w; DE MEKANIEKE OORLOG TOOTAL DASSEN 'nen Soldaat is eenen oorlogssmid Geen vaste lijn ANTWOORD NIEUWE SERIE 1939-1940 Kreukher stellend VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 Eerste Nederlandsche Slagers vakschool Apothekers-assistent Wi PRIJZEN VANAF F. 92.50 WAS ER OOIT EEN TIJD, waarin het radiotoestel zóózeer een onmisbaar bezit voor alle gezinsleden vormde? Laat het Sinterklaasgeschenk dit jaar een Philips toestel zijn. Nieuws en verstrooiing voor ieder naar zijn aard... iederen dag opnieuw deelt het Philips toestel zijn gaven uit. Geen enkel ander apparaat bezit het feilloos werkend linodyne drukknopsysteem met zijn onverwoestbaar mechanisme. Heeft men een knop op een bepaald station ingesteld, dan is één lichte vingerdruk voldoende om het haarfijn afgestemd te ontvangen. Laat het Sinterklaasgeschenk een Philips toestel zijn! Koopt kinderpost zegels Audiëntie Aartsbisschop UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding DE MARNIX IN INDIË DOE DAT NOOIT 1 E. H. E Het weer in November BEREKENING PRESENTIEGELD SCHERP AFGEKEURD SOLDAAT BIJ AANRIJDING DOODELIJK GEWOND K.N.V.B.-PROGRAMMA BRABANTSCHE BRIEVEN I De commissie inzake de versterking van de maritieme defensie van Nederlandsch- Indië, die, zijn de geruchten daaromtrent juist, onze vloot met drie slagkruisers wil verrijken, is samengesteld uit één vice-ad- miraal, twee schouten-bij-nacht, één kapi tein ter zee en twee luitenants ter zee eer ste klas. Deskundiger kan het al niet, doch het ligt waarlijk niet aan ons, dat wij des ondanks van de wenschelijkheid, laat staan van de noodzakelijkheid van de aanschaf fing van slagkruisers voor onze vloot niet overtuigd kunnen raken. Daarvoor zijn de officieren der marine, ook de allerhoogste, het onderling te veel oneens en heeft de vaste lijn, in de elkander in den loop der jaren opvolgende en verdringende commis sierapporten, ten eenenmale ontbroken. De heer H. V. Quispel, hoofd van het kantoor voor dienstplicht, propaganda en werving in Indië, wist, in een rede op 11 December 1938 te Batavia uitgesproken, „de tolk te zijn van de geheele Koninklijke Ma rine van den hoogste tot den laagste, zoo hier als overzee" als hij vastlegde, dat de Marine zes kruisers noodig heeft. „Het spreekt vanzelf", schreef de heer Brouwer, commandant van den kruiser „Sumatra", in het Marineblad van Januari 1939, „dat de ruggegraat eener machtige vloot het Slagschip is. Het heeft echter een passende omlijsting noodig: ter zee talrijke uiteen- loopende lichte strijdkrachten; aan den wal Dreadnought-basis-accommodatie, dok ken, reparatie-inrichtingen enz. enz., een en ander zwaar verdedigd, ook tegen lucht- gevaar. Om de gedachte te bepalen: accom modatie als m Singapore en Pearl-Harbour (Hawai-eilanden). Het behoeft geen betoog, dat dergelijke plannen geheel boven onze draagkracht liggen." In de vergadering van de R.K. Staatspartij van 2.3 November 1929 legde de luitenant ter zee eerste klas, L. A. C. M. Doorman, in een prae-advies vast: „De vraag: slagschepen of klein-materieel behoeft niet meer te worden beantwoord. Alleen Engeland, Amerika en Japan kunnen zich nog de weelde van zware schepen ver oorloven. Een klein-materieel-vloot, be staande uit kru.sem ten, vliegtuigen en mijnenleggers is voor onze doeleinden echter uitermate ge schikt." De vlootvoogd in Indië, vice-admi- raal Ferwerda, waarschuwde op 4 Augustus