3 ff J Ook Turkije voelt de dreiging van Rusland Dré III krijgt 'n „onthouwerke" Weinig kans op een neutraal statenblok HEUMATIEK HOOFD VERSTOPT? HET VERDWENEN MEISJE tLen reis naar Italië De strijd om de leiding in den Balkan «P» PASOP! Vicks Va-tro-nol Buitenlandsch Oüèrzicht „Da was ok mijn eerste cadeauke, Dré Er is een\Jl in de maand de van VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 Twintig jaar wegens moord BRABANTSCHE BRIEVEN REIST NAAR ITALIË ...Jjldïï PRINS BERNHARD OP JACHT Jubileum-uitgave der Camera obscura" Bij den uitgever uitverkocht RECEPTIE OP DINGAANSDAG Nog steeds is ondanks alle moeite, die de politie zich gegeven heeft en nog geeft, het -duistere geval van de verdwijning van het 18-jarige meisje, dat door een onvoldoende con- troleerende arbeidsbeurs naar een niet bestaand adres in de hoofdstad werd verwezen, onopgehelderd. De in marte lende zorg en spanning verkeerende fa milie heeft duizend gulden uitgeloofd voor dengene, die inlichtingen verstrekt, welke tot opsporing van het meisje lei den, maar ook dat heeft tot nu toe niet mogen baten. Intusschen hebben zich weer eenige nieuwe gevallen van poging tot overweldiging van zich 's avonds in betrekkelijk stille stadsgedeelten op straat bevindende meisjes voorgedaan en zijn er verdachte gedragingen van automobilisten gerapporteerd. Of wij hier met een georganiseerden samen hang, dan wel met geheel op zichzelf staande gevallen te doen hebben, is niet duidelijk, maar wél duidelijk is, dat deze verschijnselen wijzen op de toename van een kwaad en een misdadigheid, welke tot voor kort slechts zeer sporadisch in ons land voorkwamen. Wij willen de po litie, die, zooals iedereen begrijpt, niet alomtegenwoordig kan zijn om iedereen, die zich op straat bevindt constant te surveilleeren, hiervan geen verwijt ma ken. Zij doet, wat redelijkerwijze van haar geëischt kan worden, met nauwge zette plichtsbetrachting. Maar juist, om dat zij niet méér kan doen dan zij reeds doet, dienen de burgers en het publiek haar te helpen. Hoe kunnen dezen dat doen? Ten eerste dienen jonge meisjes zonder vertrouwd geleide na het invallen van de duisternis zooveel mogelijk weinig drukke wijken en stra ten te vermijden. Ten tweede behooren zij onder geen omstandigheden zich te laten verleiden om met onbekenden, hoe goed ook gekleed en hoe fraai en ver trouwenwekkend ook de wagen is, dien dezen besturen, mee te gaan. Ten derde moeten zij, in geval zij door onbekenden worden aangesproken, dezen zoo scherp mogelijk opnemen en indien dezen in 'n auto zijn gezeten onmiddellijk en voor alles letter en nummer van den wagen in het geheugen prenten en noteeren. Ten vierde moet ieder meisje, dat op straat op eenigerlei wijze lastig gevallen of aangeklampt wordt, daarvan aan stonds, dus niet dagen later, aangifte doen aan het dichtstbijzijnde politiebu reau, zoo mogelijk met opgave van nauwkeurig signalement en eventueel autonummer van dengene of degenen, die haar aanspraken. Ten vijfde dienen ouders en voogden den onder hun zorg staanden meisjes de hierboven aangege ven gedragslijn met al het gezag, waar over zij beschikken, in te scherpen. En ten zesde moet een ieder, die zich op den weg bevindt en getuige is van verdachte gedragingen ten opzichte van meisjes, daarvan direct en zoo uitvoerig mogelijk mededeeling doen aan de politie-autori- teiten. Alleen wanneer'de burgers en de meisjes zelf voortdurend op hun „qui vive" zijn