VE BEVHMVIJK Minister Dijxhoorn verdedigt zijn beleid Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I STAD J Plaats dan een „Omroeper" I voor 90.000 gezinnen ANTW00RDMEM0RIE AAN DE TWEEDE KAMER NICOLAAS 3I!U1!!!!ilI!IIUI!!I!nt!in!Htt!miftnfttnV!V(!fft!!!I!mflI!!lf!!fn!!Y!IIII!Ul!f!TIllI!!!!!II!!ll!II!Iim!II!!1!imni!!ini1iriS 2 DINSDAG 5 DECEMBER 1939 |!ii!iiiHi!iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii!iiiiitiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiin!immimiiiiiinitiiumninnnnniiitiiiiiiii| Haarlemsche Reddingsbrigade Gevonden voorwerpen HEEMSTEDE Kunsttentoonstelling St. Nicolaas bij „Vrij en Blij" Verkeersongeval OP HEETERDAAD BETRAPT STOOMTREIL.ER „SILVAIN" IJMUIDEN St. Nicolaasfeest R.K. Volksbond Bezoek van Prins Bernhard Burgerlijke stand 350 kinderen ontvangen schoolvoeding Mijn aangespoeld Breien voor de soldaten Rijkspostspaarbank in November LAATSTE NIEUWS HAARLEMMERMEER Meisje doodgeschoten Onderofficier in arrest gesteld Verhoogde theeprijzen Gevolg van hoogere molestpremie Het water valt Burgerlijke Stand De spionnage-affaire De Hanze DE SIBAJAK-BOOTTREIN IN ITALIË UIT HET HAAGSCHE BAKKERSBEDRIJF Grens- en kustbeveiliging Luchtverdediging en -bescherming Kamerleden in militairen dienst De geest bij de weermacht Zuinigheid wordt betracht Zakenverloven T oelagen Legering O. en O. Drama te Rotterdam Het echtpaar verkeerde in financieele moeilijkheden A ËjiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiimiiiiraiiiin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HïiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiimiiiMitn^ Zaterdag 16 December houdt de Haarlemsche Reddingsbrigade haar jaarlijkschen kienavond in hotel „Royal" aan het Stationsplein. Inlichtingen aan het Bureau van Po'itie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Badpak en handdoek, Bureau van Poiitie. Sme estraat; beursje m. i., Stclte, Spaarneog- straat 3; ceintuur. Bernard, Wijde Geldelooze- pad 12rood; kinderdasje, De Vries. Hofdijkstr. 27; etui met twee vu pennen en een potlood, Ak kerman. Meidoornstraat 22; bankbiljet, Binsen. Eilderdijkstraat 29; een paar heerenhandschoe nen. Tprhorst, Gen. Boihastr. 76; bruine hee- renhoed. Jansen, Zaanenstraat 65; rijwielhand- beschermer, Bureau van Prlitie. Smet estraat; wilden dameshorloge. Manth, Aelbertsbergstr. 107; nikkelen damespolshorloge. Terwoord, Lange Molenstraat 6rood; kinderhandschcen. Leudens. Spaarhcvenstraat 4: handschoen. Bouwman, Gen. Cronjéstraat 85rood; kinderhorloge, Van Wijk, Amsterdamstraat 3AA; R. K. kruis. Stel- brink, Scheepersstraat 62; regenkapje, Berke laar. Meeuwenstraat 25; muts, Pos, Jan Steen- staar 41; oorbel met steen. Bureau van Politie, Smedestraat een paar regenpijpen, Kuyer. Ar- nol ystraat 19; portemcnnaie m. i-, Schultz, Rijksstraatweg 45: pakje met papier, Akkerman, Reyer Anslostr. 59; portemcnnaie m. i., Schaaf. F senplein 32; damesportemonnaie m. i., Van Zanten. Nassaustraat 9; portemonnaie, Bink. Harmenjansstr. 2; pakje met choc, letters, Si mons, Haitsma. Mulierstr. 17; portemonnaie m.i. v. d. Linden. Genestetstraat 31; idem. Van Dam, Bakkerstraat 4; kinderportemonnaie, Harre, Kruistochtstraat 62; rijwielplaatje, Schaap. Steenbokstraat 32; idem. Buyse. Raamsingel 32 road; idem. Bottelier, De Clercqstraat 174; re genpijpen. v. d. Aar, Vosmaerstraat 44; rijwiel- plaatje, Bcsma, Rijksstraatweg 543; heerernij- wiel, Draaksma, concierge H.B.S. Raaks; schaar tje, Saugé. Kloosterstraat 79; bos sleutels, Van Soest. Bisschop Ottostraat 11; s'eutel, v. Dam, Bakkerstraat 4; tasch met papieren, Renkema, Cheribonstr. 