De Finnen houden krachtig stand bij Petsamo Oplettendheid van machinisten voorkomt een treinbotsing Aanval op de Firth of Forth afgeslagen De torpedeering van de „Sliedrecht" De ondergang van de „Tajandoen Wê Het nieuws van heden Zr Het roode leger heeft de Mannerheim-linie eerste versterkingen der nog niet bereikt DICHTE NEVEL HANGT BOVEN HELSINKI -1 11 - Ili üi Treinen waren elkaar reeds tot op enkele honderden meters afstand genaderd FEL LUCHTGEVECHT BOVEN DE NOORDZEE lééÊÊÈÊkM Regeering doet de noodige stappen te Berlijn Sloep aangespoeld ZWEEDSCHE SYMPATHIE VOOR FINLAND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 22138 Finnen prijzen generaal Mereskof Finsch gezantschap uit Moskou vertrokken 99 Het Belgisch stoomschip, dat ge redden aan boord heeft, is in moeilijkheden geraakt De namen der ver misten De Engelsche handel met de neutralen mm m mm mmmk 1 mm Bij het bombardement r>an Helsinki werd een schuilplaats door een Russische bom getroffen Auto's in Italië mogen weer rijden Nieuwe Engelsche vliegtuigen BRIT SC HE VLIEGTUIGEN VOOR FINLAND Hongarije en de Sovjets Sovjet-Russische gezant over handigt zijn geloofsbrieven Schotsche troepen aan: den arbeid „ergens" in Frankrijk Zeegevecht bij de Noor sche kust Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih BRITSCH SCHIP GEZONKEN De ingetreden dooi belemmert de opera ties in Finland; de Finnen houden Pet samo nog bezet. De postzegel Noorsche s.s. Britta vergaan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et Inget mededeelingen 50 cent; Idem oo peg fc*n 45 reet per regel BI) contract sterk verlaagde p'flrgn Vget de kleine annonces „Omroepers" rle de rut: Hek (Van onzen bijzonderen correspondent) HELSINKI, Donderdag Het bericht, dat c.e Russen Donderdag op den herdenkingsdag van de Finsche onafhankelijk heid gifgas hebben gebruikt, heeft te Helsinki groote bitterheid gewekt. Gas-deskundigen heb ben vastgesteld, dat de Russen gebruik maakten fan chloorpicrine, een gas, dat de longen ern stig aantast. Bij Salrri bij het Lacogameer zijn daardoor elf Finsche soldaten zwaar gewond. Te Helsinki verzekert men, dat de Finsche troepen de aan de Noordelijke jjszee gelegen haven Petsamo nog steeds bezet houden. De vermaarde nikkelmijnen bevinden zich 0^25 kilometer van de kust en zestig kilometer van de Russische grens. Tot dusver zijn zij niet rechtstreeks bedreigd. Uit Haparanda is vanavond gemeld, dat een Veldslag, die de bloedigste genoemd wordt, welke hog is voorgekomen, woedt in de nabijheid van Petsamo. Geraamd wordt, dat de Russen 7.000 taan in het veld hebben gebracht, toen de slag begon en reeds 2 000 man hebben verloren. Ge hield wordt, dat de Finnen strijden met een koude en methodische vastberadenheid. Donderdagmorgen werd uit Petsamo verno- hien, dat de arbeiders die werken aan den bouw eener electrische centrale te Patsjoki, welke de hikkelmijnen van stroom moet voorzien, nog steeds aan het werk zijn. De militaire operaties zijn Donderdag vooral beïnvloed door den dool, zoowel op de Karelische landengte als terr Noorden van het Ladogameer. Zooals dat vaak het geval is in het Oos ten van Finlana, volgen op een zwaren sneeuwval bijna warme dagen. De vorige maant! is de grond door het nog al zachte weer niet diep bevroren en zoodra de dooi begint, worden de wegen modderpoelen, waar iedere beweging moeilijk wordt. Op zee en in de lucht hing vandaag boven Helsinki een dichte nevel. De 50 Meter hooge toren van het Olympisch station is volstrekt onzichtbaar. Luchtaanvallen en luchtverkermingen kunnen dan ook vrij wei niet plaats vinden. Ook de scheepvaart in de ïtnsche golf