RQAMER BOTERLETTERS S ropenlief de KATH.VOLKSBOND Haarlem, 4 Dec. KERSTINZAMELING VOOR DE „STILLE ARMEN GEMEENTE-BEGROOTING FRANKEN's Broodfabrieken OLYMPISCHE SPELEN AFGELAST? Nee-nAKKERTJE ACCURAAT ALS DE ZON NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N V. MAANDAG 4. DECEMBER 1939 Begrafenis Reiger Baas Azn. Mijnen aan het Zand- voortsche strand A Igemeene Ledenvergadering AFSCHEID PATER DE WIT O.F.M. Bijkantoor HAARLEM Safe-loketten vanaf f 5.- p. jaar Voordeeligé en nadeelige verschil len in vergelijking met '39 Het roode stoplicht 25 a 30 processen-verbaal per dag OUD-RECTOR G. HUIBERS t NOG MEER BRANDSLANGEN GEVONDEN „St. Christoffel" St. Nicolaas bij de militairen Burgerlijke stand Na zonsondergang niet meer op het strand UIT DEN OMTREK BEVERWIJK St. Nicolaasverrassing voor de tuinders DE BEROEMDE St. Nicolaasfeest HEEMSTEDE HILLEGOM ZAANDAM verkrijgbaar bij den bezorger of in onze filialen AGENDA Bioscopen 5 December Bioscopen Apotheekdiensten ONTAARDE MOEDER KRIJGT ZES MAANDEN Ware dagen"? Door Charles Bruce STAD ft Nu de winter zijn intrede heeft gedaan, gaat bns Comité voor de „Stille Armen" weder met zijn werkzaamheden aanvangen. De nood is grooter geworden dan in vorige jaren. Bijna alle artikelen zijn reeds duurder en dit wordt het eerst gevoeld door de Stille Armen, die niets hebben kunnen inslaan en bovendien toch reeds aan alles gebrek heb ben, Omdat zij de aanschaffing van allerlei ar tikelen hebben moeten uitstellen. Vele personen zagen hun zaken door den oorlog ten gronde gaan. Dit beteekent vaak, dat aan de kinderen niet de noodige zorg kan worden besteed, dat men aan voeding, kleeding en dekking te kort komt. De verwarming moet, ook in geval van ziekte, tot een minimum worden beperkt. Som migen zitten, om afsnijding van electriciteit te Voorkomen, in het donkere jaargetijde een ge deelte van den avond zonder licht en men ziet den vervaldatum van verschillende betalingen met schrik tegemoet. Hoeveel levensvreugde is niet voor goed ge ëindigd Bij al deze narigheid moet men nog elke afleiding missen. Omdat hiervoor in ieder geval Seen geld overblijft, terwijl eenige ontspanning Zoo noodig is. En thans gaan wij weder de Kerstdagen te gemoet, die in vele gezinnen blijde feestelijke dagen zullen zijn. Nu wil toch zeker ieder gaar de medewerken om aan de zoo zwaar getroffen gezinnen der Stille Armen op Kerstmis vreugde te bereiden? Kbndf U de dankbare gezichten maar eens Zien, wanneer de Kerstgave wordt ontvangen. In verband hiermede doen wij een zeer drin gend beroep op Uwe vrijgevigheid. Wij ver trouwen, dat de gaven dit jaar nog ruimer zul len toevloeien. Haarlem en omgeving hebben den naam van zeer mild te zijn, wanneer dit hoodig is. Laten wij onze reputatie handhaven. Bijdragen kunnen worden bezorgd aan het kantoor van dit blad, ook kunnen zij worden gestort op postrekening no. 22884 van dit blad, onder het mbtto „Voor de Stille Armen". De verdeeling der ingekomen gelden zal door °ns Cc^nité geschieden met medewerking en Onder controle van den Armenraad. Het Comité vbor de „Stille Armen". Mevrouw A. A. Baronesse Röell, geb. bar.se de Vos van Steenwijk. beschermvrouwe, Me- Vrouw G. W. bar.se de Vos van Steenwijkvan ^oyen, eere-presidente, Mr. Dr. W. P. Vis, voor ster, S. Bakker. Mevr. A. del BaereJiskooL l^r. r c. Bakhuizen van den Brink, H. J. M. Eekkers, Ds. M. G. Blauw, A. G. Boes, Ds. A. jj, Boeyinga, C. ten Bobm, P. A. v. d. Breggen, Us. C. M. Briët, Mr. A. Bruch, Mevr. Chr. J Ubhen TeryaertKoch, Mr. F. A. Davidson, J. c Dirks, Mevr. Is. Droog—Deckers, Ir. F. C. öufour, D. van Egmond, Mr. A. J. Enschedé, J. A. M. Haakman van den Bergh, Dr. A. ■S- Haeiitjen, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Notaris N. J. Hoeflake, Dr. c. B. Hylkema, W. Welder, Dr. L. C. Kersbergen, Mevr. M. E Land.de Vries, B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, Mevr. T. v. Löben SeisLucardie, Mevr. kt- C. Lucassenvan Idsinga, Oh. A. Mees, Mevr. N. I. MouthaanZimmerman, G. M. Eieuwenhuis, pastbor C. G. Nieuwenhuijzen, J. H. van