DE HAARLEMSCHE GROOTE SCHOOL BOTERLETTERS St. Hitot fesdteuke* Fa. J. T. MATHOT NUTTIGE Haarlem, 2 Dec. Het Gy Too ver t blijde gezich ten FRANKEN's Broodfabrieken Het Kenaupark-viaduct RADIO'S CRAMOFOON-SPECIALIST GROOTE HOUTSTRAAT 108 - TEL. 18046 HAARLEM RADIO - RADI0-GRAM0F00NS - GRAM0F00NS ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 mnasium MET GESCHENKEN VAN GROOTE HOUTSTR. 39 HAARLEM PARFUMERIEËN STAALWAREN SCHEERARTIKELEN ANEGANG 34- HAARLEM ■v.iüim'taMaaaMigMia MB3B EZSk COMITÉ VAN KATH. ACTIE BEËEDIGING OFFICIEREN Tegen tram geslagen ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VER. Haarlem I - Frans Halsplein 7 DE BEROEMDE verkrijgbaar bij den bezorger of in onze filialen J. C. v. d. Eijken t NIEUWS R.K. SPORTBUREAU EEN LAATSTE HERINNERING De zangers van het negende Bloemendaalsche Kunstkring Taschmoffen Shawls Vossen Bontmantels Barteljorisstraaf 26-28 Rioleering duurt nog tusschen S en 8 weken EEN GOEDE VANGST! Glazenwasscher viel van een ladder EEN OPGEWEKTER GELUID AGENDA Bioscopen 3 December Bioscopen 4 December Bioscopen Apotheekdiensten Radio Moors ÜP Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN Uitgezochte collectie van ruim 10.000 platen in alle merken' STAD Nu op Sint Nicolaasdag van dit jaar het 550- jarig bestaan van het Haarlemsche gymnasium herdacht gaat worden, dient ook de kerkelijke oorsprong daarvan naar voren te worden ge bracht. Langen tijd was in Noord-Nederland de Dom school te Utrecht, die tot Willebrords tijd gaat, de eenige waar buiten de kloosters onderwijs van eenige beteekenis werd gegeven. Maar reeds in de 13de eeuw had paus Innocentius III bepaald, dat voortaan bij iedere kerk een school, een ,,scholasterie", moest worden opgericht met een der klerken (geestelijken) als rector aan het hoofd, die tevens leiders moesten zijn der koorknapen. Bij de opkomst van het humanisme met meer behoefte aan breeder onderwijs beginnen ook de stadsregeeringen zich daarvoor te interesseeren, zoo wordt in Amsterdam de groote stadsschool voor het eerst vermeld in 1428. Aan Haarlem gaf Albrecht van Beieren, die aan de Spaarne- stad veel verplichtingen had, op 6 December 1389 bij privilege ,,de school", te beheeren door de stedelijke regeering en den „persoon", dat was de curyt of proost van de eenige parochiekerk, de oude St. Bavo. In zijn „Onder Amsterdamsche Humanisten" geeft Dr. Sterck eenige bijzonderheden over die oude Katholieke Groote scholen, zoogenoemd tegenover kleinkinderscholen en scholen met veel lichter programma. Het oudste gebouw dezer school stond in Haar lem aan de nog naar haar genoemde nauwe Nteorder- en Zuiderschoolstegen bij de Groote Markt. Het Latijn werd in die dagen (met het Grieksch) beschouwd als de eenige basis voor ruimere ontwikkeling; en mogelijkheid voor ver dere studie. Reeds na het beëindigen van de „In- fantia": de kinderjaren (dit was op zevenjarigen leeftijd) kon men tot de Groote school worden toegelaten. In de vierde en laagste klasse leer den de jongens lezen uit Latijnsche teksten en in Haarlem als elders werden druk gebruikt de boekjes van een ouden taalleeraar Donatus. In het Frans Halsmuseum worden de oudste Dona ten bewaard, later als reepjes voor boekbanden gebruikt, toegeschreven aan de drukkerij van Laurens Jansz. Koster, die, als koster van de St. Bavo, buurman van de school was. Heetten de jongste leerlingen ietwat verachtelijk „Alphabe- tarii of bladenaers", de ouderen de „textualis- ten", die 's zomers al om zes uur 's morgens en 's winters om zeven uur ter schole moesten ko men, kregen de Latijnsche teksten bij voor keur Plautus en Terentius