kranten UIT DEN OMTREK ze snakken - er naar - Haarlem, 5 Dec. DINSDAG 5 DECEMBER 1939 Droomverbeeldingen Teekeningen van Daan de Lange ,,'t Frans Hals" ST. NICOLAAS-INZAMELING »N DE PAROCHIE VAN ST. JAN Een verrassing voor de armen R.K. Volksbond Postagentschap gesloten bevonden dieren en voorwerpen SINT NICOLAAS BIJ DE MILITAIREN HAARLEM ZUID-WEST VIERT FEEST DE WERKLOOSHEID HAARLEMSCHE INDUSTRIE Tusschen auto en tram bekneld geraakt werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerde!!; REMBRANDT-THEATER EN PALACE-FAMILIE-CINEMA Surséance K. Velthuijs Co. Examens te Utrecht In Luxor en Frans Hals vanavond één voorstelling R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. BURGERLIJKE STAND VOETBAL TEYLINGENA.D.O. 2—0 BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN KinheimBeverwijk 21 MilitairenOpenbare Werken (Heemstede) 22 Hillinen 1Zandvoort 1 15 UIT DE HOOFDSTAD ,,Strassburger" met een nieuw program AGENDA Bioscopen 0 6 December Bioscopen Apotheekdiensten li millioen Britten onder de wapenen Export bloembollen TWEE ACHTERNEVEN BRAKEN IN Onrustige nacht in Ouderkerk BROODMES MAAKT TWEE SLACHTOFFERS Tijdens de inkoopen voor Sint Nicolaas RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD in Het kan ons niet verwonderen, dat velen dé Gereld van heden zoo onprettig vinden, dat zij z'ch gaarne ergens, waar 't eenzaam en stil is, zouden willen terugtrekken. Het rumoer, dat zich om ons voordoet in steeds akeliger realiteit, wekt een sterk ver langen naar stilte, verdieping en verademing. Deze schenken ons de teekeningen van Daan de Lange, den Zantvoortschen kunstschilder, die thans, op initiatief van „Kunst zij ons doel" in »'t Frans Hals" exposeert, in ruime mate. Hij exposeert uitsluitend zwart-wit teekeningen, Vervaardigd met conté. Technisch zijn deze dikwijls knap. Niemand blinder dan Corn. Veth schreef eens van dit V'erk„De teekeningen zijn in zwart krijt, zon der eenige kleur. Maar door het licht, 't welk de teekenaar weet te suggereeren, voelt men er Sooveel schakeeringen van tinten in, dat elk dezer uitvoerige, maar nooit zeer gedetailleerde landschappen volkomen compleet aandoet." Als Veth duidt op teedere schakeeringen dan 's b.v. de teekening „Morgenstond" hiervan wel een subliem bewijs. Daarin wist de kunstenaar subtiele lichtpunten te bereiken, welke bewon dering afdwingen. Men ziet hertjes aan een Waterplas en het eerste daglicht tusschen de jammen der boomen. Misschien zou er op de teekening wel eenige bemerking zijn te maken, blaar hoe volkomen slaagde de teekenaar in het bereiken van stemmingsfeer! Sterker van techniek zijn vele andere teeke- hingen, die overigens ook een schoone hoogte 'h sfeer brengen. Droomgezichten, edele verbeeldingen, zóó zou hten het werk van Daan de Lange kunnen doemen. Hij heft ons op uit de naargeestigheid der tegenwoordige werkelijkheid; hij leidt ons zijn droomtuinen binnen, waar 't stil en schobn is, V'aar de ziel echter leeft, in geluk. Sneeuw- en andere landschappen brengt de teekenaar, kerkjes en kapellen, paleizen, wOu- den, rivieren. Niet echter in de werkelijkheid zijn ze ge lald, maar in een dichterlijke fantasie, als een Ued van de ziel Ook bepaalde onderwerpen als „Gethsemané", "klucht naar Egypte", houden droom-elementen 'U, die naar voren treden in de uitbeelding der °Uigeving en in de geheele compositie. Wij adviseeren onze lezers een kijkje ter ex- Positie te gaan nemen. Schoone droomverbeel dingen verlossen ons voor eeii oogenblik van hare realiteit! Over St. Nicolaas bestaan verschillende legen des en verhalen, maar vooral zijn goedheid vcor ue kinderen en de armen waren vermaard. Daar- °ih wordt hij vereerd, wordt hij tot voorbeeld Van anderen gesteld. Woo trok St. Nicolaas te paard, begeleid door ®Ün knecht, gevolgd door tamboers en bijge daan door verkenners en kruisvaarders, door straten van de St. Jan-parochie om. zijn 'Uzameling te houden voor de armen dezer Parochie. De belangstelling was bijzonder groot. Allen gilden St. Nicolaas zien en hun bijdrage otteren. Vooraf waren den parochianen ledige zakjes toegezonden, waar zij hun geldelijke bijdrage 'U konden deponeeren. Maar naast deze g-vulde 2akjes werden ook een groot aantal pakketten