MORGEN ZATERDAG 9 DECEMBER ropenliefde Westen OUDIADVOCAAT Het kosterschap der Groote Kerk Weest milddadig, geeft *11 rijke gave Haarlem, 8 Dec. J G. A. Luitingh 60 jaar gaan onze collectanten(trices) van huis-tot-huis, en ook bij „U" zal de klop op de deur vallen en een gave eeil KerstJ*ave gevraagd worden voor onze arme stadge- nooten. Bereidt deze armen een mooi, een blij Kerstfeest. KAPELAAN S. MOL W/2 JAAR PRIESTER st Zit niet in 't kakelen VRIJDAG 8 DECEMBER 1939 De koster was immer een groot man VERKOOPINGEN fTt Kerstgave-actie voor onze arme stadgenooten Kapelaan S. Mol Door Charles Bruce Reorssamsatïe van de N.Z.H.T.M. En het publiek belang ?fS *r Actief zielzorger viert zijn priesterfeest Goudsiroop Haarlemsche Waagkring AGENDA 9 December Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten COMITÉ WINTERHULP-ACTIE Oproep voor collectanten 't zit in •t Ei! VAN WiScAjl NEDERLANDSCHE EIEREN STAD UWS Men heeft ons verzocht er de aandacht op le willen vestigen, dat de heer G A, Luitingh, ^dert 2 Februari 1912 koster van de Groote St. Bavokerk aan de Groote Markt, op December a.s. zestig jaar wordt. Wij vinden daar wel aanleiding toe, want al is de oude Bavokerk in gebruik bij de Ned. Hervorm- dd Kerk, het gebouw zelf is bot op zekere d°ogte stedelijk kunstbezit en in dien zin fce- ^eedt de heer Luitingh een min of meer open- dare functie. Daar komt nog bij, dat tal van 0llze lezers, als particulier of in clubverband bezoek hebben gebracht aan de Groote **erk en (of) aan den toren en bij die gele genheid den heer Luitingh niet alleen als een ditstekend kenner van alle geheimenissen van det oude kerkgebouw hebben leeren kennen, doch tevens als een vriendelijk en behulp- ?aam man. Het zal om die reden pp 23 De cember aan blijken van sympathie uit alle dingen der maatschappij we! niet ontbreken Bij gelegenheid van een of ander jubileum doe ft de president-kerkvoogd van de Groote prik, de heer H. Franken, eens tot hem ge- 2egd- „Er zijn in Nederland vele kerken en er zijn in Nederland vele kosters. Maar zoo §Oed als onze Groote Kerk, wat schoonheid "rireft, onder al die kerken een bijzondere Maats inneemt, zoo slaat de heer Luitingh on der alle kosters van Nederland een uitstekend dguur". Zoo is het. Ook doet de heer Luitingh veel van zich sPreken als calligraaf. Bij lal van feestelijke gelegenheden heeft hij de oorkonde, behoorend dij en of ander geschenk, vervaardigd en hij deed dat immer op kunstzinnige wijze. Voor at de heer Luitingh zijn vader in de kosterij dpvolgde, was hij bij de firma Enschedé werk- *dam, waar hij door zijn samenwerking met den bekenden letterkenner Mr. Charles En schedé een diepgaande studie van letters uit Vrbegere en latere tijden kon maken, wat hem calligraaf goed te pas kwam. De heer Luitingh is, zooals de heer Franken deed uitkomen, een waardig koster. Wie hem j^t, denkt terug aan de tijden, dat het kos- 'ctschap der Groote Kerk een verheven en felbegeerd ambt was en hij kan zich voor dellen dat Lourens Janszoon Coster, de uit vinder van de boekdrukkunst, behalve een ffmaard drukkerspatroon en schepen der dad Haarlem, ook koster van de Groote Kerk ^as. °ver dat kosterschap lezen wij in het reeds cenigft eeuwen oude „Algemeen Huishoudkun dig Natuur- en Zedekundig Woordenboek" van M. Noëll Chomel het volgende„Het woord koster is afkomstig van het latijnsche custos, V'elken naam in vroeger eeuwen men gaf aan fh geestelijk persoon, die met de zorg be- jast was om de kerken te openen en te slui- e". Naderhand is er onder de geestelijke eere- 'itels, onder de kanunniken, wel altijd een fn dezen naam gebleven, ooch deze liet zijn a,hht altijd door een persoon van minder aan- ?j6n waarnemen. In de Protestantsche Kerken h®eft men dit laatste voorbeeld ten