ivimimim D Zweden tusschen hamer en aambeeld Finland versterkt de Alandseilanden m GELUKKIGE GREEP ,Na*t Rooken Reconstructie van het Kabinet WOE PE1 FOE f I BIJ DE PAKKEN. SCHATTEN VAN SCHOONHEID Buitenlandsch Overzicht DINSDAG 5 DECEMBER 1939 Tokio wil vriendschap met Washington Ministers komen te Oslo bijeen Von Mackensen naar Berlijn Duitsch wachtschip telde 38 opvarenden T elef oongesprekken via gasmaskers Nieuwe vliegtuigmotor Ernstig auto-ongeluk Brand in de Lampongs De N. SB-bijeenkomst te Arnhem Minister van Justitie gispt plaatselijke politie NOODLANDING Geschenk van President Roosevelt aan St. Eustatius Het drama te Rotterdam Indische prinsen naar hun vaderland terug De nieuwe dieseltreinen A. P. M. GRAVIN VAN HEERDT TOT EVERSBERG Beleediging van den minister-president Hooge geldboete opgelegd aan N .S.B .-functionaris Generaal Reynders te Rotterdam AFVAARTSCHEMA SCHEPEN ROTTERDAMSCHE LLOYD Financiering van werk loosheids-uitgaven Bestaande toestand zal ook gelden voor 1940 ƒ2000 boete voor graanhandelaren DE KADER-OPLEIDING Naar de Nieuwe Gemeenschap Fr zijn mannen, die na een lang en zeer verdienstelijk leven op hun ze- - "entigsten verjaardag een schoone en luisterrijke apotheose beleven om dan de kluts Ietwat kwijt te raken en dingen te i doen, die hun roem niet vermeerde ren, maar integendeel hun groote repu tatie zeer schaden zelfs bij hun meest vurige vereerders. Wij willen niet speu ren naar de psychologie van een derge lijk, ietwat tragisch en pijnlijk verschijn sel, want elk dusdanig geval dient op z chzelf beschouwd en beoordeeld te worden. Er zijn echter ook mannen, die na een lang en zeer verdienstelijk leven in hun zeventigste levensjaar eerst ge roepen worden tot de hoogste functies en daarin gelegenheid vinden om hun per soonlijke gaven en inzichten nóg bree der te ontplooien en met schatten van ervaring en practische kundigheid de zware en hooge taak te dienen, die hun op de schouders werd gelegd. Zulk een frissche zeventigjarige blijkt de nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te zijn. Met den in het on derwijs doorkneden en vergrijsden heer Bolkestein heeft minister de Geer een bijzonder gelukkigen greep gedaan, niet enkel omdat hij daardoor een Vrijzin nig-Democraat aan zijn minister-team wist toe te voegen, maar vooral, omdat hij een uitermate bekwaam vakman aan het hoofd van een departement stelde, dat de laatste jaren zoodanig beheerd werd, dat het te veel te wenschen en te weinig te hopen overliet. Al kan ook minister Bolkestein niet op zijn eentje tegen den wilden tijdstroom oproeien en al zal ook hij onder de huidige omstan digheden niet alles kunnen vervullen en volbrengen, wat hij zelf meer dan ge- wenscht acht, de inzichten en opvat tingen, die hij onlangs in een te Utrecht gehouden vergadering van den Vrijzin nig Democratischen Bond uitvoerig heeft uiteengezet, doen vertrouwen, dat hij zal doen, wat mogelijk is of mogelijk wordt: Minister Bolkestein sprak daar over „onderwijsvernieuwing" en een eerste voorwaarde voor de be vordering van die hoognoodige vernieu wing achtte hij, dat men het openbaar onderwijs niet langer ziet als „een over koepeling" van de verschillende rich tingen, maar als een eigen richting naast de protestantsch-christelijke en de Roomsch-Katholieke, met welke een leven als gelijkgerechtigden en gelijk- begunstigden noodig en mogelijk is. Die eigen richting van het openbaar onder wijs ziet hij echter niet als een volkomen neutrale, maar als een christelijk-huma- r, .stische, een richting dus, waarbij zoo wel de verworvenheden van het chris tendom als van de klassieken cultureel en paedagogisch dienen te worden uit gebuit. Al moeten wij katholieken om principieele redenen katholiek onderwijs aart onze kinderen laten geven, wij heb ben niettemin