„Engeland weet zijn heerschappij ter zee te handhaven" Duitsche critiek op Nederland New-ïorksche Bears TWEEDUIZEND SCHEPEN IN DE VAART HEILIGVERKLARINGEN TE VERWACHTEN VOOR HET KIND Churchill over den oorlog ter zee DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 De aanvallen op neutrale schepen De oppositie aan het woord Geheime zitting van het Hooger huis Van de Z. Gemma Galgani en de Z. Maria Euphrasia Pelletier Italië publiceert Halifax' rede Finsche consul te Kaunas bestolen Naar aanleiding van het Britsche embargo op den Duitschen uitvoer Het Nederlandsche standpunt ENGELSCH SCHIP VERMIST Stemming vast 29 opvarenden van de „Spaarndam" thuis Neutrale schepen in Britsche havens I m WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 1 95 1 96 Dec. 5 92 i vlei 90 -1 Juli 315 33 5 REGEERINGSSTEUN VOOR SERINGENKWEEKERS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 December Clearingkoersen Machinisten-examen Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L. O. Staatsinrichting M. O. FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS O LONDEN, 6 Dec. (Keuter). In het En gelsche Lagerhuis heeft Churchill, de eer ste Lord der Admiraliteit, Woensdag een overzicht gegeven van den oorlog ter zee. Hy verklaarde dat de voornaamste aan vallen van den vijand zün geconcentreerd geureest op de Britsche marine. „Wij heb ben steeds 2000 schepen op zee. en tus- sehen de 100 en 150 schepen gaan dage lijks alleen reeds de Britsche havens in en uit" „Dit ontzaglijke verkeer is in stand gehou den ondanks de gestadige duikbootaanvallen. Wij zijn herhaaldelijk uit de lucht aangevallen; op groote schaal zijn mijnen tegen ons ge bruikt. en het laatst zijn magnetische mijnen uit vliegtuigen geworpen of door duikbooten neergelegd aan den ingang van onze havens, met het doel den Britschen, maar meer nog den neutralen handel te vernietigen. Twee vestzakslagschepsn en stellig nog een kruiser varen reeds weken in het Noorden en het Zuiden van den Atlantischen Oceaan ot bij Madagascar rond. De taak van de Ad miraliteit heeft er in bestaan om ons onme telijk, de wereld omspannend verkeer te hand haven ondanks dezen tegenstander. Bovendien is het onze taak de zee te zuiveren van allen Duitschen handel, elk Duitsch schip en elk vezeltje lading, waarbij Duitschland belang heeft, aan te houden. De vernietiging der duikbooten gaat nor maal voort en geschiedt, in overeenstemming met de raming, die ik het Huis heb gegeven, in een tempo van twee tot vier per week, dw.z. een tempo, dat naar wij gelooven hooger is dan het vermogen van Duitschland om vervangende duikbooten te bouwen. Sprekende over de ramingen, volgens welke Duitschland in 1940 400 duikbooten zal bezit ten. zeide Churchill: „Wanneer zij deze sche pen prcduceeiren, volgens het kettingstelsel, vraag ik mij af of zij gezagvoerders en be manningen volgens een soortgelijk systeem voortbrengen. Wanneer dat zoo is, lijkt het waarschijnlijk, dat ons vernietigingstempo een soortgelijke Uitbreiding zou kunnen ondergaan De vorige week hebben volgens schatting vijf duikboo ten hier een einde gevonden, door de vlooi of door de luchtmacht Deze resultaten zijn onafhankelijk van de door de Fransche vloot bereikte resultaten. Niettemin gaat deze worsteling voort met een marge, die, ofschoon voldoende, toch niet overdreven is. Het doet goed te weten, dat zeer groote versterkingen van onze jachtvaar- tuigen in de thuiswateren, die reeds verdrie voudigd zijn, sedert het begin van den oorlog, In dienst zullen komen in 1940." Churchill herhaalde de waarschuwing, dat een gestage stroom van verliezen verwacht moet worden, doch hij voegde hieraan toe „Ik geloof stellig, dat wij de overhand be halen op deze levensbedreiging. Behalve de gewapende kocpvaardij'kruisers hebben wij reeds meer dan 1000 koopvaardij schepen vcor zelfverdedigi-rgsdc-sleinden be wapend. Het zal niet lang meer duren of wij hebben 2.000 op die wijze gewapende schepen Deze koopvaarders vuren overeenkomstig de oudste rechten ter zee terug, wanneer zij wor den aangevallen. De doeltreffendheid van de toegepaste op sporingsmethode wordt steeas meer bewezen en aangezien onze marge by de jachtvaar tuigen toeneemt, zal de beproeving, waaraan de duikboot wordt onderworpen, steeds stren ger