deele ge- v°lgd, want hoewel daar het ambt van koster frntijds vereenigd is met dat van voorzanger, d®at het nochtans ook op sommige plaatsen P zich zelf en is zoo voordeelig, dat het door dans aan lieden uit de regeerende families V'ardt opgedragen, die wel inkomsten trekken aarvan, maar het voor een geringe som door fh ander bedienen laten. Dit is wederom voegt het Woordenboek, dat uit de laat je dagen der beruchte familieregeeringen s amt, er aan toe een van die verkeerde ,chikkingen in de Maatschappij, door welke de feondere leden genoodzaakt worden sommi- hunner medeleden onder allerlei voorwend- te voeden, schoon de laatste daar niets v°or verrichten en datgene op hun gemak ver- cten, wat anderen verdienen. Het zou eene wenschelijke zaak zijn, dat alle publieke amb tenaren genoodzaakt werden, zoo lang hunne krachten toereikend waren, ook het ambt zelve waar te nemen of indien zij door hun hoog moed of onbekwaamheid daarvoor terugschrik ken, zij daarvan ontslagen worden en hetselve aan een ander mocht opgedragen worden, die voor de lasten, welke hij heeft, ook de wezen lijke vruchten van zijn arbeid konde genieten." Uit deze ontboezeming van den heer Noël- Chomel blijkt, dat het kostersambt hoog in aanzien stond, dat het door aanzienlijke men- schen vervuld werd, maar dat deze het werk door anderen lieten opknappen. Maar er zat dit als verzachtende omstandigheid aan deze baantjesgeverij, wat het kostersambt be treft, een oude geschiedenis vast. Van zeer vroege tijden van het Christendom af, schijnt koster- zijn een lucratieve betrekking te zijn geweest. Wij lezen dan ook, dat de Graven en Hertogen in deze streken zich het recht voor behielden het ambt van koster als een be looning aan gunstelingen uit te geven. Later, sinds Albrecht van Beieren, werd dat rechl aan de stedelijke regeeringen afgedragen, -die het baantje reeds vóór de Hervorming den aan zienlijken ingezetenen voorbehielden, zoodal het geen verbazing behoeft te wekken, dat de schepen Lourens Janszoon Coster tevens het winstgevende ambt van koster bekleedde. Het bewijst alleen, dat hij een deftig man was. Ook na de Hervorming schijnt het op den zelfden voet te zijn doorgegaan. In zijn Ge schiedenis der Ned. Herv. Kerk in de 15e, 17e en 18e eeuw schrijft dr. G. D. J. Schotel over de kosters: „Na de Hervorming werden de kosters door de Stedelijke Regeering aange steld en daar in de steden hunne inkomsten, zoo uit de kosterij goederen als uit de kerke lijke inkomsten, soms zeer aanzienlijk waren," hield zij het ambt aan zich dat is, zij gaf het aan den zoon van een burgemeester of lid van de vroedschap tot pillegift, die dan die bediening door een ander liet waarnemen. Zoo werden in sommige steden ook de posten van orgeltrapper, stovenzetster enz. aan dezen of genen heerenzoon of dochter bij hunne ge boorte geschonken die ze later voor een goede som „verhuurden". Ten plattelande was het kostersambt doorgaans met dat van voorlezer en schoolmeester vereenigd, maar daar was het schoolmeesters- en kostersambt „een sober re- gement", „het salaris was magher", daarom mochten de meesten, na schooldienst, nog wel een of ander werk uitoefenen of ambt beklee- den. Zoo mocht hij notaris, schotgaarder of secretaris zijn „steenhouwen, schilderen, stoe len verven en vernissen, ook schoenlappen en- de clompen maken." Maar in Haarlem is het kosterschap der Groote Kerk altijd een voornaam ambt ge weest. Jhr. dr. D. B. M. De Jonge' van Elle- meet vertelt in zijn Geschiedenis der Groote of St. Bavokerk zelfs, dat „de vier kosters door Burgemeestaren werden beëedigd en dat de Vroedschap hun salaris regelde". Onder de kosters stonden de onderkosters, de deurslui ters, de stoelen- en stovenzetsters, de turf- stooksters, welke betrekkingen