nT; IliVN: Illlll Finnen zetten de klok twintig jaar terug Stalin, kom ons te hulp! pIJKT JAMMERLIJKE TRAGEDIE Telefoonavonturen in Engeland JO-JOTTE Een „witte" en een roode regeering HOEST Mijnhardtje SIGAREN WORDEN DUURDER DE SPIONNAGEZAAK IN DEN HAAG FAMEL De tien cellen Buitenlandsch Overzicht -H ,Nfii ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 doodvonnis voltrokken aan Nederlander Wpercorps van de N.S.B.? De „Beverwijk 20" weer vlot GARROS 1CHOCOLAAD&BONBONS CACAO St. Nicolaas geeft het fijnste, dus van DE NAAM ZEGT ALLES Bloembollen als veevoeder H. Clemens Maria Hofbauer Limburgsch dorp geïsoleerd DELFT VERKOUDHEID BRONCHITIS SIROOP Nationale postzegel- ruildag Suiker wordt duurder Waterstand van de groote rivieren OP-WACHTGELD-STELLING BIJ DE N. S. STEUN AAN HET FINSCHE ROODE KRUIS INVOERRECHT OP ZINKWIT Aandeel opbrengst Motor- en Rijwielbelasting Het is een jammerlijk schouwspel, dat thans in het oude Europa wordt vertoond. De oorlog, volgens het zeggen van de groote democratieën begonnen en met lood in het hart aan vaard om eindelijk voor goed een einde te maken aan geweld en onrecht, afdrei ging en woordbreuk, heeft tot nu toe slechts tot gevolg gehad, dat al deze euvelen een ongekende hoogconjunctuur beleven en dat nog wel hoofdzakelijk ten koste van de neutralen, die niets met het oorlogsconflict hebben uit te staan en er ook niets mee uit te staan willen hebben. Niet alleen de oorlogvoe renden, die elkander met meedoogen- looze maatregelen en even meedoogen- looze represailles naar het leven staan, bekommeren zich weinig of niets om het lot der neutralen, die volkomen onschul dig medeslachtoffer worden van 't „rück- sichtslose" oorlogsbedrijf, maar zelfs de nog altijd zich „neutraal" noemende en als „neutraal" geaccepteerde Sovjet- Unie neemt de onverwachte kans waar om ongestraft een imperialistische ge- weldpolitiek te voeren tegen de aan haar grenzende kruimelstaatjes. De on behouwen Russische beer is losgebroken en wetend, dat zij, die bij machte waren hem in bedwang te houden, hem op het oogenblik niet kunnen hinderen, jaagt hij met de lafheid van een onweerstaan bare overmacht op de kleine eekhoorn tjes aan zijn grenzen. Het lillende vleesch. van het door Duitschland gewonde Po len heeft hem zoo goed gesmaakt en zijn bloeddorst, dien hij vroeger alleen maar in zijn eigen territoir kon botvie ren, zoodapig opgewekt, dat hij nu zich op het arme, zelfs niet met overigens Weinig practische waarde hebbende toezeggingen en beloften gesteunde Fin land heeft geworpen. Wat vermag een kleine eekhoorn tegenover een grooten Wilden beer? En het meest verachtelijke is nog, dat de beer grommend snoeft op de ..heldhaftige en triomfale" overwinnin gen die hij op de kleine en argelooze dieren behaalt. Deze weergalooze „held haftigheid" van den Russischen beer is zelfs zóó groot, dat hij niet geschroomd heeft als motief voor zijn gewelddadige Vraat- en roof-zucht te verklaren, dat hij door den kleinen Finschen eekhoorn haar het leven werd gestaan en in ern stige mate werd bedreigd. In onze oude en zieke wereld moge er veel op zijn kop staan en op zijn kop worden gezet, maar dat een eekhoorn zou willen probeeren een beer te verslinden is te zeer in strijd met de meest elementaire verhoudingen zelfs in de redelooze na tuur dan dat er ook maar iemand on- hoozel genoeg zou zijn om dat te geloo- ven. In vroegere tijden, wanneer oorlogen woedden en de gecultiveerde aarde in een woestenij werd herschapen, was 't duidelijkste teeken, waardoor de desola te toestand zich kenmerkte, dat beren er. wolven uit hun schuilhoeken te voor schijn kwamen en zich in de beschaafde en bewoonde wereld vertoonden om de door den menschenkrijg vernielde en ge blakerde landen af te