4: idem. met badpakken enz., Mosk, Rustenburgerlaan 61; idem met overjas, Peute, Korte Houtstraat 11; damestaschje m i„ D» Vries. Soerabajastraat 26: een paar kinderwanr- jes. Oling, Zomerkace 135; zakje met brood en kruikje drinken, v. d. Heuvel, Amsterdamscne- vaart 76rood; zakdoek, v. Dam. Bkkerstraat 4 Badhuis In het Badhuis aan de Potslaar. werden in de week van 27 Nov. tot en met 2 Dec. genomen 427 douchebaden en 21 kuipbaden Aan 51 kinderen werd een gratis schoolbac verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 99 volwassenen gebruik gemaakt Ook de laatste dag der tentoonstelling van Huize Meerzicht mocht zich in een groote oe- langstelling der zijde van het publiek verheu gen. De tentoonstellingszaal, die ondergebracht was in de Clara Fey school, bevatte een uitge breide collectie kunst-nijverheid voorwerpen, die deze wees- en voogdijkinderen in hun ontspan- ningstijd vervaardigd hadden. Ook voor de Eerw. Zusters van het Arme Kind Jezus, onder wier leiding deze meisjes staan, moet het een groote voldoening zijn, dat deze kinderen het ook op dit gebied een hoog peil bereikt heb ben. Vooral de zeer kunstige bewerking van leeren luxe- en gebruiksvoorwerpen vielen op door de keurige afwerking en moderne dessins. Ook de groote collectie kunstvoorwerpen, ge zaagd uit donacona, een soort celotex, dwong veler bewondering af. Voorts bevatte deze tentoonstelling een bij zondere collectie religieuze wasvoorwerpen, af komstig uit het atelier van het Moederhuis „Loreto" te Simpelveld, welke vervaardigd zijn door Duitsche Zusters, die daar tijdelijk onder dak gevonden hebben. Deze bijzondere soort was; die een hooge temperatuur kan verdragen en waarvan de kleuren niet verbleeken, is een vakgeheim" van deze Zusters. De gelaatsuit drukking en afwerking der wassen Kerstkindjes, welke artikelen alle tot Kerstmis nog te koop zijn, getuigen dat deze voorwerpen gewrocht zijn door handen van een kunstenares. Ruim 650 kinderen, leden van de R. K. Speel- tuinvereeniging ..Vrij en Blij" hebben Zaterdag middag volop genoten van het jaarlijksch St. Nicolaasfeest. In beide voorstellingen trad de gooche'aar Berceline op en wist de kleuters met zijn goocheltoeren en poppenkast aange name uurtjes te bezorgen. Tijdens de pauze kwam voor de jeugd het grootste moment, n.l. het bezoek van Sint Ni colaas, die den kinderen allen een presentje gaf. teressante filmpjes, waarvoor hij een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. De voorzitter sprak een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dit groote feest hadden medegewerkt, in het bijzonder de groo te medewerking van de comité-leden. Ook ka pelaan Stet sprak als adviseur een hartelijk woord tot Sint en de kinderen. Ook Sint sprak zijn warme erkentelijkheid uit voor de gulle ontvangst die hem hier ten cleel gevallen was en beloonde de vele belange- tooze werkzaamheden van den voorzitter, door hem een groote volksbondmedaille met ketting om den hals te leggen. Nadat de jeugd den grijzen Bisschop 'n hand mocht geven, ontvingen zij uit zijn gulle hand allen een presentje. Een wielrijder uit IJmuiden-O. is op den Nieuwen Schulpweg te Ve'sen op het rijwielpad tegen een stilstaanden auto gereden, die alcaar trachtte te keeren en door de plaatselijke en- bekendheid en de duisternis verkeerd was ge reden. De wielrijder k'aagde over inwenige pij nen en werd naar het Rooc'e Kruis Ziekenhuis overgebracht. In de Emmastraat te IJmuiden-Oost is een 39-jarige inwoner uil deze gemeente op heeter- daad betrapt toen hij zich via een verniel: e ruit +oegang tot de school had verschaft. Hij was in het bezit van diverse inbrekers- oerktuigen. De dader is naar het hoofdbureau van politie overgebracht en a'daar in arrest gesteld. De stoomtreiler „Siivain" IJm 113, van de reederij S. I. Groen, schipper W. den Heyer, vormt ender de visschersbe' olking het gesprek van een dag. Deze treiler is vandaag reeds 17 dagen op zee, hetgeen voor een treiler abnor maal lang is. De traw er „Knikker", die gisteren aan den afslag was. rapporteerde dat zij Vrijdag jj. nog in radiografische verbinding had ge staan met de „Siivain". De R. K. Volksbond, kring Ijmuiden, hield in het Patronaatsgebouw zijn jaarlijksch St. Nicolaasfeest. Nadat Sint met vlaggen en zang was inge haald, werd hij door den voorzitter, den heer P. de Jong. verwelkomd en waarbij deze te vens kapelaan Stet als den nieuwen adviseur begroette. Het woord was hierna aan een filmoperateur, den heer J. N. Osendarp. die belangeloos zijn medewerking verleende, om de talrijke kinde ren te verrassen met een