Rusland voelt thuis te zich niet meer Genève 11 ropenlief de Italië Vraagt om sancties Halifax: Duitschland laat zich omsingelen Zweedsch kabinet in de maak Cardenas contra Moskou De spionnage- affaire VLUCHTELINGEN NAAR ZWEDEN EN NOORWEGEN Buitenlandsch Overzicht WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 Duitsch vliegtuig aangespoeld Generaal Laidoner naar Moskou Italië, Finland en de Volkenbond Op 13 Dec. geheime Lagerhuiszitting De kustverdediging van Ierland De solidariteit der Amer. republieken Het rustige Westfront Von Mackensen 90 jaar De Finsche schulden aan Amerika Roemee.nsch kabinet vergadert Aanslag op Greiser? Verdere samenwerking der geallieerden AMERIKAANSCHE VLIEGERS BIJ CANADA-LUCHTMACHT? De Vereenigde Staten en het „navicert" Britsch-Indië door Rusland 'bedreigd? i Het loopt alles in dezen oorlog anders dan men algemeen verwacht had. Wie zou geloofd hebben in de mogelijkheid, dat drie maanden nadat de vijandelijkheden zijn uitgebroken de Volkenbondsleden wederom in Genève aan de raadstafel vereenigd zouden zijn om het schul dig uit te spreken over een aanvaller, die vroe ger zelf in de felste bewoordingen iedere agres sie geeselde? Waar is nu Litwinof, die in het Volkenbondspaleis zoo graag als de verdediger der kleine naties fungeerde? Waarom is Maiski nu plotseling verkouden? Waarom heeft Molo- tof nu den secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, telegrafisch medegedeeld, dat de Sovjet-unie aan deze zitting van den Volken bondsraad en de Assemblée niet kan deelnemen? Het was toch het machtige Finland, dat her haaldelijk grensincidenten uitlokte en met zijn bevolking van drie en half millioen de Sovjet- Unie, welke slechts honderdtachtig millioen zieltjes telt, bedreigde! Zaterdag komt de Volkenbondsraad en Maan dag de Assemblée bijeen. Het is of de volken zich even opgelucht gevoelen, dat ze hun ver tegenwoordigers naar het stille, witte gebouw, dat daar zoo vredig te midden van het woelige Europa ligt, kunnen zenden om uiting te geven aan hun verontwaardiging over het schreeuwend onrecht, dat Rusland tegenover Finland heeft begaan. En toch, wat zal de Volkenbond thans anders kunnen doen dan een moreele veroor deeling uitspreken over het optreden der Sov jets. Na het échec der sancties tegen Italië heeft de Volkenbond zijn volkomen onmacht bewezen. De ondergang van den Bond begon reeds in 1931, toen men te Genève naar aanlei ding van China's protest tegen de Japansche agressie in Mandsjoerije slechts tot de orde van den dag kon overgaan. Het uittreden van Japan en Duitschland verhaastte het proces nog en de mislukte sancties tegen Italië tijdens het Abes- sinisch conflict maakten voor goed een einde aan alle illusies. Na die dramatische zitting van den Volkenbondsraad, 11 Mei 1936, waarin de Negus om gerechtigheid vroeg, wisten de kleine naties, dat ze voortaan op zich zelf waren aan gewezen. - Waarom heeft Finland, dat de zwakte van den Volkenbond kent, dan toch een beroep op Genève gedaan? Het weet, dat het heel de we reld, Duitschland alleen uitgezonderd, achter zich heeft. Het weet, dat thans Engeland en Frankrijk, die tot dusver de grootste voorzich tigheid tegenover Moskou betracht hebben, ge dwongen zullen zijn de Sovjet-Unie openlijk te veroordeelen. Zal Engeland nu een anderen koers inslaan in zijn politiek tegenover Rusland? De Britsche regeering zal zeker rekening moe ten houden met de anti-Russische stemming, die onder het volk leeft. De toelating der pu blicatie over de oorzaken van de mislukking