en deze aanwijzingen stipt vol gen, zal er definitief een einde kunnen worden gemaakt aan de duistere prac- tijken van ongure individuen. Op deze wijze zullen' wellicht ook wel eens vol komen onschuldige gevallen als verdacht worden gesignaleerd, maar beter tien on gegronde aangiften, waarvan de onjuist heid onmiddellijk zal blijken, dan één misdaad, die voorkomen had kunnen worden. Van die hier aanbevolen algemeene wordt door eiken Roomsen Ka tholiek niet slechts beschouwd als een onvergetelijk genoegen en een onuitputtelijke bron van geestelijke kracht, doch veelal ook als een moreele noodzake lijkheid. Zoowel de grootsche basiliek van St. Pieier ie Rome als de meest eenvoudige kerken in honderd andere plaatsen, hei zijn alle wonderschoone Kunsischeppin gen, geïnspireerd door hei Ka iholicisme. Maak! gebruik van CHEQUES TENLIRES, welke mei de ver- leende REDUCTIES van 50 tot 70 o/o op de SPOORWEGEN, Uw reis- en verblijfkosten belang rijk zullen reduceeren Inlichtingen brj de E.N.I.T., Passage 82 - DEN HAAG EN ALLE REISBUREAUX waakzaamheid ook van de zijde van 't straatpubliek kan een heilzame preven tieve werking uitgaan en bovendien kun nen daardoor wellicht aanwijzingen worden gevonden omtrent de trieste ge vallen, die zich reeds hebben voorge daan en die nog niet tot klaarheid zijn gebracht. Denkt niet: „waar bemoei ik me mee" en zie niet uit laksheid of lafheid tegen de mogelijke moeite op. Het gaat hier om een hoogst ernstige aangelegenheid, waarvan gij zelf of een van uw dierbaren het slachtoffer kan worden. Dit gruwelijke kwaad, dat zich ook elders in het land kan voordoen, dient met wortel en tak te worden uit geroeid. Daaraan mede te werken is plicht. MAKASSAR, 8 Dec. (Aneta). De landraad te Makassar veroordeelde heden den inlander, die een pakhuismeester van Gebr. Veth's Handelsmaatschappij heeft doodgestoken, tot twintig jaar gevangenis straf. Italië is ook thans nog het ideale toeristen- land. Weinig bemerkt men er van de maat regelen in verband met den toestand genomen Verkeersmiddelen en openbare diensten func- tionneeren normaal. In café's en restaurants zijn alle levensmiddelen in overvloed verkrijg baar. De groote Wereldtentoonstelling 1942 zal zeker doorgaan. Met alle kracht wordt aan de voorbereiding daarvan gewerkt. Het volgende jaar zijn er talrijke tentoon stellingen en feestelijkheden op het gebied van sport, kunst enz. Alles bijeengenomen kan Italië in dezen tijd een ideaal land voor reizen van allerlei soort genoemd worden. Ulvenhout, 7 Dec. 1939 Amico, Fluitend trok ik Zaterdag nadenmiddag naar huis. 'Nen drogen, feilen Noordooster stond hoog aan de locht, 'n beweeglijk wolkenspul, ge sierd al mee gouwen randen van de avondzon, dreef gestaag achter 't kaal geboomt. De wegels, proper geregend en blank opgedroogd onder den wind, zagen er uit of ze 'n Zaterdagsche beurt hadden g'had. En als ik kwam onder Ulven hout, dan lag de rust van den komenden Zon dag zacht te glanzen onder de vroege avond zon, die nou en dan wegschool achter de don kere wolkenklodders, wegdrijvend naar 't Belze. Stil lag de rust van den Zaterdagschen na middag te gloren over de ondergeloopen velden bezijen den steenweg, 't hooge water fijn gerim peld onder den zonnebries. Zachtekes fluitend, sissend over den kouwen punt van m'n tong, trok ik plazierig deur dieën rossen Adventmid- dag, waarover gevloeid lag 't goud uit de weg zinkende zon, daar in 't lage hout tusschen