SeliHan AKKERTJIS 900 man tijdelijk werkloos Wij luisteren naar... FINANCIEN WÈ Waterstanden Dagfilm VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 Ten gevolge van de stagnatie in De Wit's dekenfabrieken Arbeider door balk doodelijk getroffen Vrouw door een trein gegrepen en gedood Benzine-distributie NIEUWE AANWINSTEN VOOR DE N.Z.H.R.M. VROEGER WAREN KINDERBOEKEN DUUR.. En gij zelj, gij hebt toch zeker de nieuwe ZONNEWIJZER reeds? Sterk afwisselend weer verwacht DRIE JAAR WEGENS AFPERSING NEGEN NIEUWE ONBE WAAKTE OVERWEGEN DE LUCHTVERDEDIGING Centraal Bureau van Sobriëtas NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP -iwMÊÈÊir Zaterdag 2 December Hoog water-evacuatie, rivieren dragen hun De bewoners der laag gelegen gedeelten langs de groote huisraad naar veiliger oorden, voordat hun huizen onder loopen SO jaar voetbal in Nederland De heer W. J. H. Muiier aan het woord LAWNTENNIS AMATEURS—OEFEN- MEESTERS 3—2 MARKTEN 2 g as 3 8 o:— o.co o.o: geopende stuw. Naar wij vernemen, zijn thans ook in de fabrieken van de N. V. De Wit's deken- tndnstrie te Deume en te Geldrop de werk- zaamheden stopgezet, zulks als gevolg van de stillegging der fabriek van De Wit te Helmond. Zooals Donderdag reeos gemeld, is het werk ln het bedrijf te Helmond gestaakt ten gevo'ge van het binnendringen van het water in deze fabriek. Daar de fabrieken te Geldrop en te Deurne de half-fabrikaten van de Helmondsche fabriek verwerken, zijn deze door gebrek aan grondstof thans eveneens stopgezet. In totaal zijn hierdoor negenhonaerd arbeiders en arbeid sters werkloos geworden. Wanneer de stagnatie in de getroffen bedrij ven weer zal zijn opgeheven, is niet te voorzien. Gewacht moet worden cp het vallen van het water. Vanmorgen was daarvan echter nog niets te bespeuren. Ook in de drukkerij van de firma GeerisRox te Helmond, welke geheel door water is omringd, heeft men de werkzaamheden ten gevolge van wateroverlast moeten staken. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur, waren enke.e werklieden bezig met het herstel len van de Steenenbrug te Utrecht, waarvan het houten bovendek vernieuwd wordt. Een van hen, de ongeveer 40-jarige M. v. H., wonende in de Van Imhofstraat, had het on geluk van een der opengedraaide brughelften aan de zijde van de Kaatstraat te vallen, waar bij hij een zwaren houten balk, die omviel, op het hoofd kreeg. In zorgwekkenden toestand is de man dcor den G.G. en G.D. naar het Stads en Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij intusschen is overleden. Donderdagavond omstreeks half elf hoorden de inwoners van het gehucht Achterberg nabij Wachtpost 45 plotseling een hevig gegil. Bij onderzoek bleek, dat een wielrijdster, de 44- jarige mej. G. van den Brink, verminkt langs de spoorbaan lag. Men veronderstelt, dat de vrouw, die op weg was van haar werk te Vee- nendaal naar haar woning te Achterberg, door een passeerenden trein is gegrepen. In emstigen toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd, waar zij in de afgeloopen nacht is overleden. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat ingevolge zijn beschikking van 1 December 1939 iedere houder van een ben zine- of benzolmotor, dienende tot het voort stuwen van een vaartuig, tot het aandrijven van een werktuig of in het algemeen tot andere doeleinden dan het voortbewegen van een voer tuig. verplicht is aan het Rijksbureau voor Aardolieprfcducten, Zeestraat 100104, 's-Gra- verhage. opave te verstrekken inzake het ge bruik van den motor en het verbruik van motor brandstoffen en smeerolie. De opgave dient te geschieden door invulling van een formulier, dat bij de benzine-leveran- ciers kosteloos verkrijgbaar is. De formulieren moeten voor 11 December a s., volledig ingevuld en onderteekend, bij voor noemd Rijksbureau worden ingediend. De minister van Economische Zaken maakt tevens bekend, dat houders van motorrijtuigen, welke als motorbrandstof benzine of benzol gebruiken en welke geen gebruik ma ken van den openbaren weg, wordt aangeraden, in verband met de voorbereiding van de distributie-regeling van benzine, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij het Rijks bureau voor Aardolieproducten, Zeestraat 100 104. 