stroopen. Thans echter waren niet enkel de beren en de Wolven en de hyena's door Europa rond, hiaar gaan menschen er groot op, dat zij a£m zulke roofdieren gelijk zijn gewor den en hun gedragingen navolgen over eenkomstig de wet van de redelooze tvildernis, die het recht aan den sterk ste toekent. De voor vrede en welvaart gebouwde schepen zinken als geschonden doodkis ten naar den bodem der zee, de weerloo- zen worden overrompeld en afgeslacht, de machtigen hebben zich grimmig in sikaar vastgebeten en willen niet losla ten, vóórdat één van hen bezwijkt. Wat Zal van dit alles het einde zijn? Zeker is, dat, hoe'meer er door on- fcchtmatig geweld vernield en vernie tigd of gewijzigd wordt, hoe moeilijker bet zal zijn tot een wereld, waar recht en rechtvaardigheid en vrede heerschen, terug te keeren. Het godlooze bloeddor stige bolsjewisme is op het oogenblik de eenige en infernale grootmacht, die aan de winnende hand is. Mogen zij, die het daartoe de kans hebben gegeven, tot bezinning komen, vóór het óók voor hen Zelf te laat is. De 24-jarige Nederlander P. M. B., dien het Berecht te Münster wegens moord ter dood beeft veroordeeld, is dezer dagen terechtgesteld, bericht het „Limb. Dbd.", 23 April van dit jaar ad hij te Vellern den Nederlandschen mclk- bhecht Van D. met een bijl1 vermoord en nero daarna beroofd. Kort te voren had hij boven- öiea een poging tot moord gepleegd op twee ahdere melkknechts, eveneens met het doel nen berooven. De politie te Soest heeft in samenwerking met d® militaire politie een inval gedaan in een bereeei aan den Nieuweweg aldaar, waar 16 per- s°hen, leden van de N.S.B., gekleed in zwarte dhiform, bepaalde oefeningen hielden. Deze per- ®°öen, afkomstig uit Amersfoort, Baarn en poorthuizen, werden in twee overvalwagens naar bet politiebureau gebracht. De leider, een za ndman uit Amsterdam, werd opgesloten. De Zwarte hemden zijn in beslag genomen. Het Ned. Bevrachtingskantoor te Rotterdam deelt mede, dat de sleepboot „Beverwijk 20", die bij Warnemünde eenige uren aan den grond heeft gezeten, de reis naar Leningrad heeft voortgezet. (Van een bijzonderen correspondent) Londen, 30 Nov. Naast elkaar staan tien cellen in een zaal, waar men voor de vensters donkere gordijnen gehangen heeft. In iedere cel is een ruit aan gebracht, waardoor men van buiten af den „in zittende" kan gadeslaan Maar zooals 2300 jaai geleden de tyran Dionytos zijn gevangenen niet alleen begluurde, maar ook beluisteren liet, zoo hebben zich ook voor deze cellen dag en nacht strenge wachters opgesteld om met be hulp van moderne luistertoestellen ieder woord, iederen zucht, iedere ademhaling te controlee ren. Niets is er dat hun ontgaat, en een druk op een knop is voldoende om den man in de cel het zwijgen op te leggen! Is hier het middelpunt van een Britsch con centratiekamp? Weineen! Niet anders dan het censorenlokaal van het ministerie van Voorlichting, een lokaal waar het eerst dikwijls stormde, maar waar nu de beste kameraadschap heerscht. Inderdaad, het kon er stormen! Want er wa ren heel wat journalisten die door de zaal stormden. Aan het banket dat de vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers in Londen den Poolschen minister-president aanboden, herinnerde de Nederlandsche secretaris van de vereeniging eraan, dat de voorzitter, ook een Pool, met zooveel moeilijkheden te kampen had gehad bij het begin van den oorlog. „Hij liep", zoo vertelde hij, „op het ministerie van Voor lichting van het kastje naar den muur, van Pontius naar Pilatus!" En fijntjes voegde hij er nog aan toe: „misschien kon ik wel zeggen: van Peer naar Peer!" De meesten vatten dit laatste op als een toespeling op den gang van Lord Perth naar Lord Macmillan. Anderen ge loofden echter, dat