Haarlemsch Gymnasium KATH.VOLKSBOND DE IS TEVREDEN Haarlem, 7 Dec. DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 Viering van het 550-jarig bestaan Rede A. G. Boes Dr. Spoelder Burgemeester spreekt Algemeene Ledenvergadering SINTERKLAAS REED DOOR 'T LEI DSC HEV AART KW ART IER Gewestelijke Landstormcommissie Feest voor militairen Dreefschool Ned. Natuurhist. Vereeniging Zaalberg gaat weer leveren. AGENDA Bioscopen EERSTE NED. ELECTR. TRAMWEG MIJ. Wijziging aflossingsplan en renteverlaging Boef je" ïn het Frans Hals-theater BURGERLIJKE STAND 8 December Stadsschouwburg Apotheekdiensten BISDOM VAN SPIERS Strenge vorst verwacht TOBI'S CABARET De groote Maria-noveen in de Kleverparkkerk Opschorting der aflossing en renteverlaging Pastoor H. J. Bonfrer van „Het Kalf" te Zaandam, die op 19 December a.s. zijn zilveren priesterfeest viert UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLEGOM WIJK-AAN-ZEE ZAANDAM ZILK STAD TJWS Ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan fan het Haarlemsche Gymnasium werd heden morgen in de Doopsgezinde Kerk aan de Groo ve Houtstraat een herdenkingsbijeenkomst ge houden. Over het versierde Prinsenhof en door de eveneens met vlaggen versierde Jaeobijne- «traat ging de stoet van leerlingen, voorafge gaan door den p®del, het gemeentebestuur, het college van curatoren en de leeraren van het gymnasium naar het kerkgebouw. Op school Was aan alle leerlingen als souvenir een leg penning aangeboden, waarop de jaartallen 1389—1939 en den bandstempel, die voorkwam de prijzen, die bij promoties werden uit gereikt. Tijdens het inaugureele orgelspel van den heer J. Bijster, organist van de Vereenigde doopsgezinde Gemeente stroomden genoodig- den, leeraren en leerlingen de kerk binnen, de plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mr. A. baron Röell, Commissaris van de Koningin 'h de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haar lem met de wethouders W. J. B. van Liemt. M. A. Reinalda, mr. dr. F. A. Bijvoet en D. Wes- terveld, mr. Th. Wesstra den gemeente-secre taris, het college van curatoren met zijn voor- titter, den oud-wethouder A. G. Boes, de bur gemeesters van Bloemendaal en Heemstede: jhr J. A. den Tex en jhr. J. P. W. van Doorn L. H. Roeters van Lennep, officier van Justitie, btr. p. H. F. Bijl de Vroe, kantonrechter, mr. J. N. J. E. Hcerkens Thijssen, oud-lid der Kerste Kamer, overste H. Polis, garnizoenscom mandant, de heeren G. D. Gratama, directeur fan het Frans Halsmuseum, E. H. Tenckinck, Commissaris van politie, H. v. d. Weijer, in specteur van het L.O., verschillende directeu- ren en rectoren van middelbare scholen en tal van raadsleden. Nadat het gymnasiale zangkoor onder leiding van mevrouw S. S. RambonnetSpeet, met •hedewerking van mej. Corrie Igesz, zang, door het zingen van ,,Lof zij den Heer" de plech tigheid had geopend, was het woord aan den foorzitter van het college van curatoren, den heer A. G. Boes. De heer A. G. Boes heette de genoodigden hamens de curatoren welkom en zeide, dat zij Sich gelukkig achtten voor deze bijeenkomst de beschikking te hebben gekregen over de Doops Sezinde Kerk, omdat ze in de geschiedenis van het Gymnasium een rol heeft gespeeld. Vervolgens besprak de heer Boes de bijzondere ferhouding van curatoren tot de school, een ver houding die de eeuwen door een geheel andere is geweest. In de eerste eeuwen van het bestaan der La- tijnsclie school was het bestuur in handen van hen Rector. Eerst toen ongeveer twee honderd Jaar later de aanhangers der Hervorming ook in Haarlem aan het bewind waren