Finnen blijven met succes rooden inval weren den Britsehe luchtaanval op vlootbasis Helgoland de mm r a Va Mijnhardtjes a Volkenbondsraad Zaterdag bijeen Brand op de Jagersfontein Het nieuws van heden TURKENBURG ALPH. ELSEMBURG GR00TE VERLIEZEN DER RUSSEN VERDER 4 DUIKBOOTEN VERNIETIGD ifEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Reeds vele buitenlanders uit Helsinki vertrokken 1 kt Finsche regeering wil opnieuw onderhandelen I BODEGRAVEN ZADEN Kunsthandel JACQUES AA MAANDAG 4 DECEMBER 1S39 - AVONDBUL rtjzetv GARANTIE DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKEAIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM i Most up to date firm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Vliegtuigen uit Italië aangekomen Russische verliezen Rustige Zondag in Helsinki Steun voor de Finnen Tokio belangstellend Duikbootenver liezen jj DUITSCHE CONCENTRATIES AAN HONGAARSCHE GRENS? ii Zal Rusland uit den Volken bond treden? Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiu Een der vooruitgeschoven Duitsche posten aan den Rijn, die de bewegingen aan Fransche. zijde nauwkeurig observeert mM&m Vierde stuurman omgekomen Politiemaatregelen in Den Haag Verscheidene ooenbare gebouwen onder lichte bewaking gesteld Niets bijzonders Taifoen bij Manila 63e JAARGANG No. 2 2131 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien Black Diamond vaart onder vreemde vlag De luchtverbinding met Scandinavië VRAAGT PRIJSCOURANT SCHILDERIJEN MET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LEN CRQ5. D.BLAZEF? S METZ N.V R'DAM Ankersmit's Katoenfabrifhrn. Dfi-fiiwi Marquisettes Voiles Examines Telegram-adres „Farta" N.Z. Voorburgwal 165-167,Tel .32087-49313, Adam Fancies Silks Lawns Cretonnes Chintxes HELSINKI, 4 Dec. (Reuter). In het laatste Finsche Iegerbericht wordt medege deeld, dat tengevolge van den hevigen sneeuwval weinig activiteit aan het front is te bespeuren, behalve ten noorden van het Ladoga meer, waar het Finsche leger zeer actief is en de vijand zware verliezen heeft geleden. Het Iegerbericht voegt hieraan toe, dat de Russen moeilijkheden ondervonden bij het over steken van het bevroren meer, waardoor zij een gemakkeijjk doel voor de Finsche artillerie bo den. Bovendien brak op vele plaatsen het fjs onder de aanvallers. De generale staf van het Russische militaire district Leningrad deelt mede: Op 3 December zijn onze troepen verder op gerukt. Uit de richting van Moermansk werd de achtervolging van de zich terugtrekkende Finnen voortgezet. Uit de richting van Uchta, Rebola, Vorosero en Petrosawodsk baanden zich onze troepen een weg door de niet dichtgevro ren moerassen. Niettegenstaande het weinig ontwikkelde we gennet drongen zij door tot 40 of 45 km over de grens. Op de landengte van Karelië zijn onze troepen dertig tot veertig kilometer over de grens opgerukt. Zij hebben het station Mus- temaoeki bezet en naderen het station Ino. Na succesvollen strijd heeft de Oostzeevloot in de Finsche Golf de eilanden Suursaari, Seis- kaari, Lavasaari, alsmede Groot- en Klein-Ty- faersaari bezet. Tengevolge van het slechte weer is de lucht macht niet in actie gekomen. Tien Savoia-vliegtuigen zijn uit Italië in Fin land aangekomen, aldus bericht Havas uit Helsinki. Zij maken deel uit van een bestelling van 25 toestellen. Kolonel Korikoski, onder- c°mmandant van de Finsche luchtmacht heeft ajn voldoening uitgesproken over het succes, dat de Finsche luchtmacht tot nu toe heeft bereikt. De Finnen verklaren verder dat tengevolge Tan de mijnen, welke in de bosschen bij Terijoki Zijn gelegd, verscheidene duizenden Russen zijn omgekomen. Ook zijn gisteren nog 18 tanks van de Russen vernield. De evacuatie van Helsinki wordt voortgezet. Het personeel van de Britsehe legatie bevindt zich in de particuliere woning van den gezant. He gezanten van Denemarken en Noorwegen hebben Helsinki verlaten: de meeste andere legaties zijn in de omgeving van de stad ge bleven. HELSINKI, 4 Dec. (Reuter) In een Zondag verstrekt communiqué wordt mede gedeeld, dat Donderdag het hevigste werd gevochten; toen werden 6 tot 9 vijande- *Üke