de boomen. Donker spiegelde den boschkapt in t glanzende meer, eindeloos en verlaten c/nder "n stilte, die kil opsteeg uit 't hooge water. „Vort, Blek!" En mijnen goeien beest daar onder den wagel gaf nog 'nen lesten snuk aan 't tuig en den leegen groentenwagel z'n dok- kerend lawijt roffelde hard op de stille ruimte rondom. Als we den erf opreeën, dan was den lesten klont zonnevuur deur den ender gesmolten. D'n hemel was nou éénen donker-peerlmoeren glorie, die zacht over de weareld blonk. De raamkes van 't stalleke en 't wagelschoep blonken fel als blik. Zoo stond 't leste van den dag zilverig te schampen over den killen buiten. Maar den doom van den avond begost te wemelen van den donkerenden hemel, waarin 't matte licht ver schoot achter jagend wolkenzwart, dat hier of daar wijdweg opstoof uit den komenden nacht. De kiepen waren op stok, in 't stalleke, waar ik m'n leege manden en bennen tastte, daar liep Ik teugen den duister aan. 't Rook er naar de eerde, van 'nen stapel leege eerpelzakken. De stilte kost ge hier kneeën in oew vuisten. „Opa!" „Ha! Dré!" ,.'Nen goeien Zaterdag gemokt?" „Oem. Jawel, jawel, jonk." „Oemjawel, zee-t-ie," grinnikte Dré „Ge brengt niks anders verom dan 'n halve mand winter peeën en 'n paar koppel eiers!" „De prijzen, Dréke! De prijzen....!" Dan ree den Dré den wagel in 't schoep. Dichter was onderwijle den duister gevallen. Den gelen rechthoek van den raam lichtte strak op den donkeren erf. „Ziezoo," zee mijn baaske plazierig: „Die (dit sloeg op den wagei) hebben we mergen nie noodig, opa!" Hij rook naar den zeep. Z'nen frisschen toet blonk van 't scheermes Z'n zwart haar glom In 't licht van de raam. Recht als 'n kèèrs, vier kant in de schouwers, frisch en fors stond ie daar, donker teugen 't lampelicht dat den erf op scheen. „Al Zaterdag gehouwen?" lachte-n-ik. ,,'k Heb de gansche week van m'n vel ge spoeld," gaf ie ten antwoord en efkes bewoog z'n lenige lichaam in 'n rilling van genot, Toen Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdag in gezelschap van een aantal genoodigden in den Scheurpolder op het eiland Rozenburg de jacht uitgeoefend. Den geheelen dag verbleef het gezelschap temidden van het prachtige duinlandschap, dat dit voor het publiek afgesloten gedeelte van het eiland bevat en menig raak schot werd gedaan. Want, toen des avonds het gezelschap, waar onder zich de Jagermeester, Baron Schimmel- penninck van der Oye bevond, den Waterweg opnieuw overstak naar Hoek van Holland, waar de auto's gereed stonden, waren pl.m. 180 fa zanten en 40 konijnen geschoten. pakte-n-ie me bij mijnen schouwer, drong me over den durpel van den huis en fluisterde ko miek: „We krijgen vandaag van Trui boeren kool mee 'nen meter worst en oewen Zater dagschen borrel staat al vol, Dré I!" Ik voelde den steuvigen greep van z'n harden, gespierden klavier in m'nen schouwer en 't dee me deugd van m'nen fermen compagnon! „Waar is den Eeker?" ,,In de kuip," zee Dré TO, „Maar hij zal on derhand Wel gereed zijn." Dan luid-roepend naar 't achterhuis: „Allee, Eeker, opschieten! Die roestplekken (de sproeten) gaan er toch nie af!" „Ja, ik ben gereed," riep den Eeker verom en we hoorden hoe ie z'n vuilgoed in de kuip stampte mee den waschplank. ,,'t Hee mee 's Zaterdags a'maal wa-d-in," foeterde Trui, die daar mee 'nen rooien kop in den wasem stond, die opkrulde uit de pan mee boerenkool, dien z' aan 't stampen was. „Goeien ontvangst, Dré?" „Nie