Oosten, R. Peereboom, Mevr. N. H. M. Eliesterde Vries, Jhr J. van Reigersberg Ver- sluys, M. A. Reinalda, Mevr. C. Roeters van Lennep, A. Ph. Romeyn, Dr. J. Roorda, Mevr. E. A. J. ScheltenaConradi, F. H. Smit. deken M. c. J. Sondaal, L. Speet, Dr. C. Spoelder, S. Staal, Mevr. C. H. SteenhuisPolman, H. J- Steensel van der Aa, H. B. Swarte, J. C. Tade- hia, Jhr. F. Teding van Berkhout, Jhr. P. J. M. van Tetering, J. J. Thöne, E. D. Tjeenk Willink dr., E. v. d.'wall, Dr. J. Weener, Mr. Th. A. Wesstra, Mevr. de Wed. Dr. c. W. J. Wester- rnanKoch, Mr. Th. Westerwoudt, Notaris G. Wolzak Hzn., Mr. P. E. Barbas, Secretaris. Velen uit zijn talrijke vriendenschaar uit Haarlem en van elders en velen van hen, die betrokken zijn bij de N.V. Algemeene Noord- Hollandsche Maatschappij van Levensverzeke- r'bg te Haarlem, van welke maatschappij- de °verledene oprichter en een der directeuren hebben Zaterdagmiddag wijlen den heer H. Baas grafwaarts gedragen. De aula van de Mg. Begraafplaats aan den Bergweg te Bloe- J^hdaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen berkten we op een paar commissarissen onder ™'e jhr. F. J. E. van Lennep, den heer Mr. A. Baars, mededirecteur, inspecteurs der Mij. vele leden van het personeel van den bin- bcn. en buitendienst. O.a. de heeren P. W. "temer, actuaris en J. Lanser, oudsten-hoofd- yei'tegenwoordiger. Verder zagen we nog den ?.eer Bakker, vroeger gemeente-architect te ?aarlem en den heer Hogenbirg, directeur van et kantoor der Twentsche Bank te Haarlem. Op verlangen van de familie werd alleen het woord gevoerd door ds. J. C. Brussaard, pre dikant bij de Geref. Gemeente te Bloemendaal. Aan het graf dankte een der zoons namens de familie voor de trouwe hulp tijdens de ziekte bewezen door de pleegzusters en een nicht, voor de geestelijke zorg van ds. Brussaard en voor de ondervonden belangstelling tijdens de ziekte en bij de teraardebestelling. Het was Zaterdagnacht aan het Zand- vcortsche strand nu niet bepaald veilig. Vele strandjutters maakten eensklaps ken nis met 'n vervaarlijken zwarten bol langs den waterkant,... Mijnen spoelden aan. Eerst drie tegelijk, toen waren er vijf, toen tien en toen het morgenlicht gloorde za gen de onthutste Zandvoortsche jutters dat niet minder dan 23 helsche machines hun strand ontsierden. En daar tusschendoor lagen vaten en kisten, flesschen en fusten. Het zag er goed uit Menig Boulevardbewoner zou dien nacht niet zoo rustig geslapen hebben als hij wist, dat op luttele tientallen meters afgtand een helsche machine dreigde te explodeeren, met zulk een kracht, dat hij waarschijnlijk even van zijn matras gelicht zou worden en de ruiten in gruizels zouden slaan. Het is gelukkig niet gebeurd, maar uitgesloten, dat zoo iets van daag of morgen gebeurt, is het niet Op het strand nabij het dorp spoelden er 12 aan en in de richting Noordwijk niet minder dan 11. Van het Noorderstrand bereikten ons geen berichten. Terstond werd in de vroege morgenuren begonnen met het demonteeren van de mijnen, zoodat tegen 11 uur het ge vaar voor springen geweken was. Het zuidelij ke strand werd door de militairen afgesloten en onder strenge bewaking geplaatst. Inmiddels waren ook tal van stukgoederen aangespoeld. Op het Noorderstrand kwamen 6 vaten methyl aandrijven, die spoedig de waakzaamheid van de strandvonderij en de po litie op zich vestigden. Onder het toeziend oog van den plaatselijken kommies-dienstgeleider der belastingen werden de spiritualiën naar 't dorp overgebracht. Een vijftal vaten groote Amerikaansche ap pelen zorgden voor een aardig intermezzo. En kele der vaten bleven heel, maar twee sloegen kapot. Zoodoende dreven in een oogwenk hon derden appelen in het zwin. Strandjutters vischten wat zij visschen konden en even daar na werden de tanden in de heerlijke appelen gezet. Het bleek, dat zij niets van het zeewa ter te lijden hadden gehad. Zondagavond tijdens den vloed en gedurende den afgeloopen nacht heerschte er begrijpelij kerwijs van de zijde der jutters weer groote be drijvigheid. Daarbij hangt alles van den wind af. Een