waardeering voor het christelijk element, dat minister Bolke stein voor het openbaar onderwijs noo dig en nuttig acht. Indien het openbaar enderwijs in den door hem bedoelden geest vernieuwd wordt, kan dat niet an ders dan tot grootere onderlinge waar deering, beter begrip en minder misver stand leiden tusschen hen, die later in de maatschappij zullen moeten samen werken tot heil van het land, na eefst verschillend onderwijs te hebben geno ten. Vier taken stelde Z.Exc. voor de school n.l. verstandelijke, lichamelijke, acsthetische en zedelijk-godsdienstige opvoeding. Deze viervoudige opvoeding omvat den geheelen mensch en in de juiste onderlinge verhouding overeen komstig haar intrinsieke waarde toege past zullen deze vier onderdeelen van de onderwijstaak de jeugd tot innerlijk en uiterlijk harmonischer menschen maken dan die, welke thans vaak met meer onnutte schoolwijsheid dan nood zakelijke levenswijsheid aan de maat schappij worden afgeleverd. Deze vier voudige taak stelt echter niet enkel hooge eischen aan het onderwijzend personeel, maar ook aan de school. Met te groote klassen kan het onderwijs deze taken niet naar behooren vervullen. Bovendien zal de standing van de on derwijzers omhoog moeten worden ge bracht. Niet alleen het onderwijs zal moeten worden vernieuwd, maar ook de onderwijswereld en haar verhouding tot de rest van de maatschappij. PEKING. 4 Dec. CReuter). Maarschalk Woe Pei-fce, de vroeger zoo bekende Chi- neesche dichter-krijgsman, is aan een ernstige bloedvergiftiging overleden. De overleden maarschalk speelde een be langrijke rol op militair gebied in de jaren 1920—1927. Toen hij door Tsjang Kai Sjek was verslagen trok hij zich als Boeddhistisch mon nik terug in een Tibetaansch klooster, en be gon verzen te schrijven. In 1937 trad hij weer op als de man, die een den Japanners goed gezinde regeering in Pe king zou vormen. Hij bleef echter vóór alles Chineesch gezind, en moest dan ook wijken voor Wang Tsjing Wei, die beter naar Tokio luisterde. Verzacht Uw keel. Verfrisch Uw ooo'. mond en adem met de smakelijke &Sc TOKIO, 5 Dec. (Domei). Naar de „Asahi" verneemt, heeft Nomoera, de minister van Bui- tenlandsche Zaken, in een onderhoud met den Amerikaanschen ambassadeur Grew er op ge wezen, dat het een groot misverstand is te mee- nen als zou de Japansche militaire en politieke actie in China uitloopen op het weren van alle buitenlandsche belangen. Integendeel, de Ja pansche regeering is voornemens de rechten en belangen der buitenlandsche mogendheden in China, inclusief van de Vereenigde Staten, te garandeeren en Tokio zal elke buitenlandsche medewerking op economisch en cultureel gebied in China hartelijk toejuichen. Nomoera zeide voorts te betreuren, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan versterkt wordt en dat de verantwoordelijke staatslieden in de Vereenigde Staten pleiten voor een economisch embargo tegen Japan, nu Japan bereid is onderhande lingen aan te gaan voor een regeling der be trekkingen tusschen beide landen. auto en een taxi. De particuliere auto sloeg hier door eenige malen over den kop. De inzittenden bleken bekneld te zijn geraakt en konden eerst na eenigen tijd worden bevrijd. De heer J. H. Loeff, die achterin zat. was zeer ernfetig gewond. Hij had inwendige kneuzingen bekomen en een been verbrijzeld. Later is de heer Loeff, die werkzaam was op de onderne ming Ngobo, overleden. Verder werd het echtpaar Boomsma, woon achtig op dezelfde onderneming, minder ernstig verwond. Mevr. Boomsma bekwam een diepe beenwonde en een ontwrichten schouder, terwijl de heer Boomsma aan het achterhoofd werd ge wond. Een vierde inzittende, mej. Andriesse, werd licht gewond. OSLO, 5 December (D. N. B.) Naar officieel wordt medegedeeld zullen de ministers van Buiten: anasche Zaken van