's Gravenhage. De aanmelding dient schrif telijk te geschieden. Dit betreft derhalve houders van motorvoer tuigen. waarvoor geen motorrijtuigenbelasting is verschuldigd en waarvoor ook geen kostelooze motorrijtuigenbelastingkaart is afgegeven. E«ehalve de motorstrandreddingboot „Presi dent Steyn", welke 23 November te Egmond aan Zee ln dienst is gesteld, zullen dit jaar Ja, vroeger waren jongens- en meis jesboeken duur. En daarom bleef het maar al te vaak bij de beduimelde boeken die de bibliotheek uitleent. Maar nu kunnen alle gezinnen een jongens- en meisjesboek kopen. En wat voor eeni Wie de dat prachtige jaarboek voor jongens en meisjes heeft gezien en in de hand gehad, moet het volmondig toegeven: dat is een onbegrijpelijke prijs. 95 cent voor een dik boek van 416 bladzijden, vol met de prachtigste verhalen, de mooiste prenten, met artikelen, ge dichten, raadsels, leerzame bijdragen. Neen, nu kan iedereen beginnen met een verzameling boeken voor zijn kin deren. Voor deze WINDROOS zal Uw gezin U dankbaar zijn. En gij zult het geen ogenblik betreuren dat gij aan dit boek Uw geld hebt uitgegeven. UW BOEKHANDELAAR DOET NIETS LIEVER DAN ER U EEN THUIS TE LATEN BEZORGEN UITGEVERIJ MET SPECTRUM UTRECHT ook nog de motorstrandreddingboot „Prins Bernhard". een geschenk van de Nederland sche schooljeugd aan de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Mij., en de motorredding boot „Arthur" (geschenk van een dame, die onbekend wenscht te blijven) aan de vloot der N.Z.HRJVf. worden toegevoegd. De „Prins Bernhard" zal de beide roeired- dingbooten van station Scheveningen vervan gen en wordt geborgen in het nieuwe boothuis benoorden de visschershaven. De „Arthur" komt in de plaats van de mo torreddingboot „Zeemanshoop." De „Zee- manshoop" zal dan te Harlingen worden ge- stationneerd, terwijl de motorreddingboot „C. A. den Tex" van Harlingen naar Hinde- loopen wordt verplaatst. Conform den eisch van den Officier van Justitie heeft de Haagsche Rechtbank den 28- jarigen chauffeur M. S.. wegens afpersing ver oordeeld tot c'rie jaar gevangenisstraf. Hij haa in den avond van 31 Augustus een keilner op het Oranjeplein geld afgeperst, dcor hem te bedreigen met doodslag. De minister van Waterstaat heeft aan de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen ontheffing verleend van de verplichting van een negental bewaakte spoorwegovergangen in de gemeente Rotterdam, Maarssen, Gronsveld, Houthem, Meerssen, Geldrop en Haelen. Bij deze overwegen zullen, behoudens diverse verbeteringen betreffende het uitzicht, automa tische waarschuwingsinstallaties en voorwaar schuwingsborden worden aangebracht. Voor de voorgestelde opheffing der afsluiting van twee overwegen in den rijksweg Apeldoorn Zutphen en een overweg in den weg Utrecht Wijk bij Duurstede in de gemeente Bunnik is geen toestemming verleend. Blijkens een algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft deze autoriteit, overwegende, dat het in verband met de landsverdediging noodzakelijk is bepalingen vast te stellen betreffende het verhinderen van veranderingen in terreinen een verordening vastgesteld, welke als volgt luidt: Art. 1. Namens den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht worden door den comman dant Luchtverdediging terreinen aangewezen, welke van uitzonderlijk belang zijn voor de luchtverdediging. Aan de rechthebbenden