dermate beoefend, dat zij in die taal konden schrijven en spreken, Wat thans met ons zoogenaamd beter onderwijs hog altijd maar zelden bereikt wordt. Maar ook de geestelijke vorming werd niet verwaarloosd en de bewondering voor de taal der Romeinen en Grieken moest niet gepaard gaan met een al te groote vereering voor den inhoud van hun wer ken of, zooals een der reglementen het uitdruk te de leerlingen moesten de gedichten over Christus, Paulus en de andere apostelen leeren kennen vóór alle droomen ende Filkementen (verzinsels) der poëten, die het beter is te ver geten dan te onderwijzen. Op het fraaie renaissanee-gymnasium-poortje Van Haarlem uit 1581, thans herbouwd aan de Noordzijde van den Museumtuin op het Groot Heiligland, vermeldt nog de latijnsche spreuk: ,,'kegeering, kerken en scholen bloeien overal, Waar de jeugd den godsdienst liefhebbend, zich op de beoefening der wetenschappen toelegt." In deze spreuk herkennen wij den geest van den toenmaligen rector Cornelis van Schoon uit Gouda, meer bekend als Schonaeus. Toen name lijk door de troebele tijden voor, tijdens en na het beleg de schooljeugd verstrooid was geraakt en het onderwijs verwaarloosd, werd in 1575 deze bekwame leerling van de Leuvensche Hooge- school door het stadsbestuur als rector aange wezen. De knappe latinist, zelf letterkundige van beteekenis in die dagen, wist zijn school tot grooten bloei te brengen en de handhaving van Het toppunt der St. Nico- laascadeaux is de Bontmantel van SWARTE. Onze reputatie danken wij aan onze meer dan 30 jaren lange ervaring ui dezen laatsten katholieken rector, ook nadat de regeering geheel in handen der Hervormden was gekomen, pleit ten zeerste voor de talenten van dezen humanist, die om zijn godsdienstige over tuiging heel wat moeilijkheden te verduren heeft gehad. Weldra werd de schoolruimte in de Schoolste gen te klein en in 1592 werd de school overge bracht naar het verlaten Cellebroersklooster aan het rustige Prinsenhof, een plein, dat het gymna sium steeds gehuisvest heeft gezien, zij het dan ook later verhuisd van de Zuidzijde naar den Noordkant. De rector woonde in het rectorshuis in de Jacobijnenstraat en Schonaeus genoot, met een schadeloosstelling' voor de opheffing van de koorleiding, even 200 salaris. In 1610 werd Schonaeus opgevolgd door Dirck Schrevel. die zich Schrevelius noemde en als historieschrijver van Haarlem naam heeft ge maakt. Naast de Groote Latijnsche school of scolae majores bestonden kleine Latijnsche scholen (parvae scolae), waar de leerlingen slechts ge bracht werden tot het verstaan van Latijn, wat vooral den kooplieden voor de officieele akten nuttig' was. Over, de toestanden aan een der oudste groote scholen te Yperen uit de 13de eeuw zijn de bijzonderheden vastgelegd: het schoolgeld was voor een groote school 10 stui vers per jaar; maar dan mag de magister sco- larum ook niets extra's vragen voor stroo op den vloer van de klas (de leerlingen der oudste scho len zaten op den grond) noch voor inkt en ook geen brood aannemen of geldcollecten houden. In de 15de eeuw ontstaat reeds de groote strijd tusschen de Groote scholen en de andere, ge naamd bijscholen. In 1465 worden bijv. deken en kapittel van Den Haag in het gelijk gesteld tegenover den priester Mr. Jan Dael, die zijn bijschool moet opheffen. In hetzelfde jaar wordt de bijschool van Mr. Lucas de Cuper te Sche- veningen gesloten. Die bijscholen waren van ver schillenden aard. Er bestonden scholen voor ma thematisch onderwijs (we zouden het noemen handelsonderwijs op zeer bescheiden schaal) „Duitsche" scholen, waar het Nederlandsch de