wordt door den mist onderbroken Wat de slachtoffers van het luchtbombarde ment op Helsinki betreft, de lijst der doot'en is nog niet volledig. In de enkele uren daglicht, dat men de opruimingswerkzaamheden verrich ten kan, vindt men nog steeds dooden onc.er de puinen. Gisteren is niet veel verandering gekomen in den algemeenen toestand. De Russische troepen kwamen over de linie van Uusikirkko. Rautu haar Taipolajoki, ondersteund door een heftig artillerievuur. Soms ging de opmarsch over be doren rivieren en kleine meren. De Russen zjjn thans niet ver meer van de eerste linie van de Finsche „Maginot"- linie, die, zooals bekend, uit vier linies be staat en waarvan de eerste loopt van Kuole- majarvi tot Sakkola. In het Westelijke ge bied van de Karelische landengte vinden nog steeds hevige gevechten plaats. Hier hebben de Finnen vier Russische tanks ver nietigd. Ook ten Noorden van het Ladogameer zijn 'teeds weer nieuwe gevechten, maar iets bij- ®°nc.ers valt hierover niet te zeggen. Russische Scvcchtsschepen hebben geprobeerd de Finsche kUstbatterijen aan den Zuidkant van Finland :e beschieten, maar zonder resultaat. De Finsche mchtmacht heeft samengewerkt met de land macht ten Noorden van het Ladogameer. Rus sische vliegtuigen hebben daar weer de burger bevolking gebombardeerd! en met machine geweren beschoten. Er vielen verscheidene klachtoffers. In de zakken van Russische officieren heeft men plannen gevonden, waarin stond, dat de Russen ook naar de Noorsche kust wilden gaan. Dp een kaart heeft men met een roode lijn Aangeduid, dat de Alandseilanden en eenige 2weedsche gebieden het doel moesten zijn voor •erdere luchtaanvallen. De Russen hebben dus eeds lang den aanval tegen Finland voorbereid h mogelijkerwijze ook tegen de Scandinavische 6taten. Aan beide kanten bereidt men zich voor op een hevigen strijd in het Noorden bij Petsamo. Dat zal waarschijnlijk dan het grootste gevecht zijn tot dusver. Maar men Verwacht, dat een dergelijke groote strijd in het Petsamodistrict niet voor het voor jaar is te voorzien. Als de vorst stijgt, zullen de Finnen daarvan «voote voordeelen hebben. Zij hebben intusscben 'le inkwartieringsmogelijkheden in het hooge oorden vernietigd, zoooat de Russen thans j„aar geen kwartieren kunnen inrichten. In Let- ®hd en Estland wenscht men neutrale waar- Em.ers te blijven in een Finsch-Russischen °°rlog. De Litauers worden door hun regeering Pgewekt hun eenheid te bewaren. Uit Rome meldt Stefani: Een speciale cor espondent van de Corriere della Sera in Fin- ahd geeft een verslag van een bezoek aan het 'hsche hoofdkwartier. Hij meldt, dat verschei- ene afdeelingen der vrouwenorganisatie „Lotta Vard" haar activiteit in Je eerste frontlinies htplooien. Officieren van den Finschen gene- a'en staf hebben over hun tegenstanders tegen- °ver oen journalist verklaard, dat de Russische generaal Mereskof, die het commando voert °ver het offensief op de Karelische landengte, ®er> goed chef is en dat de opmarsch van zijn r°ePen op de landengte van 'tactisch standpunt gezien geen enkele critiek wekt. De chefs van a verschillende formaties echter geven bijna steeds den indruk niet tegen hun taak te zijn opgewassen en het is hun schuld, wanneer in het eerste stadium van het offensief de Russen zware verliezen hebben geleden. De troepen zijn bovendien wel moedig, maar vooral defensief, zij - voelen niets voor dezen oorlog en strijden minder met moed dan met berusting en zij zijn vooral langzaam met indi- vidueele initiatieven. Het personeel van het Finsche gezant schap is Donderdagavond met den gewonen trein nit Moskou naar Dunaburg in Letland