FINANCIEN CTERNft Export van boter Wij luisteren naar... SCHEEPVAARTPAPIEREN GEFOTOGRAFEERD Dagfilm Waterstanden HOEST EN f VERKOUDHEID/ MAANDAG 4 DECEMBER 1939 Baitenlandsche spion in de Haagsche zaak gearresteerd KWALITEITS-HORLOGES OP 'T NIPPERTJE KAN MAAR MET ETERNA DAN Vier jaar te vroeg teruggekomen MEISJE ERNSTIG GEWOND Motorrijder reed op groepje jongens en meisjes in HET VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN DEN K.N.V.B. LOODS BIJ REINEVELD UITGEBRAND Groote moeilijkheden op de Engelsche markt Dinsdag 5 December MARKTEN Vijf huizen uitgebrand te Roelofarendsveen Brandspuit werkte niet door gebrek aan berizine OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Gedeeltelijke toewijzing van vee voeder uit eigen verbouw DE „INDRAPOERA" TE TANDJONG PRIOK 482e STAATSLOTERIJ mi V er keer songevallen op Zondag 0.00 0.33 0 co o.co o.oc o.oc 0.0C 0.C0 Behalve de drie arrestanten in de splon- nagezaak te Den Haag, die ran een der ern stigste misdrijven in oorlogstijd worden ver dacht, is gelijktijdig nog een bnitenlandsche spion, een zekere St., gearresteerd, die reeds geronnen tijd in Nederland vertoefde en voornamelijk voor zijn spionnagees in Rot terdam en Den Haag verblijf hield, meid1 ,,Het Nieuws van den Dag", waaraan wij nog de volgende bijzonderheden ontleenen: Hij is in Botterdam door de Rotterdamsche politie opgepakt en vervolgens naar Den Haag overgebracht, alwaar hij in het Huis van Be waring is opgesloten. De politie heeft o. a. eenige foto's in be slag genomen van documenten op scheep vaartgebied, die mr. B. van het Departe ment van Economische Zaken aan den heer van H. ter hand gesteld zou hebben en die gefotografeerd werden ten huize van laatst genoemde. Hoewel de justitie- en politie-autori'-eiten nog niet precies weten wat het complot Nederiandsche spionnen aan den spion S. allemaal heeft verraden, is wel gebleken dat het o. a. documenten zijn geweest omtrent scheepvaartaangelegenheden en de daarmede verband houdende documenten betreffende het verschepen van bepaalde goederen. Deze documenten werden vermoedelijk voor zeer belangrijke bedragen in handen gespeeld van een buitenlandschen spionnagedienso. Voor dit werk zou de referendaris van Sociale Zaken G. W. P. van H. aan den spion S. gastvrijheid in zijn woning hebben verleend. In de woning van Van H. zouden de belangrijkste documenten, die mr. B. van Economische Zaken aan den refe rendaris van Sociale Zaken zou hebben ver strekt, zijn gefotografeerd. Onder de huidige omstandigheden zijn deze documenten des te belangrijker, nu de uitvoer reeds geheel onder officieel toezicht staat en Economische Zaken practisch precies weet wat in bepaalde schepen verzonden wordt. De documenten werden daarvoor op den vloer van een der vertrekken neergelegd en door den spion St. gefotografeerd. Op een der foto's, die in beslag zijn geno men, heeft men het onomstootelijke bewijs gezien, dat de foto's inderdaad ten huize van den heer Van H. zijn vervaardigd. Men heeft namelijk bij het fotografeeren van een der documenten ook een gedeelte van een mat gefotografeerd, Welke bij het onderzoek in het huis van den referendaris is teruggevonden. Door de verradersdiensten zou een vreemde mogendheid vrij geregeld goed op de hoogte zijn geweest van allerlei belangrijke verschepingen van goederen, welke als contrabande werden beschouwd. Herhaalde malen werden in een zaak in een der randgemeenten van Den Haag besprekingen gevoerd tusschen St., Van H., diens echtge- noote en nog eenige personen, die min of meer zijdelings bij deze spionnage-affaire betrokken zouden zijn geweest, doch aan wie men niet voldoende ten laste kan leggen, om hen even eens te arresteeren. Het spreekt vanzelf, dat de justitie-autoriteiten wel naar eenig verband zoe ken tusschen deze spionnage-affaire en de uni formenzaak, doch men heeft geen der in beide zaken aan het licht gekomen feiten kunnen combineeren. Wel heeft men bij een huiszoeking bij Van H. een lijst gevonden met namen van een aantal Nederiandsche communisten. Waar voor Van H. deze lijst noodig had, wordt nog onderzocht. Nader meldt men ons nog uit Den Haag: Begrijpelijker wijze heeft de arrestatie van een tweetal hooggeplaatste ambtenaren on der verdenking van spionnage in de Resi dentie groote ontsteltenis teweeggebracht; allerwegen vraagt men zich af, hoe deze bei den tot zulke schandelijke daden zijn ge komen. Daarbij kan het verleden