serie geestige en in- Naar wij vernemen, zal Prins Bernhard mor een een bezoek brengen aan IJmuiden. Hier zal hij o.m. een bezoek brengen aan de Van Leer's Walsbedrijven N.V. De Prins wordt te circa tien uur aldaar verwacht en zal in den namiddag eerst vertrekken Geboren H. C. TiemeijerGeerlings, z.; Th. .7 BuissinkKroon, z.; G. StamZwart, z.; M. ZwaaijDam, z.; J. v. d. SchansDe Jóng, z.; M. A. DiemeerKroon, d.; M. RosDe Heer, d.; F. W. StrumpfKoch, z. Overleden: J. Oudhuizen, 56 j., echtgen. v J Smits, Leeuweriklaan 30, IJmuiden. Gehuwd: R. Dekker en W. J. C. Sloof; A. Zwart en M. Corjup; P. Hamers en J. C. P. Kok; A. A. v. Munster en W. M. v. Dijk; W. Hofman en N. v. Thiel; P. C. Wijdekop en A. Brouwer; D. Wilgenhof en W. E. Glas; H. Gravemaker en E. G. Tol; F. J. F. v. d. Plas en H. M. Groeneveld; C. Zeilmaker en G. G. v. Zoelen; J. F. v. Duffelen en J. H. M. Metze- laar; J. Volmülder en R. Monnier. Ondertrouwd: J. H. Demmers en R. Kup; G. A. Tervoert en C. van Egmond; N. Piene- men en E. Boon; J. Wick en M. de Vos; N. G. van Domselaar en G. Kasimier; J. Verhagen en G. van de Ree; J. M. Bruineberg en M. M. Meijer; M. J. Slaats en J. van Beilen. jWB1» De milde giften, welke het comité voor de schoolvoeding bereikten, hebben tot het mooie resultaat geleid, dat thans aan plm. 350 kin deren, n.l. 298 in Beverwijk en ongeveer 50 in Wijk aan Zee, drie maal per week een war men maaltijd kan worden verstrekt. Gistermorgen is aan het strand onder Wijk aan Zee een mijn aangespoeld. Eenigen tijd later bewees een donderenden knal. dat het monster tot explosie was ge bracht. De toegang tot het strand is verboden, op last van de militaire autoriteiten. Neg steeds ondervindt het comité, hetwelk zich voor bovengenoemd doel heeft gevormd, hartelijke medewerking. Giften komen langzaam, maar bij voortduring binnen en er wcrat nog steeds gebreid en zachtjes aan verzamelt zich weer een mooie co lectie breiwerk, waarmee vele soldaten in onze omgeving gelukkig kunnen worden ge maakt. Het comité stelt het vanzelfsprekend zeer cp prijs, dat de Commandant in de Stelling IJmuiden zich bereid heeft verklaard de goede ren naar billijkheid onder de jongens in onze buurt te doen verdeelen. Voorts verzoekt het comité allen, die nog soldatenbreiwerk onder handen hebben, het met spoed te willen beëindigen. Het koude jaargetijde is aangebroken en daarmee is de behoefte aan warme kleeding- stukken groot. Het comité houdt zich steeds aanbevolen voor dikke wiilen sokken, pullcvers in gedek te kleuren, wanten en handschoenen in grijs groene en donkerblauwe kleur, alsmede blauwe bivakmutsen. lederen Dcnderdagmorgen van 10 tot 12 uur houdt het comité zitting Vondellaan 61 Be verwijk. houden van de R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze. Als spreker zal optreden de heer v. d. Brule uit Rotterdam. Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand November ingelegd 57.829,33 en te rugbetaald 55.566.06. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 21448. Ernstig ongeval Zondagavond omstreeks zeven uur had op den spoorwegoverweg in den rijksweg AmsterdamDen Haag een ongeluk plaats, waarbij de heer P. S. uit Vlaardingen Ambacht ernstig werd gewénd. De heer A. v. d. G. uit Vlaardingen Ambacht reed op zijn motorrijwiel met den heer P. 8 op de duo den oprit van den Kruisweg naar den rijksweg op in de richting Amsterdam. Dooi' j onbekende oorzaak geraakte de duopassagier of; den spoorwegoverweg het evenwicht kwijt, greep den bestuurder nog bij de schouders, doch klapte toen tegen den grond, waar hij gewond bleef liggen. De bestuurder geraakte door deze manoeuvre de macht over het stuur kwijt doch remde nog uit alle macht, waardoor hij binnen korten afstand tot staan kwam. Een passeerend automobilist waarschuwde Dr. Bult uit Hoofddorp. Deze verbond den ge wonde en gelastte overbrenging per gemeen telijken ziekenauto naar het ziekenhuis St. Jo annes de Deo te Haarlem. De motorrijder was geheel van streek en wist ons slechts te vertellen, dat S. hem bij de schouders greep, waarop hij onmiddellijk rem de. S. bleek met het hoofd