Daladier leidt met vaste hand HEUMATIEK Het andere Frankrijk Kamer rekent af met communisten PAS OP Om 9 uur alarm te Helsinki Fau de Cologne Q Parfum - Eau de Cologne 1 Buitcnlandsch Overzicht Er is een in de maand de van Hevige gevechten in Karelië Kwart over één tweede alarm HET WASSENDE WATER EEN ROMANTISCH EPOS een land rel schoenheid VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 Grandi voorzitter van Italïaansche Kamer Origin, flesschen Kist} es smm. Geschenk- vanaf -75 tot 10.- Qescbenkdoozen vanaf 1.25 tot 10. - Centrale voor valsche paspoorten in Mexico Hacha verjaart als president Spoorwegongeluk in Roemenië Twintig dooden, zestien ernstig gewonden Indische vlootvoogd neemt afscheid Kunstbescherming in oorlogstijd K.R.O. en militairen Volksgroep beleedigd RAMPOKKERS IN ACTIE SLUITZEGELS ALGEMEEN STEUNCOMITÉ Toestand vrijwel stationnair Hoog water bedreigt de Brabantsche boeren De Mark is één groote watervloed zie gudmundurkamban De Waal bij Nijmegen is thans zoo gewassen, dat de Waalkade geheel overstroomd is en het water de huizen reeds is binnengedrongen. De straten, welke uit- 'loopen op de Waalkade, zijn afgedamd met schotbalken, teneinde de huizen m dit gedeelte der straten voor het water te sparen 30 November 1938. Heel Frankrijk volgt met spanning de worsteling tusschen regeering en arbeiders, tusschen Daladier en Reynaud en het reeds gedeukte volksfront. De 30ste November zou de beslissing brengen, want Léon Jouhaux, de leider van het vakverbond van Fransche arbeiders, had op dien dag de algemeene staking geproclameerd als een protest tegen de decreten der regeering. Wat had Daladier dan gedaan, dat de arbei ders storm liepen tegen den man, die twee maanden geleden met Chamberlain in Mün- chen den vrede gered had? Had zelfs Blum niet zijn instemming betuigd met de politiek van den premier? Daladier had te München maar al te goed gevoeld, hoe zwak Frankrijk nog geen vijf en twïntig jaar na Versailles was geworden. De tientallen kabinetscrises, de voor het binnenland zoo noodlottige politiek van Blum, de roode vakvereenigingsleiders, die door telkens stakin gen te proclameeren als tde patroons niet on middellijk op hun buitensporige eischen ingin gen, het heele industrieele leven verlamden, de zittingen van de Kamer, waar vechtpartijen een vast punt van de agenda schenen uit te maken, het waren alle oorzaken, dat het eens zoo machtige Frankrijk langzaam tot een mo gendheid van den tweeden rang was afgezakt. De premier begreep, dat het onder leiding van Hitler in eenige jaren zoo sterk geworden Duitschland een steeds grootere bedreiging voor Frankrijk werd. Nog was het niet te laat om heel het Fransche volk als één man om zijn regeering te scharen, maar dan waren ook drastische maatregelen noodig. Daladier aarzel de niet langer. Bang was hij zeker niet, dat had hij in 1934 reeds tijdens de Februari-on- lusten te Parijs bewezen. Aan de veertigurige arbeidsweek moest een eind komen, er moest orde geschapen worden in den financieelen chaos, er moest een luchtmacht opgebouwd worden, kortom het zieke Frankrijk moest weer gezond en krachtig gemaakt worden om zijn rol in Europa te kunnen spelen. Paul Reynaud werd in het kabinet opgenomen en begon on middellijk heel wat heilige huisjes af te breken. De vakvereenigingsleiders bemerkten, dat zij steeds meer terrein tegenover de regeering- Daladier begonnen te verliezen, en daarom na men zij nog eens hun toevlucht tot het zoo vaak met succes beproefde middel: de alge meene staking. Lukte zij, dan zou Daladier im mers wel gedwongen zijn heen te gaan. Den 21sten November hield de communisten-leider Thorez een rede, waarin hij zeide: „de arbeiders zijn bereid te werken om de wapens te vervaar digen om Hitier schaakmat te zettenop voorwaarde evenwel, dat Daladier heengaat." De staking van 30 November was een volkomen mislukking; Thorez, Jouhaux en Blum hadden het spel verloren, het Volksfront viel uiteen; Daladier was overwinnaar. En hij heeft een goed gebruik gemaakt van de overwinning. 