Het parlement werkt snel Wijziging van da Tariefwet de zoon van Finn KOLONIËN EN DEFENSIE GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER PAKKET POST VERVOER NAAR HET BUITENLAND De omzetten in het winkelbedrijf Thans tot een meer normaal niveau teruggekeerd Telegraaf- en telefoon regeling Electrische stroom te Den Haag gestoord UITVOERVERBOD VAN STAF- EN ANDERE KAARTEN Uitsluitend op risico van de afzenders „BIDDEND NAZARETH Wetsontwerp ingediend tot goed keuring van het in Maart gesloten verdrag SINTERKLAAS RIJDT VOOR DE SOLDATEN SCHIPPERSKNECHT SLOEG OVER BOORD EN VERDRONK NIEUWE BRUGGEN OVER DE ZESSTEDENVAART TWEE MAAL MET VALSCHE TROUWBELOFTEN BEDROGEN LIJK OPGEHAALD UIT OPEN HAVENFRONT Politie vraagt inlichtingen DE GEMEENTE DELFT EN HET PRINSENHOF RADIOTELEFOON VERKEER MET ONZE OOST ONVERBETERLIJK OPLICHTER LIJK HERKEND HET AUTO-ONGELUK TE AMERSFOORT Veer OeffeitGennep hersteld Scheepvaartstremming UIT DE STAATSCOURANT PTT. Belastingen DOOR A J. DAWSON (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 6 December 1939 Wanneer deze week is afgeloo pen scheiden ons nog' slechts twee Wek.en van het Kerstreces der Tweede Kamer. En nog heeft de Voorzitter zich geen enkele maal genoopt gezien overeenkomstig de Vaste traditie van jaren her, de ver gadering des avonds voort te zet ten tot soms vèr na middernacht. Slechts één maal heeft de President hoeven 16 dreigen met een aanvang der avondver- Kaderingen; het bleek niet noodig. Het schiet *°'doende op. Nog vier hoofdstukken en de ,GRrooting is afgewerkt. Vanwaar deze verandering in de parlemen taire werkwijze? Eensdeels moet men daarin zien een zéér Waardeerbare, aeer loffelijxe zelfbeperking Van net Parlement, dat de leden der Regee- rinS, die' in deze moeilijke lijden de handen Vo1 hebben, niet langer wil ophouden, dan be- sbst noodig is. Daar komt bij, dat tal, van Problemen, die in normale tijden een zekere actualiteit bezitten, thans niet meer in die lïlate de aandacht trekken. Voorzieningen, die ®e'd kosten, komen, nu het Rijk voor een last Van 17 millioen per dag staat, tóch niet in °verweging. En naar andere voorzieningen, Voorzieningen van wettelijken aard, die niet °P een of andere wijze verband houden met deh ingetreden oorlogstoestand, staat niet ieders hoofd. Anderdeels echter ligt de grond voor de vorandcrde werkwijze der Kamer in een even- ee°s zeer toe te juichen streven van den voor eer, om de werkzaamheden zóó te verdeelen nachtwerk zooveel doemijk wordt ver fden. Verleden jaar reeds gaf de heer van Schaik 'tik, dat het hem ernst was met dat voor den. In tegenstelling tot de gewoonte van voeger jaren om des avonds dóór te verga- ei'en soms tot een onwaarscnijnlijk laat uur Was soms vier of vijf uur in den morgen s dé minister, de voorzitter en de enkele °S overgebleven leden naar huis togen ePen de avondvergaderingen op een betrek- V 'Jk civiel uur ten einde. Later dan twee vv werd^ het slechts één maal. Om dat te be- 'ken week de president van de gewoonte af V" eerst te één uur in den namiddag aan te angen en riep hij de dagvergaderingen reeds morgens om elf uur bijeen. Eit jaar heeft hij een andere tactiek ge- 018dde behandeling van ce begrooting vjrg een vroeger datum dan gewoonlijk aan. verleden jaar vingen de Algemeene Beschou- 'vgen aan op 7 November Dit jaar had de •V-amer op dien datum al enkele begrootingen "'gewerkt en was zij reeds meer dan twee Weken bezig. öaar komt tenslotte bij, dat de voorzitter er l k voortdurend op bedacht is de besprekingen e bekorten. Herhaaldelijk stelde hij na het "twoord in eersten termijn aan den minister °0r .,de beraadslagingen te sluiten" en daarbij as dan de hamer vaak reeds gevallen eer de repliek beluste leden er erg in hadden. Ge porde het soms dat een enkel met alle geweld •ty1 wilde repliceeren onlangs nog de heer 'inkoop dan drong de president er met e'h op aan dien lust te becwingen. Dan staken ■Veesten het appeltje, dat zij nog met den de WeniSter te schiUen meenden te hebben, maar gj.er in hun zak. Men moet in dezen tijd zuinig niet appeltjes. ^piien lof dus voor de zooveel vlottere werk- aap van het parlement aan de Kamer en den president. h„ 00 ging vandaag Koloniën onder den d""- door. Naar aanleiding daarvan nog iets