te klagen Trui, santé!" Ik dronk 'ns van den borrel, die al naast m'n bord stond en efkes brandde den honger in m'n maagkuil. Vooral, als m'n oog getrokken wierd naar 't midden van de witgeschuurde tafel, waar den worst, 'nen pols dik, berstend deur 't hobbelige vel, te glanzen lag in z'n peerlend vet, daar in de emaille-holte van den potdeksel, die omgekeerd op tafel lag. „Goei maal, Trui," pluimde-n-ik: „Nou mee dieën kou!" „Docht ik ook zoo, ja; schuif maar rap aan. EékerrU" Daar kwam ie. Gespoord en gelaarsd. Z'n rosse pinhaar natgeplakt over zijnen muizenkop. Hij liep.stijf van de kou. Z'n rappe eeker-oogskes schichtten van de plattebuis naar de tafel, van den boerenkool naar den worst en handenwrij vend zee-t-ie: „Navond, baas!" „Hah! Den Eeker! Trek, jonk?" „Ikke wel," gichelde-n-ie en mee z'n vrinde- lijkste gezicht bekeek ie den bruinglanzenden worst en ik zag hoe z'n oogen 'm in vieren deel den. Dan keken de kleine mannen malkaar 'ns aan; me dunkt ik zag 'n knipoogske van den een naar den ander schieten. Die twee voerden iets in 't schild! Eindelijk kwam de groote pan smorend, dam pend op tafel en ook Trui kost gaan zitten. „Nuuws in stad, Dré?" vroeg Trui en onder wijl sloeg ze 'r kruiske. „Ge mot de complimenten hebben van Nuuwsgierig keek zie me aan. Ze vindt 't altfj plazierig als er in de „groote" stad 'ns iemand is, die om heur denkt! „Nou? Van? Van wie?" „Van.... allee, hoe hiet dieën mensch nou Met spanning volgt Europa de bewegingen van Moskou. Zal Stalm onmiddellijk na de verovering van Finland den Balkan durven aangrijpen? Het is of de roode dictator geen oogenblik Wil verliezen om de prachtige kan sen, die hem door Duitschlands toedoen worden geboden, te benutten. Zoo'n oorlog, aldus schijnt Stalin te. redeneeren, die misscnien nog uitgroeit tot een wereldoorlog, beleven wij niet ieder jaar, hoogstens eens in dc vijf en twintig jaarDe Spaansche burgeroorlog werd een échec, maar nu zullen we wraak nemen. De chaos in Europa moet nog grooter worden, eerst dan is het rijp voor de communistische revolutie; op de puinhoopen van een door oor log volkomen uitgeput Europa zullen wij de Sovjet-vlag planten. Ziedaar Stalin's plan nen. Niet alleen Roemenië, ook Turkije wordt bedreigd. Schreef het officieele orgaan van de Komintern, de „Communistische Internatio nale" Woensdag niet, dat de Fransch-Britsche imperialisten het pact van wederzijdschen bij stand met Ankara gebruiken om Turkije te betrekken in een oorlog in den Balkan en waarschuwde Molotof reeds ruim een maand geleden Ankara niet dat het wel eens berouw kon hebben van dit verdrag? Is het niet op vallend, dat op denzelfden dag, dat het ge ruchtmakend artikel van het orgaan der Ko mintern verscheen, Von Papen onverwachts een bezoek bracht aan Saradjogloe, den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken, en op een onmiddellijk onderhoud aandrong? Stalin kan nog steeds niet Verkroppen, dat Turkije niet op zijn voorstellen is ingegaan. Moskou eischte, dat de Dardanellen gesloten zouden blijven voor oorlogsschepen van staten die niet aan de Zwarte Zee grensden en Wenschte bovendien de vrije hand in den Bal kan. Op Saradjogloe's vraag of het Kremlin garanties wilde geven, dat de integriteit van Roemenië zou worden gehandhaafd, kreeg de Turksche minister een weigerend antwoord. Meër dan een maand verbleef Saradjogloe te Moskou en wachtte geduldig of Molotof nog wijziging zou brengen in