30 November 1939. Op denzelfden dag, dat de Sovjets, eens de grootste vrienden van Frank rijk, Finland binnenrukken en in eenige uren tijds een onbeschrijfelijke verwoesting in steden en dorpen aanrichten, staat daar voor de Fran sche Kamer minister-president Daladier om den afgevaardigden de resultaten mede te deelen van drie maanden oorlog. Voor het eerst is het Parlement, sinds de oorlog met Duitschland is hitgebroken, bijeen. Hij vertelde van de suc cessen, die de Fransche diplomatie behaald heeft, hij wijst op de samenwerking met Enge land. Zelfs niet het kleinste scheurtje is te bespeuren in het granieten blok der Fransch- Engelsche alliantie, die met een onbuigzamen Wil om de overwinning te behalen, bezield is. Hij zet Frankrijks oorlogsdoel nog eens uiteen: de overwinning te behalen met zoo gering mo- Belijk verlies aan menschenlevens. Maar ook laat hij de w'aarschuwing hooren, dat men zich ar op moet voorbereiden, dat de betrekkelijke Rheumatiek is een sluipende kwaal, die een mensch zich op de hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vocht of regenweer. Maar i-et resultaat is bij allen het Zelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur: hulpbehoevendheid en «mart voor het slachtoffer en zijn omgeving. Üaarom wacht niet tot het te laat is. Neem Hw maatregelen bij de allereerste aanwijzing neem Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo'n wonderbaarlijke werking, omdat het aan lever, 'nieren en ingewanden Verhoogde energie toevoert Ze worden aange spoord tot krachtiger werking, het bloed gaat Weer sneller stroomen en alle overtollige scha delijke zuren wórden weggefilterd. Daarin zit het groote geheim vanKruschen, want die Schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn, vooral Sis ze zich gaan ophoopen in weefsels en ge wrichten. 'h Kruschen-kuur is dan ook met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dadelijk mee: met morgen te beginnen. lederen ochtend bij het opstaan de kleine dagelijksche dosis Kru schen Salts zooveel als er op een cent gaat 't Zal U goed doen! Kruschen Salts, verkrijgb. Dij apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Kabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland), Opgericht 1756. rust, welke thans nog aan de fronten heerscht-, waarschijnlijk niet zal voortduren.... Na een jaar heeft hij precies bereikt wat hij wilde. Heel liet Fransche volk staat in dit uur van gevaar om zijn regeering. Hij heeft uitge breidere volmachten noodig en het parlement schenkt ze hem. Met een meerderheid van 318 tegen 175 stemmen neemt de Fransche Kamer het geheele wetsontwerp aan. Wel aarzelden een groot aantal afgevaardigden of zij de re geering niet een tê groote macht gaven, doch na een pleidooi van den premier, die als een handig politicus de Kamer eenige concessies deed, welke de kern van zijn wetsvoorstel ech ter niet raakten, kreeg de regeering haar zin. Zij heeft thans het recht, zoolang de oorlog duurt, alle maatregelen bij decreet te nemen, welke dan later door het parlement moeten ge ratificeerd worden. De Kamer heeft gisteren ook voor goed afge rekend met de communistische afgevaardigden. Zij had geen beteren dag kunnen uitkiezen, want de brute overval van den Russischen kolos op het zwakke Finland heeft een onbeschrijfe lijke verontwaardiging in politieke kringen ver oorzaakt en er gaan zelfs stemmen op om de diplomatieke betrekkingen met Moskou maar te verbreken. De communistische afgevaardigden voor zoover zij na het samengaan der Russen en Duitschers