van dit jaar in den Volksraad er nog voor, „dat het gevaarlijk en bepaaldelijk onjuist zou zijn de meening ingang te doen vin den, dat een lichtere vloot dan een met een kern van zware schepen, niet van eenige beteekenis zou zijn". Met de studie commissies is het al niet veel beter gesteld. Die van 1920 kwam tot een geheel andere conclusie dan die van 1912 en die van 1939 is het weer geheel oneens met de commis sie van 1920. Uit dit alles blijkt toch wel, zacht gezegd, dat er over de oplossing van het defensie- vraagstuk in Marinekringen geen eensge zinde meèning heerscht. Wanneer men nu in Marinekringen vertrouwen vraagt in het oordeel van de deskundigen-commissie, be ginne men met in eigen kring eenheid van inzicht te kweeken. Het Nederlandsche volk mist hier een vaste lijn, een lijn, die houvast geeft bij de beoordeeling van de vraag of de honderden millioenen, aan slagkruisers met alles wat er om heen zit te besteden, ons tevens de eenig mogelijke en krachtige defensie verzekeren. Het is daar niet van overtuigd en men kan toch niet verlangen, dat het in zoo'n belangrijke en geldverslindende aangelegenheid aan wat „Spielerei" doet. Geheel anders staat het met het leger. Daar ziet men de doelstelling klaar voor oogen en is men het vrijwel eens, althans in het algemeen, over de middelen, die tot het doel kunnen leiden. Donderdagmiddag, 30 Nov., had aan de Sla gersvakschool te Utrecht de uitreiking plaats van de diploma's der school aan de bij het examen geslaagde leerlingen. Dit waren er 27 van de 34. Eén der leerlingen meost, wegens Ziekte, den cursus onderbreken. De volgende cursus begint Maandag 2 Ja nuari 1940. GRONINGEN Geslaagd de dames A. M. Staal, Assen, en A. Bakker, Buitenpost. ia zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. m PHILIPS 895X FL 235 PHILIP5 Veertien kinderbedjes, met veertien slapende kindergezichten. En niemand ziet het de twee meiskes aan dat ze, gansch en al vervuild, uit een half onder den grond gebouwd hol, ergens in een klein dorpje zijn gehaald. En dat ze van hun eerste bad twee weken ernstig ziek zijn geweest. En ge zoudt het Wim, die nu zes jaar is, niet aanzien dat hij vlak voor zijn laatste verjaar dag, nog niet kon spreken, omdat hij de eerste vijf jaar van zijn leven in een van onze groote steden, in de ergerlijkste vervuiling, op een hoop oude lappen heeftgeleefd? En zoo ging het met alle veertien, die hier rustig en wel slapen. En er i? nog plaats voor een vijftiende bedvoor een jongen van 13 jaar, wiens vader stervende is, nu al maanden lang, wiens moeder het leven niet meer aan kanen die verwaarloosd wordt, in ieder opzicht. Kinderen in Nederlandsche kindertehuizen in het jaar 1939, hebben het goed. En wanneer de kleuters van vier en vijf jaar naar huis komen en lachend en pratend hun jassen en mantels ophangenhebt ge geen medelijden met ze? En misschien zijn er in Nederland gezinnen waar het middagmaal nóg eenvoudiger is dan hier. Maar Een meisje van vier jaar springt op den be zoeker toe, aldoor vragend: „Bent u een papa? Bent U nou mijn papa?"..... en twee oudere vertellen aan een derde groote verhalen van: „en mijn moeder doet dit, en mijn moeder zegt dat De een werd, drie weken oud te vondeling gelegd De andere is verwaarloosde Wim! Kinderen in tehuizen voor verwaarloosden missen nog wel iets! En als U één kinderpostzegel koopt voor den brief die U tóch schrijft hoeven ze minder te missen. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie ver- leenen. Aan M. de Vries, brugwachter in dienst der gemeente Harlingen, is de zilveren ©ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, toegekend. BATAVIA, 1 Dec. (Aneta) De „Marnix van St. Aldegonde" is vanmorgen te Tandjong-Priok aangekomen, na over t algemeen een gunstige reis te hebben gehad na vertrek uit Lissabon, Blijf altijd op do rechter- weghelft in bochten, binnen bebouwde kom men bent u dat zelfs wet telijk verplicht! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË op: ,,Wat zegt de jeugd ervan?" U vraagt: wat zegt de jeugd ervan? E Vindt u dit dan niet fijn, Dat onze jeugd haar oordeel velt En „bijdehand" wil zijn? Men moet toch met de tijden mee, Geen tempo zij gesteld, Als wij eens groote menschen zijn, Moet 't uit zijn met geweld! Wij willen in de wereld dan Geen kias- of rassenhaat; Met ouderwetsche opvoedkunst Is men niet meer gebaat. De jeugd van tegenwoordig is Met alles veel vooruit, s Met sport en spel en romantiek Lacht zij de helden uit. Maar wat de jeugd vooral typeert Van den modernen tijd: Ze kiest nog zee, trotseert gevaar, Zelfs óók in oorlogstijd. illllllllllllllllllllllllllliHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in November de ochtendtemperatuur 2 graden bo ven normaal, in de 3 dekaden respectievelijk 11^, 3'A en 1 graad boven normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den eersten en den laatsten dag der maand, resp. 5 54 graad beneden en 9 graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum tem peratuur was 1% graad en het gemidelde mini mum 2 y. graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimumtempe ratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 3 tegen 10 normaal. De neerslag was in het Noorden van Noord holland en in Friesland en Groningen 60 tot 100 procent boven normaal. In het overige deel van het land 100 tot 160 procent boren normaal. Te De Bilt werden 39 uren zonneschijn waar genomen tegen 58 uren normaal. Met betrekking tot de mededeelingen veivat in het verslag der Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch-Indië over 1937, zegt de commis sie voor de prijsuitgaven in haar verslag aan de Tweede Kamer o.a. het volgende: Ook thans werd de commissie weder getrof fen door den uitgebreiden en nauwgezetten ar beid, welken de Indische Rekenkamer verricht. De commissie meent niet te mogen nalaten, er op te wijzen, dat, al valt ook in dit opzicht in den laatsten tijd een aanmerkelijke verbe tering te constateeren, nog in meer dan één geval het tempo, waarin bedenkingen van de Rekenkamer worden beantwoord of adviezen van het college worden opgevolgd, langzamer is dan gewenscht moet worden geacht. Met betrekking tot de aangelegenheid van de presentiegelden voor leden van douane commissies, deelt de commissie de verontwaar diging, uitgesproken in het verslag der com missie uit den Volksraad, over het feit, dat ieder der beide leden van een dier commissies voor een zestiental zittingen, in elk waarvan een zaak werd behandeld en die te zamen op een ochtend tusschen 9 en 11.15 uur weiden gehouden, zestien maal het zittinggeld ad 15. d. i. 240, in rekening had gebracht. Het oe- treft hier gelukkig een uitzonderings geval. Als de commissie niettemin meent, van dit geval mede in dit verslag te moeten mel ding maken, dan