utgegeven, zoodat de groote vrachtauto, die achter den Sint reed, wel degelijk noodig was. ^oen tegen half zes St. Nicolaas zijn 'echt beëindigd had, werd de vrachtauto uitgeladen U alles geborgen in het jeugdhuis aan de A. L. ■U'yserinckstraat. .Toen was er handen vol werk voor het arm atuur en de St. Vincentiusvereeniging. Eerst ^'et'den de zakjes geledigd. Er kwam zoo nu en ban een verzoekje uit om in aanmerking te JP°gen komen voor een St. Nicolaaspakkec, maar J* geldelijke opbrengst is niet tegengevallen. Uaai-nr, 1r-_ i tg aarna begon men de pakjes uit te pakaon en 'ey, sorteeren. Alles wat men maar denken kon, am uit de pakjes, tientallen soorten van ensmiddelen. Het verzoek om goede klet.deren geven is royaal opgevolgd. Heel wat nieuwe bder- en bovenkleeren werden gegeven, Ocuoeisel enz. Beide instellingen hebben versteld ^staan van de vele gaven, want het was ook hen een verrassing zooveel te mogen ont eigen. Dedere arme uit de parochie zal werkelijk een hoorlijk en flink St. Nicolaaspakket thuis be- '°rgd krijgen. lïet armbestuur en de St. Vincentiusvereeni- jTne zijn buitengewoon dankbaar aan allen, die ®bben bijgedragen, in welken vorm dan 'ook, den armen van de parochie een hee .lijken Nicolaasavond te bezorgen. Hieruit- is weer e1s gebleken, dat de St. Janparochie ééri groot psin is, waarvan de leden elkaar bijstaan en elPen Donderdag 7 December houdt de R. K. Volks- "°hd des avonds om 8 uur een belangrijke te amvergadering, waarop een zeer uitgebreide Senda moet worden afgewerkt; zoo zijn er o.m. _risisbesprekingen en eventueele plaatselijke cties zullen worden besproken; ontwikkelings programma; begrooting St. Bavo; begrooting K. Volksbond; actie Nieuwe Gemeenschap; popaganda voor eigen instellingen zijn de H8enda-punten. Een agenda, welke een groote opkomst ten °Ue waard is. öe Directeur van het Post- en Telegraafkan- °or alhier deelt mede, dat wegens sterfgeval P a.s. Donderdag 7 dezer het postagentschap, "hex telegraafstation in de Sparrenstraat, den beelen dag voor het publiek zal gesloten zijn. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, ^lecjestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: Nolet, Regulierstraat 21; bezem: gekker, Duvcnvoordestraat 35; blauwe muts: gekker, Duvenvoordestraat 35; bruine muts: Diest, Nagtzaamstraat 1 rood; kleurboek: partei, Deckerstraat 17; R.K, Catechismus- riekje: Bureau van Politie, Smedestr.; kerk- piekje: Giesbergen, Rich. Holplefn 9, Heem- tede; enveloppe m. postzegels en ansichtkaar- ®h: peper, Pijnboomstraat 127; geldstuk: Wit, mirsstraat 123; heerenarmb. horloge: Schaap, ~drentzkaae 376; Foxterrier: Dreycr, Korte Hof staat 6; 1 paar handschoenen: Zonneveld, Nauwe Geldeloozepad 13; 1 paar motorhand schoenen: AcJrichem, Klarenbeekstraat 53 rood; heerenhoek: Heemskerk, Kolkstraat 27a rood; damesarmbandhorloge: Alofs, Gijsbr. v. Aem- stelstraat 103; Bouvier-hond: Rozenhart, Sint Antoniesteeg 8a; 1 paar regenpijpen: Bureau van Politie, Smedestraat; portemonnaie m.i.: De Minck, Tugelastraat 78; damesportemonnaie mi.: IJselmuide, Frankenstraat 11; roode da mesportemonnaie m.i.: Oderkerk, Jacobijnestr. 38; bruine damesportemonnaie m.i.: Schoema- kers, Velsenstraat 4; vulpotlood: v. Dijkhorst, Karei v. Manderstraat 83. In aansluiting op een vorig bericht, kunnen wij mededeelen, dat de rondgang van St. Nico laas met knecht door het Leidschekwartier op Woensdag 6 December a.s. (behoudens slecht weer) doorgaat. De route van dezen rondgang is als volgt: Vertrek Restaurant Munniks (Groote Markt), Zijlstraat, Raaks, Brouwerskade, Hasselaarstraat, Zijlweg, Coornhertstraat, Schermerstraat, Bil- derdijkstraat, Brouwerskade, Burg. Rampstiaat, Sterreboschstraat, Voorzorgstraat, Rollandsstr., Oranjestraat, Oranjeboomstraat, Olicanstraat, Brouwersplein, Gasthuislaan, Clerqstraat, Leid- scheplein, Brouwersstraat, Gasthuislaan, Leid- schestraat, Westergracht, Jan Nieuwenhuizen- straa-t, Klarenbeekstraat, Voorzorgstraat, Rol landsstraat, Wilhelminastraat, Haarl. Kegelbond (Tempeliersstraat) Deze rondgang wordt opgeluisterd door twee militaire muziekkorpsen, één onder leiding van kapelmeester W. Mast, en het andere onder lei ding van kapelmeester Adema. Iedere wordt daarbij in de gelegenheid