Finsche regeering nog te Helsinki Wordt Amer. gezant teruggeroepen? Stalin gedwongen zijn kaarten bloot te leggen SPIONNAGE Verzet der Finnen: een tegenslag voor Moskou Buitenlandsch Overzicht W£"? DRIE SCHEPEN OP MIJNEN Finland heeft den moed een beroep op Genève te doen MIJNEN OP HET STRAND ongelük in zwembad MAANDAG 4 DECEMBER 1939 Kerensky waarschuwt tegen ver keerd oordeel over Rusland Conferentie te Tallinn Kinderen schreeuwden in een auto SLACHTOFFERS DER SIMON BOLIVAR" AANGESPOELD? De O. 20 van Honolulu vertrokken De Waal wast nog S.S. „VEENDAM" TE ROTTERDAM ROEKELOOS SPEL KOST MENSCHENLEVEN ROEIBOOTJE OMGESLAGEN PRINS BERNHARD IN NOORD-BRABANT OP TEXEL SPOELT VEEL AAN In tijden van oorlog is er extra-werk aan den geheimzinnig duisteren wmkel met zorgvuldig geblindeerde ramen voor spionnen. Méér en gevaar lijker en belangrijker werk dan in tijden van vrede. Het spionnage-bedrijf mag zich niet in de algemeene hoogachting verheugen, ook al levert het dankbare stof te over voor de meest spannende en meest gewilde film- en lectuur-ro- mantiek. Dit is te begrijpen. Het begrip spionnage wekt te veel gedachten aan acherbakschheid, huichelachtigheid, ge raffineerdheid, verraderlijkheid, omkoop baarheid, gewetenloosheid en misdadig heid dan dat de voor spionnage vaak ook vereischte persoonlijke durf en moed, doodsverachting en stalen zenuwen een overwegenden invloed op de appreciatie van het spionnenwerk kunnen uitoefe nen. En toch zijn er spionnen en spion nen en mag men rechtvaardigheidshalve niet alle spionnen over denzelfden kam scheren. Spionnen, die uit pure vader landsliefde hun lijf en leven, hun per soonlijkheid en hun werk, in dienst stel- ,len van het land, waartoe zij behooren, onverschillig of dit land al dan niet in oorlog gewikkeld is, mogen niet op één lijn gesteld worden met de veile figuren, die enkel en alleen uit winstbejag zich aan den meestbiedende verkoopen, ook al is die meestbiedende de vijand van hun vaderland. De eerste en betere soort is helaas ech ter zeldzamer dan de tweede, en dan is er nog een derde, misschien de meest verachtelijke soort, nJ. die van de spi onnen, die hand- en spandiensten aan beide tegenover elkander staande partijen verleenen om van beide zijden tegelijk de geldelijke vruchten van dub bel verraad te plukken. Hst spionnage-geval, dat thans in ms land aan het licht is gekomen, is wel van een bijzondere triest heid. Terwijl ons land zich alle moge lijke moeite geeft om de meest strikte en volkomen eerlijke alzijdige onzijdig heid en zelfstandigheid te handhaven, omdat van deze handhaving de hoog ste en meest elementaire levensbelangen van onze natie en al haar burgers af hangen, hebben een hoofdambtenaar en een ambtenaar van verschillende uitermate belangrijke departementen zich gecompromitteerd door handelin gen, welke de overheid gedwongen heb ben tot zoo ernstige verdenking, dat hun arrestatie niet kon uitblijven. Hier dus geen sprake yan spionnage uit vader landsliefde ten behoeve van het in oor log gewikkelde geboorteland, maar van spionnage ten gunste van een der bel- ligerenten en ten nadeele van het strikt neutrale eigen land. En dit geval wordt te triester nu daarbij betrokken blijken mannen, die officieele vertrouwens functies aan departementen bekleed den. Wij kennen de motieven niet, maar zelfs wanneer hier slechts sprake zou zijn van zwakheid van karakter, niet bestand tegen verleidelijke geldelijke aanbiedingen, dan blijft deze spionna- ge-affaire toch nog van een bijzondere verachtelijkheid door de omstandighe den, waaronder zij werd bedreven, en door de positie van hen. die er zich aan schuldig maakten. Er is niets zoo pijnlijk en zoo schok kend en zoo verontwaardiging wekkend als te ervaren, dat algeheel vertrouwen misplaatst is geweest, al is het altijd gelukkig, wanneer men bestaand mis bruik