Actieve vertegenwoordigers gevraagd Mijnhardtjes FINANCIEN WEK UW LEVER-GAL OP Wij luisteren naar VEILIG BELEGGEN LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V. Dagfilm W ater sta n den DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 Bioscoopbedrijf in oorlogstijd Voorloopig voldoende films voor Nederland DE VERRADERLIJKE HANDEN Motordief tegen de lamp geloopen Landbouwcrisisfonds Wijziging begrooting voor 1938 Auto door trein gegrepen H. M. DE KONINGIN BIJ HET LEGER VERKOOP WELDADIGHEIDS ZEGELS LOOPT GOED UNIFORMVERBOD OVERTREDEN Het middel daartoe is een polis der Nassausingel 3 Nijmegen BIJKANTOREN: AMSTERDAM, Keizersgracht 261 '-sCRAVENHACE, Bezuidenhout 54 Voorloopig koud weer DE AANSLAG OP EEN JOURNALIST DUITSCHE SCHEPEN IN INDIË IN BESLAG GENOMEN AARDBEVING WAARGENO MEN TE BATAVIA Onderscheiding voor prof. Hoesein Djajadiningrat JONGEN VERDRONKEN Vrijdag 8 December Telegraaf- en telefoon- regeling Kon. Conservatorium voor Muziek Academische examens Esperanto-examens ,,Als de oorlog voorbij is IJ shockey seizoen begint 13 December MARKTEN s rner 0.1 Bij het uitbreken van den oorlog is de film productie in Engeland en Frankrijk zoo goed als geheel gestaakt, terwijl de aanvoer van fiims uit de Vereenigde Skaten de stagnatie on dervindt, waaraan aile overzeesche aanvoer ten gevolge van de onveiligheid ter zee ook voor de neutrale scheepvaart, onderhevig is. In sommige kringen heeft men zich afge vraagd. of daardoor de bioscopen in ons lani op den duur geen gebrek aan films zullen ki ij- gen en of het bioscoopbedrijf niet ernstig door den oorlogstoestand benadeeld zal worden. Uit een onderhoud met den directeur vat» den NederLandschen Bioscoopbond, den heer A de Hoop. is ons gebleken, dat in de kringen der ingewijden deze on-erustheid niet bestaat en dat men daar overtuigd is. dat, zelfs wan neer de oorlog onverhoopt eenige jaren zou duren, de bioscopen in ons £nd niet van films verstoken zullen blijven. In de eerste plaats beschikken de filmimpor teurs en -distribuanten in ons land over een vrij groot en voorraad films, die nog steeds niet vertoond zijn. In de tweede plaats wordt in de Vereenigste Staten de filmproductie op den zelfden voet als voor den oorlog voortgezet, en al ondervindt de aanvoer misschien af en toe vertraging, er blijven genoeg wegen open om films te importeeren. Want behalve over de neutrale schepen, die de gevaarlijke zóne moe ten passeeren, zijn er nog de Italiaansche sche pen en tegenwoordig ook de transatlantische clipper-vliegdiensten. En tenslotte nemen de Amerikaansche films verreweg de grootste plaats op de Nederlandsche markt in, n.l. 60 pCt. van den totalen filminvoer. De Franscha invoer is in den laats ten tijd gestegen tot 15 pCt., terwijl de Duitsche invoer, die voor 1933 meer dan 50 pCt bedroeg, gedaald is tot even eens 15 pCt. Bovendien kan verwacht worden, dat men ook niet geheel van Europeesche films versto ken zal blijven. Immers In Frankrijk zijn ver scheidene studio's reeds weer aan het werk ge gaan en in Engeland treft men eveneens voor bereidende maatregelen. In Italië maakt men van den toestand gebruik om te trachten een plaats op de Europeesche markt te veroveren en heeft men de productie gereorganiseerd en op grooteren voet gebracht. Tenslotte kan Ne derland zelf op bescheiden wijze in de behoef ten van de Nederlandsche bioscopen bijdragen door jaarlijks eenige Nederlandsche films te produceeren. Aangezien men desondanks niet vooruit kan zien hoe de toestand zich zal ontwikkelen wan neer de oorlog zeer lang zou duren, heeft de Bioscoopbond zich tot al zijn leden gewend met het advies, geen oude copieën van uit de circu latie genomen films te vernietigen. Dit is niet geschied uit angst voor een tekort aan films, maar omdat men het gewenscht acht een re serve van oude films te kweeken, nu de waarde van het celluloid zoozeer gestegen is, dat voor degenen, die vele oude copieën in hun bezit hebben, het verkoopen daarvan zeer verleide lijk is. Wat de stemming van het publiek betreft, heeft het bioscoopbedrijf niet over een