is dat. wijl zij van oordeel is. dat °°k een scherpe afkeuring van het gebeur de in een bespreking harerzijds van het Re- kenkamerverslag niet achterwege mag blijven. Vanochtend om ongeveer elf uur is de mili tair N. uit Hoensbroek, toen hij in de Meeren bij Mill fietste, door een personenauto, bestuurd door den heer V. S. uit Langenboom aange reden. De man reed per rijwiel in de richting Mill en hield zich vast aan een met paarden be spannen wagen. Bij het hooren naderen van den auto, wilde hij uitwijken met het gevolg, dat hij te veel naar links reed, waardoor hij werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Ernstig gewond is hij in een in de nabijheid gelegen woning binnengedragen, waar hij even later overleed, nadat geestelijke en geneeskun dige hulp was verleend. Het lijk is door de po litie in beslag genomen. BB CS Afd. I en II zie programma van Zondag j.1. AFDEELIXG III A NEC—AGO VV EnschedeQuick Tubantia Wagen. Heracles Hengelo Go Ahead' Ensched. B. B Rigtersbleek Geel-Zwart UnionTAR Glanerbrug Phenix Apeld. Boys Heerde HattemPEC Zwolsche B. KHC AGOVV 2—ZAC Robur et Veloc. Sportclub D Nijverdal Almelo Wilhelminasch.— Rljssen Vooruit E ActiviaUD Daventria Sallandia LaborGo Ahead 2 Be Quick—DAVO OBV—AGOVV 3 AlexandriaDDH WSV—Eper B. Vaasser Boys Br. en Orden Brumm. B. Be Quick 2 SteenderenBIC ZutphenDe Hoven AZC 2—Eerb. B. Zutphania 2 Oeken Sil volde Dinxperlo Gendringen Ruba WVC—Haaksfc. NeedeEib. Boys AaltenW'wijk K Heracles 3 Luctor et Em. L Lonneker Ensched. B. 3 PJRoombeek Enschede 3 De Tubanters M Ensched. B. 2 Rigtersbleek 2 N PALTO—Vitesse OABGelria SCH—Arnh. B. Eendracht SML-Spatr. Rh eatenESCA O Transforms DVSE Quick 2Groen. Wit Boys NEC 2—SCH 2 Jonge Kr. Trekv. Elistha Brakkenstein Doesburg Theothome WODier. B. AVWVelpsche Boys Worth-Rheden— Plattenb. B. VIJDOHertog Hendrik WilpEBON WWV—UD 2 De Gazelle Wij he EdeOostel. B. Veenendaal WAW Oosterbeek BAW Gelria 2 Rheden 2 Vitesse 3—TVV GiroVeenend. 2 AFDEELIXG IV A Helmond Eindhoven Limburgia Willem II LONGA—NAC PSVJuliana MVV—NOAD RoermondBW GoesDe Zeeuwen Walcheren Zeelandia Middelburg Vlissingen De Baronie Boeimeer BredaWVO TSC—DOSKO RBC—NAC 2 EKCHero Wilhelmina NEVELO PicusTOP De Valk— Helmondia TegelenWSC Groene Ster Sittard Waubach Sport. Ster Bleijerheide Willem I Maurits Standaard Sportcl. Emma MW 2 Kolonia Mirandla AFDEELIXG V A Velocitas—HSC Be Quick Veendam SneekLeeuw. AchillesGVAV Heerenveen WW ff ff ULVENHOUT, 30 Nov. 1939 Amico, We geraken in den Advent. En daarmee komt veur ons, boerenvolk, 'n rustig tij aan, zoo tot Driekoningen omtrent. Den winterzaai' is gedaan, op den akker valt veurloopig weinig te karweien. Nie veul anders, dan eiken dag 'n kruiwageltje kool uitdoen, 'nen zak spruiten, 'n mand winterpeeën en zoo, sjuust genogt veur eenen gank langs de klantjes. Mee dieën arbeid is 't wel gebeurd buiten. De Wei? Kijken we veureerst nie meer aan; ten minste zoo lank er gin hoog water komt. De beesten staan gestald; voeierkoken, melken, uit mesten, 't zijn allegaar werkzaamhedens, die binnen of op den erf gebeuren. Wij gaan in den „winterslaap". Maar, amico, vat dat nou weer niet te sjecuur op: 'nen boer is ginnen kikvorsch en z'n bedrijf gin kermis tent. Daar valt op 'n hofsteê altijd wat te schaf ten. De verkens, de runders, de peerden ze vragen van uur tot uur oewen goeien zurg. Ja, den kiepenstouw zelfs eischt mee den winter dag verzurging. Oew klanten zurgenkinders! 