gekomen, beslo ten dezen het bestuur op te dragen aan een col lege van soholarchen, dat voor de belangen van he school had te zorgen en bij vacatures perso- hen voor benoeming moest voordragen. De scho- 'ai'chen werden gekozen uit bedienaars der heer tellende kerk. In 1795 ging de kerkelijke kleur van het col- 'eke over in een politieke kleur, maar als in 1801 °öeenigheid bestaat met het gemeentebestuur kggen de curatoren hun functie neer, waarop "lettende op den geest des tijds" de municipaliteit Jfeer een geheel kerkelijk college benoemt, uit •eeraren van den Christelijken godsdienst, en wel e®n Roomsch, één Gereformeerde, één Doopsge- Sihde en één Luthersche. Geleidelijk ziet men nu den naam Guratoren, hie al vroeger naast dien van scholarchen voor- ^am, laatstgenoemden naam geheel vervangen Het bestuur der gemeente stelde in 1802 een histrrrctie voor curatoren vast, die nog den ®hden Regentengeest ademt. Toen in 1806 het toezicht op de lagere klassen her Latijnsche school door een regeeringsbesluit Can Curatoren werd ontnomen en aan de school commissie werd opgedragen vonden eerstgenoém- hon daarin aanleiding heen te gaan; be roemd werden: een fiscaal van de middelen, een hoofdofficier, een directeur van den planten en en een oud-predikant. Een aanschrijving van de Keizerlijke Univer- biteit van 1812 vastleggende, dat in het vervolg bate dezer inrichting een jaarlijksche retri butie zou worden geheven van de leerlingen der latijnsche school van 1000 francs ieder, waarte- *eh Curatoren meenden zich te moeten ver betten, noopte dezen tot aftreden; het bestuur hor inrichting werd nu opgedragen aan den bfljunct-Maire en twee leden van den munici- pcien raad. Hef. herstel van de Nederlandsche vrijheid techt ook den terugkeer van de oude verhou- j'hgen aan het Gymnasium. Het bestuur werd 1815 weder in handen gelegd van een curato- ^'Um en dat bleef zoo met een onderbreking ruim tien jaren, n.l. van 1864 tot 1876, toen vet toezicht van de Commissie van Toezicht op et M. O. zich ook over het Gymnasium uit- l'ekte. De Wet op het H- van 28 April 1876 acht opnieuw een curatorium en nu van vijf ei'sonen. En zoo is het gebleven tot heden. He stempel der oude Latijnsche school werd °°it geheel afgeworpen. (..Hi een onrustigen tijd van strijd en verwoes- hg kwam de school tot stand; in een niet min- spannenden tijd van oorlog en vernieling zijn 'J hier samen gekomen om eenigszins feestelijk, I het in overeenstemming met den ernst der testandigheden, de stichting van nu vijf en jh halve eeuw geleden te herdenken en ons te finnen op de beteekenis van deze daad voor jharlem en zijn omgeving, in het bijzonder voor bon onc'erwijs. De Groote School werd ze ge- md in tegenstelling van de kleine schooltjes, eeniffp Plpmpnt.n.irp lrprmis Vnn -rnrvrHon tie, haar leiders in ieder geval door een veran derde houding en mentaliteit voor nieuwe, moei lijke problemen plaatst. Het is de groote verdienste van den Rector en allen, die met hem hun krachten aan het Gym nasium geven, dat zij er door verhoogde inspan ning in geslaagd zijn den goeden naam der in richting gevestigd te houden. De een-en-twintig leeraren en leeraressen, die meer of minder nauw aan het gymnasium ver bonden zijn, geven thans les aan driehonderd leerlingen, verdeeld over 12 klassen. Onder deze driehonderd behooren er honderddertig thuis in andere plaatsen. Opmerkelijk is nog de sterke stijging van het antal meisjes. In 1903 waren er voor het eerst twee, in 1910 waren het er zestien en nu zijn er honderd-negen-en-twintig ingeschreven in 1939 voldeden een-en-veertig