vertrokken. H»t uit 26 personen bestaande gezelschap be geeft zich over Riga, Duitschland en Kopen hagen naar Finland. Uit verschillende bronrien verneemt men, dat de Duitsche ambassade den vertegenwoordigers van onderscheidene kleine staten heeft doen weten, dat de Sovjet-Unie hun aanwezigheid op het station bij het ver trek der Finnen als een demonstratie tegen Moskou zou beschouwen. Het Belgische stoomschip „Louis Sheid dat met opvarenden van de „Tajandoen" op weg was naar een haven aan de Zuidkust van Engeland, heeft Donderdagavond omstreeks half negen een noodsein gegeven, meldende, dat het êchip bij Start Point aan den grond zit en assistentie verlangt. Gistermiddag om 3 uur is bij de Stoom vaart Mij. Nederland" een telegram binnen gekomen, dat de gezagvoerder Roeterink van het Belgische schip „Louis Sheid" via Lands- end radio naar Amsterdam had afgezonden. In dit telegram berichtte de kapitein, dat de „Tajandoen" verloren ging na een hevige ex plosie en in 25 minuten zonk op 30 mijl ten noorden van Ouessant. Alle passagiers, zoo meldde de kapitein, werden gered, terwijl zes leden van de bemanning vermist werden. Hun namen zijn: de tweede machinist K. P. Bakker uit Amsterdam, de vierde machinist P. Vergunst uit Leiden, de matroos G. Bijlsma Szn. uit Ballum (Ameland), de lichtmatroos J. Stoker Wzn. uit IJmuiden, de lichtmatroos G. H. Schots uit Amersfoort en de tweede hand langer W. Visschers uit Diepenveen (Overijs sel). Wij vernemen nog, dat het Belgische schip, de „Louis Sheid" de geredden "waarschijnlijk te Weymouth aan land zal brengen. De maat schappij „Nederland" heeft haar agent aldaar opdracht gegeven alle zorgen aan passagiers en bemanning te besteden. LONDEN, 7 Dec. Reuter meldt: Het streven van Groot-Brittannië om den handel in oorlogstijd met zooveel mogelijk neu tralen uit te breiden wordt dagelijks voortge zet door middel van een ingewikkelde reeks :'"y ROME, 7 Dec. (Stefani). Vrijdag zal in geheel Italië het verkeer met auto's en motor rijwielen hervat worden, hetwelk sinds Sep tember j.l. verboden was. Deze voertuigen kun nen voortaan rekenen op een hoeveelheid oen- zine van dertig en twaalf liter resp. per maand Meer dan 450.000 motorvoertuigen zullen dus met ingang van Vrijdag weer op de Italiaan- sche wegen rijden. LONDEN, 7 Dec. (Reuter) Het orgaan Aeroplane schrijft, dat Engeland drie nieuwe typen snelle gevechtsvliegtuigen heeft uitge werkt. Deze schijnen buitengewoon goed te zijn, zoowel in snelheid als bewapening STOCKHOLM, 7 Dec. (Reuter). Hier wordt gemeld, dat Finland honderd Spitfire ge vechtstoestellen in Engeland besteld heeft. handelsonderhandelingen. De voornaamste na ties, waarmede onderhandelingen worden ge voerd en die op dit oo'genblik handelsdelegaties in Londen hebben, zijn: Nederland, België, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Finland, IJsland en Turkije. Reuter verneemt, dat in de meëste gevallen deze onderhandelingen goede vorderingen ma ken. Om twee redenen echter acht men het niet wenschelijk iederen dag de gemaakte vorderin gen te publiceeren. Ten eerste is er geen reden den vijand commercieele inlichtingen te geven, die nuttig kunnen blijken voor hem. ten tweede moeten de neutralen beschermd worden tegen de herhaaldelijk uitgeoefende intimida tie van Duitschland jegens allen, die trachter goede betrekkingen met de geallieerden te handhaven, aldus Reuter. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat de afwezigheid van be richten niet beteekent, dat er op dit terreir geen goed werk verricht wordt. BOEDAPEST, 7 Dec. (Havas) De rijksregent van Hongarije, admiraal Horthy, heeft vandaag den nieuwen Sovjet-Russischen gezant te Boe dapest, Charanof, ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Uit Bern wordt gemeld, dat Charanof en zijn medewerkers reeds eenige dagen te Boedapest waren, doch dat dit niet bekend werd gemaakt, omdat de stemming in Hongarije tengevolge van den inval in Finland sterk anti-Russisch was. De „Basler Nachrichten" deelt mede, dat ver moedelijk binnenkort tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie besprekingen zullen worden geopend over een economische overeenkomst en een regeling van het grensverkeer. Door de oplettendheid van de beide machinisten van de treinen Leeuwarden-Groningen en Gronin- gren-Leeuwarden, is Donderdag avond op deze route, welke over de geheele baan enkel spoor heeft, een ernstig spoorwegongeluk voor komen. De sneltrein, die om 16.30 uur uit Leeuwarden naar Groningen was vertrokken, arriveerde negen minuten later aan het station Harde- garijp. De stationschef en vermoedelijk ook de hoofdconducteur lieten door een misverstand den trein van hier vertrekken nog voordat de lokaaltrein uit Groningen, dit hier moet wis selen, deze halte had bereikt Nadat de Leeuwarder trein door den wissel, die op veilig stond, voor den binnenkomenden trein uit Veenwouden, was gereden, bemerkte de haltechef zijn fout. Hij trachtte door roepen en fluiten de aandacht van de treinpassagiers te trekken, doch hoewel de inzittenden van den trein begrepen, dat er iets bijzonders aan de hand was, durfden zij toch niet aan de noodrem te trekken. Twee K.M. van het station Har- degarijp bemerkte de machinist, dat uit de richting Veenwouden de trein uit Groningen naderde. Hij remde uit alle macht en reed in de richting Hardegarijp terug. Gelukkig had ook de machinist van den trein uit Gro ningen bemerkt, welk gevaar dreig de, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen beide treinen bedroeg op dat oogenblik vier a vijfhonderd meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hardegarijp was teruggekeerd, kon de trein uit Veenwouden de reis voortzetten. Dc trein uit Leeuwarden kwam met 45 minuten vertraging aan het station te Groningen aan. LONDEN, 7 Dec. (Reuter) Het Britsche mi nisterie van Luchtvaart deelt mede: Acht vijandelijke vliegtuigen zijn Donder dagmiddag de Engelsche kust genaderd in het gebied van de Firth of Forth. Gevechts toestellen van de Royal Air Force stegen op om ze op te vangen en omstreeks kwart voor één kregen zij contact. De vüand werd weg gedreven en er werd waargenomen, dat één van zijn vliegtuigen getroffen werd. Er zijn geen bommen neergeworpen en toen de aan vallers verdwenen waren, werd het signaal „alles veilig" gegeven. Het was toen onge veer een half uur later. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: Vliegtuigen van het kustcommando der R.A.F. hebben Woensdag boven de Noordzee den strijd aangebonden met den vijand bij verschillende gelegenheden. Een toestel bracht zware schade toe aan een Dornier watervliegtuig. Men acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat dit vliegtuig zijn basis nog zal kunnen bereiken. Een tweede Dorniertoestel werd driemaal aan gevallen. Ook dit werd getroffen en er sloegen vlammen uit, doch het toestel verdween iater in de wolken. Een patrouillevliegtuig keerde niet terug. Men gelooft, dat dit het toestel kan zijn, waarover gesproken wordt in het communiqué van het Duitsche opperbevel en dat in botsing zou zijn gekomen met een Duitsch vliegtuig tijdens een gevecht, zoodat beide in zee gestort zijn. Reuter verneemt nog nader, dat een fel ge vecht ontstaan is tusschen de Britsche gevechts