der onderhandelingen tusschen Londen en Moskou fc 'n duidelijk teeken, dat Engeland 't niet lan ger noodig acht Rusland zoo vriendelijk te blijven bejegenen. De voornaamste reden der misluk king blijkt de weigering van Frankrijk en En geland geweest te zijn, toe te geven aan de Rus sische eischen, die de integriteit der Oostzeelan- Cen en van Finland In gevaar zouden hebben ge bracht. Beide staten waren niet bereid van de souvereiniteit der kleine staten een handeltje te maken. Hierop strandden de onderhandelin gen. Rusland wendde zich toen tot Duitschland en kreeg van Berlijn gedaan, waartoe de Weste lijke democratieën niet hadden kunnen en willen besluiten. De weinig scrupuleuze Von Ribben- trop greep Moskous voorstel met beide handen aan. Zoo valt ook te begrijpen, waarom Lord Halifax gisteren voor hetgeen zich in Finland afspeelt in de eerste plaats Duitschland verant woordelijk stelde. Om de vrije hand in Polen te krijgen offerde het de vrijheid der Oostzee- staten op! Engeland blijft Duitschland als den hoofdvijand beschouwen. Stalin kan immers, wanneer hij net Duitsche Rijk volkomen inge sloten heeft, opnieuw zijn politiek omschakelen. Waarschijnlijk dacht Hallfax hieraan, toen hij gisteren zei: „Ik had niet verwacht, dat Duitsch land zich zoo spoedig zou omsingelen op een wijze, welke het Duitsche volk zeer zeker be zorgd moet maken voor de toekomst." Intusschen is er op het oogenblik naast Zwe den en Noorwegen geen land in Europa, dat zoo spontaan zijn sympathie betuigt met het Finsche volk als Italië. Dagelijks worden er te Rome en in andere Italiaansche steden groote betoogingen voor Finland gehouden. Dit behoeit ons geenszins te verwonderen. Duitschlands spilgenoot denkt er niet aan zijn anti-bolsje wistische houding op te geven. Merkwaardig is evenwel, dat hetvooral Italië is, dat er thans bij den Volkenbond op aandringt tegen Rus land sancties toe te passen. Hetzelfde Italië dat er zich zoo graag op beroemt, dat de sanc ties tegenover haar hun uitwerking gemist heb ben en als een boemerang juist de Volkenbonds leden, die er aan meededen, hebben getroffen vraagt er nu om dit internationaal dwangmid del nog eens te probeeren. Finland heeft het recht dit te eischen. En als om zichzelf te ver ontschuldigen, schrijft Gayda: Natuurlijk had een slavenhoudend land als Abessinië, dat niet alleen schuldig stond aan agressies tegen Italië in Afrika, maar bovendien aan een brutale schending van de beschaafde beginselen en de verdragsverplichtingen van den Volkenbond, dit recht niet. Toch moet men niet verwachten, dat Italië, dat twee jaar geleden den Volkenbond verlaten heeft, zijn houding tegenover Genève nu plot seling zal wijzigen. Daarvoor zijn de tegenstel lingen in de fundamenteele opvattingen nog te groot. Wel kan men er echter zeker van zijn, dat zoowel Duitschland als Italië de vergade ring van den Volkenbond met de grootste be langstelling zal volgen. Is het niet opvallend, dat de zitting van de begrootingscommissie reeds zoovele Duitsche journalisten naar Genève had gelokt? Er was eens een slager in Petten, Wiens vrouw niet goed koffie kon zetten. Hij gaf haar de les: Neem toch Buisman's C.S., Anders maak ik met jou korte metten échte Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Vanochtend vroeg is een Duitsche tweemotorige eendekker voor de oostkust van Engeland in zee gestort. Het stof felijk overschot van den vlieger is aangespoeld en het wrak van het toestel is op het strand ge worpen. Men heeft geen vuur van de luchtdoelartillerie