Minister Gerbrandy over het Justitiebeleid P. A. W. PHIlaïPPOAIA New-Yorksche Bears P.W. BRAND ZONDAG 10 DECEMBER 1939 Krachtig optreden tegen excessieve uitingen Afdoening der wetsontwerpen in zake kinderrecht en echt scheiding zal bevorderd worden Herziening van het vreemdelingenrecht De zaak-Oss Privaatrecht Verdere desiderata Pachtwet Handhaving van het gezag Zedelijkheid Toelating vreemdelingen WEDGWOOD A LIVING TRADITION N ederlander schap Reorganisatie der politie Beveilingsmaatregelen op Rolduc VOETBAL Ministerieele belangstelling voor Nederland:België IJSHOCKEY BRUSSELSCHE PLOEG SAMENGESTELD Stuurlieden-examen Examen Wiskunde L. O. Academische examens Italiaansch M. O. VERKOOP VAN ZEEP Stemming Omzetten: Prijshoudend 260.000 shares in i 82 1 i 1 i WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Justitie voor 1940. Daaraan is het volgende ontleend: De plannen van den Minister nopens de ver dere afdoening van aanhangige wetsontwerpen moeten, gezien het tijdstip van zijn optreden en het beslag, hetwelk de bijzondere omstandig heden, niet het minst in de richting van een doeltreffende en krachtige handhaving van de openbare orde en het openbaar gezag, op hem leggen, uiteraard bescheiden zijn. Hij meent goed te doen zijn krachten te dezen te concentreeren en heeft tot dit doel een tweetal wetsontwerpen Uitgekozen, waarvan hij de verdere behandeling in ieder geval zooveel mogelijk wil bevorderen: het zijn het ontwerp kinderrecht en het ontwerp echtscheiding. Voor wat betreft het accres der geraamde uit gaven voor het Begrootingsjaar 194o zij er op gewezen, dat in moeilijke en ongunstige tijden de justitieele en politioneele diensten belang rijk zwaarder worden belast dan in rustiger dagen. Een vermeerdering van uitgaven op ver schillende onderdeden der Justitiebegrooting, hoe ongewenscht ook, is daarbij onvermijdelijk en moet als volkomen normaal worden be schouwd. De in het voorloopig verslag genoemde moge lijkheid van opheffing der rechtbanken te Dordrecht en te Zutfen heeft de ernstige aan dacht van den minister. Naar het oordeel van den Minister zou het algemeen belang geschaad worden, indien de „zaak-Oss". die za. tot het verleden be hoort, tot nieuw leven werd gewekt. Hij vertrouwt, dat de Kamer deze houding van hem, die voor een afgedane zaak en voor door den tijd geschapen nieuwe verhoudingen kwam te staan, in dit geval zal billijken. De minister stelt zich voor een kleine com missie van deskundigen te belasten met de nadere uitwerking der plannen, die in groote lijnen door zijn ambtsvoorganger ter zake van verlaging van proceskosten, reeds waren ont worpen. Aangezien de Minister de behandeling van het ontwerp Burgerlijk Kinderrecht gaarne zooveel mogelijk wil bespoedigen, zal hij de memorie van antwoord indienen, zoodra hij er zich definitief van overtuigd zal hebben, dat het gereedliggend concept in groote lij nen principieel met zijn opvattingen in over eenstemming is. De minister heeft nog geen gelegenheid kun nen vinden het wetsontwerp op het Huwelijks vermogensrecht in studie te nemen. In beginsel is hij bereid aan de totstandkoming van een regeling op den grondslag van het aanhangige wetsontwerp mede te werken, al is ook hij de meening toegedaan, dat gezien de tijdsomstan digheden de afdoening van bedoeld ontwerp geenszins urgent is te achten. De indiening van een wetsontwerp tot betere regeling van zekere onderdeelen van de burgerlijke wetgeving omtrent de arbeids overeenkomst ligt in het voornemen van den Minister. Met betrekking tot de vraag, of de herziening van het geheele arbeidsrecht thans aan de orde gesteld dient te worden, schaart de Minister zich aan de zijde der leden, die hiervan weinig prac- tisch nut, doch slechts vertraging van de tot standkoming van de voorgenomen partieele her ziening verwachten. Een afzonderlijke opdracht tot partieele tech nische nerziening van het Burgerlijk Wetboek komt den minister niet raadzaam voor. Voor zoover in de practijk telkens nijpende leemten zich openbaren, die wetswijziging inderdaad vereisehen, herinnert de minister aan den voor- treffelijken arbeid der commissie-Limburg te dezer zake. Doelmatige technische herziening van groo teren omvang kan de minister zich alleen den ken als algeheele herziening. Ook aan deze Zijn echter zoo niet volstrekt onoverkomelijke, dan toch ernstige, bezwaren verbonden. Verwacht mag worden, dat