De stemming onder het Duitsche volk Uw Zenuwen Indrukken Van een Amerikaan Wij luisteren naar... FINANCIEN VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN DEN K.N. VB. Dagfilm W atersta n den DINSDAG 5 DECEMBER 1939 VRAGEN AAN DEN MINISTER OVER OORLOGSRISICO VRIJWILLIGERS VAN DEN LANDSTORM ARTILLERIE-INRICHTINGEN „Hoe abnormaler de omstandigheden... Woensdag 6 December HOOG WATER IN DE BETUWE Paedagogiek M.O. A R. K. Staatspartij in Limburg VOETBAL Kampïoenscompetitïe KJM.V.B. SCHAKEN SCHAAKMATCH EUWE— KERES LAWNTENNIS Italiaansche ploeg gevormd Een jubileumboek verschenen MARKTEN STAATSLOTERIJ .Verbeter, 2e klasse, le lijst: 5896 m. z. 5892. 3 s s g I s o.oc c.oc o.oc o.co o.oc Het Tweede Kamer-lid var, Gelderen heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit dat ten aanzien van de dekking van het oorlogsrisico door levensverzekeringsover- eenkomsten groote onzekerheid is ontstaan en wel, doordat: a. de juiste beteekenis der desbetreffende bij de verschillende maatschappijen zeer uit- eenloopende bepalingen in de geldende con tracten aan twijfel onderhevig is, mede ten gevolge van den huldigen vorm van oorlogvoe ring en de gewijzigde onderscheiding van com battanten en non-combattanten. b. Vele verzekeringsmaatschappijen sinds kort ten deze een gewijzigde gedragslijn hebben aan genomen, welke echter wederom sterk onder linge verschillen vertoont? 2. Is de minister bereid, voor zooveel noodig ln overleg met eer» of meer zijner ambtgenoo- ten, te bevorderen, dat ten aanzien van deze aangelegenheid, waarbij de belangen van zoo vele verzekerden zijn betrokken door tus- Schenkomst van de verzekeringskamer of op andere wijze meer eenheid en meer klaarheid worde bereikt? Hoewel uitsluitend vrijwilligers in werkelijken dienst zijn geroepen, die een daartoe verplich tende verbandakte hebben onderteekend, werd, naar minister Dijxhoorn aan de Tweede Kamer mededeelt, overwogen, dat er wellicht vrijwil ligers van de landslormcorpsen motor- en vaar- tuigendienst waren, die de draagwijdte van de door hen onderteekende verbandakte indertijd niet volkomen hebben overzien en dientengevolge in de meening verkeerden uitsluitend voor de handhaving of herstel van de openbare orde en rust in werkelijken dienst te kunnen worden ge roepen. Op grond hiervan werd de beschikking van 15 September j.l. genomen; evenwel had den vrijwilligers ook uit de zich in hun zakboekje bevindende lastgeving moeten blijken, dat zij tot opkomst bij mobilisatie verplicht waren. Van ronselarij bij- de werving kan en mag in geenen deele worden gesproken. Voor het aanbrengen van adspirant-vrywil- ligers worden geen premies verstrekt. De minister merkt nog op. dat hij zich bij het uitvaardigen van de beschikking van 15 Sep tember j.l. heeft laten leiden door de gedachte, dat gelet op de onduidelijkheid in de verband- acte er inderdaad eenige landstormers kunnen zijn, die de draagwijdte van hun verbintenis niet hebben overzien en daarvan de dupe zijn ge worden. Hij is echter teleur gesteld door het feit, dat van de pl.m. 6500 opgeroepen land stormers er thans pl.m. 4000 zijn, die op grond van het bepaalde in genoemde legerorder een verzoek om verlof hebben ingediend en blijkbaar allen voorgeven niet te hebben geweten tot welke verplichtingen zij zich hadden verbonden. Het merkwaardige is bovendien, dat deze 4000 vrij willigers wel bü het afkondigen van de mobili satie onder de wapenen zijn gekomen, al geeft hy daarbij gaarne toe. dat sommigen daartoe eerst zullen zijn overgegaan, nadat zij inlichtin gen ten gemeentehuize hadden ingewonnen. Op grond van dezelfde overweging, waarop de beschikking van 15 September j.l. werd genomen, zijn twee nieuwe verbandakten vastgesteld, nJ. een voor hen, die zich uitsluitend wenschen te verbinden voor opkomst bij staking of onlusten en een waarbij de vrijwilliger zich bovendien kan verbinden voor opkomst bij oorlog of oorlogs gevaar. De vrijwilligers van den landstorm kunnen slechts door daartoe geschikte dienstplichtigen worden vervangen. Bij het onderzoek, dat ter zake moest worden ingesteld, is gebleken, dat aanvankelijk pl.m. 60 pet., later pl.m. 40 pet. van die dienstplichtigen niet aan de gestelde eischen voldeed. Op 23 November is aan den opperbevelhebber medegedeeld, dat de regeering het op prijs zal stellen indien dusdanige maatregelen zouden kunnen worden genomen, dat alle bedoelde land stormers binnen 14 dagen in het genot van verlof zijn gesteld. Tn een r.