hij zei „van pier naar pier" van haven naar haven, omdat er immers meer admiralen in het ministerie zitten dan op een heel smaldeel! Voor zijn Fransche hoorders merkte de secretaris nog op, dat hij vooral niet bedoelde „de pire en pire". van kwaad tot erger. Meestal stemt met succes bestreden nood de menschen tot vroolijkheid, maar in die dagen waren de buitenlandsche dagbladcorresponden ten heelemaal niet „frohgemut". Toen zij, na twee weken langzaam en duur in het Engelsch getelegrafeerd te hebben, eindelijk dan toch weer mochten telefoneeren onder „bewaking" natuurlijk; dus niet vanuit hun woning of bu reau was er voor hen allen in het Minis terie één heele telefoon. Zij moesten eenvoudig op hun beurt wachten, en waren daarin bij lange na niet zoo getraind als de Duitsche huismoeders. En dan: de redacties in het va derland hongerden naar copy! Nog heb ik plezier als ik aan dien Franschen collega denk, dien men, om wat te kalmeeren, een stoel had gegeven. Wel twintig maal per minuut -sprong hij op. Hij had het zoo warm, dat hij zijn jas maar had uitgetrokken; en anders zijn toch de hemdsmouwen alleen voor de Amerikaansche collega's het gewone „werk pak". Dat eene telefoontoestel stond in een klein kamertje en tijdens het gesprek waren er vier censoren en drie journalisten. Later werd, als tweede gelegenheid, een cel opengesteld, waar de censor mee naar binnen ging. Maar wee censor en correspondent, als zij beiden te dik waren! De deur moest absoluut dicht, want an ders zou het te moeilijk zijn het geluid van de steenboor te overschreeuwen, die buiten juist aan een luchtdruk-postbuis den weg baande. Toen kwam echter de feestelijke inwijding van de censoren^aal, die wij in het begin al schets ten. Van de tien cellen konden er éérst maar twee gebruikt worden. Daarna werden het er Zooeven verschenen en alom verkrijgbaar: EEN NIEUW, FASCINEEREND KAARTSPEL VOOR TWEE (TOT VIER) PERSONEN van ELY CU L BERT SON. Uitv. beschrijving r Prijs ing. 1.25, in mod. car- tonnage 1.60. Beknopte beschr. met 2 spellen kaarten in doos 1.25 (luxe uitv. 1.60). D E VERRASSING VOOR DE MILITAIREN Heel Nederland zal binnenkort Jo-Jottc spelen Uitgave: J. PHILIP KRUSEMAN DEN HAAG méér, en nog niet lang geleden had ik de eer om, zooals de censor het uitdrukte, aan de maagdelijkheid van cel 8 een einde te maken. Nu zijn ze alle tien „in werking". En dat is wel noodig ook, omdat het aantal landen waar heen men mag telefoneeren, snel groeit. De cellen zijn niet zoo goed gesloten, dat er geen. geluid meer naar buiten dringt. Vandaar dat er een Babylonische mengeling van stem men door de zaal rondzweeft. De beambten echter die den dilenquenten de leege cellen toe wijzen, moeten wel een paardengehoor hebben; er schijnt namelijk nog niemand op het idee gekomen te zijn aan den buitenwand een lampje te laten opgloeien wanneer de verbinding tot stand is gekomen. Er klinkt ergens 'n telefoonbei, dan zwermen ze allen nu hierheen, dan daar heen, zoekend en speurend als bijen in een veld met bloemen. Die technische bezwaren zijn echter nog niet het ergste. Daar begint het eigenlijk pas mee. Veel en veel voornamer zijn de censoren. Daar mankeerde in het begin nogal wat aan! Het zou natuurlijk het beste zijn geweest, journalisten aan te stellen, die zoowel met de taal als met de zaken bekend waren. Maar zulke menschen hebben vooral in oorlogstijd wel wat anders te doen dan de berichten van hun beroepsbroe ders te onderzoeken. Ook moesten de censoren van Engelsche afkomst zijn, een bepaling die ten doel had geen politieke vluchtelingen naar Londen te trekken. Het gevolg was, dat talen kennis de beslissende factor werd, zoodat ver trouwdheid met de politiek en de journalistiek natuurlijk tekort moest komen. Er