ook in de toe komst langs den ingeslagen weg de belang rijkste wijzigingen, waaraan de behoefte het sterkst wordt en zal worden gevoeld, zullen worden verwezenlijkt. Zoo gezien is technische herziening van het burgerlijk wetboek geen vraagstuk, dat op andere wTijze behoort te wor den opgelost dan tot heden binnen zekere gren zen geschiedt. De onder het hoofd kosteloos procedeeren in het voorloopig verslag gemaakte opmerkingen betreffen twee categorieën van bezwaren: die aangaande de nieuwe regeling omtrent het kos teloos of tegen verminderd tarief procedeeren, en die omtrent den druk, dien het pro-Deo- werk op de balie legt. Indien de Staat geen financieele zorgen kende, zou de minister gaarne bereid zijn, de vraag in overweging te nemen, of de eeuwenoude ver plichting van de balie om onvermogenden gratis rechtsbijstand te verleenen nog gehandhaafd moet blijven. In de huidige tijdsomstandigheden bestaat evenwel geen mogelijkheid de kosten van dezen rechtsbijstand ten laste van de open bare kas te brengen. De tweede categorie van bezwaren betreft de nieuwe regeling omtrent hikosteloos of tegen verminderd tarief procedeeren. Tot dusverre is meer van bezwaren tegen het geldend recht, dan van concrete voorstellen, hoe de wet zou kunnen luiden, vernomen. Niette min kan wel worden toegezegd, dat indien de commissie uit de Nederlandsche Advocaten- vereeniging een ontwerp voor een nieuwe rege ling op dit gebied zou oostellen, dit ontwerp nauwkeurig zal worden bestudeerd. De betalingsmoeilijkheden, die voor hen, die onder de wapenen zijn geroepen, uit de mobili satie zouden kunnen voortvloeien, hebben bij voortduring de aandacht van de regeering. Tot nu toe is van behoefte aan een wette lijke regeling niet gebleken. De eisch, dat zij die den rechter adieeren ingevolge de Crisis-Hypotheekaflossingswet, voor zoover tusschentijdsche aflossing is bedongen, ten minste 1 pet. van de door eerste hypotheek verzekerde hoofdsom moeten hebben voldaan, mag naar het oordeel van den minister niet worden losgelaten. Me. verscheidene leden is de regeering van oordeel, dat voor een algeheele herziening van de Pachtwet de tijd nog niet is aangebroken. Ook een partieele herziening zou zij echter slechts ter hand willen nemen, indien dit vol strekt noodzakelijk zou" blijken. Nu de wet nog slechts ongeveer een jaar in werking is, zal het wellicht raadzaam zijn eenige meerdere erva ring op te doen, vóór wetswijziging wordt voor gesteld. Tot nu toe is aan de overheid niet ge bleken van ernstige moeilijkheden, die door gemobiliseerden zouden zijn ondervonden. De verdere ontwikkeling van den gang van zaken op dit gebied wordt nauwlettend in het oog gehouden. Voor een wettelijke voor ziening schijnt voorshands geen voldoende aanleiding. De in het verslag ter sprake gebrachte exces sieve uitingen, waaronder die van antisemieti- schen aard een belangrijke plaats innemen, ver dienen ook naar het oordeel van den minister in meer dan één opzicht ernstige afkeuring en dienen door de overheid, voor zoover zij een strafbaar karakter dragen, met alle beschikbare middelen te worden tegengegaan. Dit klemt vooral in dezen tijd, waarin iedere aantasting van het overheidsgezag en iedere poging om tegenstellingen onder ons volk te scheppen of toe te spitsen, wel bijzonder bedenkelijk moet worden geacht. Uitingen van iandverradelijke strekking moe ten inderdaad, in het bijzonder in dezen tijd van internationale spanningen, zoo krachtig mogelijk worden bestreden. Deze aangelegen heid heeft de bijzondere aandacht. De minister heeft zijn standpunt voor wat betreft een verdere behandeling van het aanhangig wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde nog niet definitief be paald. Voor het oogenblik is hij geneigd de voorbereiding van een memorie van ant woord aan te houden. Met de andere leden, te dezen in het verslag aan het woord, vraagt hij zich af, of de openbare orde niet op andere wijze doeltreffender kan worden beschermd. In de eerste plaats, hoewel niet daaraan al leen, denkt hij met die andere leden hierbij aan een betere handhaving van de bestaande bepalingen. Hij is bij de bestudeering van de onderwerpelijke materie tot de conclusie geko men, dat die handhaving, al worden ter zake herhaaldelijk strafvervolgingen ingesteld en al worden in veel gevallen passende straffen op gelegd, niet steeds geheel bevredigend is te