tekort aan belangstelling te klagen. Slechts dagen van zeer groote spanning, zooals wij eenige weken geleden beleefden, beïnvloeden het be zoek en vinden hun weerslag in een sterke da ling van het aantal bezoekers. In het algemeen echter ziet men. sedert de oorlog is uitgebro ken, niet meer het verschijnsel dat verleden jaar September kon worden waargenomen, toen de menschen thuis bleven omdat zij met wisten wat er zou gebeuren. Vrijwel alle bioscooptheaters in ons land zijn ingeschakeld in het ontspanningswerk voor mi litairen van O. en O. Zij seven dikwijls in de ochtenduren voorstellingen, doch daarnaast spelen nog een zeer bijzondere rol de exploitan ten van reizende bioscopen. Deze bezoeken met hun filmwagens de afgelegen plaatsen, waar gpen bioscooptheaters ziin. In de maand No vember zijn alleen in deze plaatse a door rei zende biosconen 350 voorstellingen gegeven, die door ruim 75.000 soldaten zijn bijgewoond. Een bewoner van de Harderwijkstraat te 's Gravenhage, die onder de wapenen is, bracht na afloop van zijn verlof Woensdagavond zijn motorfiets bij zijn zwager, die voor de stalling zou zorgen. De motor werd voor de deur gezet doch omstreeks 10 uur hoorde de zwager, dat de motor werd aangeslagen. Toen hij buiten kwam was deze reeds verdwenen. Hij liep toen in de richting van de Tienhovenstraat en zag daar. dat de motor was afgeslagen en dat de dief trachtte hem weer op gang te krijgen. Toen hij den dief naderde, gooide deze het rijwiel tegen hem aan en zette het op een loopen. De zwager en nog eenige personen echter achter volgden hem, doch verloren hem in de Loos- drechtsche straat uit het oog. Men zocht op pervlakkig de portieken af, doch vond niets, waarop men de politie waarschuwde. Motor agenten vonden in een der portieken een deur open staan en gingen naar binnen. Het bleek toen, dat de man uit angst voor zijn achter volgers eerst languit op den grond was gaan liggen in de portiek en later met een sleutel een der deuren had geopend, waarna hij naar binnen was gegaan. Met behulp van de bewo ners, die reeds te bed lagen en gestommel had den gehoord, zochten de agenten het huis af en ontdekten, dat de vluchteling het dak was opgegaan. Doch ook daar werd hij niet aan stonds gevonden, daar hij aan de dakgoot was gaan hangen. De agenten ontdekten echter zijn beide handen en trokken hem naar boven. Hij bleek te zijn een 17-jarige poeliersknecht uit de Smitstraat, die reeds in April en October van dit jaar diefstal van een motorfiets had gepleegd. Hij is op het hoofdbureau van politie in be waring gesteld. Aan de memorie van toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het landbouw crisisfonds voor 1938 is het volgende ontleend: Liet bij het opmaken van de oorspronkelijke begrooting van het landbouwcrisisfonds de prijsontwikkeling der akkerbouwproducten zich in het algemeen gunstig aanzien, het werkelijk verloop heeft in verschillende gevallen teleur stelling gegeven. In andere gevallen handhaaf den de prijzen zich of zette zich de prijsstijging zelfs door. Dit laatste heeft zich o.a. ook voor gedaan bij de zuivelproducten, zoodat daar zelfs tot belangrijk vereenvoudigde steunmaat regelen kon worden overgegaan. In verband met het voorgaande is het thans dan ook evenals voorgaande jaren wederom noodzakelijk min of meer belangrijke wijzigin gen in de begrooting voor 1938 aan te brengen. Vanzelfsprekend hebben ook de uitvoeringkos- ten den invloed van het bovenstaande onder gaan, waardoor voor de artikelen betreffende de personeelsuitgaven en materieele behoeften dienovereenkomstig wijzigingen worden voorge steld. De gewone dienst voor het jaar 1938 zal ver moedelijk uiteindelijk door de gewijzigde in komsten en uitgaven sluiten met een voordeelig slot van 26.658.000. Vanmorgen omstreeks negen uur passeerde de 50-jarige handelsreiziger R. Voorraand. uit Appingedsm, vertegenwoordiger van de firma Droger, uit Winschoten, komende uit de rich ting Almeloo, met zijn Ford den onbewaakten overweg by Zalné te Zwollerkerspel. De mist belette hem den juist aankomenden motortrein