öta naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende de vaststelling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1940 schrijft de minister van Defensie o.m.: De bouw van de laboreerwerkplaatsen te Rijs wijk vordert zoodanig, dat behoudens on voorziene omstandigheden met Februari as. de ln b^riifstelling voor het laboreeren van bepaalde soorten munitie kan plaats vinden. De opzet van het volledige complex fabrieks gebouwen, met bijbehoorende dienstgebouwen, had in een bijzonder snel tempo kunnen worden uitgevoerd. In verband echter met de dreigende internationale spanningen was het noodzakelijk het bouwplan betreffende ..het volledige com plex" te wijzigen en diende te worden nage gaan, welke onderdeelen uit dit complex ..vóór alles" moesten worden afgewerkt, om spoedig voor bepaalde productiegroepen in bedrijf t.e kunnen worden gesteld. Omtrent den stand van zaken met betrekking tot den bouw van een directiegebouw te 's-Gra- venhage zegt de minister, dat de tegenwoordige eigenaresse den bouw aan het "Lyceumplein, in gaande October 1.1. heeft kunnen doen hervat ten. zoodat bijzondere omstandigheden voor behouden het gebouw op zoodanig tijdstip door haar kgn worden betrokken, dat samen voeging der ..Artillerie-Inrichtingen'' bureaux in het „Billiton" complex per 1 Januari 1941 mogelijk is. Voor den verkoop der perceelen aan de Wil lemstraat zal binnenkort goedkeuring worden gevraagd. Ten aanzien van den voorraad grondstoffen kan worden meegedeeld, dat naast de voor geschreven mobilisatievoorraden de grond stoffen voor de uitvoering der orders voor een zeer belangrijk deel aanwezig zijn, terwijl bij den aanvoer van het nog ontbrekende geen ernstige moeilijkheden worden verwacht. hoe meer behoefte aan voorlichting er bij den afnemer bestaat." Hierop duidde de voorzitter van het Jaarbeursbestuur. de heer F. H. Fentener van Vüssingen, in Septem ber J1 En wijlen Professor Volmer schreef: „Blijven èn groeien zullen alleen die onder nemingen, waarvan de leiders doordrongen zijn van de waarheid, dat het wezen van den handel is „service" dienstbetoon. Van dien wil tot dienen is reclame het uiterlijk kenmerk Er blijkt de wil, de on wrikbare wil uit, den consument te dienen, door hem goederen aan te wijzen, die in zijn behoeften kunnen voorzien, door de kwaliteiten op te sommen, die het moet be zitten, door te wyzen op de voordeelen. welke zyn product biedt en door den prijs tot algemeene bekendheid te brengen. Het publiek voorlichtend en dat doet gezonde reclame dwingt de verkooper zichzelf tot steeds groQter Inspanning èn ten opeichte van de kwaliteit èn ten opzichte van den prijs zijner goederen." worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuw tabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Niemand zal wel de beteekenis miskennen van de Amerikaansche volksgevoelens ten op zichte van de oorlogvoerenden. De meerder heid van het Amerikaansche volk wil nog steeds de gedecreteerde afzijdigheid van de Vereenigde Staten tegenover Europa's con flicten gehandhaafd zien. Wat Roosevelt en zijn regeering betreft, bij hun strikt „legaal" handelen kan er omtrent hun sympathieën ten aanzien van de belligerenten nauwelijks nog twijfel bestaan. Naarmate de resultaten van de blokkade en niet minder die van den duikboot- en mijnenoorlog nu ook Amerikaan sche belangen rechtstreeks schaden, om van het verstoorde Amerikaansche sentiment inzake den Russisch-Finschen oorlog niet te spreken krijgen de jongste uitingen van de belangrykste Amerikaansche persorganen een actueele beteekenis. Deze komen feitelijk hierop neer, dat er thans voor Duitschland minder waarschijniykheid bestaat, dat het den oorlog kan winnen, dan drie maanden gele den, in het beginstadium van het Engelsch- Fransch-Duitsch conflict. De „New-York Times", de rede van Cham berlain van Zondag 26 November in een hoofd artikel besprekende, wil de hoop van de En- gelschen en Franschen „op het winnen van den oorlog" onderstrepen. Deze hoop berust, vol gens het blad, op twee wapenen: in de eerste plaats op de Engelsch-Fransche blokkade en in de tweede plaats op het aanmoedigen van het Duitsche volk om zich tegen zijn regeering te keeren. In het licht van deze Amerikaansche mee ning komt de serie beschouwingen, welke een in Amerika geziene schrijver, die een tocht door Duitschland maakte en nu zijn bevin dingen ook in de Londensche „Daily Tele graph" mededeelt, de Amerikaansche visie op het Derde Rijk nog verduidelijken. Oswald Garrison Villard, die exceptioneele kansen had de openbare meening in Duitschland te polsen, begint met een woord te zeggen over den „afkeer van het publiek tegen het be staande regiem", waarbij de onrust over het Duitsch-Russische samengaan een hoofdrol speelt. Hij schijnt zijn inlichtingen vooral te hebben ingewonnen bij bankiers, hoogere staatsambtenaren, buitenlandsche consuls, in- dustrieelen en leidende middenstandsfiguren. Hoewel de Duitscher, volgens hem, een „gebo ren kritikaster" is, zal hy tóch „den buikriem nog wat nauwer toegespen en overigens zijn gang gaan". Er zijn ook geen oppositie-leiders, waarbij hij zich kan aansluiten, en er is geen alternatief plan of program, dan dat van de Nazi-partij. Een bankier zei hem: Zeg me eens, wat ik aan den toestand hier kan doen. Zij hebben de revolvers! Ook hij heeft van de ge ruchten gehoord, dat 153 conservatieve leden van de partij „te Weenen vermoord werden in twee November-nachten van 1938. omdat ze trachtten het afzakken van de partij naar communistisch radicalisme