gesteld, zijn giften en gaven aan St. Nicolaas te over handigen. Het Comité rekent op de medewerking van velen en op een warme ontvangst van St. Nico laas. Bij voorbaat onzen welgemeenden dank Namens het Comité voor Ontw. en Ontsp. van Miltairen afd. IV H. J. Kooy, Rollandsstraat 68, voorzitter Mevr. C. van BoekhovenGeuzebroek, secretaresse Zaterdagavond is door de commissie „Huise lijk Verkeer" wijk IX een goed geslaagde feest avond gehouden voor de militairen, gelegerd in de Theresiaschool, 't Weeshuis aan den Kleinen Houtweg en de St. Canisiusschool aan de Lin- schotenstraat. De benedenzaal van het jeugdge- bouw, thans in gebruik bij de militairen, was welwillend beschikbaar gesteld door kapitein Smit, welke ook enkele manschappen beschik baar stelde voor het inrichten der zaal. Bij de opening was de zaal tot in de hoeken gevuld en waren buiten de soldaten en een dertig burgers uit wijk IX ook aanwezig majoor v. d. Schee, namens den garnizoenscommandant; kapitein Smit van de Canisiusschool met enkele officieren, alsmede lt. Vos, de verbindingsoffi cier van wijk IX. Namens de hoofdcommissie O. O. was aanwezig mevr. ir. M. Waardenburg Lindeijr, voorzitster van het hoofdcomité te Haarlem. De band van de St. Josephsgezellen aan de Koningstraat „The Jolly Jokers" stelde zich belangeloos ter beschikking en zette tegen 8 uur in met een pittigen marsch, zoo dat wel dra de stemming er in was. Het „Wilhelmus" werd door allen staande en uit volle borst mede gezongen, waarna de leider van wijk IX, de heer A. F. Weglau, de aanwezigen welkom heette en het doel van den avond uiteen zette. Mevr. Waardenburg trad naar voren en gaf 'n „vijf-minutenspeech". Op de van haar bekende wijze sprak zij de jongens toe en wist met enkele aardige momenten de jongens te „pakken". Een hartelijk applaus volgde, toen haar namens de commissie een bloemstukje werd overhandigd. De heer Jan Hensen gaf hierna enkele zang nummers ten besta o.a. Agnus Dei" en mocht ook succes oogsten. ,,The Jolly Jokers" vervolg den hun repertoirre met populaire wijsjes, 't ge heel onder leiding van den heer Stammeyer, welke van zijn verlof (ook hij is onder de wa penen) dezen avond voor zijn makkers op offerde. De heer Weglau kondigde een collecte aan, waarvan de opbrengst bestemd was voor de jon gens van de grens- en kustwacht. Enkele dames gingen op pad met de „pannetjes" en spontaan werd geofferd, met als resultaat een pracht op brengst van ruim 20. Na de pauze was er bezoek van Sint Nicolaas. Sinterklaas had zijn mijter vergeten en verscheen daarom in vol ornaat met een kwartiermuts als hoofd deksel! Pieterman torste een zwaren zak met- allerlei geschenken, welke op het podium werden gedeponeerd. Omdat niet voor elkeen een surprise aanwezig was, werd er onder de mili tairen om geloot, hetgeen de spanning deed toe nemen. Nadat de zak geledigd was (er scheen geen eind aan te komen), was de beschikbare tijd reeds lang overschreden en moest er een eind aan komen. Majoor v. d. Schee dankte daarop de commissie voor den gezelligen avond den militairen bereid en zegde spontaan zijn volle medewerking toe. Met het Wilhelmus werd deze zeer geanimeerde avond besloten en het liep tegen middernacht toen de laatste bezoeker ver dwenen was. De buurtvereeniging Haarlem Zuid-West, die vorige week een jaar bestond, heeft dit feit her dacht met een kinderfeest in Dreefzicht. Het feestje, door deze buurtvereeniging thans ge organiseerd, heeft alle vorige in de schaduw ge steld. Niet minder dan 150 kinderen en meer dan 100 ouderen waren getuige van een filmmid dag, die hun nog lang in herinnering zal blijven. Speciaal de film, die na de pauze werd vertoond „Rin-tin-tin, de Wolfshond", bleek een bijzonder gelukkige keus. Tijdens de pauze kwam St. Ni colaas op bezoek en het is onnoodig te zeggen, dat zulks bij de honderden kinderen in den smaak viel, temeer, daar de vereeniging voor een royale tractatie voor ieder kind had gezorgd. Veel te vroeg naar den zin der kinderen was deze feestmiddag- voorbij. Er zijn. thans 1078 werkloozen bij de Arbeids beurs te Haarlem ingeschreven. Dat is 39 meer dan een week tevoren, in dezelfde periode in 1938 ging het aantal met 103 omhoog, zooaat het gunstige verschil met verleden