over de otkosten. Over de verdeeling der kosten tus- Vatï'1 Nederland en Indië bestaan drie op- tingen in het parlement: de opvatting, ^'chaamd in het thans gevolgde stelsel, dat v "anbouwkosten van de vloot geheel voor '"landsche, daarentegen de exploitatie- n voor het in de Indische wateren ope- (,,e''end deel dier vloot voor rekening van In- eg® brengt doch daarnaast ruimte laat voor j extra-bijdrage, hetzij van Nederland aan bii hetzi-' van ï'idië aan Nederland. Deze V'o 'f"36' die thans van Nederland uit aan Indië li0p Segeven, bedroeg verleden jaar 5 mil- V®*1 en zou voor 1940 eerst op 7.5 millioen hip01511 vastgesteld, doch werd naderhand op- Qe Uw °P 5 millioen gefixeerd; ten tweede dp °Pvatting Van den heer Wagenaar (A.R.), die .bijdrage van Nederland aan de Indische vloot ln.. stellen op een vast percentage van het d lsch budget; ten derde de opvatting van Va] beer Stokvis (S.D.A.P.), die het aandeel Cp1 Indië in de vlootkosten tot een vast per- k 'age van de totale Indische begrooting wil berken. de zou het op zichzelf reeds onjuist zijn om iaatste stelsels te beproeven, omdat het eerste pas in werking is getreden. Het func- tionneert nog pas één jaar. En behalve, dat het logisch is, het functionneert niet kwaad. In 1939 gaf Indië 30 pet. van zijn budget aan de fensie uit, deelde minister Weiter vandaag mee, in 1940 zal het 28 pet. daaraan uitgeven. Dat zou bij het functionneerer van een stelsel- Stokvis niet mogelijk z'jn geweest. Het bezwaar dat Nederland éénzijdig de hoogte van de extra-bijdrage kan vaststellen geldt toch slechts ten deele. Die post -an 5 millioen figureert ook op de Indische begrooting. Daar over wordt dus overleg gepleegd met den Gou verneur-Generaal en daarover spreekt de Volksraad zich uit. Indië kan dus wel degelijk meepraten. Dat Nederland uiteindelijk beslist hoe groot de vloot in de Indische wateren zal zijn, dus ook de hoogte van de explr itatiekosten beïn vloedt, cjat is geheel en al onvermijdelijk. Zou men Indië den algeheelen Dominion-Status schenken de heer Stokvis smulde bij de ge dachte dan zou aan die verhouding nóg niet te tornen zijn. Het moederland beslist nu eenmaal c dan in zulke defensie-aange legenheden. Men legde zich dus neer bij het verder gel den van het bestaande stelsel. Nadat de minister voorts aan generaal Ba- jetto (R.K.) had verzekerd, dat een officier naar Curagao zal gaan om de verdediging van dit gebiedsdeel te bespreken en dat daarbij cok aandacht zal worden geschonken aan het zenden van bommenwerpers naar dit gebieds deel. En nadat hij ook het financieel beleid van Curacao nog had verdedigd tegen den heer IJzerman (S.D.A.P.), daarbij den heer Mes (R.K.) aan zijn zijde vindend, kreeg mi nister Weiter de begrooting aangenomen. Zeventien ton per dag kost on ze mobilisatie. Daar kan bij de behandeling van dé deferisie- begrooting, waarmee de Kamer aanstonds een aanvang maakte, wél een hartig woordje over worden .gezegd. De heer Duymaer van Twist (A.R.) begon tenminste al aardig van leer te trekken tegen de militaire uitgaven aan de duurste hotels van den Haag 8000 gulden voor 11 dagen twee hotels! waar de hoogere officieren hun tenten hebben opgeslagen. Kon dat niet een weinig eenvoudiger? Alles goed en wel, vond de heer Ruyter (R.K.) maar niemand mag tekort worden ge daan. Bij het requireeren van goederen zie men vooral toe, dat ieder een redelijke scha devergoeding krijgt. Men leg ge vooraf schrif telijk vast wat men gerequireerd heeft, men geve een bewijsstuk, waaruit de oude toestand van het onroerend goed blijkt. Zóó alleen is eerlijke schadeloosstelling te verkrijgen. En daarmee was de flesch der welsprekend heid over de defensie-aangelegenheden ont kurkt. De heer Ruyter had nog meer op zijn lijstje; het jaarlijksche nummer: boter voor de mili tairen. Het is toch een defensiebelang, dat onze landbouw intact blijft. Steun hem dooi den soldaten boter te geven inplaats van mar garine. Strijk over uw hart, Excellentie en tast in uw portemonnaie voor de boeren! Bij die zeventien ton per dag ook dat nog, zal de minister wel zuchten. Ds. van de Zaal (A.R.) had ook hier een jaarlijksch nummertje: de positie der veldpre dikers en aalmoezeniers, waarbij dit jaar de vraag komt: mag een Kamerlid tegelijk