tegen te gaan". En toch „de buitengewone manifestaties van vreugde toen het nieuws verspreid werd, dat het kabinet-Chamberlain zou zijn afgetreden om plaats te maken voor een regeering, die beloofd had vrede te zullen brengen, illustree- ren de diepste verlangens van het Duitsche volk. Officieren zeiden over het Duitsch-Russisch verbond: „Dat was een absoluut militaire noodzakelijkheid; wij konden dezen oorlog niet beginnen met een vijand in den rug Daarom moest Polen dus zoo volkomen ver nietigd worden, alvorens tot vijandelijkheden tegen Engeland en Frankrijk zou worden overgegaan. De officieren ontkenden niet, dat, indien er oorlog met Rusland zou uitbreken, de Russische winsten, behaald sinds den val van Polen, het Duitsche rijk inderdaad duur te staan zouden komen. Zij wilden slechts zeggen, dat het verbond met Stalin een noodzakeiyk kwaad was. Zoo spraken eveneens enkele hee- ren uit de Wilhelmstrasse. Particulieren uit den middenstand toonden zich ongerust omtrent „de geheime clausules van het Duitsch-Rus sisch verdrag". Weinigen slechts hadden ver nomen, dat méér dan 6000 Duitsche commu nisten op bevel van Hitier vry gelaten waren uit gevangenissen en concentratie-kampen on- middellyk na de onderteekening van het ver drag. De latente bedreiging van het commu nisme in Duitschland is géén zaak om mede te spotten. Wat nu de voedsel-condities in het Duitsche Rijk aangaat, de schrijver heeft nergens iemand aangetroffen, volbloed Nazi of stille tegen stander, die er niet zeker van was, dat de Duitschers het minstens twee jaren konden uithouden. Het Duitsche rantsoenen-systeem, waarover allen wel bittere klachten uiten, zal toch iedereen genoeg voedsel blijven verschaf fen, tenzij er iets onvoorziens gebeurt. Er zal natuurlijk ergens een tekort zijn aan te wyzen, met name aan benzine, mangaan, bauxiet, tin of koper. Maar een zeer invloedrijk man was er zeker van, dat t.z.t. het ontbrekende zou worden aangevuld „door beslag-legging, confis catie op zee of elders, of op welke manier dan ook". Herhaaldelijk werd gewezen op de ver beterde kwaliteit van vele Ersatz-producten. Zoo zou het „buna", de synthetische Rubber, reeds nu duurzamer zyn dan het natuurpro duct en uitstekend voldoen. De aan Roemenië opnieuw gestelde eischen, Duitschland méér van zijn producten te ver- koopen, het met een der Baltische staten ge sloten contract ter voorziening in uit aard appelen gedistilleerden alcohol, de levering van millioenen tonnen veevoeder uit Rusland, het zijn bewijzen voor de bewering, dat de Duit schers zich toch wel door de moeiiykheden der voedsel- en grondstoffenvoorziening zullen weten heen te slaan. Een interessante passage in de beschouwin gen van den Amerikaan is zeker die, waarin hij spreekt over „de bedoelingen der Nazi's om het Britsche rijk te vernietigen". Hij schijnt er zelf maar matig van overtuigd, dat in Mei 1940 het plan van den generalen staf, met een iucht-armada een schrikaanjagenden aanval op de Britsche kust te doen, werkelijk ten uit voer gebracht zal worden. Dit zou natuurlijk slechts kunnen gebeuren door een combinatie of gelijktijdige actie van duikbooten, het lucht- wapen en de nieuwe afdeeling parachutisten. Ondanks hun zware verliezen in de lucht, spreken deskundige Duitschers nog grif van 30.000 beschikbare vliegmachines, die een suc cesvolle vernietigingscampagne op de Britsche eilanden zouden kunnen volvoeren. Voor vol doende geoefende Duitsche piloten heeft Goe- ring al gezorgd. Men zou trouwens in het bui tenland geen idee hebben van de jongste uit breiding van het Duitsche luchtwapen. Alleen reeds in de omstreken van München zouden er nu 14 vliegvelden zijn. Wat de duikbootvloot betreft: ondanks de Duitsche verliezen „zullen er in Mei a.s. toch nog wel 400 bruikbare onderzee-booten ter be schikking staan", verzekert men, hoewel an- HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-UItzending E.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuzlek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Ensemble v. d. Horst, 12.15 Gramofoonmuzlek, 12.30 Berichten ANP. 12.40 Ensemble v. d. Horst, 1.40 Gramo foonmuziek, 2.10—2 55 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoon- muz., 4.15 Kinderzangklasse en gramofoonmu zlek, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.30 Taalles en causerie ,.De bediening, het onderhoud en de samenstelling van stoommachines en stoomke. tels aar boord van schepen" 7.15 Voor postze gelverzamelaars, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-bericbten, 8.15 Vroolijk programma. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Quatre-mains en gramofoonmuziek, 11.10 Gra mof oonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO 8.00 Berichten ANP,-Gramofoonmuziek, 9.30 Causerie „Onze keuken", 11.30 Voor de vrouw, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Het Rosian- orkest, 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmu ziek, 1.001.45' VARA-orkest, 2.00 Kniples, 2.30 Cello en piano, 5.30 Kinderzang (opn.), 5.506.30 Gramofoonmuziek, 6.35 Orgel, xylo foon en cymbaal, 8.00' Herhaling SOS-be- riohten, 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-or kest. 9.00 Radiotooneel, 9.30 Mannenkoor G. E. W. A en solisten. 