niet bekeerd zijn, hebben het niet gewaagd in de Kamer te verschijnen; de dap peren, die de orders van Moskou boven het vaderland stellen, houden zich schuil of zitten achter slot en grendel. Een was er verschenen, blijkbaar vertrouwend op zijn parlementaire onschendbaarheid, maar zijn arrestatie volgde spoedig. „De tegenwoordigheid van dezen per soon beteekent een ongehoord schandaal", riep president Herriot uit en heel de Kamer gaf uiting aan haar verontwaardiging over zooveel brutaliteit en lang is er niet gediscussieerd om den communisten hun parlementaire immuniteit te ontnemen. Zoo zien we, dat in één jaar tijds er in Frank rijk heel wat is veranderd. Het sterke, vastbe raden Frankrijk van November 1939 is niet meer te vergelijken met het in zich zelf verdeelde Frankrijk van November 1938. 30 November van het vorig jaar was het keerpunt in Frankrijks nieuwste geschiedenis. Uit een crisis, welke acht jaar duurde, is een machtig, een ander Frankrijk te voorschijn gekomen. STOCKHOLM, 1 Dec. (Havas.) Volgens een bericht uit Helsinki zou vanochtend om 9 uur Finschen tijd in de Finsche hoofd stad luchtalarm zijn gegeven. Ongeveer een uur later werd het signaal ge geven, dat alle gevaar geweken was. Er wer den geen bommen uitgeworpen. De Zweedsche bladen melden, dat de ha ven van Petsamvo Donderdag door Russi sche vliegtuigen werd gebombardeerd. Volgens vanochtend uit Terijoki op de land engte van Karelie ontvangen berichten, worden daar hevige gevechten geleverd. De Russen val len met zware artillerie en vliegtuigen voort durend de Finsche verdedigingslinies aan. Toch hebben de Finnen verscheidene opeenvolgende aanvallen der stoottroepen afgeslagen. De meeste Russische vliegtuigen, die gisteren Finland hebben aangevallen, hebben hun basis in vliegvelden, waarvan Rusland zich heeft ver zekerd in Estland en in de andere Oostzee- staten. Gisterenavond stonden te Helsinki nog steeds huizen in brand, welke door de Russische aanvallen waren getroffen. De stad was vol komen verduisterd, doch de hemel was rood ge kleurd, terwijl op straat de doordringende lucht van brandend hout merkbaar was. Verscheidene bommen van hooge ontploffings kracht en van een gewicht van 200 pond zijn in de buurt van de haven op onbeschermde hui zen terecht gekomen. Tot de huizen, welke ge troffen werden, behoort dat van dr. Berg, den leider van het Finsche nieuwsagentschap, die op dat oogenblik op zijn kantoor was. Ook de ruiten van het gebouw der Russische legatie zijn gesprongen. De bommen hebben ook een labo ratorium vernield, waardoor chloorgaswolken ontstonden. Vanmiddag om kwart over één (pl. tijd) werd te Helsinki voor den tweeden keer vandaag luchtalarm gemaakt. Tijdens het telefoongesprek van den Havas- correspondent was het tweede alarm nog niet ten einde. Het schieten der luchtdoelbatterijen was duidelijk hoorbaar. De houding der be volking is bewonderenswaardig. De menschen begeven zich in een volmaakte kalmte naar de schuilplaatsen. Het geheele verkeer is onder broken. Officieel is vastgesteld, dat tijdens het bom bardement van de stad gisteren veertig bewo ners werden gedood en 62 gewond. In de door de Russische vliegers gebombar deerde. stadsdeelen was geen enkele militaire versterking opgericht, noch eenige concentratie van militairen aard. De regeering heeft alle lichten der Finsche vuurtorens doen dooven. Het is in het geheele land volkomen duister. Men meent, dat de Canadeesche ingenieurs, die werkzaam waren in de nikkelmijnen van Petsamo (aan de Witte Zee) naar Noorwegen zijn gevlucht. EAU DE COÜj doozen s&Ho MEXICO, 1 Dec. (Havas). De Mexicaan- sche politie schijnt een uitgebreide organisatie voor de vervaardiging van paspoorten en in ternationale spionnage te hebben ontdekt. De totnutoe bekende gegevens