zekere aanwijzingen geven. v. H. was een merkwaardig man. Hij stamt Uit een geloovige Protestantsche familie. Na in zijn jeugd korten tijd, wellicht wegens familie- oneenigheden als bootsmaat op zee gevaren te hebben, kreeg hij een betrekking aan een >ler departementen in Den Haag. In 't begin van de werkloosheidsvoorzieningen werd hij als ambte naar van Binnenlandsche Zaken belast met het uitzoeken van steungevallen. Met den groei van de werkloosheid en van de werkloozenzorg groeide ook de functie van v. H., die aldus de leiding van een geheelen dienst kreeg. Bij deze taak poogde hij ook indrukken op te doen in het buitenland en vooral bij onze Oos terburen. Sinds ruim een jaar stond hij aan het hoofd van den indertijd door minister Romme inge- stelden Socialen Jeugddienst. Degenen, die in deze kwaliteit met hem te maken hadden, kre gen den indruk, dat hij zich van zijn aanvanke lijke radicale en op Duitschland ingestelde denk beelden losmaakte. V. H. had echter een zwak: hij hield er van gefêteerd te worden en Duitschland heeft hem gefêteerd. Met een gezelschap Nederlanders, waaronder zich ook t N.S.B.-Kamerlid Wouden berg, alsmede eenige bekende figuren uit het zakenleven bevonden, werd hij in Augustus van dit jaar uitgenoodigd naar Hamburg tot het bijwonen van het Congres van „Kraft durch Iteude" In antwoord op eenige desbetreffende vragen van het Kamerlid Amelink gaf minister Damme toenmaals reeds te kennen, dat dit be zoek niet ambtshalve geschiedde, doch in eigen vrijen tijd. Duitschland speelde op dit Congres gast heer op een wijze, waartegen v. H. niet De- stand was. Voor ieder met wien hij na zijn terugkeer over dit Congres sprak, was dit duidelijk. Ook na het Congres bleef hij betrekkingen onderhouden met de leiders van „Kiaft durch Freude" en deze betrekkingen schij nen zoo innig te zijn geweest, dat hij een tijd lang een dezer leiders onderdak in zijn woning heeft verschaft. Werd v. H. door geldgebrek gedreven? fn ver- «cheidene Nederiandsche "bladen is deze ver onderstelling geopperd op grond van een ver andering in zijn levenswijze van enkele maarden geleden. In werkelijkheid echter was de ov^'gang van de woning in de Van Imloffstraat naar die in Rijswijk geen verandering van levenspeil. Ook van 'n „snelle promotie", waarvan men gewaagt, is eigenlijk geen sprake; v. H. was reeds sinas jaren referendaris. Het staat dan ook geenszins vast, dat v. H. door geldgebrek tot zijn daad z-n< zijn gekomen. Eerder lijkt eerzucht de drijfveer Wat de mede-gearresteerde mevr. v. H be treft, zij was vroeger niet de secretaresse van v H. geweest, zooals in enkele berichten is ge meld, doch was langen tijd secretaresse op het advocatenkantoor van mr. Slingenberg te Haar lem toen de heer Slingenberg minister van Sociale Zaljen werd, verbond hij haar aan het departement, waar v. H. haar leerde kennen en haar huwde, na van zijn eerste vrouw te zijn gescheiden. De derde gearresteerde, mr. W. B., is nog be trekkelijk jong. Hij studeerde indertijd aan de R. K. Universiteit te Nijmegen waar hij veel Twee veteranen uit de sportwereld in een geanimeerd gesprek tijdens de receptie te Den Haag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den K.N.V.B. Links: de oprichter van den jubileerenden Bond, Pint Muiier. Rechts: Edo Bergsmaoud-pre sident van den A.N.77.B. deelnam aan het studentenleven Hij werd aan het departement van Economische Zaken ver bonden in den tijd, toen de eerste landbouw- crisiswetten moesten worden gemaakt. In ver band met de studies voor een dissertatie over de conjunctuur-analyse in den landbouw reisde hij veel in Duitschland, waar hij ook zijn laatste vacantie geheel doorbracht. Hij is gehuwd en heeft vijf nog jonge kinderen. Over de juiste toedracht van de af faire, waarin deze drie personen werden betrokken, bestaat nog geen zekerheid. Het schijnt, dat mr. B. deel uitmaakte van een commissie, die met Engeland onderhandelingen voerde over de con trabande-controle, althans dat hij de beschikking had over het rapport van deze commissie en dat dit rapport ten huize van v. H. werd gefotografeerd. Elders in den lande schijnen arresta ties te zijn verricht, welke met deze af faire nauw verband houden. In Venlo zouden, naar ons ter oore kwam, twee personen in hechtenis zijn genomen. Een thans 47-jarige Nederlander werd 16 No vember 1927 bij arrest van het Amsterdamsche gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Het