van vertrouwen op het spoor komt. Hoe diep betreurenswaardig en ontstellend de in Den Haag gedane ont dekking ook is, wij mogen ons niet laten verleiden tot een onredelijke vertrou wenscrisis. Tot nu toe is nog niet ge bleken, dat wij hier met méér te doen hebben dan met twee op zichzelf staan-_ de individueele gevallen, maar wel moeten wij eischen, terwille van het meest elementaire landsbelang en ter- wille van de eer en de onkreukbaar heid van ons over het algemeen alles zins hoogstaande ambtenarencorps, dat, wanneer schuld gebleken is, een straf zal "worden toegepast, die. in den heilza- men zin des woords. voorbeeldig mag heeten. Barbaarsche methoden der Russische militairen (Van onzen specialen correspondent) HELSINKI, Zondag In tegenstelling tot de door buitenland- sche radio-stations verbreide berichten als zou de Finsche regeering bereids Helsinki hebben verlaten, kunnen wij mededeel-en, dat hiervan niets waar is. Alle leden van de regeering zijn nog in de Finsche hoofd stad gebleven. Spoedig zal het Duitsche schip „Donau" uit de haven van Helsinki vertrekken, met aan boord alle Duitschers uit Finland. Hier wordt verband gelegd tusschen deze afvaart en de rust die voorafgegaan is aan de militaire ope raties in de laatste dagen van de Russen. Even wel verwacht men tegen Maandag een groot Russisch offensief, waarbij het zeker niet uit gesloten is, dat er voor de eerste maal door de Russen van gifgas gebruik zal worden ge maakt. De positie van de Sovjet-voorposten is nog steeds ver van de Finsche „Maginot"-linie. De hoofdstad bood ook heden weer een ver laten en troosteloozen indruk Het regende en sneeuwde den geheelen dag. De vele buitenlandsche journalisten, die in het laatste oogenblik nog naar Helsinki zijn ge komen, hebben thans hun kwartier in een verlaten hotel opgeslagen. De ontzaglijke ruïnes van de huizen in de Finsche hoofdstad, die door bommen werden geraakt, geven een ontstellenden indruk. Men is nog steeds druk bezig de ontzielde lichamen van de vele slachtoffers te iaentificeeren. Levensmiddelen zijn rijkelijk voorhanden, daar reeds het grootste deel van de bevolking geëvacueerd is Foto's, die ons heden getoond werden, lieten in alle scherpte de barbaarschheid zien van de Russische militaire acties, die zich ook tegen de burgerbevolking richten. Zonder genade worden vrouwen en kinde ren in de kleine grensplaatsjes doodge schoten. In de onder vuur genomen Finsche dorpen ten noorden van het Ladogameer is ook een groot aantal vrouwen gedood. Ziekenhuizen en kerken worden gebombardeerd. Een Luther- sche kerk in Helsinki is zwaai beschadigd. Aan den voorgevel van de Duitsche school aldaar ziet men zeer duidelijk de trechtervormige gaten, die de Russische granaten daarin hebben ge slagen. De militaire actie van Rusland kenmerkt zich overal door blinde systeemlooze vernieti ging. In dit opzicht overtreffen de Russische methoden nog de bloedige activiteit van het Duitsche leger in Polen. Opvallend groot zijn verder in eenige dagen tijds de verliezen van de Russische luchtmacht. Weldra zullen, als de meren dicht gevroren en de wegen met sneeuw bedekt zijn, de Fin sche ski-soldaten hun activiteit kunnen ont wikkelen. Dit typische wapen in het Finsche leger bestaat voornamelijk uit mannen, die zeer goede sportlui en stoere verdedigers zijn. WASHINGTON, 4 Dec. (A.N.P.), Krachtige druk wordt uitgeoefend op pre sident Roosevelt, de diplomatieke betrek kingen met Rusland te verbreken, of min stens den Amerikaanschen gezant te Mos kou terug te roepen als protest tegen de invasie in Finland» Zondagavond heerschte in officieele kringen de meening, dat de president deze week een besluit zal nemen. De terugroeping van den ambassadeur, Laurence A. Steinhardt, zou van de twee maatregelen waarop verscheidene re- geeringskringen en nationale leiders aandrin