voertaal was en de Fransche scholen voor de meer gegoeden dan begaafden. De rectoren van de Groote scholen hadden toezicht op alle ste delijke bijscholen. Ook Haarlem heeft den strijd van Groote stadsschool tegen de particuliere bijscholen ge kend. Van ongeveer 1412 (Ampzing geeft 1420) is er een keur, die Haarlemmers verbiedt hun „kin deren, dat knechten (d.i. jongens) zijn, anders ter schole te zenden dan in de „grote scole". Bij scholen mogen slechts gehouden worden krach tens goedkeuring van de Heeren burgemeesters. Zoo mag volgens een Brief van 1569 Hendrick Dircksz een bijschool houden en waarschijn lijk zijn zoon Jacob Hendriks in 1592 een pri vate Latijnsche school, mits hij voor eiken jon gen die hij niet aan de Groote school afstaat en voor de nieuwen, die hij er bij aanneemt, elk kwartaal vijf groot d.i. ongeveer 12% cent geeft aan den rector van de Groote school, „voorzoover deze dit begeert." Blijkbaar heeft het aan dit begeeren nooit ge mankeerd, want nog in 1627 hebben alle Haar lemsche „Bij-schoolmeesters zoo private Latijn sche als Duitsche en Fransche per rekest bij H.H. Burgemeesteren ontheffing gevraagd en ook gekregen van die belasting der stooters (een stooter is 12y2 c.), waarbij het salaris van den rector der Groote school naar verhouding werd verhoogd. Sinds ging het met recht steeds om hoog'. J. M. STERCK-PROOT Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlenl. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jansstr. 49. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. Wegens St. Nicolaas verder geen vergade ringen. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" by Brinkmann. 8.15 uur: Sociologische Les van Geloof en Wetenschap in het St. Elisabethsgebouw, Jans straat 49. DONDERDAG: 9 uur v.m. vergadering Arm bestuur van de parochie „St. Bavo", Haarlem- Noord in de pastorie. 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Reclas seeringsvereeniging in het bureau van de ver eeniging, Bakenessergrapht 26zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried" afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse". Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R.K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdeeling van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing Geloof en Wetenschap in den Stadsschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 8 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereemgin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Hedenmorgen om half twaalf werden op het terrein van de Motordienstkazerne tien tweede luitenants, die onlangs bevorderd waren, be- eedigd. De eed werd afgenomen door overste Op 11 Dec. is de heer L. C. van Doorn, stationschef te Haarlem, 40 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen. De jubilaris Polis. De namen der tweede-luitenants waren: C. Gomperts, W. Oxenaar, A. S. Altona. J. v. Werkhoven, J. H. Lengton, J. J. H. Vrijdaghs, T. v. d. Werff, C. P. v. d. Helm, J. A. Mulder, J. J. M. v. d. Meulen. Vrijdagavond reed de heer E. P., wonende op de Kastanjelaan te Heemstede, per rijwiel over den Binnenweg in de richting Haarlem. Toen hem op de hoogte van de Lindenlaan een tram wilde passeeren kwam van tegenover gestelde richting de 13-jarige J. J. S„ wonende aan de Maasstraat te Heemstede, per rijwiel geheel op het rechterweggedeelte aanrijden. Plotseling liep de ketting van het rijwiel van den jongen af, waardoor de knaap ging slin geren en verward raakte in het rijwiel van P. In deze verwarring viel P. tegen den volgwagen der tram, werd vervolgens ter zijde geduwd en bleef met een