zijn weinig nauw keurig. Twee Mexicanen zijn gearresteerd, doch deze personen worden voornamelijk beschul digd van de vervalsching van op de National Bank of Canada en op de National Bank of Commerce getrokken chèques, terwijl een Span jaard beschuldig wordt valsche Mexicaansche paspoorten en identiteitsbewijzen te hebben vervaardigd. De Spanjaard en een der Mexica nen werden eerst tegen borgstelling vrijgelaten, doch de Spanjaard werd kort daarna opnieuw gearresteerd ROME, 1 Dec. (Havas) Graaf Dino Grandi is tot voorzitter van de Kamer van de Fasces en Corporaties benoemd als opvolger van den vader van minister Ciano, die in Juni j.l, over leed. PRAAG, 30 Nov. (D.N.B.). De Praagsche bladen publiceeren ter gelegenheid van den eer sten verjaardag van de ambtsaanvaarding door president Hacha uitvoerige commentaren, waarin de verdienste van dr. Hacha voor het Tsjechische volk in het licht worden gesteld. De „Neuê Tag" schrijft o.m., dat het geen gemakkelijke taak is geweest, welke dr. Hacha een jaar geleden te midden van de groote ge beurtenissen van de werelüpolitik op zich heeft genomen. Moed en onbaatzuchtigheid hebben hem geschikt gemaakt, dit hooge ambt op zich te nemen. Dit geldt volgens het blad in hei bijzonder voor het besluit van Hacha, het lot van het Tsjechische volk in handen te leggen van het Rijk. Onder leiding van dr. Hacha heeft het Tsjechische volk zich tot de nieuwe ge meenschap aangesloten en zich op grond van de nieuwe wetten kunnen inschakelen iïl zijn woon gebied. BOEKAREST, 1 Dec. (Havas)OP de in aan leg zijnde spoorlijn tusschen de steden Harca en Avrio (district Sibiu) heeft zich een ern stig spoorwegongeluk voorgedaan. Een trein, waarop constructiemateriaal werd vervoerd en waarop zich 59 arbeiders bevonden, is van de helling afgegleden. Er zijn twintig dooden en 16 ernstig gewonden. Er wordt een onderzoek ingesteld. BATAVIA, 1 Dec. (Aneta). De commandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda, is te Soerabaja aangekomen, waar hij afscheid zal nemen van zijn medewerkers. Aanwezig waren de commandant van het vliegkamp Morokrembangan, de groepscomman danten dienstchefs, enz. Vice-admiraal Ferwerda verklaarde, dat de huidige omstandigheden geen afscheid met groot vertoon toelaten. Hij eindigde zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat de marine voor rampen be spaard zou blijven, die althans zeker aan alle kanten dreigen. De laatste receptie van vice-admiraal Fer werda, welke werd gehouden ten huize van den commandant der marine te Soerabaja, was zeer druk bezocht. Alle vooraanstaanden in de sa menleving waren aanwezig. In de receptiezaal stonden eenige fraaie bloemstukken opgesteld. Na ontvangst van de gasten hield de comman dant der zeemacht een korte toespraak, waarin hij dank bracht voor de belangstelling. Vanmorgen is de vlootvoogd per trein weer uit Soerabaja vertrokken, uitgeleid door alle bur gerlijke, maritieme en militaire autoriteiten. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in een circulaire aan de burgemeesters mede, cTat hij met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overleg heeft ge pleegd over de indeeling en hetgeen daar mede verband houdt van de personeelsgroe pen, welke in de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten de zorg voor de bescherming der monumenten op zich zullen nemen. Het komt hun aangewezen voor, dat deze greepen 'n onderdeel uitmaken van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. Het verdient in dezen gedachtengang aanbeveling daarvoor geen nieuw orgaan te vormen, doch den bestaanden lucht beschermingsdienst met een nieuw onderdeel, den kunstbeschermingsdienst, uit te breiden. De regeling van de personeel- en materiaal voorziening voor dezen dienst ware in overleg met