BEV VE LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.0C0 gezinnen I Felle toon der Duitsche pers FOUT IN HET PROCES VERBAAL Getuige kwam daardoor in moeilijk parket - IjjiiiiiiiiiimmiimiiiMmmiiiiiiiiMmiiiiNiNiMimwuiwiMmmiiiinmiuimHiiiiiliiiii DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 R.K.G.V. Herkules Gevonden voorwerpen Gymnasium-tentoon stelling geopend De vriendelijke Sint En de kindertjes van den Zijl singel, die zijn lievelingen zijn Maar waren de kleintjes vin het kinderhuis NATIONAAL MUZIEK CONCOURS VOLKSGEZONDHEID De subsidies der gemeente SUBSIDIEERING VAN HET FRÖBELONDERWIJS Nieuw materiaal voor openbare werken Bloedtransfusiedienst f 1500 voor luchtbescherming Kosten der distributie COMITÉ VOOR KLEEDING EN DEKKING Zaterdag collecte! Werkverschaffing Arbeidsbemiddeling De spionnagezaak en de uniformenaffaire Nederland zou zich niet krachtig genoeg verzetten tegen de Britsche blokkade Secretaris van Duitsch consul vermoord In zijn woning te New-York met ihgeslagen schedel gevonden Koning George aan het front De moeilijke positie van Zweden De geruchten over een wijziging in de regeering Duitsche geweren naar Finland? Het vliegongeluk in de Alpen Deensch schip op een mijn Uitbreiding outillage der N. S.M. Helling voor schepen van 60 a 70.000 ton De vermiste IJmuider treiler Namen der elf opvarenden Z.K.H. Prins Bernhard in IJmuiden Bezoek aan Van Leer's W alsbedrijven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiinuiiiuiiiira STAD Een melkhand-elaar uit de Haa lem- mermeer had meer gedronken dan goed voor hem was. En ondanks zijn wazige ocgen, zijn waggelenden gang en zijn naar- drank-riekenden adem was hij toch in een auto gestapt en er mee weggereden. Het Openbaar Ministerie had vele getui gen gedagvaard. Ieder, die in den avond van 10 November dezen man gezien had, moest voor den HaarKmschen kantonrech ter verschijnen, van den verbaliseerenrien agent tot den caféhouder, de bezoekers van zijn gelegenheid meerendeels gemo- biiiseerdcn en de vrienden van den melk handelaar toe. - Deze verdachte onderscheidde zich niet van anderen, die voor een dergelijk mis drijf gevonnist werden. Ook hij ontkende maar eenigermate onder den invloed te zijn geweest. En de verklaringen van al d:e getuigen waren noodig om het tegendeel te bewijzen. Daar was dan de Bennebroeksche gemeente veldwachter, die in gezelschap van een Heem- steedschen collega de achtervolging had ingezet en den man op de stoep van een Heemsteedsch café te pakken kreeg. De melkhandelaar was vier uur opgesloten geweest in het politiebureau en daarna brach ten agenten hem naar huis. Een milita'r, die op denzelfden tijd dat verd. daar gezeten had, in een café te Hillegom den avond doorbracht, had echter niets van het onder-den-invloed-zijn gemerkt. Dat ver klaarde hij althans voor den kantonrechter. Het ambt:-edig proces-verbaal liet hem andere din gen zeggen. De veldwachter, die hem des nachts van zijn strcozak had "gehaald, kreeg toen te hooren, dat door dezen ..getuige aan den melkhandslaar was aangeboden zijn wagen te besturen." „Je tent er zelf niet meer toe in staat," had getuige gezegd. „Dat kan ik niet gezegd hebben," vertel de de militair gistermorgen, „Ik heb niet eens een rijbewijs." „Was ie wel goed wakker," vroeg de kan tonrechter aan den veldwachter. „Getuige was behoorlijk wakker," ant woordde deze. „Denkt u er om, dat u onder eede staat," waarschuwde de ambtenaar den militair. Maar deze bleef erbij, dat hij niets gezegd had van hetgeen het verbaal hem nu in den mond legde. „U kunt vervolgd worden wegens rrvdneed, als niet oppast," vermaande de ambtenaar nog. Het raadsel werd pas opgelost bij de voortzetting van deze zaak in het middag uur. De veldwachter bemerkte toen tot zijn schrik, dat hij dezen getuige in het ver baal dingen liet zeggen, die een andere mi litair gezegd had. De getuige werd door den kantonrechter gerehabiliteerd. Andere getuigen, zooals een caféhouder uit B:nnebroek, die verd. sterken drank geweigerd had, verklaarden, dat de man erg opgewonden w-as geweest. Maar dronken?Nee, daar hadden ze niets van gemerkt. Ook de Hill-egom- sche