jaar thans 1328 is. T.o.v. 1932 zijn er thans reeds 572 werk loozen minder. Bij B. en W. van Haarlem is door de Neder- landsche Blokmetaal N.V. alhier, een verzoek ingediend om vergunning tot oprichting van een metaalsmelterij in het fabrieksgebouw in den Waarderpolder no. A 22 rood, waarin ge plaatst zullen worden 5 smetovens, benevens 6 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 14y, P.K., dienende voor aandrijving van diverse machines. Gisterenmiddag trachtte de 45-jarige wiel rijder C. in de Jansstraat tusschen een stil- staanden vrachtauto en een hem tegemoet komende tram door te rijden. De ruimte was echter onvoldoende, waardoor de wielrijder te gen den vrachtauto werd geslingerd en bewus teloos bleef liggen. Toevallig passeerde een lie! van den Ongevallen Dienst, die het slachtoffer de eerst hulp verleende. Door een ook al toe vallig passeerenden ziekenauto werd de heer C. naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo over gebracht. Hij had een wonde aan den slaap en twee gekneusde ribben. Naar wij vernemen heeft de heer Hamburger, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop bond, die gedeeltelijk eigenaar was van het Rembrandt- theater en de Palace-familie-cinema, zijn aandeel en overgedaan aan den heer Desmet uit Eindhoven, die reeds van verschillende bios cooptheaters in het land eigenaar is. De heer Bakker blijft het Rembrandttheater beheeren, de leiding van Palace komt in han den van een schoonzoon van den heer Desmet-, n.l. den heer van Toorn, die ook directeur is van de nieuwe bioscoop, die in Heemstede ver rijst. De chef van het Palace, de heer Cok, zaï het bedrijf verlaten. Hedenmorgen heeft de Haarlemsche Recht bank aan N.V. K. Velthuijs en Cb.'s Bloembol- lenbedrijf te Hillégom een surcéance van beta ling verleend voor den tijd van 1 jaar. Be windvoerder is mr. M. V. Toulon v. d. Koog. Voor het examen onder Rijkstoezicht te hou den te Utrecht voor diploma D der Schoen makerij op 11, 12, 13, 14, 15, 18 en 19 December is onze stadgenoot Y. Faber benoemd tot exami nator. In het Luxortheater, zoowel als in het Frans Halstheater, vervalt vanavond de tweede voor stelling. Door onvoorziene omstandigheden kan het St. Nicolaasfeest niet cp Zaterdagmiddag' 9 Dec. doorgaan, maar wordt het een dag later op Zondagmiddag 10 Dec. gevierd. Het feest wordt gehouden in het Parochiegebouw, in de Don kere Begijnestraat, dit is rechts achter de Janskerk in de Jansstraat. Aanvang half drie precies. Over de onderlinge wedstrijden zij neg ver meld, dat deze in twee klassen gezwommen wor den en wel de A-klasse voor geroutineerde wedstrijdzwemmers en de B-klasse voor de min der geroutineerde zwemmers. De A-zwemmers zwemmen alle nummers op de 33 M. baan en de B-zwemmers cp de 25 M. baan. Geeft u ook voor deze wedstrijden tijdig op aan P. Turkenburg, Brouwersvaart 90. Ondertrouwd; 5 Dec.: F. Raa en W. J. Aarts. Geboren: 1 Dec.: K. M. Böhm—Vreenegoor, z. 2 Dec.: J. KeizerBouma, z. H. van Heems—Krikke, d. A. C. Bloem—Piazza, d. p. M. van RoodeHuis in 't Veld, d. 3 Dec.: M. L. KrogerOlthof, z. L. A. M. H. de Kortvan Roijen, z. S. Terstalde Vries, d. 4 Dec.: E. P. RondeMeijer, d. 5 Dec.: M. J. van Kimmenaedevan Eeken, z. E. Stolkde Jong, d. Overleden: 2 Dec.: A. F. G. Versterre, 65 j., Jansweg H. H. Eenhorst, 71 jaar, Pijlslaan 3 'Dec.: C. Heemskerk, 82 jaar, Kamperlaan J. T. van den Burg—de Vries, 35 jaar, Bromo- straat T. de Vries, 16 jaar, Pol 4 Dec.: Jonkvr. A. C. van Reigersberg Versluijsvan Andringa de Kempenaer, 68 jaar, Florastr. P. W. Otteloo, 70 jaar, Koningstr. P. Latenstein, 63 jaar, Boekenrodestr. A. Vroege, 76 jaar, Lange Annastraat A. J. Barnhorn, 58 jaar, Brouwersstraat. In de eerste periode bracht ook A.D.O. eenige verwarring in de Teylingen-defensie, maar Tey- imgen werd weldra over alle linies sterker. Het was reeds bijna rusten toen na eenig heen en weer trappen de bal bij Chr. Homan be landde, deze zette hard voor, de bal kaatste van den een naar den ander, en Hoogeveen had het genoegen het leer juist onder de bovenlat in het net te jagen. (10). In de tweede helft was het overwicht van Teylingen minder groot, ja zelfs dreigde de ge lijkmaker te komen, maar ook nu was keeper Hoogervorst de man en