den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen tot stand te brengen. Daarbij ware er rekening mede te houden, dat de behoefte aan personeel wan neer daarin nog niet is voorzien wellicht kan worden gedekt uit den vrijwilligen burgerlijken dienst. Hierbij zou voor secundaire diensten o.a. gedacht kunnen worden aan bij dien v.b.d. aan gesloten jeugdorganisaties. De verschaffing van het materiaal geschiedt voor rekening van 't departement voor Onder- dijs, Kunsten en Wetenschappen door de in spectie kunstbescherming, Sweelinckplein 84, Den Haag. De algemeene opleiding van het personeel van den kunstbeschermingsdienst ware evenals die van het overige personeel van den luchtbe schermingsdienst door of namens het hoofd luchtbeschermingsdienst tot stand te brengen. Uiteraard is het echter wenschelijk de opleiding, voor zoover deze een bijzonder karakter heeft, te deen geschieden door 't hoofd van den kunst beschermingsdienst ter plaatse. Het verdient aanbeveling de benamingen van de te vormen personeelsgroepen (hoofd, dienst, groep, ploeg) dezelfde te doen zijn als die bij den luchtbeschermingsdienst worden gebruikt. Van 19 December af zal eiken Dinsdag voorloopig tot aan den Vastentijd des avonds om 7.50 uur voor de microfoon van den K.R.O. een opwekkend woord worden gesproken recht streeks tot de gemobiliseerden. Mgr. J. J. J. Noordman, kolonel-hoofdaalmoezenier van leger en vloot, is voornemens op dien eerstkomenden radio-avond zelf het woord te richten tot de Katholieke militairen. As, Dinsdag is er gedurende het avondpro gramma een St. Nicolaas-uitzending voor mili tairen. In verband met de inbeslagname van de op laag van „De Misthoorn", een halfmaande- lijksch tijdschriftje, dat artikelen en afbeel dingen bevatte, beleedigend voor een bepaalde volksgroep, vernemen wij, dat nog tegen een derden persoon, J. S. uit Den Haag, proces-ver baal is opgemaakt op grond van artikel 137a van het Wetboek van Strafrecht (beleediging van een bepaalde volksgroep). Behalve bijna de geheele oplaag circa 1200 exemplaren zijn ook een aantal cliché s en zetsel in beslag genomen. MEDAN, 1 Dec. (Aneta). De „Sumatra Post" verneemt, dat gisteren om half tien 's avonds een Fondok-Kedeh te Bandarnegari, in het Tebingtinggische, door rampokkers werd bescho ten vanuit een rubberbosch, op eeij afstand van 40 meter. De Chineesche eigenaar, zijn vrouw en een zoon van 8 jaar werden zwaar gewond, een mantri en een koelie licht gewonda De buit be stond uit f 40 aan contanten en f 50 aan goe deren. Van de daders is nog geen spoor gevon den. Het dagelij ksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 deelt ons mede, dat het van plan is sluitzegels uit te geven, voorstellende de St. Maartenfiguur op oranje grond. Deze sluitzegels worden verkrijgbaar gesteld tegen een gulden per 1000 stuks, alleen bij duizendtallen, het bedrag te storten op post rekening 25000 van het Algemeen Steuncomité 1939, kantoor 's-Gravenhage. De algemeene dienst van den Rijkswaterstaat deelt het volgende mede: De waterstand te Keulen was hedenochtend 7.31 M. plus 0 van de peilschaal, bij stijgend water. Berichten van den Bbvenrijn en Moezel doen evenwel verwachten dat deze stijging van weinig beteekenis zal zijn. Te Lobith en te Nijmegen is het water vrijwel tot stilstand gekomen. Te Lobith was de stand 15,67 plus N.A.P. en te Nijmegen 12,65 M. plus N.A.P. Voor deze plaatsen wordt de eerstvolgende dagen on geveer gelijkblijvend water verwacht. Te Am- hem was de waterstand 12,34 M. plus N.AP. en te Westervoort 12.92 M. plus N.A.P. In Am- hem en Westervoort zal het water nog enkele centimeters stijgen. Daarna zal eveneens een stationnaire toestand intreden. De regenval van het laatste etmaal heeft den val van de Maas te Maastricht vertraagd. De