't Heele jaar deur! Enneik spreek daarmee gin kwaad, die worden er nie gemakkelijker op, mee de jaren. Neem gerust van me aan, de goeie nie te na gesproken, 't vrouwvolk wierd veul las tig! 'k Heb er altij goed mee overweg gekund, dat mag ik eigens zeggen, maar vandaag....? *k Beschouw 't dikkels als 'nen meevaller, wan neer d'n kearel. aan de deur komt. De vrouw is alles te duur ente klein. Ze wil veul, heel veul veur 'n klein bietje. Dat wil Zeggen, amico: als 't den groentenboer, den bakker en zoo betreft. Ik hoor tenminste van den Fielp dezelfde bezwaren. Z'n franskes zyn altij te klein, in z'nen krentenmik zitten altij te weinig krenten, z'n koekskes zijn te zwaar in 'n ons. Maareen dat wou 'k 'ns gezeed heb ben g'had: als ik de advertentiepagina's in de krant en de etalazie's zie, dan nou, dan krijg ik wel 'ns den kriebel als 'n klantje me weer bepingelt op éénen cent! Versta me goed: ik gaai deuze week nie op de wefkes afgeven! Maar daar is zoo schrikke lijk veul dwaling op de weareld. In de „samen"- leving. En om deus verzuchtend gedacht terug te brengen tot 'n veurbeeld van kleinsten vurm (want wij, kleine kwiebussen, wij zien mee ons kippige oogen en kleine verstand te onvolkomen om zelfs over 'n fietsongelukske 'n sjuuste ver klaring te kunnen geven, vraag 't den Rech ters! Tóch maken we...-, weareld-oor- logen....) ik zeg, om deus verzuchtend gedacht, dat er zoo bar veul dwaling is, terug te brengen tot 'n veurbeeld van kleinsten vurm: waarom is 'nen savoyenkool, dien 'k mee twee handen vast mot houwen en waarvan 'n heel gezin z'n eigen zat kan schransen, waarom is zoo'nen bonk voedsel veur elf centen 'nen cent te duur; en waarom zijn 'n hoeike, zijen kousen, corsetten, gewatergolfde krullekes, zijen kleekes, dif- frente-kleuren schoentjes, nagellak, poudres, en al zulk gerei dat gemist kan worden, nooit te duur? Dieën kool is veur alle gezinslejen en kost 11 cent. Dieën anderen rommel is veur de vrouw-alleen en kost 11 reksdaalders! Is dat hopelooze dwaling, of nie? Elf centen om den dokter buiten de deur te houwen is 'nen cent te duur. Elf reksdaalders om den echt scheidingsadvocaat binnen te halen is „te geef". Zeg nou nie: „Dré, ge overdrijft". Ginnen eenen verstandigen man eischt van z'n vrouw, dat ze over straat gaat als 'n filmster. Gin een vrouw die er eigen zoo toetakelt („opmaakt") veur haren eigen man. En als ge dat nog nie gelooft, dan zijn er de statistieken over echtscheiding nogEnde erm geprocedeerde mans- kearels, die nie op tijd den moed hadden huilie onverstandig wefke, meegeslept in die kolkende wearelddwaling, haar geverfd toetje te was- schen! Vraag 't dien kearels! Maar genogt. Ik wil maar gezeed hebben g'had: wij spendeeren ons geld verkeerd. Ja, wij, wij kearels ook! D'n minister van de Engelsche geldlaai heeft verlejen week gezeed: „deuzen oorlog is d'n duurste die er ooit gevoerd is!" Wiedes! 't Is toch 'nen mekanieken oorlog! Zelfs Trui, doodgewone (goddank) doodge wone boerin, zelf-, mijnen toeteloeris heeft daar haren kijk op. „Ga maar na," zee ze verlejen week als den Fielp op 'n avond was komen aansteken: „tel 't maar op oew tien vingers uit!! 'Nen hand veger, en 'nen goeie kost 'n kwartje. 