Denemarken, Zweden en Noorwegen op 7 December in Oslo bijeenkomen, teneinde een bespreking te hou den over de kwesties welke te Genéve ter sprake zullen komen. ROME, 5 Dec. (Reuter). Terwijl Maandag ge demonstreerd werd ten gunste van Finland was de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, op weg naar Berlijn, waar hij, naar men gelooft, het Italiaansche standpunt ten aanzien van de Finsche kwestie zal uiteenzetten. Gedurende het geheele weekend was het zeer druk op de Finschelegatie. Tal van bezoekers hebben hun kaartjes afgegeven en het register geteekend. KOPENHAGEN. 5 Dec. (Reuter) Nader wordt gemeld, dat zich aan boord van het Duit sche wachtschip, dat ten Zuiden van het Deen- sche eiland Langeland op een mijn is geloopen, 38 man bevonden en geen vijftig, zooals eeret is gemeld. Slechts twee leden der bemanning zou den zijn gered. LONDEN 5 Dec. (Reuter.) Volgens een door Radio Boedapest uitgezonden bericht zul'.en in Hongarije speciale gasmaskers verkrijgbaat wor den gesteld voor personen die wenschen te tele- feneeren. Dit masker is bestemd en beschikbaar voor alle abonné's op het telefoonnet, en zal in staat stellen ook tijdens gasaanvallen te tele- foneeren. PHILADELPHIA, 5 Dec. (Havas.) Tij eens een bijeenkomst van den bond van Amerikaan sche ingenieurs is medegedeeld dat de vlieg tuigfabrieken m het grootste geheim een nieu wen motor met vloeistofafkoeling bouwen, welke een groot aantal cylinders lïeeft en het vliegtuig een snelheid van 643 kilometer per uur kan geven. Ook kan door dezen motor een vliegtuig bijna loodrecht stijgen na den start. SEMARANG, 5 Dec. (Aneta). Gisterenavond is te Semarang, aan den Hoofdweg Bodjong, een aanrijding gebeurd tusschen een particulieren BATAVIA, 5 Dec. (Aneta) Blijkens een telegram van den resident der Lampongs aan de regeering, heeft 26 November een groote brand gewoed, waardoor de Kampong Talang Padang in de onder-afdeeling Kotaboeml in de asch is gelegd. De materieele schade wordt geraamd op ruim 26.000. Geen verlies van menschenlevens viel te be treuren. Op vragen van het Eerste Kamerlid Jhr. de Savomin Lohman betreffende overtreding van het uniformverbod dooi bezoekers van een café te Arnhem heeft de ministei van justitie ge antwoord, dat het in de eerste vraag omschre ven gebeuren inderdaad heeft plaatst gehad, invoege als daar vermeld, met dien verstande, dat het aantal personen dat zich aan over treding van artikel 435a van het Wetboek van Strafrecht heeft schuldig gemaakt, niet „zeer groot" kan zijn geweest. Er zijn namelijk ter vergadering ongeveer 60 a 70 personen ge weest, die geheel of ten deele in uniform wa ren gekleed. Dat allen in het restaurant heb ben vertoefd, staat niet vast Dat deze overtreding ongehinderd voort gang heeft kunnen vinden, is een gevolg geweest van de omstandigheid welke als een verzuim van de politieleiding moet worden aangemerkt dat in het restau rant geen politie aanwezig was, zoodat die overtreding niet door de politie is geconsta teerd. De burgers, die haar wel hebben opgemerkt, hebben daarvan eerst later aan de politie ken nis gegeven. Dientengevolge was het tevens on doenlijk geworden, achteraf nog vast te stellen wie de daders van het strafbare feit zijn ge weest. Voorkomen zal worden, dat dergelijke gebeur tenissen zich herhalen. BATAVIA, 5 Dec. (Aneta). Het toestel van de K.N.I.L.M., dat Zondag naar Sydney is ver trokken, de PK-AFQ, is gisterenmiddag te 14.25 Java-tijd wegens motorstoring halverwege tus schen Port Darwin en Cloncurry geland op een plaats welke Brunette Downs is genaamd. Daar de reparatie aan den motor vermoedelijk eenige dagen in beslag zal nemen, vertrok heden uit Bandoeng een reserve-vliegtuig, dat de pas sagiers en de post, alsmede de vracht, zal over nemen en daarna naar Sydney zal doorvliegen. CURA?AO, 