candidaten aan de eischen van het eindexamen, in de laatste tien jaren werd het diploma aan totaal 298 geslaag den uitgereikt. Niet alle geslaagden sloegen den weg in naar een Universiteit. Voor zeer velen bleek de ontwikkeling die het gymnasium geeft einddoel, een verschijnsel, dat zich de laatste jaren veelvuldiger voordoet niettegenstaande de uitnemende andere gelegenheden voor het ont vangen van eindonderwijs, die te Haarlem be staan. Spr. besloot met een gelukwensch aan het Ge meentebestuur met een zoo zeldzaam voorkomend jubileum en met het bezit van een zoo fijn ge slepen edelsteen in de ook overigens wel voorziene verzameling der gemeente en met een wensch voor een voortdurenden bloei van het Haarlem sche gymnasium. De rector van het gymnasium, dr. C. Spoel der, gaf hierna een korte historische beschou wing, waarin hij in groote lijnen de geschiede nis van de Haarlemsche „groote schole" en die van het Latijnsche schoolwezen in Nederland naging. Zijn rede, die gekruid was met tal van in het licht' van heden gezien geestige bijzonder heden, gaf een beeld van de ingrijpende ver anderingen, die de Groote school, daarna de Latijnsche school en thans reeds bijna een eeuw gymnasium in de loop der tijden heeft ondergaan. De oorsprong der Latijnsche scholen in het algemeen was kerkelijk. Later deed het huma nisme zijn intrede, dat door de rectores met groot enthousiasme werd gediend. Nog later, tijdens de materieele welvaart van den regen- tentijd, kon men een overgang constateeren van rectorschool naar regentenschool. Toen in de tweede helft der vorige eeuw, bij de opkomst der Hoogere Burgerscholen, de La tijnsche scholen in den lande vrijwel alle ten doode waren opgeschreven, floreerde het Haar lemsche gymnasium zoodanig, dat men van kerkgebouw moest wisselen, daar het aantal leerlingen bij de promoties steeds grooter werd. Tot de leerlingen zeide spr., dat zij er allen voor moesten ijveren een nuttige plaats in de maatschappij te bezetten. Werk hard, oefen critiek uit op jezelf en wil anderen dienen. Hierna voerde het woord de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die allen, die aan dit gymnasium verbonden zijn met dezen dag gelukwenschte. Elk jaar put deze oude school nieuwe kracht uit den groeten stroom van leerlingen. Ons gymnasium bloeit! Ook het gemeentebestuur heeft gemeend ter gelegenheid van dit jubi leum een cadeau te moeten aanbieden, een ge schenk in geld. Spr. roemde de kwaliteiten van den rector en prees de bekwaamheid van den geheelen staf van het personeel. Tenslotte wendde spr. zich tot de gymnasias ten, dien hij wees op de grootsche toekomst, de achter dezen moeilijken tijd ligt. Iedere eeuw heeft oogenschijnlijk onoverkomelijke moeilijk heden gekend. Namens de curatoren bood de heer Boes aan het Haarlemsch gemeentebestuur, den Commis saris der Koningin en den inspecteur van het Gymnasium een vergrooting van den legpen ning aan. Hierna werd nog het) woerd gevoerd door den inspecteur van het Gymnasium, dr. R. H. Renkema, dr. W. van den Berg, die namens de drie directeuren der Gem. Middelbare scho len en als oud-conrector tevens namens het leerarencorps sprak, en door notaris Wilschut, die uit naam der ouders een som van f 800 overhandigde, bestemd voor het stichten van een fonds, waaruit de kosten van boeken e. a. voor leerlingen, die niet in staat zijn deze te betalen, kunnen worden bestreden. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en door het aanheffen van den juichkreet „Leve het gymnasium!" op Donderdag 7 December a.s. des avonds acht uur, voor een zeer be langrijke agenda, welke de belang stelling van alle leden vraagt. Allen dus aanwezig. HET BESTUUR. Op den dag van zijn verjaardag heeft Sint Nicolaas een triomftocht gemaakt door de stra ten van het Leidsche kwartier, daartoe in staat gesteld door het comité O. en O. van militairen in deze buurt. Voorafgegaan door een militair muziekcorps en een aantal fakkeldragers, die aan den bon ten stoet een romantisch tintje gaven, reed de Goede Man van het Leidscheplein met een grooten omweg naar het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond. Kinderen, honderden kin deren, volgden Hem wuivend en zingend. En in de straten, waar Hij langs kwam stonden er nog eens honderden. Daar waren heel kleine en heel groote kinderen bij. Die heel grooten wuifden niet alleen naar Sinterklaas, maar ook naar de militairen. Hetgeen er eigenlijk niets toe deed, want het was één stoet. En Sinter klaas is niet zoo inhalig, dat Hij alle wuifj es alleen voor zich wil hebben. Intusschen maakten de militairen in het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond zich op om den bisschop waardig te ontvangen. Voor hen had Hij den avond van zijn zooveelsten verjaardag gereserveerd. Het is een uiterst ge zellige avond geworden met muziek en humor en tractaties. De aanwezigheid van den goeden Sint bracht de stemming op een zeer hoog peil. Het comité Leidschevaartkwartier heeft eer van zijn werk. De soldaten zullen een prettige her innering aan dezen avond bewaren. Vanavond wordt voor de afdeelingen Haar lem, Heemstede, Bloemendaal, Santpoort, Zand- voort en Vogelenzang-Bennebroek om 8 uur in het gebouw der Haarlemsche Jongemannen Vereeniging een consolidatie-bijeenkomst der Gewestelijke Landstorm-commissie „Kennemer- land" gehouden. De voorzitter, de heer H. van Alphen, zal spreken. Mevrouw Francien KooteGerrese zal voordragen. De militairen, ondergebracht in de Dreef school, Dreef 20, hebben Vrijdagavond een St. Nicolaas-feest in het gebouw van de Jozefge zellen, Linschoterstraat, om half 8 's avonds. St. Nicolaas komt °P bezoek en verder zal deze avond gevuld worden met muziek, zang en voordrachten. Vrijdag spreekt de heer C. Sipkes voor de Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Als onder werp koos hij „Een botanische excursie naar de streek van Boulogne." Er zullen kleuren foto's volgens nieuw procédé vertoond worden. Sed; eenige elementaire kennis kon worden op- san en die de Groote School zulk een con- s^ntie aandeden, dat ze door de Overheid ep°°dig moesten worden verboden. Ze was niet de tste onderwijsinrichting van haar soort; zoo stond er reeds in 1273 één te 's Hertogenbosch, arvan het bestuur omstreeks 1300 aan de ste- bike overheid kwam. bans staat na vijf en een halve eeuw het Gymnasium daar als een krachtig, groeiend b] bloeiend onderwijsinstituut, groeiend en iend ondanks den druk, dien het mede on- van den moeilijken financieelen toe- t4,nd der gemeente als gevolg waarvan het aan- leerlingen in de klassen is vergroot, evenals h0'' aantal lesuren aan de leeraren toebedeeld. 