stopte heel verdienste lijk eenige fiksche kogels. Kort voor het einde kopte Hoogeveen na een klein foutje van den keeper no. 2 in het leege doel. Feestavond van „Oefening Kweekt Kunst". Genoemde vereeniging, gevormd door personeel van het Provinciaal ziekenhuis, hield Zaterdag j.l. een feestavond in de groote zaal van hotel Vreeburg. Hiervoor bestond groote belangstel ling. De voorzitter, de heer H. Bouman, deelde in zijn openingswoord mede, dat men 3 maan den geleden de vereeniging van een fanfare corps had veranderd in een harmonie-orkest, een verandering, die door het aanschaffen van de benoodigde nieuwe instrumenten nogal kos ten met zich mee had gebracht. Om deze reden werd een beroep gedaan op hen, die de vereeni ging reeds steunen, maar vooral ook op hen, die nog geen donateur of donatrice waren. Met 't oog op de nieuwe jonge houtbezetting, riep hij de clementie in van de aanwezigen, als er soms nog eens iets aan de uitvoering mocht man- keeren. Onder leiding van den heer Peter Wit werd vervolgens een zestal nummertjes uitgevoerd, waarvan de marsch „Loudspeaker" door C. P. van Leeuwen al direct goede verwachtingen op wekte. Het jonge hout, 7 bes-clarinetten, 1 es- clarinet en 1 hobo, liet zich terdege hooren. In de Ouverture Joyeuse, een Kessels' arrange ment van de Lustspielouverture van Keler Be- Ier, was de harmonie nogal eens in gevaar, doordat 't hout net iets te laag was. Zelfs in deze eenvoudige zetting leek ons dit nummertje te zwaar voor jongelui die 3 maanden clarinet blazen. Maar we beloofden clementie! Met „Zondagmorgen" een clarinet-kwintet en gearrangeerd door P. Wit, hadden de 5 jeugdige executanten (4 jonge dames en 1 heer) veel succes. De potpourri „Een vroolijke boel" door Willem Clere, viel zoo zeer in den smaak, dat t een mstrumentaal-vocale uitvoering werd. Met een paar vroolijke marschen werd het mu zikale gedeelte van den avond besloten. Na de zeer gerekte pauze volgde 't optreden van 't Duo van Meurs. De zeer jeugdige helft van 't duo, die als conferencier optrad, was een waardig partner van Piet van Meurs, die een paar kostelijke imitaties gaf van Buziau en Sinterklaas. Ook als marktkoopman was hij prachtig en op handige wijze wist hij nog een aantal onverkochte loten voor de tombola aan den man te brengen. De feestavond kan dus goed geslaagd genoemd worden. Alleen was 't jammer, dat 't tempo veel te wenschen over liet: de pauzes waren veel te lang. Tot slot volgde nog een dansje onder leiding van Van Meurs en met muziek van de band „The Fellows". St. Nicolaasfeest voor de kindenen. Een 50- tal kleine kinderen waren met hun ouders in Café-Restaurant Wapen van Heemstede saam- gekomen, waarvoor de groote zaal geheel wel willend voor dit doel door den heer J. Oolders beschikbaar gesteld was, om St. Nicolaasfeest te vieren. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer J. Neeskens, verheugd te zijn, dit feest weer te kunnen vieren. St. Nicolaas werd met gejuich en gezang ont vangen. het jonge volkje werd volop voorzien van versnaperingen, en allen ontvingen ten slotte nog een aardig cadeau. De heer J. d. Linden was dan ook zeker de tolk van alle aanwezige ouders toen hij het be stuur dank zegde voor zijn werk juist in dezen tijd, nu vele van deze kinderen anders mis schien weinig van St. Nicolaas zouden ontvan gen. In aansluiting op het feest van de Indische buurtvereeniging maakte Maandagavond St. Nicolaas een tocht door de Indische buurt. Reeds lang voor half 8 stond het zwart van de menschen op het Wilhelminaplein, waar de tocht een aanvang zou nemen. Voorafgegaan door het militaire muziekcorps uit Heemstede maakte St. Nïeolaas op zijn schimmel, gevolgd door honderden, groot en klein, een rondgang. Na afloop dankte de voorzitter, de heer J. Neeskens, het corps voor deze zoo spontane me dewerking. Het was een ware zegetocht, die stellig wel eenige propagandistische waarde zal hebben voor deze vereeniging en het volijverige be stuur. Teraardebestelling J. C. v. d. Eijken. Onder zeer groote belangstelling had hedenmorgen op de R. K. begraafplaats aan den Heerenweg de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. C. v. d. Eijken. Om half 9 werd in de parochiekerk van den H. Bavo