'Nen stofzuiger n paar honderd gulden. Veur éenen stofzuiger," zee Trui: „koopt ge dus 'n duuzend handvegers! Maaargong ze wijer: „gin éen vrouw, al is ze nog zoo proper, die duuzend handvegers verslet, dan mocht ze wel vijfhon derd jaar worden. Maar stofzuigers, nou, die kan ze 'r wel drie aan in haar leven. Alleen om 'r karpetje proper te houwen spendeert ze dus, nou 't mekaniek gebeurt, twee a drieduuzend keer zooveul méér geld, dan vroeger 1," Zoo is 't toch» amicoi En nou weet ik, wat gij zeggen gaat: „zoo'nen stofzuiger is toch maar onmisbaar!" Ja! Ge hebt gelijk! Wij laten de vrouw nie op haar knieën den grond schuieren, mee 'r neus boven 't stof, als 't anders gebeuren kan. Dieën stofzuiger is onmisbaar! Hij is „alleen maar", veur de stofzuig s t r tweeduuzenc keeren te duur, want haren ploeterenden man verdient nie tweeduuzend keer zooveul geld als vroeger! Zoo is 't heele leven ingericht. Van 'nen wa- tergolfkrullenkop tot 'nen weareldoorlog: 't is veur ons te duur! Veul te duur! Duuzenden keeren te duur! We kunnen 't nie betalen. Nie mee ons bietje geld, noch mee onze zielskracht, die de ellende, die over ons leven kwam, nie meer dragen kan. Wij gaan gebukt onder de „onmisbare" din gen, die onbetaalbaar zijn. Legers, die lijk den handveger gemekaniseerd zijn, kunnen we nie meer betalen. En toch ze zijn onmisbaar! Want als d'n vijand, van kop tot teen, gemekaniseerd en gemotoriseerd is, dan kan de teugenpartij al nie minder doen, halen waar halen! Soldaten zijn gin soldaten meer. 't Zijn tech nici. Trui zegt: ,,'nen soldaat is vandaag 'nen oorlogssmid, 'nen gevechtsmonteur op de stoom- fiets. En, waar of nie? den stofzuiger neemt 't vuil heel wat beter op, dan zoo'nen handschuier! Want: „Dames en Heeren, hier volgt eerst een extra uitzending van het A. N. P. Daarna zetten wij onze „vroolijke gramofoonplaatjes" voort." „Dames en Heeren, hier volgt eenextrra.. uitzzending van het ANP. Plubicatie, in welken voórm.... ook, is verbode!! Uitzzending voor het Algemeen Programma. Zoojuist be reikt ons het be-richt, dat hettien.duizzend ton groote koopvaardijschip „Naarde Blixum" dat opweg was naarNederr-land, onder deOos-te-lijke kkust van En-ge-.land op een mijnnis geloope engezzonke. Tweehon derd opvvarendeworden vèr-mist. Nadere bijzonderhede ont-breke nog. Goedenmiddag. Damesenheeren." Dames en Heeren, hier zijn we weer. Loetje Bend vervolgt ons programma met „Heide- wietska." Poolidoor Bee Zet tweehonderdachtene- negentigduizendzeuvenhonderd vijfentwintigtwee negenacht, zeuventweevijf; Heidewietska!" Honderden families in rouw, duuzenden in ondragelyken angst, 'n schip van tien, twintig millioen wèèrde naar den kelder, 'n lading van tonnen gouds naar den bojem der zee „Heidewietska, vooruit geef gas, al dat getreu zel komt nie meer te pas!" Eén mijntje, éenen plof, pats! millioenen aan geld en honderden menschenlevens ver nietigd! Amico, kan 't Menschdom dieën „mekaniek1 betalen? Hoegoed" ie ook werkt? Hoe „on misbaar" ie ook is!? Kunnen we dat blijven betalen mee ons bietje geld? En wat nog veul zwaarder weegt: kunnen we dat blijven torsen mee de kracht van ons zielement? We gaan gebukt onder de „onmisbare" din gen, die onbetaalbaar zijn. Ik heb, en tóch, ik bedoelde daar gin kwaad mee, al aange toond wat in 't huishouwentje devrouw kost. Maar daar zijn meer „dingen", die te zwaar op 't gezinsleven drukken! 't Heele huis- houwelijke werk is gemekaniseerd. Alles „werkt" op gas en electriek. 't Werme water loopt „zoo maar" uit den muur. 