21611 deze laAtsten zich geplaatst te- over een jeugd, die al moge zij in vele op aten gunstig afsteken by die van zijn genera- Wwïiivj -isLvlvi De Gymnasiumfeesten te Haarlem. In feestelijken optocht begaven autoriteiten en leerlingen zich hedenmorgen van het Prinsenhof naar de Groote Houtstraat. Men ziet voorop de pedel van het Gymnasium en vervolgens de curatoren het gemeen tebestuur van Haarlem, de leeraren, etc. Zijn mannen slapen heerlijk onder warme, donzige Zaalberg-dekens. Wat was hij in zijn sas, toen er een heele zending van deze beroemde dekens arriveerde. De soldaten hadden een buiten kansje, maar voor de burger bevolking was het minder prettig dal er geen Zaalberg deken meer te krijgen was. Zooals U in de krant gelezen hebt, is het leed echter spoedig geleden. N.V. WED. Ook wij verwachten binnenkort een nieuwe zending van deze prachtige dekens, 't Zal voor- loopig wel mondjesmaat zijn en daarom raden wij U aan reeds thans Uw bestelling aan ons op te geven. Wij zullen dan gaarne één o! meer yan de eerste dekens voor U reserveeren. OOSTEN ZOON'S WONINGINRICHTING Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtsk. Advies, 78 uur; R.K.V.B.. 8 uur; Militairen, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Raadzaal PrinsenhofGymnasium-expositie, 2 tof 5 uur en van 7 tot 9.30 uur. COMPLETE Op ECHTE Zaalberg dekens zit dit etiket. BARTELJORISSTRAAT 13-17, Tel. 13915 (2 lijnen) Ingevolge de „Wet op de vergadering van Schuldbrieven aan Toonder", roept de Eerste Nederl. Electrische Tramwegmaatschappij, daartoe gemachtigd door den E. A. heer Presi dent van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, houders van de 4 y2 pet. schuldbrieven der „Leening 1898", respectievelijk der „Leening 1902" op tot bijwoning eener vergadering ter behandeling der volgende voorstellen. Ie. Van de 4V4 pet. leeningen 1898 en 1902, tezamen pro resto groot 583.000, wordt de jaar lijksche rentevoet verlaagd tot 3>/2 pet., ingaan de 1 Januari 1940. 2e. Het aflossingsplan wordt gewijzigd in dier voege, dat de leeningen afgelost zullen worden in uiterlijk 20 jaar door jaarlijksche annuïteiten, behoudens de bevoegdheid van de maatschappij om te allen tijde tot algeheele of versterkte af lossing over te gaan. Aan de toelichting ontleenen wij het volgende: In een heden te houden vergadering zal een voorstel behandeld worden ter omwisseling van schuldbrieven N.Z.H.T. en 2e N.H.T. in 3y2 pet. pref. aandeelen der E.S.M. a 500 en 'n restant- bewijs. De positie van de obligatiehouders der E.N.E. T. is van bijzonderen aard, omdat zoowel de N.Z. H.T. als de EJ3-M. zekere garantieverplichtingen ten aanzien van deze obligatiën heeft aanvaard. In verband met de garantieverplichtingen kun nen zij handhaving van het nominaal bedrag hunner schuldvorderingen eischen. Aanvaarding van het voorstel door de obligatie houders E.N.E.T. is één van de voorwaarden, waarvan de aanvaarding van de financieele reorganisatievoorstellen van de N.Z.H.T. afhan kelijk is gesteld. Indien bovenstaande voorstellen door de hou ders der E.N.E.T. obligatiën niet zouden worden aanvaard, zullen de toezeggingen, die gedaan zijn door de Nederlandsche Spoorwegen om aan deze reorganisatie mede te werken door genoe gen te nemen met omzetting van hare vorderin gen ten laste der verschillende maatschappijen in aandeelen E.S.M., met gelijktijdige halveering van het nominaal bedrag dier vorderingen, ver vallen, terwijl ook een eventueele aanvaarding van dé voorstellen in de vergadering van schuld briefhouders der N.Z.H.T. en de 2e N.H.T. door de verwerping van dit voorstel aan obligatie houders E.N.E.T. te niet gedaan zou worden. Men keert dan automatisch weder terug tot den ouden toestand. In de heden te Haarlem gehouden vergadering van obligatiehouders der N. Z. Holl. Tramweg Mij,, waarbij de reorganisatievoorstellen op de agenda stonden, konden geen geldige besluiten genomen worden aangezien het vereischte quo rum niet aanwezig was. Vanaf Vrijdag 9 December zal in het Frans Hals-theater de bekende Nederlandsche film „Boefje" met Annie van Ees in de hoofdrol draaien. De directie van het Frans Hals-theater heeft aan de vereeniging „Pro Juventute" en aan de St. Aloysius-stichting te Voorhout verlof ge geven, na de voorstellingen te collecteeren. Wanneer men „Boefje" heeft gezien en wan neer men weet, dat het doel van beide instel lingen is: het verzorgen van de wat de op voeding enz. betreft misdeelde jeugd, dan is een woord van aanbeveling voor deze col lecte geheel overbodig! Ondertrouwd: 6 Dec. A, W, E. van der Wal en M. Pannemans. 