zijn plannen. Hij maakte de zwenking mee in de Russische po litiek, hij zag het zenuwachtig va-et-vient van de Baltische ministers, hij ging 's avonds ge regeld naar de opera en ook de caviaar zal hem wel gesmaakt hebben, maar tenslotte vond hij net toch welletjes en achtte hij den tijd ge komen om weer naar huis terug te keeren; Molotof hield hem niet tegen. Een plechtig af scheid viel hem nog ten deel en daarmee was een belangrijk hoofdstuk van de Russisch- Turksche geschiedenis afgesloten. De vriend schap, die jaren lang tusschen Moskou en An kara had bestaan, had een flinke deuk ge kregen. Zonder den terugkeer van Saradjogloe af te wachten, werd den 19en October een pact van wederzijdschen bijstand te Ankara onder teekend door de vertegenwoordigers van Tur kije, Engeland en Frankrijk. Het Turksch-Britsch-Fransche pact komt in toch? Anders kan 'k 'm honderd keeren noe men!" „Sinterklaas!" riep Dré III, ondertusschen 'nen brok worst van z'n vurk bijtend. Mee m'nen vurk wijzende naar den Dré, zee ik, net of me 'n licht was opgegaan: „Sjuust! Dré!" „Leuk," zee Trui, 'n woord dat ze nooit ge bruikt. „Hoe was 't mee 'm?" vroeg den Dré toen. „Matig," zee ik seerjeus. ,Matigskes! In z'nen rooien pelerien stond 'nen ruiten lap, de toppen van z'n handschoenen waren deur en zijnen mijter was 'm te groot geworden, zakte over z'n ooren. Neeë, hij zag er nie veurdeelig uit!" „En assiepan?" vroeg den Dré. „Z'nen knecht hee-t-ie gedaan gegeven," zee ik. „Die stempelt nou." Den Eeker lee haastig zijnen vurk neer en hield zijnen buik vast. Dat wil zeggen: hij hield z'n handen op de plek, waar omtrent zijnen buik moest zitten. Dré III beet van 't lachen wat onhandig in den worst en 't vet druppelde over z'n gladde kin. Trui lachte zuurzoet en zee: „Gij hebt wel 'n aarig smoesje aan oew gewit-wei hangen, om deus jaar van den Sinterklaas af te komen; vinde 't eigens ook nie....?" „En toch meugde gij zeggen wat ge van 't jaar hebben wilt, wijf. Ge kunt krijgen wat ge wilt, als ge maar nie boven 't tientje uitgaat Zoo, amico, verliep ons Zaterdagsche maal, dat we altij wat meer op ons gemak gebruiken. Op 't end kwam den Fielp nog even binnen. Mee den Zondagschen krentenmik. Die krijgen z'n klanten altij uit 't tweede baksel, dan is den mik lekker vorsch op Zondag. Kraakhelder, in 'n hard gesteven en gestreken wit bakkersjaske, den kop strak en glimmend geschoren, 'nen bol hoed op, zoo komt den bakker op Zaterdag avond bij z'n klanten. Mee hum komt overal den Zondag binnen! Daarveur alleen zou-d-oew- eigen op zijnen wekeljjkschen krentenmik vast abonneeren! Z'n Zondagsche sigaar rook goed. „Boerenkool.da's kostje vandaag!" zeet-ie en onderwijl lag ie 't brood in den trommel in de kast. „Wij gaan mergen'haan den hertensoep," klasjeneerde-n-ie wijers. „Eel onzen uis ruukc naar den snert, 'k Ben er den gosganschen dag ongerig van!" „Pik 'n bordeke boerenkool mee, Fielp," noo- digde ik 'm uit. „Kost ik wel hevekes doen," vond ie. ,,'k Heb vandaag gin tijd g'ad om te heten!" Meteen vrong ie z'n driehonderd pond gewicht tusschen ons in en gaf 'm katoen. „Ja," zee-t-ie toen, na drie, vier happen: „Da's zo'n houwe gewoonte bij hons thuis" hap „hop Sinterklaaszondag" hap „snert!" Hap. Ge wit, amico, den Fielp is altij Sinterklaas het kort hierop neer, dat, wanneer een Euro- peesche mogendheid dus ook Rusland Turkije zou aanvallen, de Westersche mogend heden hun verdragsverplichtingen onmiddellijk