vooruit zicht (vier maanden) van zijn vrijheid te wor den beroofd, lag den toen 35-jarigen man zóó zwaar op de maag, dat hij besloot te vluchten. Hij verliet het land en vestigde zich in Berlijn. Het verlangen naar het vaderland was echter groot, zoo groot zelfs, dat hij geen dag langer wilde wachten dan strikt noodzakelijk was. Op den dag af twaalf jaar later 16 November j.l. kwam hij terug. De illusie, dat hem niets meer kon gebeuren en dat de hem opgelegde straf verjaard was, werd vanmorgen echter wreed verstoord. Hij had den afgeloopen nacht doorgebracht in een hotel te 's Gravenhage. Zijn naam en voornaam stonden met duidelijke let ters in het register. De politie vond deze en aan de hand van het archief kwam zij tot de ont dekking, dat deze hotelgast nog een rekening met de politie had te vereffenen, want niet na twaalf, maar na 16 jaar zou deze nog niet be taalde schuld verjaard zijn. De wet immers maakt bij verjaring verschil tusschen berechte en niet berechte zaken. In dit geval was sprake van een reeds berecht misdrijf. De verjaringster mijn wordt hierbij met een derde verhoogd. Dat had de man niet geweten. De recherche heeft hem in bewaring gesteld. Te Wapenveld is Zaterdagavond een motor rijder, die door een tegenligger verblind werd, op een groepje jongens en meisjes ingereden. Een 16-jarig meisje is hierbij ernstig gewond, de overigen liepen geen noemenswaardig letsel op. De jongelui stonden met hun fietsen aan de hand op den weg te praten. De motorrijder, H., uit Veessen, reed met volle vaart op hen in. De fietsen en het motorrijwiel werden vernield. Nadat het 16-jarige meisje B. ter plaatse ge neeskundige hulp was verleend, is zij naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zij heeft een hersenschudding en een beenbreuk opgeloopen. De motorrijder en diens broer, die op de duo zat, werden aan het hoofd en handen gewond, de overigen zijn eveneens licht gewond. Allen zijn ter plaatse verbonden en naar hun woningen overgebracht. In Hotel Wittebrug werd Zaterdagavond een maaltijd gehouden, aangeboden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den K.N.V.B. aan delegaties van de vereenigingen, bondsridders, scheidsrechters, vaste commissies, consuls, fede ratie van erkende bonden, het personeel van het bondsbureau, de stadions te Amsterdam en Rot terdam en enkele persvertegenwoordigers. Zaterdagavond omstreeks elf uur ontstond door nog onbekende oorzaak brand in een hou ten opslagplaats, behoorende bij de machine fabriek Reineveld aan den Hoogweg te Delft. De politie-brandweer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en tastte het vuur, dat rijkelijk voedsel vond in een grooten voor raad zaagsel en houtwol, met vier stralen aan. De wind joeg de hoog oplaaiende vlammen gelukkig van de eigenlijke fabriek af, zoodat deze geen oogenblik gevaar liep. Na een half uur was men den brand meester. De loods brandde geheel uit. Het bedrijf onder vindt hiervan geen stagnatie. De moeilijkheden, welke zich voordoen in ver band met onzen boter-export, fcijn zeer zwaar, Jarenlang was de zuivelpositie van ons land ge baseerd op de mogelijkheid van uitvoer van bo ter naar Engeland in elke gewenschte hoeveel heid. Voor ons land was hieraan het voordeel verbonden, dat wij onze overtollige producten kwijt konden raken, maar ook het Engelsche volk had voordeel van dezen toestand, want het kon de boter verkijgen tegen zeer lage prijzen. Eerst de laatste jaren is het mogelijk geweest, ten gevolge van de verandering van de wereld- botersituatie, een eenigszins beteren prys te ma ken op de Engelsche markt. Sedert het uitbreken van den oorlog echter is in dezen toestand en in den boterhandel in het algemeen een grondige wijziging gekomen, welke voor de Nederiandsche boterproaucenten funeste gevolgen zal hebben. Engeland is name lijk bezig onzen boter-export zoowat geheel te verwoesten door 't nemen van 'n aantal maat regelen, welker gevolgen, zoowel direct als in direct, voor Nederland zeer zwaar zullen zijn. Het was te verwachten, dat bij vrije prijsvor ming, de prijs op de Engelsche markt ten gevolge van den oorlog zou stijgen, al zou deze nog niet het peil der productiekosten f 1.60 per K.G. bereiken. Dat de Engelsche regeering maatrege len nam om een abnormale prijsstijging tegen te gaan is iets, wat niemand haar kwalijk kan nemen. Bedenkelijker is het echter, dat zij wille keurig een prijs bepaalt, waarbij zij