ruimende wind beteekent voor velen een buitenkansje, alhoewel de groote „poet" nog komen moet. Dit is slechts het begin. op Donderdag 7 December a.s. des avonds acht uur, voor een zeer be langrijke agenda, welke de belang stelling van alle leden vraagt. Allen dus aanwezig. HET BESTUUR. Zondagavond nam pater de Wit, die als waar nemend directeur gedurende 3 maanden aan het hoofd van de R. K. Militairenvereeniging heeft gestaan, afscheid van „de jongens". De militairen, waarvoor pater de Wit in deze mobilisatie-maanden zoo ontzaglijk veel heeft gedaan, boden, bij monde van Serg. Wijdinger e«n stoffelijk blijk van dankbaarheid aan. Ook namens de vereeniging werd den scheidenden priester een blijk van erkentelijkheid aangebo den. In zijn dankwoord drukte pater de Wit er zijn spijt over uit dat hij dit werk, dat hem zoo na aan 't hart laB'. moest verlaten. Spr. hoopte dat zijn opvolger dezelfde medewerking mocht ondervinden en dat de militairen even getrouw het tehuis zouden blijven bezoeken. Nadat den soldaten een tractatie was aangeboden, zorgden de heeren Koopman en Wijdinger voor een vroo- lijk programma, terwijl de dames Nooij (accor deon) en Vermeulen (piano) er door opgewekte klanken de vereischte stemming inhielden. ZWITSERSCH ANKERHORLOGE PRIJZEN VANAF F. 10.— (Amsterdam) Ged. Oude Gracht 29 Verschenen is een overzicht van de voor- en nadeelige verschillen voor 1940 in vergelijking met de begrooting 1939, der gemeente Haar lem. Ten laste van de begrooting 1939 is ge bracht her, nadeelig slot van den gewonen dienst 1937 f 726.037.72. Ten laste van de begrooting 1940 komt het gedeelte van het nadeelig slot van den gewo nen dienst 1938, ad f 16.627.36. Verschil f 709.410.36. Eenigen invloed op het eindresultaat der be grooting 1940 oefent dit voordeelig verschil niet uit, aangezien de nadeelige saldi van vorige dienstjaren geheel naar den kapitaaldienst werden overgebracht. De garantie-uitkeering uit het Gemeente fonds wordt voor het uitkeeringsjaar 1940/41 weder verlaagd met 1/9 van de oorspronkelijke garantie, groot f 553.372.38, is f 61.485.82. De formule-uitkeering voor 1940/41 kon slechts pl.m. f 400.hooger worden gesteld dan die van 1939/40. Aangezien voor 1940 niet behoeft te worden gerekend op het houden van verkiezingen, kunnen de desbetreffende posten f 13.000 la ger worden geraamd. Ter bestrijding van de voorloopige uitgaven, met het oog op de per 31 December 1940 te houden 12e Algemeene Volkstelling, is in de begrooting f 1.000 opgenomen. Voor jaarwedde van den bij den Luchtbe schermingsdienst gedetacheerden inspecteur van politie en voor verdere uitgave in verband met te houden oefeningen en te nemen alar- meerings- en verduisteringsproeven is f 4.500,- uitgetrokken. De uitbreiding der openbare verlichting zal voor 1940 een hoogere uitgaaf vorderen van f 6.600.—. Voornamelijk tengevolge van minder ver wachte ontvangsten ten behoeve van de zwem inrichtingen zijn de uitkomsten van den dienst der Lichamelijke opvoeding f 2.200.ongunsti ger daar voor 1939. Aangezien de overige posten van dit hoofdstuk gezamenlijk f 1.400.gun stiger zijn, blijft het nadeelig verschil tot f 800 beperkt. De uitgaven voor de scholen voor nijver heidsonderwijs moesten, voornamelijk voor de Avondvakteekenschool en de Middelbare Tech nische School, gezamenlijk f 4.500.hooger worden geraamd. De bijdragen van buitengemeenten in deze uitgaven konden met f 2.950.worden opge voerd. Als pachtsom van de buffetten van het Concertgebouw kan f 3.000.op de begrooting worden gebracht. De uitgaven voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal, in hoofdzaak die voor salarissen, boe ken en onderhoud gebouw, behoorden f 2.409 hooger te worden geraamd. Voor kosten van ziekenverpleging, waarvan die der psychiatrische voor- en nazorg thans afzonderlijk tot uitdrukking zijn gebracht, is f 33.000.meer uitgetrokken, waartegenover echter staat, dat aan bijdragen in bedoelde kosten f 27.000 meer zal worden ontvangen. De uitgaven voor verpleging van arme krank zinnigen moesten met f 9.000 worden ver hoogd, terwijl aan hoogere bijdragen f 4.000. meer kan worden tegemoet gezien. Met betrekking tot de steunverleening aan werkloozen zij opgemerkt, dat de uitgaven voor steun en werkverschaffing voor 1940 zijn uit getrokken op resp. f 1.949.300 en f 338.500, te zamen f 2.287.800.Voor 1939 bedragen deze ramingen volgens de primitieve begrooting resp. f 1.977.250.en f 289.500.tezamen f 2.266.750.Voor 1940 is dus meer geraamd f 21.050.