uit de richting Onjmen te zien. De auto werd rechts door den trein gegrepen, sloeg een nai- ven slag om en kwam toen tegen een hekwerk terecht. De geheele rechterzijwand van den auto werd afgerukt. Enkele stukken werden tot veertig meter langs de rails meegesleurd. Won der boven wonder kwam de bestuurder, die in den wagen zat, er goed af, al verloor hij aoor den schok het bewustzijn. Aan hoofd en beenen kreeg hij lichte verwondingen, die dr. Smit ver bond. De motortrein kwam met een kwartier vertraging in Zwolle aan. De burgemeester van Zwollerkerspel was spoedig ter plaatse, evenals kapitein Rops der marechaussee. De heer V. Is per auto naar Zwolle vervoerd. Vermoedelijk zal hy vandaag nog per trein naar zijn woonplaats kunnen terugkeeren. De auto is totaal vernield. De inhoud, die uit kofiers bestond, bleef grootendeels gespaard. H. M. de Koningin heeft heden, begeleid door den Commandant Veldleger fin vergezeld van baronesse van Asbeck en haren adjudant, generaal-majoor jhr De Jonge van Eiiemeet, een bezoek gebracht aan eenige legeronderdee- len en stellingen in Utrecht en Gelderland. Hoewel de verkoop der welóadigheidszegels eerst eenige dagen aan den gang is, mag thans reeds van uitstekende resultaten worden ge spreken. Het is een heugiyk teeken, dat in een moeilijken tijd, die een ieder tot bezuinigen dwingt, de kleine weldaad, welke het koopen van deze kinderpostzegels beteekent, niet ach terwege blijft. Een gelukkige omstandigheid daarbij is, dat, afgezien van het goede deel, de fijne, door den kunstschilder Sierk Schroder ontworpen zegels, met het sierlijke kindje, dat zoo gelukkig den hoorn des overvloeös draagt, genoeg tot koopen lokken Zooals men weet, verschijnen ook in Ned.- Tncië in dezen tijd weldadigheidszegels. De kunstschilder Wybbo Hartman heeft deze ont worpen. De opbrengst der Indische zegels komt ditmaal het Sociaal Bureau voer Ned.- Indië ten goede. Moge de verkoop dezer Indi sche zegels even goed zyn als die der Neder landsche zegels belooft te worden. Hedennacht is te Soest een byeenkomst van de Weerbaarheidsafdeeling van de N. S. B. te Soest overvallen. De Majoor van den staf van het aldaar gelegerd regiment, vergezeld van zijn adjudant en enkele rechercheurs uit Soest, troffen in hetzelfde perceel op den Nieuwen Weg, waar de vorige week zestien personen werden gearresteerd, thans een tiental perso nen aan, van wie vier in zwart uniform. Even als de vorige week was men weer aan het exer- ceeren, worstelen, enz. Tegen de vier personen in uniform werd proces-verbaal opgemaakt. Het zwarte hemd moesten zy achterlaten. VxtJCPudeAifr spaken E.R.K. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Tederen dag moet uw Lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het weer is langen tijd te zacht geweest in vergelijking met de noimale temperatuur van dezen tijd van het jaar. Enkele dagen geleden is er echter een plotselinge en nogal sterke afkoe ling gekomen, die de temperatuur tot het nor male niveau heeft terug gebracht. Dat betee kent in dezen tijd van het jaar guur weer, a! staat de thermometer nog niet beneden den normalen stand. Het verschijnsel is daarom merkwaardig om dat op grond van zekere periodiek voorkomende temperatuurschommelingen de afkoeling ver wacht kon worden en wel haast op den dag af kon worden bepaald wanneer de thermometer op zijn laagst zou komen te staan. De lezer behoeft zich over deze bewering niet te verwonderen als zijn gevestigde meening is, dat weervoorspellingen doorgaans slecht uit komen. Eerstens is een zoo ongunstige meening over de gewone weervoorspellingen niet voldoen de gerechtvaardigd, maar tweedens gaat het hier om heel iets anders. Het verloop der tempera tuur is n.l. onderworpen aan een reeks van periodieke schommelingen, die, omdat zij van verschillenden duur zijn. met elkaar samen een schijnbaar verward karakter dragen. In werke lijkheid is dit verloop slechts schijnbaar ver ward en samengesteld uit een aantal streng periodieke schommelingen, die van elkaar ge scheiden kunnen worden en als grondslag kun nen