op deze terreinen zal daarvan schriftelijk kennis worden gegeven. Art. 2. Indien meerdere personen moeten worden aangemerkt als rechthebbenden op een terrein, als bedoeld in art. 1, is ieder van hen, aan wien een kennisgeving, als in dat artikel bedoeld, is gedaan, verplicht de namen der overige rechthebbenden onverwijld mede te deelen aan den commandant Luchtverdedi ging. Art. 3. Een rechthebbende, aan wien een kennisgeving, als bedoeld in artikel 1, is uit gereikt, is verplicht te zorgen, dat aan het in die kennisgeving genoemde terrein geenerlei verandering wordt gebracht. Art. 4. Overtreding van deze verordening wordt gestraft ingevolge het bepaalde in art. 43 van de wet van 23 Mei 1899, Staatsblad no. 128, art. 5. Met de handhaving en met de zorg voor de naleving van deze verordening zijn belast de officieren, gesteld onder de bevelen van den commandant Luchtverdediging. Met ingang van 1 December heeft ter wille van bezuiniging, het Sobriëtasbestuur aan P E.lpidius Bruna O.P.M. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als secretaris van de Fe deratie en directeur van het Centraal Bureau te 's Hertogenbosch. De noodzakelijke werkzaamheden van secre tariaat en redactie zullen voorloopig worden waargenomen door den zeereerw. heer C. van Dijck, pr. van het Seminarie Beekvliet te St. Michieis Gestel. Als secretaris-redacteur van Sobriëtas is zLju adres: Ververstraat 30, 's Hertogenbosch. Onze weerkundige medewerker schrijft: Tijdperken van stormachtig weer duren in den herfst en in den winter gewoonlijk verscheidene weken. Zij zijn gekenmerkt door sterke afwisse lingen in de meteorologische verschijnselen, zoo dat het weer den eenen dag nat en stormachtig is, den anderen dag mooi en rustig. Opklaringen duren in zoo'n tijd zelden langer dan een halve etmaal en slechts wanneer de barometer lang zaam en regelmatig stijgt kan rnen een verbete ring van blijvenden aard voorspellen. Voorteekenen van regen en storm zijn in een tijdperk van onstuimig weer: sterke daling van den barometer, oploopen van de temperatuur, soms tot abnormale hoogte, zooals de laatste dagen, opsteken van den naar het Zuiden terug- draaienden wind. nadat er aan den vooraf half of licht bewolkten hemel hoog drijvende veder en schaapjeswolken zijn verschenen. Daaren tegen voorspelt de stijgende barometer bij naar het Westen draaienden wind weersverbetering. maar van des te korteren duur naarmate de barometer sneller stijgt. Al deze verschijnselen zullen wij de volgende dagen weer kunnen waarnemen, want de periode van onstuimig en stormachtig weer is nog niet afgeloojjen. Onder deze omstandigheden staan de weerkansen nog veel te slecht om een blij vende verbetering te kunnen verwachten en men zal dus moeten rekenen op slecht weer tijdens het week-end, maar wanneer precies storm ën regen of opklaring is te verwachten, is bij de groote wisselvalligheid van den toestand met geen mogelijkheid te voorspellen. Alzoo, voor loopig zeer ongestadig weer (Nadruk verboden) Het jongst verschenen nummer van het maandblad van het comité van actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap' 'bevat allereerst een verhandeling van L. Beumer, over wat de eerste encycliek van Paus Pius XII bevat aan positieve elementen voor den opbouw" van de nieuwe gemeenschap in een bestrijding van de twee groote dwalingen van dezen tijd: de mis kenning van de menschelijke verbondenheid en de leer van het absolute staatsgezag. Vervolgens geeft in een polemiek met den religieus-socialist Dr. Banning drs. C. A. Braun een nadere verklaring van zijn in het vorige nummer uiteengezet standpunt terzake de vraag: God, de oorlog en de nieuwe gemeen schap. Het overzicht van binnen- en buitenlandsche problemen biedt, voorzien van deskundige en zakelijke aanteekeningen, een