10.10 De Ramblers, 11.00 Be richten ANP 11.1012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Dansorkest, 1.20 Berichten, 1.302.20 Harry Fryer en zijn orkest, 3 20 Cello en plano, 3.50 Orgelspel, 4.20 Berichten, 5.50 Variété, 6.20 Berichten. 7.05 Vioolvoordracht, 740 Variété, 8.20 BBC-orkest. de koorvereeniging van Bristol en soliste, 9.20 Berichten, 9.50 Variété, 10.20 Gevarieerd programma, 11.20 Het Regen- cy-trio, 11.45 Dansmuziek. 12.2012.35 Be richten. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest, 7.40 Gra mofoonmuziek, 9.30 Koorconcert, 10.45 Gra mofoonmuzlek. 11.20 Concert, 12.20 Leo Eysoldt's orkest en solist, 1.35 Populair con cert 5.20 Populair concert, 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Zang, 5.50, 6.50, 7.20 en 7.35 Gramofoonmuziek, 8.50 De orkestvereeniglng van het Stedelijk Muziekconservatorium te Mechelen, solisten en gramofoonmuziek, 10.3011.20 Omroep- dansorkest. 484 M. 12 20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-órkest en solist, 1.30 Radio-orkest, 1.502.20, 5.55 en 6.20 Gramofconmuziek. 7.05 Pianovoordracht, 8.50 Willy Ruhlmann's orkest en solisten. 9.35 Radio-orkest en solisten, 10.30—11.20 Zang en gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Verzoekconcert, 9.20 Berichten, 9.50 Symphonieconcert, 11.20 Berichten. Hierna tot 12 20 Nachtconcert. deren op hun beurt twijfelen, ,',of 't er wel méér dan 300 zullen zijn." Op „Engelsche versterkte kuststreken" zal deze combinatie van „Schrecklichkeit" dan plotseling losbarsten. Zal men daarmede be oogen, het uiterst kwetsbaar en tevens hoogst gelangrijk oorlogsindustriegebied der Midlands van Sheffield en Leicester tot Birmingham en Leeds te verlammen, en tegelijk schrik en ont steltenis te verwekken onder de bevolking? Men kan niet anders doen dan gissingen ma ken omtrent dit intusschen lang niet vast staande, maar in ieder geval grootsche mili taire project. Uit de beschouwingen van dezen competen- ten Amerikaan wilden we vooral dit naar vo ren brengen: van défaitisme of waarneembare opstandigheid van het „Heimfront" tegen het regiem ln Duitschland is vooralsnog geen sprake. En omdat het goed is te weten, dat het juist een Amerikaan is die het schrijft, hebben wy ook de woorden van dezen „observer" hier weergegeven. W. Het ancers zoo smalle riviertje De Linge is thans uitgedüd tot een breecen stroom. Dit hooge water veroorzaakt veel last, zoodat men de schuren, die buitendijks staan, heeft moe ten ontruimen en zelfs staan woningen thans verlaten. Maandagmiddag is de Geldersche Straat te Gedermalsen gedeeltelijk blank gekomen, want de Linge wast nog steeds. Gedurende eenige da gen heeft men getracht door pompen het water door de rioleering weg te voeren, doch dit is niet gelukt. Op verscheidene plaatsen staat in de Geldersche Straat meer dan een meter water, hier en daar tot in de vensterbanken en in een café dreven de stoelen door de gelagkamer. In 'n kapsalon, eenigen tijd geleden nieuw gebouwd, treft men geen klanten aan, maar er staat een meter water. In verschillende boerderijen en woonhuizen ziet men eenzelfden toestand. Een mandenmakerij moest worden ontruimd en de meeste bewoners hebben elders onderdak ge zocht. In eenige huizen is men op zolder gaan wonen. Men vaart thans met roeibootjes oooi de straat en tusschen de huizen door. Ook de verkeerstunnel, die onder de spoorlijn doorloopt, staat thans onder water, zoodat het verkeer thans een omweg moet maken via het Haag- eind. Wielrijders dragen hun karretjes over de voetbrug by het station Geldermalsen Het veilingsgebouw van Geldermalsen is ge heel onder water geloopen Met behulp van vei- lingskisten heeft men van den verkeersweg at een brug gelegd, zoodat de koopers vanmiddag droogvoets op hun plaatsen konaen komen. Het aangevoerde fruit is in een hooger gelegen fruitschuur ondergebracht. Ook in de andere langs de Linge gelegen dorpen ondervindt men veel last van het water. Ijlings is men er toe appelen en voederbieten op te breken en naar hooger gelegen oorden te vervóeren. Te Enspjjk heeft men ongeveer vyftien jaar geleden een electrisch watergemaal geplaatst- de oude afgedankte molen werd evenwel niet gesloopt. Nu het wassende water in het En- spyksche hooge veld zoowel voor huizen als ak kers veel last veroorzaakt en het gemaal dit water niet alleen verwerken kan, heeft men den ouden molen weer in werking gesteld' ten einde het hooge veld zoo spoedig mogelijk van den wateroverlast te bevrijden. Aan het Psychologisch-Paedagogisch Insti tuut der R. K. Leergangen te Tilburg slaagden voor het examen Paedagogie M. O. A. de heer J. J. Baartmans te Wychen en de Weleerwaar de Heer F. V. H. Meulemans te 's-Hertogen- bosch. In de a.s. Zaterdag te Roermond te houden Kringvergadering