dienen voor een voorspelling van de tem peratuur. De moeilijkheid voor de meteorolo gie is slechts het verwarde beeld te ontwarren. In het algemeen gesproken is zij daarin nog niet geheel geslaagd maar toch wel in zooverre dat voor haar de komst van te koude of te warme tijden niet geheel onverwacht is. Het lukt in vele gevallen een trefzekere terr.pera- tuurvoorspelling te maken en m.i. zal de tijd stellig komen, dat de temperatuurvoorspellingen voor langen tijd vooruit een voorname plaats gaan innemen bij de weervoorspellingen in het algemeen. Wie nu meent, dat dit te boud gezegd is, moge bedenken, dat weervoorspellingen op langen termijn, mits er voldoende zorg aan be steed. wordt, en mits de juiste grondslagen wor den gekozen, een groote trefkans hebben, dik wijls grooter dan bij voorspellingen op korten termijn. Dit alles neemt niet weg, dat de plotselinge afkoeling een rechtstreeksch gevolg is van het doorkomen van een luchtstrooming uit Noorde lijke richting. Dit staat in verband met een al- genfeene verandering in den weertoestand over een groot gebied en het plotseling ophouden van de activiteit der depressies. Een koudere weerstoestand, voorloopig nog van korten duur, staat nu voor de deur, wellicht gepaard met geringe vorst, echter voorloopig van weinig be- teekenis. (Nadruk verboden). BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). 22 November heeft, zooals indertijd gemeld, een inlander een aanslag gepleegd op den hoofd-redacteur van de „Keng Po", den heer Injo Beng Goat. In Chineesche kringen sprak men toen de mee ning uit, dat de aanvaller voor zijn „diensten" was gehuurd, ten einde een wraakneming van anderen uit de voeren. Heden heeft de Officier van Justitie te Ba tavia de preventief-stelling gelast van een ze keren Oey Tiang Tjoei, voorzitter van de Chi neesche begrafenisvereeniging „Hoo Hap", te vens onder-directeur van het dagblad „Hong Poo". Ook den jongeren broer van dezen ver dachte, zekeren Oey Tiang Kam, eveneens een der beheerders van genoemde begrafenisveree niging, heeft de politie aangehouden. Buiten deze twee personen bevonden zich reeds een Chinees en drie inlanders, onder wie de feitelijke aanslagpleger, in voorloopige ver zekerde bewaring. (Ter toelichting diene, dat meermalen interne Chineesche acties, in vereenigingsverband wor den ondergebracht, waarby de benaming en formeele doelstelling der vereeniging, b.v. een begrafenis-vereeniging, als dekmantel dient.) BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). Naar men uit Padang meldt, zouden vier van de vijf Duit sche schepen, welke te Emmahaven, nabij Pa dang, een schuilplaats zochten, door een advo catenkantoor in Padang in beslag zijn geno men wegens schuld-vordering. De Duitsche consul te Padang is thans doende een regeling te treffen. De schepen staan onder bewaking Ook op Duitsche schepen, in de haven van Sabang liggende, is beslag gelegd. Het betreft hier schepen van de Hansa-lijn, de H.A.P.A.G. en den Noordduitschen Lloyd. Deze maatregel houdt verband met levering van bunkerkolen. Vermoedeiyk zullen meer beslagleggingen vol gen. BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). Hedenmorgen te 7.46 uur werd een lichte aardbeving, als mede een zeebeving waargenomen. De richting was overwegend Noord-Zuid. De duur van de beving was veertien seconden. BATAVIA, (Aneta). Aan het lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, prof. dr. Raden Hoesein Djajadiningrat is, als blijk van waar deering voor zyn verdiensten, de titel van Pan- geran verleend, met toekenning van het recht, den vergulden Pajoeng te voeren. (Dit laatste is niet alleen een onderscheiding, welke slechts aan zeer vooraanstaanden in de inheemsche wereld wordt toegekend, doch is tevens een uiteriyk eerbewijs, daar hierbij by officieele gelegenheden de onderscheidene ge volgd wordt door een dienaar, die hem den vergulden pajoeng groote parasol boven het hoofd houdt.) Vanochtend is de 15-jarig% Van der Wiele, uit IJmuiden, die op een sleepboot van de firma Jac. Visser werkte, nabij de sluis te Spaarndam over boord gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. HILVERSUM I. 1875 cn 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuz'ek, 11.30 Bijbeische causerie, 12.00 Berichten. 