worden. Het convooisystcem is thans in volle werking. Zeer weinig schepen, die in convooi varen, zijn aangevallen, en nog niet één op de 750 is tot zinkeu gebracht." Tengevolge van dit optreden hebben de duikbooten het gemakkelijker gevonden neu trale schepen aan te vallen dan schepen van Groot-Brittannië en Frankrijk. De verliezen aan Britsche koopvaardijschepen in October bedroegen de helft van wat zij in September waren en in November waren zij gedaald tot 2/3 van de verliezen in October. Volstrekt het tegenovergestelde is het geval geweest met de neutrale schepen. Zij hebben 50 pCt. meer verloren in de tweede dan in de eerste en tweemaal zooveel verloren in de derde maand dan in de tweede. Het is een merkwaardig soort oorlog voor de Duit- sche vloot, waarin deze, weggedreven van haar verklaarden vijand, zich troost door amok te loopen onder de neutrale schepen. Dit feit moest ei;enlijk een aanmoediging zijn aan de neutralen om hun schepen te verhuren aan Engeland voor den tijd van den oorlog." ,,In de laatste paar weken zijn de duikbooten. die voor een groot deel het kanon hadden la ten varen voor de torpedo, afgedaald van de torpedo tot de mijn. Dit is ongeveer de laag ste soort oorlog, die men zich kan voorstellen. Dit is dus Hitiers veelgeprezen geheime wa pen. Zeker is het een karakteristiek wapen, dat zonder twijfel voor altijd met zijn naam verbonden zal zijn. Meer dan de helft van on ze verliezen in de vorige maand is veroor zaakt door de magnetische mijn, maar twee derden van de totale verliezen tengevolge van het gebruik van die mijn zijn niet ten laste gekomen van de oorlogvoerenden, maar van neutralen. In de derde oorlogsmaand waren de verliezen der neutralen tengevolge van mijnen tweemaal zoo groot als de Britsche verliezen en de neutrale verliezen van alle soorten waren een derde grooter dan de ver liezen der oorlogvoerenden." Voortgaande gaf Churchill een opsomming van de landen, die schepen verloren hebben, zeggende, dat voor zoover den oorlog ter zee betreft de Duitsche vriendschap veel giftiger is gebleken dan de Duitsche vijandschap. „De magnetische mijn is nieuw noch ge heimzinnig. Haar geheimen zijn ons bekend en in feite waren de voorbereidingen voor de tegenmaatregelen reeds ver gevorderd voor de eerste magnetische mijn in Britsche wateren werd gelegd. Ik wil de grootte of de intensiteit der krachtsinspanning niet onderschatten, welke vereischt zal zijn om het hoofd te bie den aan deze laatste manifestatie van natio- naal-socialistische cultuur. Misschien zal ik na Kerstmis in staat zijn dienaangaande meer inlichtingen te verstrekken. De meedoogen- loosheid van dezen laatsten aanval op de neu tralen heeft tot gevolg gehad, dat er een em bargo als représaille geplaatst is op de exporten van alle goederen van Duitschen eigendom of oorsprong. Er behoeft voor de neutralen geen ernstig ongemak te worden veroorzaakt. Zij moeten alleen vermijden besmette goederen met hun schepen te vervoeren. Het stemt tot voldoening te vernemen, dat de goederen voor den export reeds opgestapeld worden op de Duitsche kaden en in de opslagplaatsen, tot zoodanigen omvang, dat zij reeds de manipula tie der importen belemmeren". Voortgaande zeide Churchill; „Wij zijn den oorlog begonnen met een koopvaardij van 21.000.000, waarvan gedurende drie maanden 340.000 ton verloren is gegaan. Het netto ver lies echter, rekening houdende met de buitge maakte tonnage, bedroeg slechts 50.000 ton. Voor iedere 1000 ton Britsche schepen, die tot zinken werden gebracht, zijn 110.000 ton Brit sche havens binnengeloopen, havens, die, zoo als men zegt, van alle kanten belegerd wer den in de eerste drie oorlogsmaanden. In No vember is bijna een kwart millioen ton schepen onze havens binnengeloopen of uitgevaren voor iedere duizend ton, die tot zinken werden ge bracht. De verliezen, die zijn komen te rusteD op de beschermende oorlogsschepen zijn nood zakelijkerwijze zwaarder, in verhouding, dan die, welke op de koopvaardij drukken. .De prijs, die betaald moet worden voor de controle ter zee, is vaak zwaar". Churchill herinnerde in dit verband aan het verlies van de Courageous, de Royal Oak, twee destroyers, een duikboot, in totaal ongeveer 50.000 ton. „Op het oogenblik zijn wij bezig met den bouw van