toestellen en de vijandelijke vliegtuigen. Men neemt aan, dat de Engelschen eenige successen bevochten, aangezien men uit een of twee Duit sche machines rook zag ontsnappen. Alle Engel sche toestellen keerden naar hun bases terug. Naar het ministerie van Luchtvaart mededeelt, hebben gevechtsvliegtuigen van de Britsche luchtmacht, kort voor het gevecht in de.Firth of Forth, twee vijandelijke vliegtuigen voor de Noordoostkust aangetroffen. De vijand keerde onmiddellijk terug, doch werd tot bóven zee Vervolgd. Men zag, dat één der vijandelijke toe stellen getroffen werd. Ook boven de Noordzee is het tot een ernstig en fel luchtgevecht gekomen tusschen Duitsche en Engelsche vliegtuigen. Van •gezaghebbende zijde wordt hierover vernomen, dat vijandelijke vliegtuigen in twee ontmoetingen met Britsche luchtstrijdkrachten boven de Noordzee verdre ven zijn. De vijandelijke toestellen waren reus achtige Dornier-vliegbooten, die ernstig bescha digd werden. Een Britsch toestel bevond zich ver van zijn basis op een patrouille ten Noorden van Helgoland, toen het deze vliegbooten waarnam. Uit Oslo verneemt Reuter: Vreemde oorlogs schepen van niet herkende nationaliteit zijn vandaag waargenomen buiten Algeroe, ten Wes ten van Bergen, in Noorwegen. Zij vuurden op een onbekend doel. Er zijn daar Donderdag geen vliegtuigen gezien. Woensdag echter heeft men van Noorsch gebied een grooten bommenwerper waargenomen. De bewegingen van het vliegtuig werden bewaakt door twee patrouilleerende Noorsche vliegtuigen. Woensdag is de. treiler „Washington" op de Noordzee op een mijn geloopen. Acht opvarenden zijn omgekomen. De Vinga, een Zweedsch schip van 1930 ton, is volgens een uit Gothenburg ontvangen telegram door een ontploffing vergaan. De geheele be manning van 21 koppen is door een Deensch stoomschip gered. Ij Aanvankelijk, vooral in het Zuiden, S |jj mistig of betrokken, later hier en daar brekende lucht, geen neerslag van be tee- kenis, zelfde temperatuur als gisteren, zwakke tot matige, meest Zuid-Westelijke wind. H Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiin De regeeringspersdienst meldt: Nadat de scheepsverklaring van het motortankschip Sliedrecht no pens de torpedeering van het vaar tuig is ontvangen en kwam vast te staan, dat de torpedeering door een Duitsche duikboot is geschied, heeft de regeering Woensdag de noodige stappen gedaan bij de Duitsche regeering. Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam is bericht ontvangen, dat op dc Westkust van een der Hebriden-eilanden, voor de kust van Schotland, de tweede red dingboot van het getorpedeerde Nederland- sche m.s. „Sliedrecht" is aangespoeld. Er bevond zich geen uitrusting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent het let der vermisten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een passeerend schip zouden zijn opgeno men. LONDEN, 7 Dec. (Reuter) Het 4607 me tende Britsche s.s. .Chancellor" is, naar ge meld wordt, op den Atlantischen Oceaan na een aanvaring gezonken. De gezagvoerder en de bemanning zijn gered. Zij keeren met eer. ander schip naar een Engelsche haven terug. Een Duitsche luchtaanval op de Firth al Forth afgeslagen. Het Belgische stoomschip, dat geredden van de „Tajandoer" aan boord heeft, «s in moeilijkheden geraakt Onze regeering heeft te Berlijn de noo dige stappen gedaan in verband met de torpedeering van de „Sliedrecht" door een Duitsche duikboot. Ernstige treinbotsing nabij Hardegarijp voorkomen door de oplettendheid der machinisten. Sloep van de getorpedeerde „Sliedrecht" bij de kust van Schotland aangespoeld. Defensiedebat in de Tweede Kamer