4 Dec. (Aneta). De consul der Vereenigde Staten- te Curacoa heeft aan het gouvernement medegedeeld dat het slagschip „Wyoming" op 12 en 13 December a.s. een bezoek zal brengen aan St. Eustatius. Dan zal namens president Roosevelt een ge denkplaat worden aangeboden als herinnering aan een historisch feit, op 16 November 1776 voorgevallen. Toen heeft namelijk Johannes de Graaf, gou verneur van St. Eustatius, bevel gegeven door kanonschoten 'n saluut te brengen aan de Ame rikaansche vlag, als antwoord op het kanon- saluirt van de oorlogsbrik „Andrew Doria", waar door de souvereinitelt van de Vereenigde Staten voor den eersten keer formeel erkend werd door een vreemde mógendhèiö. De gouverneur van Curacao zal als zjjn verte genwoordiger den gouyernements-secretaris naar St. Eustatius afvaardigen, ten einde het geschenk in ontvangst te nemen. Betreffende hei iajmuecu'ama te Rotterdam valt nog het volgende te melden: Het drama is des middags tusschen 2 en half 3 gebeurd. Mevr. M. hééft den huisdokter op gebeld en hem gevraagd na zijn spreekuur te willen komen. Toen hij kwam, deed de heer M. open. De dokter ontdekte, wat er gebeurd was en waarschuwde de politie. Uit de verklaringen van den gearresteerde en ook uit gevonden bescheiden en brieven is ge bleken, dat het echtpaar, mede onder den druk van financieele moeilijkheden, besloten had af scheid van het leven te nemen. Zij waarschuw den den dokter, omdat er nog drie kinderen thuis zijn en zij wilden voorkomen, dat deze bij hun terugkomst uit school de ontstellende ontdekking zouden doen. Uit de gevonden brieven blijkt, dat de beide echtgenooten inderdaad in overeenstemming hebben gehandeld; beiden hebben zij in deze brieven afscheid genomen van de kinderen. /ie profeteerde dat de Sint Niet komen sou, heeft 't mis, EE s Omdat nu toch wel degelijk blijkt Dat 't pakjesavond is. Door menigeen werd wel gezegd: EE We doen er nu niet aan, H Maar later zag je ze toch zélf ee Delast met pakjes gaan! se gj Er moet heel wat gebeuren, vóó, Men hier zijn gang niet gaat, j= En zóó'n traditie, zulk een feest SE Een keertje over slaat! Nee, Sinterklaas is er toch weer, Misschien niet zóó belast, Men hield zelfs Hèm ook in de Downs =j Om contrabande vast Maar pakjes zijn er toch genoeg, es EE En ieder krijgt zijn deel, In 't leven krijgen we ze óók, Misschien zelfs wel te veel! Maar neemt de wereld om ons heei. Ook nóg zoo'n vreemden keer, ES Wij zitten tóch in Nederland E§ Niet bij de pakken neer! ss Wij laten ons in moed en durf Nog zoo maar niet verslaan, H Maar pakken elk ons pakje, juist Als 't zwaar is, stevig aan! H HERMAN KRAMER. IllllllllllllllllllIlllil BATAVIA, 5 Dec. (Aneta). In verband met de internationale situatie zullen aan het eind van deze maand vier Prinsen uit het Vorsten huis van Solo, die in Nederland aan diverse universiteiten studeeren, naar Indië terugkeeren. Het zijn de Prinsen Noto Koescemo en Djati Koesoemo, beiden zoons van den overleden Soe- soehoenan van Soerakarta, en de Prinsen Pro- boewidjoejo en Hanindipoetro, respectievelijk een zoon ep neef van den tegenwoordigen Soesoehoenan. De berichten, als zou er stagnatie zijn geko men in den bouw van de nieuwe Dieseltreinen blijkt, na informatie te bevoegder plaatse, niet juist te zijn. Stagnatie is niet alleen niet in getreden, maar wordt ook niet verwacht. Men zou reeds zoover met den bouw gevorderd zijn, dat al in de maand Januari a.s. proefgereden kan worden, weliswaar niet met alle treinstellen, doch met enkele, waarna de andere achtereen volgens zullen klaar komen. Het is dus wel zeker dat de plannen, die de N. S. hadden met de?e Diesels, n.l. de. verbetering van den sneldienst tusschen de groote" steden "én "hét Noorden, Zui den .en Oosten des ,lapds, met ipgang van dep zomerdienst 194.9, verwezenlijkt