ook meestal ter dispositie van burgemeesteren stonden. Het is dus wel een historische functie, welke door den heer Luitingh vervuld wordt; hij heeft deze echter weten aan te passen aan de be hoeften van den huidigen tijd, zijn ambt dra gende met eere. Uitslag der verkooping van 7 December 1939 in het Notarishuis te Haarlem: Perceel Javalaan 32 Heemstede f 5800 N. N. Perceel Javalaan 34 Heemstede f 4850 J. A. Verdonschot q.q. Perceel Kleine Houtstraat 111 zw. en rd. f 6000 F. B. Wijnveld. Perceel Julianalaan 315 f 6400 A. Breugel- mans q.q. Perceel Assendelverstraat 53 f 2710 M. Th. "lessels. Perceel Oranje Nassaulaan 127, Bloemendaal, A. Th. Joosten q.q. Comité ..Winterhulp-Actie' v. d. Ned. R.K. Volksbond Door comité „Winterhulp-Actie" van den N.R.K. Volksbond1 zal op morgen Zaterdag 9 December een huis-aan-huis collecte gehouden worden. Door de opbrengst van deze collecte hopen wij in staat te ijn aan alle arme ge zinnen of alleen staanlie personen, uit alle groepen der bevolking, een Kerstpakket te ver strekken. Is een aanbeveling van deze collecte nog noodig? Wij meenen van niet. Talrijk zijn de gezinnen waar tengevolge van crisis en oorlogstoestand een tekort is aan het noodzakelijke, waar gebrek geleden wordt. Het doel van ons comité is, om al deze msn- schen, dus crisis- en mobilisatie-slachtoffers een mooi, een blij, een gelukkig Kerstfeest te bereiden, door tenminste met de Kerstdagen de allerergste materieel nood uit deze gezinnen weg te bannen. Om dit te bereiken doen wij een beroep op al onze stadgenooten. U maakt nu reeds waarschijnlijk plannen om een blij Kerstfeest te vieren. Wij gunnen U dit van ganscher harte, maar denk ook aan uw armen, broeder en zuster die gebrek lijdt. Geeft daaro mallen iets indien gij kunt veel wanneer onze(n) collectante(n) morgen bij U aanklopt. Honderden harten zullen U dankbaar zijn en U zegenen. Wenscht U op andere wijze steun aan onze Kerstactie te verleenen: het adres van onzen pcnn.m. is: M. H. Jacobs, Kennemerplein 36, giro 119759. Pers- en Propaganda-commissie van comité „Winterhulp-Actie". Het heldere emeraldgroene der heuvels ëiiig ongemerkt over in de onbepaalde Schakeeringen van pauwblauw en mauve haar het blauw van den Westelijken he- hiel. Wat verder stond de rotsige gestalte van öen Aru scherp afgeteekend tegen dit kleuren schema der natuur. De zwarte wigvormige klomp was bestreept en gevlekt met rose en silver overal waar de verweerde rots de stralen v&n de steeds stijgende zon opving en in de kleurenbreking van het prisma terugzond. Zeven uren later klom Desmond vermoeid hit een kleine, uitgeholte kano, die als ferry kootje dienst deed op de Bunan-rivier. Zij liep hl een halven cirkel om den lagen, en lang ham glooienden heuvelkant, waar zijn stand plaats was. Even boven den landingssteiger Mikkerden drie rijen barakken en enkele kleinere bungalows, die tot huisvesting van zijn kantoorpersoneel dienden, onder de tropische z°n in al de helderheid van 'n schoone wasch. Dp den kam van den heuvel, zoowat honderd £°at de hoogte in, was een open vlakte, die het huis van den bestuurder en zijn kantoor te dragen had gekregen. De naaste omtrek was prachtig met hagen afgezet. Hij bestond uit gladgeschoren grasvelden. Struiken en prach tige bloemsoorten droegen rose en gele bloe sems. In fijn contrast met het groen der gras velden was het rood der struiken en de gele kelken der. alamanda. Een zestal kokospalmen wuifden traag hun schaduwen over het gras en waren een welkome beschutting voor de massa aanklagers en getuigen die op de zittingsdagen optrokken naar het rechtsgebouw. Het kleine stadje, met zijn spoorwegstation lag aan den anderen kant van den heuvel. Bunan was het eindpunt van een smalspoorlijntje, dat over een afstand van