gen teneinde de verontwaardiging van het land tot uiting te brengen, de minst krachtige zijn. Naar vernomen wordt heeft Roosevelt met Cor- aell Huil gesproken over het nemen van den een of anderen diplomatieken stap. Beiden zijn het erover eens geen overhaast besluit te nemen, doch de president heeft be paalden regeeringskringen verzekerd, dat zij spoedig hun besluit zullen nemen. Ook de vroegere president, Hoover, behoort tot degenen die voorstanderi zijn van een krachtige diplomatieke afkeuring van het op treden der Sovjets. In een verklaring, afgelegd te Palo Alto in Californië, drong Hoover aan op de terugroeping van Steinhardt en het overlaten van de ambassade aan een lager ge plaatst ambtenaar. Verscheidene invloedrijke figuren in het Congres, waaronder senator Wil liam H. King (democraat uit Utah) en Mertin Dies (democraat uit Texas) hebben aangedron gen op een volledige verbreking der betrek kingen. De leider van de Russische revolutie in 1917, Alexander Kerensky, heeft naar Ha- vas bericht een beroep gedaan op de open bare meening in de Vereenigde Staten om den inval van Stalin in Finland niet te verwarren met de werkelijke verlangens van het Russische volk. Alle democratisch ehen patriottische Russen protesteeren tegen dit onteerend optreden van Stalin. Kerensky voegde hieraan toe datdeze niet uitgelokte aanval tegen een klein land zonder verdediging Rusland onteert en vijan digheid kweekt jegens Rusland, dat het slacht offer is van het meest Barbaarsche totalitaire bewind in Europa. STOCKHOLM, 4 Dec. (Havas). De conferen tie van de Baltische entente, welke gewoonlijk te Genève wordt gehouden, zal dit jaar op 7 en g December te Tallinn bijeen komen. Zij zal haar solidariteit bevestigen ten aan zien van de verdragen tot samenwerking van 1934. Ook zullen de economische toestand en de positie van den buitenlandschen handel in verband met de blokkade worden besproken. De Finsche kwestie komt blijkbaar niet ter sprake. Zondagavond heeft de politie-radio een extra- bericht uitgezonden als zou op de grens van de gemeente Den Helder een ernstig misdrijf zijn gebeurd. Ruim 4 uur constateerde n.l. de heer Thomas, toen hij op den nieuwen weg achter fort Dirk Admiraal wandelde, dat uit een hem passeerenden auto een hulpgeroep klonk van een naar schatting 10-jarig jongetje. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie, die nog door een drietal andere personen eveneens gewaar schuwd was, die hetzelfde hadden waargenomen De politie besloot onmiddellijk de politiepos ten te waarschuwen en een extra-radiobericht te laten omroepen. Kort na het omroepen ver voegde zich de bestuurder van den auto aan het hoofdbureau te Den Helder. Het bleek, dat deze in zijn auto een soldaat naar St. Maartensvlot- brug had gebracht en twee kinderen van onge veer drie jaar had meegenomen. De kinderen waren aan het stoeien gegaan en hadden inder daad luide kreten doen hooren. Het raadsel was daarmede opgelost en het politie-radiobericht kwam derhalve te vervallen, hetgeen eveneens in een extra-radiobericht omgeroepen werd. Officiersbeëediging te Callantsoog Te Wijk aan Zee is Zondagmorgen het lijk aangespoeld van een ongeveer 35-jarige vrouw. Het was voorzien van een r^ddingsgordel zon der naam en ook werden geen papieren ge vonden. Het gelaat was geschonden. Het stoffelijk overschot is door de politie geborgen. Te Wijk aan Zee is een lijk van een naar schatting zestigjarige vrouw aangespoeld. Het lichaam was geheel bedekt met stookolie. De vrouw had o.a. een mantel aan en droeg een zwemvest over haar kleeding. Voorts droeg zij een goudenring een een gouden armbandhor loge. Aangezien het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der omgeko men passagiers van de „Simon Bolivar" is de K. N. s. M. van de vondst in kennis gesteld. De maatschappij zal een onderzoek naar de