ernstig bloedende hoofdwonde op den weg liggen. Verder bekwam hij schaaf wonden aan zijn handen. Dr. Hubert verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar zijn woning werd overge bracht. Naar wij vernamen is van eenig strafbaar feit geen sprake, en is het ongeval een noodlottig gevolg van toevallige omstandigheden. Zondag 3 Dec. geopend 36 en 810.30; 9 u. aspirantencursus. Maandag 4 Dec. 8 u. damclub T. E. P., half 10 Paladijnen (benedenzaal). Dinsdag 5 Dec. gesloten wegens St. Nicolaas- avond. Woensdag 6 Dec. gesloten wegens Maria-Con- gregatie. Donderdag 7 Dec. half 9 vergadering Raad van Bestuur (benedenzaal), half 9 Schola Can torum. Vrijdag 8 Dec. Plechtig Lof in de kerk v. d. H.H. Elisabeth en Barbara, om kwart over 8 voor de Maria-Congregaties, daarom zal het Gezellenhuis pas om 9 uur geopend worden; 9 u. Rederijkerskamer St. Genesius. ZATERDAG 9 Dec. 8 uur Tafeltennisclub Oranje-Zwart. BONDAG ÏO Dec. St. Nicolaasfeest. Iedere ge zel make deze week een pakje ter waarde van hoogstens 25 ct. met een toepasselijk vers; dit is ook de taak van iedereen die op ons feest komt, dus ook van de verloofden der gezellen en van de zelatricen. G. F. DE BEER, Pr. Praeses. HAARLEM - HEEMSTEDE - BLOEMEND AAL In den ouderdom van 76 jaar is Vrijdag te Heemstede overleden de heer J. C. v. d. Eijken. oud-raadslid der gemeente Heemstede. Hoewci in Haarlem geboren, kwam de heer v. d. Eijken op jeugdigen leeftijd naar Heemstede, waar hij het vak van bloembollenkweeker uitoefende. Ook heeft de thans overledene een groot aan deel gehad in het maatschappelijk leven en dan meer speciaal op het katholiek charitatief ge bied. Hij was vanaf 1901 kerkmeester der paro chie van den H. Bavo en van dien tijd dateert eveneens zijn lidmaatschap van de St. Vincen- tiusvereeniglng, waarvan hij tot zijn ziekte pre sident was. Voor dit zoo omvangrijke liefdewerk werd hem in 1927 door Z. H. den Paus het gou den kruis Pro Ecclesia et Pontifice toegekend. Maar ook op ander gebied had de overledene een werkzaam aandeel. Zoo was hij een der medeoprichters van den Raad van Toezicht van de Boerenleenbank in Heemstede, lid van dc R.K. Woningbouwvereeniging „Op Eigen Wie ken". Ook in den Heemsteedschen Gemeente raad heeft de overledene zijn beste brachten ge geven. Onafgebroken vertegenwoordigde hij de katholieke bevolking van Heemstede van 1903 tot 1915. De plechtige H. Requiemmis wordt Dinsdag om half negen in de Parochiekerk van den H. Bavo, aan den Heerenweg gelegen, op gedragen, waarna de begrafenis op het kerkhof van deze parochie volgt. R. K. Turnver. F. E. L.: Woensdag van 8.30—9.30 uur Tumrepetitie voor dames. Donderdag van 5.156.15 uur Tumrepetitie voor kleuters en aspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koning straat. R. K. Turnver. Blauw-Wit: Maandag van 7.458.45 uur Repetitie voor asp. dames van 14 t.m. 16 jaar. Donderdag van 56 uur Kleuters beneden 10 jaar. Donderdag van 6.057.05 Meisjes van 10 en 11 jaar. Donderdag van 7.1-08.10 uur Meisjes van 12 en 13 jaar. Donderdag van 8.309.45 uur Dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R. K. Turnver. Leonidas: Maandag van 5.306.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 613 jaar. Maandag 6.458 uur voor meisjes van 1316 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Timor- straat en in de school aan het Junoplantsoen. Woensdag tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar van 56 uur. Woensdag van 67 uur Meisjes van 913 jaar. Woensdag voor meisjes van 1316 jaar van 78 uur. Woensdag voor dames boven 16 jaar van 8.30 10.15 uur. Deze repetities zijn voor de afdeeling Klever park en in de school aan de Tetterodestraat. Vrijdag van 5.306.