12 15 Rococo-octet, 12.45 Be richten ANP gramofconmuziek. 1.10 KRO-Me. lodisten en solis;. Z.0G- Orgelconcert en gramo foonmuziek. 3.00 Cellovoordracht en zang met pianobegeleidingen gramofoonmuziek. 4.00 Oramofoonn.uzlek. 4.3C KRO-Melodisten en solist, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 KRO-Melo disten en solist. 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 KRO-orkest, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ,,De eerste vlucht om de wereld"', 7.35 Spaansche muziek (gr.pl met verbindenden tekst, 8.00 Berichten ANP. 8.15 Stedelijk orkest van Maas tricht en soliste, 9.00 Gramofoonmuziek en soliste. 9.00 Gramofoonmuziek, 9.40 KRO-Ka- mererkest en soliste, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gramofconmuziek, 10.5011.15 Paul Godwin en zijn Tzlgane-orkest, 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA 9.00 VARA, 11.00—12.00 VARA 8.00 Berichten ANP. gramofoonmuziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 11.00 VARA-orkest, 12.00 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest, I.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Voor de huis vrouw. 2.10 Schrammel-trio, 2.40 „Een wereld reis. die ontijdig eindigde", vraaggesprek, 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 AVRO-Dansorkest, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Gra mofoonmuziek. j.30 VARA-orkest, 6.006.25 Orgelspel. 6.30 Letterkundig overzicht, 6.50 Liedjes met pianobegeleiding, 7.18 Berichten ANP, 8.00 Pianovoordracht, 9.00 De Ramblers, 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Fragmenten uit de operette ..Rose Marie", 11.00 Berichten ANP. II.10 Jazzmuziek (gr.pi 11.3012 00 Orgel spel en zang ENGELAND, 391 en 449 M. 1.00 Orgelspel, 1.20 Berichten, 1.302.20 Solistenvoordracht, 3.203.55 Tommy Mat thews en zijn orkest,. 4.15 Tusschenspël, 4.20 Berichten. 4.35 Orkestconcert. 5.50 Dansorkest of variété. 8.20 Berichten, 7.05 Orgelspel, 7.40 Het BBC-Nonhern-orkest, 9.35 Music-Hall- programm-i. 9.20 Berichten. 10.35 Het BBC- Thea ter-orkest. 1135 Dansmuziek, 12.20 12.35 Berichten. KEULEN, 456 M. 5.50 en 7.40 Gramofoonmuziek, 9.3010.00 Het Omroeporkest en solisten, 11.20 Concert. 12.20 Omroeporkest en solist, 1.35 Populair concert, 2.15 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert, 4.50 Zang, 5.20 Omroepkleinorkest en solist, 7.3512.20 Zie DeutschlandSender en Berlijn. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Pianovoordracht, 5.50 Cello-voordracht. 6.20, 6.50, 7.20 en 7.35 Gramofoonmuziek, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.3011.20 Omroepdansor- kest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest, 1.502 20 en 5.20 Gramofoonmuziek, 6.50 Pia novoordracht, 7.05 Gramofoonmuziek, 8.50 Radioorkest en soliste, 10.30—11.20 Gramo foonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.55 Avondconcert, 9.20 Berichten. 9.50 Ka mermuziek, Populair concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12 20 Nachtcondert. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. De door den opperbevelhebber van land- en zeemacht vastgestelde telegraaf- en telefoon regeling, welke gisteren in werking is' getre den, geldt niet alleen voor het in Staat van beleg verklaarde gebied, zooals abusigvelyk was vermeld, doch voor het geheele land. Voor het diploma piano (onderwijskunst) zyn geslaagd: de dames E. G. Ie Poole en jkvr. A. H. van Rappard, beiden te 's Gravenhage en de heer A. N. van Wouw te Leiden. Voor het diploma piano (solospel) zijn ge slaagd: mejuffrouw A. H. Jansen te 's Graven hage en de heer P. H. van Roon te Rotterdam (met onderscheiding). AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde W. Voogt, Halfweg. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor civiel ingenieur: P. Ooltof, 's Graven hage. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: H. Polak, Nij megen. GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de heeren A. C. Harting te Oldebroek en H. Hengevelc! te Stedum. 's-GRAVENHAGE. Voor het esperanto-exa- tnen van het het Nederlandsch esperantoexa- men comité, rijksgecommitteerde de heer J. van Andel, inspecteur der lycea, slaagden: Aan het A-examen te Utrecht op 4 November 1.1. namen 8 candidaten deel. Afgewezen 2. Ge slaagd: de heeren J. W. v. d. Snee, Hengeloo; G. J. Holtkamp, Bussum; J. Aardema, Bussum en de dames J. E. H. Grootendorst, Zeist; J. Karstens, Krommenie en M. J. Karstens te Assendelft. Aan het B-examen te Utrecht op 4 November 1.1. hebben 12 candidaten deelgenomen. Afge wezen 2. Geslaagd: Mej. C. C. Huusze, Driehuis; mevr. TekelenburgBoks, Utrecht; mej. H. VazNunes, Amsterdam, mej. F. de Vries, Am sterdam; mej. C. van Dam, Rotterdam; mej. C. M. Nooij, Deventer; mej. H. R. Bergsma, Drachten en de heeren H. Velthuijzen, Rot terdam; G. A. Duits, Wormer; H. C. van Ber- kel, Haarlem. Aan het A-examen te 's-Hertogenbosch op 18 November 1,1. hebben 7 candidaten deelge nomen. Afgewezen 3. Geslaagd: de heeren P. J. van Oekelen, Zegge; H. Former, Ede; J. H. Hannen, Echt en L. H. Levels te Echt. Aan het B-examen te 's-Hertogenbosch heb ben deelgenomen 6 candidaten. Afgewezen 4. Geslaagd: mej. J. v. d. Snoek, Amersfoort en mej. E. H. J. Siegers te Haarlem. De examens voor 1939 zijn hiermede afge- loopen. Secretaris van het examencomité is de heer H. J. Bulthuis, Kamillestraat 37, Den Haag. dan ga ik weer adverteeren," zeggen sommige ondernemers. Maar het is in de eerste plaats de vraag of dezulken dan nog zullen bestaan. Voorts is het dubieus of dergeiyke onder nemers dan nog wel de kans krijgen te con- curreeren met hen die actief bleven, die al adverteerend gestaag hun goodwill versterk ten en hun voorsprong ongenaakbaar ver grootten. 4 Dit is de tube die Uw tanden noodig hebben I De Pastol-tube het betrouwbare tandmiddel, dat Uw tanden in 'n ommezien weer blank maakt! Op de veilige Pastol-manier! Door op lossing van het tandsteen. Gewone tube 1 5 ct. Dubbele tube 25 a. Groote tube 40 ct. NEDERLANDSCH FABRIKAAT De onderhandelingen tusschen den Neder- landschen IJshockeybond en de Ligue Beige de Hockey sur Glace over de instelling van een steden-competitie tusschen de plaatsen in^ Ne derland en België, die zich in het bezit van een kunstijsbaan mogen verheugen, hebben een vlot verloop gehad. Men is overeengekomen met de wedstrijden een begin te maken en als deelnemers in deze serie van stedenontmoetingen zijn aangewezen, van Belgische zijde Brussel (Etoile du Nord) Antwerpen (Brsbo) en Luik, terwijl Nederland vertegenwoordigd zal zijn door Amsterdam (A IJ. H. C.) en Den Haa'g (H. H. IJ. V.), waarby eventueel Tilburg zich nog zal voegen. De openingswedstrijd vindt op Woensdag 13 December 8.30 uur op de Amsterdamsche Kunst' ijsbaan plaats. Hierdoor blijft de oude traditie gehandhaafd, dat het IJshockey-seizoen te Am sterdam regelmatig met een bezoek van de ster ke Brusselaren wordt geopend. Deze competitie, die in de plaats van de dooi den internationalen toestand onmogelyk gewor den West-Europa-cub zal treden, belooft een zeer interessant sportevenement te worden, net- welk den liefhebbers van de ijshockeysport vele genoeglijke uren zal verschaffen. De Amsterdamsche Kunstijsbaan is van plan om wekelijks op Woensdagavond een wedstrijd te houden en het programma toont een eerste serie stedenwedstrijden, die tot ca. midden Ja nuari loopt. BARNEVELD, 7 Dec. Pluimveemarkt. Oude Kippen 3080 cent per stpk, 3040 cent per kg. Oude hanen 3575 cent, jonge hanen 2560 ct. per stuk, 3545 cejit per kg. N.H. Blauwen 43 50 cent per kg. Jonge hennen 0.601.20 per stuk. Duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 25 40 cent, jonge woerden 40 cent, ganzen 22.75 per stuk.'Kalkoenen 50—60 cent per kg. Tamme konijnen 0.751.50. wilde konijnen 4070 cent, hazen (in jachttijd) 1.25—2.20, fazanten (in jachttijd) 0.751, jonge patrijzen 4050 cent, oude patrijzen 3040 cent per stuk. Aanvoer 26000 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 5.10—5.60, gemengde 5.20—5.60, bruine 5.25—5.75, eendeieren 3.30— 3.60, jonge heneieren 4.304.70 per 100 et. Aan voer 716.000 stuks. Handel kalm. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Dec. 41000 kg. Roode kool 2.30—2.60, 53400 kg. Gele kool 2.10, 58000 kg. Deensche Witte kool 1.601.90, 10400 kg. Savoye kool 22.20. 4700 kg. Uien 2.402.70, grove 2.802.90, drielingen 1.701.80, nep 4.70, 340C kg. Peen 1.50, 250 kg. Bieten 1.50, 500 stuks Bloemkool: 1 4.70—6.80. II 1.90—2.50, 32000 kg. vroege Witte kool 1—1.10, 52000 struik Andijvie 1.10—1.70. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Dec. N. C. B. Bossche Veiling van Land. en Tuinbouwproducten. Bloem kool L 89, III 24 cent per stuk. Roode kool 34 36, Savoye kool 3235, Boerenkool 30(31 cent per 10 kg. Spruiten geschoond 1016 cent per kg. Knolselderie 3638 cent per 10 knol. Andijvie 1012 cent per 10 stuks. Kropsla 1314 cent per 10 krop. Juin IX 2028, Prei 35—49 cent per 10 kg. Mispels 45 cent per kg. Sterappels II 52 54, III 1943, Bellefleurs II 4042, Goudreinet- ten II 50—57. stek 23—25 cent per 10 kg. Dl verse handperen 1315 cent per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Dec. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 3660 stuks: 2113 runderen, 69 vette kalveren, 410 nuchtere kalveren, 797 biggen, 26 zeugen, 52 loopers, 193 schapen-lammeren! De prijzen waren als .volgt: kalflcoeien 120.00240. magere ossen en koeien 90.00120 per stuk. Vette ossen en koeien: le kw. 72—78. 2e kwal. 60—68. 3e kwal. 46—58 cent per kg Jongvee 60.00110, graskalveren 40.0060, nuchtere kalveren 6.0010, zeugen 70.00110, loopers 21.0028, biggen 11.0018, schapen 16.00 24, lammeren 9.0014 per stuk. Overzicht. Aanvoer vooral van de lagere kwali teiten vetvee zeer groot, handel kalm, niet lager. Vetvee le kwaliteit zeer schaarsch en duur. Stie ren aanvoer matig, handel kalm, prijshoudend. Graskalveren eroote aanvoer, handel goed, iets hooger. Nuchtere kalveren goede aanvoer, handel vlot. prijzen stijgend Biggen handel stug, prijs houdend. Fokvarkens aanvoer klein, prijzen vast. Schapen en lammeren goede' aanvoer, zeer vlotte handel, prijshoudend. De veemarkt moet om 2 uur n.m. ontruimd zijn NOOR.DSCHARWOUDE, 7 Dec. 33800 kg. Roo de kool 2.30—3, 18100 kg. Gele kool 2.10—2.30, 53300 kg. Deensche Witte kool 1.601.70, 9800 kg. Groene kool 22.10, 12500 kg. Uien 2.502.90, grove 2.703.10. drielingen 1.501.70. nep 4.70, 4800 kg. Peen 1.501.70. 10100 kg. aardappelen: Bonken 1,80—2.20, Blauw» Eigenheimers 2.50. 19500 struik Andijvie 1.502.30. VINKEVEEN. 6 Dec. Coöp. Groenten- en Fruit veiling „Vinkeveen". Witlof I 8.0011, II 6.00, stek 3.00 per 100 kg. GOUDA, 7 Dec.'Veemarkt. Aangevoerd in totaal 890 stuks, waarvan 44 slachtvarkens: vette 30 32,5 cent per pond. levend met 2 pCt. korting. 295 magere varkens 25.0045. 463 biggen 8.C0 12. Geldersche biggen 10.0014. 11 runderen 200.00240. 64 nuchtere kalveren 4.009. 3 scha ren. 10 bokken en geiten 2.005 per stuk. Han del matig. Algemeene markt 224 nartiien kaas: le kwal met R.M. 2830. 2e kwal. met R.M. 2527.5. zwa re tot 33. Crlstsattrek 19 2 cent. Handel matig. 187 nonden boter. Goebnter 8085, weiboter 7580 cent, per pnpd. Handel vlug. 65000 stuks eieren.kineleren 44.50, eendeieren 4- i 25 per 100 stuks Handel matig. GOUDA, 7 Dec. Coöp. Zuid-Holl. Elerveiling De loco-rubberprijs te Londen steeg met 1/32 d. tot 11 5/16 d. per lb., maar sloot weer op 11 Va d. De „Matin" deelt mede, dat tusschen den kanselier van de Engelsche schatkist, Sir John Simon, en den Franschen minister van Financiën, Pay.1 Reynaud, besprekingen zijn gevoerd over het vraagstuk van de monetaire' solidariteit tusschen de beide landen, alsmede over de oorlogsfinancie ring. De reeds bereikte principieele over eenstemming zal na de ratificatie worden gepubliceerd. Woolworth boekte in November aan ver- koopen 26.95 mïllioen legen 26.53 millioen in October en S 25.3 millioen in Nov. 1938. Montgomery Ward boekte in November aan verkoopen 47.76 millioen tegen S 54.94 millioen in October en 42.3 millioen in