veld prediker in actieven dienst zijn een vraag, die op ds. Kersten slaat. Deze heeft zich het heele jaar nog .niet in de Kamer vertoond. Gis teren ineens kwam hij weer opdagen. Vanwege den Roomschen bisschop: St. Nieolaas? Dr. Vos (Lib.) pleitte voor de benoeming van een Joodsch veldprediker. De heer van Sleen (S.D.A.P.) pleitte voor enkele kleine verbete ringen in de kostwinnersvergoedingen, die hij overigens behoorlijk geregeld achtte. En ten slotte wilde de heer Kievit (S.D.A.P.) het zijne hebben van de convoyeering onzer handels schepen en hun voorziening met paravanes. De groote defensie-specialisten komen mor gen en misschien overmorgen aan het woord. voor, overeenkomstig de internationaal vast gestelde regelen, door den postdienst geenerlei aansprakelijkheid kan worden aanvaard. Dez: bijzondere risico's hebben er trouwens toe ge leid, dat sedert 1 September j.1. pakketten voor het buitenland uitsluitend op risico der afzenders ter verzending worden aangenomen. De bedrijvigheid in den kleinhandel, welke, naar aanleiding van het uitbreken van den oorlog, zoo sterk was toegenomen, is blijkens de gegevens, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Economisch Instituut voor den Middenstand verstrekten, tot een meer normaal niveau teruggekeerd. Terwijl de om zet naar de waarde gerekend in een aantal grootwinkelbedrijven en middenstands zaken (geen levensmiddelenbedrijven) in de drie grootste gemeenten des lands in October ge middeld nog 20 pet. hooger was dan in Oc tober van het vorige jaar, is het overeenkom stige percentage voor November gedaald tot 8. In het winkelbedrijf in kruidenierswaren was de geldomzet in October j.l. nog 9,4 pet. hooger dan in October 1938. Voor de grootwinkelbe drijven luidt dit percentage 14,4, voor de coö peratieve verbruiksvereenigingen 6,2 en voor de middenstandszaken 8,8. Gegevens over Novem ber j.l. zijn hiervan nog niet beschikbaar. Aangezien deze percentages gebaseerd zijn op de omzetten in geld, dient men te be denken dat de stijging ten opzichte van 1938 voor een deel door verhooging van het prijs niveau veroorzaakt is. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft een telegraaf- en telefoonre geling vastgesteld, die Woensdag in wer king is getreden. Hierin zijn algemeene regelen gesteld, waaronder ontheffing van de schorsing van telegraaf- en telefoon verkeer wordt verleend in het in staat van beleg verklaarde gebied. Geen ontheffing wordt o.a. verleend voor telegrammen in geheimschrift, telegrammen en telefoongesprekken zonder inhoud of waarvan de inhoud geen algemeen verstaanbaren of aannemelijken zin oplevert en voor tele grammen of gesprekken in een andere taal dan het Nederlandsch, Duitsch, Engelsch of Fransch. Evenmin wordt ontheffing verleend voor het overbrengen van telegrammen en voor het voeren van telefoongesprekken, voor zoover de inhoud door het militair gezag in strijd wordt geacht met de belangen van den Staat of de openbare orde. Tengevolge van een cJefect aan een der ge neratoren is Woensdagmorgen een stagnatie op getreden in den electrischen stroom te Den Haag. De gewone stroomlevering stond gedu rende 12 minuten stop, doch het tramverkeer had 40 minuten stagnatie. Bij Koninklijk besluit van 4 December is, ter bescherming van de levensbelangen van het rijk, de uitvoer van staf- en andere kaarten, het Nederlandsch grondgebied be- treffendè, verboden. Dit besluit treedt on middellijk in werking. In verband met ingekomen verzoeken om schadeloosstelling voor pakketten, wel ke met het s.s. Simon Bolivar verloren zijn gegaan, wordt er aan herinnerd, dat inge val van overmacht, waartoe ook scheeps rampen behooren, welke direct of indirect door een oorlogshandeling zijn veroorzaakt, geen recht op schadeloosstelling bestaat Het mogelijke wordt gedaan, om ook in oor logstijd het pakketvervoer met het buitenland, met inbegrip van de Nederlandsche overzeesche gewesten, voortgang te doen vinden. Het oor logsgevaar ter zee en de maatregelen, welke in de oorlogvoerende landen zijn getroffen, ais onderzoek en eventueele in beslag neming, vormen een bijzondere bron van risico's, waar- In het December-nummer van het maand schrift der gebedsvereeniging „Biddend Naza reth" wordt als algemeene