bullen worden. In Den Haag is op 79-jarigen leeftijd overle den A. P. M. gravin van Heerdt tot Eversberg, geboren jkvr. Quarles van Ufford. Ze was 5 December 1862 te Ketandan bij Soerabaja geboren en heeft in de vrouwenbe weging en ook in de politiek een rol van betee- kenis vervuld. Zij was ook hoofdbestuurslid van „Volkeh- bond en Vrede". Het stoffelijk overschot wordt Woensdag te half 12 op de kleine begraafplaats in Bloemen- daal ter aarde besteld. Wegens beieediging van minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, heeft zich C. van Geelker ken, die op een N. S. B.-vergadering op 16 Augustus j.l. in den Dierentuin te 's Graven - hage het woord heeft gevoerd en mr. de Geer daarbij betiteld had als „oude leugenaar", te verantwoorden gehad. Tegen hem werd een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd en een onvoorwaardelijke geldboete van f 200 subs. 100 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank legde verdachte heden alleen een geldboete van f 500 subs. 50 dagen op. Vanmorgen heeii generaal I. H. Reynders, opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, een bezoek gebracht aan Rotterdam ter inspectie van de verschillende aldaar gevestigde dien sten. Vijf minuten voor half tien arriveerde de generaal, die vergezeld werd door verschillende stafofficieren, voor het kantoor van de Inten dance in de Jobshaven, waar hij werd ontvan gen door kapitein Wensink. Vervolgens bracht de opperbevelhebber een bezoek aan een veem- en eenige goederenlood sen, die bii den Etappedienst in gebruik zijn en aan den Roode Kruistrein. die elders stond op gesteld. Verder stonden bezoeken aan de etappen- slachterijen en bakkerijen op het programma. Tegen, d^n middag zou - generaal Reynders weer naar de residentie vertrekken. Het afvaaïtschema voor de schepen van den Rotterdamschen Lloyd is vastgesteld. Blijkens dit schema vertrekt: de „Slamat" 10 Januari; de „Dempo" 7 Februari en de Indrapoera 6 Maart uit Genua. Verder zal de Dempo 3 Januari en de Indra poera 3 Februari van Batavia naar Nederland af varen. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. oor hei bloed van martelaren wordt de akker der Kerk vrucht baar. De Russische wals, die sedert het uitbreken van den oorlog zonder eenige hindernis te on dervinden over Polen, Estland, Letland en Litauen is gegaan, is thans voor het eerst in Finland tot stilstand gebracht. Of deze stilstana van korten of langen duur zal zijn, valt moei lijk te voorspellen, maar als zij weer in bewe ging komt, is er alle kans, dat zij haar weg vei- der naar het Westen zal voortzetten en ook Zweden en Noorwegen zal trachten te verplet teren. Vooral in Zweden wordt de ongerustheid met den dag grooter, want zoowel Moskou als Berlijn is thans een felle campagne tegen dit land begonnen. Wat dit beteekenen kan, hebben de gebeurtenissen in Europa de laatste jaren wel bewezen. Rusland gelooft, dat zijn verwach te militaire wandeling door Finland daarom niet gelukt, wijl Zweden het Finsche leger met moderne Wapens uit de wereldbekende Bofors- wapenfabrieken voorziet. Duitschland is vertoornd, omdat Zweden wei gert zijn handel met de Geallieerden stop te zetten en al zijn goederen aan Duitschland te leveren. Zweden handhaaft zijn neutraliteit ondanks het feit, dat de Duitschers binnen de Zweedsche vier-mjjlszone mijnen gelegd heb- De Zweedsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Sandler, die na een reconstructie van het kabinet niet meer in het nieuwe ministerie zou worden opgenomen ben om te trachten den Zweedschen hande! lam te leggen. Zweden verkeert momenteel dus in de wei nig benijdenswaardige positie, dat twee groote agressieve staten, die door een vriendschapsver drag met elkander verbonden zijn, over zijn houding ontstemd zijn. Op wel zeer heftige