zullen nakomen. Zou Roemenië echter in een oorlog met de Sovjet-Unie worden verwikkeld, dan kan Turkije niet gedwongen worden tot een actie tegen Rusland. Deze bepaling is in verband met de huidige situatie zeer belang rijk. Toch is gemeenschappelijke actie wel mo gelijk, echter alleen, indien Turkije bijvoorbeeld door den opmarsch der Russen in Roemenië zich zelf bedreigd zou gevoelen. Het is vrijwel zeker, dat Turkije onmiddellijk den oorlog aan Duitschland zou verklaren, wanneer het naar den Balkan zou oprukken. De Balkanstaten weten heel goed, in welk een gevaarlijke positie zij verkeeren. Dat zij tot nu toe, in tegenstelling tot den wereldoorlog van 1914, nog niet in den oorlog zijn betrokken, wil heelemaal niet zeggen, dat dit in de toekomst ook niet zal gebeuren. Als de Balkanstaten hun onderlinge veeten niet willen laten rusten en zich thans niet tot één groot neutraal blok aan eensluiten, dan zal Rusland, en misschien ook Duitschland, niet nalaten ook in dit gedeelte van Europa zijn slag te slaan. Tot nu toe zijn de pogingen om tot een neutraal blok te ko men, hetzij onder Fransch-Britsch-Turksche, hetzij onder ïtaliaansche leiding, niet gelukt. Italië schijnt niet geneigd de leiding met Frank rijk, Engeland en Turkije te willen deelen. Het Rheumatische pijnen kwellen Uw lichaam ze dooden Uw werklust, ze vergallen Uw leven en dat van Uw huisgenooten. Ze maken U humeu rig en oud vóór Uw tijd en als ge niet tijdig Uw maatregelen neemt wordt ge voorgoed ge kluisterd aan Uw stoel of bedWaarom dan dat alles? Waarom niet de kwaal in haar oorzaak bestreden? Dat kan toch! In negen van de tien gevallen zijn Rheumatische pijnen een gevolg van onzuiver bloed. Doe eens een bloedzuiverende kuur! Neem Kruschen Salts! De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, hergeeft dezen organen weer hun jeugdige kracht. Ze doen dan hun werk weer net als vroeger en filteren al het overtollig en schade lijk zuur uit Uw bloed. Al dat pijnverwekkend overtollig urinezuur, dat zich vroeger vastzette in Uw weefsels en gewrichten, en dat de oorzaak was van Uw pijnen, wordt nu afgevoerd langs zuiver natuurlijken wég. Met den dag groeit Uw levenslust en bij een trouw en regelmatig gebruik eiken morgen na het opstaan voelt ge U allengs een herboren mensch De Heer W. H. v. d. Z. te Rotterdam schrijft: „Met deze wij ik U mijn oprechten dank be tuigen voor de heilzame werking van Kruschen Salts. Gedurende een tiental jaren had ik vreeselijke rheumatische pijn in mijn rechter knietotdat een mijner kennissen mij advi seerde om Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flaconben steeds doorgegaan met innemen en heel langzaam de pijn uit mijn knie zoo goed als verdwenenmet i°°" pen gaat het bijzonder Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. op Ulvenhout. 'Nen anderen kijken we nie aan. Ook aan 'nen Sinterklaas gerokt ge gewend Van 't jaar sloeg ie zijnen troon op in de school. En 't schijnt dat onzen Sint speciaal na 'n bord of drie, vier snert 't best in conditie is om 't kleine grut onder druk te krijgen! „Waar mokt Kee 'm van?" vroeg Trui: „Van runds of van verkens?" „Wa mijn betreft, Trui" hap „hik eb 'm liever van de koei, Kee lopt meer" hap „mee 'n paar verkenspooten weg" hap ,'maar heerlijk his heerlijk: van 't verken hap „his ie toch hok hap „sojemekajer, da's 'nen goeien stamppot" hap „maar 'k zeg, van 't verken his den snert toch hok