achten. Nadere maatregelen, ten einde te ko men tot een meer stelselmatige en afdoende handhaving der bestaande bepalingen, zijn in voorbereiding. Voorts wordt door hem onder oogen gezien of het betrokken euvel ook nog langs anderen weg zou kunnen worden tegen gegaan. Naar zijn oordeel komt het door som- somige leden ter sprake gebrachte denkbeeld van invoering van strafminima, tegen hetwelk vele andere leden terecht bezwaren opperen, intusschen minder in aanmerking. Ook de minister is van oordeel, dat de uitlatingen, welke twijfel pogen te wekken aan den emstigen wil der Nederlandsche regeering om onze neutraliteit onder alle omstandigheden te handhaven, of welke ons volk tegen een der oorlogvoerende partijen opzetten, bestrijding vereisehen. Gaarne wil hij tezamen met zijn betrokken ambtgenoo- ten nagaan, of het mogelijk is met het oog op de bedoelde uitingen, een nieuw voor schrift tot stand te brengen, berustend op artikel 100, onder le., van het Wetboek van Strafrecht. Bij den bestaanden tekst van artikel 100, zonder uitvoeringsvoorschrift, is in vele gevallen vervolging niet mogelijk. De minister is van oordeel, dat ten aanzien van de zedelijkheid een belangrijke taak is weg gelegd voor den gemeentelijken wetgever, die zijn voorschriften op bijzondere plaatselijke om standigheden kan instellen. Naar zijn meening bestaat vooralsnog geen aanleiding om de ar tikelen van het Wetboek van Strafrecht, welke deze materie rakan, te herzien. Naar zijn oordeel kan ook de bestrijding van de prostitutie, welke voor wat de overheidsbe moeiing betreft, zich in de eerste plaats be hoort te richten tegen het openbaar aanbod, het meest doelmatig door de gemeentebestu ren geschieden. Strafrecht Wederinvoering van de doodstraf moet naar het oordeel van den minister eerst worden overwogen, indien een genoegzaam gewortelde rechtsovertuiging in deze richting onder de be volking aanwezig is. Aan deze voorwaarde is voor het tegenwoordige nog niet voldaan. De minister heeft den indruk, dat door de rechterlijke macht terzake van ver keersongelukken, veroorzaakt door personen, die onder den invloed van sterken drank verkeeren, over het algemeen behoorlijke straffen worden opgelegd. De wegenver keerswet zal intusschen een meer doel treffend optreden tegen dit euvel mogelijk maken. Ook de minister is van oordeel, dat door een herziening van het fiscaal strafrecht en straf procesrecht in den geest van de voorstellen van de commissie, welke deze herziening heeft voorbereid, een vereenvoudiging van belang van dit recht zal kunnen worden tot stand ge bracht. Hij hoopt, in samenwerking met zijn ambtgenoot van Financiën, indiening van daar toe strekkende wetsontwerpen zooveel mogelijk te bevorderen. De minister hoopt de indiening van een wets ontwerp tot herziening van het wettelijke vreemdelingenrecht eerlang te bevorderen. Het betrokken ontwerp is gereed. Hij wil echter, al vorens deze zaak verder ter hand te nemen, ge zien de buitengewone omstandigheden van het oogenblik, de ontwikkeling der gebeurtenissen gaarne nog eenige maanden aanzien. Mogelijk zullen de ervaringen, welke thans worden op gedaan, nog in eenigerlei richting tot aanvulling of wijziging .van het ontwerp, hetwelk vooral op consolideering van gezonde practijk zal zijn gericht, kunnen leiden. Het stemt tot voldoening, dat de laatstelijk door de regeering genomen beslissing inzake de toelating van vluchtelingen, in de Kamer vrij algemeen werd gebillijkt. Aangaande het ver zoek van verscheidene leden om te vernemen hoe de regeering de opengelaten uitzonderings gevallen denkt te hanteeren, wordt opgemerkt, dat dient te worden beoordeeld of een zeer bijzonder uitzonderingsgeval dan wel zoo het een reeds eerder ingediend of toegestaan ver- Hoogstr. hoek Plaats, Den Haag, Tel. 112312 Importeur van Wedgwood Ware sinds 1862 bericht de ontvangst van een belangrijke nieuwe collectie. Met medewerking van Josiah Wedgwood -f- Sons kunnen de oude prijzen gehandhaafd blijven. cb&Jacb+cfecfcckc+cfccIjcJbckcïacfccfcckcbclackckcjbcjïckcfccbcfcïcfccïaciackclickcbckckcbciDcbcfcckckctacbcbclickcfecfce&cbcbcfecbckckcfcckckcfccb zoek betreft een buitengewoon geval van dringende noodzaak aanwezig is. Het moge duidelijk zijn, dat geval voor geval moet worden beoordeeld en dat in het algemeen daarbij de beweerde feiten en omstandigheden voldoende aannemelijk moeten worden gemaakt, opdat