverdeehng op de voorstelling. Ook hierin blijven de groote Meesters getrouw zichzelf: zooveel ruimte voor het hoofdmotief, zooveel ruimte voor de bij figuren of den achtergrond, zooveel ruimte on benut; op elk van hun werken keert die verhou ding terug. Al de genoemde physische en psy chologische experimenteele bewijsvoeringen, waarbij uiteraard elke subjectiviteit is buiten gesloten, acht George Aczel, die een beschei den man is, nochtans ondergeschikt aan het stijlcritische oordeel. Zooals gezegd, zijn taak is een dienende. Tenzij hem dit nadrukkelijk wordt gevraagd, geeft hij geen meening. Het resultaat van zijn onderzoekingen deelt hij mee; de uiteindelijke conclusie laat hij aan anderen over. Naast dit wetenschappelijk testen op de authenticiteit is trouwens het restaureeren van schilderijen in het algemeen een interessant vak, dat groote liefde, kennis en vaardigheid vereischt. Het is misschien wel een der moei lijkste, teerste en meest ingenieuse bewerkin gen, waarbij het soms gaat om fabelachtige waarden, een bedrijf, dat wordt uitgeoefend door vaklieden, die stuk voor stuk bekwame kunsthistorici zijn, vaak zelf kunstenaars. Ook op dit terrein heeft Aczel belangrijk werk ver richt door verbetering van het systeem der Röntgenstralen en toepassing van kwarts- stralen. Bij het onderzoeken en restaureeren van oude schilderijen staat men vaak voor groote ver rassingen. Herhaaldelijk blijken deze in den loop der eeuwen te zijn bijgewerkt naar den smaak van den tijd, geheel of gedeeltelijk over geschilderd. Soms vindt men twee of meer voorstellingen over elkaar, waarvan de zicht bare lang niet altijd de meest waardevolle is. Het is nu echter de groote kunst om zoo'n Röntgen-foto, welke de geheimen van het oude doek bevat, te lezen en vooral volledig te lezen; dit vormt een wetenschap op zich. De kwartsstralen worden gebruikt om het op pervlak van het doek te bestudeeren, teneinde eveneens veranderingen van later datum of vervalschingen vast te stellen. In het licht van de kwartslamp doemt aan do oppervlakte van het schilderij weer een gansch andere wereld op, phosphoriseerend, lichtend in den geheel verschillenden weerglans der gebruikte verfsoor ten. En ook dit beeld ontsluiert voor den kun- digen vakman tal van geheimen. WAS ER OOIT EEN TIJD, waarin het radiotoestel zóózeer een onmisbaar bezit voor alle gezinsleden vormde? Laat het Sinterklaasgeschenk dit jaar een Philips toestel zijn. Nieuws en verstrooiing voor ieder naar zijn aard... iederen dag opnieuw deelt het Philips toestel zijn gaven uit. Geen enkel ander apparaat bezit het feilloos werkend linodyne drukknopsysteem met zijn onverwoestbaar mechanisme. Heeft men een knop op een bepaald station ingesteld, dan is één lichte vingerdruk voldoende om het haarfijn afgestemd te ontvangen. Laat het Sinterklaasgeschenk een Philips toestel zijn! PHILIPS 895 X FL. 235.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9