onderscheid maakt tusschen boter uit Nederland en die uit andere landen. Bij het binnenkomen in het land neemt zij de boter in beslag, waarbij zij een deel van den later overeen te komen prijs als voor schot betaalt. Deze prijs is echter lager dan die, welke betaald wordt voor boter uit Dene marken en uit de Dominions. De Deensche boter is weliswaar altijd preferent geweest in Engeland en heeft daar aitijd wat betere prijzen kunnen maken dan de Nederiandsche, maar het is wel verwonderlijk, dat ook bijv. de Iersche boter aanzienlijk beter wordt betaald, want dit product is aanmerkelijk slechter dan het Ne deriandsche, waarvan de prijs in Engeland 3 cent beneden der Nederlanuscne noteering blijft. Is deze maatregel reeds onaangenaam, nog funester is de wijze, waarop de distributie in En geland geschiedt. Zoodra ae boter het land bin nenkomt, wordt zij in besiag genomen, de mer ken worden van de verpakking verwijderd en het ministerie voor Voedselvoorziening brengt later deze naamiooze boter in den handel. Het gevolg hiervan is, dat de consumenten nu eens deze boter krijgen en dan weer een andere; nu eens min of meer versche, dan weer boter, die lang is opgeslagen en waarvan de smaak vaak niet meer aan as hooge eischen voldoet. Het is te begrijpen, dat de consumenten door de voort durende verandering van smaak ontevreden worden en er liever toe over zullen gaan in het vervolg margarine te gebruiken, die in deze om standigheden althans dit voor heeft op de bo ter, dat zij van regelmatige kwaliteit en smaak is en dat zij betere verzorging geniet dan de boter. De gevolgen hiervan zuilen zich weldra doen gevoelen, want ook de Engelsche consu ment zal liever een goede kwaliteit margarine eten dan naamiooze boter, van welker smaak hij niet zeker is. Het is duidelijk, dat de goodwill voor Nederiandsche boter op deze wijze grondig verwoest wordt en dat wij als deze oorlog eventueel weer een einde zou nemen jaren en jaren noodig zullen hebben om te herstellen, wat in enkele maanden geheel en al afgebroken kan worden. Hierbij komt nog, dat in Engeland het ge bruik van boter met ongeveer 40 pet. zal wor den ingekrompen, terwijl het gebruik van mar garine vrij zal blijven. Ook dit kan een oor zaak worden, dat de margarine in Engeland de markt verovert, welke thans nog voor een groot deel door de boter wordt beheerscht en welke zij naderhand niet gemakkelijk terug zal winnen. In tegenstelling tot Engeland neemt Duitsch land nog steeds zijn normale kwantum boter af van 360 ton per week, welke export gaat via de Nederiandsche Zuivelcentrale en de Duitsche Reichsstelle en geen reden tot klach ten geeft. Hoewel alles gaat via de officieele instanties, houdt men er zooveel mogelijk re kening mee, dat de verkooporganisaties kun nen blijven leveren aan de oude relaties. De betaling geschiedt regelmatig en in kringen van zuivelexporteurs geldt Duitschland als de so liedste afnemer. De export naar andere landen neemt den laatsten tijd weer toe. Zwitserland is sedert eenige weken afnemer van Nederiandsche bo ter, evenals Italië. Frankrijk voert op 't oogen blik nog boter uit, maar waarschijnlijk betreft het hier oude voorraden, en men heeft de verwachting, dat ook dit land binnenkort een van onze koopers kan worden. Men moet zich echter niet voorstellen, dat deze markten ook slechts een geringe compensatie vormen voor de eventueele vermindering van den export naar Engeland. Het blijkt dus wel, dat de positie van onze zuivel niet aangenamer wordt. De boterproduc- tie bedraagt per week ongeveer 1430 ton, de binnenlandsche consumptie 700 ton; zoodat uitgevoerd moet worden eveneens ruim 700 ton Rekent men hierbij dan nog de 3000 ton koel- huisboter die in ons land aanwezig is. dan •mn men ongeveer begrijpen hoe precair de hotersituatie is en welke gevolgen de vermin dering van den uitvoer voor onze melkveehou derij zou hebben. Men moet er echter wel rekening mee hou den, dat in oorlogstijd de toestand zich van dag tot dag kan wijzigen en dat daarom geen vaste verwachtingen te geven zijn voor de toe komst. Over het algemeen echter ziet men in kringen van deskundigen de toekomst weinig hoopvol in. HILVEKSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra mo:x>nmuziek, 11.30 Godsdienstig halfum 12.00 Berichten, 12.15 Ensemble „Muslquette 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek, 1 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Vrouwenuurt. o 3.00 Modecursus, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.3C Rococo-octet, 5.00 KRO-orkest en solist, 5.4c Felicitaties, 6.05 Gramofoonmuziek, 6.35 Sport- halfuur. 