inzicht hoe de gedachte van de nieuwe gemeenschap veld wint. Het zelfde kan ook gezegd van wat aan activiteit en als resultaat van studie gemeld wordt uit den eigen kring van het georganiseerde katholieke leven in Nederland. Ten slotte bevat het nummer nog een aantal belangrijke mededeelingen. H*6< 0 MR kol w*l een» bij hoof •f«n en drinken godo» goslogen? Zij gebruikt ollecn het puntje von hoor tong. Hetxclfde doet de Pelikan vulpenhouder. Om hem te vullen behoeft men •lacht* de gouden pen cm diep in te doopeo. Oe hall von den houder blijft doarom •laadt schoon. Nog vele andere voortreffelijke eigenschappen stempelen de Pelikon vulpen tot een von de betrouwboorste merken onder de vulpenhouder*. •fj den Pefihon-vulpenhouder behoort Pelikon vulpeninkt. Hij vloeit prettig uit de pen en wordt in proditdte »uJfl«schjè$ geleverd. Overal verkrijg boor 8.' HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 Rococo-octet, 12.45 Be richten ANP gramofoonmuziek, 1.10 KRO-or- kest. 2.00 Voor de rijpere jeugd, 2.30 Gramo foonmuziek. 2.45 Kinaeruurtje, 4.00 KRO-or- kest en solist. 4 45 Gramofoonmuziek, 5.00 Ro coco-octet, 5.155.30 Internationale sportre- vue, 5.45 KRO-Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoon. muziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoonmuziek, 7,00 Berichten, 7.15 Lezing „Schitndomheid; oorzaken en voorbeelden van niet dom zijn", 7.35 Actueele aetherflitsen, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 Me ditatie met muzikale omlijsting, 8.35 Gramo foonmuziek, 8.45 Gevarieerd programma. In de pauze: Gramofoonmuziek, 10.30 Berichten ANP, 10.40 „Ave Maria aperlatur terra et ger- minet salvatorem", voordracht met muzikale omlijsting, 11 1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Zang en piano, 12.45 Berichten ANP, 12.55 Gramofoonmuziek, 1.30 Zang en orgel, 2.00 Esperanto-uitzending, 2.20 Gramofoonmuziek, 2.303.00 Muzikale cause rie, 3.05 Reportage, 3.30 VARA-orkest en so liste, 4.50 Kamermuziek, 5.50 Orgelspel, 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 De Ramblers, 9,30 Orgelspel, 10.00 En nu.... Oké, 11.00 Berich ten ANP. 11.10 Raalotooneel, 11.30—12.00 VARA-Strijkorkest. ENGELAND, 391 en 449 M. 1.20 Berichten, 1.30 Harry Fryer's orkest, 2.35 Het Cembalo-trio, 3.00 Vroolijk programma, 4.20 Berichten, 4.50 BBC-Zangers, 5.50 Variété, 6.20 Berichten. 7.20 BBC-orkest. 8.05 Optreden van amateurs, 8.20 Variété-programma, 9.05 Populair concert, 9.20 Berichten, 9.50 BBC- Theater-orkest 1.20 Pianovoordracht, 11.45 Joe Loss en zijn Band, 12 2012.35 Berichten. KEULEN. 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest, 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek, 9.30 Kamermuziek, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Gevarieerd con cert, 12.20 Concert, 1.35 Gramofoonmuziek, 2.20 Eysoldt's Kieinorkest en solisten, 5.00 Folkloristisch programma, 5.20 Populair con cert, 7.3512 20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest en solist, 1.502.20, 3.00 en 4.20 Gramofoonmuziek, 4.50 Pianovoordracht, 5.20 Pianovoordracht en declamatie, 7.20 Gramo foonmuziek, 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten, 8.50 Bont programma, 10.30 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest en soliste. 4.20 Dansmuziek (gr.pl.), 4.50 Pianovoordracht, 5.05 Vocaal duo, 5.35 Radio-orkest en soliste, 6.35 Het Desclin-kwar. tet, 7.10 Gramofoonmuziek, 8.2Ó Uitzending voor soldaten, 8.50 en 9.50 Omroepsymphonie- orkest en soliste. 