intentie aanbevelen dat in een katholiek gezin niet andere dan atholieke couranten gelezen worden". De bedoeling van deze gebeds-actie, waarbij reeds 10.000 huisgezinnen zijn aangesloten, is, dat alle katholieke huisgezinnen vereenigd bid den voor elkanders geestelijke en tijdelijke be langen, ónder bescherming van de H. Familie. De administratie is gevestigd aan de St. Jo- zefskerk te 's Hertogenboscfi. Tot de middelen dezer actie behooren. Te 's Hertogenboschelke week Lof te* eere van de H. Familie met gebed voor alle katho lieke huisgezinnen in Nederland. Op de feesten van de H. Familie, Maria Bood schap, Beschermfeest van den H. Jozef en Kerst mis een H. Mis tot hetzelfde doel. In de aangesloten huisgezinnen: elka week wone zoo mogelijk ten minste één lid van ieder gezin een H. Mis bij en ontvangt de H. Com munie voor alle katholieke huisgezinnen. Eiken dag bidde men naar believen 's morgens, 's mid dags of 's avonds, zooveel mogelijk gezamen lijk het daartoe vervaardigd gebed en het schietgebed: Jezus, Maria, Jozef, helpt! Aan de memorie van toelichting tot het wetsontwerp, houdende goedkeuring van het Nedrrlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer met bij lagen en bijbehoorend slotprotocol op 25 Maart 1939 te Berlijn gesloten, is het vol gende ontleend: Hoewei uiteindelijk, zij het na moeizame on derhandelingen, de bij het verdrag van 19 Maart 1938 overeengekomen regelingen groo- tendeels ook bij het onderhavige verdrag be stendigd konden worden, zoo is toch aan den anderen kant een aantal nieuwe bepalingen opgenomen, en zijn eenige reeds bestaande ge wijzigd. Uiteraard speelden bij deze onderhande lingen het op 1 Maart 1939 bij Koninklijk be sluit van 24 Februari 1939 in werking gestelde ontwerp van wet tot wijziging van de- tarief- wet 1934 en de dientengevolge ingevoerde ver- hooging van invoerrechten een rol. In de vroegere Nederlandsch-Duitsche han delsverdragen was het handelspolitieke even wicht op het gebied der tarieven gevonden in een reeks afzonderlijke tariefreducties en -con- solidaties, door de Duitsche regeering verleend voor een belangrijke groep van in hoofdzaak agrarische Nederlandsche uitvoerproducten. Daartegenover was de Nederlandsche regeering slechts in algemeenen zin gehouden in naar tariefpolitiek geen principieele wijziging aan te brengen. Ingrijpende wijzigingen in de economi sche verhoudingen tusschen beide landen kon den tot opzegging van het verdrag op korten termijn aanleiding geven. Daar deze algemeene waarborg, gezien de wijziging in de Nederlandsche tariefpolitiek, niet meer voldoende kon worden geacht, moest naar een nieuwen vorm van verdrags rechtelijk evenwicht worden gezocht. Deze werd tenslotte hierin gevonden, dat arti kel 1 van het verdrag, naast de reedr. vroe ger in een bij het verdrag behoorende lijst van afzonderlijke en met name genoemde tariefsverplichtingen van Duitsche zijde thans ook in een lijst van verplichtingen voor ,de Nederlandsche regeering voorziet. Voor den duur van dit verdrag verbindt de Nederlandsche regeering zich de invoerrech ten voor de aldaar genoemde goederen niet te zullen verhoogen. Deze goederen vallen alle buiten de werking der op 1 Maart 1939 ingevoerde tariefsverhooging, terwijl geen verplichtingen werden aanvaard om de be staande of de verhoogde invoerrechten te verlagen. Voorts werden de noodige wijzigingen aan gebracht in verband met het feit, dat thans ook onder dit verdrag geregeld is het goederen verkeer met het voormalige Oostenrijk en de Sudeten-Duitsche gebieden. een doorvaarthoogte van 3,83 M. beschikbaar is. Waarschijnlijk zullen de werkzaamheden om- streeks Februari 1940 zoover gevorderd zijn. dat de scheepvaart door de nieuwe brug kan geleid worden. Het ligt in de bedoeling de bestaande draai brug te zijner tijd op ie ruimen en dan ter plaatse een vaste voetbrug te bouwen met ten minste dezelfde doorvaart. Hoogte en wijdte als van de hefbrug. De goede Sint heeft onze mannen, die mo menteel onder de wapenen zijn, niet vergeten. Volgens de Maasb. heeft iedere militair een vrijster en een staaf banket gekregen, terwijl aan deze gave de traditioneele vredestijd-cho- colademelk niet ontbrak. Wanneer men be denkt, dat ons land eenige honderdduizenden gemobiliseerden