voortgezet. Twaalfde eeuwgetijde van St. Willibror- dus door de R.K. Universiteit herdacht. Beurs van New York: Koersverbetering ging later weer verloren. De post vervult een vredestaak, al kan ze oorlogsbelangen dienen. Ze verbindt de volken der aarde en poogt hen nader tot elkaar te bren gen. Juist in dagen als deze, waarin het „door den censor geopend" voor vele onzer buitenlandsche brieven een enorme vertraging beteekent juist in deze .dagen beseffen we te beter ie vredestaak van den postzegel. In ons land zijn de posterijen geworden tot een der modernste en allerbest ge outilleerde instellingen die ons vlie gensvlug bedient en iedereen weet te vinden. En wanneer het aan de poste rijen lag, zouden we de snelste ver bindingen en géén zegel in de we reld hebben. De postzegel is in onze dagen van zeer bijzondere kunst waarde, veredelend en kunstzin be vredigend tevens dienende de we tenschap, het sociale werk en de lief dadigheid. Merkwaardige postzegels worden duur betaald, maar ook de weinig bezittende schooljongen verza melt gaarne de voortbrengselen van de post. Kijken we zoo'n zegel eens wat aandachtiger aan, welken we nu achteloos op 'n brief plakken. Over enkele jaren kan het ding groote waarde hebben. De postzegel is een modern verbindingsteeken en symbool van vrede: mogen de postzegels hun vredestaak spoedig weer algemeen kunnen uitoefenen. STOCKHOLM, 7 Dec. (Havas)De Zweed se he sympathie voor Finland heeft gisteren een hoogtepunt bereikt bjj de viering van den nationalen feestdag van Finland. Meer dan 6000 personen verzamelden zicb voor het gebouw, waar de herdenkingsvergaoe- ring werd gehouden. De geestdrift was zoo groot, dat cje menschen op straat spontaan collecten organiseerden; politieagenten ver zamelden oe giften in hun kepi, temidden van bankbiljetten en geldstukken lagen ook ringen en ancere sieraaen. In de zaal werd de Finsche gezant luide toe gejuicht. Verscheidene sprekers wezen er op. dat de vrijheid van Finland oe zaak is van alle Scandinavische landen. De voorzitter van den gemeenteraac ran Stockholm 'heeft voor gesteld, 'dat alle Zweten de opbrengst van een dag arbeia aan -Finland zullen geven en de pers juicht dit voorstel van harte toe. Na de vergadering trok de menigte naar het station om het vertrek van minister Sancler naar Oslo bij te wonen. Men riep: „Wij hebben vertrouwen in Sanoler. Wij willen dat Sandler aan de macht blijft". Iemand uit het publiek improviseerde een toespraak tot den minister en oankte hem, dat hij steeds op de hoogte van zijn taak is gewfeest. Het Zweedsche Roode Kruis heeft een am bulance van 100 bedden voor Finland georgani- seero. Reeds zijn 70A Finsche kinderen in Zwe den opgenomen. Alle bladen hebben inschrij vingen geopend. Er zijn 47 bureaux voor de re- cruteering van vrijwilligers geopend. De collecte, aie in Zweden gehouden is voor gen oorlogshospitaa) in Finland, heeft reeds 200.000 kronen opgeleverd welk bedrag voldoenoe is voor inrichting van het hospitaal en voor de loopende kosten gedurende drie maanden. Er is reeds een lijst van personeel opgesteld. OOSTENDE. 7 Dec. (Beiga). Het Noorsche schip Britta is Woensdagavond om elf uur ten Zuidwesten van Landsend vergaan Het schip had een waterverplaatsina van 10.000 ton netto en 6200 ton bruto. De treiler uit Oostende O 295. die op de En gelsche vischgronden voet. heeft 25 schipbreuke lingen van de Britta aan boord genomen De Britta had een bemanning van 31 koppen Men vreest, dat zes hunner verdronken zijn De ge redden, onder wie zich zes gewonden bevinden zijn te Newlyn aan land gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1