van de R.K. Staatspartij in Limburg komt o.a. aan de orde een voorstel van het Kringbestuur, ter behandeling in de a.s. Partijraadsvergadering, van den volgenden in houd: „De vergadering van den Kring Limburg ver zoekt den Partijraad onder de aandacht van de R.K. Kamerfractie te brengen, dat een groep van personen, administratieve en technische be ambten, werkzaam by de Domaniale mün en de Oranje-Naussau mijnen, door de resp. directies verhinderd worden, om gebruik te maken van hun natuurlijk recht van organisatie, en verzoekt den Partijraad voornoemde fractie in overweging te geven, de noodige stappen te doen om dit recht ook voor deze groep van Nederlandsche staatsburgers te verkregen." Het bestuur van den Koninkiyken Nederland- schen Voetbal Bond heeft definitief besloten, een kampioenscompetitie te organiseeren van de kampioenen der afdeelingen A in het Noor den, Oosten, Zuiden en Westen. Ook voor verschillende onderafdeelingen zui len dergelijke wedstrijden plaats vinden. De data der schaakmatch tusschen dr. M. Euwe en Keres, zijn als volgt vastgesteld: Eerste party: Zondag 24 December 13.00—18.00, Maandag 25 December 13.00—18.00, Amsterdam, Amsterdam, Krasnapolsky; twee de partij: Bellevue; derde partij: Woensdag 27 December 18.0023.00, Utrecht, N.V.-huis. vierde partij: Vrijdag 29 December 18.00—23.00, Amsterdam, Krasnapolsky; vijfde partij: Zaterdag 30 De cember 18.0023.00, Amsterdam, Bellevue; zesde partij: Maandag 1 Januari 18.0023.00, Den Haag, Amicitia; negende partij: Vrijdag 5 Janu ari 18.00—23.00, Den Haag, Amicitia; achtste partij: Woensdag 3 Januari 18.0023.00, Den Haag, Amicitia; negende partij: Vrijdae 5 Janu ari 18.0023.00, Rotterdam, Coomans; tiende partij: Zaterdag 6 Januari 15.0020.00, Rotter dam, Coomans; elfde partij: Zondag 7 Januari 13.0018.00, Rotterdam, Coomans. twaalfde par tij: Woensdag 10 Januari 18.0023.00, Amster dam, Bellevue: dertiende partij: Zaterdag 13 Januari 16.00—21.00, Hilversum, Ons Gebouw; veertiende partij: Zondag 14 Januari 13.00 18.00, Amsterdam, Bellevue. De Italiaansche ploeg, welke 7, 8 en 9 Decem ber te Den Haag tegen Nederland speelt, be staat uit de spelers Canapele, Romanoni en Quintavalle. De mogelijkheid bestaat, dat nog een vierde speler de reis van Kopenhagen af meemaakt. De ploeg arriveert Dinsdagmiddag in de Residentie. De Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond bestaat 8 December a.s. vijftig jaar. De oorlogs omstandigheden zijn oorzaak, dat dit jubileum niet kan worden herdacht op de wijze, die het bondsbestuur zich had voorgesteld. Des te ver heugender daarom dat althans een jubileumboek verschijnen kon, aldus luidt de eerste alinea van het voorwoord, geschreven door de commis sieleden van het jubileumboek, de heeren J. Moorman, K. J. J. Lotsy, J. F. Lamey en ir. A. van Emmenes, redacteur. Inderdaad is het verheugend, dat dit boek kon verschijnen, omdat het een schat van gegevens bevat omtrent de historie van den bond, in het bijzonder over de laatste tien jaren. Het boek opent met de portretten van H. M. de Koningin, H. K, H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, waarby Prinses Juliana eigenhandig haar waardeering voor den K.N.V.B. heeft uit gesproken, mede in verband met de wedstrijden, welke voor den bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis zijn gespeeld. De ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van Defensie en van Sociale Za ken en vele andere burgerlijke en militaire auto riteiten hebben in een aantal artikelen van hun waardeering voor den arbeid van den bond ge wag gemaakt. Zoo schrijft de minister van De fensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, dat de werk zaamheid van den bond het Nederlandsche volk tot heil heeft gestrekt, de sportiviteit der Neder landers heeft opgevoerd en hun lichame- lyke gesteldheid verbeterd. Er volgen nog artikelen van de burgemeesters der drie groote steden, van den voorzitter van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, van Jules Rimet, den president van de F.I.F.A. De rij van artikelen wordt besloten met uitstekend proza van den voorzitter van den Koninkiyken Belgischen Voetbalbond, \mr. O. Vankesbeeck, den voorzitter van de Ned. Indische voetbalunie, J. D. Hoen, van den voorzitter van den Surinaamschen Voet balbond J. A. Brielsma en van den voorzitter van den K.N.V.B. dr. D. J. van Prooye. Vele interessante gegevens staan vermeld in het artikel, dat ir. A. van Emmenes heeft ge schreven over de geschiedenis van den bond. De ontwikkeling in organisatorisch opzicht wordt beschreven, de bestuurswisseling en de vervanging van ir. J. W. Kips als voorzitter door dr. D. J. van Prooye. Bij de opleving van het Nederlandsch elftal wordt uitvoerig stilge staan. in het bijzonder wat betreft de instelling van de keuzecommissie en de technische com missie. Waarbij de taak van de nieuwe keuze commissie was een Nederlandsch elftal te kiezen dat wint! Uitvoerig wordt gememoreerd hoe het begrip concentratie voor het