gehoord en ook geen Britsche gevechtstoestellen in de lucht gezien. Blijkbaar heeft de vlieger de controle over zijn toestel verloren. Nader wordt gemeld dat het toestel vanoch tend te drie uur is Verongelukt nabij Shering- ham in Norfolk. Men heeft op het wrak geen sporen van kogels gezien, doch beide motoren zijn verdwenen en men veronderstelt, dat deze bij het ongeluk zijn afgerukt. Het vliegtuig kwam van land af, en het had niet veel ge scheeld of het was tegen den gashouder en andere gebouwen van Sheringham aangevlogen. Ook de Finsche troepen maken gebruik van de goede diensten der voor militaire doeleinden afgerichte honden. Een der viervoeters krijgt een depêche, om over te brengen Finnen in Amerika vormen een vrijwilligerscorps (Van onzen bijzonderen correspondent) HELSINKI, Dinsdagavond. Uit Narvik in Noorwegen wordt medegedeeld, dat zestig Finsche families daar gisteren zijn aangekomen en dat de mannen denzelfden nacht nog onmiddellijk terugkeerden om aaD den strijd deel te nemen. Uit Petsamo en Finsch Lapland zijn vijfdui zend bewoners in Tomea aangekomen. Tornea is een stad gelegen aan, of liever op de Zweedsch-Finsche grens in het uiterste Noor den van de Botnische Golf; de grens loopt hier midden door de drukste straat. De inwoners van deze stad regelen de verpleging en inkwar tiering en hebben hun handen vol met hulp te verleenen. Het Zweedsche Roode Kruis heeft hulpexpedities gezonden, In Haparanda, in Zweden, heeft men geld, kleeren en schoenen ingezameld, ook voor de schoolkinderen en dit alles naar de Finsche grens gezonden. De vluchtelingenstroom naar Tomea duurt voort. Schepen en vliegmachines brengen in zeer snel tempo tamelijk veel Finsche families van het bedreigde gebiea naar Zweden. Van Turkou (Aboe) vervoe ren Zweedsche vliegtuigen ononderbroken nieuwe vluchtelingen. Volgens hetgeen -de bladen meedeelen hebben zich 'in Amerika honderden Finnen aangemeld om aldaar een legercorps te vormen en zich zoo snel mogelijk in te schepen, teneinde het vaderland hulp te bieden. In New York is een fonds gevormd, dat de reiskosten voor deze menschen zal dekken, als ze zelf niet over ge noeg geld beschikken De officieele Russische verklaring, dat de Sovjet-Unie zich niet in oorlog bevindt met Finland, wordt in Helsinki als een belachelijke brutaliteit beschouwd. De Russische antwoord nota aan den Volkenbond bewijst, dat Sovjet- Rusland een niet te gelooven voorstelling heeft van hetgeen de wereld als geloofwaardig aan neemt. De Finnen kunnen en mogen geheel naar eigen believen de radio-uitzendingen van Mos kou aanhooren, ook over de regeering-Kuusi- r.en. Zooiets zou onmogelijk zijn in Duitschland of Rusland, waar men hierop de doodstraf heeft gesteld. de houding> der Italiaansche regeering nopens de grondgedachte van den Volkenbond afwijkt en dat hierin door den tijd geen wijziging kan worden gebracht. De houding van Italië is ge baseerd op de principieele opvatting van wat gedaan moet worden en niet moet worden ge daan ter verzekering van het recht in inter nationale aangelegenheden. De terugtrekking van Italië uit den Volken bond wordt op 11 December een feit." STOCKHOLM, 6 Dec. (D.N.B.). De kwestie der hervorming van de Zweedsche regeering is thans in een acuut stadium getreden. Minister-president Hansson heeft medege deeld dat hij met de partijleiders onderhande lingen voert. De besprekingen der verschillende groepen uit den Rijksdag worden heden voort gezet. Algemeen schijnt te worden aangeno men, dat Hansson de reorganisatie der regee ring