't Onske ham en 't flesch- ke melk worden 's zomers frisch gehouwen in de electrieke koelkast. Kachels? Stofnesten meneer! Centrale verwarming, da's je ware. „Met dat dunne zijden ondergoed, noodig voor „melijn", heb ik 'swinters toch 'n bontjas...." Och-neeë, da s wéér de vrouw. Auto's, stoom- en gewone fietsen veur de kinders,allemaal „onmis bare" dingen. Ge hebt gelijk, amico! Groot ge lijk! 't Is allegaar „onmisbaar". Maar 't is nie te betalen! 't Is ook nie uit te winnen mee éenen cent op 'nen savoyenkool of op 'n brood. En toch: zoo leven we, zoo voeren we oorlog. D'n onmisbaren mekaniek is 'n wonderlijk ding, maar onbetaalbaar!! 't Gemakkelijk geworden leven is nou onmogelijk, Waar mot dat op uitdraaien? Op „de" overwinning, zeggen de diepelmaten. Op 'n algemeene revolutie, zeggen anderen. Kan zijn! Maar da's gin oplossing, 'n Alge meene revolutie is maar 'n verandering van bazen in de eigenste snertzooi, die we van de zaak der samenleving hebben gemokt. 'n Zaak, waarin alles, alles onbetaalbaar is geworden! Van de vrouw tot en met den oorlog toe. 't Is te zwaar veur onze geldelijke, te zwaar veur onze innerlijke krachten. Of ik weet waar 't naar toe mot? Neeë! Daar ben t te stom veur. t Is mee 'nen Vaderons nie goed te bidden. Mee gin honderd. Mee gin duuzend. Mee gin millioen rozenhoeikes krijgen we 't gedaan, dat de mijnen nie ontploffen. „Maar we krijgen er misschien den Vrede mee", zult ge teugenspreken. Zekers, amico. Maar ik heb nou geleerd, tusschen twee weareld- oorlogen in: den Vrede is reurbereiding tot oor log! En daar zijn heel wat grootere mannen dan ik, groentenboer, die datzelfde zeggen! Eén ding weet ik wel en 'k heb dat al 'ns meer aan oe geschreven g'had: deus mekanieke leven kunnen we mee gin dollars, gin ponden en mee gin guldens blijven betalen. Ik kan veur 'nen bos peeën gin honderd gul den vragen. Toch zou ik die langzamerhand noodig hebben, om m'n belastingen te voldoen, om m'n bedrijf te mekaniseeren en wat „on misbare" dingen aan te schaffen. Gij kunt oewen boekhouwer gin honderd- duuzend gulden tractement geven, om deuzen mensch 't leven 'n bietje mogelijk te maken. En bij te laten dragen in „den duursten oorlog, ooit gevoerd." Ik moet oe zeggen, da 'k nie be grijp hoe de „Groote Mannen" de toekomst zien. Maar wèl heb ik zoo'n vaag ideeke, dat zij op dat punt even stom zijn als ik. 't „Gemakkelijke", 't gemekaniseerde leven, van zijnen schoonheidstechniek tot zijnen oor logstechniek, van zijnen ,3eauty-Cult" (waar "n boer al gin verstajum van krijgt) tot zijnen grandioozen vemielingscultuur, dat gemakkelijke leven, waarin vandaag minder krachtsinspan ning noodig is om honderd millioen wèèrde den grond in te boren, dan vroeger noodig was om 'n vloer aan te vegen, ik zeg: deus Gemakke lijke Leven is zoo onnoemelijk zwaar en moei lijk geknoeid, gemekaniseerd, dat.... dat bidden nie meer helpen kan, want elk gebedeke vraagt Onzenlievenheer om „het" Wonder! Het wonder, om de weareld terug te draaien naar 't steenen tijdperk, toen den oorlog nog hand werk was! Maar ondertusschen vraagt d'n braven mensch aan zijnen Schepper, om 't moeilijke leven deur geholpen te worden, „want, God, eigens kan ik niemeer!" Zou dan misschien van deus gebeden zelf kennis van de totale zelfvernedering uiteindelijk de oplossing komen? Ik, stommen boer, ik geloof dat! DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9