zeventig mijlen van Fort Malcolm kwam gekropen naar het heuvel landschap van het binnenland. Met groote ver wachtingen had men het ontstaan van deze lijn tegemoet gezien. Het moest een aantrekkings- punt worden voor al de marktproducten uit den omtrek. Alles wat de jungle opleverde, meende men, zou hier worden aangevoerd om verder zijn weg te vinden naar de landen over zee. Heele treinen met zwaar beladen wagens zouden door zijn breede straten trekken, onge zuiverde rubber, guttapercha, rotting en damar- gum zou men er zien heenbrengen. Anderen zou den vertrekken naar de bergen om de dorpen te voorzien met groote zakken Westersche klee ding, pakken zaden, gezouten visch, koper draad, alles wat de moderne beschaving had uitgedacht zou men het geïsoleerde binnen land als een zegen toereiken. De Chineesche kooplieden zouden de winkels doen verrijzen in dezen maalstroom van handel en natuur- De vergadering van obligatiehouders der N.Z.H.T.M., welke gisterenmiddag in. café-res taurant Brinkmann te Haarlem werd gehouden, was natuurlijk allereerst van belang voor de bezitters van aie obligaties, omdat aan hen een belangrijk financieel offer gevraagd werd en zij zich een belangrijk geldelijk verlies zul len moeten getroosten om de N.Z.H.T.M. weer gezond te maken. Maar de vergadering was toch ook van belang voor de geheele bevolking van c.e streek, waar de N.Z.H.T.M. en de met haar gelieerde maatschappijen verkeerslijnen exploiteeren. Er was in den loop der jaren langzamerhand zoo'n groot kapitaal ontstaan, dat de rente en aflossing daarvan niet meer op te brengen waren. Dat drukte geweldig op de exploitatie van de Maatschappij. De grooLst mogelijke zuinigheid, dat wil zeggen een zui nigheid tot het krenterige toe, moest worden toegepast om zoo mogelijk nog wat voor de obligatie- en aandeelhouders over te houden, al thans het verlies zoo laag mogelijk te stellen. Wij kunnen ons voorstellen, dat deze zuinig heid zelfs van invloed is geweest op de vast stelling van de personeelsloonen, op materieel enz. Het is duidelijk, dat als de obligatiehou- ders de reorganisatie-voorstellen aanvaarden (er moet nog een vervolg-vergadering worden gehouden) die rentelast veel lichter wordt en de directie een ruimeren armslag krijgt om te doen wat zij nuttig en noooig acht m het belang van het personeel en van de exploitatie. Dat kan slechts aan de verkeersbelangen van deze geheele streek ten goede komen. Prof. Goudriaan, de president-directeur der Neder- landsche Spoorwegen, heeft zich ietwat scep tisch uitgelaten ten opzichte van het trambe drijf. Men moet dat niet misverstaan. Hij be doelde daarmede, naar onze meening, niet te zeggen, dat binnen afzienbaren tijd de tram zal moeten worden opgedoekt, doch dat de tram een riskant bedrijf is, waarvan men niet kan zeggen of zij over twee, vijf, tien of twin tig jaar nog wel in de gunst van het publiek zal staan en in populariteit niet verdrongen zal zijn door een ander verkeersmiddel, zoodat er dan met de tram geen cent meer te ver dienen is. Prof. Goudriaan zal daarbij gedacht hebben aan het den ouderen Haarlemmers nog welbekende stoomtrammetje Haarlem Alkmaar, dat bij de opkomst van de autobus sen in een half jaar tijd geen passagier meer overhield. Zoo iets zou ook den electrischen trams HaarlemLeiden, LeidenDen Haag, en andere kunnen overkomen. In dat geval zou het geheele kapitaal, dat er in zit, verloren zijn en daarom is het niet verantwoord1, volgens prof. Goudriaan, oat kapitaal op de rekening te houden. Het moet, zoo mogelijk, tot op één gulden boekwaarde worden afgeschreven. Dat is, uit een commercieel oogpunt bekeken, 'n zeer gezonde opvatting, maar het behoeft o.i. heele- rnaal niet te beteekenen, dat, volgens Prof. Goudriaan, het einde van de Electrische