telt, dan zijn er heel wat vrij sters en banketstaven uitgedeeld, ook al trekt men de plus minus honderdduizend man ver lofgangers daarvan af, die gedurende het St. Nicolaasfeest buiten de menage waren. Bij verschillende onderdeelen ging deze St. Nicolaas-verrassing vergezeld van het navol gende rijmpje: 't Gemis van een vrijster van vleesch en bloed Roept om vervanging, mits eetbaar en zoet. Daarbij komt nog een staaf echt Hollandsch banket. Weg nu de weemoed en leve de pret! Zoo ziet ge, dat wij u niet negeeren Toont in uw dienen zulks te waardeeren! Stafkwartier St. Nieolaas. Even buiten de ha c*i van Willemstad is Woensdagavond om half zes de 19-jarige schip persknecht J. Geuze uit Oud-Vosmeer ver dronken. De jongen, die werkzaam was op het sleepschip „Martinus Willem" van schipper De Korte, geraakte bij het aangeven van een touw zijn evenwicht kwijt en sloeg over boord. Op ongeveer 140 M. ten Westen van de be staande draaibrug te Broek in Waterland is een nieuwe hefbrug over de Zesstedenvaart in aanbouw met een doorvaartwijdte van 7,94 M„ een diepte van 2,70 M. onder den normalen waterstand en een doorvaartruimte van 0.10 M. N.A.P. in gesloten stand en 2,50 M. N.A.P. in geheven stand. De waterstand van Waterlandsboezem is 1,35 M. N.A.P., zoodat bij dezen waterstand Een 32-jarige inwoonster van de hoofdstad heeft binnen korten tijd tot twee maal aan gifte moeten doen, dat zij onder voorwendsel van trouwbeloften was opgelicht. Eenigen tijd geleden maakte zij kennis met een man, die haar al spoedig van trouwen sprak. Voor het echter zoover kwam,moest een en ander be taald worden en het kapitaaltje van de juf frouw werd met 350 verminderd. De trouw plannen bleken toen tot het verleden te be hooren en er restte de juffrouw niet anders te doen dan naar de politie te gaan en mede te deelen, dat zij opgelicht was. Een vriend van den spoedig gearresteerden oplichter besloot daarna zijn slag te slaan. Ook hij legde de juffrouw een trouwbelofte af en bovendien beloofde hij de vrouw er voor te zor gen, dat zij de 350 terug zou krijgen. Hiervoor was evenwel geld noodig. Bij elkaar 180 gulden, doch ook dit geld bleek voor andere dingen gebruikt te zijn, dan waarvoor het ge geven was. Ten tweeden male begaf de juffrouw zich naar de politie om een aanklacht wegens oplichting te doen. Thans is ook deze man gearresteerd en ingesloten. In den nacht van 4 op 5 December j.l. is uit het water van het Open Havenfront, bij de Kamperbrug, opgehaald het lijk van een ongeveer 50- a 60-jarigen man, gekleed in grijs costuum, lage bruine schoenen, grijze sokken, overhemd met bruine strepen, witte slappe boord, bruine das, glad geschoren gezicht. Blijkens eenige op dit lijk gevonden papie ren kan dit het lijk zijn van Jean Ant-oine Pop- pinghuis, geboren te Droogenbosch (België), 28 April 1879, gewoond hebbende onder meer te Tilburg en Arnhem. Hun, die bedoeld lijk kunnen herkennen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau Warmoesstraat 48 te Amsterdam, telefoon 415229. I De gemeenteraad van Delft heeft Woens dagmiddag een voorstel van B. en W. aange nomen om de gemeente voor 25 pet. te laten bijdragen in de kosten van de voorgenomen restauratie van het Prinsenhof, welke op 340.000 zijn begroot. In November 1939 werden met Ned.-Indië in totaal 1569 raüiotelefoongesprekken ge voerd, waarvan 569 in Nederland en 1000 in Indië werden aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde gesprek ken waren 474 gewone en 95 goedkoope fami lies esprekken, voor de in Indië aangevraagde gesprekken bedroegen deze aantallen resp. 691 en 309. In totaal werden 67 verzamelgesprekken gevoerd, waarvan in Nederland 15 en in Indië 52 werden aangevraagd. Van andere landen uit kwamen via Neder land met Ned.