een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door den zeereerw. heer pastoor C. v. Mierlo, met assistentie van de kapelaans R. G. Oud en Th. Plaat. Hierbij waren o. m. aanwezig burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, de gemeente-secretaris den heer N. Vos, pastoor Nieuwenhuizen, vroeger kapelaan der parochie, namens de Boerenleen bank directeur Jos. M. J. Braam en Jos. Uiten- dael, namens den Raad van Toezicht dezer bank, den heer P. J. v. Empelen namens de Woningbouwvereeniging, oud-wethouder dr. E. A. M. Droog namens het kerkbestuur, de l oeren P. Peeperkorn en W. Thunissen, namens het Parochiaal Armbestuur, de heeren Ant. Meijer en C. A. M. Jonckbloedt, namens de St. Vincen tiusvereeniging F. N. G. J. v. Bemmel en J. Erantjes, namens de „Hanze" de heer N. J. Nijman, namens de afd. Heemstede van Bloem bollencultuur de heer C. Preijde, benevens vele vrienden en kennissen, ook uit de bloembollen streek. Na de plechtige Requiemmis volgde in allen eenvoud de teraardebestelling op de R. K. Be graafplaats door pastoor C. Mierlo met dezelfde assistentie. Motorrijder over den kop geslagen Maan dagmorgen kwam een militaire motorrijder op de Elswoutslaan vermoedelijk door slippen met zijn motor tegen een boom terecht. De motor sloeg over den kop en de bestuurder en duo passagier werden tegen den grond gesmakt. De bestuurder brak zijn linker elleboog, de duo rijder bekwam verwondingen aan zijn hand. Dr. Bos heeft de eerste hulp verleend waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het ziekenhuis van St. Johannes de Deo te Haarlem werd overgebracht. De motor werd vrij ernstig beschadigd en werd door militaire autoriteiten verwijderd. Ongeval te Bloemendaal Maadagavond half zeven had nabij het Postkantoor een onge val plaats. Een auto welke van de richting Velsen kwam en bestuurd werd door den heer S. uit Haarlem reed nabij het postkantoor met een matigen gang toen plotseling mevrouw D. den weg overstak om naar den Genestetweg te gaan. De bestuurder remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat Mevrouw D. een klap van de rechterlamp kreeg, omdat de auto een eindje door schoof. De dame werd licht gewond en door den schrik geraakte zij bewusteloos. Zij werd in een woning aldaar binnengebracht en door Dr. Westenburgh behandeld, waarna zij naar haar woning aan den Bloemendaalschen weg werd gebracht. Het eerste kwartier was Kinheim over alie linies sterker. Langzamerhand echter komt Be verwijk er beter in. C. Albers laat enkele malen goede staaltjes voetbal zien en heeft, na eenmaal naast geschoten te hebben, succes, als hij een goed aangegeven bal van Heenvoorde onhoud baar inschiet (01). Even hierna krijgt Beverwijk nog twee opge legde kansen, welke onbenut worden gelaten. Als Kinheim dan een goeden aanval onder neemt, krijgt Verhoofdstad in moeilijke positie een bal toegespeeld, keurig maakt hij zich vrij, om daarna onhoudbaar in te schieten (11). Kinheim krijgt na rust wind mee en is bijna doorloopend in den aanval. Bij een der vele aanvallen krijgt Ellen een kans, hij schiet hard in en via den arm van Vessies vliegt de bal in het net (21). Op het B.S.M.-terrein te Bennebroek had Za terdagmiddag bovengenoemde wedstrijd plaats. De belangstelling van het publiek was bijzonder groot. Voor den aanvang hield Luit. Brouwer een korte toespraak. Na een dankwoord van aanvoerder de Raadt, werd onder leiding van scheidsrechter Kerk- man afgetrapt. Direct doet O.W. een aanval op het vijandelijk doel, doch het leger is op haar post. Na ongeveer 20 min spelen geeft de links binnen van O.W. een goede pass aan Peper- korn, die met een goed schot O.W. de leiding bezorgt. 01. De landsverdedigers zetten dan een stevig offensief in, doch zonder succes. Rust 01. Even na rust 'n snelle aanval van den rechts buiten van de militairen, een pass van Jonck bloedt en de stand is 11. «Weer volgt eenig overwicht van O.W., doch luit. Brouwer is hier een struikelblok. Het succes komt tenslotte aan de overzij als Post een goede voorzet inkopt. 