best." Hap. „Dus," lachte-n-ik: „Gij krijgt alleen op tafel, Fielp, wat Kee geren lust?" Hap. „Gij nie soms?" hap antwoordde-n-ie brutaal. Toen begost Trui zóó te lachen, da 'k docht: ik ga er 'ns opletten. Maar 'k zal 'i moeilijk ge waar worden, amico, want ik hou van alles! Als den Fielp vertrokken was, pikte hij eerst nog 'nen goudrenet met ons mee, 'n ding als twee vuisten zoo groot, dan gongen de twee kleine mannen ook op klavetter. Naar stad! Ja dat knipoogskeZe gongen natuurlijk Sinterklaas spreken. Maar tóch— ik vond, daar stak iets meer achter Nou, da's Dinsdagavond ook uitgekomen! Want laat wij hadden allemaal onzen Sin terklaas te pakken wierd er zenuwachtig ge- gicheld op den erf. Den Dré en den Eeker keken malkaar mee groote oogen aan. En in die oogen stond iets meer dan doodgewone nuuwsgierig- heid. Maar watte preciesik wist 't nie. Dan gebons op de deur. Daarna wierd er hard weg- geloopen. Me docht ik hoorde gerinkel van twee fietsen! Ennedie daar wegliepen, nou, dat waren gin manskearels! De stappen waren daar veur te locht en te kort1. Den Dré vloog op, gooide de deur los en veur ie omkeek naar 't 'pakske, dat daar veur den drempel lag, spiedde-n-ie scherp den erf af. Dan 'nen sprong, 'nen ren deur den inrij „Eeker, pak dat paketje 'ns op." zee Trui: „Dan kan die deur dicht, ik voel 't langs m'n beenen." Maar daar kwam den Dré al verom. 'n Bietje bleek, vond ik. ,,'t Is veur jou," zee den Eeker en hij gaf 't pakske aan den Dré. Toen kreeg ie 'n kleur. Karjuu, docht ik, is den bliksem nog steeds stillekes aan 't vrijen mee dat blonde Fientje uit de stadZenuwachtig plukte-n-ie het paketje open en daar kwam uit: 'nen pracht van 'nen leeren sigarenkoker en 'nen peerlmoe- ren aansteker ge wit wel, zo'n „onthouwerke", dat oe er altij a>an herinnert om oew lucifers bij oe te steken. Een paar van deze druppelsen U ademt weer vrijuit. Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels'-Va-tro-nol in de neusgaten doet. U voelt de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinderlijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irriteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weer frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook vele verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts Vicks Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze "gevaarzóne" helpt Va-tro-nol de natuur verkoud heden af te weren, vóórdat zij kunnen doorzetten. Dl BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB raadt thans Roemenië aan, de Hongaarsche en Bulgaarsche verlangens te bevredigen en niet langer star aan de integriteit van zijn gebied te blijven vasthouden. Boekarest zou natuur lijk niets liever willen dan een neutraal Balkan- blok, maar denkt er niet aan, Zevenburgen aan Hongarije en de Dobroedsja aan Bulgarije af te staan. Turkije heeft reeds lang ingezien, dat er langs dezen weg niets valt te bereiken; het meent, dat de Balkanstaten het verstandigst zouden doen, Turkije's voorbeeld te volgen en verdragen met Engeland en Frankrijk te slui ten. Of Rusland en Duitschland hierin niet juist een aanleiding zouden kunnen vinden om in den Balkan op te treden? De situatie op den Balkan is momenteel on zekerder dan ooit. Er zijn teekenen, dat een algemeen conflict hier spoedig kan uitbreken. Zal Italië nog kans zien Rusland en Duitsch land in toom te houden? De groote fascistische Raad, welke gisterenavond laat voor