worde voorkomen, dat de overheid wordt misleid. Voorts moet in het levensonderhoud hier te lande van de vluchtelingen zijn voor zien. Op dezen voet worden nog nu en dan toe stemmingen tot binnenkomen in Nederland door den minister verleend. In de afgeloopen jaren zijn in Nederland een groot aantal voor transit-verkeer doorgelaten vreemdelingen (vluchtelingen) gebleven, door dat om verschillende redenen het vertrek uit ons land, nadat zij hier eenigen tijd verbleven hadden, niet meer mogelijk bleek. Het was dan ook dringend noodig strengere maatregelen te treffen. Aan vluchtelingen op doorreis werd derhalve een verblijf in ons land van 8 dagen toegestaan, wanneer zij aan de grens aantoonden alles voor hun vertrek uit ons land geregeld te hebben. In bijzondere gevallen werd en wordt ook thans nog de zerzijds toestemming voor een langer verblijf verleend. De huidige internationale omstandigheden noopten er toe, voornamelijk door de onzeker heid over het vertrek der schepen en over de toepassing der immigratiebepalingen in andere landen, den termijn van toelating nogmaals te herzien. Vluchtelingen, die met een der schepen van de Holland-Amerika-Lijn van Rotter dam vertrekken, kunnen voorloopig 3 x 24 uur voor het vertrek van. het schip worden doorgelaten; de overige vluchtelingen slechts 1 x 24 uur tevoren. Er wordt evenwel naar gestreefd dezen menschen zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg te leggen. Voor wat aangaat het hier te lande vervullen van spreekbeurten door vreemdelingen meer in het bijzonder voor hun in Nederland geves tigde lan.dgenooten heeft de minister in zijn antwoord op vragen van het lid der Eerste Kamer den heer Vorrink, reeds te kennen ge geven, dat hij het treffen van een nadere rege ling wil overwegen. Het betreft hier evenwel een niet eenvoudige materie, welke moeilijk op geheel bevredigende wijze valt te regelen; uiteraard is voorafgaand overleg met den mi nister van Buitenlandsche Zaken noodig. Deze aangelegenheid zal zoodra mogelijk verder ter hand worden genomen. Ingevolge de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap kunnen degenen, ten aan zien van wie is gebleken, dat zij zich vrijwillig in Spaanschen krijgs- of staatsdienst hebben begeven, niet meer als Nederlander worden be schouwd. Hiermede is niet in tegenspraak, dat tot cue groep behoorende personen thans mili taire plichten vervullen, voortvloeiende uit hun dienstplichtigheid hier te lande, welke voor de meesten hunner, misschien voor allen, zal zijn ontstaan, toen zij nog Nederlander waren. Op behoorlijke vervulling van die plichten zou! in dien te zijner tijd om naturalisatie wordt ver zocht, beroep kunnen worden gedaan. Voornemens tot invoering van administra tieve rechtspraak koestert de minister niet en voorstellen tot invoering van de ont werpen der commissie-Kooien zijn van hem te verwachten. Handhaving der Zondagswet heeft, zij het met de noodige soepelheid, wej degelijk plaats, m dit verband kan nog melding worden gemaakt an een arrest van den Ho ogen Raad van re- centen datum betreffende een overtreding der wet in het Noorden des Iancs. De uitlating van den ambtenaar van het Openbaar ministerie bij1 de kantongerechten ter standplaats 's-Gravenhage bij de behandeling van de strafzaak ter zake van overtreding der Zondagswet bü gelegenheid van het voorjaars feest m den Haagschen Dierentuin, dat de ge noemde wet verouderd zou zijn, moet, naar het oordeel van den minister, minder gelukkig wor den geacht. De nieuwe afdeeling Wetgeving beoogt de werkzaamheden op het gebied van de wetgeving op het departement, welke tevoren over meer dere af deelingen verspreid waren, in een beter organisatorisch verband te brengen. De verzoeken om advies van de zijde der andere departementen zijn steeds talrijk ge weest; zü worden nog voortdurend menigvuldi- ger. Juist deze verzoeken vormden niet de laat ste aanleiding om tot het Instellen van een zelf standige afdeeling over te gaan. Inderdaad moet worden aangenomen, dat uit het voorschrift, neergelegd in artikel 8 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, voortvloeit, dat da ambten van mi nister en bezoldigd lid van de rechterlijke macht onvereenigbaar zijn. Dit beteekent echter niet, dat bij en door de benoeming tot minister van Justitie van den ambtsvoorganger van dezen minister, deze automatisch ophield rechterlijk ambtenaar te