2—1. Om ook een aandeel te hebben in de sigaren zet O.W. alles op alles, en het gelukt tenslotte, als uit een misverstand tusschen keeper en bach, M. Klomp den bal in het verlaten doel kan deponeeren. Onder groote spanning komt dan het einde van dezen pittigen strijd met een gelijken stand 2—2. Hillinen is het eerste half uur van den wed strijd sterker en Pirs schiet een bal keihard in de touwen (10). Kort hierna maakt Zandvoort uit een snellen aanval gelijk (11). Zandvoort weet in de volgende minuut wederom een goal aan de score toe te voegen (12). In de tweede helft brengt Hillinen er niet veel meer van terecht. De Hillinenverdediging krijgt het te zwaar en Zandvoort scoort kort achtereen tweemaal (14). Kort voor het einde moet Van der Jagt no. 5 uit het net halen. Circus Strassburger, dat zijn tenten heeft op geslagen in het Rai-gebouw en die tenten daar nog enkele dagen laat staan, bracht Maandag avond een programma met een aantal nieuwe nummers, dat zoo mogelijk het vorige nog over treft. Het was een bonte opeenvolging van ver bazingwekkende toeren, verbluffende staaltjes van dierendressuur en grappige clownsstreken, die het publiek deden schateren. Het geheele programma hier bespreken is niet noodig, doch de nieuwe nummers zijn een na dere beschouwing ten volle waard. De twee clowns Sossmann en Rhum oogstten een buitengewoon groot succes met hun komi sche belevenissen, waarbij borden braken en kogels „ingeslikt" werden. Uit hun geïmiteerd debuut als jongleurs bleek, dat zij de kunst, het publiek eenigen tijd aan het lachen te houden, uitstekend verstaan. Van een geheel ander genre was het optreden van Jean Strassburger met proeven van paar- dendressuur uit de Spaansche Hoogeschool. Hij verscheen op een vurigen Lippizianer-hengst, en later op „Othello", een prachtigen, Frie- schen volbloedhengst. Beide paarden voerden de fraaiste figuren uit. Het was een sierlijk bewe gen van ranke pooten en tegelijk ook een volko men onderwerping aan den wil van den dres seur, die wel zeer kundig moet zijn om iets van dit gehalte met zijn dieren te bereiken. Nieuw was ook het optreden van Marions „Comedian" Grizzly-beren, groote, logge, brui ne beesten, die tóch konden rolschaatsen, fiet sen en motorrijden. Het spreekt haast vanzelf, dat de belangstelling van het publiek hier een hoogtepunt bereikte. Na het trapeze-werk van twee Letlandsche artisten, was de beurt opnieuw aan Jean Strass burger, ditmaal met Boy, een Engelsche vol bloedhengst, en een zeer goed uitgevoerde dra verij. Tijdens de pauze werd gelegenheid gegeven tot het bezoeken van de olifantenbaby, de jong ste spruit van het circus, waarvan velen ge bruik maakten. Al bij al vormde deze circusvoorstelling een uitstekend geheel, dat het zien beslist verdient. Het kan dan ook niemand spijten, dat de di rectie van Strassburger nog enkele dagen (tot 11 December) in Amsterdam blijft, omdat zij, die er nog niet geweest zijn èn zij. die het pro gramma in ouden vorm reeds bijwoonden, nu nog in staat gesteld worden naar het Rai-ge bouw te gaan naar Strassburger. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Knnstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Luxor: „Jongensstad", 2.30 en 7.30 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef; Prov. Staten half 12. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzanseres", (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 230, en 7 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn", (boven 18 jaar), 2.30 en 7 uur. Moviac: Doorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels", ,,De laatste dagen van Pompeji", 8 uur. Gebouw St. Bavo: St. Nicolaasfeest, 3 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Proza. 8 uur; Chauffeurs Trampers, 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangers" (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels" en „De laatste dagen van Pompeji", 8 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemenöaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. LONDEN, 4 Dec. (Reuter). De minister van Arbeid Brown, heeft vanavond in een radio- teaevoering medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië reeds meer dan een en een kwart millioen man onder de wapenen heeft. In de metaalindustrieën z«n thans 800.000 arbeiders meer werkzaam dan in de eerste maanden van den grotoen oorlog. Volgens een schatting van Brown verrichten thans ongeveer 2 y„ millioen