7 Dec.: A. Kruyshoop en M. A. M. Dik. G. Frost en W. Libbenga. H. Duin en G. J. Koelemeijer. C. Sterk en J. van Hei- mondt. M. W. Willemse en J. de Laat. C. Zee man en W. C. C. Scholten. Getrouwd: 7 Dec. P. Raa en W. J. Aarts. A Schrijver en T. de Vries. J. A. Verharen en M. A. de Wolf. D. Schmid en J. W. Uithoven J. Monfrooij en W. Poel. Geboren: 5 Dec. J. P. M. Peterse—Verzijlberg d. 5 Dec. J. A. van de GevelKuijpers d. 6 Dec. J. HoogendoomHeinis d. 5 Dec. P. C. van Roodevan Bezu d. 5 Dec. S. F. Vader van Heijningen z. 6 Dec. C M. van Hoof van Maris d. Overleden: 5 Dec. J. F. Hagen, 64 j., Z. B Spaarne. 6 Dec. J. B. Struk, 70 j., Colensostr 6 Dec. M. Rine, 71' j., Molenaerstraat. Cinema: „Geheim van de Betty Bonn", „De Kroegzangeres", (volwassenen), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Jongensstad", (boven 14 jaar), 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jamaica Inn", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend St. Nicolaasprogramma. Spaarne: „Spoorwegduivels", .,De laatste dagen van Pompeji", 8 uur. W Gebouw Sl. Bavo: H. G.K., 8 uur; Schaak club, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; A. R. K.A., 8 uur; De Forel, 8 uur; Best. Me taalbewerkers, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Aansluiten agenda Haarlem Raadzaal PrinsenhofGymnasium-expositie, 2 tot 5 uur en van 7 tot 9.30 uur. Vrijdag, 8 Dec, 8.15 uur: Problemen en methoden der Beroepskeuze", voordracht te hou den door dr. L. H. M. Berger te Den Haag (voor Ver. Geloof en Wetenschap). Zaterdag, 9 Dec., 8.15 uur: Tobi's Cabaret „De Spijskaart". Zondag, 10 Dec., 8.15 uur: ,.Die Csardas- ftirstin" (door Ned. Op. Gezelschap). Maandag, 11 Dec., 8.15 uur: Abonnement le serie Het Nederlandsch Tooneel „Ik ben Ze ventien jaar". Dinsdag, 12 Dec., 8.15 uur: Het Ruys Ensem ble Schoppen-Aas" (voor Nieuwe Haarl. Kunst kring) De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Ouijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Mamix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. De Bilt verwacht voor het geheele land: ma tigen tot krachtigen wind uit Oostelijke richting, strenge vorst. Verdere verwachting: aanhouden de koude. Wij geven u toe, dat dit bericht voorbarig is, omdat we nu zwakken wind en bijna, voor den tijd van het jaar, milde temperatuur hebben. Maarde maand December kan nog heel an dere temperaturen brengen: vorst, strenge vorst, sneeuwbuien, hagel. Een witte Kerstmis bestaat niet alleen in sprookjes, dat hebben we verleden jaar ervaren. Maar al zakt de thermometer niet ver onder het nulpunt, de wintermaanden vra gen toch speciale verzorging wat de kleeding en het voedsel betreft. Wij leven in een tijd van voorzorg. Wij roemen de maatregelen, die voor onze landsverdediging genomen zijn en niemand heeft er iets van ge zegd, dat we ons leger reeds mobiliseerden, toen er nog geen oorlog in Europa was uitgebroken. Er zijn loopgraven gemaakt, er staat luchtaf weergeschut gereed, wij hebben zwart papier ge kocht voor lichtafscherming. Niemand kan al deze maatregelen overbodig vinden, want er