-Indië 15 gesprekken tot stand, en wel uit België en Zwitserland elk 5, uit Duitschland 3 en uit Zweden 2. In het verkeer van Nederland uit met de Philippijnen werden geen gesprekken gevoerd, evenmin als met Malaya. De politie van het bureau Marnixstraat heeft Woensdag achter het net gevischt. Haagsche collega's zfjn haar te vlug afgeweest. Het betrof hier een man met een zwaar be laden strafregister, die een advertentie had gezet in de kranten, waarin hij colporteurs vroeg. Alvorens deze echter een goed betaalde betrekking konden krijgen, moest een bedrag, varieerende tusschen 20 en 50 gulden, worden gestort. Zoowel van hun geld als van de betrekkin gen, welke waren aangeboden, zagen de solli citanten nooit iets. Dinsdagavond besloot de politie in te grijpen, doch toen rechercheur Blonk zich bij de woning van den man ver voegde, bleek deze reeds gearresteerd op last van de politie te 's-Gravenhage, die met hem voor een andere kwestie nog een appeltje had te schillen. Zijn zonden in Amsterdam bedreven zullen echter niet vergeten worden. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot wij- ziging van de Tariefwet 1934 en ce wet op het Statistiekrecht is het volgende ontleend: De regeering heeft met belangstelling ken nis genomen van de beschouwingen, vervat in het voorloopig verslag over dit ontwerp van wet. •Wanneer zij thans zal trachten op deze be schouwingen in te gaan, wil zij vooropstellen, dat ook zjj op ait moment niet ten volle in staat is zich deze resultaten zuiver voor oogen te stellen. Zij onderschrijft de meening, dat de mo gelijkheid' tot waarneming van de gevolgen van het nieuwe tarief onder normale om standigheden thans ontbreekt. Dit neemt uiteraard niet weg, dat haar volle aanaacht op deze kwestie blijft gericht en dat zij zich voorstelt daaromtrent aan de Staten-Ge- neraal nadere mededeelingen te c.oen, zoo dra zulks mogelijk is. Hopelijk is dit reeds het geval vóór het afloopen van de periode, waarvoor de tariefsverhooging is bedoeld. Wat betreft de vraag of de groote opbrengst eer invoerrechten in de afgeloopen maanden van dit jaar er op wijst, dat oe bij de tariefs verhooging betrokken industrietakken niet in staat zijn geweest hun artikelen in grootere mate te vervaardigen dan voorheen, kan thans slechts worden opgemerkt, dat de werkgelegen heid in deze takken zich in de afgeloopen periocc bevredigend heeft ontwikkeld en dat over het algemeen genomen de productie kon worden opgevoerd. In hoeverre en in welke mate dit echter het gevolg is geweest van de tariefs verhooging en in hoeverre van ce toegenomen vraag, zoowel van binnen- als buitenlandsche artikelen, fs, zooals gezegd, onder de huidige omstandigheden zeer moeilijk te bepalen. Waarop de opmerking steunt betreffende de ernstige belemmering, welke vele han delsondernemingen reeds thans van ce ta riefsverhooging zouden hebben ondervonden, is der regeering niet duidelijk. Waar de totale invoer hier te lande in de eerste 10 maanoen van 1939 ruim 33 millioen gulden grooter was dan in het overeenkomstige tijdvak van 1938, mag in het algemeen toch worden aangenomen, dat de bedoelde onder nemingen daarvan de gunstiee gevolgen hebben bemerkt. Het lijk, dat Zondag te Wfik aan Zee is aan gespoeld. is thans definitief herkend als het stoffelijk overschot van mevrouw M. Adam, een Duitsche emigrante, die met de ..Simon Bo livar" naar Zuid-Ameni-a De vrachtauto, welke bij het ongeluk op den overweg aan den Koppel te Amersfoort in de Eem is terecht gekomen, is Woensdagmiddag cp het droge gebracht. Er zat niemand meer in. De man, die om het leven is gekomen, blijkt te zijn S. uit Breukelen-Sint Pieter. Het dreggen naar eventueele andere slacht offers wordt nog voortgezet, daar men vermoedt, dat zich twee personen in den auto bevonden. Het veer OeffeitGennep, dat wegens den hoogen waterstand zeven dagen is gestremd geweest, zal heden den dienst hervatten. Ten behoeve van het uitvoeren van werk zaamheden aan de oeververdediging van het Wilhelminakanaal nabij de brug, gelegen in den weg LieshoutAarleRixtel zal op Don derdag en Vrijdag 14 en 15 December de scheep vaart op het Wilhelminakanaal vanaf de Zuid- Willemsvaart tot aan sluis IV te Diessen en op de Zuid-Willemsvaart tusschen de sluizen nos. 6 en 7, telkens van 7 uur 30 voormiddag tot vermoedelijk 5 uur namiddag slechts wor den toegelaten voor schepen met een diepgang van ten hoogste 1,70 M. Met ingang van 1 Februari 1940 is als be heerder van het bijpost-, telegraaf- en tele foonkantoor te 's-Gravenhage-Stationsweg aan gewezen: W. Luigies, commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Nijmegen (post en telegraafkantoor). Met ingang van 1 Februari 1940 is aan P. Thijssen, ontvanger der directe