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Operette- en filmmuziek, 9.20 Be richten, 9.50 Vroolijk concert, om 10.20 Po litiek overzicht, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Op 8 December a.s. zal het vijftig jaar gele den zijn, dat de Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bond, toentertijd met een andere be naming, werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur van den K. N. V. B. op 2 December een receptie houden, terwijl 10 December een jubileumwed strijd tegen België wordt gespeeld, waarmede wij wei de belangrijkste feiten van de viering, welke uit den aard der zaak door de omstan digheden op meer bescheiden voet plaats vindt dan oorspronkelijk gedacht was, hebben geme moreerd. Vier voorzitters heeft de bond in de af geloopen jaren gehad, vier voorzitters, die volkomen hun stempel drukten op d« ont wikkeling der organisatie. Het zijn de hee- ren W. J. H. Muiier (1889—1892), Jasper Warner (1897—1919), ir. J. W. Kips (1919— 1930) en dr. D. J. Van Prooye (1930—1939). Met deze vier mannen nog eens te praten, ieder over de eigen periode en natuurlijk ook o\er de algemeene aspecten van het spel en zijn beoefenaren, leek ons belangwekkend voor hen, die niet alleen voelen voor wat cijfers en voor statistisch materiaal, welke gewoonlijk bij een dergelijk jubileum worden gepubliceerd. En zoo zaten wij dan in de stille werkkamer van de woning van den heraut van het voet bal in Nederland, W. J. H. Muiier, van hem, op wiens initiatief in 1889 de voetbalbond werd opgericht, terwijl hij tien jaar daarvoor reeds de oudste club van ons land. H. F. C„ had ge sticht. Muiier, die het huidige voetbal nog met in tensieve belangstelling volgt en heusch zijn critiek niet spaart, de energieke man, die de tegenwoordige bondsvergaderingen „verguld- avondjes" noemt om met de Camera obscura te. spreken vertelt ons van die eerste perio de, een periode van strijd om tegenstanders tot voorstanders te maken. Hij spreekt over zijn bezoeken bij ministers, bij den grooten Schaep- man, Jelle Troelstra, en den toenmaals zeer bekenden dominee J. W. Beyerman uit Utrecht Hij vertelt van de moeilijkheden om geestelijke en militaire autoriteiten te overtuigen van net. goede voor jonge menschen van het sportleven in de buitenlucht. De propaganda bij leger- en marine-autoriteiten is zeer belangrijk geweest, want de soldaten zijn het z.i. eigenlijk geweest, die na hun oefentijd het voetbal ook thuis gin gen spelen en daardoor het spel sterk verbreid hebben. Nog zit deze propagandist van de sport niet stil en vele besturen van sportbonden we ten, dat Mulier op alle mogelijke manieren de sport in deze tijden wil stimuleeren. Voor hem was het jongste arrest van den Hoogen Raad inzake het voetballen op Zondag een groote te leurstelling, een teruggang tot een tijd, waarvan hij meende, dat deze reeds overwonnen was. Zoo maakt de oprichter van den Voetbalbond, thans eere-voorzitter van den K. N. V. B., steeds vergelijkingen met vroeger en nu. Mulier heeft de laatste vijftien jaren kunnen constateeren en er op gewezen, dat de inner lijk beschaafde jongens en dat kunnen jon gens zijn uit alle standen zich afwenden van voetbal. De ouders zijn huiverig hun kinderen bloot te stellen aan eventueel licha melijk letsel. Hij mist sterk getrainde jongens in de cubs der z.g. „betere" standen. Athletiek is te veel bijzaak. Dat is zijn diepere kijk op de huidige voetbalwereld, wanneer hij onbarm hartig te keer gaat tegen gevaarlijk spel of de vaak smadelijke behandeling van scheidsrechters door het publiek. Men heeft er, volgens Mulier, voor te zorgen, dat misdadig spel voor goed van het veld verdwijnt, geen maatregel daarvoor kan streng genoeg zijn. De scheidsrechters die nen in alle opzichten beveiligd te worden. En wat de financiën betreft, zijns inziens had er bij een meer economisch beleid veel meer kapitaai op dit ooaenblik kunnen zijn. Dan treft ons de kijk op menschen, zoowel op menschen uit vroeger jaren als uit de hui dige voetbalwereld. Warner was een voorbeeld van pootige strijdvaardigheid. Droogleever Fortuyn en Klps meer ethisch-wetenschappe lijk. Moorman is, om bij het huidige bestuur te niet in staat om te werken, neerslachtig en vermoeid. Wellicht wat hoofdpijn en misschien wat kou gevat: 't zijn circulatie-stoornissen I Neem direct 'n "AKKERTJE". Door 'n "AKKERTJE" te ne men wordt de gestoorde cir culatie weer hersteld en in korten tijd voelt U zich weer prettig, opgeruimd en „fit", "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen; ze zijn niet schadelijk voor Uw hart, maaq of nieren. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. blijven, een man met felle gaven en reëel in tellect om den bond door moeilijkheden heen te helpen, van Prooye" een strikt rechtvaardig regeerder. Ongetwijfeld zal de veelzijdige man, die Mu lier is, bij het aanstaand jubileum van den bond op een wijze, zooals hij dat alleen ziet en kan doen, getuigen van zijn liefde voor de meest verbreide sport, het voetbal. De ontmoeting tusschen de amateurs en oefenmeesters is Donderdagavond besloten met de twee laatste enkelspelen. Waasdorp sloeg Hughan met 6—3, 6—2, 6—4, terwijl van Swoll in een partij met vele goede momenten van Hemmes met 16, 36, 62, 64, 64 won. De amateurs hebben dus dezen wedstrijd met 32 gewonnen. ZWOLLE, 1 Dec. Boter. Aanvoer 3 1/8 vaten, en 102 stukken van een pond. Prijs 1.701.74 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 31.00, afwijkende 30.50. 30.000 kipeieren 4.606 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 135.00240, dito vaarzen en schotten 125.00—200, gustekoeien voor de vet- weide of stal 85.00150, dito vaarzen 100.00—155, voorjaarskalvende koeien 110.00160, 1 VI -jarige springstieren 80.00140, l>/2-jarige pinken 80.00 150, Jonge fokkalveren 30.0080, nuchtere kal veren 6.0010, vette koeien en ossen aan bouten 5668 cent, dito stieren 5060 cent, dito kalve- ren 60—85 cent, dito schapen 10.00—24, lamme, ren 6.0016, 6-weeksche biggen 10.0012, 14 weeksche dito 12.5015, drachtige varkens 45.00 85, magere dito 45.00—80 per stuk, vette dito 50-56 cent. Overzicht. Neurende versch gekalfde koeien en vaarzen prijshoudend. Pinken redelijk. Vette koeien en stieren duur. Overige soorten kalm. Behapen als vorige week. Gustekoeien vlot. BODEGRAVEN, 30 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 4647 stuks eieren. Kipeieren: wit 5.305.70, gemengd 5.505.90, kuikeneieren 4— 4.90, eendeieren 4.104.40 per 100 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Nov. N. C. B. Bossche Veiling van Land_ en Tuinbouwproducten. Op de gehouden blocveiling van wipterfruit werden de volgende prijzen besteed': Sterappels: extra 11.90 afw. 6.70, A' 6.00, idem afw. 3.80, B 3.50, id. afw '2.70. Bellefleurs: extra 8.20, afw. 5.305.60, afw. 4.30, B 3.40, afw. 2.40. Goudreinetten: extra 9.40, afw. 6.707.70. A 8.40, 'afw. 4.50, B afw. 3.10. To tale aanvoer 77064 kg. Volgende blocveilnig a.s. Donderdag 2 uur. SCHAGEN, 30 Nov. 110 paarden 100.00350. 30 magere geïdekoeien 30.00150, 44 vette gelde- koeien 150.00270, 12 kalfkoeien 190.00230, 29 vaarzen 85.00140, 20 graskalveren 40.0055, 30 nuchtere kalveren 6.0018, 431 vette schapen 16.0025, 150 overhouders 8.0016, 8 bokken en geiten 2.507.50, 4 vette varkens 66 cent per kg. 37 biggen 7.0017. 24 konijnen 0.501.50 en kippen 0.501.25. 32000 stuks kipeieren 4.20— 5.70 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 1 Dec. 26900 kg. Roo- de kool 2.30—3.10, 6000 kg. Gele kool 2.10, 25900 kg. Deensche Witte kool 1.601.90, 650 kg. Groe ne kool 2.402.80, 17800 kg. Uien 2.50—2.70, grove 3.10, drielingen 1.70—2.10, nep 4.50—4.80, 2000 kg. Peen 1.80, 5800 kg. aardappelen: Bonken 22.20, Bevelanders 2.10. 