tanks vernietigd. Vrijdag werd hevig gevochten in de districten Suojarvi en Rautu. Dien dag werden 36 vijandelijke tanks buiten gevecht gesteld. Aan het einde van dien dag bevonden onze troepen zich langs de linie Vammelsuu, Kiven- haa, Rautu, Fetsapirtti. Zaterdag probeerden sterke vijandelijke troepenafdeelingen te Rautu «oor te breken, doch deze poging werd volko men afgeslagen. De positie der Finsche troepen «as na de gevechten van dien dag ongewijzigd gebleven. Ter zee heeft de vijand gedurende de eerste "aagen der krijgsbedrijven de eilanden Seiskari Lavansaari bezet, die in overeenstemming met het Russisch-Finsch vredesverdrag van 1920 niet versterkt waren. Suursari (Hogland). dat op grond van het zelfde verdrag evenmin Versterkt was, bleef aan het einde van den eersten dag in Finsche handen. Het fort Rus- ®aro buiten Hangö werd door Russische oor logsschepen beschoten. De Finsche artillerie beeft schade toegebracht aan eenige vijandelijke Schepen. De luchtmacht was vooral Donderdag en vrijdag zeer actief. .He luchtaanvallen waren voornamelijk ge acht tegen Helsinki en andere dicht bevolkte steden in Zuid Finland. Over het algemeen ^aren de luchtaanvallen geconcentreerd op biet-militaire doelen, en de burgers werden uit e lucht met machinegeweren beschoten. In enkele gevallen probeerden vijandelijke vlieg tuigen de spoorwegverbindingen te bombar- ueeren, hetgeen in zekeren zin als een militair belang kan worden beschouwd. In het geheet werden 21 vijandelijke vliegtuigen vernield. In overeenstemming met de plannen werd Qe Finsche luchtmacht in hoofdzaak gebezigd v°or verkenningen Zondagavond heeft de Finsche radio- Zender van Lahti bekend gemaakt, dat vol gens het Finsche legercommuniqué ..geen Wijziging in de algemeene militaire situatie" Was gekomen. In Helsinki is het Zondag, zooals D. N. B. be- jmht, rustig geweest. Ondanks de verbetering an de weersomstandigheden hebben de Rus- geen luchtaanvallen ondernomen. Tot des middags waren alle Duitschers, ten Sstale van 700, aan boord gegaan van het s.s. "Honau". evenals veertig leden der Russische ^eatie, 150 Italianen en 100 Estlanders. De ••Honau" vertrok des avonds uit Helsinki. Het Zweedsche gezantschap in Finland heeft an het ministerie te Stockholm doen weten, at alle Zweden te Helsinki in veiligheid zijn. meeste Zweedsche vrouwen en kinderen zijn °®ëvacueerd. Een aantal Zweedsche burgers is meds uit Finland vertrokken. - He autoriteiten te Helsinki hebben aan den ^Weedschen radio-omroep als officieele cijfers ^gegeven, dat als gevolg van de bombarde menten der Russen in geheel Finland 85 per sonen werden gedood en 181 gewond. Volgens Havas gelooft men evenwel, dat on der het puin van een huis te Helsinki nog 23 personen bedolven liggen. In een uit Tallinn ontvangen telegram wordt volgens Reuter gezegd, dat vele leden der be manning van den Russischen kruiser Kirov, welke in Tallinn is aangekomen, gewond zijn. De kruiser werd, zooals men weet, door een Fin sche kustbatterij getroffen. Er zouden -chik- kingen zijn gemaakt voor herstel van den krui ser in Estland. Het Moskousche orgaan „Prawda" geeft toe dat de Finnen zich hersteld hebben van den eersten slag en .steeds sterker weer stand bieden". Het terugtrekkende Finsche leger zou in boschjes en terreinspleten ver dekt opgestelde scherpschutters achterlaten, terwijl ook mitraillisten op bekwame wijze worden verborgen en achter de hoofdm-.cht blijven stand houden. Spoorwegbruggen en leege huizen bevatten alle mijnen, waar door de opmarsch van het roede leger wordt vertraagd. Een Russische oorlogscorrespondent ergens aan het Finsche front Deschuldigt de Finnen er van gifgas te gebruiken. Het gebruikte gas zou echter niet door gasmaskers van het roode 'eger heendringen. In een officieel Finsch communiqué wordt deze beschuldiging echter als leugenachtig tegenge sproken. Naar Havas uit Washington bericht, heeft het Amërikaansche Roode Kruis door bemiddeling van het Britsehe Roode Kruis 10.000 dollar ge schonken voor Finland. De Finsche Sociaal-Democratische Partij en de vakvereenigingen hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin zij verklaren de nieuw gevormde Finsche regeering te steu nen. Deze regeering steunt op het parlement en heeft alleen het recht het Finsche volk te vertegenwoordigen. De Russische radio zet volgens Havas zijn propaganda-uitzendingen voor het Finsche voIk voort en wekt het op over te ioopen naar den kant van de revolutie van Otto Kuusinen, dien de zender van Moskou aandient als „wijs poli ticus, zoon van een kleermaker en een wasch- vrouw". Voorts verklaart de Moskousche omroep dat ,,de geheels menschheid met geestdrift het bevrijdingswerk van het roode leger in Finland begroet, en dat de Sovjet-vliegers op de vleugels hunner toestellen den toorn van het Sovjet volk dragen, die gewekt is door de provocaties van Kajander en zijn bende". De Russische radio erkent echter, dat de „roode vliegers ont zetting en dood zaaien" en verklaart: „Het roode leger heeft gezworen den vijand te vernietigen en zal dat doen De woordvoerder van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Tokio heeft volgens Do mei medegedeeld, dat de Finsche gezant, Idman. Zaterdag den vice-minister van Buitenlandsche Zaken Tani heeft bezocht en hem de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie heeft uit eengezet. Op een desbetreffende vraag van een der correspondenten antwoordde de woordvoer der: „De ontwikkeling van den toestand tusschen Finland en Rusland slaan wij met groote be langstelling gade". Hij Weigerde echter eenig verder commentaar te geven. Betreffende een artikel in de „Prawda", waarin uiting wordt gegeven aan de hoop op de bevordering der be trekkingen van vriendschap tusschen Japan en de Sovjet-Unie zeide de woordvoerder: „Wij deelen de meening van de „Prawda". Wij wenschen te komen tot een minnelijke schikking van de hangende kwesties tusschen beide landen, incl. de handels-, visscherij-, petroleum- en steenkoolconcessies. Een niet- aanvalspact staat echter niet op ons pro gram." De woordvoerder onthulde voorts dat onder handelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie gevoerd worden zoowel in Tokio als in Moskou, terwijl de grenskwestie tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië besproken zal worden te Tsjita. LONDEN, 4 Dec. (Reuter) Het Minis terie van Luchtvaart deelt mede; Een sterke formatie van bommenwerpers der Koninklijke Luchtmacht heeft een aan val uitgevoerd op Duitschc oorlogsschepen in de buurt van Helgoland. Eenige zware bommen hebben doel getroffen. Er werd veel tegenstand ondervonden van luchtdoelge schut. Een Messerschmidt, het eenige vijan delijke vliegtuig, dat was opgestegen, werd omlaag geschoten. Alle Britsehe vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Tot de Duitsche oorlogsschepen, welke Zondag met succes zijn aangevallen door een sterke for matie bommenwerpers van de koninklijke lucht strijdkrachten in de buurt van de zwaarbe- schutte vlootbasis van Helgoland, behooren twee kruisers. Zij lagen vlak bij een flottielje van 6 of 7 torpedojagers. De leider van het Britsehe vliegtuigeskader heeft gemeld, dat Helgoland door een gat in de wolken werd waargenomen. Toen hij bevel gaf tot den aanval over te gaan, werd een hevig vuur geopend door zwaar luchtdoelge schut. Op die plaats geraakte een der Britsehe vliegtuigen uit de formatie, doch het toestel kon weer de hoogte krijgen, zich bij de for matie aansluiten en met de andere vliegtuigen naar huis terugkeeren. Geen der leden van de gezamenlijke bemanningen werd getroffen. Tijdens het bombardement werden foto's geno men. Tot de Duitsche schepen, welke getroffen werden, behoorde een der kruisers. Te Berlijn deelde men over de poging der Engelschen een luchtaanval op het eiland Helgoland t.e ondernemen mede, dat de vijandelijke vliegtuigen als gevolg van het sterke afweervuur slechts weinig bom men hebben kunnen uitgooien, die slechts geringe materieele schade hebben aange richt. Een visschersvaartuig werd tot zinken gebracht. Het Britsehe Ministerie van Luchtvaart deelt voorts mede, dat verkenningsvliegtui gen van de Britsehe kustwacht tijdens een patrouiilevlucht boven de Noordzee een Duitsche duikboot boven