zijn. Zulks is nergens bepaald. Zoolang een rechterlijk ambtenaar, die een met zyn rechterlijk ambt cnvereenigbare betrekking heeft aanvaard, geen ontslag uit het rechterlijk ambt heeft bekomen, blijft hij in dit ambt tot handelen bevoegd. Zoolang van extremistische gezindheid van leden der magistratuur zoo goed als niet naar buiten blijkt, schijnt het nemen van maatregelen ter zake niet urgent. Wel zal het aanbeveling verdienen, dat nauwgezet wordt toegezien, of de extremistische gezind heid bij leden van de rechterlijke macht zich verder ontwikkelt. De minister handhaaft het plan om den leden van het openbaar ministerie en den griffiers, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, met' in gang van 1 Januari 1940 ontslag te verleenen. Dat in de aanvaarding door een lid van ons hoogste rechtscollege van het commissariaat eener groote onderneming van nijverheid gevaar voor mogelijke beïnvloeding van de rechtspraak zou schuilen, zooals de betrokken leden schijnen te meenen, behoeft niet te worden gevreesd. Hij voegt hieraan echter toe, dat het hem niet gewenscht zou voorkomen, dat leden der rechter lijke macht op eenigermate groote schaal tot het bedrijfsleven in bezoldigde betrekking zouden komen te staan. De minister heeft intusschen niet den indruk, dat zulks voorshands te duch ten is en vindt ook geen aanleiding, thans daar naar een onderzoek te doen instellen. Omtrent de reorganisatie van de politie deelt de minister o.a. het volgende mede: De nieuwe centrale, welke placht te worden aangeduid als „rijksrecherchecentrale", behoort in een bepaalde verhouding tot het departement van Justitie te staan, omdat een op zich zelf staande dienst de verhouding tusschen den mi nister van Justitie en zijn procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, zou ont wrichten en omdat een zelfstandige dienst als gevolg met zich zou kunnen brengen ontoelaat bare inmenging in de behandeling van straf zaken, speciaal bij het vooronderzoek. Iedere mogelijkheid van ontstaan van een soort gehei men politiedienst met bijzondere bevoegdheden moest van meet af aan worden uitgesloten. De naam „rijksrecherchecentrale" is eigenlijk misleidend en niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Daarom is de minister van plan dezen naam af te schaffen en de nieuwe cen trale eenvoudig aan te duiden als afdeeling poli tie van het departement van Justitie. De goede resultaten van de incorporeering van den rijks-vreemdelingendienst in de afdeeling politie meent de Minister persoonlijk reeds te hebben kunnen constateeren. Zoo kon in twee maanden tijds ten aanzien van omstreeks 140 vreemdelingen, die naar ons land wenschten te komen, worden vastgesteld, dat zij crimineele of anderszins bedenkelijke antecedenten hadden. Bij alles wat gedaan is, is de uiterste zuinig heid betracht. Wanneer niettemin de uitgaven voor politiedoeleinden een stijgende lijn ver- toonen, dan is dat hieraan toe te schrijven, dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de taak van de politie ongemeen verzwaard is. Daarbij is het goed te bedenken, dat juist de in dezen tijd voor de politie gebrachte offers waard zijn gedaan te worden. Ook door in het binnenland werkende krachten kan onze veiligheid en in tegriteit bedreigd worden en het is op de politie, dat hier de taak rust dreigende onheilen tijdig af te wenden. In het algemeen kan de samenwerking tus schen rijks- en gemeentepolitie behoorlijk wor den genoemd. Den tegenwoordigen stand van zaken met be trekking tot de onderscheiden soorten van per soneel, dat dienst doet bij de politiaire grensbe waking, acht ook de Minister niet geheel bevre digend. De vraag is, hoe deze verschillende diensten op de beste en minst kostbare wijze te coördineeren met eerbiediging van elks belan gen. Ter zake is nog overleg met de departemen ten van Financiën en van Defensie gaande. Voor zooveel de dienst wordt opgedragen aan politie personeel, verdient dat der Koninklijke mare chaussee inderdaad de voorkeur. De ontvluchting van de vijf vreemdelingen uit het huis van bewaring te Haarlem is te wijten aan nalatigheid van een der leden van het bewakingspersoneel. De maatregelen, welke zijn getroffen om herhaling van zulke ontvluchtingen te voorkomen, kunnen be zwaarlijk openbaar gemaakt worden, daar de uitwerking daarvan anders kans zou loopen zeer verzwakt te worden. Inderdaad is juist, dat