wijze gaf dezer dagen de Boersenzeitung van deze ontstemming blijk. Sandler, de Zweedsche mi nister van Buitenlandsche Z-aken, is de zonde bok. Deze sociaal-democraat, aldus het Duitsche blad, heeft vanouds het Britsche standpunt in Scandinavië en Finland vertegenwoordigd en wel jaren lang tegen Duitschland voor hetwelk de vriendschap met het Zweedsche volk traditie en overtuiging is. Geen gelegenheid heeft hij voorbij latengaan zonder Duitschland zijn afkeei te laten merken De tweevoudige bedreiging door Rusland en Duitschland heeft in Zweden groote consterna tie veroorzaakt. Voor het eerst sinds de Napo leontische oorlogen voelt het zich in gevaar en treft het maatregelen voor het geval het ergste mocht gebeuren. Alle militaire verloven zijn in getrokken en het land wordt in uiterste verde diging gebracht. Het valt te begrijpen, dat de Zweden zooveel zij kunnen de Finnqn helpen Er wordt een vrijwilligersbrigade opgericht, welke in het Finsche leger aal strijden en aar- het hoofd waarvan zich majoor Winge gesteld heeft, de Zweedsche held uit den Finschen on afhaiikelijkheidsoorlog. Als een verdere reactie op de houding van Berlijn en Moskou kan ook het bericht be schouwd worden dat binnen enkele dagen de vorming van een partijen-kabinet te verwachter, is. In deze nieuwe regeering zou echter Sandlei geen zitting hebbenHet huidige kabine; wordt gevormd door een coalitie van -de sociaal democratische en de boerenpartij; in een pai- tijen-kabinet zouden ook de conservatieven en de vrijzinnige volkspartij zitting nemen. Nu kan de Iswestija wel beweren, dat het Roode leger er niet aan denkt de Noordsche Staten te bedreigen, maar niemand zal toch kunnen ontkennen, dat de verovering van Pet- samo in het Noorden van Finland niet een be dreiging voor Noorwegen, en de bezetting van het Finsche eiland Hangö niet een bedreiging voor Zweden vormt. Van Hangö uit kan Rusland immers de Alandseilanden en de Zweedsche scheepvaart volkomen controleeren. Hoewel de Alandseilanden in het huidige conflict door Moskou nog in het geheel niet genoemd zijn, blijkbaar om den Zweden niet al te zeer voor het hoofd te stooten, wordt thans toch volkomen duidelijk, waarom de Sovjets zich in Mei en Juni van dit jaar zoo fel verzet hebben tegen de Zweedsche en Finsche plannen om deze eilanden, die als het ware een brug vormen in de Botnische Golf tusschen Finland en Zweden, te versterken. In Januari waren te Stockholm tusschen de Zweedsche en Finsche regeering onderhandelingen geopend over een remilitarisatie van de Alandseilanden. Beide mogendheden vreesden een coup door een der groote mogendheden, welke de verdediging van beide landen in gevaar zou kunnen brengen. Zij waren het er over eens, dat een wijziging in de conventie van 1921 noodzakelijk was en deelden dit aan de onderteekenaars van deze conven tie mede. Allen stemden er in toe; Rusland ech ter, ofschoon geen onderteekenaar, protesteerde en verzocht den Volkenbond er bij Finland en Zweden op aan te dringen de eilanden niet te versterken op grond, dat Moskou niet uitvoerig genoeg van de plannen op de hoogte was ge steld. Begin Juni besloot de Zweedsche regee ring, na een heftige rede van Molotof over de Russische belangen in de Oostzee, haar voor stel in den Rijksdag om met Finland de eilan den te versterken terug te trekken. De bezetting van net eiland Hangö door de Russen hebben de Finnen thans beantwoord met het besluit naar de Alandseilanden troepen te sturen. Reeds heeft minister Tanner den secretaris-generaal van den Volkenbond mede gedeeld, dat Finland maatregelen heeft getrof fen om de neutraliteit van de Alandseilanden te verzekeren, daar men in ieder geval den Rus sen wil verhinderen deze eilanden te bezetten. Zweden kan niet anders dan dezen maatregel toejuichen daar het zijn veiligheid