was een generaal, die verordende, dat de censor minstens een uur den tijd moest hebben voor het beoordeelen van een correspondentie, en men stelle zich eens voor wat dat beteekent voor den journalist, die toch al met de kippen opstaat dikwijls zelfs nóg vroeger om met zijn berichten „in de krant te komen". Op een goeden dag verordende diezelfde generaal, dat degene die persstemmen wilde citeeren, de knipsels moest meebrengen. Nu zijn er booze tongen, die mompelen hardop vertellen dur ven ze het niet! dat een correspondent, om te zeggen wat hij zeggen wilde eerst een artikel in de „Daily Telegraph" had geschreven, dat hij later telefonisch citeerde! Maar langzamerhand gaat alles beter. De uit gelezen talonkenners, die als censoren werkten, zijn mettertijd in het vak thuis geraakt. Zij zijn te weten gekomen wat vijf minuten voor een journalist kunnen beteekenen, zij hebben het beduidend verschil tusschen dag- en nacht tarief begrepen, zij leerden de politiek en de geheimen van 't journalistenhandwerk kennen. Zij hebben ook ingezien, dat bijna alle neutrale correspondenten, hoe kritisch ze misschien ook mochten zijn, met hun pen goed doen uit liefde voor hun eigen land. Zoo ontstond er een band van vertrouwen, kwam er een goede toon. En thans wordt de techniek weer het voornaamste, want waar blijft de knapste censor, als de telefooncentrale meldt, dat het met die of die lijn „heelemaal mis" is, en dat er naar dat of dat land inplaats van drie lijnen nu plotseling maar één gaat? Kist na kist wordt in den steeds draaienden molen leeg gestort; de raderen van den molen verpletteren bij millioenen het product en den trots van den Nederlandschen kweeker: de bloembollen. Met zorg zijn ze geteeld; thans zijn ze nog goed genoeg om tot veevoeder te worden ver malen. Reeds een week lang draait de molen in het Westland; ongeveer een twaalf millioen stuks bloembollen, die anders over de geheele wereld onzen kweekersroem zouden hebben ver spreid, zijn .aan de vernietiging prijs gegeven. Het is de tol aan het export-gebrek dat wordt betaald. En. zooals het in 't Westland gaat, zoo gaat het thans in meer andere plaatsen van ons land. Het zijn vele millioenen bollen die geen koopers hebben gevonden, en nu alleen nog dienst kunnen doen als veevoeder. Hoe triest of dit ook zijn moge, het is nog een lichte troost, dat het product niet geheel vernietigd moet worden, zooals dit in 1933 nog gebeurde, omdat er zelfs als veevoeder geen animo voor de onverkochte bollen was. Sindsdien is echter gebleken, dat als voed sel voor het vee onze bloembollen bijzondere waarde hebben, en nu wordt over het geheele land het fijngemalen product aan de veehou ders afgeleverd. Maar voor de kweekers, die bol voor bol met zorg hebben verzorgd, is de werking van den molen een ontstellend bewijs van de moeilijk heden, waarin de teelt door de tijdsomstandig heden gekomen is. Prijsverhooging goedkoopere soorten Op een te Utrecht gehouden gecombineer de vergadering van de leden van het Ver bond van Sigarenfabrikanten in Neder land en de Nederlandsche R.K. Vereeniging van sigarenfabrikanten is besloten de prij zen van de goedkoopere sigaren in een hoo- gere verkoopklasse te brengen. De verhooging betreft de 3, 3%, 4 cents en enkele 5-cents merken. Hoewel ook ce fabricage der betere kwaliteiten tengevolge van de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen en fournituren, weinig loo- nend is geworden, en bovendien binnen en kele weken een verhooging van alle loonen tengevolge van de stijging van het index cijfer is te verwachten, heeft men zich be perkt tot verhooging van die soorten, waar van de fabricage reeds op dit oogenblik een beduidend verlies oplevert. Eerste Broederschap in Nederland gesticht 4 October 