caféhouder niet, evenmin als de kennis, die een eindje met hem was mee gereden. En dat was nogal in tegenstelling met het geen in het proces-verbaal stond als hun ver klaring. „Hij knipperde toch met zijn eene oog," vroeg de kantonrechter aan een oer getuigen. „En dat was naar uw meening esn symptoom bij hem, dat hij te veel gedronken had?" „Heb ik dat gezegd?" vroeg de getuige. „Ik had heelemaal niet den indruk, dat hij te veel op had." De kantonrechter vroeg, zich af of er mis schien invloed was uitgeoefend op de getuigen, doch zij ontkenden dit. De militaire arts, die de politie had gewaar schuwd, was echter zeer positief in zijn ver klaring, dat verd. die hij had zien wegrijden wel degelijk onder den- invloed was geweest, evenals een der agenten, die bij de arrestatie aanwezig was, verklaarde. De ambtenaar van het openbaar ministerie zeide in zijn requisitor, dat deze verd. al vele malen voor het kantongerecht is verschenen en dikwijls was daarbij de alcohol in het geding. De caféhouders hebben er-zonder uitzondering belang bij hem zooveel mogelijk te vriend te houden, daar hij van hen een goede klant is. Spr. eischte een hechtsnisstraf van veertien dagen en een jaar intrekking van het rijbewijs De verdediger, mr. Goudsmit, achtte het over tuigend en wettig belwijs niet geleverd; het meerendeel der getuigen had niet gezien, dat zijn cliënt onder den invloed was. De kanton rechter deelde deze meening echter niet er. veroordeelde den verdachte tot tien dagen hechtenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen Verd. zal van dit vonnis in hooger beroep gaan Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen haar jaanijksch St. Nicolaasfeest in gebouw Domi te Overveen. Onder het zingen van eenige bekende St. Ni- colaasliedjes werd de goede Sint door bruidjes binnengeleid. Na een speech van den Sint wer den de kinderen verrast door een dansje op het tooneel. wat zeer in den smaak viel. Een nieuwe verrassing was het, toen voor de tweede maal het d*ek op ting; opgevoerd werd door de kleu ters een tooneelstukje in 3 bedrijven „Vriende lijkheid beloond"; het was ingestudeerd onder leiding van mej. C. Klumber. Zeer vlot en goed werd er gespeeld. Vooral de rolkennis was af! En de oudste van deze kleuters was 8 jaar! Tusschen de bedrijven door werden de kinde ren op lekkernijen getracteerd; Vóór de middag gesloten wyd, verscheen'er nog een goochelaar, 't Was prachtig. N--dat de kleuters verrast waren met een mooi geschenk, sloot de presidente het feest. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen lï en 13 uur Armband, v. d. Broek, Ged. Voldcrsgracht 6. Bankbiljet, Inspecteur Laaet, belastingkantoor KI. Heiligland, H. B. S. agenda, Bureau van Po litie, Smedestraat, Padvindershoed, Nieuwendijk, Sillemstraat 17. Rechter motorhandschoen, De Jong, Cremerpleir. 12, 1 paar gebreide hand schoenen, bureau van politie, Smedestraat, Tumjurkje, Slcbbe, Ged. Oude Gracht 135; Distributiekaart, v. Goor, Jacobijnestraat 1, Gummilaars m. bontkraag, Schipper, Cornelis- steeg 12, Damesmuts, Bureau van Politie Sme destraat, Overhemd, v. d. Aar, Tulpenstraat 30 r. Portefeuille, v. Veldhuyzen, Hagestraat 31, Ro zenkrans, Lammé, Bakenessergracht 6 b rd., Gouden ring, Boon, Dcelstraat 23. Leeren riem. Zwanenburg, Sterreboschstraat 14, Rozenkrans, Hendrickse, Zomervaart 220 rood, Autosliir er, Zandvliet, Berckheydestraat 35. Schooltasch m. b:eken, Etty, Heemsteedsche Dreef 265, Heem stede, Damestasch m. i., Plessius, Essch l 'er- straat 22 zw.. Damestaschje m. i. Ter Aar, Sren- redamstraat 61. In de Haariemsche raadzaal aan 't Prin senhof is gisterenavond de tentoonstelling 1 an historische documenten, die betrekking hebben rp het gymnasium, officieel geopend. Deze plechtigheid geschiede op den dag, waarop voor 550 jaar de school werd opge richt en in een alleszins waardige cmge- ing. Op de lange, groene tafels, waarop gemeenlijk de glazen water van de gemeenteraads'eden staan en waarop hun paperassen liggen uit gespreid, zjjn thans vele archiefstukken, fo to's en boeken uitgestald, die van de ge- scihedënis van het gymnasium vertellen. En op het Prinsenhof, c'it