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Vrijdag van 6.307.30 uur voor meisjes van 913 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Eem- straat en in de Koningin Emmaschool aan de Roerdompstraat. R. K. Turnver. Hercules, afd. Dames. Dinsdag van 4.305.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 59 jaar. Dinsdag van 5.306.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 1013 jaar. Deze repetities zijn in de R. K. Jongens school, Zandvoorterpad. Donderdag van 5.106 uur Repetitie voor meisjes van 59 jaar. Donderdag van 67 uur Repetitie voor meis jes van 1013 jaar. Donderdag van 7.158.15 uur Repetitie voor groote meisjes van 13—16 jaar. Donderdag van 8.3010.15 uur Repetitie voor dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school Tempeliers straat. R. K. Turnver. O. K. Santpoort. Woensdag van 6.307.30 uur Tumrepetitie voor aspiranten. Woensdag van 7.308.30 uur Tumrepetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastieklokaal van school F. R. K. Hockeyclub Quick; Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzenkade. E. H. R. K. Wandelsportver. „Sportief". Donderdag van 8.1510 uur Trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12 H. O. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij mej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. Zooals reeds is aangekondigd, zal heden middag St. Nicolaas met zijn knecht en gevolgd door een vrachtauto, waarop Uw gevulde zakjes in een groote bus gedeponeerd worden en ook biedt de auto voldoende plaats voor Uw St. Ni- colaaspakketten, door de straten trekken van de parochie van St. Jan. Beloont St. Nicolaas voor zijn komst door een gift of een pakket voor een St. Nicola asverrassing voor de armen Uwer St. Jan-parochie. Het dameskoor Arcis en het gemengd kwartet „Zanglust", onder leiding van Jan Hensen, met medewerking van zangers, gevormd uit het ne gende regiment onder leiding van heer Heinsma, hebben gisteravond een geslaagden zangavond gehouden. Als solisten werkten mede mej Co Boeree, Jan Hensen en Jan Rosekrans. De soldaten hadden in zeer korten tijd een goed geheel gevormd en het gebodene viel bij het publiek zeer in den smaak. Het dameskoor en kwartet zongen de conccurs-nummers, waar mee zij dit jaar met eerste prijzen waren be kroond en hadden veel succes. De jonge Bloemendaalsche Kunstkring heeft in het intieme atelier aan de Dompvloedslaan, dat daartoe tot expositiezaal was ingericht, zijn eerste tentoonstelling gehouden. Een tentoon- s teling van het werk der leden, die bijna zon der uitzondering' jongeren zijn. Ook de leider van dezen Kunstkring, de schilder Piet Nieuw- dorp, is op deze tentoonstelling ruim vertegen woordigd. Zijn Veldbcuquet in pastel dient zeker met lof vermeld te worden. Een vroolijke, ge voelige kleurenschakeering, waarin een speelsche charme warm aandoet. De met het mes geschil derde violen zijn frisch en levendig. Behalve bloemen zijn van dezen schilder cok pittoreske hoekjes te bezichtigen, zooals do Sacré coeur te Parijs bij maan en bij nacht, gezien van een punt, vanwaar maar weinig toeristen deze prach tige kerk bewonderd zullen hebben. Een oud, donker straatje vormt den overheerschenden voorgrond van deze sfeerrijke werkjes, die uit munten door de prachtige compositie. Twee ranke meisjeskopjes, met sanguinekrijt getee- kend, en met een zekere virtuositeit opgezet en een schildering' in de buurt van Penningsveer, onder een mooie wolkenlucht, completeeren zijn inzending. Marise van Hooff schilderde verschillende