belastingen te Enschede op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst. 16 wel, dat er geen enkele hond Vagina is, die het van Sourdough wint. i 011 iaar was 'k er b'J> toen hij dien groo- 1). herdershond begraven zou hebben vóór hij hem klaar was, als sergeant Moore er niet ba Geslaagd was om een touw door zijn hals- het te halen en hem bijna te worgen. Hij was h0. °P tijd, en ze beweerden, dat de herders- Sev tot dat oogenblik nog nooit zijn meerdere hhden had." kr'j'j hat is waar," zei een ander. „Je zult last Ijc'"etl met Sourdough, als je niet oppast, Dick, hij 's een duivel van een hond en drommels! ls nog zuurder dan zijn baas!" a, ik heb ook aan Sourdough gedacht," zei öer .en ik ben blij, dat zijn hok aan het an- eind van het terrein is." hij" i anhere eind!", zei French. „Óch, man allcl °°Pt vrij rond. Je moest eens zien hoe de ïjy ere honden verachtelijk voor hem kruipen! Vs We' ZUUr en een vechtersbaas; maar hij ee 'Jnt nu eenmaal geen ruzie te zoeken met hond, die voor hem kruipt. Maar de hemel helpe den „husky," die dat niet doet. Sour dough eischt als de meerdere erkend te worden, of hij eischt bloed. Zoo'n schatje is Sourdough nu." „Nu, van ons zal hij niets dan beleefdheid ondervinden, hè Jan? Als dat alles is, zullen we geen last met hem hebben. Maar hoort eens. vrienden: als Jan soms ooit bij Paddy in den stal is, en ik mocht er niet wezen, zorgen jullie dan, dat Sourdough uit de buurt blijft." „Het moet een heele kerel zijn, die Sour dough ergens buiten houdt, als hij plan heeft binnen te komen," zei O'Malley. „Maar we zul len ons best doen, hè jongens? Ik vind, dat onze Jan een betere geluksbrenger is dan de hond van den sergeant." „Maar ze mogen niet samen vechten," voegde Dick er aan toe, „en dat hoeft ook niet, als wij goed opletten; want Jan is in het géheel niet „zuur" en jullie hebt gezien hoe gehoorzaam hij is." HOOFDSTUK XI Kennismaking met „Sourdough" In sommige opzichten zou Jan's leven in het K.N.W.B.P.-hoofdkwartier eenvoudiger geweest zijn, als hij niet zoo beminnelijk en populair ge weest was. Het was een feit, dat haast iedereen van den grooten hond hield en wat trotsch was op zijn verschijning als K.N.W.B.P.-hond, en de leden van Dick's eigen afdeeling aanbaden allen Jan. Zijn leerzaamheid, zijn aanhankelijken aard, en zijn onveranderlijke beleefdheid bond hem aan hen, afgescheiden van hun trots op hem, en den invloed van Dick Vaughan als kampioen-bokser van het zwaargebouwde soort, en beste ruiter van het corps. Er waren acht of tien andere honden in de kazerne, die alle (ook de vechtlustige fox- terrier, die Jan het eerste bij de poort welkom heette) den grooten hond gaarne mochten lij den, zoodra ze hem kenden en zijn open, eerlijk karakter op de proef gesteld 'hadden. Ze waren geen van alle groote honden en dat feit alleen, behalve Dick's opvoeding, was de reden, dat Jan bijzonder goedig tegen hen was. Na eenige kor te waarschuwingen merkten de twee of drie honden die tot vechten geneigd waren, weldra dat Jan anders was dan zij en, in ieder geval, niet de geschikte persoon om ruzie te maken en legden zich daarbij ook neer. Maar er waren twee wezens, die Jan haatten van het oogenblik af. dat ze voor het eerst zijn mooie verschijning zagen, en dat waren ser geant Moore en zijn hond, Sourdough. De ser geant en zijn hond leken veel op elkaar, en niet veel op iemand anders. Sergeant Moore was een van de weinige werkelijk onpopulaire mannen in het corps. Als niemand in het district van hem hield moet er eerlijkheidshalve, ook ge zegd worden, dat velen hem vreesden, en dat niemand iets slechts zei van zijn eerlijkheid of bekwaamheid. De sergeant was een ware schrik voor boos doeners. een onaangenaam mensch om te ont moeten, en veel te grimmig en te zuur om van iemand een kameraad tè zijn. Maar niemand trok zijn eerlijkheid in twijfel en degenen, dié hem niet behoefden te vreezen, hadden een ze ker respect voor hem, hoewel ze niet van den man konden houden. Hij sprak niet gemakke lijk; maar de meeste van zijn woorden waren scherp, en nooit erg beleefd; zijn eenig ant woord op het „goeden-dag" van een ander was slechts een korte knik. Wanneer hij met de af gemetenheid van een goed gedrilden man een officier groette, was