aan historie zoo jike stukje grond, dat aan de eene zijde dcor de jubileerende school en aan de andere zijde door het gebouwencomplex van het stadhuis wordt begrensd, wapperen feeste'ijk vlaggen en vlaggetjes. Wij schreven reeds gisterenavond over al het geen op ceze tentoonstelling is te bezichtigen. De stichtingsacte van 6 December 1389, waarbij Hertog Albrecht verlof geeft tot het oprichten van de „groote schole", de eerste en de laatste druk van het beek van den beroemd geworden 'eer ing Nicolaas Beets, foto's van recenten da - turn en van vele tientallen jaren geleden, ver geelde documenten prenten van rectoren, platte, gronden van de Groote School, kasboeken, boe ken, waarin gegevens ever de school en haar 'eeraren in al die eeuwen een uitgebreide en hoogst interessante verzameling. In tegenwoordigheid van den burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. de wet houders D. westerveld en M. A. Reinalda, het college van curatoren, rector dr. C. Spoelder en tal van leeraren met hunne dames, sprak de cemeente-archivaresse, mej. dr. G. H. Kurtz, die de tentoonstel'ing heeft ingericht, zij Bracht dank aan het gemeentebestuur vcor de beschik baarstelling van de raadzaal, aan den directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, den heer Smit. die de technische zijde van de ten toonstelling in handen had» en aan de velen, die hun medewerking verleenden aan het tot stand komen van deze tentoonstelling. Want niet alleen stukken uit het gemeende-archief zijn hier bijeengebracht. Ook het Gymnasium zelf beschikte over interessante gegevens. De Biblio theek stond een aantal boeken af; ce rector zélf had bij zijn particuliere verzame'ing aardige documenten. En verschillende oud-leèrlingen, die van het jubileum vernomen hadden, stuur den diploma's, die hun voorvaderen zich eeuwen cc]eden verworven hadden. Dr. Spoelc'er roemde de vcortreffe ijke wijze, waarop dr. Kurtz, zijn oud-leerlinge, die later leerares is geweest aan het gymnasium, deze tentoonstelling had ingericht, waarna d2 voor zitter van curatoren, de oud-wethouder A. G. Boes. de tentoonstelling opende, waarbij hij nog opmerkte, dat het gymnasium historisch ver tonden is met het gebouw, dat de raadszaal bevat. Vroeger immers was de rector van het gymnasium tevens directeur van de Openbare Leeszaal. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 2—5 uur en van 7—9.3» uur. Zondag alléén des middags. De Sint lacht en knikt Pieter grijnst. Zijn tanden steken fel-wit af tegen het roet zwarte van zijn gezicht. Rechts van hem prijkt de beruchte zak. Op een paar meter afstand van de beide overbekende figuren, die in het kinderleven wel een heel bijzondere plaats innemen, staan drie kleintjes. Schuchter, haperend hier en daar. verlegen naar den grond kijkend, zingen zij een voor- örachtje. En weer lacht de Sint. En weer grijnst Pieter. Een paar kinderhandjes frommelen den voor kant van een jurkje in elkaar. Het voordrachtje is afgeloopen. De Sint is een vriendelijk mensch. „Krijg ik nu een handje van jullie?" Alleen de oudste vanéde drie heele kleintjes weet goeden moed te verzamelen om binnen een meter afstand van den vervaarlijk grijn- zenden Piet te k,omen en den srooten kincY'.- vriend een handje te geven. De twee anderen verschuilen zich achter het habijt van de zuster Even later is het een en al bonte beweging van kleine boerinnetjes, die reidansen uitvoe ren, jochies in matrozenpakjes dansen en zin gen van het dansende en zingende „Vroolyxe Fransje", meisjes met bonte wimpeltjes dan sen en zwaaien, jongens houden een lampion optocht in marschtempo, een boertje komt op bezoek bij den fotograaf, er wordt gelachen en geapplaudisseerd Sint iacht en knikt Pieter grijnst en deelt lekkers uit. De groote Heilige, die in deze dagen de ge dachten van ieder kinderhoofdje in beslag neemt, bracht zijn traditioneele bezoek aan de kinderen van het St. Joseph-Kinderhuis aan den Zijlsingel. Men kon het hem aanzien, dat hij zich tus schen de kleintjes, die hij nu al ieder jaar trouw komt opzoeken, echt thuis voelde. gewend, dat Sinterklaas steeds met twee zwar te knechten verscheen, dit