stillevens, waarvan vooral die met den gipskop er. de kreeft van haar talent getuigen; van op zet, maar meer nog van kleur zijn zij veel- beloven. Een stilleven met poppen leeks ons op een enkel figuurtje na wat slordig geschilderd en weinig doorgewerkt. Winnie Hagendoorn's bloemen vielen zeer te apprecieeren, haar teekeningen, ook die van Line Deinum, dienen eveneens gereleveerd te worden. Van Bert Huyser noemen wij het aquarel „Meertje van Caprera". Koos Limburg kwam voor den dag met een goedgeschilderd aapje en Anton de Graaf met aardige zeetjes. Uit den aard der zaak mocht veel op deze tentoonstelling, die 60 schilderijen en teekenin gen omvatte, niet critisch worden bezien. Ueill ik. - Btudwetkets Komt er nooit een einde aan de werkzaam heden rond het viaduct KenauparkSchoter singel? De verbetering wordt inderdaad de moeite waard, maar het komt my voor dat we toch wel wat al te lang in den rommel blijven zit ten. Deze klacht van een onzer lezers is zeker na mens velen uitgesproken. En daarom hebben wij ons tot den directeur van Openbare Werken, ir. M. Maas gewend en hem gevraagd, hoe de zaken er voor staan, Juist om het publiek te gerieven is de cirkel rondom het viaduct nooit geheel gesloten ge weest. De Noordelijke brug, liggende in het ver lengde van den Verspranckweg, is in twee helf ten gebouwd; toen de eerste helft in gebruik ge nomen werd begon men de oude brug ijlings ai te breken en enkele dagen daarna lagen er al de fundamenten voor het tweede deel van de nieuwe brug. Men moet niet vergeten, dat er bij de uitvoering van dit plan zeer economisch ge werkt wordt en dat verschillende bedrijven als mede de P.T.T. hun kansen hebben waargeno men om zoo n< odig het ondergrondsche mate riaal te vernieuwen en te moderniseeren. Men is thans bezig met de rioleeringswerken, die een onderdeel uitmaken van het millioenen- plan. Het leggen van de groote buizen in de di recte omgeving van de bruggen was bij het be stek inbegrepen. De directeur deelde ons mede, dat de rio leering van Kinderhuissingel. Staten Bol werk en Kenaupark op zijn minst vyf weken en ten hoogste acht weken zal vergen. Daarbij wordt natuurlijk niet gedacht aan een langdurige strenge vorstperiode. Is de rioleering gereed, dan komt het wegdek aan de beurt. Ook dat zal weer zeer solide ge maakt worden. Het systeem van de Ged. Oudegracht, eerst een puinfundatie en dan „klinkers op hun plat" zal ook hier wor den toegepast. Tenslotte vroegen wij. of de ommanteling van de pilaren onder het viaduct zal worden uitgevoerd volgens de proef, die indertiid ge nomen is en die inderdaad een verfraaiing gaf. Ir. Maas deelde ons mede. dat de om- manteling wel fraai was, maar het doorzicht te veel benam. Er is dan ook van deze ver siering afgezien. Met de aanhouding van een 38-jarigen los- werkman uit Haarlem, die op aanwijzing van eenige burgers door een agent van de honden brigade gearresteerd werd, bleek men een goe den slag geslagen te hebben. De man had een fiets gestolen, die voor een huis aan de Jan Haringstraat stond. Dit misdrijf was de aan leiding tot zijn arrestatie. Bij het verhoor bleek, dat de los-werkman in contact stond met een 40-jarigen koopman, te wiens huize een nader onderzoek werd ingesteld. Daar vond men nog drie fietsen, twee frames van dames rijwielen en diverse rijwielonderdeelen, alsmede in een pakhuisje een geheel gesloopte jongens fiets. Alles werd in beslag genomen. De aan gehoudene bekende gedurende de laatste we ken herhaaldelijk fietsen te hebben gestolen. De koopman, aan wien hij ze verkocht, ont kent vooralsnog, dat hij wist met gestolen waar te doen te hebben. Beide