eerst in de practijk werd toegepast. Een hoofdstuk wordt gewyd aan de kwestie van het amateurisme, terwyl over de geschiedenis van de competitie-indeeling tal rijke by zonderheden worden gegeven met uit stekend gedocumenteerd materiaal. Alle belang- ryke onderdeelen komen aan de beurt, de straf rechtspleging, het scheidsrechtervraagstuk, de sportieve geschiedenis met de internationale wedstrijden, het kampioenschap van Nederland, de competities, de wedstrijden om den gouden onafhankelijkheidsbeter en andere ontmoetin gen. In het boek staan verder verscheidene inte ressante opstellen; in het bijzonder dat van K. J. J. Lotsy over „concentratie" is zeer belangwek kend. Natuurlijk hebben de oud-voorzitters van den bond, W. H. J. Muiier, Jasper Warner en ir. W. J. Kips bijdragen geleverd. Balansen en financieele overzichten van de inkomsten en uitgaven van internationale wed strijden geven een prachtig overzicht omtrent de financieele positie van den bond. Uit een artikel over de erkende bonden stippen wij aan dat het aantal leden der aangesloten bonden 122.000 bedraagt, terwijl de K.N.V.B. zelf byna 80.000 leden bezit. De voorzitters van ver- eenigingen, die reeds bestonden voordat de voet balbond werd opgericht, hebben prettig gestem de artikelen geschreven. De inhoud van het boek is rijk geïllustreerd met foto's van officials, elftallen, belangrijke spelers enz., .terwijl ook het geestige element op de laatste pagina's niet ontbreekt. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. 42000 kilo roode kool f 2.303, 26000 kilo gele kcol f 2.10, 43700 kilo Deensche witte kool f 1.60 1.80, 20000 kilo Savcye kool f 22.50, 19600 kilo uien f 2.10—2.70, grove uien f 2.40—2.90, drie ling uien f 1.30—1.60, nep f 4, 9000 kilo peen f 1.50—1.70, 1700 kilo bieten f 1.40—2, 300 stuks bloemkool f 77.70—S.90, idem 2e soort f 2.30. 1650 kilo aardappelen: eigenheimers f 2, blauwe eigenheimers f 2.70, 3900 kilo vroege wi te kool f 1, 55500 kilo andijvie f 0.80—1.80, 500 kilo rammenas f 0.80—2.90, 240 kilo druiven: Alicante f 1717.90. LEIDEN, 5 Dec. Veemarkt 182 zware var kens, prijs' 60—67. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 5 Dec. 35000 kg. Roode kool 2.302.90, 8700 kg. Gele kool 2.102.20, 69400 kg. Deensche Witte kool 1.601.90. 400 kg. Groe ne kool 2—220, 17300 kg. Uien 2.40—2.70, grove Uien 2.70—3, drielingen 1.50—1.90, nep 4.50—4.70, 2200 kg. Peen 1.50—1.60, 250 stuks Bloemkool 6.70, 5800 kg. aardappelen: bonken 2.102.20, Bevelan ders 2.00, 6000 struik Andijvie 1.202.20. PURMEREND, 5 Dec. Gemeente'. Kaas- beurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 51.000 kilo. Handel matig. Kaas: Kleine Boeren 2 stapels f 20.50 per 50 kilo, handel vlug. gewicht 342 kilo. Boter 880 kilo, me'kboter f 1;56 f 1.62 per kilo. Runaeren totaal 704 stuks: vette koeien 380 68—80 ct per kilo., handel goed; 289 gelde en we kkceien f 110—265 per stuk, handel goed; 35 stieren 5268 ct. per kilo, handel matig; 23 paarden f 40—180 per stuk; 105 vette kalveren en graskalveren 6090 ct. per kilo, f 2555 per stuk, nandel matig; 273 nuchtere kalveren voor de slacht en voor de fok f 811 en f 1217 per stuk, nandel matig; 219 vette varkens 58 64 ct. per kilo, handel vlug; 21 magere varkens f 2030 per stuk, handel matig; 195 biggen f 12—20 per stuk, handel matig; 2286 schapen f 2028 per stuk, handel gced; 61 bokken f 3— 10 per stuk, handel matig. Kipeieren f 4—5 per 100 stuks, eendeieren f 3 per 100 stuks; 18 kanoenen 55 ct. per kilo; 6700 oude kippen en hanen 37 52 ct. per kilo, konijnen f 0.302; 1500 eenden 4070 ct.; duiven 40 cent per paar, 203 ganzen f 2.503.30 per stuk; 15 zwanen f 3.50 per stuk; 1150 Noordhollan: sche blauwen 55 ct. per kilo, GRONINGEN, 5 Dec. Veemarkt. Kalf- en melk koeien' I 240—250, II 200—220, III 120—150, kalf- vaarzen: I 200—210. II 120—150, vroegm. koelen: I 160180, II 140150. varekoeien: I 140160, II 120140, vaarzen 120150 gulden per stuk. Stie ren: I 50—52, II 40—42 cent per kg. Slachtvee: 'I 6869, II 5356, III 4042 cent per kg. Vette kalveren: I 90—94, II 70—74 cent per kg. Melk- schapen 14.0019, weideschapen 13.0017, vette lammeren 13.0017. vette schapen 26.0032 en 17.0022, biggen 8.0012 per stuk. .1.40—2 per week. Vette varkens 5658 en 49—52 cent, Zou ters 4849 cent per kg. Aanvoer: 906 runderen, 645 kalveren. 453 scha pen, 528 varkens, 210 biggen. 13 paarden. Overzicht. Voor het kalf- en melkvee en slacht vee waren voor de beste soorten de prijzen ruim zoo hoog. Afwijkende soorten werden, evenals de stieren, niet vlug doch prijshoudend verhandeld. De handel in vette kalveren verliep, ln verband met de hooge prijzen, bij geringen aanvoer, zeer traag. Nuchtere kalveren iets beter te plaatsen. Zij werden verhandeld van 3.00 tot 7.00. Zware soorten noteerden iets hooger. Vette schapen en (Niet officieel) 2de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 5 December 1939 Hooge Prijzen 1500.— 1669 6966 1000.— 20323 400.— 9326 18793 19210 200.— 4408 15403 17337 100.