iden titeit van de vrouw instellen. Sloepen der Simon Bolivar" aangespoeld Zondagochtend is voor Egmond aan Zee een aan 51 personen plaats biedende sloep aange spoeld, afkomstig van de „Simon Hoiivar". De laatste dagen zijn hier op het strand ook ver schillende kisten met brandslangen gevonden, waarvan de afkomst niet bekend is. Voorts is te Schoorl bij kilometerpaal 31 eveneens een sloep van de „Simon Bolivar" aangespoeld. Tevens werd een nieuwe stoomketel op het strand ge worpen, welke, naar kon worden vastgesteld, tot de lading van de „Simon Bolivar" behoor de. Deze ketel, welke bestemd was voor Cura- gao is door een machinefabriek te Amsterdam vervaardigd en heeft een gewicht van drie tot vier ton. Hij verkeerde in betrekkelijk goeden staat. Zoo mogelijk, aldus vernamen wij, zou de ketel r.a reparatie opnieuw naar de West worden gezonden. STOCKHOLM, 4 Dec. (D.N.B.) Het Zweedsche schip „Rudolf", dat van Hartle pool op weg was naar Malmoe met een la ding steenkool, is Zondagochtend voor de Britsche kust ten noorden van Newcastle op een mijn geloopen. Naar verluidt is de uit 23 koppen bestaande bemanning er in geslaagd in de booten te gaan. Het Noorsche schip „Arcturus", metende 1277 ton, is Vrijdagochtend voor de Oostkust van Schotland op een mijn geloopen. Van de uit 17 personen bestaande bemanning zijn volgens Reuter acht door het Deensche schip „Ivar" ge red; omtrent het lot van de anderen is niets bekend. Ten slotte is het Fransche sa. „Floride" (7030 ton) van de Compagnie Générale Transatlantique op een Duitsche mijn ge loopen. Het schip slaagde er volgens Havas in zichzelf op het strand te zetten in de na bijheid van een Fransche haven. Er zijn twee slachtoffers. Hr. Ms. onderzeeboot O. 20 is 2 December j.l. van Honolulu vertrokken ter voortzetting van de reis naar Ned.-Indië. Als de Russen verwacht hebben door het bombardeeren van Helsinki, het négeeren van het kabinet-Ryti, het proctameeren van een zoogenaamde volksregeering en het verspreiden van geruchten over opstanden in het leger, het moreel der Finsche troepen en bevolking te breken, dan zijn ze wel zeer bedrogen uit gekomen. De afgeloopen dagen hebben bewe zen, dat de Finnen hardnekkig weerstand bie den en zelfs op niet geringe successen kunnen bogen. Dit is voor vadertje Stalin een enorme tegenslag, want hij wordt hierdoor langzamer hand gedwongen zijn kaarten bloot te leggen, wat hij tot dusver 'steeds heeft trachten te vermijden. De aureool, welke het Sovjet-leger omgaf, begint al danig te verbleeken, nu blijkt, dat de Finnen kans zien den opmarsch der Russen aanzienlijk te vertragen en zelfs in staat zijn geweest een heele Russische com pagnie in de Karelische landengte in de p>an te hakken. Tot nu toe konden de Sovjets in dezen oorlog gemakkelijke successen behalen, omdat ze nergens op emstigen tegenstand stootten; in Polen hadden de Duitschers het leger reeds vrijwel verslagen toen de Russi sche troepen binnenrukten er. het grootste ge deelte van den buit in de wacht sleepten: Estland, Letland en Litauen gaven zich on middellijk over toen de beer slechts zijn ver vaarlijk gegrom liet hooren; de Finnen lieten zich echter niet door dit gegrom afschrikken en grepen naar de wapenen. Thans moet Stalin voor den eersten keer zelf ,4e kastan jes uit het vuur halen", waar hij tot dusver, naar zijn eigen zeggen, weinig voor voelde Men kan er op rekenen, dat de Duitsche gene rale staf zeer critisch toeziet, hoe het Russische leger vecht en daaruit conclusies zal trekken, die voor de toekomst van zeer groot belang kunnen zijn. Het eerste optreden van de troe pen der Sovjets, die toch tegenover het kleine Finsche leger verre in de overmacht moeten zijn, zal bij de Duitsche generaals wel een heel slechten indruk hebben achtergelaten. Wat het leger niet kan bereiken zal de lucht macht dan moeten