verhoogt en ook Duitschland zal waarschijnlijk dit krachtig optreden der Finnen niet ongaarne zien. De snelle nadering der Russen in het gebied, waar Duitschland gedurende vele generaties in eco nomisch opzicht een overheerschende positie innam, moet toch ook Berlijn we! verontrusten! Vol bewondering en in spanning volgt heel de wereld de worsteling tusschen het kleine, dappere Finsche volk en den Russischen kolos. Het is de strijd tusschen den lenigen athleet en den plompen reus, die traag Is In zijn be wegingen, maar wiens slagen doodelijk kunnen zijn en wiens voeten alles vertrappen. Tot nu toe wist de Fin aan den doodelijken greep te ontkomen en zijn beweeglijkheid vermoeit den Rus. De zware- Russische tanks zijn vastgeloo- pen in de sneeuw en de Finsche soldaten snel len voort op hun ski's; met de bezetting der Alandseilanden zijn de Finnen den Sovjets weer precies één slag voor en met de bijeenroeping van den Volkenbond bereiken zij in ieder geval de moreele veroordeeling van den communisti- schen aanvaller, die zoolang te Genève in de gedaante van vfedevorst den schepter zwaaide. Ingediend is een wetsontwerp tot verlenging en wijziging van de wet van 4 Maart 1935. Aan de memorie van toelichting tot dit wets ontwerp is het volgende ontleend: De wet van 4 Maart* 1935, waarbij het Werk- locsheidssubsidiefonds werd ingesteld, had aan vankelijk de bestemming slechts voor twee jaar. te weten de jaren 1935 en 1936, te gelden. Bij de wet van 11 September 1936 werd de gel digheidsduur verlengd tot 1 Januari 1940 Ook thans, nu de laatstgenoemde datum in zicht is, kan nog evenmin als drie jaar geleden een wettelijke regeling van de financiering der gemeentelijke werkloosheidsuitgaven wornen gemist. Aanvankelijk heeft het. in de bedoeling ge legen in samenhang met de in overweging zijnde voorstellen tot. herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten, verlenging van den geldigheidsduur der wet gepaard te doen gaan met een herziening harer grondslagen. Zooals in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende hoofdstuk I der Uiiksbegrooting 1940 echter is medegedeeld, is het beraad van het kabinet over evenbedoelde voorstellen nog niet beëindigd. De regeering stelt zich thans voor deze voorstellen zoo tij dig bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken, dat zij, tot wet verheven, in werkine kun nen treden met ingang van het begrootings- jaar 1941. Onder deze omstandigheden schijnt het niet wenschelijk alleen voor het jaar 1940 nog wijziging te brengen in den bestaanden toe stand met betrekking tot de financiering der werkloosheidsuitgaven. Het ontwerp, dat thans wordt ingediend strekt dan ook slechts tot verlenging van den werkingsduur der wet van 4 Maart 1935, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 11 September 1936, met den tijd van één jaar. t.w. het jaar 1940 Op één punt intusschen wordt een wijziging voorgesteld. Zooals reeds in de millioenennota werd medegedeeld, bestaat het voornemen, het Werkloosheidssubsidiefonds in dien zin te sa- neeren, dat dit fonds niet langer het twee slachtig karakter zal behouden van een alge meen bijdragefonds en een steunfonds voor in feite noodlijdende gemeenten. Om tot den gewijzigden opzet van het fonds te geraken is het noodig, dat de mogelijkheid van toekenning der belasting-bijdrage komt te vervallen en dat de extra-bijdrage wordt ge licht uit den ter uitvoering der wet vastge- stelden maatregel van bestuur. Verder zal worden voorgesteld het tot dusver beschikbare bedrag voor toekenning van bij zondere bijdragen, ongeacht of deze ten iaste van den gewonen dan wel van den kapitaal- dienst van het fonds worden verstrekt, in totaal f 26.250.000. voor den tijd van één jaar op de begrooting van Binnenlandsche Zaken uit te trekken. In