1939 werd in d'e parochiekerk te Bosschehoofd (Seppe) bij Roosendaal, vlak naast het bekende retraitenhuis, kerkelijk opgericht door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, de Broederschap van den H. Clemens Maria Hofbauer, Patroon in hopelooze zaken. Deze Broederschap is de eerste Broeder schap van den H. Clemens in Nederland. Als eerste lid gaf zich op een Bisschop, n.l. de Bisschop van Breda, die zelf de statuten van de Broederschap heeft goedgekeurd. Wel een bewijs, dat Z. H. Exc. voor deze nieuwe Broeder schap van den H. Clemens, als Patroon in hopelooze zaken, groote belangstelling toont. Ook is tot het lidmaatschap toegetreden ,ii Vicaris-Generaal, mgr. J. van Oers. En buiten Bosschehoofd werden reeds vele anderen lid na bekendmaking in de provinciale pers of door particulieren. De verplichtingen van de leden zijn niet zwaar: in alle moeilijke omstandigheden de hulp van den H. Clemens inroepen voor zich en voor hun huisgezin; zijn feestdag (15 Maart) jaarlijks vieren, zoo mogelijk door een bezoek aan de kerk te Bosschehoofd; en verder dage lijks bidden: H. Clemens Maria Hofbauer, Pa troon in hopelooze zaken, bid voor ons! Wanneer de inkomsten het toelaten, wordt voor de leden van de Broederschap, zoo levende als overledene, opgedragen-: le. De Hoogmis op het feest van den H. Clemens Maria Hofbauer (15 Maart)2e. Eén gelezen H. Mis elke maand, zoo mogelijk den 15den dag; 3e. Eén gelezen H. Mis voor ieder lid bij zijn afsterven, zoo spoedig mogelijk na ontvangen bericht. Jaarlijksche bijdrage tot bestrijding der on kosten van H. Missen en andere uitgaven 25 cent of ineens 5 gulden. Het lidmaatschap is persoonlijk, geldt dus niet voor heel het huisgezin tegelijk. Als lid kan men zich opgeven bij Zeereerw. heer J. Brogtrop, pastoor Bosschehoofd (Seppe). Gironummer: 166937. Nadere bijzonderheden Over de arrestatie van twee departementale ambtenaren, verdacht van spionnage, geven verschillende bladen nog nadere bijzonderheden. Hef Volk spreekt van een complot, waarbij een aantal personen betrokken zou zijn. Gege vens bij deze arrestatie verkregen, leidden tot de opvatting, dat de hoofdambtenaar van het Departement van Sociale Zaken. G. W. F. van H.. de centrale figuur van dit complot was. Volgens het Handelsblad heeft hij voortdu rend contact gehad met „Kraft .durch Freude" en een vertegenwoordiger dier organisatie zou langen tijd bij hem gehuisvest zijn geweest. Tijdens een zijner reizen heeft hij in een bij eenkomst te Hamburg van ..Kraft durch Freude" een toespraak gehouden, welke hier te lande aanleiding was tot het stellen van eenige vra gen aan den toenmaligen minister van Sociale Zaken. Geantwoord werd, dat die ambtenaar daar niet namens de regeering had gesproken doch als particulier, die tijdens een vacantie- bezoek dat congres had bijgewoond. Naar men zegt. wordt hij er van beschuldigd, dat hij op zijn departement documenten heeft laten fotografeeren en op deze wijze inlicht- tingen zou hebben verstrekt. De tweede gearresteerde is hoofdcommies bij de directie Landbouw van het departement van Economische Zaken. Volgens de Telegraaf zouden deze aanhoudin gen. die vijf dagen geleden zijn geschied, in verwijderd verband staan met de uniformaffaire Bij het volgen van sporen van deze zaak. schijnt men tot de ontdekking van deze spionnage- affaire en het aandeel van de thans gearres teerden te zijn gekomen. De heer Van H. was sinds eenigen tijd ge scheiden van zijn eerste vrouw en was her trouwd met zijn secretaresse. Deze tweede vrouw is in hechtenis genomen. Daar de heer Van H. een goed gesalarieerde positie bezat, heeft men zich afgevraagd, wat hem kon bewogen hebben, dit gevaarlijke pad in te slaan. Van personen, die hem kennen vernam het blad, dat