op den grond te zijn gekomen en bloedde uit een der ooren. De motor is door de politie in beslag geno men (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Zondagavond is te Bergentheim in de ge meente Ambt-Hardenberg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 18-jarige dochter van den heer H. J. Bent, hoofd der Ned. Herv. school al daar, het leven heeft verloren. De onderofficier-capitulant Van E. had zijn dienstpistool op een tafeltje gedeponeerd. Mej. Bent sprak met Van E. over dat pistool, waar na hij het vuurwapen in zijn hand nam en het aan het meisje vertoonde. Plotseling ging het pistool af en de kogel trof het meisje in de halsstreek. Een slagader werd getroffen en mej. B. zakte bloedend ineen. Direct werd dokter H. J. Post gewaarschuwd, doch kort na diens komst overleed het meisje. Het lijk is voor sectie-onderzoek vervoerd naar liet ziekenhuis te Hardenberg, terwijl de zaak, na eerste onderzoek door de gemeentepolitie, voor verdere behandeling in handen is gesteld van de militaire autoriteiten. Onderofficier Van E. is gearresteerd en naar de marechausseekazerne te Hardenberg vervoerd. Blijkens een mededeeling van de Vereeniging van Thee-importeurs zijn de prijzen voor de aanstaande toewijzing van circa 15.500 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de regeering gepleegd overleg vastgesteld op basis der laat ste Batavia-noteeringen, plus kosten. Deze laatste zijn uiteraard hooger, onder meer als gevolg van de hoogere molestpremie. In ver band daarmede werden, met toestemming der regeering de détailprijzen voor thee met ingang van heden verhoogd met twee cent per ons. Maandagmiddag werd voor 't eerst in deze hoog water-periode tien centimeter val geconsta teerd van de Waal. De stand is thans 12.71 M. Ondertrouwd: Nic. van Egmond en A. Assen delft; D. Boom en C. Schipper; K. Oldenziel en J C. Kabel. Getrouwd: L. A. Kuijer en M. S. de Boer. Geboren: J. van GellekomBotter, d.; A. Boogaardde Beer, z.; A. M. DoesburgVoor hout, z.; J. J. TimmerDe Boer, z.; C. de RuiterDekker z.; c. Duiker—v. Tunen, z.; G. de VilderBoshoff z: P. v. d. HamMinneboo, z.; M. BeentjesFatels, d. Overleden: A. van Eek, 87 j., Zeestraat 57; W. L. Boontjes, 42 j. echtgenoote van L. Gra- pendaal, Wijkermeerweg 13; A. van Tuijl, 58 j., wed. van H. van Galen Kanaalweg 1; A. Smit. 88 j., echtgenoot van M. Hilbers, Galgenweg 36; D. M. van Dam, 57 j. echtgen. van C. G. Riet kerk. Reguliersstraat 12; J. Wegman, 13 j., (Rel- weg 51 overleden) woont te Haarlem. Naar wij vernemen, zullen mr. E. G. S. Bourlier en mr. F. C. Staehle optreden als raadslieden van het echtpaar Van H. en mr. B., die op vermoeden van spionnage verle den week zijn gearresteerd. Heden zal in de raadkamer van de Haag- sche rechtbank een beslissing worden geno men over de vordering van den officier van Justitie, om de gevangenhouding der ver dachten te bevelen. Maandag 11 December a.s. wordt in het K.S.A.- gebouw een groote propagandavergadering ge- Onder groote belangstelling is Zondagmor gen 7 uur de extra-trein van LissoneLinde man met 200 passagiers voor Ned.-Indië via NijmegenKeulenMuenchen naar Napels in aansluiting op het ms. „Sabajak" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd vertrokken. Het is sinds het uitbreken van den oorlog de eerste trein, welke weer aansluiting zal geven op een ui; de Middellandse!)e Zee-haven vertrekkend mail schip naar onze Oost. Zonder eenig bagage-onderzoek heeft de trein op tijd en vlot alle grenzen gepasseerd Vanmorgen 7 uur werd Trento in Italië be reikt. Daar het m.s. „Sibajak" eenige vertraging heeft ondervonden, blijft het groote gezelschap eenige dagen te Rome, waar excursies zullen worden ondernomen. In het departement van Sociale Zaken is onder leiding van den rijksbemiddelaar in het derde district prof. mr. A. C. Josephus Jitta, weder een bespreking gehouden met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het Haagsche bakkersbedrijf. Aan het einde van deze besprekingen heeft de rijksbemiddelaar aan partijen een nieuw voorstel gedaan, luidende als volgt: „De collectieve