jaar kwam hij er met slechts een. Antonio, de zwarte met de rollende oogen, had een ongelukje gekregen oij het dak-op-dak-af klauteren. En evenals vorige jaren had de Sint voor een boel fijne dingen, die een kinderziel ge lukkig maken, gezorgd. Dit dank zij de mede werking van vele Haarlemmers. Een variant op de programma's van de St Nicolaasbezoeken in vorige jaren vormde de muzikale medewerking van de gebrs. Loerak ker. De heer B. Loerakker had een 8-jarig leerlingetje. de jongeman Raymond Burgers meegebracht, met wien hij enkele duetjes speelde. Ook St. Nicolaas heeft gevoel voor mooie muziek. Het grijze hoofd knikte goedkeu rend Ook nu weer waren vele vrienden en beken den van het kinderhuis naar het feest komen kijken. Naast de secretarissen van het Bisdom de weleerwaarde heeren H. Astrrof en F. Bank zagen wij pastoor A. Liihn, kapelaan F. De- termeijer, pater G. P. Laurant, pater A. J. M Engels en den heer S. C. de Haas van Dorsser.' directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon Toen de Goede Sint het Kinderhuis reeds verlaten had, bevolkten de meisjes en jongens van het kinderhuis de twee kamers, waarin de milde gaven waren tentoongesteld. En de Sint wist toen zeker, dat hij volgend jaar weer zou komen. Omdat hij weet, dat ds kindertjes van den Zijlsingel dankbare kin dertjes en brave kindertjes zijn Dé Haarlemsche Politie Muziekvereeniging heeit in haar laatst gehouden ledenvergadering- besloten. over te gaan tot het uitschrijven van een Groot Nationaal Muziekconcours. Voor het organlsèeren van dit muziekfeest, dat a.s. zomer gegeven zal worden, is een Uitvoerend Comité gevormd, dat met haar voorbereidends werk zaamheden alreeds een aanvang heeft ge maakt. Tn dit comité hebben de volgende hee ren zitting: J. Pauel, voorzitter; H. Plant, con- courssecretaris, adres: Amsterdamschevaart 68; T. Hógenes, A. Koster en H. C. Knip. Op de begrooting voor 1940 wordt een bedrag van f 9985 uitgetrokken als subsidie aan det af- deeling Beverwijk van „Het Witte Kruis" ten behoeve der tuberculosebestrijding. De subsidie ten behoeve van het Witte Kruis- Badhuis is geraamd op f 1673,86 (v.j. f 22-45,68). De gemeente heeft zich garant gesteld voor be taling van rente en aflossing eener geldleening, groot f 29 000, aangegaan door het Witte Kauis voor de stichting van een badhuis. De vereeni- ging vraagt voor 1940 een subsidie ad f 1673,85 dat is het geraamde tekort op de exploitatie, na aftrek van de afschrijving op de activa, voor zcovér déze dé verplichte aflossing op de lee- ning betreft. B. en W. stellen nu den raad voor, evenals in Voorgaande jaren allereerst een renteloos voor schot toe te staan ad f 7.50, zijnde het bedrag der verplichte aflossing op de leening en ver volgens een subsidie van f 923,86, zijnde het res- teerende deel van het geraamde tekort. Na af loop van het jaar wordt het juiste bedrag aan de hand van de exploitatierekening bepaald. 'Voor uitzending en verpleging van kinderen in vaeantiekolonies is f 800 uitgetrokken ten behoeve van de afdeeling Beverwijk van het Centraal Genootschap en van de Stichting „Katholieke Kinderuitzending". De verdeeling van het bedrag geschiedt naar het aantal uit zenddagen. Verder wordt door B. en W. voorgesteld om ten behoeve van de Wijkverpleging een bedrag van f 4000 beschikbaar te stellen (v.j. f 3670). Hqji .eollege zal zich nader beraden over de vrabg in welke verhouding dit bedrag bij wijze vari' subsidie onder de beide plaatselijke ver- eenigingen, n.l. Het Witte Kruis en de R.K. Vereen, het Wit-Gele Kruis, zal worden ver deeld. Tenslotte behelst het hoofdstuk Volksgezond heid dè jaarlijksche subsidie aan de afdeeling Beverwijk van het Nederlandsche Roode Kruis in de exploitatiekosten van het ziekenhuis ten bedrage van f 8000. Op de.begrooting voor 1937 was voor de sub- sidiëering' van het bijzonder fröbelonderwijs geraamd een bedrag van f 8623,31. Krachtens de bijzondere voorwaarden, waaronder het rijk over 1937 aan de gemeente onderstand verleen de, zou dit bedrag voor 1938 met 10 pCt. moeten worden verlaagd. In een uitvoerig gemotiveerd schrijvenhebben B. en W. den minister erop