financieele moeilijkheden en de te snelle promotie, welke hij in rijks dienst heeft gemaakt, hieraan niet vreemd zouden zijn. De heer Van H. had in betrekkelijk weinig jaren een uiterst snelle promotie gemaakt waardoor hij zijn geestelijk evenwicht min of meer schijnt te hebben verloren. In zijn hooge kwaliteit bracht hij eenige be zoeken aan een naburig land, waar hij door de hoogsten in den lande werd ontvangen en ge fêteerd. De heer Van H. was een uiterst ijverig amb tenaar, die bij zijn superieuren zeer gezien was. Het blad acht het niet onmogelijk, dat bin nenkort nog meer arrestaties zullen volgen. Het dorp Bergen aan de Maas is sinds Vrij dagmorgen geheel door het Maaswater inge sloten en geïsoleerd. Met behulp van een door het gemeentebestuur in het leven geroepen bootdienst wordt communicatie onderhouden tusschen de thans op een eilandje staande R.K. kerk en raadhuis en het overige deel van de gemeente. Ook in Heijen, in het Noorden van de uitgestrekte gemeente, heeft het water groo te stukken land overstroomd. Alle weilanden staan blank en wekken bij de bewoners van dezen Noordelijken hoek van Limburg herin neringen op aan de rampspoeden van 1920 en 1926. De stand van de Maas is op het oogenblik zoo hoog, dat het water den betonnen ringmuur om het stadje Gennep heeft bereikt. ■entrale verwarming BRAAT De Russen hebben met bommen en kanonnen in twee dagen bereikt, wat een zenuwenoorlog van twee maanden niet kon tot stand brengen: de regeering Cajander is afgetreden en een nieuw kabinet is gevormd onder leiding van den gouverneur van de Finsche Bank Ryti. Cajan der was niet soepel genoeg naar den zin der Russen, hij wilde wél concessies doen, maar was niet bereid de twee en twintig jaar geleden ver worven onafhankelijkheid prijs te geven. Omdat hij dat niet deed, was hij volgens de Prawda een clown, en moest hij verdwijnen. En omdat hij het waagde niet onmiddellijk aan dezen eisch gevolg te geven, verschenen er boven de Fin sche steden en dorpen vliegtuigen, die bommen strooiden op de weerlooze bevolking, en rukt een overmachtig leger het Jand binnen. Cajan der is afgetreden, hoewel heel het parlement zijn politiek goedkeurde. Waarschijnlijk heeft hij een bloedbad willen voorkomen, want het gerucht gaat, dat de Russen in een ultimatum gedreigd hadden Helsinki volkomen to vernie tigen. Men hoopte, dat de nieuwe regeering met de Sovjet-Unie een wapenstilstand zou kunnen sluiten en onderhandelingen kon beginnen Molotof weigert echter deze nieuwe regeering te erkennen, want naast het kabinet-Ryti is een roode „voiksregeenng" gevormd, welke bereid schijnt heel Finland aan de Sovjets over te leveren. Het ziet er niet naar uit, dat de Russen thans nog genoegen zullen nemen met inwilliging van de eischen, die ze een paar weken geleden stel den aan de Finsche delegatie, welke te Moskou de besprekingen voerde. Men kent de eischen: afstand van het visschers-schiereiland en eenige kleine eilanden in de Finsche Golf inclusief Hogland; afstand of een vlootbasis op het schiereiland Hangö en afstand van districten op de Karelische landengte. Als tegenprestatie zouden de Russen een gedeelte van Sovjet- Karelië aan Finland afstaan. Men verwachtte Vrijdag nog, dat de Russen niet tot een totale verovering van Finland zouden overgaan, maar dat zij hun actie zouden beperken tot de ver overing van de gebieden, die Moskou voor ziin veiligheid noodzakelijk acht. Deze verwachtin? was gebaseerd op de uitlatingen van Molotoi eenige dagen geleden, dat Rusland een souverein en vrij Finland wenschte. Even vrij en souverein dan natuurlijk als Estland, Letland en Litauen! Al spoedig is echter gebleken, dat Moskou van de nieuwe regeering-Ryti, waarin Tanner mi nister van Buitenlandsche Zaken