doen; Molotof heeft op nieuw gedreigd de hoofdstad Helsinki met 800 vliegtuigen te zullen bombardeeren, als Finland zich niet geheel overgeeft. Gisteren zijn de luchtaanvallen waarschijnlijk uitgebleven, om dat het Dujtsche schip „Donau" in de haven lag, waarmee een zevenhonderdtal Duitschers en andere buitenlanders zijn vertrokken. Intusschen geven ook op diplomatiek terrein de Finnen zich nog niet gewonnen. Weliswaar ontvangt het dappere volk den moreelen steun van vrijwel heel de wereld, Duitschland na tuurlijk uitgezonderd, en heeft president Roo sevelt het niet alleen bij woorden gelaten, maar heeft hij bovendien in een officieele verklaring aan de Amerikaansche fabrikanten verzocht geen vliegtuigen en vliegtuigmaterialen naar Rusland te exporteeren, maar de Finsche re geering is hiermee weinig gebaat. Zij heeft den moed een beroep te doen op den Volkenbond met verwijzing naar de artikelen 11 en 15 van het handvest. Volgens art. 11 is elke oorlog of oorlogsdreiging, welke een Volkenbondslid di rect of indirect bedreigt een zaak, die den hee- len Volkenbond aangaat. De Bond is verplicht maatregelen te nemen om den vrede te verze keren. De secretaris-generaal behoort in een dergelijk geval onmiódelijk, op verzoek van onverschillig welk bondslid, den Raad bijeen te roepen; art. 15 bepaalt o.a. dat, indien er een conflict tusschen twee Bondsleden ontstaat, zij hun geschil voor den Raad kunnen brengen. Er behoort heel wat moed toe om na alles, wat in China, in Abessinië, in Tsjecho-Slowa- Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om ïaby's kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct aoor de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. «mi, - - Verlaagde Prijs 90 ct. kije en Polen geschied is, nog een beroep te doen op Genève! Het is wel merkwaardig, dat men aanvan kelijk van plan was op 4 December de Vol- kenbondsvergadering te houden. Een maand geleden heeft de secretaris-generaal Avenol de regeeringen der verschillende landen gepolst, of ze de bijeenrceping van de Assem'olée wen- schelijk achten. Al dadelijk bleek, dat er de grootste verwarring zou ontstaan, als Moskou bijvoorbeeld de delegatie van Polen of van Tsjecho-Slowakije zou weigeren te erkennen. Waarschijnlijk zouden we dezelfde of nog er gere tooneelen beleven als na den Abessini- schen oorlog met den Negus. Ook de neutrale landen zouden in een zeer moeilijke positie komen te verkeeren, als ze met de belligeren- ten Engeland en Frankrijk aan dezelfde con ferentietafel zouden plaats nemen. Bovendien zou een Sovjet-Russische gedelegeerde men noemde reeds den Russischen ambassadeur te Londen Maiski het voorzitterschap moeten bekleeden, hetgeen onder de huidige omstan digheden al een heel merkwaardige figuur zou worden. Avenol besloot daarom de Volken- bonds-assemblée dit jaar maar niet bijeen te roepen en alleen de begrootingscommissie van den Bond te laten vergaderen. Thans heeft de secretaris-generaal de leden van den Raad te gen a.s. Zaterdag en de Assemblée op Maan dag 11 dezer bijeen geroepen. Het kan een in teressante zitting worden! Waarschijnlijk zal men aan den Belgischen vertegenwoordiger verzoeken als voorzitter van den Raad te fun- geeren. Terwijl de „witte" regeering dus thans voj verwachting uitziet naar Genève heeft de ,roode" Zaterdag reeds met Moskou een pact van wederzijdschen bijstand en vriendschap ge sloten en alle eischen der Sovjets ingewilligd In ruil voor het afgestane Finsche gebied schenkt Moskou aan Finland een stuk van Sovjet-Karelië en betaalt eenige millioenen. Nu kan de premier der roode Volksregeering Kuusinen dit gebied wel mondeling afstaan, maar daarmee hebben de Russen het nog niet in hun bezit en evenmin hebben de Finnen de millioentjes van de Sovjets. Het ziet er naar uit, dat de Sovjets dezen keer eens geen ge makkelijke overwinning