arbeidsovereenkomst wordt verlengd met dien verstande, dat het loon van de arbeiders in geregeld en dienst met 1. per week wordt verhoogd, terwijl het loon van de overige arbeiders naar evenredigheid wordt verhoogd met een minimum van 0.50. Een en ander zal gelden tot Maart 1940, op welk tijdstip de zaak opnieuw zal worden be keken," Blijkens de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer sluit de minister zich gaarne aan bij de in het voorloopig verslag tot uit drukking gebrachte, bij ons volk levende waardeering voor de per soonlijke offers, gebracht door hen, die voor de handhaving van onze on zijdigheid uit arbeid en gezin zijn weggeroepen, terwijl hij ook met deernis denkt aan de nabestaanden van de mannen, die in dienst van het vaderland het leven lieten. Tegen onverantwoordelijk geschrijf van of ficieren in militaire tijdschriften zal ongetwij feld worden opgetreden. Er wordt geen bezwaar in gezien, dat officieren zoodra zij den actieven dienst hebben verlaten, critiek uitoefenen op het defensiebeleid, mits zij althans daarbij blijk geven het door hen be handelde onderwerp te beheerschen en in staat te zijn opbouwende critiek te leveren. De minister is van meening, dat militairen zich bij critische beschouwingen over het regeerings- beleid de noodige beperking hebben op te leggen. De minister doet wat in zijn vermogen is om de uitrusting en de opleiding van de weer macht te verbeteren. Invoering op dit tijdstip van algemeenen dienstplicht in dien zin, dat allen, die daar voor geschikt zijn en vroeger niet gediend heb ben, een korte opleiding ontvangen, is eendeeïs niet uitvoerbaar, omdat het naartoe benoodigde kader vanzelfsprekend niet beschikbaar is en de daartoe benoodigde wapenen, kleeding- en uitrustingstukken uiteraard niet voorhanden, zijn en anderdeels niet gewenscht, omdat een korte opleiding van ongeoefenden tot teleur stelling moet leiden. De mogelijkheid van aflossing van de grens- en kustbeveiligingstroepen is reeds in onder zoek. Overigens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze troepen in de afgeloopen zo mermaanden toen de omstandigheden zulks gedoogden meer geconcentreerd gelegerd zijn geworden. Aan het in staat van verdediging bren gen van het grondgebied des Rijks wordt bfj voortduring met kracht gearbeid. In dit opzicht zijn reeds zeer gunstige resultaten bereikt. Het afbouwen van de nieuwe brug over den Ouden Rijn bij Aerdt is op last van de militaire autoriteiten voorloopig gestaakt omdat in geval Nederland in een gewapend conflict mocht geraken de verbinding, welke deze brug tot stand brengt, zal moeten worden ver broken. Hoewel de minister niet blind is voor de hierdoor ontstane bezwaren, meent hij, dat deze noodgedrongen voorhands zullen moeten worden aanvaard. De minister zou het betreuren, indien de ge deeltelijke onderwaterzetting van een onzer versterkte liniën groote onrust zou hebben ver wekt. De regeering is uiteraard niet voorne- nemens met betrekking tot de onderwaterzet tingen verder te gaan dan strikt noodzakelijk is. Haar voornemen in dit opzicht dienen ge heim te blijven. Mocht onverhoopt de noodza kelijkheid zich voordoen tot verder inundeeren over te gaan, dan zullen de bewoners der te inundeeren gebieden zoo spoedig mogelijk wor den gewaarschuwd. Omtrent de aan de geëvacueerde bevolking door den minister van Defensie toe te kennen schadeloosstelling wordt een met redenen omkleed rapport uitgebracht door een taxatie commissie. Het begrooten van de geleden en nog te lijden schade (bedrijfsschade en kapi- taalschade) vormt uiteraard een zeer omvang rijken en tijdroovenden arbeid, welke nog niet geheel gereed is; bovendien kan een gedeelte van de schade n.l. de kapitaalschade eerst worden vastgesteld nadat de geïnundeer de gebieden wederom in den oorspronkelijken waterstaatkundigen toestand zijn gebracht. Uit dien hoofde is het niet mogelijk aan de be langhebbenden terstond het volle bedrag der schadeloosstelling uit te betalen. De wet staat echter toe, dat de hoogste militaire autoriteit ter plaatse een voorschot op de schadeloos stelling