personen meer productief werk dan in 1914. Volgens gezaghebbende bloembollenkweekers- kringen is de export van bloembollen over 1939 met pet. gedaald. Ouderkerk aan den Amstel was in den nacht van 24 op 25 Februari het doel van een paar inbrekers. Drie schuurtjes werden den volgen den dag opengebroken gevonden, twee fietsen, rijwielplaatjes en een wasch waren verdwenen. Een fiets, waarvan het slot weerstand had ge boden, werd fti een sloot teruggevonden. Op 21 April betrapte de politie bij een in braak in een woning in de Haarlemmermeer een inbreker op heeterdaad. Bij het verhoor bekende hij ook andere misdrijven. nJ. de in braken in de schuurtjes. Bij een achterneef, die voor de politie geen onbekende was, werd een huiszoeking gedaan, nadat ook hij was gearresteerd. Deze laatste werd door de rechtbank, mede met het oog op zijn rijk voorzien strafblad, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De in de Haarlemmermeer gearresteerde kreeg een veel lichtere straf; hij werd nl. ver oordeeld tot een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk werden opgelegd. De laatste berustte in het vonnis, doch de eerste stond vandaag in hooger beroep voor het Gerechts hof terecht. Hij ontkende ook maar eenig aandeel te heb ben gehad in de inbraken te Ouderkerk. Zijn vroegere medeverdachte zou hem beschuldigen om iemand anders, die in werkelijkheid met hem mee was geweest, de hand boven het hoofd te houden. Wel moest hij toegeven den nacht van de inbraak niet thuis te zijn geweest, hij had ge- vischt. Pres.: Dat hooren we dikwijls verklaren als men 's nachts ergens ingebroken heeft. De vrouwen van verdachte en den kroonge tuige legden verklaringen af, die lijnrecht met elkaar in strijd waren. De hoofdgetuige hield voet bij stuk; verd. had samen met hem de inbraken gepleegd. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, eischte tegen verd. anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van zes maanden voorarrest- De verdediger, mr. J. de Pont, pleitte vrij spraak, daar z. i. de hoofdgetuige onbetrouw baar was. <rrest 39 December. Maandagavond is door agenten van het bu reau Overtoom een man gearresteerd, die in een opwelling van woede getracht had zijn ge wezen vrouw en haar minnaar ernstig te mis handelen. De man leefde reeds geruimen tijd geschei den van zijn vrouw. Maandagavond besloot hij echter de verbroken relaties weer op te vatten en te dien einde begaf hij zich naar haar wo ning. Daar trof hij ook den man, met wien de vrouw thans samenleeft. De gewezen echtge noot ontstak hierover in woede. Hij greep een broodmes, dat toevallig op tafel lag en zwaaide daar woest mede in het rond. Het gevolg was, dat zoowel de vrouw als haar minnaar licht werden gewond. De politie werd gewaarschuwd en weldra was de woesteling veilig opgesloten in het bureau. De beide anderen konden, na in het Wilhel- minagasthuis verbonden te zijn, naar him wo ning terugkeeren. De bewoners van een perceel in de Mes- schaertstraat kwamen, toen zij Maandagavond, na de laatste Sint Nicolaas-inkoopen te heb ben gedaan, naar huis terugkeerden, tot de on aangename ontdekking, dat van hun afwezig heid door tot nog toe onbekende personen ge bruik was gemaakt om via de keukendeur, die geforceerd was, binnen te dringen en het huis te doorzoeken. Verschillende gouden en diamanten sieraden, aismede een bedrag van 135 gulden worden ver mist. De politie stelt een onderzoek in. IJMUIDEN. 5 Dec. Versche visch. Tarbot 1.60 1 90. Tong 1.14—1.80. Heilbot 1.05—1.26 per kg. letschol 28.00. kleine Schol 28.00—30, Tongschar >g0040. Poontjes 4.606. middel Schelvisch 30.00. kleine middel Schelvisch 17.0026. kleine Schelvisch 9.8017. groote Gullen 18.0019, Wij ting 4.508.50. Makreel 11.5016. versche Haring 8.4Ó—10.40. kleine Gullen 9.00—22 per 50 kg. Ka beljauw 50.0074 per 125 kg. Vleet 2.50—4. Leng 1.9Ö. Koolvisch 0.701 per stuk. Rog 12.00 per koop. Aangevoerd aan den afslag: 611 kg. geconsig neerde snoekbaars 29 cent per kg. 640 kisten ver sche haring. van de heden aangekomen TRAWLERS Knikker IJm. 4 430 manden 4210.Uiver IJm. 384 320 manden 4580. LOGGERS MET VERSCHE HARING K.W. 4 1970.Schev. 19 3710. IJm. 810 970.- KOTTER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5