gewezen, welke moeilijkheden dit voor de scho len zou medebrengen en daarbij het verzoek ge daan, met een verlaging ad 5 pCt. genoegen te willen nemen. Dit verzoek werd ingewilligd, maar daarbij werd de mededeeling ontvangen, dat voor 1939 een verder gaande besparing op dezen post moest worden verkregen. Hoewel zeer ongaarne hebben B. en W. daarop voorgesteld, voor 1939 andermaal een korting toe te passen. Op dit voorstel is nog geen antwoord ontvangen. B. en W. vleien zich met de hoop, dat bun verzoek zal worden ingewilligd en dat ook voor 1940 een gelijk bedrag zal kunnen worden toe gestaan. Zij stellen den raad daarom voor, voor het volgend jaar toe te staan een bedrag van f 7760.98 (d.i. de raming voor 1937 verminderd met 10 pet.-). Bij aanneming van dit voorste' is het college voornemens, t.z.t. inzake de ver deeling van het bedrag over de verschillende scholen met een nader voorstel te komen. Daarbij zal er van uitgegaan moeten worden, dat de kosten en het instandhouden van twee houten hulpscholen, welke aan de neutrale fröbelschool gratis in bruikleen zijn gegeven ook uit dezen post moeten worden bestreden. Op de begrooting voor 1940 van het bedrijf Openbare Werken is voor de aanschaffing van een mechanischen stamper en voor een riooi- zuigauto, tevens geschikt voor het reinigen van beerputten, een bedrag geraamd van 9609. Tot nu toe hebben zich voor den bloedtrans fusiedienst hier ter plaatse reeds meer dan 100 candidaten-bloedgevers en -geefsters aange meld. Met de medische keuringen wordt thans een begin gemaakt. Volgens berekening zullen' in Beverwijk in totaal 400 candidaten van 21- tot 59-jarigen leeftijd noodig zijn. Het plaatselijk comité heeft goede hoop, dat dit aantal spoedig zal worden bereikt, maar dan dient men zich onverwijld voor dit menschlie- vend hulpbetoon aan te melden. Dit kan ge schieden aan het Roode Kruisziekenhuis, ter gemeentesecretarie (ingang Raadhuisstraat) en te Wijk aan Zee bij den heer B. Wortman. Rel- weg 2. De commissie verzoekt voor al degenen die zich niet als bloedgevers beschikbaar kunnen stellen, het werk van den dienst te willen steu nen door geldelijke bijdragen. Het adres van den secretaris-penningmeester van het comité is dr. M. H. A. Melchior. Noorderwijkweg 1. tel. 3340, postrekening 208632. Was op de begrooting voor 1939 ten behoeve van de luchtbescherming 300 uitgetrokken blijkens de toelichting op de begrooting voor 1S40 acht de burgemeester, die krachtens de wet met de uitvoering van de maatregelen is belast, het noodzakelijk, dat hem voor het vol gend jaar een crediet van 1500 voor dit doel wordt toegestaan. De post uitgaven ten behoeve van de ievens- middelendustributte is in de begrooting voor 1940 na vele jsren weer teruggekeerd. Hoe we! het nog geheel onzeker is, hoe de omvang der werkzaamheden zich zal ontwikkelen en een nauwkeurige raming van de kosten derhalve nog niet is te maken, wordt aan de hand van de thsns bekende gegevens voor 1940 een be drag van f 13 000 geraamd. De tot den distributiekring Beverwijk beboe rende gemeenten Heemskerk en Assendelft zul len hierin een bijdrage hebben te verleenen welke wordt geraamd op f 4333.33. In het be drag, dat ten laste van onze gemeente blijft draagt het rijk voor 85 pCt. bij. Het plaatselijk Comité voor de verstrekking van kleeding en dekking aan behoeftige inge zetenen houdt, met toestemming van Burge meester en Wethouders van Velsen, een straat collecte op Zaterdag 9 December as. Het comité, dat werkt onder leiding van mevr Kwint-Wiersum, rekent er op dat ieder naar vermogen zal geven om mede daardoor in een aantal gezinnen de meest noodzakelijke hulp te verleenen. Bedenkt wat het zeggen wil om in de gure en koude wintermaanden onvoldoende gekleed te zijn of geen voldoende dekking te hebben. Met zekerheid weet het Comité, dat velen hunkerend uitzien naar den dag, waarop de ver strekking zal plaats hebben. Het comité doet een beroep op de ingezetenen, die een formulier hebben ontvangen, om dit zoo spoedig mogelijk ingevuld te retourneeren. Zij, die Zaterdag a.s. niet in de gelegenheid zijn om hun gift in de collectebus te doen, kun nen deze