—. In deze hoogere uitgaven kan als gewone bij drage uit het Werkloosheidssubsidiefonds meer worden tegemoet gezien f 13.250.—, terwijl de extra-bijdrage uit dat fonds met f 7.000.kon worden opgevoerd. De belastingopbrengsten bedragen derhalve meer f 62.700. Aangezien de belastingbijdrage f 56.600.la ger moest worden uitgetrokken, bleef, met inachtneming van enkele kleine verschillen, het voordeelig verschil ten opzichte van 1939 beperkt tot f 7.000. Opgemerkt zij, dat de lagere opbrengst van de zakelijke bedrijfsbelasting een gevolg is van het raadsbesluit tot geleidelijke afschaffing, tengevolge waarvan jaarlijks 1/5 van de oor spronkelijke opbrengst minder zal worden ont vangen. Voornamelijk als gevolg van een verwachte toeneming van het aantal te leveren K. W. U. volgens het vastrechttarief kan het totaal der baten f 31.200.hooger worden geraamd dan voor 1939. De lasten zijn gezamenlijk f 11.100.meer dan voor 1939. Zulks wordt hoofdzakelijk ver klaard door hoogere uitgaven voor rente, af schrijving en retributie. Hoewel de geraamde winstuitkeering f 20.000 meer bedraagt, is, zooals uit vorenstaand over zicht blijkt, het nadeelig verschil ten opzichte van 1939 desondanks f 1.900.De oorzaak hiervan is o.a. gelegen in de hoogere uitgaven der gemeente wegens rente van geldleeningea, welke voor 1940 f 24.100.— meer bedragen dan voor 1939. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht eischte hedenmorgen te gen verschillende Haarlemsche burgers, die ondanks de talrijke waarschuwingen en on danks het feit, dat hooge geldboeten worden opgelegd, toch door het roode stoplicht hadden gereden, een geldboete van 7,50. Een motor rijder, die zich aan dezelfde overtreding had schuldig gemaakt, hoorde zelfs 10 boete tegen zich eischen. De kantonrechter veroordeelde de verkeerszondaars tot straffen, die van 4 tot 5 varieerden. „Er komen dagelijks nog 25 a 30 processen- verbaal binnen," zei de ambtenaar met stem verheffing. De Haarlemmers schijnen het nooit te leeren. In den ouderdom van 74 jaar is te Haarlem, in het ziekenhuis van St. Johannes de Deo, na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramen ten, overleden de Zeereerw. heer G. Huibers. De Plechtige Metten zullen worden gezongen Dinsdagavond 5 December om half acht; de Plechtige Lauden Woensdagmorgen 6 Decem ber om half tien, waarna de uitvaart vanuit het ziekenhuis en de begrafenis op het R. K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem volgt. De Zeereerw. heer Huibers werd in 1865 te Overschie geboren; op 22 Maart 1890 werd de thans overledene priester gewijd. In dezelfde maand werd hij benoemd tot kape laan te Rotterdam in de parochie van de H. H. Martelaren van Gorcum en in Augustus van dat jaar werd bij benoemd tot kapelaan te Schagen. In November 1892 werd de Zeereerw. heer Huibers kapelaan in de parochie van. den H. Nicolaas binnen de veste en in September '95 volgde de benoeming tot leeraar aan het semi narie Hageveld. In Augustus 1907 werd hij benoemd tot pas toor te Monnikendam. Tot rector van het Maagdenhuis werd de pastoor benoemd in Mei 1920 en tot rector van het St. Jozefhuis in Bodegraven in November 1929. In November 1938 verkreeg rector Huibers eer vol emeritaat. Nadat men reeds een aantal aangespoelde brandslangen op het Zandvoortsqhe en Bloe- mendaalsche strand had gevonden heeft men verborgen in het duin, nog een zestal slangen gevonden. De afd. „St. Faulus" van de Nederl. R. K. Ver eeniging van Handelsreizigers en Agenten „St. Christoffel" vergaderde dezer dagen in Hotel „Royal". Voor den aanvang der vergadering had de trekking plaats van de loterij voor