zullen behalen, hoewel de uitslag van den strijd nleo twijfelachtig kan zijn. Heel de wereld volgt met ontroering den strijd der Finnen voor hun onafhankelijkheid. Zij vechten met den moed der wanhoop, want de verschrikking der hondera-jarige Russische overheersching ligt hun nog te versch in het geheugen. Al ruim een week verkeert het lagere land langs de Waal in dreigenden watersnood. Men mag van geluk spreken, dat de Waaldijken hoog en hecht zijn, want anders ware het leed de laat ste dagen niet te overzien geweest. Voortdurend heeft er een felle Westenwind gestaan,» de regen stroomde dagenlang onophoudelijk neer en steeds kwam er van den Rijn en zijn talrijke zijrivieren het onbemoedigende bericht van was of hoogstens van stilstand. Voor Nijmegen dreigt de Waal den zeldzaam hoogen stand te halen van 13 M. plus NA.P., welke het record nadert van 13.30 M. eq 13.75 M. uit de jaren 1920 en 1926. De toestand aan de Waalkade te Nijmegen is van dien aard geworden, dat de menschen, die aan de kade wonen, niet meer droogvoets aan de zijde van de rivier hun Wo ning kunnen bereiken. En zij, die niet bijtijds gedamd hebben, hebben thans hun kelders vol met water en bovendien last hiervan in hun huiskamers. Winkels en café's aan de rivier zijn gesloten en men vaort al sinds dagen met de schuit over de kaden. Zoo ver het oog reikt vanaf den hoogen Nijmeegschen oever ziet men niets dan water, doorsneden met lage dijkjes welke de steenfabrieken moeten beschermen tegen den waterwolf. Steeds meer uiterwaarden zijn ondergeloopen en ook veel akkers, welke reeds met winterrogge waren ingezaaid, staan blank, zoodat de boeren veel schade ondervin den. In weerwil van het feit, dat de boven-Rijn den laatsten tijd een veel sterkeren was in Nijmegen deed verwachten, is deze sterke stij ging toch uitgebleven door het werken van den- Overlaat bij Lobith, waardoor een groote wa termassa is afgevloeid naar de Lijmers en het IJselgebied, waar de boeren groote schade heb ben ondervonden door dezen geweldigen vloed. Hedenavond, toen Keulen 20 c.M. val gemeld had bij een stand van 7.10 M., welke in de af geloopen periode 7.40 M. geweest is, had men in Nijmegen minstens stilstand verwacht. Niet temin werd- er hedenavond nog 5 c.M. was ge constateerd en was het water gestegen tot bijna 12.90 M. plus N.A.P. In de Betuwe en Maas en Waal ondervindt men door den aanhoudenden was steeds meer overlast en is de oeververbin ding per pont op vrijwel alle plaatsen verbro ken. Het zal voor het platteland een opluchting zijn, wanneer eindelijk de val eens doorzet. Het scheepvaartverkeer ligt bij deze hoog waterperiode vrijwel stil, te meer waar het han delsverkeer op Duitschland toch al zeer ver slapt is en de vaart op de Maas velerlei moei lijkheden ondervindt. Inundatie ondervindt van hoog water vele voordeelen, daar nu de lager gelegen landen achter de dijken door het kwelwater als van zelf onderloopen, de slooten overvol raken en het Water voortkruipt onder het gras. Waar men denkt een weide te betreden, komt men nu vaak in een moeras terecht. Zondagavond om zes uur is het ss. „Veen- dam" van de Holland-Amerika Lijn te Rotter dam aangekomen. Het schip had ongeveer hon derd passagiers aan boord. De lading bestond uit stukgoederen. Het vertrek van het s.s. „Veendam" van de Holland-Amerikalijn zal geschieden in den nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. In verband met een verduisteringsoefening, ■welke Donderdagavond in Rotterdam-Zuid wordt gehouden, is de inscheping van de pas sagiers bepaald op Donderdagmiddag tusschen 5 en 7 uur. Te Koog a. d. Zaan begingen Zaterdagmiddag eenige jongens de onvoorzichtigheid, toen zij na afloop van een plechtigheid op het K.F.C.