7.00 Berichten, 7.15 Causerie „Naar de nieuwe Gemeenschap: Nieuwe Gemeenschap en Wereldbeschouwing". 7,35 Gramofoonmu ziek 7.40 Reportage, 8.00 Berichten ANP, me- dedeelingen, 8.15 Jeugduitzending, 8.35 Gra mofoonmuziek. 8.45 Bonte St. Nicolaas-avond 11 00 Berichten ANP, 11.1012.00 Gramo foonmuziek HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 11.0011.30 v.m. en 6.307.00 RVU 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.15 Orgelconcert (opn.), 10.35 Jetty Cantor's en semble, 11.00 Causerie over kinderboeken. 11.30 Jetty Cantor's ensemble, 12.15 AVRO- Dansorkest, 12.45 Berichten Gramofoonmuziek, 1.00 Omroeporkest, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest, 2.45 Knip. en naaicursus, 3.45 Het Lyra-Trio, 4.30 Kinderkoor, 5.00 Kinder halfuur, 5.306.27 Omroeporkest en solist, 6 30 Cyclus „De beteekenis van het werk van de nieuwe schrijversgeneratie", 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met pla nobegeleiding, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berich ten ANP, causerie „De beweeglijke wereld", 8.30 Bont Sint Nicolaas-programma, 9.45 Gramo- loonmuzieik. 10.30 AVRO-Dansork.est, 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoon muziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.50 Variété, 1.20 Berichten, 1.30 Zang, 2.00 2.20 Orgelspel, 3.20 Dansorkest, 4.20 Be richten. 4.35 BBC-Schotsch orkest, 5.50 BBC- Harmonie-orkest, 6.20 Berichten. 6.50 Variété, 7.35 Pianovoordracht, 8.35 Variété, 9.05 Geva rieerd programma, 9.20 Berichten, 10.00 BBC- Theaterorkest, 1O.50 Het Reg. Paul-piano- kwartet, 11.35 Dansmuziek, 12.2012.35 Be richten. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.408.50 Leo Eysoldt's orkest. 10.45 Gramofoonmuziek, 11.20 Omroeporkest en -koor en soliste, 1.35 Populair concert, 2.45 Solistenconcert, 3.30 Concert, 5.00 Otto Dobrindt's orkest, 7.3512.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroeporkest, 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmu ziek, 9.10 Omroeporkest, 9.20 en 10.30 Om- roepsymphonie-orkést, 10.5011.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Pia novoordracht. 6.35 Zang. 7.35 Gramofoonmu ziek, 8.50 Radio-orkest en soliste, 10.05 Raclio- orkèst, 10.3011.15 Het van Hecke-strijkkwar- tet. DE UTSCHLA ND SENTIER, 1571 M. 8.05 Orgelspel, 9.20 Berichten, 9.50 Het Praagsch strijkkwartet, hierna: Populair con cert, 11.20 Berichten, hiema tot 12.20 Nacht concert. Dan rug en borst inwrijven met Dampo.Wonderlijkzooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Zondagmorgen ontstond in de Dorpsstraat in het perceel van den heer H. te Roelofarends veen een begin van brand. Door een feilen oos tenwind greep het vuur snel om zich heen. De pas aangeschafte automobiel-brandspuit verscheen op de plaats van bestemming, doch kon op onverklaarbare wijze geen water geven Hierdoor sloeg de brand over op het aangren zende perceel van den heer van B. De inmiddels aangerukte handmotorspuit gaf na eenigen -tijd water, doch door de stagnatie had de brand zoodanigen omvang aangenomen, dat vijf woon huizen thans in vlammen stonden, en zoo poed als afbrandden. Tengevolge hiervan zijn thans vijf gezinnen aakloos, zij hebben echter door de welwillende medewerking van de ingezetenen van Roelof arendsveen tijdelijk onderdak gevonden. Allen waren verzekerd, doch sommigen slechts zeer laag. De inboedels van den heer H. en van den heer B. konden tijdig nog worden gered. Deze hebben echter veel waterschade gekregen. De oorzaak moet waarschijnlijk worden ge zocht in het ontstaan van een schoorsteen brand. Het bleek, dat de automobiel-brandspuit, wel ke inmiddels was gerepareerd, niet voldoende benzine had. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat den veehouders met ingang van 11 December 1939 bij wijze van proef zal wor den toegestaan, 50 pet. van de hun voor de vee- voed erdistributieperiOde van 11 December 1939— 8 Januari 1940 toegewezen hoeveelheid varkens voeder in den vorm van rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf te betrekken. De uit' eigen voorraden toegewezen hoeveelheden veevoeder kunnen de veehouders bij een molenaar of land- bouwvereeniging, als maalbedrijf erkend door de Nederiandsche Meelcentrale, laten vermalen Het vermalen of pletten dezer voorraden in eigen bedrijf of in bedrijven, die niet als maal bedrijf door de Nederiandsche Meelcentrale erkend zijn, is verboden. Op de registratiekaarten, welke de veehouders voor de komende veevoederdistributie moeten invullen, kan worden opgegeven, of in plaats van de helft van de toe te wijzen hoeveelheid mengvoeder vOor varkens, rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf gewenscht wordt. 