bijna 1.000.000 ton oorlogsschepen. Onze verliezen aan oorlogsschepen in de eerste drie maanden van den oorlog van 1914 wa ren bijna tweemaal zoo groot als die, welke wij thans geleden hebben. Het Huis en de na tie hebben het recht de feiten en cijfers te kennen, omdat vertrouwd kan worden, dat zij van deze goede tijdingen gebruik zullen ma ken als een prikkel en een versterking ten gunste van een veel grootere kravtsinspan- ning, die van ons geëischt zal worden, wan neer dit verwoede en hardnekkige conflict tot zijn volle hoogte stijgt". Nadat Churchill zijn rede had uitgesproken, voerde Alexander namens de Labouropposttie het woord. Hij zeide o.m.: Wij zijn teleurgesteld over één aspect van de verklaring. Op het oogenblik zijn wij het meest bezorgd over de mate, waarin wij nog niet de bedreiging van een zwaar gewapenden aanvaller hebben op gevangen. Menschen met meer technische ken nis dan ik zijn zeer bezorgd geweest over den toestand, waarin de Rawalpindi zich bevond en ik hoop, dat schepen van cat soort zoo al niet de onmiddellijke bescherming van lichte vaar tuigen dan toch op zijn minst een zoodanig contact zullen krijgen met andere schepen der vloot, dat daaraoor de gelegenheid ontstaat voor snelle versterking wanneer een veel ster kere tegenstander wordt ontmoet. De liberaal Sinclair bracht hulde aan vloot en koopvaardij en sloot zich aan bij de op merking van Alexander. Voorts vestigde hij de aandacht op de ontsnapping van Duitsche schepen uit neutrale havens, vooral uit havens van Portugeesch Oost-Afrika. Churchill nam hierop weer het woord en ze ice, dat er nooit eenige vertraging was geweest 1ri het bekend maken van verliezen tengevolge van optreden van een vijand. Het verlies van een schip is steeds medegedeeld zoodra de ver wanten op de hoogte waren gebracht. In een geval hebben de Duitschers eerst kennis ge- ntJmen van het verlies door sprekers verklaring ir het Lagerhuis. Wat echter de berichtgeving over schade be treft, deze zaak moet beoorceeld worden met het oog op den militairen toestand. Schade wordt in vele gevallen snel hersteld en er is geen reden, waarom men aen vijand zou toe staan kennis te dragen van den toestand der Engelsche schepen op iecer oogenblik. De kruiser Belfast vormt het punt, waarom het hier gaat. De Belfast werd beschadigd door een mijn en zoo droeg de vijand geen kennis van het feit, dat het schip getroffen of beschadigd was. Het lag dicht bij een werf en werd onmiddellijk binnengebracht. Spr. is niet voornemens schade te publiceeren alvorens die in breeden kring bekend is geworden, tenzij hij reden heeft te gelooven, dat de vijand op de hoogte is. Lord Stanhope heeft in het Hoogerhuis me degedeeld, dat de regeering accoord gaat met het houden van een geheime zitting ter behan deling van de wapenleveringen. De datum zal tusschen de partijen geregeld worden. Waarschijnlijk zal deze zitting volgende week Dinsdag of Donderdag worden gehouden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 6 December: De Osservatore Romano van Woensdag avond bericht, dat in het Geheim Consistorie van 11 December a.s. Kardinaal Salotti, prefect van de H. Congregatie der Riten, een uiteenzetting zal geven van de redenen en de overwegingen, op grond waarvan genoemde Congregatie tot de heiligverklaring beslo ten heeft van de Zalige Maria Euphrasia Pelletier en van de Zalige Gemma Galgani. In het Geheim Consistorie zullen de Kar dinalen aan de heiligverklaring van ge noemde zaligen hun placet hechten. REUTER, 6 Dec. (Reuter) Van de Dins dag door Halifax in het Hoogerhuis uitge sproken redevoering publiceeren de Romein sche dagbladen een uitvoerig verslag. Zij geven echter geen commentaar. KAUNAS, 6 Dec. (Havas) De Finsche consul te Kaunas, Aamio, die gisteren naar Riga is vertrokken, heeft by aankomst ontdekt, dat een koffertje met belangrijke documenten was ver dwenen. 