- terrein ter gelegenheid van de beëediging van een officier huiswaarts keerden, op een zeswieligen vrachtauto te klimmen. Nabij de Bad huisstraat kwam een der jongens, de 10-jarige J Husslage, van den zijkant van den treiler te val len, waarbij hij door de as op dusdanige wijze geraakt w*erd, dat het knaapje reeds na enkele minuten aan de bekomen verwondingen over leed. Den chauffeur van den vrachtauto, welke uit Gelderland afkomstig was, treft geen schuld De jongens waren vooraf reeds gewaarschuwd door anderen In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen te Dieren drie mannen, nadat zij een stevigen borrel gedronken hadden, per toevallig gevonden roeibootje de ondergeloopen uiterwaarden van den IJssel op, teneinde, zooals dat genoemd wordt, „hazen te redden". Het bootje sloeg echter om en alle drie raak ten te water. Den 57-jarigen schipper H., die een goed zwemmer was, heeft men niet teruggezien. Men vermoedt, dat het slachtoffer door prikkel draad onder water is tegengehouden. .Een zekere D. werd tegen prikkeldraad van een hek aangedreven en raakte bewusteloos Hij kon echter door van den wal toegeschoten hulp bevrijd worden. De man is, na door de politie gehoord te zijn, op eigen gelegenheid naai huis gegaan. Het derde lid van het gezelschap is er met een nat pak afgekomen. In grooten getale spoelden zij aan Tusschen Wassenaar en Noord wijk aan Zee waren tot Zaterdag op het strand 31 mijnen aangespoeld. Drie van de zeven mijnen, welke voor Kat wijk aan Zee lagen, zijn gedemonteerd. Zondagnacht zijn voor het dorp Katwijk aan Zee nog zeven mijnen aangespoeld. Ver schillende drijven hier nog voor de kust in zèe De militaire autoriteiten hebben den geheelen meer dan twee kilometer langen boulevard al hier voor het publiek afgesloten. De autobusdienst Noordwijk aan Zee—Kat wijk aan Zee—Den Haag, welke anders via den boulevard wordt onderhouden, is omgelegd door het dorp. Zondagnacht zijn tusschen Wassenaar, Kat wijk aan Zee en Noordwijk drie-en-twintig mij nen aangespoeld. Een paar hiervan zijn uit zich zelf ontploft. Zondagochtend om half negen is in de buurt van de Scheveningsche pier een drijvende mijn in zee ontdekt. Gelukkig dreef het gevaar lijke voorwerp naar het Noorden af en het bleef tenslotte bij het groene huisje op de water lijn liggen. Veiligheidshalve gaven de militairen en de politie den bewoners in de buurt instructie om hun ramen open te zetten en de kinderen van straat te houden. De strandweg, de pier en het strand werden ontruimd. Tot nu toe is de mijn niet tot ontploffing gekomen. Behalve deze mijn, zijn bij het vallen van den avond nog enkele andere mijnen voor het Scheveningsche strand gesignaleerd. Blijkbaar zijn deze mijnen verankerd daar 2sjj de kust niet noemenswaard naderen. De veiligheidsmaatregelen zijn gehandhaafd gebleven. In den nacht van Zaterdag op Zondag aijn te Zandvoort dertien mijnen aangespoeld, als mede drie vaten met spiritus, vier brandslan gen en drie tonnen met appelen. Zaterdagochtend zijn onder Wijnaklum Sexbierum, gem. Barradeel. twee mijnen aan gespoeld, een van Nederlandschen en een van Engelschen oorsprong. Zondagmiddag om streeks half vijf kwam een mijn van niet be kende herkomst tusschen Harlingen en Ropta- zijl tot ontploffing. Van een in de buurt staan de boerderij, bewoond door den heer A. Bijls- ma, werd 36 ruiten vernield. Van een drietal woningen werden de pannen van het dak ge slagen en alle ruiten vernield. Op twee kilo meter afstand in het dorp Midlum werden in verscheidene woningen de ruiten ingedrukt. In de basaltglooiing van den Zeedijk werd een gat geslagen van ongeveer 25 vierkante meter. Te Den Burg zijn Maandagnacht voor de kust weer mijnen aangespoeld. Ook langs de dijken voor den Texelstroom zijn aan de Oostzijde mijnen aangespoeld. Eveneens dreven aan de Zuid-Oostzijde van het eiland verscheidene mijnen op den stroom. Nabij de schans te Oude Schild kwamen om streeks een uur 's nachts vrij kort