'S-GRAVENHAGE, 2 December 1939. Zondag is de „Indrapoera" te Ta/idjong-Priok gearriveerd. Het schip heeft een zeer gunsti- gen overtocht gehad, welke door geen evene menten werd onderbroken. De stemming aar. boord was uitstekend. Het was voor de passa giers een aangename verrassing, dat, na Kaap stad, ook Durban werd aangedaan. In laatst genoemde plaats heerschte eenige opgewonden heid, naar aanleiding van het feit dat een nacht te voren een Duitsche raider een aanval had uitgevoerd. Met de „Indrapoera" is ook de vroegere Sparta-speler J. M. de Korver, naar Indië ge komen. ALKMAAR, 2 Dec. N.V. Eierveiling voor Holt Noord'crkv.'-artier. Aanvoer 25000 kipeieren 4.75 5.85. kleine 4.154.65 per 100 stuks. ALKMAAR, 4 Dec. Veemarkt 82 vette koeien j>er stuk f 120310, 30 graskalveren per stuk f 3055, 50 nuchtere kalv. slacht per stuk f 618, 119 vette schapen per stuk f 16 f 24, 328 vetie varkens zw. p. per kilo 5864. LEIDEN. 2 Dec. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.60, prima boerenboter 1481.55 per kg. Aanvoer 325 kg. Hanciel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 27 Nov.2 Dec. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 8.09 per 1000 st. HOORN, 2 Dec. Veemarkt. 6 schapen 10.0022 per stuk. Handel niet verkocht. OUDEWATER, 4 Dec. Kaasmarkt. Aan gevoerd 83 partijen 1485 stuks 7425 kilo. Eer ste soort met Rijksmerk f 2728. Tweede soort met Rijksmerk f 2526. Handel matig. AMSTERDAM. 4 December Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd 581 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 0.76 tot 0.80, 2e kwaliteit 0.64 tot 0.70. 3e kwali teit 0.52 tot 0.60. magere runderen 0.44 tot 0.48 per kg. slachtgewicht; 40 melk- en kalfkoeien 180.tot 260.— per stuk; 2e kwaliteit 0.60 tot 0.70, 3e kwaliteit 0.54 tot 0.60 per kg. levend ge wicht; 88 nuchtere kalveren 7-tot 11.per stuk; 108 schapen en lammeren 14.— tot 20.— oer stuk; vleeschvarkens, wegende van 0.70 tot 0.73, zware varkens 0.70 tot 0.73. vette varkens 0.70 tot 0.73 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd drie wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel kalm en goed prijshoudend. Vette kalveren wei nig aanvoer, handel stug, duur. Nuchtere kalve ren behoorlijke aanvoer, handel kalm met on veranderde prijzen. Schapen gewone aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Varkens iets ruim er panvopr hp-n^pi 7o«v nriizpn BROEK OP LANGENDIJK, 4 Dec. 8800 kilo roode kool f 2.303.10, 18000 kilo gele kool f 2.10—2.30, 16400 Deensche witte kool f 1.602, 9500 kilo savoye kool f22.80, 1000 kilo uien, grove uien f 3, drieling uien f 1.40, 1900 kilo peen f 1.50, 350 kilo bieten f 1501.60, 6.50 stuks bloemkool f 9.10—11, idem 2e soort f 3.604.60, 850 kilo aardappelen: b'auwe eigen heimers f 2.40—2.50, 9700 kilo vroege witte kool 1—1.30. 6000 struik andijvie f 1.101.50. NOORDSCHARWOUDE, 4 Dec. Roode kool 9900 kg 2.30—2.50. Gele kool 8000 kg 2.10. Deensche witte köol 30100 kg 1.602.0Ó. Uien 3400 kg 2.70. Grove uien 3.20. Peen 3800 kg 1.501.70. Aardappelen: Bonken 5100 kg 2.20—2.30, per 100 kg Andijvie 7000 struik 1.40—1.60 ROERMOND', 4 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 4.700.000 stuks eieren. Kipeieren 4.50—4.80, groote eieren 4.905.40, eendeieren 2.803.60 per 100 st. ROTTERDAM, 4 Dec. Veemarkt. Aanvoer totaal 3292 stuks: 1097 vette runderen, 165 vette kal veren, '20 nuchtere kalveren, 1421 schapen en lam meren, 1421 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 76. 62, 4050 cent. vette ossen 68, 62, 4050 cent. vette kalveren 105, 95, 7080 cent, varkens (levend gewicht) 656462 cent, schapen 433833 cent lammeren 484338 cent. Prijzen per stuk: scha pen 26.002015, lammeren 18.001410. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer groot. (Niet officieel) 2de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 4 December 1939 Hooge Prijzen 20.000.— 17654 5.000.— 17496 2.000.— 12480 1.000.— 9155 14961 400.— 3242 5895 200.— 8539 12625 100.