water hebben ver rast en aangevallen. Deze werd by den com mandotoren getroffen en vernield. De onderzeeboot werd door een enkele bom vernield. Er zijn geen overlevenden. De pogin gen der bemanning de duikboot onder water te brengen, toen zij de vliegtuigen hoorden na deren, werden te laat ingezet. Door de ontplof fing werden deelen van het schip en andere wrakstukken in het rond geslingerd. Naar Reuter bericht, is er nog een Duitsche duikboot vernield, die ontdekt was door een kleine visschersboot, welke de vlootautoriteiten waarschuwde. Deze slaagaer. er in de duikboot in een opgezette val te lokken, waarop de aan val werd ondernomen en de onderzeeër met dieptebommen vernield werd. Ten slotte heeft de Britsehe admiraliteit Zon dagavond medegedeeld, dat Zaterdag in een Schotsche haven als gevangenen zijn binnenge bracht 5 officieren en 28 manschappen van een Duitsche duikboot. Een later Reuter-bericht meldt: in de af- geloopen dagen zijn vier Duitsche onderzee- ers door de Britsehe vloot onschadelijk ge maakt. Een Britsehe vliegtuigpatrouille heeft een duikboot vernield op de Noordzee, de tweede werd buitgemaakt in het Kanaal terwijl de be- De Noordpunt van het eiland Helgoland, waar de Duitsche vloot door de Britsehe luchtmacht werd bestookt manning krijgsgevangen is gemaakt. De derde is vernield door dieptebommen, waarvan de ontploffingen aan de Britsehe kust werden ge hoord en het bericht van de vernietiging van de vierde duikboot werd ontvangen, toen gister avond 43 Duitsche zeelieden als gevangenen in een Schotsche haven aan land werden gezet. BOEKAREST, 4 Dec. (Havas). Uit „Sighet" wordt gemeld, dat de Duitschers thans een be langrijke troepenmacht concentreeren aan de Hongaarsche grens. De staf der in Slowakije samengebrachte Duitsche troepen zou te Prosov aan de grens van de Subkarpathische Oekraine gevestigd zijn. 'Ar%s&: Een dorpje aan het Westfront, dat van het artillerievuur zwaar had te lijden GENEVE, 4 Dec. (Havas). De leden van den Volkcnbondsraad zijn 9 December des middags om twaalf uur bijeengeroepen. Het desbetreffend besluit is genomen door den secretaris-generaal, Avenol. in "erband met de nota der Finsche regeering, over handigd door Holsti, den Finschcn vertegen woordiger bij den Volkenbond, oud-minister van Buitenlandsche Zaken. Hierin werd, zooals reeds eerder gemeld, verzocht den Volkenbondsraad bijeen te roepen. De convocatie van Avenoi behelst tevens een voorstel om de Volkenbondsvergadering op 11 December bijeen te roepen. Verder bericht Havas uit Helsinki, dat het nieuwe Finsche Kabinet in zijn eerste bijeen komst heeft besloten, alsnog te zoeken naar een vreedzame oplossing voor het RussischFinsche conflict door nieuwe voorstellen te doen aan de regeering te Moskou. Te dien einde werd den gezant van Zweden, die thans belast is met de behandeling der aan gelegenheden van Finland in de Sovjet-Unie, verzocht een stap te doen bij de Russische re geering om te vernemen, of deze bereid is de onderhandelingen te hervatten. In een radiorede tot de Vereenigde Staten heeft de nieuwe Finsche minister-president Ryti gezegd: „Ik wil alleen mededeelen, dat de Finsche regeering bereid is te onderhandelen over ons gestelde eischen tot de uiterste grens waartoe ik kan gaan, zonder onze onafhanke lijkheid of onze politiek van neutraliteit te schaden" Hij voegde hieraan toe, dat niemand beloofd heeft Finland te helpen en niemand heeft het land aangeraden te strijden met de belofte van steun. „De gebeurtenissen hebben geleid tot een gewapenden strijd ter verdediging van onze vrijheid". Naar het Kopenhaagsche blad „Politiken uit Riga verneemt, zou de Sovjet-Unie besloten hebben onmiddellijk uit den Volkenbond te tre den, wanneer deze begint met de bespreking var het Finsche vraagstuk. Te Londen meent men, volgens Havas, te weten, dat de ambassadeur van de Sovjet- Unie, Maisky, Zaterdag naar Genève zal gaan om deel te nemen aan de vergadering van den Volkenbondsraad, waarvan hij voorzitter is. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele regen- of hagelbuien. Krachtige lot ma- H S tige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst Geseind 4 December te 9.55 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op S uw hoede". Zon ou 7.51 A- onder 15.51. Licht op 16.20 Maan op onder 12.34. N.M. 10 Dec. MiÉÉBBi Zwarte troepen in de loopgraven voor de Maginot-linie BATAVIA, 4 Dec. (Aneta). Een bewogen verloop had de reis van de „Jagersfontein". Tusschen Dakar en Kaapstad is namelijk in een der ruimen brand voorgekomen. Deze werd Zondagmorgen-vroeg ontdekt, toen alle passagiers juist, na een geslaagden fecst-avond, te bed waren gegaan. Zij werden onmiddellijk gewekt, er werd koffie verstrekt en de gezagvoerder verzocht allen rustig te blijven en de aanwijzingen van scheepsofficieren te volgen. Allen wa ren buitengewoon rustig. Na vier uur kon het vuur worden bedwon gen; het was tot genoemd ruim beperkt ge houden. Een treurige omstandigheid was, dat de vierde stuurman hij het blusschingswerk door de enorme rook-ontwikkeling werd be dwelmd en overleed vóór hem hulp kon worden geboden. Bij den brand is circa acht procent van de postlading verloren gegaan. Het schip had 130 passagiers aan boord. De oorzaak van den brand is tot dusverre on bekend geoleven. Verscheidene openbare gebouwen in Den Haag zijn vandaag onder lichte bewaking van de rijkspolitie geplaatst. Zondagavond zijn kleine detachementen van de rijkspolitie uit de provincie gearriveerd- Naar wy vernemen, is voor dezen maatregel geen bepaalde aanwijs bare reden aanwezig. Hij vloeit voort uit den wensch der autoriteiten, in het algemeen het politietoezicht in 's-Gravenhage te versterken. 99 PARIJS, 4 Dcc. (Havas). Het Fransche Iegerbericht van hedenochtend luidt: „Niets bijzonders te melden." Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: In het westen geen bijzondere gebeurtenis sen. Engelsche gevechtsvliegtuigen hebben op den 3den December een aanval trachten te on dernemen op Helgoland. De tijdig in werking gestelde Duitsche afweer verhinderde dat de aanval kon worden uitgevoerd op de wijze als beoogd was. Behalve een treffer op een kleinen vischlogger werd geen schade aangericht. MANILA, 3 Dec. (D.N.B.). Het centrum van de Philippijnen is door een taifoen geteister: waardoor zware materieele schade is aange richt. Kom jij dit jaar weer Sinterklaasje, Met Pieterknecht, dat zwarte baasje? Op jouw verjaringsfeest Bekoort mij toch het meest: TIP van BOOTZ in 'n heel groot glaasje. Inz. M. J. te Tilburg ontving een flesch TIP. De Volkenbondsraad komt Zaterdag bijeen om het Finsch-Russische conflict te bespreken. De Finnen blij'ven zich met succes ver zetten tegen den inval der Russen. De Britsehe luchtmacht richt een geslaag den aanval op de vlootbasis Helgoland. Door de Engelschen werden vier Duit sche duikbooten vernield. Een groot aantal mijnen aan de kust aangespoeld. O werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. De l maakt het in- 0/O%flCCt&VOTrnA brengen - ~1 m.fL.I,, ge- makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a fl. 1 >50 per doosje van 12 stuks Dr. H NANN1NG'. Pharn Ck«m. Fabriek. NV.. DEN HAAG. NEW YORK, 4 Dec. (Havas) De Ameri kaansche scheepvaartmaatschappij ,31ack Dia mond", welke haar diensten op Rotterdam en Antwerpen had stopgezet in verband met de wet op de neutraliteit, heeft drie schepen ge huurd, die onder Italiaansche vlag varen. De dienst zal worden hervat met deze schepten als mede een Noorsch, twee Deensche en een Itali- aansch, welke reeds eerder waren gehuurd. LONDEN, 2 Dec. (Reuter). De wekelijksche iuchtdienst tusschen Engeland en Scandinavië, welken de Imperial Airways sedert het uitbre ken van den oorlog tot Helsinki bevlogen via Stavanger en Stockholm, wordt thans nog slechts tot Stavanger en Stockholm onderhou den. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 267 - Amsterdam - Teief. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premies zijn meestal lager dan de bestaande tarieven. Vyzeistraat 105 Amsterdam - Telefoon 30798 van bekende meesters - LAGE PRIJZEN De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 744.8 Vorige stand: 745.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1