het a.s. 3t. Nicolaasfeest voor de kinderen, dat op 10 Dec. zal gegeven worden in de bovenzalen van Café Rest. Brinkmann, Gr. Markt. Tijdens de vergadering werd door den heer J. H. v. Dijkman de eerste spreekbeurt vervuld van de Sociaal-Economische Studieclub, waarin de beginselen der economie behandeld werden. Eenige voorstellen voor de a.s. Jaarvergade ring te Utrecht kwamen in behandeling. Na afloop was er een kienwedstrijd om fraaie prijzen. Majoor C. W. Duyne, commandant van het 7e depót bataljon, heeft een grooten St. Nico laas- en surprise-avond georganiseerd voor zijn militairen op Dinsdag 5 December des avonds in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking zullen verleenen een muziek corps en een strijkorkest, samengesteld uit de militairen. Vertegenwoordigers van verschillen de compagnieën zullen elkaar bekampen op home-trainers en St. Nicolaas zal in hoogst eigen persoon op bezoek komen. Na dit gedeelte van den avond is het woord aan René Sleeswijk's Nederlandsche Revue „Snip en Snap". Medewerkenden zijn: Willy Walden, Piet Muyselaar, Gerard Walden, Jean du Bela, Hilde Alexander, Pim de la Fuente met zijn groot Radio-Show-Orkest, The Muriloff Select Stars en The Harmony Kings. Geboren 1 Dec.: A. J. van Vuuren—Sleeman, d.; 2 Dec.: F. H. Kensen—Mentjox. z.; J. W. de Groot—van Gulik, d.; G. A. Haverink—van Twuijver, z.; 3 Dec.: C. J. Kuijper—Paarde- kooper, d.; H. C. JansenTang, d.; G. Heij- blomvan den Berg, d.; M. A. van Zeeland Grassnigg, d.; A Kempkesvan der Vossen, d.; J. A. GoesUijtendaal, z. Overleden 1 Dec.: D. Bredenberg—Bonten, 68 j., r. Eindenhoutstraat; A. Wijkhuisen, 71 j.; Merovingenstréat; M.M. 13 d., d. van N. Vries, Staringstraat; P. Boelsma, 55 j-, Jac. v. Len- neplaan; H. Bruns, 80 j„ Jansstraat; J. Com missaris, 67 j., kamperlaan; G. Huijbers, 74 j„ M. v. Heemskerkstraat; P. A. GastBierman, 58 j„ Coornhertstraat. De Commandant van de Vesting Holland heeft het betreden van het strand na zonson dergang verboden. De Vereenigde Veilingen zullen Dinsdag 5 December, tusschen 9 en 12 uur v.m., uitbeta ling doen van het overschot van de ingehou den provisie voor aardbeien. De uitkeering be draagt 1.1 pet. van den omzet van de betrok ken tuinders. In totaal zal een bedrag van f 3500.worden uitbetaald. Zaterdag 9 December wordt in het K.S.A.- gebouw het St. Nicolaasfeest gehouden voor de kinderen van de leden van den R. K. Volksbond. St. Nicolaas zal persoonlijk lekkernijen aan de kinderen uitdeelen, terwijl zij verder worden onthaald op een paar aardige films. Het feest zal om 3 uur aanvangen. Dinsdag en Woensdagavond kunnen de leden de kaarten in ontvangst nemen. Toegelaten worden kin deren, die op 1 Dec. j.l. den leeftijd van 4 jaar bereikt hadden en op dien datum nog geen 10 jaar waren. St. Nicolaas bij den R.K. Volksbond Met heel veel moeite is het Comité tot het organi- seeren van een St. Nicolaasfeest voor de kin deren der leden der afdeeling Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond er in geslaagd ook dit jaar weer een St. Nicolaasfeest te organi- seeren. Dank zij vcoral de medewerking van de militaire overheid, was de greote zaal van het Vereenigingsgebouw neg beschikbaar, zcoda: de circa 400 kinderen, verdeeld over de Zaterdag en Zondagmiddag de komst van St. Nicolaas en zijn knecht konden tegemoet zien. Vóór de komst van St. Nicolaas en zijn knecht wist mr. Ilonca de kinderen hee^ prettig bezig te houden met goochelen, waarbij de kleintjes zelf als helpers moesten fungeeren, terwijl ook de poppenkast met het verhaaltje van „De Verjaardag van Ka trijntje" wel bijzone er in den smaak viel. Maar het hoogtepunt was natuurlijk de komst van St. Nicolaas. die de kinderen hartelijk toe sprak, en hen daarbij vooral verzecht veel te bidden, op dat het Kerstkindje den waren „Vrede op aarde zou brengen". Met pianobegeleiding van den heer J. v. d. Linden, klonken spontaan de St. Nicclaasliedjes, terwijl alle kinderen getrakteerd werden cp versnaperingen. Met heel veel voldoening kan het comité ook dit jaar weer cp zijn moeizamen arbeid terug zien. Concordia nieuws. De Concordia-elftallen beantwoorden aan de verwachtingen. In een zeer matigen wedstrijd klopte het eerste TYBB 4 met matige cijfers. Moos verrichtte hier de hattrick en scoorde alle 3 de goals waartegen over TYBB slechts 1 treffer stelde. De A.