het aftreden van de commissie van toezicht over de rijks-asyls voor psychopaten verband hield met een bij den minister van Justitie en de commissie ontstaan verschil van inzicht over den omvang van de taak dier commissie. Het verschil bestond hierin, dat de commissie haar taak zoo ruim opvatte, dat zij naar het oordeel van den ambtsvoorgan ger van den minister niet alleen gevaar liep het terrein van den Algemeenen raad voor psychopa tenzorg te betreden, doch ook zich begaf op het gebied, waar alleen de geneesheer-directeur geacht kon worden bevoegd en deskundig te zijn. Na kennisneming van de stukken heeft de Minister het ontslag aanvaard. Het aloude Rolduc, met zijn eeuwenoude Ger- maansche kerk, is een van de Nederlandsche monumenten, die zullen worden beschermd. Het nemen van beschermingsmaatregelen is opgedragen aan ir. Jos. Cuppers te Roermond, onder wiens leiding verschillende gebouwen van Rolduc, evenals de toren der abdijkerk werden gerestaureerd en nieuwe tot stand kwamen. De bescherming bepaalt zich voorna melijk tot de onder het priesterkoor gelegen crypte met het graf van Rolducs stichter Albertus. De Romaansche kolommen worden van een betimmering voorzien. Onder de kap, boven het kerkgewelf van de crypte, wordt een betonvloer aangebracht. Er is een crediet be schikbaar van 4500 gulden. Wij vernemen, dat vijf ministers het voor nemen hebben te kennen gegeven den inter nationalen voetbalwedstrijd NederlandBelgië, die heden in het Feijenoord-stadion te Rot terdam wordt gespeeld, bij te wonen. Het zijn de heeren Welter, Van Kleffens, Dijxhoorn Steenberghe en Bolkestein. Voorts heeft ook de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. van Schaik, medegedeeld, dat hij aanwezig zal zijn. De ploeg van de Belgische club „Etoile du Nord", welke Brussel in den wedstrijd op 13 December op de Amsterdamsehe kunstijsbaan zal vertegenwoordigen, is als volgt opgesteld: Doel: Herman; verdediging: Bellanger en van den Driessche; le voorhoede: Loicq, Leem- poels en Graeffe; 2e voorhoede: Lamot, Vaes- sen en Vlerik. Reserves: Roffian en de Weerdt. De meeste van deze spelers zijn oude bekenden op het Amsterdamsehe kunstijs. Zondag en Maandag a.s. wordt de laatste hand van de AIJHC-ploeg gelegd en de uitein delijke keuze der spelers gemaakt. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2en stuur man groote handelsvaart: J. L. Leijerweert en F.. Westerduin, voor 3en stuurman groote han delsvaart; K. Joore; voor stuurman kleine han delsvaart: U. de Groot, en voor stuurman kust- sleepvaart: W. A. M. van Rijswijk. i 's GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Geslaagd de heer J. J. van Dijk te Paterswolde. NIJMEGEN (R.K. Universiteit) Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten de neeren H. J. W. van Duuven en J. Bekkert, beiden te Nijmegen. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift, de heer C. Soeteman te Rotterdam. AMSTERDAM Geslaagd voor het cand. examen rechten de heeren J. H. Beek en A. H. B. van Zadelhoff. AMSTERDAM Geslaagd mej. J. Henny, Wassenaar. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de directeur van de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten aan de ingeschrevenen bij zijn bureau voor het tijd vak van 1 Januari 1940 tot 1 Maart 1940 opnieuw dispensatie heeft verleend van het verbod tot het verkoopen of afleveren van zeep en wel voor alle soorten zeep tot 1/6 deel van de in de periode van 1 September 1938 tot 1 Sep tember 1939 verkochte of afgeleverde hoeveel heid. Allied Chemical 169 i 170 17, 1§ 1111 American Can Co. 1101 Am. Car F.dry 321 33 Am. Rolling Mills 16| 17 17 1 Am. omelt R +f. 5 j 2 51 1 51 1 Am. Tel. Tel. 170 170 1691 Am. Tobacco B. 83 81 1 81 2 Am. Waterworks 11 1 11 2 11 1 Anaconda C pper 301- 31 1 31 2 Atchison Topeke 25 25 2 26 Baltimore Ohio 6 5 1 6 2- Bethlehem Steel 82 f 82 8 83 2 Canadian j.^cific 52 5 5 2 Case Treshing 72 i 721 72 2 35 2 Chase National B. 35 i 35 1 C es. Ohio 41 i 41 -1 42f Chicago Rock Isl. A i .8 Chrysler Motor 8 87 i 87 5 30 23 Cities Service Consol Gas N Y. Continental Oil 4 2 30 J 22 2 4| 30 22f 7 Dawesl. 