— 4020 13045 15208 21938 Prijzen van 30. 1011 1024 1070 1124 1141 1169 1191 1197 1198 1208 1286 1287 1298 1311 1335 1339 1343 1370 1374 1376 1428 1468 1482 1516 1542 1591 1601 1606 1616 1631 1634 1643 1653 1671 1679 1689 1714 1717 1719 1726 1740 1754 1782 1785 1786 1789 1833 1856 1858 1874 1911 1917 1918 1951 1965 2010 2013 2018 2033 2048 2061 2067 2079 2131 2134 2136 2172 2178 2233 ?246 2362 2378 2379 2400 2408 2441 2478 2513 2560 2552 2576 2640 2658 2705 2749 2774 2799 2806 2810 2814 2826 2886 2935 3031 3046 3080 3100 3103 3123 3187 3214 3225 3250 3269 3300 3310 3335 3378 c'57 3489 3499 3503 3512 3517 3524 3553 3558 3570 3591 3610 3611 3639 3702 3763 3770 3790 3810 3849 3856 3866 3867 3869 3992 4014 4022 4027 4048 4073 4091 4105 4182 4171 4214 4232 4244 4343 4360 4366 4369 4380 4396 4463 4511 4514 4558 4589 4615 4677 4730 4813 4834 4834 4872 4884 4908 5001 5040 '5080 5089 5096 5109 5149 5161 5221 5281 5318 5355 5368 5391 5401 5427 5486 5492 5532 5581 5600 5608 5626 5702 5722 5723 5728 5761 5780 5851 5857 5913 5954 5965 5979 5994 6001 6002 6045 6054 6120 6228 6262 6273 6307 6313 6318 6326 6352 6356 6357 6390 6397 6404 6453 6459 6485 6564 6568 6630 6681 6689 6706 6732 6818 6827 6837 6914 6967 6970 6977 6990 7012 7219 7226 7250 7281 7294 7298 7389 7439 7449 7452 7457 7551 7565 7600 7611 7624 7649 7681 7687 7695 7707 7728 7743 7780 7782 7832 7833 7844 7848 7895 7953 7955 7994 8073 8133 8142 8151 '8160 8176 8210 8251 8254 8280 8295 8342 8432 8444 8470 8494 8501 8504 8591 8699 8729 8736 8743 8768 8772 8785 8825 8838 8867 8873 8889 8908 8933 8954 8976 8986 9002 9058 9083 9094 9112 9201 9219 9252 9254 9262 9300 9369 9391 9403 9494 9506 9516 9524 9583 9605 9665 9690 9699 9756 9766 9774 9786 9809 9823 9841 9924 9940 9975 9983 10006 10009 10046 10O73 10075 10096 10107 10175 10187 10199 10279 10285 10365 10444 10460 10467 10481 10487 10522 10552 10565 10566 10573 10592 10616 10S32 10658 10710 10743 10806 10845 10880 10906 10913 10934 11014 11018 11111 11128 11129 11138 11194 11234 11262 11264 11274 11303 11310 11317 11365 11373 11394 16426 11453 11466 11525 11563 11597 11603 11636 11654 11671 11680 11700 11743 US06 11828 11891 11892 11897 11923 11993 120Z3 12061 12037 12114 12151 12249 12254 12255 12322 12323 12340 12343 12352 12390 12417 12440 12451 12514 12554 12570 12571 12580 12589 12594 12632 12653 12660 12762 12766 12788 12919 12967 12984 12936 13020 13032 13036 13083 13097 13186 13188 13200 13258 13259 13284 13340 13396 13406 13452 13511 13523 13538 13570 13602 13637 13644 13662 13674 13677 13690 13692 13720 13761 13770 13802 13835 13845 13880 13890 13976 13986 14030 14035 14040 14068 14080 14081 14086 14095 14114 14137 14173 14232 14257 14268 14309 14367 14384 14389 1442J 14477 14509 14513 14546 14584 14592 14675 14704 14729 14834 14839 14870 14900 14902 14920 14975 15126 15384 15515 15563 15569 15594 15611 15836 15659 15704 15726 15736 15738 15757 15761 15784 15805 15845 15924 15933 15985 15990 16025 16027 16052 16056 16060 16073 16086 16090 16109 16116 16151 16169 16216 16229 16329 16336 16348 16453 16471 16508 16512 16513 16573 16591 16597 16617 16662 16669 16672 16728 16773 16783 16793 1680! 16825 16827 16853 16854 16981 17017 17025 17038 17049 17052 17166 17289 17314 17316 17351 17437 17442 17456 17467 17469 17528 17530 17545 17590 17609 1761S 17638 17692 17700 17705 17734 17738 17789 17326 17828 17852 17856 17862 17884 17899 17953 1796S 18018 18054 18059 18069 18183 18210 18219 18225 18233 18302 18313 18336 18367 18373 18392 18452 18487 186C4 18657 18668 18686 18733 18741 18744 18753 18766 18786 18809 18858 18864 18872 18964 18991 19023 19030 19064 19068 19093 19180 19213 19218 19238 19263 19363 19407 19408 19446 19489 19522 19527 19592-19611 19643 19711 19788 19798 19811 19941 19953 19954 19956 20015 20035 20047 20061 20076 20128 20144 20170 20192 20195 20295 20339 20365 20382 20435 20467 20480 20504 20612 20655 20661 20818 20833 20880 20884 20959 20992 21047 21055 21090 21095 21099 21118 21160 21171 21283 21Z..0 21333 2140,3 21405 21438 21447 21452 21513 21527 21531 21550 21598 21807 21673 21756 21759 21795 21815 21881 21926 21946 21964 21976 In verhand met de non-ennemy-verkla- Ing, waarover tusschen Duitschland en Ne 'e, land besprekingen worden gevoerd, is de betaling van de 1 December-coupon der Youngleening vertraagd. Deze non-ennemy- verklaring heeft ten doel te voorkomen, dat rente, dividendbetalingen enz. in het bezit komen van een inwoner van een vijan delijk land. In de Amerikaansche kapitaalmarkt komt opleving. In de af geloopen week bedroegen de nieuwe uitgiften 54.080.620 en men ver wacht voor de loopende week een nog groo- ter bedrag. Met succes plaatst de regeering 500 millioen 2 pCt. 9 tot 11 jarige notes. Hierdoor stijgt de Amerikaansche Staats schuld tot 42 milliard. De staalproductie in de Vereenigde Staten ivordt thans op 92.8 pCt. der capaciteit ge- aamd tegen 94.4 pCt. de vorige week. Se dert 4 September is de productie wekelijks stijgende geweest. Hef indexcijfer voor de