ten uitvoer zal brengen. Daarentegen Schijnt het nog niet zeker te zijn of Sandler minister van Buitenlandsche Zaken blijft. MEXICO, 6 Dec. (Havas) President Cardenas heeft in krachtige bewoordingen den aanval van de Sovjet-Unie op Finland veroordeeld. Ook heeft hij zijn sympathie betuigd met de Oslo-Staten. Zijn verklaring werd ter kennis van Finland en de bevrien de mogendheden gebracht. Volgens een ander Havas-bericht heeft de re geering van Chili geantwoord op de voorstellen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken ten aanzien van een protest der Amerikaansche Staten tegen den aanval va,n de Sovjet-Unie, op Finland. Hierin wordt gezegd, dat Chili vóór alles Amerikaansch is, waardoor het land ver plicht is zich niet te mengen in de particuliere aangelegenheden van Europa. Toch voelt het zich geschokt door den aanval. ROME, 6 Dec. (Reuter). Voor de Italiaansche radio werd Dinsdagavond verklaard: „In buiten landsche kringen is waargenomen dat Italië hoe wel het vrijwillig den Volkenbond heeft verlaten, zich zelf nog niet zoodanig vervreemd heeft, dat het het beroep van Finland op den bond kan negeeren. In dit verband moet er op worden gewezen dat TALLINN, 6 December ID.N.B.) Op uitnoo- -diging van de Russische regeering heeft gene raal Laidoner zich in den afgeloopen nacht naar Moskou begeven. Hij werd uitgehoodigd tijdens de onderteeke- ning van het verdrag van wederkeerigen bij stand tusschen Estland en de Sovjet-Unie. LONDEN, 6 Dec, (Reuter). Het ver luidt, dat het Lagerhuis de volgende week Woensdag in geheime zitting zal bijeenko men. Deze vergadering beoogt de mogelijk heid te geven van critiek op het ministe rie voor de bevoorrading. De vergadering zal slechts één dag duren. Verder schrijft de parlementaire correspon dent van Reuter, dat volgens tot nu toe ge troffen schikkingen het parlement op 14 De cember met Kerstvacantie zal gaan en op 16 Januari weer zal bijeenkomen. Van den oud-minister van Sociale Zaken, den heer mr. M. Slingenberg. ontvingen wij het volgende schrijven „In een van Uwe berichten omtrent bo venstaande betreurenswaardige affaire heeft ongeveer het navolgende gestaan: „Wat de mede-gearresteerde mevrouw van H. betreft, zij was vroeger niet de se cretaresse van v. H. geweest, zooals in en kele berichten is gemeld, doch was langen tijd secretaresse op het advocatenkantoor van mr. Slingenberg; toen de heer Slingen berg minister van Sociale Zaken werd, ver bond hij haar aan het Departement, waar v. H. haar leerde kennen en haar huwde, na van zijn eerste vrouw te zijn gescheiden." Ik hecht er aan om mede te deelen, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen en van az onjuist is. x Ik heb geen enkel persoon (en dus ook geen secretaresse) van mijn advocaten- of notariskantoor aan het Departement van Sociale Zaken verbonden, en dus ook niet de bewuste mede-gearresteerde. Ik heb deze zelfs, voorzoover ik weet, nooit gezien of gesproken. Zij is voor mij volkomen een vreemde. Ik verzoek U, deze tegenspraak op een duidelijke plaats in Uw blad te publicee- ren; ik verzoek tevens aan die bladen, wel ke het bericht hebben overgenomen, ook deze tegenspraak te willen opnemen." Wij betreuren het zeer, dat een van onze berichtgevers ons destijds verkeerd heeft in gelicht en voegen bij bovenstaande rectificatie onze verontschuldigingen aan mr. Slingenberg. WASHINGTON, 6 Dec. (Havas). De souschef van dén generalen staf van het Amerikaansche leger, brigadier-generaal Strong, heeft in een conferentie over Pan-Amerikaansche