storten of overschrijven op gironummer 18905 van den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te IJmuiden. Tot heden werden de volgende bedragen ont vangen: P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej, E. V. f 1; W. A. D. f 5; G. v. D. f 1; N.N. f 15; N. N. f 0.45; M. v. G. f 1.50; P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej. E. V. f 1; W. A. D. f5; P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej. E. V. f 1; W. A. D. f 5; G. v. D. f 1; P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej. E. V. f 1; G. v. D. f 1; M. v. G. f 1.50; P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej. E. V. f 1; G. v. D. f 1; M. v. G. f 1.50; P. H. f 1; J. D. f 0.50; mej. E. V. f 1; G. v. D. f 1; P. H. f 1; J. D. f 0.50; G. v. D. f 1; P. H. f 1; G. v. D. f 1; J. D. f 0.50; M.' v. G. f 1.50; P. H. f 1; J. D. f 0.50; G. V. D. f 1; P. H. f 1; J. D. f 0.50; G. v. D. f 1; J. H. M.JV. f 2.50; mevr. W. J. J. F.-K. f 20; C. J. en Zn. f 2.50; mevr. A. H.-B. f 10; C. 'JL M. f 5; C. J. H. Z. f 10; J. D. B. O. f 5; H. A. K. f 5; J. P. B. f 2.50; J. H. U. f 2.50; M. v. 't H. f 1; W. L. f 5; J. S. f 2.50; K. B. f 1; P. v. 't P. f 3; dr. mr. A. v. d. F. f 5; mevr. wed. S. v. D. f 2.50; N.V.M.V. f 5; mej. J. W. f 5; J. P. f 25; D. B. Jzn. f 5; mr. L. V. f 2.50; J. B. f 25; mej. J. J. V. T. f 25; J. C. D. f 2.50; P. J. J. f 2.50; C. O. f 5; Huize M. f 10; N. V. C. f 10; mej. J. L. E. f 10; K. W. f 5; G. A. H. f 5; A. de G.Lzn. f 10; G. A. K. f 100: M. O. f 5; J. P. L. f 10; S. V. f 5; ir. P. v. D. f 10; ir. A. J. H. O. f 5; D. B. f 2.50; W. B. f 2; mevr. H. J. v. B.-H. f 10; W J. F. f 2.50; F. v. P. f 1; A. W. K. f 50; ir. J. M. de M. K. f 10; H. G. f 100; H. W. f 3; mej.M. A. U. f 2.50; J. P. K. f 10; J. M. D. f 3; J. E. f 2.50; Nspb. f 25; R. W.F. f 10; J. v. d. N. f 2.50; C. W. B. f 5; jhr. H. B. f7.50; P. H. f 1;. J. D f 0.50; mej. E. V. f 1; X.X. f 2; J. L. f 2; F. v. P. f 1; A. H. v. A. f 2.50; mej. G. v. E. f 2.50; C. M. f 2.50; C. L. f2.50; J. J. Sch. f 2; W. A. D. f 5; Pa. B. f 20. t Voorts werd ontvangen van de fa. G. plm. 1400 stuks kleeding. Aan het einde der maand waren tewerkgesteld 218 arbeiders, verdeeld als volgt over de ver schillende werkverschaffings-objecten: Groote IJpoIder 35 man; Zuid Spaarndammerpolder 59 man, Prov.-werkverschaffing Heemskerk 60 man: rioleering 4 man; Herbestrating 14 man; terrei nen Meervlietstr. 35 man; aanleg voet-rijwielpad Willem de Zwijgerlaan 8 man; verbetering par ken 3 man. Bovendien waren 17 jeugdige arbei ders tewerkgesteld in „Duin en Kruidberg „Wa terland'' en Sportterrein R.H.B.S. In den loop der maand werden 865 inschrijvin gen van mannelijke en 22 van vrouwelijke werk zoekenden geboekt; het aantal plaatsingen be droeg 448 mannen en 4 vrouwen. Van de Cén- trale Werkplaats werden 9 deelnemers geplaatst. Door werkgevers werden 467 aanvragen om man nelijk en 13 om vrouwelijk personeel ingediend. Voldaan werden 440 aanvragen om mannelijk én 4 om vrouwelijk personeel. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Namens de justitie is aan de dagbladen drin gend verzocht, in het belang van het strafrech telijke onderzoek, voorshands geen verdere pu- l'icaties te doen met betrekking tot de spionnage- en uniformenzaken. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Onze Berlijnsche correspondent seint ons Woensdagavond In de afgeloopen dagen was de stemming te Berlijn relatief kalm te noemen. De belangstel ling was voornamelijk op het Russisch-Finsch conflict gericht, waarbij Duitschland immers de rol van toeschouwer wil spelen. Zoowel de Russische alsook de Finsche berichten over dc krijgsverrichtingen worden in de pers gepubli ceerd. Men wijst er te Berlijn op, dat Engeland ondanks zijn bewèerde verontwaardiging, het nie ttot een breuk met de Sovjet-Unie wil laten komen en dat het zelfs zijn invloed bij president Roosevelt zou hebben aangewend, opdat de Vereenigde Staten de diplomatieke betrekkingen met Rusland niet zouden verbreken. Ondertus- schen zit Duitschland geenszins stil. Met de meeste aandacht worden de gebeurtenissen in Scandinavië en de neutrale landen in het Wes