tram naby is. Zoolang van de tram een gebruik worat gemaakt, zooals thans nog altijd het geval is, voorziet zij in een behoefte en zal zij natuur lijk moeten blijven bestaan, tenzij er iets beters voor in de plaats zou kunnen gezet worden. lijk, volgens hun gewoonte, het mes van twee kanten doen snijden, door telkens voor tus- schenpersoon te spelen by het koopen en ver- koopen van goederen. Helaas, het bleef bij deze droomen. Voor de inlanders van Borneo gaat de machtspreuk: tijd is geld, niet op. Nadat ze zich enkele maan den hadden vergenoegd met het plezier van het nieuwe ding, waren ze tot de ontdekking gekomen, dat ze zich aan de hebzucht van den tusschenpersoon konden onttrekken door hun reis van een week of zoo nog met twee dagen te verlengen en hun producten recht streeks naar Fort Malcolm te brengen. Bunan, dat in zijn opkomst dus leelijk was tegenge werkt, verviel al spoedig tot een vergeten oord. De handel verebde tot het hoognoodige af- en aanvoeren van wat een kleine nederzetting nu eenmaal niet missen kan. Dit werd eeniger- mate verhoogd door de onmiddellijke nabijheid van een rubberplantage, Sebrang. Maar het aanvankelijk trotsche plan om eiken dag een trein te laten loopen en minstens drie- of vier maal in de week een grooten goederentrein was langzamerhand vervallen tot een trein om den anderen dag en Bunan sliep weer in de droomen van een gekneusde eerzucht. Het was het uur voor de lunch en de plaats was leeg en rustig. Toen Desmond naar boven klom hing er de sluimerstemming van een tropischen middag, als de morgenwind verstoven is en de natuur in slaap schijnt gevallen. Geen blad aan de palmen bewoog en buiten enkele scherpe gillen vanuit een verwijderd paddiveld en het gerammel van de bamboe vogelwieken Eenigen tijd geleden is door de Nederlan aan Z. H. Exc. Mgr. Huïbers een gebrand werd in de Sacramentskapel van de kathe schepping van den glazenier Han Bijvoet, uitgevoerd. Het groote glas stelt voor de ging, den H. Christophorus, terwijl hij m trouwen kijkt de heilige nadr het Kind op afbeelding van het moment, waarop Chri haald zijn liefdadig dsche Reisvereeniging voor Katholieken schilderd raam aangeboden, dat geplaatst drale kerk St. Bavo. Hierboven ziet men de door wien het raam werd ontworpen en n beschermheilige van de Reisvereeni- et het Kind in de rivier stapt. Vol ver zijn schouder. Het kleine raam geeft een stophorus door een monnik wordt overge- werk aan te vangen Op Maandag 11 December viert de Weleerw. Heer S. Mol, kapelaan der St. Josephkerk in de Jansstraat, zijn koperen priesterfeest. Wanneer men de activiteit van dezen vol- ijverigen priester ziet en men kent zijn buiten gewone beminneiykheid, dan begrijpt men, dat heel de parochië van St. Jozef zich op maakt om a.s. Zondag op grootsche wijze het feest van haar kapelaan te vieren! Kapelaan Mol werkte in Den Helder. Rot terdam en Assendelft; op 24 Augustus 1931 kwam hij naar de St. Jozefparochie in Haar lem. En ook hier maakte hij zich door zijn opgeruimd karakter en vriendelijk optreden spoedig den vertrouwensman van velen. Kapelaan Mol is Priester in den mooisten zin van het woord. Hy was o.m. belast met de leiding van het Francisca-Romana-Liefaewcrk. waafvan hij nu dus ruim vijf jaar directeur is. Het was het Liefdewerk aan te zien, dat ka- Vraagt U* winkelier -ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN V, - 1 en Th K.G. NETTO die de hongerige spreeuwen van den kostbaren rijstoogst moesten verjagen, werd de stilte door niets verstoord. Eindelijk was hij boven. Met zyn zakdoek wreef hij het zweet van zijn gezicht en uit zijn hals. Het was geen tijd om een oogenblik langer dan noodig was buiten te blijven. Doodop van zijn stevigen tocht kreeg hij ineens het gevoel alsof de hitte