-jun. leverden de beste prestatie en klopten de DEK-jun. op eigen grond met 32. Een mooie beurt jongelui. Dat de kleinste jun. slechts met 2—1 van de O.G.-jun. verloren was ook al een goede prestatie. Handels-, kantoor- en winkelbedienden. Dezer dagen vergaderde de R.K.H.K.W., afdee ling Hillegom, in café „Flora" onder voorzit terschap van den heer C. W. v. Dam. De voor zitter sprak zijn teleurstelling uit over de ge ringe opkomst. Als voornaamste punten van de agenda werden de actie besproken en de ge combineerde vergadering, te houden te Lisse, waar aan de orde komt „Hoe verwerven wij hoofdarbeiders, onze rechtmatige positie in be drijf en onderneming?" De richtlijnen voor de te voeren propaganda zullen circuleeren bij de leden. Als candidaat voor den Bondsraad werd ge kozen de heer C. W. v. Dam. Na de rondvraag volgde sluiting. De werkloosheid. Er zijn thans 577 werk loozen, dat is 37 meer dan een week tevoren. Wandelclub „St. Christoforus". Ook dit jaar zullen er weer bloembollenmarschen ge houden worden en wel op Zaterdagen 6 en 20 April en 4 Mei en Zondagen 7 en 21 April en 5 Mei. De jaarvergadering wordt gehouden op 16 Januari en zal een feestelijk karakter dragen. Een boosting; die goed afliep. Zondagochtend zijn door het verkeerd toepassen der verkeers regelen een autobus met een auto in botsing gekomen. De auto, waarin een dame als passagiere zat sloeg daarbij over den kop. Noch de dame, noch de chauffeur bekwamen eenig letsel. Het voer tuig werd ernstig beschadigd. HAARLEM - HEEMSTEDE - BLOEMENDAAL Gebouw St. Baro: Best. Transportarbeiders, 8 uur; Winterhulp, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangers" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels" en „De laatste dagen van Pompeji", 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Luxor: „Jongensstad", 2.30 en 7.30 uur. Gouvernementsgebouw, DreefProv. Staten half 12. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangeres", (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9 15 uur. MoviacDoorloopend St. Nicolaasprogramme. Spaarne: „Spoorwegduivels", „De laa'ste dagen van Pompeji", 8 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door decvolgende apotheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemanc en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206-208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. De president van het Internationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet Latour heeft naar aanleiding van den inval van Sovjet-Rusland in Finland verklaard, dat indien Helsinki op het officieel daarvoor aangegeven tijdstip niet de mogelijkheid be zit de Olympische Spelen 1940 te orgamsee- ren, voor welke spelen reeds zeer vergaan de voorbereidende maatregelen zijn getrof fen, deze spelen zullen worden afgelast. Ffe aanbieding om de spelen in Amerika te houden, moet worden afgewezen, omdat de Europeesche athleten moeilijk de reis naar de Vereenigde Staten zullen kunnen maken. Bij dit bericht kan worden aangeteekend, dat niet duidelijk is, wat de I. O. C.-president met ae toevoeging „officieel aangegeven tijdstip" bedoelt. Een termijn inzake de noodzakelijkheid voor een besluit de spelen af te gelasten is ner gens vastgesteld. De 22-jarige mej. N. van der B., uit Krimpen aan de Lek, heeft haar tweejarig dochtertje op een onverwarmden zolder in de strenge vorst periode van December 1938 zonder voldoende dekens laten liggen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het Hof te 's-Gravenhage legde de vrouw dezelfde straf op. HOOFDSTUK I „Neg één spelletje, dan scheiden we er uit. "il je nog een schoteltje inmaak? Het is al bij ^venen en ik moet er morgenochtend vroeg ^t. Dubbel of quitte. Je staat maar twee dollar bij me in het krijt." „Mij goed! Jouw