ten gevolgd. Nadat de pers, vooral door een feilen aanval op de figuur van den thans af getreden Zweedschen minister van Buitenland- sche Zaken Sandler felle critiek op de politieke houding van dat land uitgeoefend had, kreeg ook Zweden dezer dagen een beurt. De „Diplo- matisch-politischer korrespondenz" betreurt het, dat Zwitserland, hoewel het aanvankelijk bezwaren opperde, thans toch zijn grondgebied voor de bijeenkomsten van den Volkenbond, die als een instrument der geallieerden beschouwd moet worden, beschikbaar gesteld heeft en laat duidelijk uitkomen, dat Duitschland het den neutralen landen buitengewoon kwalijk zou nemen, wanneer zij de vertooning van Genévc door hun aanwezigheid zouden opluisteren. Het trekt voorts de aandacht, dat de Berliner Börsenzeitung van Woensdagavond in een aan tal berichten tot Nederland het verwijt richt, dat het door zijn zwakke houding de Britsche blokkade-methode s indirect in de hand werkt Onder koppen als: „Zooals Engeland beveelt" er „Holland zwicht voor chantage", maakt het blad melding van het feit, dat een aantal Ne derlandsche reeders hebben medegedeeld al leen goederen, waarvoor de Britsche consul een navicert afgegeven heeft, te kunnen acceptee ren. Het is onbegrijpelijk, aldus de Börsenzei tung, dat men in Holland niet ziet hoe de neu traliteit van een land, waarin de Britsche con sul een dergelijke rol speelt en waar de zee- roovermethoden van Engeland in de practijk zonder eenig verzet wordt aanvaard, in hooge mate gecompromitteerd wordt. Alles wat En geland op deze wijze in Nederland heeft weten te bereiken komt ten koste van de politieke tn moreele positie van dit land. Voorts acht het blad het ontoelaatbaar, dat de Nederlandsch- Indischë posterijen het den Engélschen censor door een soort van voorcensuur gemakkelijk trachten te maken. Tenslotte oefent de Berli ner Börsenzeitung onder het opschrift „eer> achterdeurtje voor het toegeven" critiek uit op de mededeeling van den Nederlandschen mi nister van Defensie, dat defensief bewapende handelsschepen in Nederland toegelaten zouden worden, indien het geschut afgesloten blijft Hoewel aan deze scherpe woorden in de Duit sche pers geen overdreven beteekenis gehecht moet worden, toonen zij toch ten duidelijkste hoe moeilijk de situatie voor Nederland blijft, aangezien zijn Oosternaburen verwachten, dat het de Britsche blokkademethodes met daden zal beantwoorden en naar het voorbeeld van Japan een krachtige houding tegenover Enge land zal aannemen. NEW-YORK, 6 Dec. (Reuter). Walter Engleberg, secretaris van den consul-gene raal van Duitschland Borchers, is vandaag in zijn woning te Brooklyn dood aange troffen. Zijn schedel was ingeslagen. Toen de politie in de woning aankwam, brandden alle lichten. Er waren duidelijke spo ren van een gevecht. De politie verklaart, dal: Engleberg, een lid der NSDAP, zestien maan den geleden in de Vereenigde Staten is aan gekómen. Volgens het rapport van een dokter werd Engleberg in zijn slaap gedood. Hij was reeds 24 uur dood, toen men het gebeurde ontdekte. Rechercheurs zoeken naar den man, die tot onlangs met Engleberg heeft samengewoond. De vertegenwoordiger van Havas aan het Britsche front meldt, dat Koning George de inspectie zijner troepen heeft voortgezet. Hij bracht een bezoek aan een vliegveld, waar zich ook Fransche officieren van een naburig eskader bevonden. De Koning inspecteerde artillerie- afdeelingen en gebruikte het noenmaal met ge neraal Voruz en „es andere Fransche generaals. Bij het vallen van den avond was de Koning op het hoofdkwartier teruggekeerd. STOCKHOLM, 6 Dec. (Reuter). Nog steeds doen geruchten de ronde over een wijziging in het Zweedsche Kabinet. Minister-president Hansson heeft bevestigd, dat besprekingen zijn gevoerd met de leiders van de politieke par tijen. Algemeen wordt aangenomen, dat Sand ler niet in het nieuwe ministerie zal worden /opgenomen. De Zweedsche bladen hebben een oproep ge publiceerd. onderteekend door een aantal lei dende bisschoppen, professoren, bankiers za kenlieden en industrieelen, en anderen waarin wordt gezegd, dat de houding, welke Zweden thans aanneemt, beslissend zal zijn voor zijn toekomstig lot. De onderteekenaars sporen aan Finland te hulp te komen. In Londen is hedenavond vernomen, dat ve'e geweren uit Duitschland naar Finland zijn ge zonden, De geweren waren voor een deel Tsje chisch en werceii eerst naar een Noordelijks haven en vervolgens per spoor naar Helsinki verzonden. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat Duitschland thans nieuwe ge- weren tegen een lageren prijs aan Finland heeft aangeboden. Bevestigd wordt, dat Engelsche firma's mu- nitievoorraden naar Finland zenden. Tot zeer kort geleden zonden ook Hongarije en Joego slavië oorlogsmateriaal naar Finland. BERN, 6 Dec. (Havas). Bij het ongeluk van het Italiaansche vliegtuig van de lijn Ro meBerlijn zijn vier passagiers om het leven gekomen. Drie leden van de bemanning en een passagier werden gewond. De radio-telegrafist bleef ongedeerd. KOPENHAGEN, 6 Dec. (Reuter) Het 3500 ton metende Deensche s.s. „Ovetoft" is Zondag op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Zes opvarenden zijn omgekomen, de 15 gered den zijn naar een Scandinavische haven ge bracht. In een interview, dat de directie van de NederlantYche Scheepsbouw Maatschappij aan „Het Volk" toestond, deelde zij mede. dat plannen in voorbereiding zijn, om de outillage van de werf eerlang zeer belang rijk uit te breiden. Men wenscht in staat te zijn om, zoo moge lijk. ook een schip van 60 a 70.000 ton te bou wen en men wil een bestaande helling met hec oog op de toekomstmogelijkheden daarvoor niet- verbouwen. Dit zou immers een maand of zes in be slag nemen en zoo lang wil men geen helling missen. De Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij moet klaar zijn om te zorgen, dat zij de grootste en belangrijkste werf van het land voor elk soort werk zal zijn en blijven Woensdag liepen in IJmuiden hardnekkige geruchten volgens welke een deel der beman ning van den stoomtreiler „Silvain" ÏJm. 116, die reeds 20 dagen weg is, behouden in Noorwe gen zou zijn aangekomen. Ifj de betrokken ree- derij kon men ons deze geruchten evenwel niet bevestigen. De namen van de elf opvarenden zijn: Schip per: W. den Heyer, IJmuiden; Stuurman: N. Rovers, Katwijk aan Zee; Eerste machinist: A. Eskes, IJmuiden; Tweede machinist: L. v. Beek, IJmuiden; Stoker: G'. Voogt, Maassluis; Ma trozen: N. v. Duin, J. Remmerswaal en G. Vooys, allen Katwijk aan Zee, en J. Ros te Scheveningen; Lichtmatroos: J. Ros, eveneens te Scheveningen. Kok was: L. Larooy, afkom stig uit Vlaardingen. De stoomtreiler „Silvain" liep kort voor den wereldoorlog te Wesermunde van stapel en werd tien jaar geleden door de Reederij Groen te IJmuiden onder Nederlandsche vlag gebracht. Gistermorgen bracht Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan IJmuiden, ter bezichtiging vsfn de Van Leer's Walsbedrijven N.V. Even na 10 uur reed de koninklijke auto. waarin gezeten waren Prins Bernhard en z.jn adjudant, het terrein van deze nieuwe fabrie ken op. Hier werd het hooge gezelschap verwel komd door den directeur van het bedrijf, den heer B. van Leer, die de beide hoofdingenieurs aan den Prins voorstelde. In het tentoonstellingsgebouw zette ir. Gel- öennan de werking van het bedrijf uiteen, waarna het geheele bedrijf werd bezichtigd. De Prins toonde groote belangstelling vooi de diverse bewerkingen van het ijzer in de ai- verse ovens en machines, terwijl de Prins zich ook met enkele voormannen onderhield. In het restaurant van het bedrijf werd in het middaguur een koffiemaaltijd gebruikt, in bijzijn van den president-commissaris en diens beide hoofdingenieurs. In den namiddag werd een bezoek gebracht san het laboratorium, de expositie-hall en de propaganda-afdeeling. Vooral de fotografische afdeeling genoot groote belangstelling, daar de Prins zelf een liefhebber is van filmen en fotografeeren en in deze afdeeling de meest moderne wijze van ontwikkelen en afdrukken wordt toegepast Tot slot werd een bezoek gebracht aan het laboratorium van ir. Banting die de Prins de proefnemingen met metaalsoorten demon streerde, waarna Z. K, H. weer naar Soestdijk vertrok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4