dreigen zoolang er geen vrede rondom is, geva ren. betten wij deze redeneering voort, dan is het ook vanzelfsprekend, dat wij moeten zorgen voor de armen, wanneer de behoefte aan kleeding, dekking en voedsel het grootst is. En nu is het al jaren zoo'n goede gewoonte om met Kestmis speciaal de stille armen te gedenken. Het lijkt ons bijna overbodig om te vertellen, wat onder stille armen verstaan wordt. De actie is zoo doordrongen tot de menschen, dat de jaarlijk sche herinneringen de jaarlijksche giften van zelf en naar wij hopen in stijgende lijn zul len brengen. Wacht niet te lang met de gift die u toch wilt geven. Als de koude invalt spreekt uw hart misschien duidelijker, maar zeker dit jaar is de voorzorg een goed van bijzondere waarde. Bijdragen kunnen worden bezorgd bij onze redactie, Nassauplein 1, en kunnen worden gestort op postrekening 22884 van dit blad onder het motto „voor de Stille Armen." Een ieder geve naar vermogen, de bij ons en elders ontvangen giften komen aan alle groe pen der bevolking, waarin zich Stille Armen bevinden, ten goede, Men schrijft ons: Zaterdag as. geeft het in Amsterdam^ zoo snel populair geworden „Tobi's Cabaret' een voorstelling in den Stadsschouwburg. Het troepje, dat zulk een goede pers heeft gehad, biedt een avond cabaret-kunst van de bovenste plank. Niet het minst dragen hiertoe bij de bizondere prestaties van de Tsjechische Chansonnière Olga Rinnebach en van de we reldbekenden Holl. zanger Marcel Barger. Met name mag ook genoemd worden de sym pathieke en begaafde pianiste Katinka Kuster, terwijl de namen van de verdere medewerken den, als Folkert Kramer, Charles Heynen Louis Zegwaard, Vera van Haeften, Jes van Marle e.a. slechts de verwachtingen nog hooger kunnen spannen. Morgen 8 December opent des avonds om 8.30 uur in de kerk van het H. Hart, Kleverpark de jaarlijksche groote Maria-noveen, ook ge noemd de „krachtdadige Novene der Drie Wees Gegroeten". welke gehouden wordt van Zaterdag 9 December tot en met Zondag 17 December. Gedurende de Novene zijn er eiken morgen vanaf 6.30 uur tot en met 9 uur H.H. Missen en is er gelegenheid tot communiceeren. Op de bei de Zondagen 10 en 17 December ziin de stille H.H. Missen om 6, 7.30 en 9 uur en is om 10.30 uur de Hoogmis. Eiken avond ook Zondag 10 December is er om 8.30 uur plechtig Lof en Oe fening der Novene. Zondag 17 December, den Sluitingsdag is er om 10.30 uur solemneele Hoog mis en des avonds om 7.30 uur (niet om 8.30 uur) solemneel Lof, korte toespraak, processie en Te Deum. De algemeene intentie is: voor den vrede. De bijzondere intentie: de geestelijke en tijdelijke nood van elk der deelnemers. Men kan aan de pastorie schriftelijks bijzondere intenties ter aan beveling eiken dag tot 's avonds 6 uur inleveren. Was de deelname in vorige jaren reeds zeer groot, te verwachten is dat nu de algemeene intentie is voor den vrede en de nood. geestelijk en tijdelijk, van zoovelen met den dag stijgt zij dit jaar wel heel buitengewoon zal zijn. 1938—1 Maart 1948 niet vervroegd aflosbaar te stellen met inachtname en onder voorbehoud van het bovenvermelde sub A. Obligatiehouders worden uitgenoodigd ten blij- ke van acceptatie der bovenstaande voorstellen en ter aanteekening daarvan op hun obligatiën, deze z o n d e r het certificaat-couponblad zoo zij daarvan voorzien zijn, in te leveren bij de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V. Agentschap Haarlem. Den houders van obligatiën, deel uitmakende van de 4j4 pet. (7) leening, ten laste van het bisdom van Spiers, oorspronkelijk groot 600.000.