eiken druppel vocht uit zijn lichaam had getrokken. „Ik heb dorst. Zouden ze al ijs gebracht heb ben van Fort Malcolm? Gelukkig, dat ze alle maal aan het eten zijn. Ik zal dus door nie mand worden opgehouden. Hij liep langs zijn kantoor en sloeg een pad in, dat hem naar zijn eigen bungalow bracht, die iets verder naar boven lag. Nog twee minu ten en indien zijn verschroeide keel nog eenig geluid zou kunnen voortbrengen, moesten zijn bedienden het zeker hooren. Het gelukte hem zelfs nog met een stentorstem te schreeuwen: „Jongen!" Meer was niet noodig. Zelfs de botste inlan der weet, dat het eenige antwoord op zoo'n kreet is een heerlijke, sprankelende en koele drank. Dan een paar minuten om in een rie ten stoel een beetje op je verhaal te komen met het laatste nummer van de Sphere, een bad, het heerlijk plassen van de Oostersche baden, eten, een tukje doen. Menschenlieve, wat klonk het allemaal heerlijk. „En ik heb het vanmorgen ruimschoots ver diend", dacht hy hardop. „Vooruit, wacht, presenteer, geweer!" Het roffelend neervallen van stalen kara- pelaan Mol met krachtige hand aan het roer stond: de congregatie bloeide. Moederavonden werden gehouden, bijeenkomsten van oud-leden werden belegd en het gebouw aan den Kou- denhorn onderging vele verbeteringen. Het Fra'ncisca-Romana-Liefdewerk omvat maar even driehonderd kinderen; men kan zich dus voorstellen, hoeveel geestelijke en tij delijke zorgen het met zich brengt. Kapelaan Mol beheerde het echter met een onverwoestba- ren ijver en met uiterste toewijding. In 1935 benoemde Z. Hoogw. Exc. den Bis schop kapelaan Mol tot voorzitter van de R. K. Industrie- er. Huishoudschool. Ook dit werk verrichtte kapelaan Mol met veel toewijding. Zelfs gedurende zijn ziekte men zal zich herinneren, dat kapelaan Mol dit jaar langen tijd ernstig ziek geweest is bleef hij de loopende zaken vanaf zijn bed be handelen. Een van zijn eerste daden was: de invoe ring van het godsdienstonderwijs op de Huis houdschool. Het bestuur der school werd door hem uitge breid en hervormd; nadat Z.Exc. de Minister van Onderwijs den Haarlemschen Bond van R. K. Meisjespatronaten ontbonden had. werd deze stichting door kapelaan Mol omgezet in do Stichting R. K, Huishoud- en Industrieschool voor Meisjes. Het heuglijke feit zal a.s. Zondag door de pa rochie worden gevierd met een algemeene H. Communie. Om half elf zal de jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen. Des middags van twee uur tot half vier houdt kapelaan Mol receptie; de feestdag wordt om zeren uur besloten met een Plechtig Lof. Op een bijeenkomst van de „Haarlemsche Waagkring" op Woensdag 13 December, des avonds 8 uur, in het gebouw van de Sociëteit Vereeniging aan den Zijlweg, houdt mr. A. F Zwaardemaker een inleiding over het Asyl recht. Gebouw SL Bavo: H. G. K., 8 uur; Schaak club, 8 uur; R.K Bevolkingsbureau, 8 uur; A. R. K.A., 8 uur; De Forel, 8 uur; Best. Me taalbewerkers. 8 uur Kunstzaal De Bnis: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gymnasium-expositie, 2 tot 5 uur en van 7 tot 9.30 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Moto's laatste waarschuwing", „Drie op het liefdespad", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Lokkend verleden", (boven 18 jaar) 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „De fluitende pijl" „She", 8 uur 'boven 18 jaar). Vrijdag, 8 Dec, 8.15 uur: .Problemen en methoden der Beroepskeuze", voordracht te hou den door dr. L. H. M. Berger te Den Haag (voor Ver. Geloof en Wetenschap) Zaterdag, 9 Dec., 8.15 uur: Tobi's Cabaret „De Spijskaart". Zondag, lö Dec., 8.15 uur: ,,Die Csardas- fürstin" (door Ned. Op. Gezelschap). Maandag, 11 Dec., 8.15 uur: Abonnement le serie Het Nederlandsch Tooneel „Ik ben Ze ventien jaar". Dinsdag, 