stand te Maastricht was vanochtend 45,85 M. plus N.A.P. Het water was ongeveer station nair. Te Roermond valt de Maas ongeveer 1 centimeter per uur. De waterstand was daar 19.70 M plus N.A.P. In Venlo is in den loop van den nacht een hoogste stand van 17.13 M. plus N.AP. bereikt. Daarna is langzame val ingetreden. De West-Brabantsehe boeren trekken een bezorgd gezicht. De uitgestrekte, strakgè- ploegde akkers, waarin het winterkoren ligt te ontkiemen, de pasbemeste weiden zijn nu een groote watervlakte geworden. Zoo was het ook een drietal jaren gele den en de ellende, die deze grilligheid der natuur voor onze West-Brabantsche boeren meebrengt, ligt allen nog versch in het ge heugen. Vanuit het Belgische strocfit de Mark als een nietig riviertje ons land binnen. De Mark is een grillig gevormde rivier die na eindelooze bochten en kronkels Breda be- reikt-Maar nu, sedert dagen, Pluvius over vloedig ons bedacht, is de vredige Mark een woeste stroom geworden, die geen kronkels en bochten meer heeft, omdat hij geen oevers meer kent. Vanaf de grens is de Mark één groote watervloed. Breda en de aangrenzende gemeenten en het geheele gebied tusschen deze stad en de Bel gische grens is nu het slachtoffer van de lui men van weer en wind. In Breda zijn geheele straten blank gezet, het water is de tuinen bin nengestroomd en staat nu tot aan de achterdeu ren van de huizen, die in de nabijheid van de rivier zijn gebouwd. Op verschillende plaatsen in de stad zijn grootsche brugbouwwerken aan den gang en zij ondervinden leelijken hinder van het hooge water. Ten Zuiden en ten Westen van de hoofd stad der Baronie zijn geen akkers of weilanden meer te bekennen. De boerderijen zijn kleine terpen geworden, die midden in de watermassa's liggen. Met een bootje moeten haar bewoners naar den hoofdweg varen en dicht bij de grens, nabij Meersel Dreef, heeft men reeds maatre gelen getroffen, om vee en have naar veiliger plaatsen te brengen. Verbindingswegen tusschen enkele gehuchten als Strijbeek, Galder, Nct- sel, alle plaatsjes dicht aan de grens, rijn ofwel onbegaanbaar of men moet er. de grootste voorzichtigheid in acht nemen, omdat de bo dem doorweekt is en men er met zijn voertuig decimeters in kan wegzakken, terwijl de be ruchte Scheele Brug, dicht bij Meersel Dreef, gelegen in een druk beganen verbindingsweg, in een zoodanigen toestand is komen te verkee- ren, dat het passeeren bijna een zelfmoordpo ging is geworden. Het is hier beneden Breda momenteel de prachtigste waterlinie, die men zich denken ken en op de kleinere grensposten heeft men dan dan ook lakoniek opgemerkt, dat men daar ge rust voor een tijdje met verlof kon gaan Wanneer de wind niet spoedig keert en Plu vius zijn gulheid wat matigt, dan kan het een leelijke schadepost worden voor de boeren, die toch al klappen genoeg hebben gekregen en heusch niet veel meer tegenslag behoeven te krijgen, om tot aan den rand van den afgrond te worden gebracht. Het winterkoren begint los te spoelen, groenvoer ligt in hoopen midden in het water en zal gaan rotten, wanneer deze toestand nog lang zal blijven voortduren en erger wordt het, wanneer de boerderijen onbe woonbaar zullen worden. Dan wordt het een onvrijwillige evacuatie, die onzen steevasten boeren in het westen van het goedige Brabant niet veel goed zal doen. Ing. f 3.50 Geb. f 4.50 Een historische roman uit het tijdperk der gewaagde Vikingen- tochten, de harde en heldhaf tige strijd dier door zwerflust gedreven Noordsche mannen en vrouwen om hun bes^aan. hun eerste aanraking met het Chris tendom. Prof. Dr. A. G. van Hamel zegt van dit boek Wat Kamban ons biedt zou men wellicht het beste kunnen kenschetsen als „Een romantisch Epos." VERKRIJGBAAR BIJ DEN BOEKHANDEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5