beurt. Jongen, makan siap- hah?" >,Siap, Tuan." „Goed, dien maar onmiddellijk op." Een wiebelende tafel stond tusschen twee l éldbeddon. Twee jonge Engelschen lagen er W op de peluws. Ze hadden de lakens terug geslagen en probeerden de oogenblikken voor f*®t diner met een spelletje poker te vullen. Het f^akke licht van een paar stormlampen viel op bün verbrande en verweerde gezichten en op «e witte linnen jassen. In de jungles van Bor- £eo dienen die met den sarong, den bedrukten (jatoenen lijfrok van den Maleier, zoowel voor "biskleeding als pyjama. E>e oudste, Desmond Carruthers, had al ■Hiha tien dienstjaren in Borneo achter den en was Districts-Officier van een der bootste districten van het binnenland. Mus- grave, in de wandeling Baby Bill genoemd, was nog een groene, tijdelijk belast met een aan grenzend district. De betreffende ambtenaar was met verlof en Musgrave had men op ver vang gezonden. Het zag er hier erg primitief uit. De kleine lichtcirkels, de om de lampen hingen, het flik kerende licht van een open vuur en enkele toortsen met rubberolie konden met hun alle niet eens het lange inlandershuis, waar zij voor dien nacht hun intrek hadden genomen, ver lichten. Het stond op stevige palen ven verbazend hard hout. Zoowat tien of twaalf voet boven den grond. Het was meer dan vijftig ellen lang. Ruwe slanke boomen uit het bosch waren on- geschaafd als balken gebezigd. Palmbladeren vormden het dak en schors de muren. Het was tegelijkertijd woonplaats, graanzolder en boe renerf voor een dertigtal Salongfamilies, de koffiebruine primitieve volksstammen uit 't bin nenland van Borneo. Op den grond liepen de varkens met hun scheermesscherpe ruggen, de hoenders en de ruwe buffels der dorpsbewoners tusschen de vele palen. Een wigvormige ope ning, aan eiken kant van het huis, maakte den eenigen toegang uit naar de woonkwartieren en voerde ineens naar de donkere smalle gang, die het duidelijk in tweeën splitste. Aan eiken kant kwam men heele rijen slaapkamertjes tegen, die door de groote lengte van het huis deden denken aan een straatje in een voorstad. Zoo'n kamertje, dat nauwelijks grooter was dan een behoorlijke luxe-hut van een passa giersboot, was de woning voor een familie Salongs en diende als keuken, slaapkamer en woonkamer voor man, vrouw en onge trouwde kinderen. Boven elk kamertje was het grootste gedeelte van het familie-eigendom op gestapeld, terwijl het in den donkeren hoek een ware uitdragerswinkel mocht wordem ge noemd. Bamboevischgerei, al of niet geschikt om onmiddellijk gebruikt te worden, geweien en schedels van herten en wilde beeren, waar van het vleesch sinds lang was verbruikt, heele slierten rotting, die in de jungle worden ge spannen om het wild, dat door de bassende honden en de schreeuwende drijvers is opge jaagd, te verstrikken; al deze meest uiteen- loopende gebruiksvoorwerpen waren in dien uithoek van de familievoorraadkamer opge stapeld. Naar het midden van het huis waren de rijen vertrekken onderbroken. Een open ruimte, die de geheele breedte van het huis besloeg, brak er het vergezicht. In het midden van die ruimte was op veerende bamboestokken een leemen vloer geslagen. Het was de dansvloer van het dorp, waarop den slag van koperen gongen en den cadans van de in koor gezongen krijgs- en liefdezangen, jonge strijders en meisjes wiegden en stampten, ep elkander in renden of in dooreen wriemelende kringen het onvergetelijke ballet vormden, dat alleen des inlanders is en door geen Westerling kan wor den benaderd. Glorie der dorpsfeesten, even schitterend als afschrikwekkend voor den hui verig toezienden Europeaan. Een mand van geweven rotting bengelde van het dak en liet hier en daar den luguberen in houd vermoeden: een twintigtal doodshoofden. Bruin van den rook en glanzend van ouder dom waren ze geworden. Nu niet meer dan een vage bewijsvoering voor het jongere geslacht van den moed hunner voorvaderen. Doch nog voor hun dansen de eeuwige stimulans, die hen kon drijven tot buiten zichzelf. Als de oudere mannen hun oogleden even naar binnen trokken om