mannen zijn in bewaring gesteld. Gisterenmiddag om 1 uur viel een glazen wasscher, die op den hoek Kleine Houtstraat Ged. Oudegracht staande op een ongeveer vijf meter hooge ladder, werkzaamheden verricht te. plotseling door onbekende oorzaak met de ladder achterover op straat. De man bleef bewusteloos liggen. De Ongevallendienst ver leende de eerste hulp, waarna overbrenging naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo volgde. Er bestaat geen levensgevaar. Er klinken, bij alle sombere berichten ui' het bloembollenvak, nu toch ook wat opgewekter klanken. In het Weekblad voor Bloembollencultuur wordt de hoop gewekt dat de Engelsche bloe menmarkten het beter zullen doen dan ve: wacht werd Zooals het na twee maanden oorlogstijd met den bloemenhandel in de Engelsche hoofdsteden gesteld is, aldus het blad, bestaat er op grond Gebouw St. Bavo: Speeltuin Westerkwartier, 2.30 en 8 uur; Best. Kamercentrale, 3 uur; Geel Wit, 6.30 uur; Gewone Zittingen. 4 en 7 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Huldiging van den heer Lyklama door P.T.T., uur. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangeres", (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels". ,X*e laatste dagen van Pompeji", 8 uur. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangers" (volwassenen) 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad" (boven 14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn" (boven 18 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels" en „De laatste dagen van Pompeji". Gebouw St. Bavo: Best. Transportarbeiders, o uur; Winterhulp, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kioegzangers" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 230. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopenó St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels" en „De laatste dagen van Pompeji", 8 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemenóaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. PHILIPS RADIO door PHILIPS' nieuwste serie v.a. 93.50 Ook op conditiën van verschillende berichten goede hoop, dat in bet komende bollenseizoen vervoer en vei han deling der bloemen een vrij normaal beeld zullen te zien geven. Het grootste verkoopcentrum van Londen, Covent Garden, heeft zich geheïi aan gepast aan de militaire maatregelen en zich in gericht op het handhaven van zijn positie. Lang- zcmehand is in de eerste oorlogs weken de aan voer geleidelijk geregelder geworden en ver beterden de prijzen en een mededeeling in Hort. Adv. van een der grootste handelaren, dat de snijbloemenomzet begin November circa 60 pCt. van normaal is, geeft aan, dat, evacuatie van een kapitaalkrachtig deel der bevolking ten spijt, de bloemenhandel bezig is het verloren terrein te herwinnen, dat de bloemen zich in de samen leving hun plaats hebben veroverd, waarvan zij zich niet laten verdringen. De maatregelen om tijdens verduisteringen de zaken voortgang te doen hebben, zijn gereed, een speciale verlich ting maakt het mogelijk om van 6 uur 's mor gens af de aanvoeren in ontvangst te nemen en de verkoop in de vroege morgenuren te doen doorgaan. De daarmee in verband staande wij zigingen in de aanvoertijdstippen gaven ir het begin veel last, thans heeft men zich ook hierbij aangepast. De omzetten blijven ook in de tweede week van November op circa 2/3 van normaal en de prijzen zijn redelijk. Ook van de Schotsche en andere bloemen markten komen dergelijke berichten, die eenigs- zins hoopgevend zijn voor den komenden winter- tijd. G. M. OORD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5