21II1IIIIII Voor 't kind heeft iedereen nog wel Een plaatsje in zijn hart, •E We sparen het, zoo lang het kan, Voor kommer en voor smart. Maar als wij thans de wereld zien, H Dan gruwen wij toch al, Als wij bedenken hoe het voor De kinderen worden zal Wanneer het zulk een chaos blijft Dan krijgen zij het zwaar s Vooral voor hen, die zijn misdeeld, ei Dreigt dan het grootst gevaar. Waf men thans doen kan voor zoo'n kind Is van het grootste nut, Daardoor geeft men 't een bron van kracht, Waaruit het later put. Het kind moet nu reeds zijn gesterkt Voor wat het later wacht, Helpt dus het streven dat die jeugd Daarvoor te steunen tracht: Hebt medelijden, doet uw plicht, Waar gij de kans slechts vindt, Dus: koopt in deez' Decembermaand De ZEGELS VOOR HET KIND.' HERMAN KRAMER illllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll Berlijn, 6 Dec. Van officieuze Duitsche zijde wordt aan de buitenlandsche pers het volgende bericht verstrekt: Nadat de Britsche en Fransche oorlogsschepen opdracht hadden gekregen de door Chamber lain aangekondigde inbeslagneming van Duit sche exportgoederen ook inderdaad uit te voe ren, meende men in politieke kringen alhier te kunnen verwachten, dat de- achter de neutrale scheepvaart staande regeeringen zich niet lan ger met papieren protesten tevreden zouden stellen, welke voor een deel zelfs niet eens waardig werden gekeurd voor een Britsch ant woord. Integendeel moest men aannemen, zooals hier verscheidene malen naar voren is gebracht, dat de neutralen van hun zijde een eigen hulp tegen het optreden van Engeland, dat tegen het volkenrecht indrulscht, zouden organisee- ren en hun koopvaardijschepen actief zouden beschermen. Des te grooter is de verwonde ring, dat b.v. de Nederlandsche regeering op het oogenblik niet voornemens is haar koop- vaardijschiepen te bewapenen of eigen con- Vooien samen te stellen. Ook wekt het bevreemding, wanneer dit eigenaardige afstand doen van die vrijheid der zeeën wordt gebaseerd op de neutraliteit van Nederland, een neutraliteit, welke aan de eene zijde buitengewone gevoeligheid aan den dag legt en aan de andere zijde de zwaarste overtredingen van het volkenrecht in het alge meen en van het recht der neutralen in het bijzonder, aanvaardt. Dat de neutralen zeer goed recht en onrecht weten te onderscheiden, heeft nog onlangs de bekende professor in het volkenrecht, prof. dr. Verzijl bewezen, toen hij de blokkade-ver scherping van Engeland en Frankrijk, wegens haar natuur, welke tegen het volkenrecht is, voor het Haagsche gerechtshof wilde brengen. Naar aanleiding hiervan schrijft men ons van gezaghebbende zijde uit Den Haag- Een officieus Duitsch bericht spreekt er ver wondering over uit dat de neutralen waar om in dit verband alleen Nederland met name wordt genoemd en niet ook andere onzijdige zee varende landen, zooals bijvoorbeeld Italië, Ja pan en Noorwegen, is onduidelijk geen daadwerkelijk verweer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatregelen ter zee. door koopvaarders te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Indien men deze uiting niet als een po lemische wending, doch als een naar de letter te nemen, weloverwogen uitspraak zou moeten opvatten, zouden dus Itali- aansche, Japansche, Noorsche en Neder landsche schepen naar Duitsche opvatting zich tegen Britsche en Fransche geweld- maatregelen met geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twijfelachtig: oorlog met Engeland en Frankrijk. Of dit aan Duitschland welgevallig zou zijn, is een vraag, die hier niet behoeft te worden beantwoord. Wel moet een antwoord worden gegeven op een andere vraag, die door het Duitsche be richt rijst, en wel deze; legt de onzijdigheid aan Italië! Japan, Noorwegen en Nederland en zoovele andere neutrale staten de verplichting op, het hier bedoeld» geweld met geweld te riposteeren? Antwoord: zulk een verplichting bestaat hoe genaamd niet, evenmin als er een verplichting bestaat om met geweld te antwoorden op actie van Duitsche onderzeebooten of het onredelijk lang vasthouden door de Duitsche autoriteiten van talrijke Nederlandsche houtbooten afkom stig uit de Oostzee. Men wete in Duitschland, dat geen enkel onzijdig land overmacht gelaten ondergaat. Het is kwetsend voor den nationalen trots, in die positie te worden geplaatst. Zoo ondervond het ook Bismarck in 1870, toen het onzijdige Engeland oorlogsmateriaal leverde aan Frank rijk. Maar was dat een reden voor den ijzeren kanselier om, wat hij onneutraal achtte, met geweld te beantwoordden? Geenszins, hy be paalde zich tot vertoogen tegenover de Brit sche regeering, omdat de archieven spreken ten deze onmiskenbare taal hy niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche overmacht ter zee te keeren. Zoo gaat het ook den onzydigen, althans den. kleineren onder hen. De grootere hebben andere motieven om zich bij de Britsche actie neer te leggen, doch verliezen daarom hun onzijdigheid evenmin als wy. Het is een kwestie van maat. Is de maat vol, dan zal ook de kleine neutrale geweld met geweld beantwoorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat ten slotte de insinuatie betreft dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegenover de andere, dit zal niemand gelooven, die Nederland kent en onze neutraliteitshandhaving gadeslaat met den emstigen wil om haar het recht te doen wedervaren dat haar toekomt. LONDEN, 6 Dec. (Reuter) Het s.s. „Hunts man", metende 8196 ton, wordt vermist. Men neemt aan, dat> het verloren is gegaan. NEW YORK, 6 Dec. (Part.). Wallstreet gaf heden een voortzetting te zien van den iets gunstiger toon, die gisteren reeds viel waar te nemen, waarbij in de houding der markt echter geen verandering kwam, in zooverre ook van daag weer van beperkte afmetingen, maar des ondanks weerspiegelde het optimistischer sen timent zioh in het koersverloop, dat in de eer ste beursuren onmiskenbaar opwaarts gericht was, al was het tempo der stijging niet snel en waren er aanvankelijk ook nog uitzonderingen waar kleine verliezen moesten worden geregis treerd. De meening schijnt echter veld te win nen, dat op de boom van de laatste maanden geen scherpen terugslag zal volgen en dit ge paard aan den aanhoudenden stroom van gun stige dividenddeclaraties vormt uiteraard een steun voor de markt en heeft tot gevolg gehad, dat het aanbod geleidelijk aan is opgedroogd. Dat de vraag daartegenover nog gering blijft en nog altijd groote terughoudendheid bestaat, moet in hoofdzaak aan de ernstige internatio nale situatie in Europa worden toegeschreven, omdat door de jongste gebeurtenissen de vrees is gewekt, dat de oorlog zich nog verder zal uit breiden, hetgeen voor den buitenlandschen nan- del der Vereenigde Staten geen gunstige pers pectieven zou openen. Op den voorgrond traden vandaag weer de staalwaarden, vliegtuigfond sen en aandeelen in landbouwwerktuigfabrie- ken, die, winsten van 1 dollar of meer konden behalen. Elders bleven de verbeteringen bin- n enbeperkter grenzen. Na de eerste transacties hield de stijgende beweging in het algemeen aan zonder dat dit echter met een uitbreiding van den handel gepaard ging. In tegendeel in het tweede uur namen de omzetten zelfs merk baar af, doch dit verhinderde niet, dat de stij ging vooral voor de staalwaarden verderen voortgang had, terwijl ook andere soorten in sneller tempo opliepen. De koerswinsten breid den zich dientengevolge tot 1 a 1% dollar uit Behalve de reeds genoemde fondsen waren ook Chrysler en verschillende chemische waarden bepaald vast gestemd. De omzetten bedroegen in het eerste uur 190.000 shares en in het twee de uur 110.000 shares. Bij kalmen handel werd de stemming in de tweede beurshelft vast en pas laatbeurs viel hier en daar een lichte reactie te bespeuren als ge volg van winstnemingen, doch deze oefenden geen invloed van beteekenis uit en het sloi kwam in zeer vaste houding tot stand met winsten tot 3 dollar. Staalwaarden en lucht vaartfondsen traden op den voorgrond, maar ook automobielwaarden en metaalfondsen ston den in de belangstelling. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt door Iron Age geschat op 93% (evenals de beide voorgaande wekenV Hoewel de Chryslerfabrieken, na de staking do productie heeft hervat en als kooper in de markt is en ook de spoorwegen een grooter beroep op de staalproducenten doen, neemt het totaal der orders toch af als gevolg van het feit, dat toen er nog geen beslissing was gevallen omtrent de prijzen in het eerste kwartaal van 1940 op zeer groote schaal orders geplaatst werden, waar door de voorraden bij de afnemers toenamen De onuitgevoerde orders zijn echter niet in be langrijke mate verminderd, zoodat het hoogc en winstgevende niveau der bedrijvigheid nog eenigen tijd zal blijven gehandhaafd. Voor staalschroot was de stemming echter wat luier en ondergingen de prijzen een lichte verlaging Zooals gezegd kwam het slot bij de staalwaar den iets onder het hoogste punt van den