doet verstrekken. In afwachting van het gereedkomen van het rapport der taxatie commissie en vooruitloopende op het hierdoor bedoelde voorschot, is aan de betrokkenen een wekelijksche uitkeering toegekend. De vraag of ons land wel over voldoende vliegtuigen en luchtdoelgeschut beschikt, is moeilijk te beantwoorden. Hoe meer van deze strijdmiddelen aanwezig zijn des te beter. De regeering dient echter met de bewapening niet verder te gaan dan op re delijke gronden noodzakelijk moet worden geacht. De sterkte van de ontworpen lucht vloot komt haar wanneer verouderde toestellen door noderne zijn vervangen voorshands voldoende voor. Daarentegen achtte zij het noodig de luchtdoelbestrii- dingsmiddelen op korten termijn uit te breiden. Ten aanzien van de vervanging van verouderde vliegtuigen en de aanschaf fing van luchtdoelbestrijdingsmiddelen waartoe bereids is overgegaan zullen binnenkort bij suppletoire begrooting de nooodigs gelden worden aangevraagd. In feite is geen sprake van eqn verminde ring van de aangevraagde gelden voor vlieg tuigen en gesehut, doch van een vermeerde ring. ten einde in een sneller tempo het vast gestelde programma te kunnen voltooien. Aan de opleiding van vliegers wordt de ver- eischte aandacht gewijd- de resultaten zijn be vredigend. In het algemeen wordt het benoodigde mate rieel uit het binnenland betrokken, tenzij bijzon dere omstandigheden het noodzakelijk maken de bestelling in het buitenland te plaatsen. Gaarne doet de minister de toezegging, dat de voor defensie benoodigde goederen zoo veel mogelijk bij de Nederlandsche industrie zullen worden aangekocht. Uiteraard moet daarbij een beperking ge maakt worden ten aanzien van grondstoffen, die niet in Nederland voorkomen of geprodu ceerd worden. Worden de grondstoffen buiten beschouwing gelaten, dan kan worden aangenomen, dat be halve de incidenteele aanschaffingen, de bestel lingen bij de Nederlandsche industrie worden ondergebracht. In geldswaarde uitgedrukt, zal het circa 60 pCt. van de totale waarde zijn. De minister stelt zich op het standpunt, dat bü de benoeming van vaste en tijdelijke geestelijke verzorgers voor de militairen voor zooveel mogelijk recht behoort te worden gedaan aan de onderscheidene stroomingen in de godsdienstige opvattingen. De minister schaart zich aan de zijde van die leden, die van meening zijn, dat het 4de lid van art. 99 van de Grondwet niet de mogelijk heid open laat, dat de leden van de Staten- Generaal militairen dienst verrichten. Er is naar zijn meening "maar één oplossing, n.l. deze, dat de reserve-officieren-kamerlid, die werkelijken dienst zouden willen verrich ten, indien de nood aan den man komt, bedan ken als Kamerlid. Met bet oog op de ten behoeve van de grensbewaking te verrichten diensten is een uitbreiding van het wapen der Koninklijke Marechaussee noodzakelijk. Het hierover noodige overleg tusschen de departementen van Justitie en Defensie bevindt zich in een vergevorderd stadium. De minister deelt de in het voorloopig ver slag tot uiting gebrachte waardeering voor den goeden geest, welke leger en vloot bezielt en hij vernam met voldoening het oordeel der leden, dat niet in de laatste plaats de dank daarvoor toekomt aan de verstandige leiding, welke van het meerendeel der officieren en onderofficie ren. uitgaat. Zooals destijds bij de behandeling van bet wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplicht wet, waarbij de duur der eerste oefening voor de onberedenen op 11 maanden werd gebracht en het contingent tot 32.000 man werd ver hoogd, is uiteengezet, zou de wederopbouw van de landmacht, zoowel voor wat betreft de aan schaffing van het ontbrekende materieel als voor wat betreft de personeelsvoorziening, zich over 5 jaar uitstrekken. Hoewel, naarmate de spanning in Europa toenam, er naar gestreefd is, dit tijdperk zooveel mogelijk te bekorten, was bij het op voet van oorlog brengen van de landmacht het opgestelde programma, noch ten aanzien van het materieel, noch ten aanzien van het personeel, geheel tot uitvoering ge komen. Aangezien uiteraard de beschikbare wapenen