(pro resto nom. 121.400.en uit' gegeven 1 September 1925, wordt het, volgende onder oogen gebracht: Volgens de door obligatiehouders goedgekeur de circulaire d.d. 21 November 1934 werd iedere aflossing dezer leening tot hen uiterlijken ver valdatum, n.l. 1 Maart- 1938, opgeschort. Deze termijn is inmiddels verstreken. Zooals bekend, is het niet mogelijk het op 1 Maart 1938 vervallen restant dezer leening in guldens in Ne derland terug te betalen. Obligatiehouders worden daarom uitgenoo digd, de navolgende wijzigingen in de leemngs- voorwaarden te willen aanvaarden: A De looptyd der leening wordt met 10 jaren verlengd tot 1 Maart 1948, met dien verstande, dat, indien terugbetaling der leening in Neder landsche munt ingevolge Duitsche Deviezen-be palingen eerder mogelijk is, terugbetaling zal moeten geschieden uiterlijk op den eerstvolgen- den coupondatum, nadat de deviezenbelemme- ring voor wat betreft de hoofdsom is opgehe ven, doch niet vóór 1 Maart 1944. B. De rentevoet wordt voor den tijd van 1 September 1937 tot aan het eind van den loop tijd der leening bepaald op 3 pet. per jaar. Alle vóór 1 Maart 1938 vervallen coupons wor den door de betaalde rente als volledig voldaan beschouwd; het meerdere geldt als kwijtge scholden. C. Het bisdom verplicht zich de obligatiën. waarvoor bovenstaande leeningsvoorwaarden zyn aanvaard, gedurende het tijdvak 1 Maart De ijsbaan. Nu December in het land is, zien de liefhebsters en liefhebbers met verlan gen uit naar winterweer, vol hoop op een lange of korte ijsperiode. Ook het bestuur der ijsvereeniging „de Vol harding" doet dit en vooral voor hen is een yslooze winter om meerdere redenen een groo te tegenvaller. Koning winter kan komen! De toekomstige ijsbaan is thans één groote watervlakte. Het vorige jaar was op 18 December de baan voor het eerst opengesteld, wat over het alge meen vroeg beschouwd kan worden. Dit is dan ook de reden van het feit, dat het bestuur de bepaling heeft gemaakt, dat nieuwe leden zich nog tot 15 December tegen den gewonen prijs als lid op kunnen geven (dit was voorheen T December) aan het adres Joh. Wagenaarlaan 3. Niet goed uitgekeken! Woensdagmiddag om ruim half één reden een luxe auto en een vrachtauto in de richting Haarlem ter hoogte van de stichting Vogelenzang op de Haarlem merstraat. De vrachtauto die de pont van ge noemde stichting moest inrijden stak den linker richting-aanwijzer uit. Dit werd door den be stuurder van den luxe auto, den heer Talma uit Den Haag, te laat bemerkt met het gevolg dat die auto tegen den vrachtauto reed en aan rech ter spatbord en treeplank ernstig beschadigd werd. De schade werd onderling geregeld, persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. O. en O. Vrijdagavond geeft O. en O. afd. Hillegom een film-vertooning voor de militairen uit Hillegom en Bennebroek in de groote zaal van hotel „Flora". Subsidie Reddingsbrigade. B. en W. stel len den raad voor om aan het Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade, evenals het vorig jaar een subsidie te verleenen van 250. Onze taak in dezen tijd Onder auspiciën van de Alg. R.K. Propagandaclub „St. Petrus" zal Vrijdag as. de Weleerw. heer A. v. Nobelen, oud kapelaan te Zaandam, in het R.K. Vereenigings- gebouw komen spreken over het onderwerp: „Onze taak in dezen tijd." Deze vergadering vangt aan te 8.15 uur en is voor eenieder gratis toegankelijk. Kindertractatie Woensdag werden de kinderen van de lagere school alhier getracteerd. St. Nicolaas en zyn zwarte knecht waren hier bij tegenwoordig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5