er iets in zijn uitdrukking en in zijn onstuimige armbeweging, dat het sa luut tot een bedreiging maakte. Zijn terugstootend karakter had vermoedelijk de verdere promotie van sergeant Moore in den weg gestaan. Zijn tijdgenooten, de ouderen van het corps, wisten dat hij getrouwd was geweest. Zijn minderen hadden den sergeant nooit met een vrouw zien praten. Toch werd er beweerd, dat sergeant Moore een zwakje had. één enkele teere plaats in zijn pantser. Men zei, dat hij, als hij meende geheel alleen met Sourdough te zijn, zich liet gaan en al de teederheid uitte, zooals een weduwnaar voor zijn eenig kind. Er was niet veel aan Sourdough, dat aan een kind, beminnelijk of niet, deed denken. Was de meester norsch en terugstootend in manieren en uiterlijk de hond toonde dezelfde eigen schappen nog versterkt. Zijn tint was zandkleu rig griis-geel, zonder teekening. Zijn vacht was grof, tamelijk ruig, en buitengewoon dik. Zijn overeind staande ooren waren gekarteld en ge havend door honderd gevechten en dwars over zijn snoet liep een breed, wit litteeken, dat hij gekregen had, naar men zei, in het gevecht met een boschwolf in het Athabasca-land. Het was een deel van Sourdough's houding of tactiek om te doen alsof hij bijziende was. Hij kon langs een groepje honden loopen, alsof hij ze niet zag. Maar zoodra een van die honden een brutalen blik in zijn richting zou werpen, of met een opgetrokken wenkbrauw naar een van zijn vriendjes zou kijken, met een grijns of een hoonlach voor Sourdough in het hart, dan zou deze onmiddellijk op hem aanvliegen als een woedende lynx met een bitter gegrom en een hap, die wel zeker zijn litteeken zou achterlaten; wanneer hij klaar was. liep Sour dough door, met overeindstaande nekharen en opgetrokken schouder, die scheen te zeggen: „Als je weer eens lust hebt om onbeleefd te zijn, bedenk dan dat Sourdough alles weet, niet? vergeeft, en diep bijt." Het verhaal deed de ronde, dat Sourdough in zijn jeugd een sledehond was geweest en eens Moore's leven gered had, toen alle anderen van het span gestorven of weggeloopen waren. Hij behoorde tot het gekruiste noordelijke ras, dat „husky" wordt genoemd, maar hij was grooter en zwaarder dan de meeste .huskys," en woog bijna honderd pond. Eens was er een wiel van een kar over zijn staart gegaan (terwijl negen van de tien honden gestorven zouden zijn. als ze een wiel over hun achterlijf gehad hadden) en dit aanhangsel had nu een zonderlinge kronkel in het midden, waardoor het leek op de kronkelstaart van een bulhond, maar dan lang en ruig. Hij was verre van een mooie hond, maar hij zag er uit als een echte vech tersbaas en er was een zekere onoverwinlijkheid in zijn uiterlijk, die, vergezeld van zijn snel heid van handelen en den vernietigenden ernst van zijn aanvallen, hem het onderdanige res pect bezorgd had van bijna alle honden, die hij tegenkwam Soms was er wel eens een onver schillige, onoordeelkundige hond, die bij een eerste ontmoeting deze eigenschappen over het hoofd zag Die hond maakte diezelfde fout geen tweeden keer. Dick Vaughan zorgde er voor er bij te zijn, toen Sourdough voor het eerst Jan ontmoette. Jan had geleerd om, zoo noodig, zijn snoet op 'n el afstands van Dick's hielen te houden en dit was zijn houding, toen sergeant Moore met Sourdough het terrein overstak. Jan's nekharen gingen onmiddellijk overeind staan, toen hij den „husky" zag. Sourdough keek. zooa's zijn gewoonte was, in een andere richting, maar z'jn nekharen stonden ook op, en zijn bovenlip ging een beetje omhoog, naarmate het vel van zijn neus zich plooide. Klaarblijkelijk zouden deze twee niet met elkaar overweg kunnen. Plotseling, en oogenschijnlijk zonder naar Jan gekeken te hebben, sprong Sourdough van terzijde met een woedend gebrom op hem af. ..Blijf hier. Jan. blijf hier. jongen," zei Dick dringend, terwijl hij tusschen de twee honden sprong „Wie heeft je toestemming gegeven om dien hond hier te brengen?", snauwde sergeant Moore Dick toe. ,Jk zorg voor hem voor kapitein Amuth, mijnheer," was het antwoord. „Hm. nu. pas dan op hem en houd hem bij je. Sourdough is hier de baas, en als deze hond hier blijft, moet hij dit maar zoo gauw mogelijk begrijpen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3