aangele genheden verklaard dat de Vereenigde Staten bereid zijn iedere Amerikaansche republiek te helpen, opdat geen aanvaller zich een basis zal verzekeren op dit werelddeel. Hoewel geen overeenkomst dienaangaande be staat, zoo voegde Strong hieraan toe, zou toch iedere veiligheid verdwijnen, wanneer een aan valler zich hier een basis zou weten te ver schaffen. Deze verklaring van Strong werd gesteund door schout bij nacht Nimitz en onderstaats secretaris Berle. Gr eiser, de Rijksstadhouder van Posen, op wien een aanslag zou zijn gepleegd DUBLIN, 6 Dec. (Reuter). De minister van Landsverdediging heeft in de Dail mede gedeeld,' dat Eire een kwart millioen pond ster ling zal uitgeven voor de kustverdediging. m PARIJS, 6 Dec. (Havas). Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: „Nieae bijzonders te melden". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend „Geen bijzondere gebeurtenissen." BRUESSOW (Uckernaark)6 Dec. (D. N. B.) Op zijn landgoed Brüssow in de Uckermark viert de grijze generaal-veldmaarschalk Von Mackensen heden zijn negentigsten verjaar dag. Uit binnen- en buitenland ontving hij tal rijke gelukwensch-telegrammen. Ook de Duit sche pers wijdt aan den bekenden legeraan voerder uit den vorigen oorlog hartelijk ge stelde artikelen. Het landgoed Brüssow werd aan Von Mac kensen in 1935 door Hitier geschonken, op den dag van zijn ''20-jarig jubileum als generaal- veldmaarschalk. WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft Dinsdag in de perscon ferentie medegedeeld, dat hij minister Mor- genthau heeft verzocht de Finsche betaling, welke op 15 December vervalt, op de voorloo- pige rekening te zetten. Wanneer het Congres weer bijeen komt, zal Roosevelt, naar hij hier aan toevoegde, voor stellen dat deze bedragen aan Finland zullen worden geretourneerd ten behoeve van het Finsche volk in plaats van te worden opgeno men in de algemeene rekeningen van het mi nisterie van Financiën. Verder zeide Roosevelt dat het mogelijk zou kunnen zijn Finland eenige betalingen, door dat land aan de Vereenigde Staten gedaan, te restitueeren. De president verklaarde nog, dat hij Dinsdag geen nieuws had ontvangen over de kwestie van een mogelijke toepassing der neutraliteitswetgeving op Finland en Rusland, of over de mogelijkheid de diplomatieke be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Rusland te verbreken. BOEKAREST, 6 Dec. (Havas). Tatarescoe heeft een vergadering van den ministerraad gepresideerd, waarin besloten is een reeks wet ten uit te werken, betrekking hebbende op een vijfjarenplan voor landbouw en industrie, een regeling van de minderheden, een regeling voor de pers, de organisatie van corporaties e.d. De minister-president deelde verder mede dat de' parlementaire activiteit 11 December zal worden hervat. PARIJS, 6 Dec. (Havas). Volgens een bericht uit Polen zou op Greiser, den rijksstadhouder van Posen, een aanslag zijn gepleegd. Een auto, waarin Greiser zich bevond, werd volgens dit bericht besprongen door vijf leden van een ge heime militaire organisatie in Polen. Zij vuur den verschillende kogels af, maar deze misten hun doel, daar de auto kogelvrij was gemaakt. In den volgenden auto zaten Duitsche politie agenten. Er ontstond een gevecht, in den loop waarvan verscheidene Duitschers en vier Polen werden gedood. Een vijfde Pool beroofde' zich van het leven om niet in Duitsche handen te vallen. PARIJS, 6 Dec. (Havas). De „Petit Pari- sien"' bericht, dat binnenkort de Fransche luxe-industrie uit zal kunnen voeren naar Groot Brittannië. Op het oogenblik worden besprekingen gevoerd tusschen Sir John Simon en Paul Reynaud tot het invoeren van Fran sche waren in Engeland zonder speciale toe stemming, zoodat de Fransche industrie zal kunnen profiteeren van de kerstdrukte in En geland. De „Matin" bericht dat het vraagstuk der monetaire solidariteit thans geregeld is. De desbetreffende overeenkomst zal binnenkort worden gepubliceerd, nadat door den Opperste Oorlogsraad correcties zullen zijn aangebracht. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). De correspondent van de „Daily Telegraph" te Ottawa zegt ver nomen te hebben, dat speciale maatregelen wor den overwogen teneinde Amerikaansche vliegers in de gelegenheid te stellen dienst te nemen bij de Canadeesche luchtmacht. De Canadeesche militaire autoriteiten hebben duizenden aanvragen gekregen van jongelui uit de Vereenigde Staten die bij de Canadeesche luchtmacht-- willen dienen. Er zijn vele ervaren vliegers bij die hun diensten als instructeurs hebben aangeboden. Op grond van een nieuwe bepaling van het departement van Defensie zal bij de Canadee sche luchtmacht de gelegenheid worden open gesteld voor „met-!Turgers", mits zij van Euro- peesc'ne afstamming zijn en in Canada wonen. Hun toelating wordt afhankelijk gesteld van net afleggen van den eed van trouw aan den Ko ning. LONDEN, 6 Dec. (Reuter)Naar vernomen wordt is den Amerikaanschen scheepvaartmaat schappijen medegedeeld, dat zij geen vracht moeten weigeren, welke niet door een „Navi cert" is gedekt. Een ambtenaar van het mi nisterie van Financiën heeft in verband hier mee de aandacht gevestigd op een oude wet, welke de regeering in staat stelt de scheeps papieren van een schip, dat vracht weigert ter wijl het plaats heeft, in te trekken. BERN, 6 Dec. (Havas). De „Völkischer Beob- achter" richtte cezer dagen tot Moskou een mtnoodiging om Britsch-Indië aan te vallen. Een bericht uit Berlijn aan de „Neue Zürcher Zeitung" kenschetst deze campagne als een Duitsche poging tot afleiding, gezien de vrees die het verloop der gebeurtenissen om de Oost zee bij Hitier moet hebben opgewekt. Door Charles Bruce Weer sprak htj tegen Baby Bill in hun lands taal ,„oy Jove, kerel, dat meisje is een plaatje, wat ik je smoes. Ik wou werkelijk dat ik zoo iets in de verf kon zetten. Wat een model, nè?" Musgrave wentelde zich eens om op zijn veldbed. „Hou je hoofd koel, oude jongen. Jij bent het jonge meisje compleet het hof aan het maken. Pas op, ook een lnlandsche vrouw be merkt het. En dan zal de oude Pulangga je niet met rust laten, voordat hij zijn dochter als een behoorlijke vrouw aan je heeft verkocht. Ik geef toe, dat het wel de moeite waard is om er over te piekeren, maar laat je door mij geraden zijn." „Praat niet zulken vervloekten nonsens. Ik vind het een verbazend knap kind in haar soort, en dat bepaalt ineens mijn houding. Ik heb wer kelijk medelijden met haar. Ik vind ze veel te hoogstaand om aan een of anderen Inlander voor een dozijn buffels verkwanseld te worden De oude Pulangga zal iederen vrijer die komt opdagen wel tot het uiterste toe uitzuigen en rijn kostbare koopwaar niet vlug prijsgeven. Maar voor mij blijft het een ander ras." „Zeker, ik begrijp je. Maar toch lijkt het me heel wenschelijk, dat je haar spoedig aan het verstand brengt dat je bewondering uitsluitend platonisch en artistiek wil zijn. Anders zou dit mooie meisje dat ik minstens even hoog schat als onze vriendinnen in het moederland, wen- schen gaan koesteren, die jij bij haar evenmin moogt