15000 struik Andijvie 1.201.40. ALMELOO, 30 Nov. Kipeieren: wit 4.754.90. bruin 4.905.05 per 100 stuks, kleinhandelsprijs 50 Cent hooger. Oude kippen 2226 cent, jonge kippen 3842 cent per kg. Oude hanen 4565, eenden 3545 cent, patrijzen oude 20 cent, idem Jonge 40. cent, hazen 1.601.90, per stuk. Zand- aardappels 2.50, kleiaardappels 3.254 per 70 kg. Veemarkt. Aanvoer -5 wagens met biggen, prijzen 1.501.75 j>er week. Handel matig. WIJK BIJ DUURSTEDE, 30 Nov. Fruitveiling. Winterjannen I 46, II 23, IJsbouten I 57, II 14. Goucheinetten I 69. II 35. Sterappels I 7—11. II 4—6, Pippelingen 1 4—5, II 2—3. Campagne I 68, II 35, Bellefleur I 46. II 1-3. Pondsperen I 5L7, II 34. Kroet 1.5 cent per kg. LEEUWARDEN. 1 Dec. Veemarkt. 52 Enterstie ren 95.00—125, 82 Twen terstieren 215.00355, 524 vette koeien 125.00275 per stuk, 3668 cent per kg. 1097 melk. en kalfkoeien 115.00260, 320 pln- kén 85.00160, 714 graskalveren 15.0075, 455 nuchtere kalveren 4.007, 450 vette schapen 14.0024. 132 weideschapen 10.0020. 502 lam meren 8.0017. 199 vette varkens 40.00155 per stutk, 5064 cent per kg. 33 magere varkens 17.00 48 84 kleine biggen 8.0016 per stuk. 39 bok ken en geiten, 15 paarden. Totaal-aanvoer 4718 st. LEEUWARDEN, 1 Dec. Zuivel. Sleutelkaas 1524, Nagelkaas 315, Goudakaas 2437, VRIJDAG 1 Dec. Waar- nemingspunten O) S O i Sedert Gisteren N <M O S Watert 8 u O 00 2 lagei Keulen 6 u 39 56 43 25" 0.01 0.00 Lobith 13 10 5.67 0.17 0.00 Nijmegen 10 75 12 65 0.12 0.00 Kampen 556 7.40 0.22 0.00 Wester voort 10.52 12.34 023 0.00 Deventer 3.00 0.00 0.00 St Andi W a.i) 12.92 0 19 0 00 Belfeld 5.16 5 88 0.12 0.00 Venlo 0 93 0 00 Grave 0.53 Ü.0C 0.0. 2) Sluis 43. 45 85 JCO 0X5 Arnhem 14,23 t' 78 0 13 0.00 Vreeswijk i 13 7C 17 2 0 16 0.00 Mastr Ha J.o*. 0 00 I) Borgh 7,6) 9 40 0 67 J.(0 Lith 0.82 ;.46 J 56 0.00 Stuwen open te Borgharen, Linne, Roer- mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M hooger te zijn bij geheel geopendr stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) De Londensche beurs verkeerde onder den invloed van den Russischen inval in Fin land, alsmede van de verklaring van den kanselier van de Schatkist, John Simon, omtrent de verhoogde belastingen. De loco-rubbernoteering te Londen daalde met 1/32 d. tot 11 9/16 per lb. De rede van Daladier heeft op de beurs te Parijs een goede ontvangst gehad. De gebeurtenissen in Finland oefenden op de locale markt zeer weinig invloed uit, maar veroorzaakten een gedrukte stemming voor internationale fondsen. De Intercontinental Rubber keert een di vidend uit van 0.20 per aandeel, nadat sedert Maart 1928, toen 0.25 werd betaald, geen uitkeering meer geschiedde. De Mid-Continent Petroleum boekte in het derde kwartaal 'n netto-winst van 478.497 of 0.26 per aandeel, tegen 465.042 of of 0.25 per aandeel in het derde kwartaal 1938. In de eerste negen maanden 1.12 mill., of S 0.60 p.a., tegen 1.50 mïllioen of 0.81 p.a. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Phillips Petroleum boekte in het derde kwartaal een netto-bedrijfswinst van 6.28 mill., of 1.41 per aandeel, tegen 8.39 mill, of 1.89 p.a. in het derde kwartaal 1938; een netto-winst van 1.70 mill, of 0.38 p.a., tegen 3.88 mill, of 0.87 per aandeel. In de eerste negen maanden een netto winst van 5.47 mill, of 1.23 p.a., tegen 9.47 mill, of 2.13 p.a. in dezelfde periode van het vorig jaar. De Amerikaansche Spoorwegen eerste klasse boekten in October aan exploitatie inkomsten 456.61 millioen, tegen 274.04 mill, in October 1938. De benzine-voorraden in de Vereen. Sta ten bedroegen aan het einde der vorige week 75.595.000 vaten, tegen 73.696.000 vaten in de voorafgaande week en 63.975.000 vaten aan het einde der overeenkomstige week van het vorig jaar. De Standard Brands keert een kwartaal dividend uit van 0.10 per aandeel, waar door het totaal dividend over 1939 0.45 bedraagt, tegen 0.62/2 over 1938. Volgens mededeelingen van minister Mor- genthau is op de 500 mill. 2 pet. schatkist