November 1938. De Delaware Lackawanna and Western Rrd boekte in 1939 een netto-verlies van S 144.605 tegen 3.95 millioen in 1938. De netto-inkomsten in het laatste kwartaal worden op 1.54 millioen geraamd, waar door het verlies van de vorige maanden grootendeels zou worden ingehaald. De Mij. vroeg aan de Refico 3.1 millioen trust certificaten over te nemen, ten einde 1100 goederenwagons te koopen. De American Waterworks and Electric keert op de eerste preferente aandeelen een kwartaal-dividend uit van 1.50. De American Bemberg keert op haar 7 pCt. cum. preferente aandeelen het gere gelde Kalfjaarlijksche dividend uit van 3.50. De Pacific Public Service keert een divi- dend uit van 0.3214 op de preferente aan deelen. De North American Rayon keert behalve op de gewone aandeelen A en B een divi dend uit van 2. waardoor het totaal-divi dend over 1939 2.50 bedraagt (vorig jaar s 0.25) een dividend van 0.75 op de 6 pCt. Prior. Preferente aandeelen. De New York Telephone, dochtermij van de American Tel. and Tel. boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 7.90 millioen of 1.88 per aandeel tegen 6.25 mïllioen of S 1.48 per aandeel in het derde kwartaal 1938. De staalproductie in de Vereenigde Sta ten bedraagt thans 9314 pCt. der capaciteit tegen 9414 pCt. de vorige week. De onuitge voerde orders zijn slechts weinig vermin derd. Verwacht wordt dat de verkoopen van vele staalproducten naar het buitenland in het eerste kwartaal 1940 bevredigend zul len zijn. De Texas and Pacific boekt in 1939 naar raming een netto-winst van 933.000 tegen 1.42 millioen in 1938. De Mij. vroeg aan de Refico 1.33 millioen trustcertificaten over te nemen, welk bedrag zal worden besteed voor den aankoop van 500 goederenwagons. De Refico heeft dit toegestaan. De Pacific Fruit Express zal in het ko mend half jaar eenige millioenen dollars uitgeven voor reparaties. Volgens Symington en Wilson bedroeg h$f,j9rf Amerikaansche rubberverbruik in de eer ste tien maanden 474.841 ton tegen 339.838 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Het verbruik in November en December wordt op 100.000 ton geraamd. Het jaar totaal zou dan 574.841 ton zijn tegen 437.031 ton in 1938. Verwacht wordt dat het ver bruik groot zal blijven. De automobiel-productie wordt in het eerste kwartaal van 1940 op 1.1 mill, wagens geraamd. i g.a. Aanvoer 113500 kipeieren: 56-58 kg. 4.25 4.40. 58-60 kg. 4.404.80. 60-62 kg. 4.80—5.10. 62- 70 kg. 5.105.70, bruine 56-72 kg. 4.50—5.80, klei ne eieren 3.70—4.20 per 100 stuks Aanvoer 500 eendeleren 3.30 Der 100 stuks. HOORN, 7 Dec. Kaasmarkt. 3 stapels kleine boerenkaas 20.00. Aanvoer 746 kg. Handel goed. DONDERDAG, 7 Dec. *2 3 ctf Q. a w bo G E V c S Éj Sedert Gisteren Keulen 6 u 39 56 41 90 0.0 C 014 Lobith' 13 IC 5.05 0.00 0 20 Nijmegen 10 75 12 24 C.0C' 0)5 Kampen 5 56 7 05 0.C022 Westervoon 10-52 11 95 0 CO 17 Deventer 3.0C 0.J 00 0 00 St Andi W il.l) 12.53 0 10 t 16 Beifeld 5.16 6 07 0.0C J. 7 Venlo 126 0 00 0.C9 Grave 0-53 43.90 0.0C 0.20 2) Sluis 43.. J.0C OCO 0.00 Arnhem 14.23 15 51 0 0( 0.37 Vreeswyk l w (3.7C 14 93 O'.CO 0 34 Mastr Ha 8.32 0.00 0 55 1) Borgh 7,6) C 0.0C 0.(0 Lith 0.82 4 81 0.C0 j 46 Stuwen open te Borgharen, Linne, Roer mond, Beifeld, Sambeek, Grave en Lith. Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M hooger te zyn by geheel geopende stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave istad) wordt geacht 0.10 M hooger te zyn by geonende stuw AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.23— AP S u 023- AP 12 u 0 054- AP' 12 u 0 05+ AP 2 u 0 13-1- AP 2 u 0l3+ AP Stadswatei IJselm water 8 u j.23AP 5 u 0.24 - AP 12 u j 05+ AP i2 u 0.18AP 2 u j 13+ AP 2 u J.22— AP WATERSTAND OP DEN RIJN Rheini Breisact Keh) Maxau Mannr, L-.hr Mainz Blngen Caub 7 Dec 6 Dec. 7 Dec 6 Dec. 0.— 0.— Coblenz 5-35 5.53 0.— 0.— 3.36 3.20 0.— 0.— Keulen 5.96 6.10 6.03 5.8i Dusseld 0.— 0.— 5.55 5.49 Ruhrort 4.98 3.) 8 0.— 0.— Duisburg 4.71 4.91 5.19 5.42 Schweinf 3.06 3. 0 0.- 0.— VVurzburg 2.97 3.14 5.10 5.43 Strassb. 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6