de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog is bij eengekomen zal zeker de gevaarlijke situatie, welke op den Balkan door de Russische drei ging is ontstaan, uitvoerig hebben besproken. Het resultaat der besprekingen zal de Duitsche Rijksminister Dr. Ley, die nu reeds eenige da gen te Rome vertoeft, aan den Führer kunnen mededeelen. Naar wij vernemen, is de kostbare jubileum uitgave van Hildebrand's „Camera Obscura" met de illustraties van Jo Spier bij den uitge ver de Erven F. Bohn te Haarlem vrijwel geheel uitverkocht. Eén wél opmerkelijk verschijnsel in dezen,,i crisistijd. Het ligt niet in de bedoeling een herdruk van deze uitgave te doen verschijnen. De- uitgever wenscht er rekening- mede te houden, dat me nigeen zich een vrij groote uitgave getroost heeft, mede uit de overweging, dat de jubi leum-editie in de toekomst een zekere zeld zaamheid zal verwerven. Wei wordt overwogen, de teekeningen van Jo Spier te gelegener tijd nog eens te gebrui ken, maar dan in een Hildebrand-uitgave van heel anderen vorm. De receptie ter gelegenheid van „Dingaans- dag", welke elk jaar ten huize van den gezant van de Unie van Zuid-Afrika, Alexander Gogei- weg 4, Den Haag, wordt gehouden, zal dit jaar zijn Zaterdag 16 December van 5.30 tot 7 uur n.m. Maar in ieder geval: twee manjefieke ca- deaux! Dieën koker....! Sodepin, ~n prachtstuk, 'n Bietje stil, 'n bietje gespannen zaten we daar rond de tafel. En midden in die stilte zee Trui toen ineens: „Da was ook mijn eerste cadeauke aan jou, Dré, zo'nen sigarenkoker!" Dré III kreeg weer 'n kleur. Want die ouwe Trui lag daar zoo echt op haar „onschuldige manier den toestand open en bloot! Den Eeker zat maar mee den aansteker te knippen. Open. dicht. Open, dicht. „Ge moert 'm nie horre," zee Dré III. „Kan ik wel teugen, zee den sproetenkoning, die van alles op de hoogte moest zijn. 'n Versje was er ook bij. Ge schreven mee 'n fijn meiskespootje, op 'n peers velleke luxueus pampier, waarin gestempeld, zonder inkt, ,'n weelderig gekruldeF. 'p Paar regeltjes heb ik onthouwen: .„En Sint die dacht, zoo'n lieven vent, Zoo'n smakelijken rooker, Die krijgt omdat ik van hém hou, Een knappen leeren koker! Zoo'n leeren koker, beste Dré, Is makkelijk, die dient je. En dat je 'm lang gebruiken moog', Wenscht hartelijkje SINTERKLAAS! „Dat rijmt nie," zee Trui. „En of!" zee ik. „Of 't rijmt!" Toen hebben we allemaal maar 'ns hartelijk gelachen. Vooral dieën Eeker. dieën stillen smel- Tap, die veur zijnen patroon deur 't vuur gaat, die had 'n plazier, 'n leut dat z'n rattekopke rood wierd deur de „roestplekken" henen! Maar genogt. Als de kleine mannen op stap waren, dan was 't mijn Zaterdagsche beurt en daarna ben "k, half op z'n Zondagsch, gestapt naar den Guust, om er mijnen baard af te laten doen. Da's altij 'n gezellig uurke, dat Sinterklaas- uurke in den Guust zijnen „selon". We weten van malkaar zoo omtrent wel, wanneer we daar zijn en dan mee 'n mopke op den Guust zijnen radio gaan er de baarden onder veul plazier en mee muziek ten gronde. En als ik dan verom thuiskom en ook Trui in de kuip is gewist, dan staat den huis in den blinkenden Zondag èn in de smeuïge geuren van den soeppot, die al te trekken staat. Zo'nen Zaterdag, amico, da's, da's, allee, ik moest 'm 'ns beschrijven. Ge wit er nou 'n heel klein bietje van. Veul groeten van Trui. Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. PR£. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2