oproepen, als bij de zoo hoog gewaar deerde dames uit onze kringen. Daarbij ben je zoo'n Don Juan, dat ze onmiddellijk smoor verliefd op je zijn. Man, ik verwed er een kruik whisky om dat ze het al is." „Want het kind- heeft in de gaten, dat we het over haar hebben. Hou jij je nou een beetje achterbaks, dan zal ik probeeren, of ik dien ouden sloeber niet aan het praten kan krijgen. Schenk je zooveel whisky's in, als je verkiest, maar laat voor mij ook wat over." Desmond wendde zich nu definitief tot Pulangga en begon met de gewone alledaagsche onderwerpen, die het wijdloopige praeludium van elk gesprek met een Oosterling uitmaken, alvorens men tot het ware doel van zijn bezoek mag komen. Maar ten slotte vroeg hij: „Heeft Pulangga ook iets gehoord van troe belen onder de mannen van Tiang?" „Nee, Tuan. maar ik leef ver van Tiang. Heeft de Tuan iets vernomen?" „Ik ving een gerucht op, maar het hing m den wind, dat de jongere strijders onder den stam van Tiang het vreedzame leven den laat- sten tijd moe zijn geworden en zich meester gemaakt hadden van zes koppen. De hoofden van zes Javaunsche koelies, die van Sebrang weggevlucht waren." „Ik had er niets van gehoord, maar.... mag ik spreken, Tuan?" „Natuurlijk Pulangga. Pulangga is een opper hoofd en een vriend van het Gouvernement en mijn broeder. Ik zoek juist allerlei nieuws hieromtrent. Spreek maar op." „De Tuan vraagt me naar nieuws van Tiang en zijn stam. O Tuan, de tijden zijn wel veran derd. Voor dat de blanke mannen hier waren aangekomen was mijn vader opperhoofd van al de Salongs en voor hem was zijn vader opper hoofd, en diens vader, en diens. Onze broeders langs de kust waren schatplichtig aan den Sultan van Brunei en zijn Pangerans, vorsten en dieven, die zich zelf edelen noemden, en stalen wat hun in den zin kwam, zonder dat iemand het hun belette. Maar wij woonden in de heuvelachtige jungles en lachten hen uit en dorsten hen uit te dagen. Mijn voorvaderen kenden geen meester, geen koning, geen opper hoofd: Zij brachten geen feudale schattingen in alle dienstbaarheid aan vreemde en onrecht matige heerschers. In mijn vaders stem eerbie digde men van Talan tot Rayon geen andere stem dan de zijne en als hij sprak, zwegen alle grijsaards in den kring der raadslieden. Nog voordat hij naar de eeuwige jachtvelden trok, hoorden we reeds van een nieuw bestuur onder onze broeders, het bestuur van den blanken broeder, dat de heerschappij van de Brunei had vervangen. Maar we bleven ons versteken in onze bergen en wachtten af. Mijn vader stierf en ik kwam, hoe jong ik ook was. in zijn plaats als opperhoofd van de Salongs. Ik werd hun vader, zij waren mijn kinderen. De blanke man kwam al nader en nader, totdat op een morgen een blanke Tuan, het is al lang geleden en ik ken zijn naam niet meer, naar mijn dorp kwam. En toen weer een blanke, en weer een. En, al die mannen spraken telkens van wetten en bepalingen, van zeden en gewoonten, die ons vreemd waren. Dit mochten we doen. Dat was zonde en dat niet. Alles was nieuw. De jonge mannen zagen den blanken man, zij hoorden zijn stem en zij wisten, dat het alles nieuw was. Al onze wetten en gewoonten van vergane dagen werden weggevaagd of veranderd, en de wijsheid van de ouderen, de overlevering van de moedigsten en eerbiedwaardigsten, moesten daar ineens voor wijken, Pulangga's stem sprak niet langer Pulangga's gedachten uit, maar de wetten van de nieuwe heerschers. Zij wisten het, die jonge mannen, en lachten er om. Ik had geen zoon, die de leiding kon overnemen, toen ik