dag terecht, waarbij voor U.S. Steel, Bethlehem Steel en National Steel resp. 2 7/8, 2% en 2 1/8 punt hooger afkwam, terwijl Republic Steel er Youngstown resp. 1% en 1 7/8 punt monteer den. Bij de luchtvaartwaarden waren het Douglas Aircraft, die de grootste attentie trok ken en per saldo een winst van bijna 2% en North Amer. Aviation van 2 dollar konden boe ken. De sterk opgevoerde productie bij Chrysler en de gunstige verkoopen van automobielen oefenden een gunstigen invloed uit op het koersverloop van het fonds; een winst van bijna 3 dollar resulteerde. Mijnwaarden, rubbers (niettegenstaande de flauwe stemming voor het product), Standard Oil, equipmentshares kunstzijde-aandeelen en Westinghouse steger Negen-en-twintig opvarenden van de „Spaarndam" zijn Woensdagavond om streeks 7 uur met den Belgischen trein te Rotterdam aangekomen. Zij waren 's ochtends om 8 uur uit Londen vertrokken en arriveerden 12 uur te Ostende, waar zij een half uur later op den trein stap ten. De ontvangst door wachtende familieleden op het station te Rotterdam was natuurlijk al lerhartelijkst, zoodat menig treffend tafereel van blij weerzien te aanschouwen viel. Maar toch was er ook nog teleurstelling, en wel bij hen. die hun verwanten op het perron niet ontdekten of bij de wachtenden, die hun man, zoon of verloofde niet uit den trein zagen stap pen. Dit laatste vond zijn oorzaak in het feit, dat de trein ook in het Beursstation had ge stopt. Hier hadden verscheidenen hem verla ten, niet wetend, dat verwanten aan het DP.- station stonden te wachten. Twee opvarenden van de „Spaarndam'' zyn thans nog in Engeland, n.l. de stuurmansleer ling Mijnders, die in een ziekenhuis wordt ver pleegd, en kapitein F. H. Dobbenga, die is ach tergebleven om de loopende zaken te regelen. LONDEN, 6 Dec. (Reuter) Het Britsche ministerie van Economische Oorlogsvoering deelt mede, dat op 2 December zich tachtig neu trale schepen in de drie contrabandecontröle- havens van Engeland bevonden, waarvan 47 daar vier dagen of korter waren. Bij de neutrale schepen, die op 2 December in de drie contrölehavens lagen, waren 21 Ne derlandsche, 18 Zweedsche, 15 Noorsche, 9 Deensche, 6 Belgische, 2 Grieksche, 2 Ameri- kaansche en 2 Panameesche. In de week, ein digende op 2 December, heeft de controlecom missie een onderzoek ingesteld naar de lading van 110 schepen, die sedert 25 November waren aangekomen, en van 57 schepen, die in de voorafgaande week waren gearriveerd. Bij het totaal waren 35 Italiaansche schepen, 27 Ne derlandsche, 21 Zweedsche, 19 Engelsche, 14 Noorsche, 11 Deensche, 10 Belgische, 'S Griek sche, 6 Amerikaansche en 4 Finsche. In slechts één geval is de geheele lading in beslag geno men/in 91 gevallen is de geheele lading door gelaten. In de week, eindigende op 2 December, heeft de Britsche controlecommissie 137.000 ton goe deren, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in beslag genomen. De sedert het begin van den oorlog in beslag genomen hoeveelheid goederen is daarmede ge stegen tot bijna 735.000 ton, waarvan 260.000 ton door de Fransche autoriteiten aangehou den is. 1 2'A dollar, terwijl warenhuisfondsen en chemische waarden verdeeld in de markt lager. Montgomery Ward waren echter vast en 1% punt beter, terwijl de gepubliceerde verkoopen over de maand November van Woolworth (n.l. 26.950.000 tegen 26.530.000 in October en 25.300.000 in November 19381 eenige teleur stelling wekte, zoodat dit fonds fractioneel la ger afkwam. Allied Chemical waren eveneens iets luier, doch Du Pont monteerden ruim 2% dollar. Aandeelen in teleeraafmaatschappijen en tabakken rangeerden binnen nauwe gren zen en bleven prijshoudend, terwijl sporen en püblic-utilities verdeeld waren. Van eerstge noemde rubriek waren het alleen Union Paci fic, die wat aanbod ontmoetten, doch voor beide afdeelingen bleven de verschillen van kleine afmetingen. In het lsatste uur, toen de vaste stemming meër tot uitdrukking in het koersverloop kwam, namen de omzetten toe tot 310.000 shares, zoodat een totaal van 990.000 shares kon worden geboekt. Laatst gedane koersen Dec. 6 5 4 Allied Chemical 172 k 172 172} American C&n Co. in 110 109 Am. Car F dry 33 31 30} Am, Rolling Mills 17} 16} 16} Am. 3melt R^f. 5 49} 49 An. Tel. Tel. 169 169 168 A,m Tobacco B. 81 81 81 Am. Waterworks U f 11 I 11 Anaconda C pper 30} 30} 30 Atchison* Topeke 26 25} 25 5 Baltimore Ohio 6 5 5} Bethlehem Steel 82 i 79 5 79} Canadian i '~cif ic 5 i 4 4 5 Case Treshing 72 69 67} Caase National B. 35} 35 34 C es. Ohio 421 41 41 Chicago Rock Isl. a. a 85 Chrysler Motor 87 8 85 Cities Service 4 4} 30 4 5 Conso. Gas N.Y. 30 30} 23 5 Continental Oil 23 22 7 Dawesl. 