12 Dec., 8.15 uur: Het Ruys Ensem ble „Schoppen-Aas" (voor Nieuwe Haarl. Kunst kring). De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Mamix-apotheek, Marnixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemenöaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. In de gisteravond gehouden vergadering van den Kath. Volksbond werd de klacht naar voren gebracht, dat er nog zoo weinig collectanten zijn voor de huis-aan-huis-collecte voor morgen voor een Kerstpakket bij gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest. Wil deze Kerst-actie slagen, dan moet er nog een groot aantal collectanten zich beschikbaar stellen. Men wordt vriendelijk verzocht zich aan te melden by den heer J. Meys, Karei van Mander- straat 104 of in het gebouw St. Bavo, Smede- straat 23. e.L. <-'-M "f "u -f» '"f* - bijnstukken der wacht, die hem het gewone eeresaluut bracht, stoorde hem in zijn over peinzingen. Hij deed plichts- en gewoontegetrouw enkele informaties naar het verloop en de hou ding onder de troepen en de wacht die uit vier kleine, in khaki gestoken inlandsche poli tiemannen bestond. De soldaten Junit, Sitau en Telangtang zagen met een schuin oog naar hun patroongordels. Stijf werden ze, als de boomen, op het uit geschreeuwde commando van korporaal Ampau, die daarna rapport uitbracht. „Ja, alles was in orde. Er viel niets te rap- porteeren. Maar daar kwam de sergeant al, die den Toean alles wel zou zeggen." Ja, daar kwam hij, sergeant Kandang, een dik, eigenzinnig, verschrompeld mannetje, met een bruin, steeds vergenoegd lachend gezicht, waarover wat grijs krullend haar lag. Desmond kreunde van wanhoop. Z'n verfrissching schoof al verder en verder naar de toekomst. En al dien tijd luisterde hij naar het in allen sol- dateneenvoud uitgezegde langdradige verhaal van wat er in de nederzetting gebeurd was, sinds hij haar tien dagen geleden had verlaten. Het lintwormverhaal scheen geen eind te heb ben, een opeenvolging van in de grofste bewoor dingen vervatte onbelangrijke gebeurtenissen, van tijd tot tijd ineens onderbroken door plot seling invallende episoden, die eigenlijk by een vorige gebeurtenis thuis hoorden. De soldaat Junit vroeg zich ondertusschen zweetend af, of korporaal Ampau er eindelijk niet eens aan denken zou „op de plaats rust" te commandeeren. Hii wiegelde heel voorzichtig van zijn eene been op het andere, maar overi gens kwam er geen teeken van onrust in zijn strak getrokken bruine facie. Voor de inland sche politie van Borneo is het trekken en kam peeren in de jungle een tweede natuur, de kansen, de tegenslagen van het kampleven doen hun niets, maar het ritueel van het excerci- tieterrein is een te zware eisch voor hun be vattingsvermogen. Junit's geest begon te werken. Hij had trouwens op het oogenblik niet anders te doen en als een dikke olie kwam de gedachte lang zaam naar zijn hersens gestroomd. Lange maanden, die nooit schenen te eindigen, had hy in de kazerne van het hoofdkwartier de vloeken en schimpscheuten moeten verduren van den ouden Sikh. sergeant instructeur, die vergeefs getracht had hem de geheimen in te pompen van „rechts om," „links uit de flank," „presen teer 't geweer," „geeft acht!" en al de orakel spreuken, die speciaal uitgedacht schenen, om hem het hoofd op hol te brengen. Was het niet veel gemakkelijker om te zeggen „Tabek Tuan" tegen den president, in plaats van al deze pop- peka.se. Indien de blanke man er echter op ge steld was, dat hij krampen begon te krygen, dat zijn gezicht pijn begon te doen en hij gek dreigde te worden van den jeuk in zijn harten, dan was het weer een van die buitensporig heden, die Junit alleen» aan het onverklaarbare karakter van een blanke toeschreef. lWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5