in de eerste plaats voor het strijdend gedeelte van de weermacht moesten worden bestemd, heeft de verstrekking van wapenen aan de de pots aanvankelijk inderdaad eenige moeilijk heden gebaard. Inmiddels is hierin grootendeels voorzien, terwijl naarmate de aflevering van wapenen en verder materieel vordert, de toe stand steeds verbetert. Het aantal instructeurs is over het algemeen voldoende. Voor het regelmatig oefenen in grooter ver band is het tijdstip nog niet gekomen. De be schikbare tijd dient thans in de eerste plaats te worden besteed aan het verbeteren van de tucht en het opvoeren van de geoefendheid van den enkelen man en die van de kleine eenheden, alsmede, en dit niet in de laatste plaats, aan het in staat van verdediging bren gen van het grondgebied. De minister onderschrijft zonder voorbehoud de noodzakelijkheid van het betrachten van uiterste zuinigheid. Indien hem gevallen van onoordeelkundig dan wei verkwistend gebruik van 's lands gelden ter oore komen, grijpt hij terstond in. Op verschillende wijzen wordt toezicht uit geoefend op de uitgaven, welke voor leger en vloot worden gedaan. In de eerste plaats moet de opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht voor alle uitgaven een bedrag van 50.000,te boven gaande, vooraf de machtiging van den minister van Defensie vragen, terwijl de aanschaffende autoriteiten geen aanschaffingen mogen doen. alvorens daartoe credieten door het departe ment van Defensie zijn geopend. Hiernaast zijn verschillende instanties werk zaam, die nauwlettend toezien op een zoo zui nig mogelijk beheer van de gelden voor de de fensie, n.L: le. de controleurs der militaire ad ministratie; 2e. de Algemeene Rekenkamer, beide door middel van plaatselijke controle. Aangezien het gebouw, waarin in vredestijd het hoofdbureau van den generalen staf, het hoofdkwartier van het veldleger en het hoofd kwartier van de vesting Holland zijn gevestigd, veel en veel te klein is om daarin het alge meen hoofdkwartier en het gemobiliseerde hoofdkwartier van het veldleger en van de ves ting Holland onder dak te brengen, is het hoofdkwartier van het veldleger alvorens het naar elders werd verplaatst vier dagen ge vestigd geweest in hotel De Witte Brug. Om gelijke redenen is de directie van den étappen- en verkeersdienst een onderdeel van het algemeen hoofdkwartier en in totaal tellende 168 officieren gevestigd in hocei Paulez, alwaar deze directie nog vertoeft. Den minister is de verzekering gegeven, dat het thans nog niet mogelijk is genoemd hotel vrii te maken zonder daarbij het goed function- neeren van den dienst in de waagschaal te stellen. De in het voorloopig verslag tot uitdrukking gebrachte klachten nopens het misbruik var motormaterieel, moet de minister tot zijn leed wezen onderschrijven. Deze aangelegenheid heeft zijn voortdurende aandacht. De meening, als zouden te veel auto's en paarden gevorderd zijn, berust op een misvat ting. Indien barakkenbouw voordeeliger voor het Rijk wordt geacht, wordt daartoe overgegaan De minister kan geen toezegging doen. het oproepen van buitengewone dienstplichtigen wat niet anders is dan het gebruik maken van i een door den wetgever geschapen bevoegdheid NUTTIGE CADEAUX ZIJN: Een nieuw Holl. Rijwiel ƒ30; Regen pijpen 99; Handkappen 49; Hand schoenen 99; Stuurtas m. rits ƒ1.25; Jasbesch. 25; Dynamo 2.90; Philips Achterl. 49; Nieuw Voorwiel ƒ1.30; Remnaafwiel ƒ3.50; Buitenband 79; Binnenband 45; Frame 9.90; Pomp je 19; Zadel ƒ1.15; Dek 19; Kast 59; Ketting 49. Dat zijn geschenken! Verder lichtlampenpeer kogel, gas, kaars, naai, spaar, zwart, 45 ct.. Lichtstop 3Snoer 5Autopeds 7.90 Theo Rozenheek Schagchelstr. 