op te zien naar die droeve tropee van vergeten dagen, voelden ze den weemoed sterker worden in hun hart. Die afschrikwekkende verzameling was het voor werp van hun half gemompelde droomen over de goede dagen van weleer, de dagen waarin geen blanke het nog bestaan had om zijn onwrikbare veto uit te spreken over de wet der natuur, die zij hadden geëerbiedigd, over het spel van mensch tegen mensch, oog om oog, tand om tand, de dagen dat dapperheid en krijgsvaardigheid den eenigen roem van den man uitmaakten. Waardoor deze de trots werd van zijn familie en de eenige wensch van zijn vrouw.... of vae victis! een dezer tropeeën in het huis van zijn tegenstander. Als de oude mannen toezagen, hoe het jonge geslacht nog de oude krijgsdansen uitvoerde onder de even zwevende mand met doodshoofden, zagen zij in die verzameling iets meer dan oude men- schenbeenderen. Ze omkleedden eiken schedel weer met de haren, het grijnzende en stuiptrek kende gezicht van hun tegenstander. Voor hen beteekende het de nadering, geheimzinnig en verraderlijk, zwaard en schild gereed, het ga- spannen wachten op de eenig zekere kans, de ontsteltenis van den vijand, als hij zijn toeleg ontdekt zag, achteruit sprong, het wapen uit de scheede trok, de onbehouwen uitval, de gil lende juichkreet als de stoot zijn doel miste, een tweede als het eigen zwaard fel en zeker trof, het snelle scheiden van hoofd en romp en dan de trots en vreugde van de thuiskomst, het drinkgelag, het bachanaal, het dansen, en daar in het midden, nu geheel berookt en glad gewreven, hedekt met schelpen voor oogleden en een slagtand van een wild zwijn voor den neus, behangen met de witte haarvormige bladeren van de dahum sila, het laatst gewonnen hoofd, zijn tol tot opname in den kring, in de ridderschap der krijgers. De goede oude dagen! Op het lage bordes, dat om den dansvloer was gebouwd, lagen nu de twee Engelsche jongens als het ware in de schaduw van die verschrikkelijke verzameling oorlogsroem. Zij belichaamden voor die oude Salongs, waarin ze zich enkele dagen hadden laten opnemen, de nieuwe tijdsorde, die het zout van hun bestaan had weggenomen. Baby Bill wendde zich tot Desmond en met een knikje in de richting der doodshoofden sprak hij: „De kerel schijnt hier nog al een aardige verzameling van die dingetjes te hebben. Ik ge loof dat er meer dan twintig zijn. Ik zou ze best willen gappen. Want ik geloof niet, dat de oude er ook maar een zou willen verkoopen." „O, nee. op dat gebied is hier geen succes te behalen. Je kunt net zoo goed probeeren om het familiezilver op te koopen van iemand, die een ton per jaar inkomen heeft. De eenige kans komt, als de oude Adam hen weer op het oor logspad jaagt. Als een dorp zooiets in zijn hoofd haalt, gap ik onmiddellijk alle vroegere gewon nen schedels. Afgezien van de andere minder aangename gevolgen, die uit zoo n hernieuwde poging voortvloeien, schijnt deze maatregel hen wel het hardst te treffen en meermalen in toom te houden als ze weer ernstig van plan zijn uit den band te springen." Hij onderbrak zijn woorden om lang uit te geeuwen en ging toen verder: „Ik wou dat de oude Pulangga maar spoedig kwam opdagen. Ik heb zin om naar bed' te gaan, want ik moet morgen voor dag en dauw op." „Moet je hem zoo noodig spreken, Carruthers? Kunnen we niet gaan maffen en morgen het gezeur van dien ouwen sok aanhooren?" „Nee, ik moet beslist op hem wachten. Ik heb hooren verluiden dat de mannen van Tiang iemand in de buurt van Talan hebben lastig gevallen en ik wil me ervan overtuigen, of de oude Pulangga daar al lont van heeft. Hij blijft nog altijd de groote heer onder de Salongs. Nu teert hij wel een beetje op zijn ouden roem want vroeger was hij het even gevreesde als geëerde opperhoofd van den machtigen stam. Daarom kan hij me allicht van dienst zijn in deze kwestie. Ik vind den avond altijd het meest geschikt om dergelijke dingen te bespre ken. De oude rakker zal natuurlijk een paar glazen rijstwijn voorzetten en dat maakt de tongen wat losser." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5