— 4093 7742 12050 13003 17584 18940 19347 Prijzen van 30. 1032 1060 1084 1125 1172 1315 1323 1331 *350 1360 1387 1402 1451 1483 '1528 1534 1548 1624 1635 1654 1664 1667 1720 1736 1747 1750 1752 1766 1904 1933 1938 1991 1997 2005 2049 2052 2053 2105 2160 2174 2264 2292 2364 2415 2420 2468 2483 2500 2518 2544 2565 2582 2602 2675 2683 2713 2723 2740 2751 2755 2759 2828 2882 2888 2948 2996 3068 5979 3089 3130 3239 3261 3301 3357 3362 3380 3485 3495 3509 3569 3582 3660 3668 3677 3683 3715 3761 3828 3914 3923 3952 3965 3969 3996 4069 4079 4099 4130 4161 4163 4173 4196 4204 4207 4218 4323 4325 4331 4386 4401 4427 4448 4531 4582 4612 4675 4712 4723 4727 4318 4833 4836 4854 4865 4916 4921 4926 4945 4957 4959 4968 5030 5036 5060 5033 5103 5156 5196 5198 5201 5231 5297 5307 5310 5432 5505 5516 5585 5589 5596 5602 5631 5639 5653 5656 5711 5720 5757 5765 5822 5823 5846 5863 5890 5896 5922 5955 5993 6121 6160 6179 6182 6206 6219 6233 6241 6259 6298 6381 6420 6433 6482 6546 6575 6599 6618 6647 6650 6659 6674 6698 6721 6741 6825 6848 6854 6879 6998 7013 7016 7027 7028 7041 7068 7097 7123 7140 7152 7169 7241 7287 7289 7372 7373 7421 7431 7436 7495 7498 7514 7518 7519 7527 7532 7536 7540 7562 7572 7608 7626 7644 7657 7758 7769 7812 7863 7865 7967 7985 8002 8005 8043 8050 8051 8063 8075 8095 8125 8136 8147 8159 8184 8219 8267 827R 8283 8325 8409 8421 8424 8425 8430 8442 8446 8465 8486 8514 8555 8592 8605 8648 8672 8674 8678 8708 8735 8755 8798 8849 8860 8893 8924 8945 8966 8974 8997 9007 9042 9087 9122 9151 9194 9253 9332 9356 9363 9371 9373 9374 9413 9436 9503 9552 9558 9643 9652 9701 9729 9738 9747 9808 9818 9839 9875 9890 9946 9952 9961 10037 10041 10043 10093 10150 10159 10170 10184 10197 10233 10266 10275 10283 10293 10344 10422 10492 10534 10554 10557 10607 10653 10670 10701 10712 10764 10765 10771 10844 10853 10900 10903 10971 11061 11078 11079 11168 11179 11250 11315 11318 11415 11421 11475 11481 11493 11499 11565 11576 11582 11603 11618 11660 11686 11745 11757 11767 11775 11779 11793 11810 11819 11833 11846 11848 11850 11879 11887 11930 11932 11939 11943 11950 11968 11983 12009 12030 12082 12171 12190 12191 12241 12280 12288 12412 12425 12434 12539 12553 12613 12615 12629 12648 12657 12667 12697 12731 12^69 12773 12874 12889 12933 12940 12941 12955 12956 12958 13040 13042 13051 13057 13104 13187 13190 13198 13228 13234 13239 13325 13414 13458 13463 13518 13555 13578 13598 13635 13739 13776 13810 13820 13847 13870 13886 13892 13980 14016 14047 14069 14188 14208 14211 14263 14272 14280 14316 14317 14319 14322 14409 14439 14456 14457 14464 14530 14566 14630 14638 14656 14681 14689 14692 14731 14784 14895 14903 14939 14992 15007 15017 15041 15048 15070 15101 15131 15163 15213 15226 15241 15259 15265 15271 15314 15356 15442 15457 15467 15533 15598 15612 15655 15679 15681 15715 15744 15771 15788 15803 15838 15901 15904 15909 15945 16011 16047 16101 16138 16166 16171 16185 16195 16219 16244 16253 16294 16314 16325 16408 16462 16463 16466 17482 16486 16586 16587 16609 16656 16717 16755 16762 16763 16778 16797 16799 16846 16916 16929 16975 16993 16998 17044 17066 17121 17171 17174 17188 17190 17199 17216 17230 17281 17325 17340 17366 17400 17410 17432 17447 17484 17535 17G07 17643, 17672 17737 17751 17763 17782 17785 17829 17895 17897 17917 17964 18045 18121 18207 18238 18249 18269 18271 18275 18277 18301 18322 18343 18378 18384 18388 18429 18432 18438 18449 18476 18515 18522 18524 18532 18547 18560 18576 18587 18674 18690 18757 18803 18812 18826 18924 18936 18947 18959 18985 19036 19052 19122 19125 19134 19195 19245 19261 19357 19368 19390 19432 19466 19475 19504 19511 19543 19549 19552 19564 19570 19571 19606 19615 19646 19664 19691 1970S 19718 19721 19750 19754 19776 19782 1978(7 19796 19802 19847 19856 19959 20001 '20041 20073 20110 20130 20176 20196 20215 20309 20310 20329 20362 20366 20445 20451 20505 20519 20579 20596 20622 20640 20678 20700 20823 20855 20890 20926 20942 20995 21032 21072 21108 21140 21206 21221 21232 21252 21273 21341 21342 21375 21384 21445 21448 21539 21542 21613 21631 21659 21677 21684 21694 21749 21801 21370 21889 21897 21900 21901 21913 21933 21973 21983 De National Steel Corporation keert een '■wartaal-dividend uit van 0.50 per aan deel. De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt thans op 94/2 pCt. der capa citeit geraamd tegen 94V2 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district op 92 pCt. tegen 93 