obligaties voor ruim 6 milliard ingeschre ven. De emissie werd derhalve twaalf maal overteekend. De Interstate Commerce Commission deelt mede, dat de Amerikaansche Spoor wegen Per einde October 1.055.000 man in dienst hadden, hetgeen het hoogste aantal is sedert twee jaren. De spoorweg-vakver- eenigingen behoeven derhalve geen wetge vende maatregelen voor werkverruiming aan te vragen. De Amerikaansche warenhuizen boekten in October 6 pet. grootere verkoopen ten opzichte van October 1938. Ten opzichte van September zijn de verkoopen met 1 pet. ge daald. De Mexicaansche regeering spreekt de ge ruchten tegen, als zou zij al haar pgtroleum aan een Amerikaansch syndicaat hebben verkocht. Met nadruk verklaarde zij, dat de Mexicaansche petroleum over de geheele wereld wordt verkocht. Volgens de National City Bank zijn de onuitgevoerde orders in Amerika groot ge noeg om ook in het eerste kwartaal 1940 een 'groote industrieele productie te hand haven. 134 Amerikaansche Spoorwegen boekten in October 3 419.72 mill, aan ontvangsten, welk bedrag S 66.33 mill, grooter is dan in October 1938. De bedrijfswinst was met 101.62 mill. 33.02 mill, grooter. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 25 November ten opzichte van de voorafgaande week met 94.000 wa gons gedaald en ten opzichte van de over eenkomstige week van het vorig jaar met 114.400 wagons gestegen. Edammerkaas 10-32. Aanvoer 2892 kg. Com- missie 80. Eierenhandel. Aangevoerd 100.000 kg kipeieren. Prijs 4.25—4.50 per 100 stuks. Handelsprijs 0.90-0.95 por kg., 100 kg. eend eieren. Prijs 4.25-4.50 per 100 stuks. Handels- prijs 0.55—0.60 per kg. Pluimvee: 20 slachtha- nen 0.50—0.80, 100 slachtkippen 0.30—1, 80 jonge hanen 0.40-1.25, 25 piepkuikens 0.25— 0.30 per stuk, 20 konijnen 0.30—0.35 per pond. LEEUWARDEN, 1 Dec. Vereeniging V. Zui- velmaatschappijen. Edammer kaas 20 pius 12 50—13, idem 40 plus 19.50—20.50, Goudse e kaas 20 plus 12.50-13, idem 40 Plus 20-21, volvette 40 plus 25.50-26.50, Broodkaas 40 plus 2021, Leidsche kaas 20 plus 13 13.50 per kg. Stemming kalm. -rwn-TTF 1 Dec Huiden. Koehuiden 18, pin- kenvellen 19, sUerenvellen 14, vettevellen 22 grasvellen 20 cent per pond. Paardenhuiden 8.00 ^efmarktHaniangeevgoeeS I'444 stuks, als: 1751 runderen 418 graskalveren, 483 nuchtere ka- veren 143 schapen. 3 geiten, 115 schrammen, 3 gei ten, 115 schrammen, 46 varkens, 435 biggen. ■RROEK OP LANGENDIJK, 1 Dec. 6700 kg. Rcodc kool 2.30-2.60.22°00kg. Gele kool 2.10, 11900 kg. Deensche Witte kool 1-60—2, 109UU kv. Savove kool 2—2.70. 3900 kg. Uien 2.60—2.80, grové 3.20—3.40. drielingen 1.60—1.70, nep 4.70. 2000 kg. Peen 1.50—2.10, 2100 kg- vroege Wi Icool i1.10, 19200 struik Andijvie 0.601.60, 22U kg. Druiven: Alicante 1125.40. HOOFDDORP, 30 Nov. Granen en Zaden. (Boe ren noteeringen). Rogge 9.00, Wintergerst 9.00, Haver 8.00, Duivénboonen 12.00, Paardenboonen 9,25, Groene Erwten 10.35. Qdj Mosterd' 25.00—28. 33 so34.50, Blauwmaanzaad 34.5035.50, Kooi zaad 15.00. Per 100 kg. MEDEMBLIK. 30 Nov. Veilingsver. St. Jozef Peen B 1.50—1.60. C 1.10—1.20. Bloemkool I 8.80 10.80, II 3.206.70, III 25.60, Roodc kool 2— 2.20, Gele kool 2.00, Witte kool 11.10, Chlnee- sche kool 11.30. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0,16— AP 8 u 0.16— AP 12 u 023— AP 12 u 0 23- AP 2 u 019— AP 2 u 0 19- AP Stadswatei IJselm water 8 u j. 16AP 8 u J.01- AP 12 u j 23AP 12 u J.03+ AP 2 u J 19— AP 2 u J.C6- AP WATERSTAND OP DEN RIJN Rheinl Breisacb Kehi Maxau Mannh Strassb Diedesh Malnz Lohr 1 Dec. 30 Nov. 1 Dec. 30 Nov. 0— 0— Ems 0— 0.— 0.— 0.— Caub 5.45 5.45 0.— 0— Coblenz 6.36 6.50 6.11 6.06 rrler 4.10 4.55 6.10 5.77 'uien 7.31 7.32 0.— 0— id. 0.— 0. - 5.53 5.45 uunrort 6.54 6:62 4.38 4.36 Wesei 0.— 0.— 0.— 0.— Emmerik 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6