afwachting van nadere regelingen betreffende herstel van de financieele onaf hankelijkheid der gemeenten kunnen uit dezen post voor het J'aar 1940 bijzondere bijdragen, welke thans uit het Werkloosheidssubsidie-fonds worden verleend, aan de gemeenten worden verstrekt. Voor het Rijk beteekent een en ander een verhooging van uitgaven van den gewonen dienst van f 21.599.000, zijnde het verschil tus schen de verhooging van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken met f 36.250.000 en een verlaging van die van Sociale Zaken met f 4.651.000. De kantonrechter-plaatsvervanger J. J. G. Boot, te Terborg heeft drie leden van de firma C„ Graanhandelaren te Halle, n.l. D. C„ G. H. C. en J. B. C., wegens overtreding van het in- ventarisatlebesluit (het niet opgeven van onge veer 200 ton graan en veevoeder), ieder tot een geldboete van 2000.—, subs, honderd dagen hechtenis veroordeeld, met bevel tot teruggave van den in beslag genomen voorraad. Op de zitting van 21 November requireerde het O.M. tegen iéder 25.boete, subs. 15 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van den inbeslag genomen voorraad, tot een waarde van 36.000 De firmant J. G. C. werd vrijgesproken. 'tav ;S De minister van Defensie bestrijdt in zijn me- moire van antwoord1 aan de Tweede Kamer, dat er een groot tekort aan beroepsofficieren be staat en in het bijzonder, dat dit zou blijken uit de omstandigheid, dat vrijwel alle enkel voudige onderdeelen en vele grootere eenheden worden aangevoerd door reserve-officieren, die slechts bij hooge uitzondering één of meer be roepsofficieren onder hun bevelen hebben. Het mag toch als bekend worden ondersteld, dat reeds sedert jaren als regel heeft gegolden, dat niet meer beroepspersoneel aanwezig mag zijn, dan strikt noodzakelijk is voor den goeden gang van den vredesdienst (opleiding en mobilisatie voorbereiding) Er bestaat, vermits het bestaande stelsel ter voorziening in de behoefte aan aanvulling van het korps beroepsofficieren goed voldoet, geen aanleiding den hoofdcursus weder op te richten. Het ontmoet overwegende bezwaren, om al thans zoolang geen oorlogstoestand ingetreden is voor verdienstelijke onderofficieren de ge legenheid te openen in aanmerking te komen voor benoeming tot beroeps-luitenant. De minister kan niet instemmen met de meening van die Kamerleden, die in het onder brengen van de geheele opleiding van reserve officier der infanterie te Breda bezwaren zien. Het ligt niet in het voornemen om ae S.R.O.I. te Kampen na demobilisatie naar elders over te plaatsen. Zooals reeds werd uiteengezet, was, op het tijdstip waarop de landmacht op voet van oor log werd gebracht, het destijds opgestelde pro gramma volgens hetwelk de wederopbouw van de weermacht over een tijdvak van 5 jaren zou worden verdeeld, noch voor wat de materieel-, noch voor wat de personeelvoorziening be treft, geheel voltooid1. Als gevolg daarvan be staat er nog een tekort aan reserve-officieren en, in mindere mate aan dienstplichtige onder officieren. Het komt den minister niet ge- wenscht voor aan de aantallen ontbrekende offi cieren en onderofficieren bekendheid te geven; deze gegevens zouden bovendien slechts betrek kelijke waarde hebben, aangezien de tekorten over een zeer groot aantal oorlogsonderdeelen zijn verdeeld. Overigens zijn maatregelen geno men om deze tekorten zoo spoedig mogelijk in te halen. De toeloop voor opleiding tot reserve-officier is zeer groot. Het aantal der candidaten over trof de laatste jaren dat der beschikbare plaat sen aanmerkelijk. In het kader van de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap wordt vanavond van 7.157.35 voor den K. R. O. gesproken over: Nieuwe Ge meenschap en Wereldbeschouwing, door Mag. Dr. S. Stokman O. F. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2