5% Young 9i 8 91 8 91 8 Deleware Huds. 23 f 23 f 24| Douglas Aircraft 76 2 76| 77 2 Dupont de Nem. 180 1801 180 2 Eastman Kodak 164| 1641 164 El. Bond Sh. 72 7 s- 8 72 General Electric 38f 381 391 General Motors 53 1 531 54 Good Year 24 i 241 24 2 Hudson Motor 52 51 5 - -* 8 Illinois Central 132 131 132 Intern. Harvester 59| 59 2 601 Intern. Nickel 361 36 36 2 Intern. Tel. Tel. 42 4 2 4 2 Kennecott Copper 38 2 381 38 2 Missouri Pacific Idem pref. l 1 1 Montgomery Ward 54 2 54 2 54 2 Nat. City Bank 28 28 28 2 Nat. Dairy Prod. 15 2 15 2 15 2 New York Central 181 181 182 North. Am. Av. 251 25 2 25 2 North. Amer. n.a. 221 22 f 221 Norfolk Western 201 1 2001 201 Pennsylvania 22J 22 2 221 Phillips Oil 401 40 2 401 Proctor 6? Camble 63 2 63 2 63| Publ. Serv. N. J. 39f 39 2 391 Radio Corporation 51 5f 5 f Rep. Steel 231 231 23 2 Sears Roebuck 801 801 80 2 Shell Union Oil 12-1 12 2 12 f Socony Vacuum 11 12 12 Southern Pacific 15 f 152 15 Southern Railway 19 191 20 Standard Brands 5 6 J 8 5 2 6 Stand. Oil of N.-J. 441 44 1 44 2 Tidewater Ass. Oil 10 2 10 2 101 Union Pacific 981 98 1 98 1 United Aircraft 45 2 45 45 1 United Corp A. 2 2 21 2 2 U. S. Leather U. S. Rubber 41 40J 41 2 U. S. Stee» 68 671 69 Western Union 26 261 27 Westingh. Electr. llO 110 i 1121 Wool worth Building 37 J 38 38 i ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 9 Dec. Slotkoersen Dec. 8 7 Brussel 16.49 1 16.50 16.51 1 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 1 22.43 22.43 Oslo 22.71 22.72 22.72 A'dam 53.09 1 53.09 53.09 Londen 3.91 2 3.90 J 3.91 2 Parijs 2.21 2 2.21 2 2.22 Berlijn 40.20 40.20 40.20 9 Dec. 8 Dec. Katoen Dec. 10.57-58 Jan. 10.54 Mrt 1.28-30 Rubber Standaard Dec. 19.75 Jan. Mrt. Mei NEW YORK, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec 10.45Mei 10.44— Juli 10.15-16 1975 _Juli 19.20+ 19.15 —Sept. 18.76+- 18.70 -Oct. 18.30+18.25 - Koffie (Rio - Nieuw contract) 9.96-97 9.84- 9.609.46 47 18.Q3 17.95 17.90 17.83- 17.90 17.83- Dec Mrt. Mei Juli Sept Suiker Mei Dec. Jan. Mrt. 3.65 4.17- 4.22- 4.24 4.26 3.65-- 4.17 4.22 4.24 4 26-- 1.82+ 1.92+ 1.95+ 1.82+ 1.92+ 1.96+ Dec. Mrt Mei Juli Sept. Juli Sept. Juli Nov (Santos) 6.13-+ 6.12- 6.25 6.34- 6.38 6.40 6.25- 6.33-- 6.3 7- 6.39- 1.98+ 1.99+ 1.99+ 2.00+ rin boet 51.00 51.25 9 Dec. 8 Dec. 97 i i 96 f 94 2 95 93 92 J -93 9i i Tarwe Dec Mei Juli Maïs □ec 541 - 54 Mei 55 r - 55 i Juli 55 55 Reuzel Mei 6.20 ;ec 6.30+ in 50.00 50.00 CHICAGO, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec, Haver 1 Dec 40 -; 39 1 1 Mei 38 J 37 i 2 Juli 34 1 33 I Rogge Dec 63 -— 61 i Me) 62 I 61 1 Juli 61}60 i 6.17 i 6.27 1 9 Dec. 8 Dec. Jan 6.72 1 -f- 6.72 1 -+ Mrt 6.85+ 6.85+ WINNIPEG, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec. larwe Gerst Dec. 81 2 - 80 Dec. 48J 48 •- Mei 85 i 84 2 - Mei 50| •- 49 2 -- Juli 86 2 85 2 •- JuU 501 •- 49 2 Rogge Lijnzaad Dec 68 1 - - 68 2 -~ Mei i72 1 169 Mei 71 2 70| Dec 176 173 Juli 71 70 2 Juli 1751 172 daver ec 37 i 312 Mei 37 331 Juli 37 2 33f MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 6 115 Eigen Hulp, Zekerlfeiü'sfonds der Onder linge Levensverzekering Maatschappij (kl. cp.) 4 80 Industrieele Club 5 89 Nationale Credietbank (kl. cp.) 487yQ% Nederlandsche Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen 5 90 Standaard, Dagblad en Drukkerij De 4)4 98%% OBUG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Agnes, Par. v. d. H. te Amsterdam 3 70 Anna, Par. v. d. H. te Amstelveen 4J4 87 Antcnius Lodewijk, Par. H.H. te 's-Gra venhage 5% 190 Huize de la Salie te Boxtel 4 90 Jezuïeten, Eerw. Paters te 's-Heerenberg 5 85 LidUina, Par. v. d. H. te 's-Gravenhage 4 7234% Pankratius, Par. v. d. H. te Castricum4 90 Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging te Hilversum 4 93%% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Allerheiligste Verlosser, Zusters te Würz- burg 7 10 Bisdom Würzburg 7 10 Benedictijner Abdij te Ettal 6J4 12 Cisterciencers. Eerw. Paters te Rome (a f 100.6 J4 8 Elisabeth, Con+. der Eerw. Zusters v. d. H. te Breslau 7 14J4% Metropolitaan Kapittel v. h. Aartsbisdom Posen (a f 100.8 8 PANDBRIEVEN Hypotheekbank v. Amerika (kl. cp.) 5 5'4% Insulaire Hypotheekbank (kl. cp.) 4<4 87J4% Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3«4 8434% Noord-Nederlandsehe Hypotheekbank (kl. cp.J 5 c/„ 37 Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 93 Zuid-Hollandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 334 81^% AANDEELEN Algemeene Visscherij Maatschappij 16 Bijland, Maatschappij tot Exploitatie van het Landgoed De 110 's-Gravenhaagsche Passage Maatschappij 125 Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 38 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 8 Koninklijke Nederlandsche Fabriek v. Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn. 12234% Nationale Bank voor Belaste Waarden 35 Nederlanidische Elevator Maatschappij (f 500.115 Nederlandsche Fabriek v. Bakkerijwerk tuigen v.h. G. J. Benier 76 Nederlandsche Middenstandsbank 25 Nederlandsche Rubber Unie (Oude) 4J4% Soemadra Assam Thee Onderneming 97 Taloeg Goenoeng Assam Thee Onderne ming 195 Tjisoedjen Cultuur Maatschappij (Gew.) 110 Union, Cacao- Chocoladefabriek 12 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scbeepsverband 100 Vereeniging ten behoeve der Arbei-a'ers- klasse 107 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Rotterdamsche Hypotheekbank 10 gestort f 180 toe Rotterd'amsche Scheepshypotheekbank 10 ge stort f 325.toe OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Waterleiding Maatschappij f 1100. Baanbreker, Aardappelmeel-, Stroop- Dextrine- fabriek De f 37.50 In5ulinde Cultuur Syndicaat f 60. Javasclie Cultuur Maatschappij f 260. Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 5.50 Singkep Tin Maatschappij f 50. WINSTBEWIJZEN Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2400. Suiker Cultuur Maatschappij f 65.f 67. f 67.50 DIVERSEN Barisan Mijnbouw Maatschappij (Rest.bew.) (1 stuk) f 26.— Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Rest. bew.) f 180- Nationale Voorschotbank (Rest.bew.) 2 5/8% Nationale Voorschotbank (Rest.bew.) (kl. cp.) 2(4% Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (Bew. v. Deelg.f 120. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest. bew.) f 9. LOTEN Paleis voor Volksvlijt 1867 (Restantloten) f 0.50 Koersen voor stortingen op 11 December 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75.63, Lires f 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: In de surséance van betaling, veleend aan den heer A. Woltering, v.h. wonende te Hilversum en aldaar een aaak in meubelen drijvende a. defl Stationsweg 3840, is ter Griffie van de Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam een ont- werp-akkoord gedeponeerd. Schuldvorderingen moeten uiterlijk 30 December 1939 bij den be windvoerder, m'r. P. Scheltema Beduin, te Amster dam, Vondelstraat 3, worden Ingediend. Vérhoor: Donderdag 18 Januari 1940, in een der zalen v.h. Palels van Justitie a,.d. Prinsengracht 436 te Am sterdam. Failliet verklaard: 7 Dec.: L. N. Flinker, zich noemende eni schrij vende L. Flinkier, handelende onder den naam Nederlandsche Tricot'agefabriek .Perfecta", te Den Haag, vam Limburg Stirumstraat 3. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Cur. mr. A. Mout, te Den Haag. J. W. Cornegoor, in assurantiën, credieten. enz., den Haag, Nassau Odijckstraat 37. R.c. mr. A. Ikman van Burck, Cur. mr. L. J. E. vatn Mee- verden. Den Haag. V. B. van Ulden, koopman, te Leiden, le Groenesteeg 14; R.c. jhr. mr. c. J. van der Wijck. Cur. mr. H. de Vries, te Leiden. 8 Dec.: W. Gerards, kelner, Ulvenhout. ge meente Ginneken en B'aVel. R.c. mr. F. A. J. Mar- res. Cur. m'r. P. J. A. Heemskerk, Prinsenhage, Markt 18. C. van de Watering, aannemer, Bergen op Zcom, Antwerpschen weg 40. R.c. mr. F. A. J- Marres. Cur. mr. H. D. J. Wolfensberger, Tholen, Daiemschest'raat 11. De Naamioozen Vennootschap Verdonk's Drukkerij en Uitgeversbureau, thans In liqui datie. gevestigd te Zeist, Huydecoperweg 29. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. mr. J. F. Drüghorn, Zeist. In de week van 4 t.m'. 9 December 1939 werden in Nederland 38 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill vanvan: J. M. van den Hoek, caféhouder, te Til burg, Heuvel 11: A. Lubberlnk, drukker, Rotter dam: W. L. van Maanen, Rotterdam; G. Fritzel, destijds Amsterdam; E. Tielrooy, Amsterdam; S. J. Berg, Borcuio; L. Aretz. Kerkrade. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 4 Dec.: C. Pols, handelaar in fotografische en optische artikelen, te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil. LEIDEN, 9 Deo. Boter. Prim'a fabrieksboter (contr.) 1.68, prima boerenboter 1.481.55. Aan voer 435 kg. Handel matig. Turf. Lange 89 per 1000 stuks. Geen aanvoer. WESTLAND, 9 Dec. Veilingen van Bond West- land. Alicante 2224, Stoofperen 69 per kilo, bloembkool 43 per stuk, roode kool 22.50. groene kool 2.202.30, Chiui. 2.102.50 per 100 ltiio

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2