na elkaar twee mijnen tot ontploffing, doordat zij tegen den dijk aan stootten, waardoor zij den tegen den dijk staanden huizen hier en daar schade veroorzaakten, doordat ruiten braken en dak pannen werden afgeslagen. Een derde mijn welke nog dichter bij het dorp voor den dijk dreef, is door het omloopen van den wind een andere richting ingedreven. Verschillende drijvende mijnen in het Mars diep zijn door het omloopen van den wind in de richting van den afsluitdijk gedreven. Aan het Westhoofö te Ouddorp is een mijn aangespoeld. Militairen hebben de bewaking op zich genomen. Ook te 's-Gravenzande zijn vier mijnen aan gespoeld en wel drie nabij Vluchtenburg en een bij Ardentsduin. Militairen hebben de bewa king Pp zich genomen. Vandaag zijn drie groote mijnen de haven van IJmuiden binnengedreven. Zij zijn op het binnenstrand nabij de Noorderpier vastgeloopen en zullen gedemonteerd worden'. Explosies aan het Wasse- naarsche Slag Men meldt ons nog uit Den Haag: De dreiging van aanspoelende mijnen heeft een actief ingrijpen van den politiepost te Sche- veningen noodzakelijk gemaakt. Den geheelen Zondag is in samenwerking met militairen de toegang tot pier, boulevard en strandweg af gesloten geweest. Verschillende drijvende mijnen werden ook hier gesignaleerd, een daarvan spoelde ten Noorden van den boulevard aan. Maandagmorgen zijn de militairen begonnen met het demonteeren van dit gevaarlijke voorwerp. In opdracht van den burgemeester werd aan alle woningen te Scheveningen een circulaire bezorgd, waarin werd gewezen op het gevaar, dat ontstaat bij het aanspoelen van mijnen. Volgens de aanwijzingen, in deze. circulaire ge geven, ging de politie Zondag allen die woonden in de nabijheid Van den zeekant, waarschuwen, dat een mijn was aangespoeld en dat men de ramen aan de zeezijde van zijn woning moest openzetten. In Scheveningen zelf is het niet tot ontploffingen gekomen, ook niet in Kijkduin, waar een mijn is aangespoeld en verschillende mijnen waren gesignaleerd. Anders was het in Wassenaar. Zondagnacht omstreeks 4 uur werden de bewoners uit de omgeving van het Wassenaarsche Slag uit hun slaap opgeschrikt door een hevige ont ploffing. waarvan de gevolgen tot vier kilo meter in den omtrek door het springen van ruiten waren te bemerken. De eerste ex plosie werd eenige uren later gevolgd door een tweede, welke omstreeks zeven uw des morgens geschiedde. Gelukkig zijn nergens slachtoffers te betreuren, mede door de strenge afzettingen, die overal worden ge handhaafd. Maandagmorgen was het strand te Soheve- ningen weer tamelijk veilig, zoodat de politie een gedeelte van den boulevard voor het pu bliek kon vrijgeven. MALANG, 4 Dec. (Aneta). Zaterdagmiddag heeft een 17-jarig meisje mej. Lanting, bij een duiksprong in het gemeentezwembad twee nek-wervels gebroken. Zij is gisteren overleden. Z. K. H. Prins Bemhard heelt heden namens H. M. de Koningin, vergezeld door zijn waar- nemenden adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan legeronderdee- len in Noord-Brabant. Loonaverhooging autobus- personeel Het personeel van den stadsautobusdienst te Eindhoven heeft een loonsverhooging vèn 5 pCt. ontvangen. Nu de Noordwestenwind pal op de Texelsche kust staat, zijn de voorwerpen, welke uit zee daar aanspoelen, zeer talrijk. Behalve een red dingboei van het op een mijn geloopen en ge zonken Japansche stoomschip „Terukuni Maru" spoelden 35 luiken aan. Dan is er veel hout, dat op het strand komt, zoowel mijnhout als baddings. Verder gaf de zee een aantal kisten thee en oude balen met rubber terug. En dan komen er nog mijnen op de kust. Zaterdagmorgen dreef er een nabij de haven van Oude Schild, waardoor de boot naar Den Helder aanvankelijk binnen bleef. Later hebben I militairen haar aan wal gebracht en gedemon teerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2