stierf en Tuan, er zijn reeds vele jaren voor bijgegaan sinds mijn dood. Tiang, Unit, Pamiang; een honderd van mijn vroegere vol gelingen apen nu het opperhoofd na, en ik, Tuan, wat ben ik nu? Pulangga, niets meer. Niet langer Pulangga, de krijger, het opperhoofd van al de Salongs, maar Pulangga, hoofd van het dorp Bandau. Ik ben een oude man, Tuan, zwak, en mijn tijd is voorbij. Helaas, ik ben zwak, Tuan, ik ben zoo goed als niets en Tiang huilt en blaft, alsof hij de leider van het heele pak is. Wat nieuws moet ik nu weer hooren? Ik, hun stamhoofd? Zij spelen nu allemaal voor opperhoofd. Zij doen precies wat hun goed dunkt en op mij wordt niet meer gelet Nee.... Tuan, ik vraag u vergeving, dat ik me zoo door het eerleden in beslag liet nemen. Nee Tuan, ik heb niets hieromtrent vernomen, geen druppeltje nieuws. U kunt me geheel vertrou wen, Tuan. Indien ik ook maar iets had hooren verluiden, zou ik het u verteld hebben. Ik regeer nu niet langer Tuan, ik dien nu getrouw." „Inderdaad, Pulangga, als een zeer getrouw en geacht vriend van het bestuur van den blanken man. Het was maar een gerucht dat ik ergens opving. Ik hoop er spoedig meer van te ver nemen, als ik terug kom naar Bunan. Ik ver laat me op Pulangga, dat hij me onmiddellijk zal laten weten, indien hij iets belangrijks te hooren krijgt." „Mijn broeder kan me volkomen vertrouwen, Simuk, schenk den Tuan voor het laatst een glas in." „Eén glas, Pulangga, en dan ga ik werkelijk slapen. Ik wil morgen beslist naar Bunan door gaan. Ik moet er voor zonsopgang al uit." Desmond dronk zijn rijstwijn uit en wenschte Pulangga goeden nacht, Nadat hij zorgvuldig het muskietengaas over zich heen getrokken en zich vergewist had, dat geen van die venijnige diertjes kans gezien had er binnen te komen; be gon hij kalm over den plotselingen uitval van den vroegeren stamvader te denken. Daar was veel waars in wat deze gezegd had. Het was nog niet zooveel jaren geleden dat de eerste pogingen waren aangewend Om de wilde stam men van de jungles in het hoogland te onder werpen en te betoomen. Het juk der heerschers van Brunei, die zich tevreden stelden met het onderdrukken van de plooibare kustbewoners, had nooit zwaar op deze bergbewoners gedrukt. Evenals de Schotsche clans waren zij steeds vrije mannen gebleven, tevreden onder het wijs bestuur van hun erfelijke stamhoofden, wier woord hun wet was geweest. Een eenvoudig wetstelsel van precedenten, van feiten, ge baseerd op het fiat van het stamhoofd wés hun voldoende geweest, met als laatste middel ter beslissing de wet van den sterkste en de vaar digheid in den strijd. En toen waren de heer schers, de blanken van overzee, met hun nieuwe ideëen, hun vooroordeelen, ook tot hen geko- N men en in een ommezien was alles van waarde veranderd. Hun eeuwenlange tradities zagen ze weggejaagd, als vergeelde manuscripten onder de handen van een onwetende schoonmaakster. Een nieuwe wereld werd voor hen geboren waarin weelde en afkomst, rang en kracht geen beteekenis meer hadden en allen voor de wet gelijk waren. Ja, er was veel redelijks in Pulang ga's lamentaties over de vergane vroegere heer lijkheid. Het getinkel van glas wekte hem uit zijn ge peins. Hij draaide zich op zijn matras om- Over de kleine tafel stond Simuk, het groote koperen blad rustte in haar mooi gevormde handen. „Goeden nacht Tuan," fluisterde zij. terwijl zij hem een glimlach schonk en tegelijkertijd 'erdween in de donkere gang. „Slaap gerust!" (Wordt verwAgOt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2