pCt. De automobiel-productie in de Vereenigde Staten wordt in deze week op 115.000 wa gens geraamd. Hiermede zou de hoogste productie sedert bijna 30 maanden worden bereikt. De Amerikaansche warenhuizen boekten in de week per 25 November 5 pCt. hoogere verkoopen dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De uitgifte van de nieuwe spaar certifica ten en defensie-obligaties in Engeland door de regeering tot dekking van de defensie uitgaven heeft in de eerste week een bevre digend resultaat bereikt. Er is voor 5'/2 millioen certificaten en 4 millioen bonds ingeschreven. Gemiddeld werd op een ver koop van 450.000 aan spaarcertificaten per week gerekend. De Aluminium Co. of America keert voor het eerst sedert 1928 een dividend uit van 6 per aandeel. Buitendien zullen de aan deelhouders voor elke drie aandeelen een stock-dividend ontvangen in den vorm van een aandeel Niagara Hudson Power Corp. De Lockheed Aircraft keert een dividend uit van 1 per aandeel. De North American Rayon heeft de prij zen voor 75 fijne deniërsgarens tot 0.80 en voor 50 deniers tot 1-15 verhoogd; respect. met 3 en 15 dollarcent. De ruw-olieptijs in Pennsylvania werd met S 0.10 per vat verhoogd. Volgens Dow Jon'es wordt de oprichting van een Canadeesche maatschappij bestu deerd ter verlichting van den verkoopsdri.k van buitenlandsche zijde waaraan Ameri kaansche fondsen in Wallstreet bloot staan. De Mij. zou het geliquideerde buitenlandsch bezit opnemen. In de Londensche City wordt dit Amerikaansche plan met groote belangstelling ontvangen. Het groote voor deel is, dat men door voorschot-verlee ning het plotseling op de markt werpen van groote bedragen der fondsen voorkomt. handel kalm, prijzen voor de koeien iets stijver, os sen onveranderd, prima koeien 82, prima ossen 74 cent. Vette kalveren aanvoer korter, handel vlot, prijzen omhooggaande tot 1.25. Schapen en lam- meren aanvoer als vorige week. handel kalm, prij zen iets lager. Varkens aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen als vorige week. lichte varkens be neden laagste noteering. Eenige partijen, schapen voor export verkocht. Aardappelen: Brielsche Eigenh .22.20, Zeeuw- sche Eigenh. 1.75—2, Bonte en Blauwe Zeeuw- sche 2.702.90. Brielsche Drielingen 1.701.90, Bevelanders 1.80—2, Bintjes 1.90—2. Zandaara- sppelen 3.20—3.30 per H.L. Met matigen aanvoer en tragenhandel. Zondagavond is te Zurig de tienjarige jon gen P. Fosthuma De Boer door een auto over reden en vrijwel op slag gédood. Het ongeluk gebeurde op korten afstand van het dorp, toen de knaap den weg overstak, juist, toen een uit Zurig komende vrachtauto was gepasseerd en van tegenovergestelde zijde een personenauto naderde, bestuurd door een militair, die den jongen niet meer kon ontwijken. Zondagmiddag is de motorrijder, korporaal L. J. Noteboom in de bocht bij het Sint Janskerk hof te Laren met zijn motorfiets geslipt. De be stuurder liep hierbij slechts lichte verwondingen op, welke ter plaatse werden verbonden. De duo-passagier echter de dienstplichtige W. J. Swankhuizen sloeg met het hoofd tegen het be tonnen wegdek en kreeg een schedelbasisfrac- tuur. In ernjstigen toestand is de ongelukkige naar het Sint Jansziekenhuis te Laren overge bracht. MAANDAG, 4 Dec. Waar- nemingspunter gem zomerst 1921 1931 Waterhoogte 8 u vn Se Gis CJ Of dert «eren 3 00 Keulen 6 u 39 56 42 71 Loblth 13 IC 5.71 0.00 0.16 Nijmegen 10 75 12 71 COC 0.10 Kampen 5.56 7.58 0.00 J.C5 Westervoort 10.52 12.48 0.00 0.02 Deventer 3.00 4.35 0.11 0 00 St Andr W 11.11 1304 C 06 Belfeld 5.16 6 3 j 0.00 0.07 Venlo 1 33 0 13 Grave 0.53 44,82 0.43 2) Sluis 43.1 0.00 0.00 Arnhem 14.23 17.C6 0 00 0.07 Vreeswijk 1 w 13.70 16.43 0.00 0 16 Mastr Hi. 9.62 0.00 000 1) Borgh 7,61 0 Lith 0.82 5 97 0.00 0 02 Stuwen open te Borgharen, Linne, Roer- mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.16— AP 12 u 0.23— AP 2 u 0,19— AP Stadswater 8 u J.l6AP 12 u J.23AP 2 u J.l9AP Amstelwater 8 u 0.16- AP 12 u 0.23- AP 2 u 0.19AP IJselm water 8 u J.01— AP 12 u J-03—(- AP 2 u J.C6- AP WATERSTAND OP DEN RIJN 4 Dec. 2 Dec. 4 Dec. 2 Dec Rheint 0.— 0.— Coblenz 5.96 6-31 Brelsach 0.— 0.— Trier 3.00 3.46 Kehl 0.— 0— Keulen 6.77 7.10 Maxau 5.94 6.23 Dusseld 0.— 0.— Mannh 5.82 6.11 Ruhrort 6.03 6.42 Lihr 0.— 0.— Duisburg 5.73 6.12 Mainz 5.69 5.95 Schweinf. 4.00 4.45 Bingen 0— 0.— Wurzburg 4.25 4.01 Caub 5.75 6.10 Strassb. 0.— 0.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6