9 8 9} 8 9 5>2 Young y ft 8 Deleware Huds. 24} 23} 23 Douglas Aircraft 76} 74} 74 Dupont de Nem. 179} 177 177 Eastman Kodak 164 162} 163 El. Bond Sh. 8 75 7 General Electric 39} 38}- 38 General Motors 53} 52} 52 Good Year 2»} 24 23} Hudson Motor 6 5} 5} Illinois Central 12} 12} 12 Intern. Harvester 60 58} 57} Intern. Nickei 36 5 36} 37} Intern. Tel. Tel. 4} 4} 4 5 Kennecott Copper 38} 38 38 Missouri Pacific i 8 8 Idem pref. l i 1 1 i Montgomery Ward 54 53} 53 5 Nat. City Bank 28 27} 27} Nat. Dairy Prod. 15} 16 15} New York Central 18} 18} 17} North. Am. Av. 25} 23} 23 North. Amer. n.a. 22} 22} 23 Norfolk Western 199 198 200 t Pennsyivania 22 21 22 Phillips Oil 40} 40 40 Proctor Gamble 63| 63 5 63} Publ. Serv. N. J. 39} 39 38 Radio Corporation 6 5} 5 Rep. Steel 23 5 22} 22} Sears Roebuck 80 79} 79 5 Shell Union Oil 12} 12} 12} Socony Vacuum 12} 12 12} Southern Pacific 15 5 14} 15 Southern Railway 19} 19} 19 Standard Brands 5} 5 fi- J 8 5} Stand. Oil of N.-J. 45 5 44} 44} Tidewater Ass. Oil 10-5 10} 10} Union Pacific 98} 99 98 United Aircraft 45} 43} 43 United Corp A. 2-5 2} 2-5 U. S. Leather U. S. Rubber 40} 38} 37} U. S. Steel 69 66 66 Western Union 26} 66 25 5 Westingh. Electr. 110 108 Woolworth Building 37 38 38 ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t - bieden. NEW YORK, 6 Dec. Slotkoersen Dec. 6 5 4 Brussel 16.52 16.53 16.53 Rome 5.00 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.43 22.42 22.43 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.09 53.09 53.09 Londen 3.91 3.90 3.89 Parijs 2.22 2.21 2.21 Berlijn 40.20 40.20 40.20 6 Dec Katoen Dec. 10.14-15 10.14Mei Jan. 10.06— h .07-08 Juli Mrt. 9.85-— 9.86-87 Rubber Standaard Deo. 19.65+ Jan. 19.02+ Mrt. 18.70 Mei 18.14 —18.15 Koffie (Rio - Nieuw Dec 3.65 Mrt. 4.24 Mei 4.26 Juli 4.28 Sept. 4 30 Suiker NEW YORK, 6 Dec. 5 Dec. 6 Dec. 5 Dec. -19.87- Juli 19.12 Sept. -18.65 Oct. contract) 3.65— Dec. 4.24-— Mrt. 4.26Mel 4.28 Juli 4.30Sept. 9.569.55-- 9.22 23 9.25 17.80-+ 17.85 17.60-+ 17.65 17.60- 17.65 (Santos) 6.10 6.24 6.32 6.36 6.39 6.0S- 6.22 6.31 6.36 6.38 Dec. t Juli 1.95+ 1.96 Jan. 1.78+ 1.79 Sept. 1.98+ i.99 Mrt. 1.89+ 1.90 Juil Mei 1.92+ 1.93 Nov. Tin LOCO 51.50 53.75 Termijn 50.25 50.25 97} - 93 J - 9i Tarwe Dec Mel Juli Maïs Dec 54 Mei 55 Juli 55 Reuzel Mei 6.07 Dec 6.22 J CHICAGO, 6 Doc. 6 Dec. 5 Dec. 6 Dec. 5 Dec. Haver 40 39 38 37 341 34 1 Rogge 60 I 59}-- 60|— 59 1 6059 54 1 Dec 55 Mei 55 i Juli 5.85 5.95+ Jan Mrt. 6 Dec. 5 Dec. 6.62 6.77 WINNIPEG, 6 Dec. 6.50+ 6.67 6 Dec. 3 Dec. Tarwe Gerst Dec. 79 Mei 83 Juil 85 79 •- - 83 5 - 84} Dec. Mei Juil 47 49} 49 46} 48 - - 48 -- Rogge Lynzaad Dec 68 Mel 69 Jul! 68 - 65}-- - 67 - 66} Mel Dec Juli 172} 176 174 172 176} 174} Haver vec. 36 Mel JuU 37} 37 33 De regeering heeft aan de Aalsmeersche se ringenkweekers medegedeeld, aan de seringen cultuur steun te zullen verleenen, nu het groot ste afzetgebied, Engeland, is verloren gegaan. Van Woensdag 5 December af wordt voor door gedraaide seringen een steunbedrag betaald van 5 cent per tak voor dé beste kwaliteiten en van 2% cent per tak voor de minder goede kwali teiten. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 243 Aku 36%—35% Anaconda 23l/8—24 Ned. Schecpv. Unie 102% U. S. Steel 487/8-49 Rep. Steel 17 9/16—17% Tidewater 8% North. Am. Aviation 183/s Am. Bern berg 13%—13 V4 North Am. Real. 20%—20% Fisk. Rubber 10 5/16—10% Interc. Rubber 3% Van 4.30—5 uur Aku 35+8—35% Anaconda 24 U. S. Steel 49 Va Rep. Steel 17 11/16—17% North Am. Real 20% Fisk. Rubber 103% Koersen voor stortingen op 7 December 1939 tegen verplichtingen luidende in: Réichsmar- ken 75,63; Lires 9,55. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma A: H. E. Spaan, te Den Helder. Voor diploma B: R. A. Kraan en H. J. de Heer, beiden te Rotterdam. Voor diploma C: J. C. Lokker te Souburg. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B: H. Smits te Rotterdam; H. J. Louiszoon te Amsterdam; A. Egmond te Heiloo; J. A. van Nugteren te Amsterdam; R. van Maanen te Utrecht en H. de Graaf te Rotterdam. Voor het eerste gedeelte van diploma C: A. J. van der Linde te Vlissingen. AMSTERDAM Bevorderd tot arts de hee- ven G. van Walbeek (Krommenie), A. J. de Ruiter (Den Helder) en C. W. Ittmann (Brou wershaven) en geslaagd voor het artsexamen le ged. mej. A, Blankevoort (Monnikendam) en de heeren K. Wigger (Ambt-Doetinchem) en T. Bonga (Amsterdam). LEIDEN Geslaagd doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, oe heer J. J. ter Pelkwijk, Utrecht. Candidaatsexamen geneeskunde, de heeren Oey Kok Ping, Oegstgeest; G. Kalisvaart, Den Haag. Verbetering: In den examenuitslag van 5 De cember is ten onrechte opgenomen als ge slaagd voor het doctoraal examen Indisch recht de heer H. M. Oudraad, Den Haag. ROTTERDAM Bevorderd tot accountant de heer J. H. Paap. AMSTERDAM Geslaagd voor het doc toraal examen wiskunde (cum laude) de heer W. J. Bos en voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde 'de heeren E. S. Hirschel en C. E. Kamminga. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen rechten: mej. G. R. Ruys, Wassenaar. AMSTERDAM. Geslaagd; de heer E. J. L. van Tooren te Rijswijk. LEIDEN Geslaagd de dames A. E. de Lange, Den Haag, J. Faber, Den Haag. B. D. de Jong, leiden, M. C. Vriessendorp, idem, N. C. den Biaauwen, Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgeko men 3 candidaten. Geslaagd mej. W. Hoog straat te Apeldoorn en de heer M. P. Nijsse ta Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 2 candi daten. Geslaagd de heer W. Trenning te Sap- pemeer. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mededeeling Verzocht) wordt mede te deelen. dat de Firma Haas era Zoon, Vleeschwaren- en. Conserven- fabrieken „Weima" te Ede niets uitstaande heeft met het op 30 November 1.1. uitgesproken faillissement ten name van Friedrich Welker, dia tot 31 Augustus 1939 te Ede handelde onder den naam Vleeschwaren- en Conservenfabriek Wclma en thans te Thum by Chemnitz (Duitschland) verblijf houdt. Failliet verklaard: 5 Dec.: P. H. Bosse, winkelier in keek etc. en depothouder, Krommenie. R.c. m*r. S. J Pit, Cu- ratrice mevrouw mr. R. de VriesSpier, Haarlem. Joseph Markus, boekdrukker, wonende en zaak drijvende te Amsterdam). Lepelstraat 15. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mi S Boas, den Texstraat 35, Amsterda m Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand November 1939 bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd: 139 crediteu- renlijsten met een totaal passief van f.1860.814.04. waarvan preferent f 557.053.75. Vanaf 1 Januari 1939 werdeni in totaal gede poneerd 1016 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 13.825.508.27, waarvan preferent) f 2.775.091.10'/2. Geëindigd door homologatie van het akkoord: P. v. d. Knaap, Rotterdam. Gedeponeerde uitdeellngslijsten: Vennootschap o.d. Firma Bouw en Aan. bedrijf Duinoord en haar vennooten L. van 't Veen en C. v. d. Hengel, te Den Haag. Geëindigd door liét verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. 's HERTOGENBOSCH, 6 Dec. Vee. Op de markt Van heden waren aangevoerd: 3660 stuks, w.o.: 2113 runderen. 69 vette kalveren. 410 nuchtere kalveren. 797 biggen. 26 zeugen. 52 ïoopers, 193 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 120240. magere ossen en koeien 90 120 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit 7278, 2e kwaliteit 6068, idem' 3e kwaliteit 4658 per kg. Jong vee 60—120, graskalveren 40— 60, nuchtere kalveren 610. zeugen 70110, ioopers 2128. biggen 1118, schapen 1624, lammeren 914 per stuk. Aanvoer vooral van de lagere kwaliteiten vet vee zeer groot, handel kalm, niet lager. Vet vee le kwaliteit aeer schaarsch en duur. stieren aanvoer matig, ham del kalm, prijshoudend. Graskaiveren groote aan- ver. handel goed Iets hooger. Nuchtere kalveren goede aanvoer, handel vlot, prijzen stijgend. Big gen handel kalm, prijzen als vorige week. Loopers handel stug prijshoudend. Fokvarkens aanvoer kiein, prijzen vast. Schapen era lammeren geede aanvoer, zeer vlotte handel, prijshoudend. De veemarkt moet om 2 uur n.m. ontruimd zijn. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2