6-10 u. en onder welke dienstplichtigen uiteraard vrijgestelden wegens broederdienst zitten, te vo ren aan het oordeel van de Kamer te zullen onderwerpen. Intusschen is hij gaarne bereid met de Kamer van gedachten te wisselen ove* de wenschen welke te dezer zake mochten wor den gekoesterd. Sedert het in werking treden der betreffende regeling is reeds een groot aantal dienstplichti gen in het genot van zakenverlof gesteld. Bjj de beoordeeïing van de noodzakelijkheid van het te verstrekken verlof wordt nauwlettend rekening .gehouden met de belangen van het bedrijfsleven. Aan de belangen van kleine zelfstandigen en van landbouwers wordt bijzondere aandacht be steed. Mocht de internationale politieke toestand daartoe op een gegeven oogenblik aanleiding geven, dan zal de minister niet schromen de zakenverloven terstond in te trekken. De minister zal doen nagaan, in hoeverre op de toelagen, inkwartieringsgelden en vergoeding van levensmiddelen der officieren en onderoffi cieren kan worden bespaard. Ook naar het oordeel van den minister is het op zedelijke en paedagogische gronden zeer ge wenscht gedurende de mobilisatie de instand houding van het gezinsleven zooveel mogelijk te bevorderen. Daarom bestaat bij hem tenzij in bepaalde gevallen het dienstbelang zich daar tegen uitdrukkelijk zou verzetten, bijv. bij verblijf in kleine kantonnementen geen bezwaar om aan gehuwde militairen, die buiten hun woon plaats dienen, te vergunnen hun gezin naar het kantonnement te laten overkomen. Daar de betrokenen zich in dat geval als re gel eveneens voor extra-onkosten (aanhouden van de woning in de standplaats, pensionkos ten voor 't gezin in 't kantonnement) geplaatst zien, bestaat er aanleiding om hen in 't genot van een toelage te laten. Nader zal overwogen worden in hoeverre- in voorkomende gevalle tot vermindering der mobilisatie-toelage kan worden overgegaan Bij ontvangst van het voorloopig verslag was' bij het departement van Defensie reeds in verren staat van voorbereiding een ont werp van wet tot wijziging en aanvulling der militaire pensioenregelingen, waarin onder meer regelen worden voorgesteld tot beperking van cumulatie van pensioen en militaire inkomsten van al dan niet reser- veplichtige gepensionneerde militairen, die thans weer actief dienst doen. Dit wets ontwerp zal binnenkort aanhangig worden gemaakt. In de eerste weken van de mobilisatie leefde -.et leger in den letterlijken zin des woords te velde. Dat onder die omstandigheden kwartie ren te wenschen overlieten, geen stroozakzen werden verstrekt, privaten onhygiënisch en waschgelegenheden primitief waren, behceft toch waarlijk geen verwondering te wekken. Eerst toen de spanning verminderde en geen onmiddellijk gevaar bleek te dreigen, was het mogelijk en geoorloofd verschillende maatrege len te nemen zooals de verstrekking van stroozakken en van meer dan één deken om de legering geriefelijker te maken. Thans wordt in zeer ruime mate overgegaan tot barakkenbouw, ten einde in elke gemeente ten minste de helft van de scholen te kunnen ontruimen alsmede de stallen, teneinde deze weder beschikbaar te kunnen stellen aan de boeren ten behoeve van hun vee. Zoodra de capaciteit van de kleedingaan- maak zulks toelaat, ligt het in het voornemen van den minister tot de verstrekking van 2 uniformer, te doen overgaan. De minister heeft besloten om. in afwachting van den uiteindelijken uitslag van de in gang zijnde proefuniform opdracht te geven tot het op ruime schaal doen aanmaken en verstrek ken van de in beproeving zijnde uniformen De vraag of de ontwikkeling en ontspanning van militairen een militaire aangelegenheid moet zijn. beantwoordt de minister zonder voorbehoud bevestigend. De militaire overheid moet ook in dit opzicht de teugels in handen houden, teneinde te voorkomen, dat verdeeld heid naar diverse richtingen ontstaat in stede van samenwerking en eenheid. Militairen bij wie afwijkingen worden ge vonden welke duiden op tuberculose, worden ter ongeschiktverklaring voorgedragen, terwijl zij, bij wie die afwijkingen niet zoo duidelijk zijn, ter nadere beoordeeling worden gezonden naar het militair hospitaal te Utrecht. Nader vernemen wij, dat het drama, dat rich Maandagmiddag in een woning aan de Voor schoterlaan te Rotterdam heeft afgespeeld, niet uit ruzie is ontsproten. De oorzaak van het gebeurde moet worden gezocht in financieele moeilijkheden. In verband hiermede had net echtpaar besloten samen uit het leven te gaan. -pOV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4