is, niets wil weten. Terwijl de ministers nog te Helsinki ver gaderden, werd door de Sovjet-zenders reeds om geroepen, dat er te Teryoki een volksregeering onder leiding van den Finschen communist Otto Kuusinen w"as gevormd, die het nieu we kabinet, te Helsinki omver zou trachten te werpen en de hulp van het Roode Leger zou inroepen a la Seyss Inquart's: Führer, kom ons te hulp! Er zijn dus thans twee regeeringen: een zoo genaamde „witte" en „roode". De „witte" is tot onderhandelen bereid, maar wil zich niet bij de Russische eischen neerleggen. Indien Stalin vol komen onderwerping eischt, zal zij den strijd verder voeren en de Sovjets zullen met het uit houdingsvermogen van de Finnen kennis ma ken. De „roode" volksregeering beschouwt het als haar dringendste taak de regeering der Fin sche witgardisten ten val te brengen, hun ge wapende krachten te verpletteren, vrede te slui ten en de onafhankelijkheid en veiligheid van Finland te waarborgen door het vestigen van duurzame, yriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie, aldus luidt het in een procla matie. En zoo blijkt helaas weer de waarheid van het Fransche gezegde: l'histoire se repète, de geschiedenis herhaalt zich. 6 December 1917 verklaarde Finland zich onafhankelijk en werd terstond als zoodanig erkend door de Sovjet- regeering. Er bestond in Finland echter een sterke revolutionnaire partij, de „roode". Zij was in 1917 door de bolsjewieken gesticht en bracht door moorden, plunderingen en stakin gen den nieuwen staat in ernstig gevaar. Een „roode" opstand brak in 1918 uit; de rooden hoopten Finland tot een republiek naar Rus sisch voorbeeld te reorganiseeren. In alle haast werd onder opperbevel van generaal Man nerheim denzelfden generaal, die ook thans de Finsche troepen aanvoert een „wit" leger op de been gebracht. Het grootste gedeelte van Finland was toen echter reeds in handen der „rooden". Mannerheim hoopte op de hulp der- Zweden, doch de regeering weigerde. De hulp kwam echter van Berlijn. Duitschland zond een ontzettingsleger van 10.000 man onder ge- neraal-majoor Von der Goltz, dat in April 1918 te Hangö landde en Helsingfors Helsinki binnentrok. Mannerheim behaalde eveneens de overwin ning op de roode troepen en den 16den Mei hadden de „Witte" troepen definitief de „roo de" verslagen dank zij Duitschlands krachtige hulp. Is het wonder, dat er slechts schaarsche be richten in de Duitsche pers verschijnen over het drama, dat zich thans in Finland afspeelt? Ook deze nieuwe salto mortale zal het Duitsche volk niet zoo gemakkelijk kunnen begrijpen. Waren tot voor korten tijd de betrekkingen tusschen het Derde Rijk en Helsinki niet aller hartelijkst? De Finnen zijn den Duitschers toch altijd dankbaar geweest voor de hulp, die zij in 1918 verleend hadden. Thans ziet Duitsch land onbewogen toe; het is de prijs, dien Ven Ribbentrop moet betalen voor den beloofden Russischen economischen en poütieken steur, in den strijd tegen Engeland en Frankrijk. Het zelfde Duitschland, dat aan de zijde van Franco streed om het communisme in Spanje neer te slaan, laat toe, dat het communisme zich steeds verder uitbreidt over Europa. De Osservatore Romano schreef dezer dagen terecht: het lot van geheel Noord-Europa is voor een groot deel verbonden met het lot van Finland. Na Po len verdwijnt thans met Finland opnieuw een voorpost der beschaving. Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 Unieke gebeurtenissen op tweeden Kerstdag Den philatelisten onder de Kerstbezoekers der hoofdstad wacht een bijzondere attractie. In de groote foyer bij Krasnapolsky wordt op den tweeden Kerstdag, 's middags van één tot half vijf een postzegelruilöag gehouden, waar iedere philatelist, handelaar en ook de juniores, welkom zijn. Om het contact tusschen vraag en aanbod te vergemakkelijken, zullen er „hoeken" zijn: Nederland en Koloniën. Euro pa, Vereenigde Staten enz. Hier is de kans voor den speciaalverzamelaar nieuwe relaties aan te knoopen. Tevens zal men liefhebbers voor zijn tallooze dubbelen vinden. De Amster» damsche verzamelaarsbonden en vele hande laars hebben reeds hun medewerking toege zegd, zoodat dit een unieke philatelistische gebeurtenis belooft te worden. vlucht direct voor l'lm De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Verhooging van de crisisheffing De minister van Economische Zaken heeft besloten de crisisheffing op suiker met ingang van 4 December 1939 te verhoogen met 10 pCt. van de hoofdsom \An den in gevolge de snikerwet 1924 geheven accijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de distributie, welke, naar bekend is, behalve uit algemeene onkosten, bestaan in de vergoeding aan de ge meentebesturen van 85 pCt. van de werkelijk door deze gemaakte distributiekosten. Het ligt in het voornemen ook bij verdere dis tributie de kosten op de te distribueeren arti kelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze lager kunnen zijn, daar dan van een reeds bestaand distributie-apparaat gebruik kan worden gemaakt. De stand te Keulen was hedenochtend 7.30 M. -f 0 van de peilschaal. In het afgeloopen etmaal is in Keulen een hoogste stand bereikt van 7.40 M. Vanochtend viel het water in Keulen. De Moezel viel eveneens. De Rijn boven den Moe- zelmond steeg echter. In verband hiermee zal het water vermoedelijk te Keulen opnieuw een weinig gaan stijgen. De verschillende standen van vanochtend waren als volgt: Lobith 15.86 M. N.A.P., Nijmegen 12.87 M. -f N.A.P., Arnhem 12.48 -f N.A.P., Westervoort 13.05 M. -f NAP. Op de Nederlandsche Rijn takken blijft het water in geringe mate wassen. Verwacht wordt dat de was voor Lobith en Nij megen nog ongeveer 10 centimeter en voor Arn hem en Westervoort nog 10 a 15 centimeter zal bedragen. De waterstand van de Maas aan de hoofdsluis te Maastricht was vanochtend 45.58 M. -f N.A.P. Te Maastricht viel de Maas ongeveer 1 centime ter per uur. Ook Roermond en Venlo meldden langzaam vallend water. Te Roermond was de waterstand 19.63 M. NAP., te Venlo 17.05 M. N.A.P. Berichten uit België doen verder val verwachten. De Maas te Grave wast nog langzaam. In den loop van den dag zal hier de hoogste stand be reikt worden, welke ongeveer 9.75 M. -f N.AP. zal bedragen. Naar wij vernemen bestaat bi) de N. S. het voornemen, ingaande 1 Januari, een 30-tal be ambten van de Wpc. te Tilburg op wachtgeld te stellen. Dit personeel, werkzaam in verschil lende betrekkingen, is, op een enkele uitzon dering na, den leeftijd van 55 gepasseerd. Het ontvangt dus wachtgeld totdat het den pen sioengerechtigden leeftijd heeft bereikt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat giften voor het Finsche ROode Kruis kunnen worden gestort bij de N.V. Rotterdamsche Bankver- eeniging op rekening van de Finsch-Nederland- sche vereeniging. Ingediend is ten ontwerp van wet houdende goedkeuring van het Koninklijk Besluit van 21 Augustus 1939, tot heffing van een invoerrecht op zinkwit, lithopone en andere met zink be reide witte verfstoffen. Dit K. B. houdt een bestendiging in van de heffing op zinkwit, lithopone en andere met zink bereide witte verfstoffen, zooals die laat stelijk was geregeld. De uitkeering uit het aandeel van de pro vincie in de opbrengst van de Motorrijtuigen- en rijweilbelasting over 1938 aan de onder houdsplichten van wegen is voor de volgende gemeenten als volgt vastgesteld: Amsterdam ƒ21.200; Aalsmeer 13.350: Landsmeer 300; Monnikendam 3500 en Nieuwer Amstel 4900.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9