industrieele be drijvigheid in de Vereenigde Staten heeft thans het hoogtepunt van 125 bereikt. Men aelooft aan een nog hoogere stijging van 130 a, 140. Op de beurs te Parijs blijft de gunstige opvatting voor Fransche waarden onveran derd gehandhaafd. Ten opzichte echter van internationale fondsen blijft de markt zeer gereserveerd, in afwachting van duidelijker aanknoopingspunten ter beoordeeling van de ontwikkeling in de naaste ontwikkeling van den toestand in het buitenland. De United Aircraft boekt in 1939 naar raming S 50 millioen aan verkoopen tegen een record van 36 millioen in 1938. De loco-rubberprijs te Londen daalde met 5/32 d. tot 11V4 d. per lb. 65 pCt. van de leden van de National As sociation of Manufacturers verwachten voor het volgend half jaar een zelfde of nog grootere industrieele bedrijvigheid in 'de Vereenigde Staten dan thans. vette lammeren: beste kwaliteiten goed te plaat sen, overigens geen verandering. Voor de vette varkens en zouters bleven de prijzen gelijk aan die der vorige week Biggen minder goed te plaat sen en nauwelijks prijshoudend. BODEGRAVEN, 5 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 151 partijen Goudsche kaas met R.M.. totaal 6795 stuks, wegende 61155 kg. le soort met R.M. 29 - 31.50, 2e soort 27.0028. Handel matig. ROTTERDAM, 5 Dec. Veemarkt. Totaal aanvoer 4684 stuks, t.w.: 148 paarden, 9 veu lens, 1142 magere runderen, 1166 vette runde ren, 20 vette kalveren, 269 graskalveren, 1169 nuchtere kalveren, 681 schapen en lammeren, 7 varkens, 73 biggen. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 4Q—50, vet te ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050, stieren le kw. 66, 2e kw. 54, 3e kw. 44, vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 95, 3e kw. 7080, schapen le kw. 43, 2e kw. 38, 3e kw. 33, lam meren le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw. 38, graskal veren 2e kw. 50, 3e kw. 40, nuchtere kalveren le kw. 43, 2e kw. 38, 3e kw. 33, slachtpaarden le kw. 52, 2e kw. 44, 3e kw. 35. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. 15, lam meren le kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw. 10, nuchtere slachtkalveren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 5, nuchtere fokkalveren le kw. 18, 2e kw. 15, 3e kw. 12, slachtpaarden le kw. 240, 2e kw. 175, 3e kw. 105, werkpaarden le kw. 370, 2e kw. 255, 3e kw. 150, hitten le kw. 240, 2e kw. 2l0, 3e kw. 110. kalfkoeien le kw.. 260, 2e kw. 185, 3e kw. 135, melkkoeien le kw. 255, 2e kw. 185, 3e kw. 135, varekoeien le kw. 175, 2e kw. 120, 3e kw. 90, vaarzen le kw. 140, 2e kw. 120, 3e kw. 90, pinken le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60, graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20', bokken en geiten le kw. 12. 2e kw. 8, 3e kw. 5. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen als gisteren, prima koe 82 ct., stieren: aanvoer iets grooter, handel tamelijk, prijzen vast, vette kalveren: aanvoer kort, handel vlot,, prijzen goed prijs houdend, schapen en lammeren: aanvoer groo ter, handel kalm. prijzen als gisteren, nuch tere slacht- en fokkalveren: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend, paarden: aanvoer gelijk vorige week, handel flauw, prijzen voor slacht- en werkpaarden lager, kalf- en melk koeien: aanvoer iets korter, handel kalm. prijs houdend, varekoeien: aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen beste varekoeien iets stijver, vaarzen en pinken: aanvoer gelijk vo rige week, handel iets levendiger, prijzen con stant, bokken en geiten: aanvoer onveranderd, handel matig oriizen als vorige week. DINSDAG, 5 Dec. c CO CL Sedert 1 p S 2 OC Gisteren M S CA 3 t— N N Cl c Water 8 u i. Ol r <D ÖJD Keulen 6 u 39 56 42 2? 0.45 Lobith 13 IC 5.49 0.00 0 22 Nijmegen 10 75 12 57 .114 Kampen 5-56 7 45 0.C0 13 Westervoori 10.52 12 31 0.00 17 Deventer 3.0C 0.— J.00 0 00 St. And: W 11.11 12.89 0 00 C 15 Belfeld 5.16 6 3 j CO Venlo 1 36 0 03 0.(0 Grave 0.53 44,63 0.0C 0.19 2) Sluis 43.1 0.0C 0.00 Arnhem 14.23 16.38 0 00 0.68 Vreeswyk i w 13.7C 15 75 0.00 0 68 Mastr Ha 9.30 0.00 0 32 1) Borgh 7,6) 0 0.(0 Lith 0.82 5 77 0.00 0 20 Stuwen open te Eorgharen, Linne, Roer mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M hooger te zijn bij geheel geopende stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave istad) wordt geacht 0.10 M hooger te zyn bi) geopende stuw AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.23— AP 12 u 0 05+ AP 2 u 0.13+ AP Stads watei 8 u j.23— AP 12 u J.05+ AP 2 u 13+ AP 5 u 0.23- AP 12 u 0.05+ AP 2 u 0 i3+ AP IJselm water u J.24 - AP i2 u J.l8AP 2 u J.22AP WATERSTAND OP DEN RIJN Rheini Breisacl KehJ Maxau Mannh Lnhr Mamz Bingen Caub 5 Dec. 4 Dec. 5 Dec. 4 Dec. 0— 0.— Coblenz 5 59 5.96 0— 0.— Mer 3.66 3.00 0— 0.— Keulen 6.32 6.77 5.84 5.94 1 lusseJü 0. 0.— 5.54 5.82 ftuhrort 5.59 6.03 0.- 0.— Duisburg 5.30 5.73 5.55 5.69 Schweinf 3.34 4.00 4.46 0.— Wurzburg 3.70 4.25 5.53 5.75 Strassb. 0.— 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6